FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 11:26 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
Post: 03 października 2011, 23:10 - pn 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
Krzysztof pisze:

Miedzy 185mm a 159 to tylko troszke wiecej niz dwie grubosci beleczek ramek tagrze ramki sa podobne prawie takie same!!!!!!!!.........
Pozdrowienia Krzysztof K

poczekaj niech tylko polbart to przeczyta, to ci da :oczko: :uśmiech:

krzysku drogi, to jak z tym daszkiem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 października 2011, 00:30 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
wilq pisze:
Krzysztof pisze:

Miedzy 185mm a 159 to tylko troszke wiecej niz dwie grubosci beleczek ramek tagrze ramki sa podobne prawie takie same!!!!!!!!.........
Pozdrowienia Krzysztof K

poczekaj niech tylko polbart to przeczyta, to ci da :oczko: :uśmiech:

krzysku drogi, to jak z tym daszkiem?



Będzie pojedynek, kiedy spotkamy się z Krzysztofem osobiście.
Miło nam jest Cię poinformować, że z powodu doskonałego wyczucia tematu będziesz naszym sekundantem.
Szykuj pistolety. Czytaj: dwie ramki - jedną 159, drugą 185.
Ustal miejsce i czas spotkania. :plask:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 października 2011, 08:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Moge być obserwatorem?

Mam ule wielkopolskie i teoretycznie wiek niewskazany na roszady,ale jak gdziekolwiek w Europie widze coś ciekawego do pszczół-pszczelarza to langstroth, coś w tym jest .
Moda,wygoda,czy zalety tego ula?
Z drugiej strony jest to jedyny ul z którym przez te wszystkie lata nie miałem kontaktu,
ciekawość przeogromna.
Wiem że ule tego typu mają stałą długość ramki 44,8 .
Wysokość jest różna i to ona przesądza do jakiego systemu ul jest zaliczany:

23,2 --wysokonadstawkowy

18,5 lub 15,9 ---niskonadstawkowy

Do tego w garażu wysezonowane deski,trzeba podjąć przed pocięciem decyzje,jaki ul jednościenny robić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 października 2011, 14:04 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Zdzisław pisze:
Moge być obserwatorem?

Mam ule wielkopolskie i teoretycznie wiek niewskazany na roszady,ale jak gdziekolwiek w Europie widze coś ciekawego do pszczół-pszczelarza to langstroth, coś w tym jest .
Moda,wygoda,czy zalety tego ula?
Z drugiej strony jest to jedyny ul z którym przez te wszystkie lata nie miałem kontaktu,
ciekawość przeogromna.
Wiem że ule tego typu mają stałą długość ramki 44,8 .
Wysokość jest różna i to ona przesądza do jakiego systemu ul jest zaliczany:

23,2 --wysokonadstawkowy

18,5 lub 15,9 ---niskonadstawkowy

Do tego w garażu wysezonowane deski,trzeba podjąć przed pocięciem decyzje,jaki ul jednościenny robić?


Obserwatorzy mile widziani :D

Wszystkie wysokości ramek w systemie ula Langstrotha przedstawiaja się następująco:

Jumbo Dadant 28,5 cm
Standard Langstroth 23,2 cm
Western :oczko: 18,5 cm
Medium 15,9 cm
Shallow 13,5 cm
Super Shallow, 11,0 cm

Dla każdego coś miłego.

Pozdrawiam,
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 października 2011, 22:33 - wt 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
wszyscy gotowi, mozna zaczynac, zatem otwieram nasz program juz! tic tac tac tic tictac! ;)
no to, jako sekundant, otwieram pojedynek o optymalna wysokosc ramki w systemi langstroth, oczywiscie na nasze warunki, pasieka wedrowna.

pojedynkuja sie polbart i krzysztofk (glownie, ale strzelanina jest ogolnodostepna ;)

start!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 października 2011, 22:51 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
wilq pisze:
wszyscy gotowi, mozna zaczynac, zatem otwieram nasz program juz! tic tac tac tic tictac! ;)
no to, jako sekundant, otwieram pojedynek o optymalna wysokosc ramki w systemi langstroth, oczywiscie na nasze warunki, pasieka wedrowna.

pojedynkuja sie polbart i krzysztofk (glownie, ale strzelanina jest ogolnodostepna ;)

start!


:oczko:
Moja ramka jest w Langstrocie optymalna ponieważ (11,0 + 13,5 + 15,9 + 18,5 + 23,2 + 28,5) : 6 = 18,43 :leży_uśmiech:
Ma srednią wysokość, więc w klimacie umiarkowanym się sprawdza.
Ma taką samą powierzchnię jak ramka Ostrowskiej.
I jest z łesternu. :leży_uśmiech:
Do tego kaliberek też ma większy. :oczko:

Ramka Krzysztofa jest optymalna w ulu Uniwersal i będzie zawsze naczęściej używaną ramką nadstawkową na całym świecie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2011, 21:52 - pn 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
Bociank gdzieś niedawno napisał, że wg niego 2 korpusy wkp (a więc również 2korpusy LN 18,5) to zdecydowanie za dużo. Więc może jednak 15,9?
:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 00:32 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
wilq pisze:
Bociank gdzieś niedawno napisał, że wg niego 2 korpusy wkp (a więc również 2korpusy LN 18,5) to zdecydowanie za dużo. Więc może jednak 15,9?
:)


Dwa korpusy wlkp w naszych warunkach na rodnie za dużo. Jeden za mało.
Dwa korpusy LN 18,5 jest najlepiej w gospodarce wędrownej.
W przypadku gosopdarki stacjonarnej i słabych pożytów wystarczy jeden wlkp lub jeden LN 18,5 w określonym czasie.
Dwa korpusy 15,9 przy plennych pszczołach to prawie to samo co jeden korpus wlkp.
Nad jednym i tymi drugimi musi być cały czas półkorpus z miodem albo podkarmiaczka aby dokarmic, kiedy się zakosi cały miód pszczołom.
Jeśli nie ma widoków na pożytek po miodobraniu to w ten sam dzień trzeba podkarmić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 23:08 - wt 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
ehh, pomylka, bociank pisal, o 2 korpusach ostrowskiej (nie wkp) ze za duzo na gniazdo. 2 wkp to jasne, ze za duzo. a 2 ostrowskiej to tyle co LN 18,5 dokladnie.

czym skutkuje kilka dni ewentualnego glodu po zabraniu calego miodu, w oczekiwaniu na naturalny pozytek? niemialem takiego przypadku, zawsze zostawiam jedna ramke z pokarmem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 23:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
wilq pisze:
a 2 ostrowskiej to tyle co LN 18,5 dokladnie.


1 LN 18,5 cm = 1 korpus ostrowskiej

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 00:03 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
wilq pisze:
ehh, pomylka, bociank pisal, o 2 korpusach ostrowskiej (nie wkp) ze za duzo na gniazdo. 2 wkp to jasne, ze za duzo. a 2 ostrowskiej to tyle co LN 18,5 dokladnie.

czym skutkuje kilka dni ewentualnego glodu po zabraniu calego miodu, w oczekiwaniu na naturalny pozytek? niemialem takiego przypadku, zawsze zostawiam jedna ramke z pokarmem.


Cosik znowu się pomyliłeś jak Ci napisał Staszek :oczko:

Jeśli tak, to jeden korpus Ostrowskiej lub LN 3/4 to za mało na rodnie, a już szczególnie ta jedna ramka pokarmu w okresie bezpożytkowym to głód.
-Minimum 7 kg zapasu.
Czy to kilka dni czy 3 tygodnie nie ma znaczenia.
Czyba, że sie po miodobraniou dokarmi na tyle by uzupełnić zapas do następnego pożytku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 21:05 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
witam wszystkich :oczko:
pszczelarstwo rozpocząłem w tym roku i na zimę mam 6 rodzin. Ule które sobie wybrałem to wielkopolskie. Sami dobrze wiecie, że początki są trudne więc pierwsze ule dostałem od znajomego. są to 14 ramkowe i jeden 15 ramkowy . W trakcie sezon wynikła potrzeba , że musiałem dorobić do nich nadstawki bo tle pszczoły miałem. co sądzicie na temat takiego ula korpusowego z taką ilością ramek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 21:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
fb01667 pisze:
co sądzicie na temat takiego ula korpusowego z taką ilością ramek?



ul jak znalazł jeśli ktoś chce się wykończyć w pasiece albo nabawić choroby kręgosłupa :do bani: mając korpusy 10 ramkowe wielkopolskie naprawdę jest co podnieść jeśli dziewczyny zaleją to miodem zwlaszcza jeśli mamy rodzinę na 3-4 kondygnacjach

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 21:15 - śr 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
fb01667, a ramki nadstawkowe na pełny wymiar ramki gniazdowej ? Jeśli tak to korpusu nie podniesiesz samemu jak będzie pełny.
Tutaj masz wagę pełnych ramek
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... 7442#77442
Policz sobie sam ile to będzie ważyć

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 21:22 - śr 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
wilq, zwróć uwagę że polbart w kilku miejscach wyraźnie pisze że w rodni na dwóch korpusach oprócz czerwiu trzyma około 7kg żelaznego zapasu dla rodziny. 7kg to 4 pełne zasklepione ramki. Odejmij sobie od pełnej powierzchni dwóch korpusów te 4 ramki + pyłek a wyjdzie Ci "normalny" ul. Dodatkowo pamiętaj jakie matki ma polbart. Wszyscy jednoznacznie chwalą je za intensywność czerwienia. To też ma duże znaczenie że ten ul tak podpasował Leszkowi i dla niego nie jest zbyt obszerny.

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 21:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
generalnie wiem jak jest waga pełnego korpusu i 10 ramkowego i takiego jak ja mam. W tym roku wywirowałem pierwszy miodek. Jestem młody i kawał chłopa ze mnie ręce długie prawie 2 metry wzrostu więc się nie martwcie :oczko: , Chodzi mi o opinie pod kątem rozwoju rodziny, i użytkowności, a długo na nich nie pogospodaruje ponieważ są już trochę wysłużone, w tą zimę rozpocznę budowę nowych ale 12 ramkowych. Znajomy mi powiedział, że w 10 ramkowym jest za mało dm sześciennych na gniazdo, a 12 to idealnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 21:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Ja w tym roku zacząłem przygodę z pszczołami i zrobiłem na razie 2 ule po 12 ramek w gnieździe. Czytałem właśnie wypowiedzi że 10 to za mało a 20 za dużo ( dwa korpusy ) na gniazdo więc pomyślałem zrobię na 12 skoro i tak kilka uli muszę wykonać. Jest kilka fotek w moim temacie w dziale o konstrukcjach uli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 22:03 - śr 

Rejestracja: 04 marca 2009, 19:57 - śr
Posty: 132
Lokalizacja: Rajcza koło Żywca
Witam Serdecznie
Szanując dokonania i obliczenia wyrażone w wcześniejszych postach o raz cały dorobek praktyczny i teoretyczny wszystkich pasjonatów pszczelarstwa chciałbym zamieścić ciekawy link do strony gdzie znajduje się kalkulator złotego podziału który to występuje powszechnie w przyrodzie. Myślę że zastosowanie tej prawidłowości mogło by w znaczący sposób wpłynąć na konstrukcje ciekawego ula. oto wspomniany link http://taat.pl/narzedzia/zloty_podzial/

Pozdrawiam Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 22:07 - śr 
polbart pisze:
Dwa korpusy wlkp w naszych warunkach na rodnie za dużo. Jeden za mało.
Dwa korpusy LN 18,5 jest najlepiej w gospodarce wędrownej.
W przypadku gosopdarki stacjonarnej i słabych pożytów wystarczy jeden wlkp
Nie DO Konca mam dosc duze pozytki jak na pasieke stacjonarna majac rodnie na jednym korpusie wielkopolskim mam identyczne a czasem smiem twierdzic ze nawet wieksze zbiory miodu jak ci co maja dwa duze korpusy jako rodnia i duze pozytki nie sztuka miec ogrom czerwiu podczs pozytku na ktory idzie polowa pozytku na wykarmienie jego ( a co po zakonczeniu pozytku ??? armia pszczol i rojki ) uwarzam ze jeden korpus to w sam raz aby uzyskac 80 tys pszczol i jednorazowo pozyskac 30 kg miodu na raz jak jest dobry pozytek co do porownania z LN to majac kiedys 1/2 Dadanta to trzy korpusy 1/2 rowna sie dwoma LN i wyszlo mi ciut za duzo jak na rozwuj moim zdaniem dwa moje wystarczyly czyli gniazdo = korpusowi 10 ramek dadanta ale kazdy ma inne doswiadczenia i zdanie na ilosc pozyskanego miodu pracuje nie tylko ilosc pszczol ale ich pracowitosc ( zachlannosc ) mozna miec duze rodziny leni albo mniejsze pracusi ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 22:16 - śr 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
BoCiAnK, Twój fenomen polega na tym, że masz takie pożytki że od końca kwietnia do początku września masz nad gniazdem nadstawkę i matka ma całe 10 ramek do zagospodarowania. Inaczej rodzina rozwija się u Ciebie, a inaczej u kogo kto po lipie zdejmuje nadstawki i karmi na czerw, albo ma po prostu dziurę pożytkową. Wniosek z tego taki, że zawsze powinna stać nad gniazdem przynajmniej półnadstawka. I dochodzimy do tego samego o czym pisze polbart - dwa korpusy.

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 22:21 - śr 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
pewex pisze:
wilq, zwróć uwagę że polbart w kilku miejscach wyraźnie pisze że w rodni na dwóch korpusach oprócz czerwiu trzyma około 7kg żelaznego zapasu dla rodziny. 7kg to 4 pełne zasklepione ramki. Odejmij sobie od pełnej powierzchni dwóch korpusów te 4 ramki + pyłek a wyjdzie Ci "normalny" ul. Dodatkowo pamiętaj jakie matki ma polbart. Wszyscy jednoznacznie chwalą je za intensywność czerwienia. To też ma duże znaczenie że ten ul tak podpasował Leszkowi i dla niego nie jest zbyt obszerny.


zgadza się.
ale kurde sobie myślę więc jestem, że szkoda mi by było 7kg na pożarcie rzucić, więc z lenistwa do podkarmiania tkwiłbym w głębokim jak premier Tusk żalu po niepowetowanej stracie, cieszac się jednocześnie, że z lenistwa zrobiłem dobrze :) :)
nie wiem czy jasno się wyraziłem, ale tak właśnie bym się czuł.
Leszek, a Ty?

Leszek
2 ostr =LN 3/4 to byl skrot myslowy ;)
tak jak księżyc w PÓŁNI :) :)


[/b]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 22:33 - śr 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
BoCiAnK pisze:
polbart pisze:
co do porownania z LN to majac kiedys 1/2 Dadanta to trzy korpusy 1/2 rowna sie dwoma LN i wyszlo mi ciut za duzo jak na rozwuj moim zdaniem dwa moje wystarczyly czyli gniazdo = korpusowi 10 ramek dadanta ale kazdy ma inne doswiadczenia i zdanie na ilosc pozyskanego miodu pracuje nie tylko ilosc pszczol ale ich pracowitosc ( zachlannosc ) mozna miec duze rodziny leni albo mniejsze pracusi ;-)


wszystko prawda w całym poście, łacznie z cytowanym fragmentem.
3x1/2D = (w przybliżeniu) 2 LN, jeżeli jest to wg Ciebie ciut za dużo (nie odosobniona opinia), to rozwiazaniem jest ...
2x3/4LN :)

pzdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 23:32 - śr 
pewex pisze:
BoCiAnK, Twój fenomen polega na tym, że masz takie pożytki że od końca kwietnia do początku września masz nad gniazdem nadstawkę i matka ma całe 10 ramek do zagospodarowania. Inaczej rodzina rozwija się u Ciebie, a inaczej u kogo kto po lipie zdejmuje nadstawki i karmi na czerw, .
Gdybym jej koncem kwietnia nie dal pewno bym na pocztku maja zbieral roje . kiedys mialem duze korpusy nad krata nad rodnia (gniazdem) mial on tylko jedna wade jak mniszek slabo nektarowal rozwalaly miod po calym korpusie wiec postanowilem zamiast jednego duzego dac jeden ale mniejszy a w miare przybytku dokladac nastepne i tak dalej ,,,, w czerwcu na innych pozytkach duze zdaly super egzamin ale juz mi sie nie chcialo zmieniac wiec dostalem przy malych i mam w zapasie na kazda rodzine po 4sztuki ,,w sile rodzin zimowanych tez nie ma zasadniczych roznic pomiedzy tymi co koncza na lipie bo oni karmia na czerw ja w tym momencie mam naturalny pozytek spadziowy lub inny i sily sa porownywalne owszem przy jednym dniezdzie to ja decyduje gdzie ma byc miod ,, przy dwoch pszczoly


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2011, 13:32 - czw 
Witam.

Chciałbym sie odnieść do moich obserwacji opisywanego tu przeze mnie i Krzyśka ula "Universal".

Ule zostały zasiedlone w ostatnich dniach maja 2011 r, zasiedlenie było zrobione z pakietów (około 1,5 - 2 kg pszczół,) w których była poddana matka krainka czerwiąca.
Jako ramki została dana węza i susz wycięty z przeczerwionych już kilkakrotnie ramek w stosunku 50/50%. Ilość ramek to 2 pełne korpusy czyli 12 ramek X 2 korpusy i w części rodzin 10 ramek X 2 korpusy. Rozwój jak w jednym tak w drugim przypadku był zbliżony, nawet ze wskazaniem na korpusy (12 ramek X 2 korpusy).

- pszczoły stosunkowo szybko odbudowały ramki z węzą
- matki ładnie zagospodarowały część gniazdową.
- zapas pokarmu zgromadzony przez utworzone rodziny (dodam że rodziny nie były podkarmiane ze względu na dość dobry pożytek i sprzyjające warunki atmosferyczne) to około 2 -3 ramek miodu z każdej strony korpusu i minimalne ilości nad czerwiem. Średnio było to około 9 kg miodu.
- po dodaniu korpusu 3-ciego jako miodnę przed pożytkiem lipowym (ramki również były w nim 50/50 węza i susz), nie byłem w stanie po tym pożytku odebrać miodu po prostu było go zbyt mało jednak kolejny korpus został zagospodarowany przez pszczoły.
- ostatnim pożytkiem była gryka i tu ule universale pokazały już w pełni swoje możliwości, odebrałem z każdego cały korpus miodu. Średnio około 16-18 kg miodu i było to rekordowo dużo w porównaniu z innymi rodzinami w innych typach uli (wielkopolskim czy warszawskim poszerzanym)
- do zimowli rodziny szły jako silne i bardzo silne.

Krótko podsumowując:

Wspaniały rozwój rodziny pszczelej, idealne rozłożenie czerwiu i zapasów w gnieździe, przy prawidłowym już składzie "osobowym" rodziny i sile - bardzo wydajny jeśli chodzi o wydajność miodową.
Wielkość ula jeśli chodzi o część gniazdową 2 korpusy moim zdaniem doskonała do gospodarki wędrownej lub pasieki oddalonej od naszego miejsca zamieszkania, gdzie nie mamy możliwości codziennych wizyt w pasiece (ilość pokarmu w części gniazdowej nawet przy nie korzystnych warunkach gwarantuje dalszy prawidłowy rozwój rodziny). Myślę że ul universal również jest bardzo dobry do pasiek stacjonarnych z bardziej ubogą bazą pożytkową jednak w tym przypadku należy w odpowiednim czasie pozostawić matkę tylko na jednym korpusie.

PS. W warsztacie wykonałem również ule universal 10-cio ramkowe, ocieplane, które testowane są w mojej pasiece, w przyszłym roku będe mógł coś więcej napisać o porównaniu tych samych uli jednak różniących się swoja budową czyli z pojedyńczej deski i ocieplanych.

Pozdrawiam


Na górę
  
 
Post: 26 lutego 2012, 00:54 - ndz 

Rejestracja: 22 lutego 2012, 21:23 - śr
Posty: 118
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: .
polskipszczelarz, Cześć, czy wiadomo już coś jak przezimowały pszczółki w Universalach u Ciebie lub u Krzysztofa?

_________________
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2012, 15:43 - ndz 
Witam.

Pogoda u mnie kompletnie nie sprzyja zaglądaniu do ula wiatr, deszcz, chwilami śnieg i temperatura +3-+4 stopnia. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że wszystkie żyją, powałki robią się ciepłe, a więc rozpoczyna się czerwienie.
Więcej informacji z dokumentacją fotograficzną a może i wideo zamieszczę w przyszły weekend, pogoda powinna się poprawić i będzie można zrobić szybki przegląd tych rodzinek.

Wszystkie ule z ramką o wymiarze 360 X 159 mm zimowałem na dwóch korpusach. Doświadczalnie dla porównania część uli jest "jak w temacie" z pojedynczej deski a część ocieplona w korpusach 10-cio ramkowych.
Ule nie ocieplone jak i ocieplone były zimowane na osiatkowanej dennicy wentylacyjnej (dennice uszczelnione zostały około 1,5 tygodnia temu) jak i zamkniętej przez całą zimę. Na wnioski trzeba jeszcze odrobinę poczekać.


Na górę
  
 
Post: 26 lutego 2012, 18:19 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Założę się, że Mariusz najbardziej będzie się cieszył z lotu pszczół zazimowanych na otwartej dennicy w jednościennych ulach.
Ja mimo wszystko zimowałbym na 3 korpusach.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2012, 19:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Zimowla na dwóch takich korpusach to stanowczo za mało.
To jest bardzo niska ramka 360x159.
Ja zimuję w ocieplanych na dwóch korpusach ale ramka 360x200 i to nie jest za dużo.Gdybym zimował rodziny na nieocieplanych korpusach dałbym trzeci bez zastanowienia.
Pozdrawiam

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2012, 20:48 - ndz 
polbart pisze:
Ja mimo wszystko zimowałbym na 3 korpusach.


Spokojnie i do tego też dojdę :), pamiętaj że i tak przejście z WP na universale z pojedynczej deski do tego siatka w dennicy tak z sezonu na sezon to skok milowy (hehe oby nie w przepaść)

Zastanawia mnie tylko jak sprawa takich wież (zimowanie na 3 korpusach), ma się do pilnowania wylotka przez strażniczki, domyślam się że matka jest w najwyższym korpusie ze względu na temperaturę i tam zaczyna czerwienie???


Na górę
  
 
Post: 26 lutego 2012, 21:19 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Mariusz, zazimuj w tym roku kilka rodzin na 4-5 korpusach, zakarm i zrób jesienią przegląd. Zobaczysz jak pszczoły potrafią sobie rozłożyc pokarm i gdzie się uwiążą i jaka będzie zimowla.
Moje gratulacje z powodu odważnego ruchu. :)
Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2012, 22:39 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc zazimowalem 20 rodzinek styropian ,ramka ostrowskiej czesc na 3 korpusach czesc na 2 korpusach .I co sie dzieje matka czerwi miedzy 1 i 2 korpusem a na 3 jeszcze niektore maja pokarm.Matki od Polbart rowniez zaczely miedzy 1 i 2 korpusem czerwic.
No i chcialem im 1 korpus zabrac nie da rady za duzo pszczol.Potrzebuje na miodnie korpusy ale jak temperatura podskoczy do 18 to nie ma litosci 2 musza wystarczyc matce do czerwienia..poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2012, 23:07 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Darku,
Przy pierwszej lepszej okazji przestaw ten pokarm z góry na sam spód.
Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2012, 23:39 - ndz 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
koledzy, czy zimowaliście na pełnych korpusach, czy dawaiście jakieś zatwory?
Czy może zatwory planujecie dać właśnie teraz, żeby docieplić rodziny?

_________________
-----------------------
www.pasiekawilka.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2012, 23:45 - ndz 
Na pełnych


Na górę
  
 
Post: 27 lutego 2012, 14:47 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Zimowla jest na pełnych korpusach.
Przy niskiej ramce zatworów się nie używa.
W razie potrzeby zmniejsza się ilość korpusów.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2012, 16:38 - pn 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
OK, czyli rozumiem, że należy doprowadzić pszczoły na zimę do takiej siły, a innych raczej nie zimować, żeby wiosną nie musieć stosować zatworów.

No bo jak się ma powierzchnia 7 ramek wpk (po ściesnieniu na wiosnę średnich rodzin) do 20 ostrowskiej (lub LN 3/4)?

_________________
-----------------------
www.pasiekawilka.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2012, 17:58 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc polbart korpusy przestawie w srode ma byc 15 stopni to jak slonce wyjdzie bedzie przy pszczolych ze 20 stopni.
i tak ma sie ciagnac nie wiem jak dlugo.
Leszczyna i wierzby spia jeszcze,zboze pomarzlo...poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2012, 00:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
darius4257 pisze:
(...) zboze pomarzlo...(...)

A ty chcesz ze zboża "ciągnąć" miód ? :)

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2012, 11:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 listopada 2010, 16:55 - sob
Posty: 343
Lokalizacja: Rozterk
Ule na jakich gospodaruję: WP i WLP
krzysglo pisze:
darius4257 pisze:
(...) zboze pomarzlo...(...)

A ty chcesz ze zboża "ciągnąć" miód ? :)

Chyba o rzepak chodziło :wink:

_________________
„Paście się pszczółki po rozkosznej łące póki wam służą dni lata gorące. Wasz brzęk rozkoszny nikogo nie nudzi. Lepiej być z wami, niźli pośród ludzi.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2012, 12:15 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 997
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
to chodzi o chwasty w zbożu, jak zlikwidują zboże to i chwasty i brak pożytku i głód?????!!!!!!! Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2012, 11:28 - pt 

Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 15:03 - śr
Posty: 328
Lokalizacja: Dobre Miasto
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-12, LN3/4
1. W bokach zaproponowanej dennicy uniwersalnej znajdują się dwa rowki. Dolny (niższy) jest do "pełnej" szuflady z ew. dociepleniem, górny do siatki.
Czy ta plastikowa siatka rzeczywiście tam się wsuwa? Na zdjęciach widać tylko jakby siatka opierała się na przednim i tylnym elemencie dennicy. Czy w takim przypadku, kiedy siatka w zasadzie tylko sobie leży, nie ma niebezpieczeństwa, że coś ją od dołu poderwie (wiatr, gryzonie itp.)

2. Drugie pytanie: jak jest mocowana ta ścięta deska nalotowa?

_________________
-----------------------
www.pasiekawilka.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji