FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 08:12 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 24 listopada 2010, 01:34 - śr 
Korpusowy „UNIVERSAL”
Po wielu latach praktyki i konsultacjach z innymi pszczelarzami, przyszedł czas na zmiany.
Razem z Krzyśkiem Kasperkiem postanowiliśmy wprowadzić do naszych pasiek ul na miarę XXI wieku, nowoczesny i wielofunkcyjny, a zarazem prosty bez zbędnych elementów i mobilny (możliwy do zastosowania, praktycznie w każdej pasiece).

Podstawowe założenia jakie sobie postawiliśmy to:

- ul wykonany z materiału przyjaznego dla pszczół
- dający satysfakcję pracy zarówno młodym jak i starszym pszczelarzom
- przystosowany zarówno do gospodarki stacjonarnej jak i wędrownej
- wielokorpusowy, jednak dający również możliwość prowadzenia w nim gospodarki wykorzystującej podział ula na dwa typy ramek gniazdowe i nadstawkowe
- Mobilny, mieszczący ramki praktycznie wszystkich najbardziej popularnych typów zarówno w Polsce jak i za granicą.


Zdjęcie przedstawia podstawową wersje ula.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 02:17 - śr 
czesć mozna wymiary dostać oraz podstawowe informacje wagowe i wiecej zdjęc jak mozna :oczko:
Interesują mnie w szczególności dwie rzeczy powałka oraz ten daszek
bo powałki nie widzę ,a daszek będzie czymś obity dodatkowo czy tak juz zostaje?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 02:28 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
typers, gratuluje pomysłu. Powiedz Bracie tylko na jaką ramkę to idzie, bo chyba w okolicach 18-20 cm? Korpusy rozumiem bezfelcowe? Jaka grubość ścian? Czy dennice osiatkowane?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 08:40 - śr 

Rejestracja: 12 września 2010, 10:11 - ndz
Posty: 66
Lokalizacja: Suchedniów
Ule na jakich gospodaruję: Wlk
No ładnie to apetyt pobudzony , teraz prosimy o więcej szczegółów :brawo: :zeby: :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 13:50 - śr 
KORPUSY:

- wykonane są z deski o grubości 25 mm
- zewnętrzne wymiary korpusu to (długość)51,5 X (szerokość)42,5 X (wysokość) 16,8 cm
- korpusy łączą się ze sobą bez felca na tgz „dotyk”
- wewnątrz korpusu „felc” pozwala na zawieszanie ramek zarówno w zabudowie zimnej jak i ciepłej
- krawędzie górne, dolne jak również narożniki korpusu są zaokrąglone zapobiega to zaciekaniu wody do wewnątrz korpusów jak również ułatwia ich„podważanie”. Dodatkowo dzięki temu sam wygląd korpusów jest o wiele przyjemniejszy dla oka 
- na zewnątrz „gryf” do przenoszenia korpusów jest zrobiony w ten sposób że woda swobodnie ścieka po korpusie nie zatrzymując się w żadnym miejscu.
- korpusy są skręcane śrubami ze stali „chirurgicznej” nierdzewnej.
- przy produkcji kładziemy nacisk na jakość i trwałość elementów przez co ul ten powinien służyć przez wiele wiele lat.

RAMKI:

- ul jest na tyle uniwersalny, że mogą w nim być ramki wielu typów, regulowane jest to ilością korpusów i ułożeniem ramek w zabudowie ciepłej czy zimnej w stosunku do wylotu.
- ul może posiadać wewnątrz ramki wielkopolskie, Ostrowskiej, Dadanta, Langstrotha. A po obróceniu ramek o 90 stopni ramek warszawskich zwykych oraz warszawskich poszerzanych.
- standardowo w pojedynczy korpus wchodzi ramka o wymiarach 360 X 159 mm

STANDARDOWO W SKŁAD ULA WCHODZĄ DWA ZATWORY OCIEPLONE CO SPRAWIA ZE UL POWINIEN RÓWNIEŻ USATYSFAKCJONOWAĆ ZWOLENNIKÓW ULI OCIEPLANYCH!!!


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 14:43 - śr 
Zdjęcie korpusów wewnątrz ula.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 17:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
typers, No to przedstaw cennik :uśmiech: i pytanie od razu dlaczego tak drogo?? :rolf: :rolf: :śmieję się z ciebie:

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 19:18 - śr 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
typers robisz te korpusy dla kogoś czy dla siebie ?
Jeszcze nie tak dawno wiosną udowadniałeś mi wyższość uli ocieplonych nad nieocieplonymi a teraz wyskakujesz z czyms takim ? ja już nie nadążam za tym wszystkim co sie dzieje na tym forum

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 20:17 - śr 
Witam.

Ule ocieplane jak może niektórzy wiedzą to większość uli w mojej pasiece, i myśląc o kolejnym etapie w rozwoju pasieki nie łatwo było mi z ocieplenia zrezygnować. Patrząc jednocześnie na różne opinie na ten temat, ul który prezentuje nie jest całkowitą rezygnacją z dobrej ekonomiki cieplnej ula.

Jeśli zastosujemy:
- zatwory boczne ocieplające
- zasuwana szuflada pod dennicą która uszczelnia ul jeśli tego chcemy
- ocieplenie powałki (daszek ocieplony)

Dodając do tego deskę grubą bo aż 25 mm, jest to bardzo dobry kompromis, pomiędzy ulem ocieplanym a ulem nie ocieplonym. Różnice w ekonomi cieplnej pomiędzy ulem który prezentujemy a ulami ocieplonymi praktycznie są niewidoczne.

Śmiało można powiedzieć, że jest to ul posiadający wszystkie zalety uli z pojedynczej deski w którym ekonomika cieplna jest porównywalna z ulami ocieplonymi.


Na górę
  
 
Post: 24 listopada 2010, 20:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

W zalaczniku do posta typersa chcialbym zalaczyc kilka fotek pojedynczego korpusa ula uniwersala i dla poruwnania jedno ze zdjec pokazuje starego Lankstrotcha ktury ma dzisiaj jusz conajmnie 46 lat jedyny nowszy element to daszek blaszany ktury tez conajmnie ma ze 30 latek i zaras pod daszkiem drugi korpus ten to tez jusz nowsza generacja zbity na styk.
Ul ten jest zbudowanyz deski pojedynczej i nie byl nigdy malowany, sama natura zakonserwowal drewno sosny wejmutki i wyglada jak wyglada ale z latwoscia moze jeszcze lekko 20 lat poslurzyc, wlasciciel tego ula ma 87 lat i odrze jusz ponad 50 lat gospodaruje w takich ulikach.
Mam nadzieje ze wszyscy zrozumieli co przes to chcialem powiedziec.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 20:46 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Ceny dalej nie widać :bosie:

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 21:12 - śr 
Witam.

Ul który przedstawiamy z Krzyśkiem nie był robiony jak do tej pory pod kątem sprzedaży, wymyśliliśmy go jako alternatywę dla pasiek które chcą się rozwijać, być nowoczesne bez potrzeby "spalania za sobą mostów" stąd między innymi możliwość zastosowania praktycznie wszystkich występujących w Polsce i nie tylko w Polsce ramek. Ma to znaczenie w obydwie strony, możemy zastosować w nim ramki "nasze" jak i ramki potocznie stosowane w Europie, robiąc dla Europy odkłady na które będzie duże zapotrzebowanie.

A więc w tej chwili interesują nas Wasze opinie na ten temat a o sprzedaży i cenach jak na razie nie myślimy.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 22:06 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
typers mógłbyś mi bardziej rozjaśnić jak tam ma wejść ramka warsz.-posz.? Ul bardzo fajny, jako że gospodarzę na ramce warsz.-posz. i dadanta warto by było poeksperymentować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 listopada 2010, 22:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

Tak dla ciekawosci zalanczam kilka ciekawych zdjec naszego ula uniwersala
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 22:38 - śr 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
krzysztof - jakos nijak mi nie pasuje widok twojej ramki wielkopolskiej z wymiarem 360 x 260
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 listopada 2010, 22:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
rysiekm pisze:
krzysztof - jakos nijak mi nie pasuje widok twojej ramki wielkopolskiej z wymiarem 360 x 260
Pozdrawiam



Witam

Dlaczego ci nie pasuje dlatego bo ramka ma wymiary 360x325 jest podwyzszona o 66mm co daje wysokosc dwuch korpusuw ula uniwersala, a rameczki miodni maja wymiary 360x160
wysokosc lankstrotcha dwie rameczki maja prawia taka sama powieszchnie jak jedna durza.
Naturalnie mozesz wlozyc i wielkopolska zwykla jako opcja dochodzi wtedy krata zapobiegajaca dzikiej zabudowie pod wolna przestrzenia ramek.
Mam nadzieje ze moglem pomuc!!!!!!!.........
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 23:05 - śr 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Tak - zdjecie masz podpisane -- ramka wielkopolska , a ta ma wymiary 360x260. Inne wymiary to inna ramka i inna nazwa , lecz nigdy wielkopolska. 1/2 wielkopolska to 360x130 i tak to jest. Jezeli podajesz nazwe wielkopolska to prosze uzywaj wymiarow -standard.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 23:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
Tym tokiem myslenia co Krzysztof to ramka Ostrowskiej to tez ramka wielkopolska i kazda inna o szerokosci 360mm :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 23:26 - śr 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Dlatego kazdy rodzaj ula /typ/ ma swoja nazwe i wymiar ramki. Inne tez sa ,czy moga byc ale to inna dyskusja .
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2010, 23:34 - śr 

Rejestracja: 04 grudnia 2009, 18:00 - pt
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: ramka 36-18
typers, Mam pytanie. Jak w prowadzeniu gospodarki wędrownej z pszczołami przewozić ten typ ula ? ( bez felców) . Ja w chwili obecnej wykonuję dla potrzeb własnych korpusy o tylko jednej wysokości ramek w całej pasiece / 18 cm /. Korpusy te zaopatrzyłem w felce z myślą o gospodarce wędrownej. Inspiracją dla tej mojej decyzji była wizyta w 80-cio pniowej pasiece pana ZAWILAKA którą to prowadzi On od kilkudziesięciu lat. Typ ula w którym pan Zawilak prowadzi swoją chodowlę pszczółek opisany jest prawdopodobnie w lipcowej Pasiece (osobiście nie czytałem). Pożyczyłem jeden korpus i dennicę i będąc pod wrażeniem jego osiągnięć w chodowli postanowiłem skorzystać z Jego pomysłu. W obecnej chwili jestem na etapie składania 27 korpusów z 60-ciu na które już mam przygotowny materiał. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 00:45 - czw 
mardrak – włożenie ramek warszawskich poszerzanych czy warszawskich zwykłych jest banalnie proste, niestety w tym momencie nie mam zdjęć ( postaram się w najbliższych dniach wrzucić jakieś zdjęcia).
- w zatworze ocieplającym jest wyfrezowany taki sam frez jak w korpusach (do zawieszania ramek)

Po prostu ustawiasz 3 korpusy wkładasz ramkę warszawską w zabudowie ciepłej do wylotu, ponieważ frez do zawieszania ramek jest zrobiony z czterech stron korpusu , a więc zawieszasz ramkę z jednej strony na korpusie, a z drugiej strony przysuwasz na odpowiednią odległość zatwór ocieplający i zawieszasz ramkę na nim w miejscu w tym celu wyfrezowanym. W ten prosty sposób możesz do ula UNIVERSAL włożyć aż do 10-ciu ramek warszawskich.

Druga metoda bardziej pracochłonna: obracamy ramki warszawskie o 90 stopni i zawieszamy je w zabudowie ciepłej, przed zawieszeniem musimy zrobić „wąsy” na których ramka nam zawiśnie. Do tego potrzebne nam są dwa korpusy.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 00:57 - czw 
lucjan 49 - też miałem obawy do czasu jak sam tego nie doświadczyłem na własne oczy, pszczoły kitują na tyle mocno korpusy że nie potrzeba innych zabezpieczeń niż przy wędrówce z ulami które mają wręgi. Wystarczy jedna doba bez "rozrywania" i korpusy trzymają się wystarczająco mocno aby się nie przesuwać. Można trzymać za ostatni korpus i podnosić cały ul, gwarantuje że będzie się on trzymał i to mocno razem z dennicą.

Brak wręgów jest naprawdę fantastycznym rozwiązaniem, przy nakładaniu korpusów nie ma gniecenia pszczół tak jak to ma miejsce w ulach z wręgami!!!

OCZYWIŚCIE KORPUSY MUSZĄ BYĆ WYKONANE DOKŁADNIE, ALE TA ZASADA POWINNA SIĘ DOTYCZYĆ WSZYSTKICH KORPUSÓW ZARÓWNO Z WRĘGAMI JAK I BEZ.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 01:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
typers pisze:
mardrak – włożenie ramek warszawskich poszerzanych czy warszawskich zwykłych jest banalnie proste, niestety w tym momencie nie mam zdjęć ( postaram się w najbliższych dniach wrzucić jakieś zdjęcia).
- w zatworze ocieplającym jest wyfrezowany taki sam frez jak w korpusach (do zawieszania ramek)

Po prostu ustawiasz 3 korpusy wkładasz ramkę warszawską w zabudowie ciepłej do wylotu, ponieważ frez do zawieszania ramek jest zrobiony z czterech stron korpusu , a więc zawieszasz ramkę z jednej strony na korpusie, a z drugiej strony przysuwasz na odpowiednią odległość zatwór ocieplający i zawieszasz ramkę na nim w miejscu w tym celu wyfrezowanym. W ten prosty sposób możesz do ula UNIVERSAL włożyć aż do 10-ciu ramek warszawskich.

Druga metoda bardziej pracochłonna: obracamy ramki warszawskie o 90 stopni i zawieszamy je w zabudowie ciepłej, przed zawieszeniem musimy zrobić „wąsy” na których ramka nam zawiśnie. Do tego potrzebne nam są dwa korpusy.


Wszystko jasne, dzięki za odpowiedź.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 18:43 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Na tych zdienciach zauważyłe ze te ramki mają bardzo grube górne beleczki. Jak by zimować na 2 korpusach to mogą nie przejsc do górnego korpusu jak bendzie mróz. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 19:07 - czw 
Jeśli będziesz chciał prowadzić gospodarkę w ulu Universal tylko na jednym rozmiarze ramki czyli 360 X 159 mm, bez problemu pszczoły przechodzą na drugi korpus. Wysokość korpusa jest taka, że kłąb zimowy który według przeprowadzonych badań ma średnicę 250 mm, już jesienią jest na dwóch korpusach.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 19:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
typers, a zamierzasz zrobic ciut wyzsza ramke? Bo ta ponoc 16 cm to za mala jest, gdyby zrobic w przedziale 18-20 cm to masz 4 korpusy na ul i wtedy jest ekonomiczniej
co Ty na to??

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 19:46 - czw 
Wymiar ramek nie jest przypadkowy, jest to przemyślane dość dokładnie i skonfrontowane z różnymi publikacjami jak i wypowiedziami pszczelarzy praktyków. Pojemność ula Universal z czterema korpusami jest większa niż ula wielkopolskiego w klasycznym składzie czyli dwa korpusy gniazdowe i półnadstawka.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 20:05 - czw 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Moim zdaniem wysokość ramki w przedziale 160-180 jest najbardziej odpowiednia w naszym klimacie. Szerokość ramki 360 czy 435 powinna być uwarunkowana rodzajem matek jaki posiadamy lub mamy zamiar posiadać. Dla linii tworzących średniej wielkości rodziny spokojnie wystarczy szerokość 360 natomiast dla silnych rodzin będzie za ciasno i lepiej jest je trzymać na ramkach 435.

Z przechodzeniem rodziny między korpusami nie powinno być problemu ponieważ powinno się zimować rodziny na tyle silne, aby od razu obejmowały dwa korpusy. Jeśli rodzina ma iść do zimowli obsiadając tylko jeden korpus (mowa o wysokości ramki do 180 ) to od razu lepiej taką rodzinę połączyć z inną.

Pomysły na umieszczanie różnych rodzajów ramek mogą być przydatne dla osób planujących wymianę typu ramki w pasiece, bo jakoś sobie nie wyobrażam takiego mixa w ulu z kilkoma rodzajami ramek :zeby:

..a ule są super i tyko mogę zazdrościć :???:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2010, 20:13 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

W zaliczniku kilka zdjec ula Universala skombinowanego jako Warszawski
Pozdtowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 20:20 - czw 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
no dobra mamy 10 ramek warszawskich i co dalej ? co idzie na górą ?
i najważniejsze czy to wszystko się nie rozleci w czasie transportu ? czy ten zatwór się nie przesunie ?

o tym ze jest to bardzo dobry ul na ramkę 160 nie musicie mnie przekonywać, ale te pomysły na zawieszanie pozostałych ramek uważam za przekombinowane

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 21:11 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Moim zdaniem ul niepotrzebnie przekombinowany.
Beleczka górna ramki- bez potrzeby pogrubiona.Wystarczy 1 cm.Tak jak mamy we wielkopolskiej ramce.
No- ale zawsze jest to sposób na przejście do uli korpusowych z innego typu.
Poza tym żadnej rewelacji-kolega Polbart Was wyprzedził,poszedł jeszcze dalej w nieocieplany langstroth.
Wykonanie ładne.Myślę że cena będzie przystępna.
Pozdrawiam serdecznie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2010, 22:08 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
pewex pisze:
no dobra mamy 10 ramek warszawskich i co dalej ? co idzie na górą ?
i najważniejsze czy to wszystko się nie rozleci w czasie transportu ? czy ten zatwór się nie przesunie ?

o tym ze jest to bardzo dobry ul na ramkę 160 nie musicie mnie przekonywać, ale te pomysły na zawieszanie pozostałych ramek uważam za przekombinowane


Witam

Kolega nie zrozumial na czym zecz polega, tu nie chodzi o to zeby pszczelarze zaczeli przestawiac sie na ule korpusowe i pakowali w nie ramki Warszawskie, czy tez inne!!!!!!!!!
Zdjecia pokazuja jedynie mozliwosi takiej konfiguracji magazynuw w kture mozna nawet wlorzyc ramki Warszawskie, chodzi tu szczegulnie jesli pszczelarz chcialby przejsc na inny rozmiar ramki np. Wielkopolski czy Ostrowskiej, albo Dadant czy tez Lankstrotch.
Naturalnie mozna nawet pozostac przy Warszawiaku z boku jest nawet dosac miejsca na durza podkarmiaczke na gure stawiamy czwarty korpus z ramkami na miud.

W tym miejscu mozna wlozyc 4 ramki Wielkopolskie matke przelorzyc na strone ramek wielkopolskich, poczekac do wygryzienia sie czerwiu w Warszawskich, puzniej usunac warszawskie, i reszte uzupelnic wielkopolskim, bez kombinacji wycinania plastruw itd.
Jesli chodzi o transport to nie widze problemu nawet w takiej konfiguracji z ramakami Warszawskimi mozna przewozic spinajac calosc pasem, a zatwur ci tak zakituja ze nic go nie ruszy, zreszta deska powalki naciska na listwe zatworu i nie ma szansy zeby sie przesunela.Tak dla uspokojenia gosci!!!!!!!....... istnieje mozliwosc wlozenia w pusta czesc deseczki zapobiegajacej przesuniecie sie zatworu ale to tylko tak dla bespieczenstwa w razie ewentualnego transportu.

Pozdrowienia
Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2010, 23:08 - czw 
Witam.

Ul „UNIVERSAL” z założenia miał być przyjazny dla pszczół i pszczelarzy, nie miał być to ul który jest rewolucją w przyzwyczajeniach jak i rewolucją podczas przechodzenia na jego typ ramki. Dlatego został tak zrobiony aby „tymczasowo” bez problemów można było zastosować w nim najbardziej popularne ramki w Polsce ale i nie tylko.

- W korpusie mieści się 12 ramek o wymiarach 360 X 159.
- Ul składa się z dennicy wentylacyjnej, czterech korpusów, zatworu ocieplającego (który również służy do adoptowania różnych typów ramek),powałki, ocieplenia górnego i daszka.

Jednak jeśli pszczelarz jest przyzwyczajony do uli stojaków, gdzie jest inna ramka w gnieździe i inna w miodni, a zimowla przebiega na jednej ramce, ul nasz wychodzi im na przeciw. Po złożeniu dwóch korpusów powstanie rodnia o rozmiarach ramki 360 X 325 mm, a kolejne dwa korpusy służą jako magazyny miodowe. Szerokość i wysokość takiej ramki sprzyja dobrej zimowli oraz dobremu rozwojowi rodziny. Nie ma potrzeby przy zimowli dokładać korpusów tak jak w ulach wielkopolskich aby robić dodatkową poduszkę powietrzną. Magazyny miodowe mogą pomieścić jednocześnie nawet 30 kg miodu( życzę wszystkim takich zbiorów przynajmniej dwa razy w roku)

Ktoś pisze że jest on przekombinowany, moim zdaniem nie ma w nim żadnych zbędnych rzeczy a jest kilka które w znacznym stopniu ułatwiają w nim pracę.

Jest jeszcze kilka szczegółów takich jak np. powałka, które jeszcze pewnie kilka osób zaskoczą prostotą pomysłu a jednocześnie funkcjonalnością.

Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2010, 19:34 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2010, 12:22 - sob
Posty: 317
Lokalizacja: dolnośląskie
Moim skromnym zdaniem to wykonaliście kawał dobrej roboty. Jest to odpowiedź dla tych którzy nie raz już pytali co i jak zrobić żeby sie przestawić z jednego typu uli na inny. Tutaj mają wszystko podane na tacy. I piękne dzięki za podanie wymiarów , że nie trzymaliście ich w tajemnicy produkcyjno-handlowej.
Pozdro i szacu :piwko:

_________________
Za każdy dzień pracy przy pszczołach Pan Bóg dodaje pszczelarzowi jeden dzień życia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2010, 19:36 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

Kilka zdjec z warstatu, gdzie aktualnie produkujemy nowy uproszczony model dennicy dla ula Universala.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2010, 19:47 - pt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
typers pisze:
Jest jeszcze kilka szczegółów takich jak np. powałka, które jeszcze pewnie kilka osób zaskoczą prostotą pomysłu a jednocześnie funkcjonalnością.

No to pochwalcie się, a i używacie jakiegoś kleju do ścianek korpusów ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2010, 20:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
swiwojtek pisze:
typers pisze:
Jest jeszcze kilka szczegółów takich jak np. powałka, które jeszcze pewnie kilka osób zaskoczą prostotą pomysłu a jednocześnie funkcjonalnością.

No to pochwalcie się, a i używacie jakiegoś kleju do ścianek korpusów ???



Witam

Jesli chodzi o powalke to najlepiej jak typers ja opisze, jest to w prawdzie na razie prototyp jeszcze nie tak calkiem gotowy ale plany sa jusz w glowie.
Jesli chodzi o klej, to w pulnadstawkach nie urzywamy rzadnych klejuw, deski nie sa zbyt szerokie i co wazne wykonane z suchej sosny wejmutki, a ten material sie nie wichruje i nie wykreca, boki skrecone sa srubami ze stali nierdzewnej, tagrze nic im sie nie dzieje.
Naturalnie w przyszlosci na zadanie klijenta mozemy urzywac kleju, ktury naszym zdaniem nie jest potrzebny.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2010, 07:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2009, 18:55 - ndz
Posty: 283
Lokalizacja: Sułoszowa
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witam.

W dennicy widzę plastikową siatkę, czy nie zostanie przegryziona przez np. myszy w zimie?

Gratuluje pomysłu.

pozdro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2010, 11:48 - sob 
Witam.

Dennica ula "UNIVERSAL" została tak zrobiona aby była jak najbardziej prosta konstrukcyjnie (bez elementów które mogą szybko ulec uszkodzeniu), a jednocześnie spełnia ona wszystkie zadania dennic z "siatką". Zastosowana siatka plastikowa w dennicy, jest niemieckiej firmy wyprzedza ona o całą epokę siatki metalowe.

- jest wykonana z tworzywa przeznaczonego do kontaktu z żywnością
- w ulu mogą być stosowane kwasy i jej nie uszkodzą (do leczenia pszczół)
- jej powierzchnia zapobiega wyrywaniu nóg przez pszczoły co jest nagminne przy siatkach metalowych.

Badania wykazały również, że stały kontakt z aluminium obniża odporność, a często siatki aluminiowe są stosowane w dennicach, a więc jak widać siatka plastikowa posiada wiele zalet i naszym zdaniem stosowanie siatki plastikowej przeznaczonej do dennic jest jak najbardziej uzasadnione.

Dodatkową zaletą dennicy ula "UNIVERSAL" oprócz już opisanych jest zastosowanie (wymyślonej już wcześniej przez Krzyśka Kasperka) deseczki skośnej w dennicy co powoduje znacznie szybsze wchodzenie pszczół na plastry, a tym samym według obserwacji zwiększa to ilość wykonywanych lotów pszczół przynajmniej o dwa w ciągu doby. Nie trudno się domyśleć jak to wpływa na wydajność rodziny pszczelej.

Podsumowując dennicę ula "UNIVERSAL"

- prosta konstrukcja
- trwałość jej elementów
- zastosowane nowoczesnych materiałów (siatka plastikowa)
- zapobieganie ponownemu wchodzeniu warrozy na pszczoły (siatka w dennicy)
- doskonała wentylacja w ulu
- możliwość uszczelnienia dennicy poprzez zastosowanie szuflady
- możliwość szybkiego przygotowania ula do transportu
- bardzo dobre warunki dla pszczół w czasie wędrówek
- zwiększenie wydajności rodziny pszczelej

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 27 listopada 2010, 16:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

W zaliczniku do posta typersa kilka zdjec dennicy dla ula Universala
Jest to dennica prosta w konstrukcju, latwa w wykonaniu i praktyczmnie nie zniszczalna!!!!!!
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2010, 16:52 - sob 
Jak widać ul UNIVERSAL jak został przez nas nazwany, nie bez przyczyny ma taką nazwę, na zdjęciach powyżej proste zastosowanie ocieplenia dennicy dla tych którzy boją się zimować pszczół bez ocieplenia.

Jak widać ul został tak pomyślany aby mógł zaspokoić "gusta i przyzwyczajenia" wszystkich pszczelarzy


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2010, 17:14 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
typers a czy planujesz wprowadzić ul UNIVERSAL do swojej oferty, jeśli tak to od kiedy mniej więcej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2010, 17:21 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

Nastepna seria zdjec dennicy ula Universala, mam nadzieje ze zdjecia sa czytelne dla wszystkich i zrozumiale!!!!!!.........
Prosimy o konsultacje pszczelarzy zawodowych i chobbistuw odnosnie tej dennicy!!!!!!!!!.....
Naturalnie dennica taka moze byc wymiarami dopasowana do karzdego ula, posiadamy rysunki techniczne kture kazdy sam sobie moze zwymiarowac.
Jezeli chodzi o siatke to jest material specjalnie skoncypowany dla pszczelarstwa, jest dopuszczony do kontaktu z zywnoacia i tak elastyczny a zarazem stabilny i gladki ze kazda mysz wylamie sonie zeby zanim prztegryzie, a zreszta po pierwszym kontakcie zaniecha dalszego ataku na ul, siatka ma grubosc 3 mm i z latwoscia mozna ja wyjac do czyszezenia czy dezynfekcji, albo w razie machanicznego uszkodzenia wymienic na nowa.
Dennice takie beda do nabycia u typersa, cena nie zostala jeszcze uzgodniona.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2010, 19:21 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
No to widzę, powstaje Polsko-Niemiecka firma :uśmiech:

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Ul Universal
Post: 27 listopada 2010, 23:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
adidar pisze:
No to widzę, powstaje Polsko-Niemiecka firma :uśmiech:



Witam

A powstaje firma Polsko-Niemiecka!!!!!!!!!!!!!!!.................
Tak dla ciekawosci dwa rysunki dennicy dla ula Universala
Pozdrowienia od firmy Krzysztof K & Mariusz G


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2010, 10:08 - ndz 
W dziale filmy podałem linki na filmy z udziałem dr G. Liebiga, po niemiecku, nie po to aby kogokolwiek prowokować, lecz dlatego, że Pan Krzysztaf Kasperek bardzo blisko tego zacnego uczonego mieszka. ( i z nim rozmawia)
Zajmujecie się Panowie jakimś tam ulem uniwersalnym, wg drogą donikąd, stąd chyba nie ma czasu na polemikę, co do ula dr Liebiga. Dokumentacja poniżej

http://www.triesdorf.de/index.php?optio ... oad&gid=27

a także do jego praktyki tj prowadzenia gospodarki w takim ulu – do tego właśnie te wszystkie odnośniki, i omawianej walki z warrozą. http://imker-kuen.de/fileadmin/daten_ku ... andeln.pdf

Wasz ul uniwersal, rozumiem, że chcecie na forum Ambrozji siebie promować,(narzędzia, maszyny, Wasze wyroby) tylko Panowie każdy ul ma swoją gospodarkę i tu jest przysłowiowe rozdwojenie jaźni. Niezwykle cenne są propozycje dr G. Liebiga w zakresie walki z warrozą, a filmy te są doskonałym instruktażem – dr Liebig pokazuje jak to robić. Na to wszystko Bogdan, daje przykrywkę, też linki, żeby pokazać, że filmów jest dużo …,
Doskonała metoda walki z warrozą, proponowana przez dr Lebiega, niestety można ją zastosować w wielokorpusach, stąd ul Sabarda?, dadanty, kombinowane warszawskie a inne?
A tak nota bene, na forum u Zacnych Kolegów za wschodniej granicy, widać, że rozwiązania dr Lebiega cieszą się sporym zainteresowaniem (to tak abym nie przywalili teks co Niemiec wymyślił…)

http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=1023
Ps.
Proponowana przez Was dennica jest doskonała


Na górę
  
 
Post: 28 listopada 2010, 13:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam




Eryk
Zajmujecie się Panowie jakimś tam ulem uniwersalnym, wg drogą donikąd, stąd chyba nie ma czasu na polemikę


Krzysztof
Ul Universal powstal z mysla o Pszczelarzach Polskich kturzy moga praktykowac gospodarke w ulach korpusowych, i na poczatku nie musza rezygnowac z ramek urzywanch w pasiece .
jest to typowy ul wielokorpusowy Langstroth 1/3 , wlasnie konfiguracja pulnadstawek Langstrotha umozliwila wykorzystanie w tym ulu wielu innych rozmiaruw ramek urzywanych w Polsce i Zagranica!!!!!!!..........


Eryk
Wasz ul uniwersal, rozumiem, że chcecie na forum Ambrozji siebie promować,(narzędzia, maszyny, Wasze wyroby) tylko Panowie każdy ul ma swoją gospodarkę i tu jest przysłowiowe rozdwojenie jaźni.


Krzysztof
Musze przyznac ze jest to pewna metoda reklamy albo promocji!!!!!... ale jak narazie nikt nikogo nie zmusza do kupna naszych produktuw, wrecz przeciwnie dzielimy sie pomyslami i staramy sie jak najwiecej pokazac, czekamy na wypowiedzi i doswiadczenia innych pszczelarzy, pozytywne jak inegatywne!!!!!!!!!!!.........
Jest to typowy ul nadstawkowy i metoda pracy w nim polega na operowaniu calymi magazynami. Gospodarka w ulach wielokorpusowych zostala jusz dawno opracowana przes wielu znanach i nieznanach osobistosci w dziedzinie pszczelarstwa!!!!!!!!!!!!............
Gdzie kolega widzi „rozdwojenie jazni“ ??????????.........


[color=red]Eryk
Doskonała metoda walki z warrozą, proponowana przez dr Lebiega, niestety można ją zastosować w wielokorpusach, stąd ul Sabarda?, dadanty, kombinowane warszawskie a inne?
A tak nota bene, [/color]


Krzysztof
Nasz ul jest typowym ulem wielokorpusowym kturego konfiguracja pozwala na urzycie wiekszosci ramek urzywanych w Polsce i zagranica!!!!!.............. ul w kturym pracuje Dr. Liebig jest to typowy Zander; ruwniesz ul wielokorpusowy o wymiarach ramki 420x220 mm
gurma belka ma dlugosc 475mm.
Prosze mi wyjasnic dlaczego nie mozna zastosowac metody walki z warroza metoda Dr.Liebiga w innych typach uli????????????...........



Ps.
Proponowana przez Was dennica jest doskonała _________________
Pozdrawiam
Eryk


Pozdrowienia Krzysztof Khttp://www.pasiekaambrozja.pl/forum/im ... /oczko.gif


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2010, 14:59 - ndz 
Krzysztof K pisze:
Witam

Ul Universal powstal z mysla o Pszczelarzach Polskich kturzy moga praktykowac gospodarke w ulach korpusowych, i na poczatku nie musza rezygnowac z ramek urzywanch w pasiece .
jest to typowy ul wielokorpusowy Langstroth 1/3 , wlasnie konfiguracja pulnadstawek Langstrotha umozliwila wykorzystanie w tym ulu wielu innych rozmiaruw ramek urzywanych w Polsce i Zagranica!!!!!!!..........
Gdzie kolega widzi „rozdwojenie jazni“ ??????????.........

Prosze mi wyjasnic dlaczego nie mozna zastosowac metody walki z warroza metoda Dr.Liebiga w innych typach uli????????????...........



Te pytania by wyjaśniały dlaczego, gdyż na filmie i w prezentacji PDF dr G. Liebig dokładnie tłumaczy jak należy postępować (słuchaczom) Jest to po niemiecku w necie i w czym problem, w zrozumieniu tego co mówi dr G.Liebig?
Ponadto
Różne kombinacje z ulami Zander - DNM, Langstroth –Dadant, czy nawet Langstroth Ostrowska to temat znany. Tylko jak będę zdecydowany na np. ul dr Liebiga, to go sobię zrobię. Jak jestem przekonany do Ostrowskiej, to go mam. Gdybym miał problem ze zrobieniem ula i przekonaliby mnie, że dobre rozwiązanie jest Langstroth z 12 ramkami Ostrowskiej to wtedy bez zastanowienia kupiłbym Langstrothy i gospodarzyłbym w nim jak w Ostrowskiej z 12 ramkami w korpusie (tylko 10 ramkowy korpus Ostrowskiej, z miodem, nie potrafię już dźwignąć)
Nie rozumiem więc po co takie rozwiązania wg mnie dziwolągi, można składać z nich też warszawiaki? Czy przez taką promocję przekona się zwolenników warszawiaków do wielokorpusów, czy wielokorpusowców do warszawiaków. Kupuje się, ( robi się ) ule - konkretne rozwiązanie pod konkretną gospodarkę.
Po co niedoświadczeni mają wydawać niepotrzebnie kasę na takie rozwiązania, zamiast zaraz wejść w rozwiązania docelowe?
Ps
Nie lubię koloru czerwonego, wielkich liter, zielonego tekstu, z licznymi znakami zapytania ...


Na górę
  
 
Post: 28 listopada 2010, 15:29 - ndz 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
klemens pisze:
Te pytania by wyjaśniały dlaczego, gdyż na filmie i w prezentacji PDF dr G. Liebig dokładnie tłumaczy jak należy postępować (słuchaczom) Jest to po niemiecku w necie i w czym problem, w zrozumieniu tego co mówi dr G.Liebig?

Po co niedoświadczeni mają wydawać niepotrzebnie kasę na takie rozwiązania, zamiast zaraz wejść w rozwiązania docelowe?


Problem to język którym nie każdy włada na tyle swobodnie. Przydało by się ale po polsku.

Moim zdaniem ul idealny dla niedoświadczonych, jak sama nazwa wskazuje niedoświadczony to taki który nie ma doświadczenia czyli nie potrafi podjąć decyzji w jakim ulu działać. Dzięki temu ulowi "nowy truteń" będzie mógł wypróbować wiele rodzajów bez budowy czy kupna nowych.

Doświadczony zadowolony ze swojego działania ma już wypracowaną gospodarkę i ule na których mu się dobrze pracuje i w ogóle nie wiem po co miałby przechodzić na inne.
A doświadczony niezadowolony zrobi tak jak "nowy truteń"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2010, 16:20 - ndz 
Teks był do Pana Krzysztofa. Jak się trochę obrobię, to opiszę. To jest troche pracy.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji