FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 04:18 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 listopada 2010, 22:58 - wt 
A co Panowie na to ?
a to stąd
http://a-kessel.de/Bienenwohnungen/beuten.htm
http://www.pchelovod.info/index.php?act ... t&id=21662
http://www.sulkowski.com.pl/index.php?m ... Item&id=61
amatorzy i zawodowcy


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 listopada 2010, 23:00 - wt 
cd


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 listopada 2010, 23:02 - wt 
cd


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 listopada 2010, 23:04 - wt 
A co na to - u nas też


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 listopada 2010, 23:08 - wt 
a jak dzwigać to problem


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 listopada 2010, 23:15 - wt 
a samemu zrobić to problem?
Ładne, co ktoś wymyślił powielają i jadą z tym koksem wszyscy. Jedni sa korekt piszą że to jest rozwiazanie tego a tego uczonego.Tylko nie wszyscy mówią skąd to wzięli. Inni uwazaja że to jest ich wymysł...
Moze ktoś powie ul dr Liebiga, a u nas produkcja wielkopolskiego jakosik dziwnie podobne rozwiązanie.
A jaka gospodarka w takich ulach


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 listopada 2010, 23:21 - wt 
zastanawiam się czy wysuwając ta wkładkę do przodu pszczoły nie będą wchodzić pod siatkę traktując wysuniętą wkładkę jak deskę pomostową (wylotową )

Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 00:18 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
BoCiAnK pisze:
zastanawiam się czy wysuwając ta wkładkę do przodu pszczoły nie będą wchodzić pod siatkę traktując wysuniętą wkładkę jak deskę pomostową (wylotową )

Obrazek


Bogdan
Myslę, że to jest tylko zdjęcie poglądowe. Tak czy inaczej zauwazyłes słusznie błąd. Wkładka powinna wysuwać sie i z tyłu i z przodu w zaleznosci na czym sa ustawione ule, czy na podstawkach czy na paletach. I to akurat jest OK. Wręg na płyte powinien być wyfrezowany tuz pod samymi listwami poprzecznymi, bo inaczej jeśli będziesz chcial na spadzi na przykład zrobić pszczołom mostek to jasna sprawa, że sie bedą wałesać niepotrzebnie pod siatką. W większosci sezonu wkładki się nie używa.
Korpus jest źle rozwiązany konstrukcyjnie. Zajmuje przez te listwy za dużą powierzchnię.
Chyba że chodziło o zastosowanie tego zmyslnego urządzenia do podnoszenia korpusów :rolf: , które tez nie jest takie jak powinno być. Kłania się w tym miejscu, :jupi: niski lekki korpus 137, 145, 159,170,185mm ramka. Ul nie jest generalnie zły z jednego tylko względu. Jest podobny do Langstrotha, którego niestety po raz drugi nikt juz nigdy na swiecie nie odkryje. Cała reszta uli korpusowych to tylko wyroby langstrothopodobne. Gorsze. Chociażby z jednego wzgledu. Nie sa kompatybilne z 90% uli na świecie.
Europa od lat była zaangażowana w poszukiwanie własciwej ramki i ula. Langstroth zajął w tym czasie 70% rynku. Coś w tym chyba jest.
BTW, fajny ten ulik wyprodukowany w Polsce :brawo:
Pozdrawiam
Leszek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 00:42 - śr 

Rejestracja: 06 czerwca 2010, 23:11 - ndz
Posty: 254
Lokalizacja: Piła
Kiedy oglądam te zdjęcia to tak jak gdybym przeglądał ofertę Pana Sułkowskiego. Być może jest to ich miejsce pochodzenia. Świadczy o tym między innymi sposób zabezpieczenia przed wzajemnym przemieszczaniem się korpusów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 10:58 - śr 
Tytuł wątku jest Ul dr.Liebiga.
Czyli musi to być jakieś nowatorskie i całkiem inne od poprzednich rozwiązanie które powoduje że wprowadzamy nowe nazewnictwo...?
Pytanie do kolegi klemens: Na czym polega ten wynalazek?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 22:18 - śr 
"Katechizm" dr G. Liebiga
http://www.imkerverein-tempelhof.de/js/ ... shilfe.pdf


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 01:21 - czw 
klemens.

każdy ma jakiś tam swój katechizm. pewnie i dr. Liebig też ma. Nie znam niemieckiego i wolę posługiwać się na polskim forum językiem Polskim.
To Ty prezentujesz tutaj ul i każesz nam czytać prezentację w obcym języku....?

Potrafisz odpowiedzieć co takiego jest niezwykłego w ulu który prezentujesz?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 18:51 - czw 
Bolkonski pisze:
Tytuł wątku jest Ul dr.Liebiga.
Czyli musi to być jakieś nowatorskie i całkiem inne od poprzednich rozwiązanie które powoduje że wprowadzamy nowe nazewnictwo...?
Pytanie do kolegi klemens: Na czym polega ten wynalazek?

Ul dr Liebiga to podałem, jako że w temacie gospodarki w ulach wielokorpusowych na Forum Ambrozja robi się prezentację uli zamiast opisywać gospodarkę. Więc ja też zrobiłem taki sam numer,…

Pytanie do kolegi klemens: Na czym polega ten wynalazek?

Jak odpowiedzieć na to pytanie, aby Pan nie miał do mnie pretensji? Wykonuje się ul, wg projektu. Ten projekt, to dokumentacja techniczna ula, którą wkleiłem. Ten kto potrafi czytać dokumentację wie jaki to ul. Ten kto ma z tym problem (nie każdy jest przecież rzemieślnikiem, czy ma przygotowanie zawodowe techniczne aby umieć czytać rysunki), to dla takich zamieściłem zdjęcia, aby widzieli co to jest za ul, a także podałem linki skąd są te ule.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 18:54 - czw 
Bolkonski pisze:
klemens.

każdy ma jakiś tam swój katechizm. pewnie i dr. Liebig też ma. Nie znam niemieckiego i wolę posługiwać się na polskim forum językiem Polskim.
To Ty prezentujesz tutaj ul i każesz nam czytać prezentację w obcym języku....?

Potrafisz odpowiedzieć co takiego jest niezwykłego w ulu który prezentujesz?

Tak każdy ma swój katechizm a niektórzy też i swoją wiarę…
Odpowiedź, co takiego jest niezwykłego w ulu który prezentujesz? Proszę zapytać firmę Sułkowskiego, co takiego niezwykłego jest w tym ulu, ze Firma ta go produkuje. Zapewne odpowiedź będzie, a o co Panu chodzi, czy o ul nieocieplany stojak wielkopolski? … Ul ostrowski…? To Pan sądzę usłyszy… Widziałem te ule w Karłowicach, miałem je w ręce, są perfekcyjnie wykonane. To rozwiązanie jest sprawdzone. Dodać można samemu ocieplenie na zimę (ten kto będzie chciał)– styrodur 2cm i maty, piękny ul ostrowski, piękny wielkopolski… (a czy lepiej dźwigać korpusy wielkopolskie drewniane klepkowe , ocieplane, czy takie?Dobre pytanie ?)
Spór o ul, co takiego niezwykłego jest w ulu? to spór o ramkę w ulu, bo to jest identyfikacja ula. Słynne powiedzenie, już cytowane na Forum Ambrozja „ dla pszczół jest obojętne na jakiej ramce siedzą, dla mnie nie … dlatego wybieram Zandera” (dr G. Liebig) Najpierw trzeba wybrać ramkę, konsekwencją wyboru ramki jest ul i chyba niepotrzebnie to uświadamiam, takie oczywiste a takie skomplikowane.
Rozwiąznia są różne, ale trzeba wiedzieć co się chce i w co się pakuje. Rozwiązania dr G.Liebga odnoszą się do rzeczywistości tj uwarunkowań Niemiec dla ramki Zandera
Nasze uwarunkowania to głównie ule wielkopolski, dadant i ich modyfikacje jako ule wielokorpusowe w różnych konfiguracjach(np wielkopolski obniżony to ostrowska i niżej) i jeszcze warszawiaki.
Nie ma sensu opisywanie ula Zandera, bo jest rzadkością w Polsce. Natomiast pomysł jak zrobić konstrukcję ula ma wzięcie. Podałem źródło skąd o tym wiemy


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 19:49 - czw 
polbart pisze:
BoCiAnK pisze:
zastanawiam się czy wysuwając ta wkładkę do przodu pszczoły nie będą wchodzić pod siatkę traktując wysuniętą wkładkę jak deskę pomostową (wylotową )

Obrazek


Bogdan
Myslę, że to jest tylko zdjęcie poglądowe. Tak czy inaczej zauwazyłes słusznie błąd. Wkładka powinna wysuwać sie i z tyłu i z przodu w zaleznosci na czym sa ustawione ule, czy na podstawkach czy na paletach. I to akurat jest OK. Wręg na płyte powinien być wyfrezowany tuz pod samymi listwami poprzecznymi,

Toteż mnie to zaciekawiło czemu tak
hmm ja zrobię po swojemu
frezowanie będzie zaraz pod siatką ale siatka nie będzie dochodzić do samego przodu tylko będzie od środka deseczka 5-10cm tak aby wchodzące pszczoły nie musiały chodzić po siatce tylko po deseczce
Właśnie wkładkę zrobię ciut większa tak aby zrobić z niej pomost dla ciężko lądujących pszczół na zimę wysuwaną do tyłu Jak Twoje


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 20:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
klemens pisze:


Można tak poczytać:

http://translate.google.pl/translate?hl ... 6bih%3D578

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 20:49 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
BoCiAnK pisze:
polbart pisze:
BoCiAnK pisze:
zastanawiam się czy wysuwając ta wkładkę do przodu pszczoły nie będą wchodzić pod siatkę traktując wysuniętą wkładkę jak deskę pomostową (wylotową )

Obrazek


Bogdan
Myslę, że to jest tylko zdjęcie poglądowe. Tak czy inaczej zauwazyłes słusznie błąd. Wkładka powinna wysuwać sie i z tyłu i z przodu w zaleznosci na czym sa ustawione ule, czy na podstawkach czy na paletach. I to akurat jest OK. Wręg na płyte powinien być wyfrezowany tuz pod samymi listwami poprzecznymi,

Toteż mnie to zaciekawiło czemu tak
hmm ja zrobię po swojemu
frezowanie będzie zaraz pod siatką ale siatka nie będzie dochodzić do samego przodu tylko będzie od środka deseczka 5-10cm tak aby wchodzące pszczoły nie musiały chodzić po siatce tylko po deseczce
Właśnie wkładkę zrobię ciut większa tak aby zrobić z niej pomost dla ciężko lądujących pszczół na zimę wysuwaną do tyłu Jak Twoje


Takie rozwiazanie bedzie w zupełności OK.
Zrób z tyłu dennicy szerszą poprzeczną listwę, tak że jak wysuniesz wkładkę do przodu jako mostek to i tak z tyłu nie odsłonisz siatki w dennicy, a nie bedziesz musiał robić dłuższej wkładki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 22:08 - czw 
klemens...przepraszam za nieporozumienie.
Rozumowałem w ten sposób że jeśli prezentujesz ul pod nazwą "ul dr. Liebiga" i to na dodatek w nowym wątku to jest po prostu jakaś nowatorska konstrukcja.
Coś takiego jak ul Ostrowskiej ...
Okazuje się że jest to po prostu jakiś standardowy ul wielokorpusowy wykonany przez tegp Pana ...Czyli ja też mogę tutaj zamieścić ul Bołkońskiego...choć prawdą jest że nie mam tytułu Dr.i brzmiałoby to już mniej poważnie.... :D


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 22:29 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Bolkonski pisze:
klemens...przepraszam za nieporozumienie.
Rozumowałem w ten sposób że jeśli prezentujesz ul pod nazwą "ul dr. Liebiga" i to na dodatek w nowym wątku to jest po prostu jakaś nowatorska konstrukcja.
Coś takiego jak ul Ostrowskiej ...
Okazuje się że jest to po prostu jakiś standardowy ul wielokorpusowy wykonany przez tegp Pana ...Czyli ja też mogę tutaj zamieścić ul Bołkońskiego...choć prawdą jest że nie mam tytułu Dr.i brzmiałoby to już mniej poważnie.... :D


Poważnie, poważnie, pokaż swój ul i się :oczko: nie czaj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 22:44 - czw 
polbart nic nadzwyczajnego wielkopolski 2 i 1\2 z pojedynczej lipowej deski.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 22:57 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Bolkonski pisze:
polbart nic nadzwyczajnego wielkopolski 2 i 1\2 z pojedynczej lipowej deski.


Super, że z lipowej :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 22:59 - czw 
32 mmm gruba


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 23:02 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Bolkonski pisze:
32 mmm gruba


Nieźle dajesz...... jak pod Uralem. W każdym razie pszczołom to na pewno nie zaszkodzi a i pomóc może.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 23:07 - czw 
Nie pamiętam już dlaczego taka grubość ale dają radę w zimowli


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2010, 23:11 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Bolkonski pisze:
Nie pamiętam już dlaczego taka grubość ale dają radę w zimowli


Sadzę, że na wiosnę też.

32 mm to chyba jeśli pamietam grubość podłogówki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2010, 09:57 - pt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
polbart pisze:
32 mm to chyba jeśli pamietam grubość podłogówki

To 5/4 cala , czyli potocznie 32 -dwójki ogólnie dostępne . Stąd prawdopodobnie wynikła ta grubość ścianki korpusu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2010, 21:05 - pt 
BoCiAnK pisze:

Toteż mnie to zaciekawiło czemu tak
hmm ja zrobię po swojemu
frezowanie będzie zaraz pod siatką ale siatka nie będzie dochodzić do samego przodu tylko będzie od środka deseczka 5-10cm tak aby wchodzące pszczoły nie musiały chodzić po siatce tylko po deseczce
Właśnie wkładkę zrobię ciut większa tak aby zrobić z niej pomost dla ciężko lądujących pszczół na zimę wysuwaną do tyłu Jak Twoje

No to posyłam linka chyba cosik takiego masz na uwadze
http://www.magazinimker.de/downloads/ag ... rboden.pdf
http://www.langstroth-ag.de.tl/_-Gitter ... Varroa.htm
http://www.4bee.de.tl/Gitter_Boden-_-4B.htm
Myslę, że bardzo proste i sprytne rozwiązanie
To do pooglądania
http://www.seber-lang.de/imker/PR.pdf
i ostatni link na to co mozna już dostać przysłowiowego kręciołka
http://www.neuimker.de/pdf/1008.pdf
Ps
Za dużo sie powstawiało, zostaw ten ostatni. ( Ta edycja do 10 minut nie jest dobra)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2010, 21:07 - pt 
klemens pisze:
BoCiAnK pisze:

Toteż mnie to zaciekawiło czemu tak
hmm ja zrobię po swojemu
frezowanie będzie zaraz pod siatką ale siatka nie będzie dochodzić do samego przodu tylko będzie od środka deseczka 5-10cm tak aby wchodzące pszczoły nie musiały chodzić po siatce tylko po deseczce
Właśnie wkładkę zrobię ciut większa tak aby zrobić z niej pomost dla ciężko lądujących pszczół na zimę wysuwaną do tyłu Jak Twoje

No to posyłam linka chyba cosik takiego masz na uwadze
http://www.magazinimker.de/downloads/ag ... rboden.pdf
http://www.langstroth-ag.de.tl/_-Gitter ... Varroa.htm

Tak dokładnie tak
z mała moją poprawką element będzie miał 10 cm szerokości gdyż moje Dadanty przód i tył ula mają ocieplany i grubość łączna ściany wynosi 40mm a 60mm dam im na wejście i ewentualne mostki
Ta przesuwna wkładka będzie też ciut inna bez tej beleczki poprzecznej od strony wylotu wycięcie na suwak będzie 10m pod siatką , a od strony wylotu będzie tylko nacięcie gr Wkładki do 4mm ( nie wiem z czego będą wkładki jeszcze ale będzie to albo laminat albo pleksi lub coś z PCV
Zastanawiałem się nad wkładkami wyciszającymi z pod paneli tanie sztywne ale białych nie spotkałem


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 grudnia 2010, 14:05 - sob 
Można by postawić pytanie, co takiego jest w tym ulu że go prezentujesz? A co takiego jest w ulach, na czym to polega, że masz ten typ ula a nie inny? Dobrze, jest spore zamieszanie na forum, … A co takiego jest w wielokorpusach, że temat ten budzi tyle kontrowersji, sporów? A co nam serwują inni? Uniwersalne ule na miarę XXI wieku
Np.
http://www.holtermann-shop.de/index.php/cPath/1
Serwują to co ma wzięcie, bo inaczej nie byłoby to w ofercie.
Parę ciekawych rozwiązań tu
http://www.herrmann-bienenzucht.de/PDF- ... ospekt.pdf
Ule, łączenie czterech desek na czopy, (podawałem link na film jak sobie taki patent samemu zastosować). Była dyskusja na forum jaki daszek, a tu po najmniejszej linii oporu. Była dyskusja, wręcz krytyka urządzenia do omiatania pszczół, tu FegFix dziecinnie proste rozwiązanie omiatania plastrów z miodem i tym samym prostego gromadzenia pszczół jako materiału do tworzenia sztucznych rojów, składańców, zsypańców, jak kto woli. Ładny patent jak zrobiono wagę pasieczną przy użyciu wagi łazienkowej.
Nie wolno zapominac, że co takiego w ulu…?
Ano lapidarnie, w kółko nie ul daje miód … a warunki klimatyczne, baza pożytkowa, możliwości walki z warrozą, wielkości pasieki, upodobania a raczej przekonania pszczelarza …
Rysunek jak zrobić FegFixsa


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 grudnia 2010, 18:29 - sob 
Powiem Krótko Cenne zarówno wiadomości jednego i drugiego i chwała wam za to
bo ja mogę przez wasze coraz to nowsze dyskusje wprowadzać do pasieki coraz to nowsze rozwiązania :jupi:
Nie neguję uli przedstawianych w tym czy innym temacie gdyż zapewne są dobre na wszystko kwestia podejścia i dogrania gospodarki
Mi się dobrze a wręcz cudownie sprawdzają dwa typy w których pracuję
i tak na marginesie wy tu o takim a ja dziś ukończyłem szkielety do Dadanta Obrazek
dostało mi ich wykończyć i
wykonać po swojemu dennice siatkowe . ;-)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji