FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 10:20 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 03 stycznia 2011, 21:50 - pn 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Witam kolegów odważyłem się pierwszy raz napisać na forum. Od 4 lat gospodarze na kilku ulach warszawskich poszerzanych wychodzi mi to całkiem nieźle lecz przezglady zabierają dużo czasu podobnie jak witek126 rozważam zmianę ula.Chcę zmienić ul na stojak 1/2 dadana.
Zaczełem zbijać korpusy na dziesięć ramek 1/2 dadana. Mam pytanie jak przebiega zimwla w tych ulach czy zimować na dwuch korpusach czy trzech jeśli na trzech to czy dolny korpus też powinien mieć ramki czy pusty jako poduszka powietrzna czyli np: 2 razy 8 ramek czy 3 razy 8 ramek będę wdzieczny za pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2011, 22:22 - pn 
Przez kilka lat miałem te ule i zimowałem różnie na dwóch korpusach 2x7-8 ramek czasami podkładałem pusty pół korpus pod gniazdo za każdym razem zimowla przebiegała bardzo dobrze ale z podkładania zrezygnowałem gdyż zdarzało się że po zakarmieniu zimowym występowała jeszcze spadź i pszczoły dorabiały wianeczki pod ramkami co bardzo mnie denerwowało wiosną gdy trzeba było je wycinać by postawić korpus na dennicy w tych i obecnie wszystkich ulach posiadam dennice pół wysokie czyli 5cm jest luzu między dolną beleczką ramki a dnem dennicy jest to wystarczająca podusia powietrzna by nic nie pleśniało i było sucho

Owszem można podłożyć z ramkami ale ma to swoje zalety i wady
zaletą to może być przy osiatkowanej dennicy
ale wada jest ta że pszczoły tworzące zimowy osyp nie zawsze spadają na dennice zawieszają się pomiędzy uliczki blokując dalszy osyp i mimo najlepszej wentylacji nawet siatkowej mogą pleśnieć


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2011, 22:42 - pn 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
mam jeszcze jedno pytanie czytałem gdzieś na forum że do zimowli 1/2 dadana niektorzy pszczelarze kładą pomiędzy korpudami zwiniętą wędze aby pszczoły w zimie mogły łatwiej przejść do gornego korpusu czy ta wędza coś daje ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2011, 22:58 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
pierwsze słyszę. gospodaruje kilka lat i nigdy nie miałem takiego problemu ze nie przeszły do górnego korpusu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 stycznia 2011, 08:57 - wt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Dwa czy trzy korpusy do zimy są uzależnione tylko od siły rodziny.
Przy zimowlii na dwóch korpusach kłąb powinien obejmować od razu dwa korpusy i nie będzie problemu z przejściem w czasie zimy. Problemy z przejściem mają rodziny słabe albo takie w których matka czerwi w dolnym korpusie, wtedy kłąb się nie przesuwa za pokarmem tylko stoi w miejscu i grzeje czerw

Nie ma sie czego bać.Czekamy na więcej Twoich postów :oczko:

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2011, 16:17 - czw 
pewex pisze:
Dwa czy trzy korpusy do zimy są uzależnione tylko od siły rodziny.
Przy zimowlii na dwóch korpusach kłąb powinien obejmować od razu dwa korpusy i nie będzie problemu z przejściem w czasie zimy. Problemy z przejściem mają rodziny słabe albo takie w których matka czerwi w dolnym korpusie, wtedy kłąb się nie przesuwa za pokarmem tylko stoi w miejscu i grzeje czerw



tyle czasu zimowałem mając 1/2 D tylko na dwóch korpusach i zawsze było OK
rodzina ma być na tyle silna aby kłąb miał przynajmniej 25cm średnicy i obejmował dolny i górny
jeżeli kłąb nie obejmuje obydwóch to znaczy że mniej jak 13cm a to już nie rodzina tylko słabeusz -wtedy trzeba go tak ścisnąć aby chociaż 2cm obwodu kłębu było w drugim korpusie albo zimować na pełnych ramkach
Kiedyś z ciekawości pod gniazdo dodałem pół nadstawkę jakoś nie widziałem cudownych rewelacji porównując z innymi na wiosnę ulami
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2011, 21:10 - czw 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
25 cm, to dużo
mnie Koledzy nie wierzyli w 30 na WP w listopadzie, a 25 w marcu.
w rójkę w połowie kwietnia, która sama weszła do ula.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2011, 21:47 - czw 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Może ktoś mi podpowie w jeszcze jednej kwesti.Zimując w 1/2 dadana na np.2x7 ramek gniazdo ustawiamy na środku czy przy jednym brzegu ocieplamy dwoma małymi matami czy jedną dużą.A może po bokach robimy kominy powietrzne czy wtedy z dwóch stron wejdą maty słomiane,a może wystarczy zatwór z płyty.Napiszcie jak wy układacie gniazdo w 1/2 dadana.
Ja w warszawskim poszerzanym ocieplam z dwóch stron matami 5cm i po obuch stronach pozostawiam kominy powietrzne.W tym roku mata jest z jednej strony z drugiej zatwór z płyty mate dodam na koniec lutego.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2011, 23:45 - czw 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Możesz zimować na wszystkie sposoby, które Wymieniłeś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2011, 00:13 - pt 
anZag pisze:
Możesz zimować na wszystkie sposoby, które Wymieniłeś.

ale najlepszy jest na środku i deski zatworowe a po bokach kominy bez żadnych mat (ul jest ocieplany ) dopiero na ramkach mata czy poduszka
jeżeli ule są jednościenne za uwarzcie że kłąb prawie zawsze wiąże się na środku a boczne ramki (przy pełnych korpusach 10szt) tworzą zatwory i coś w rodzaju mat (ocieplenia )


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 stycznia 2011, 14:51 - sob 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Bardzo dziękuje wszystkim za dotychczasowe podpowiedzi. Byłbym wdzięczny o podzieleniem się doświadczeniem odnośnie dokarmiania zimowego 1/2 Dadanta.
Ilości cukru na rodzinę 2x7 lub 2x8 ramek,w tym roku pożytek kończy się po lipie czyli jest prosto podkarmiam na rozwój od 25 lipca-tylko ile cukru.
Natomiast w przyszłym roku chcę zasiać 1 ha faceli która zacznie kwitnąć w połowie sierpnia jak wtedy przygotować rodziny do zimy-kiedy uzupełnić zapasy cukrowe jak to zrobić bo miód chciał bym zabrać.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 stycznia 2011, 20:46 - sob 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Nie da się określić tak na oko ile potrzeba cukru rodzinie. To zależy od tego ile zapasów zostawiłeś po ostatnim miodobraniu, od ilości pszczół w ulu, od intensywności czerwienia matki, od pożytku w okolicy lub jego braku, od pogody i nie wiem od czego jeszcze.
Ilość pokarmu na zimę jest również uzależniona od wiosennej bazy pożytkowej.
W moich warunkach ramki w górnym korpusie muszą być w całości poszyte, a w drugim korpusie od góry tak 1/3 . Silniejsze rodziny oraz rodziny z matkami o dynamicznym rozwoju potrzebują więcej pokarmu na wiosnę.

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2011, 20:02 - ndz 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Natomiast w przyszłym roku chcę zasiać 1 ha faceli która zacznie kwitnąć w połowie sierpnia jak wtedy przygotować rodziny do zimy w 1/2 dadanta -kiedy uzupełnić zapasy cukrowe jak to zrobić bo miód chciał bym zabrać.Pozdrawiam.
Może w tej kwesti z doświadczonych kolegów mi ktoś pomorze.będę wdzięczny za podpowiedzi.pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2011, 21:14 - ndz 
mario1386 pisze:
Byłbym wdzięczny o podzieleniem się doświadczeniem odnośnie dokarmiania zimowego 1/2 Dadanta.
Ilości cukru na rodzinę 2x7 lub 2x8 ramek,w tym roku pożytek kończy się po lipie czyli jest prosto podkarmiam na rozwój od 25 lipca-tylko ile cukru.

Przyjacielu tu nie ma reguły na czym kto Kończy zasada jest jedna z dniem 15 września w rodzinie ma być tyle pokarmu by starczyło do kwietnia czyli na przelicznikowy system jest taki
1 ramka dadanta cała ma pomieścić 1,80 -2 kg pokarmu jeżeli masz 1/2 D to górny korpus musi być dokładnie zalany i zasklepiony w jednej ramce 1/2 D mieści się 1,40 -1,5 kg pokarmu obu stronie poszytego czyli masz prosty przelicznik
7x 1,50 lub 8 x 1,50 - to masz górny korpus
W dolnym może być mniej po ok 08-1 kg
i dodaj wyjdzie Ci całość nim zaczniesz karmić do zimowli na oko oblicza się to co już jest więc zazwyczaj daje się 11- 13 kg cukru


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2011, 22:43 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Mario jak chcesz z faceli zabrać miód a jak twierdzisz ze bendzie kwitła 15 sierpnia a faceljia kwitnie 6 tygodni to pod koniec wrzesnia musisz odwirowac miód z facelji.Ja to bym zrobił tak po lipie zabrać miód i wydzielc pare rodzin co benda likwidowane ze starymy matkamy i tym rodzinom dac cukru pod dostatkiem zeby zalały ramki od A doZ po 15 sierpnia zabrac te ramki z cukrem dać do pracowni ale trzeba mieć dużo ramek zapasowych. Po20 sierpnia zabierać z likwidowanych rodzin czerw i dawać rodzinom zimujoncym. Po wybraniu mioduz facelji dać rodzinom zimującym ramki z cukrem i jeszcze po 2 kl cukru do uzupełnienia na zime. Bendziesz miał miód i rodziny podkarmione na zime. Na wiosne trzeba porobić tyle odkładów co bendziesz zimował rodzin. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2011, 22:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
miły_marian pisze:
wydzielc pare rodzin co benda likwidowane ze starymy matkamy i tym rodzinom dac cukru pod dostatkiem zeby zalały ramki od A doZ po 15 sierpnia zabrac te ramki z cukrem dać do pracowni ale trzeba mieć dużo ramek zapasowych

ja bałbym się o wystąpienie rabunków. Chyba, że w międzyczasie będzie jakiś pożytek.

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2011, 23:34 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Trzeba mieć szczelną pracownie albo szczelne zapasowe korpusy tak zeby pszczoły nie miały dostepu do zasklepionego syropu i rabunku nie bendzie. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 stycznia 2011, 21:47 - wt 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Bardzo dziękuje za podpowiedzi .pozdrawiam-byle do wiosny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 10:01 - pt 

Rejestracja: 12 stycznia 2010, 11:27 - wt
Posty: 334
Lokalizacja: Góra
Mam pytanie dotyczące szerokości dolnych i górnych listewek w ramkach 1/2 Dadanta. Pytanie to umieszczam w tym temacie, bo sprawa dotyczy właśnie zimowli.

Robię teraz ramki 1/2 Dadant i wygodnie dla mnie jest mieć szerokość wszystkich listewek w ramce 25mm. W innych miejscach wyczytałem, że lepiej górną i dolną zrobić węższe w celu ułatwienia pszczołom przechodzenia. I tutaj moje pytanie: czy to jest tylko zalecenie czy koniecznie trzeba tak mieć?
Od razu podpowiem, oczekuję odpowiedzi w stylu: "Ja mam ramki 25mm szerokie, zimuję X lat i jest OK", albo jeszcze lepiej: "Ja mam ramki szerokie i wąskie, zimuję X lat i nie widzę różnicy." :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 11:01 - pt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
mówisz i masz

Ja mam ramki 25mm szerokie, zimuję od 2005 roku i jest OK
Podstawa to silna rodzina, taka aby obejmowała dwa korpusy :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 11:11 - pt 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1183
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Nie wiem gdzie Ty to wyczytałeś.Może chodziło o ramkę chofmanowską gdzie listewki boczne są szersze . W zwykłych ramkach wszystkie listewki są takie same (przeważnie tak jak napisałeś 25mm) .Przecież między ramkami w ulu są odstępy 10mm więc pszczoły swobodnie się przemieszczają . Ja mam listewki 25mm, odstęp między beleczkami 10mm pszczoły zimują ok i tyle. :oczko:

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 13:08 - pt 

Rejestracja: 12 stycznia 2010, 11:27 - wt
Posty: 334
Lokalizacja: Góra
Lenin pisze:
Nie wiem gdzie Ty to wyczytałeś.


Ano np. w temacie Ramki:
BoCiAnK pisze:
Ramki Gniazdowe mogą ale nie muszą mieć górnej beleczki węższej od dolnej która zawsze powinna mieć 12mm w przypadku np. 1./2 D czy ½ Wielkopolskiej
Tak samo górna beleczka może mieć 20mm zamiast 25mm to po prostu ułatwia pszczołą przechodzenie z korpusu do korpusu boczki zawsze mają mieć 25 mm


W każdym razie Lenin, pewex dzięki za informacje, skoro zimują i mają się dobrze to będę miał 25mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 13:34 - pt 
hwafel pisze:
Mam pytanie dotyczące szerokości dolnych i górnych listewek w ramkach 1/2 Dadanta. Pytanie to umieszczam w tym temacie, bo sprawa dotyczy właśnie zimowli.

Robię teraz ramki 1/2 Dadant i wygodnie dla mnie jest mieć szerokość wszystkich listewek w ramce 25mm. W innych miejscach wyczytałem, że lepiej górną i dolną zrobić węższe w celu ułatwienia pszczołom przechodzenia. I tutaj moje pytanie: czy to jest tylko zalecenie czy koniecznie trzeba tak mieć?


Kolego Możesz Mieć Nie musisz Mieć
ale ja to rozwiązałem jeszcze inaczej ramki gniazdowe robiłem 25mm dół i góra i było OK zimowla przebiegała normalnie - potem wpadłem na pomysł zwężenia dolnej i górnej listewki ( bo też wyczytałem że to lepsze niż 25 mm) opuściłem na wyrówniarce oba blaty o 5mm i fru z 4 stron zwęziłem do 15mm ( ale tylko gniazdowe ) potem wpadłem jeszcze na inny pomysł zacząłem kupować boczki plastykowe kiedyś były tanie po 20 gr
Obrazek
tylko tu musisz patrzeć bo są do dwóch rodzai uli Apipol i Apipol+
wystarczyło dwa boczki 3 beleczki i ramko gotowe bez wiercenia drutowania i zbędnych robót ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 15:14 - pt 

Rejestracja: 12 stycznia 2010, 11:27 - wt
Posty: 334
Lokalizacja: Góra
BoCiAnK pisze:
zacząłem kupować boczki plastykowe

Gapię się na ten boczek jak sroka w kość i nie mogę dojść do tego co gdzie przychodzi i jak się to montuje z drzewem. Masz gdzieś może zdjęcia gotowych ramek? Możesz chociaż w 2 zdaniach to opisać?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 17:00 - pt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Obrazek
zdjęcie ze strony
http://www.apipol.com.pl/apipolpl/index ... egory_id=9


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2011, 18:15 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Szczyt techniki pszczelarskiej 1987 :-)

Moja zabytkowa rameczka 1/2 wielkopolska. Obrazek Obrazek
Widok ramki od dołu.

Zdjęcia z mojego biurka. :leży_uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 22:51 - pt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
hwafel pisze:
W każdym razie Lenin, pewex dzięki za informacje, skoro zimują i mają się dobrze to będę miał 25mm.

Doradził bym Ci jeszcze , ale to się przydaje w okresie rójek. Jeśli Masz gniazdo na dwóch niskich korpusach (np 1/2 dadant) Zrób dwie ramki w górnym korpusie z dolna listewką węższą ( 1 cm lub 1,5 cm) . Przy przeglądzie ,,rozryważ ''korpusy gniazdowe i jeśli pszczoły mają budować mateczniki to umieszczają je właśnie tam przy zwężonych listewkach. Masz szybki wgląd na stan rodziny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 22:56 - pt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
polbart, Mam pytanie ,czy węze w Twojej zabytkowej ramce ze zdjęcia wsuwałeś przez nacięcie w dolnej beleczce czy inaczej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 23:10 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
anZag pisze:
polbart, Mam pytanie ,czy węze w Twojej zabytkowej ramce ze zdjęcia wsuwałeś przez nacięcie w dolnej beleczce czy inaczej?


Ściskałem w górnej, zakładałem boczki, potem wkładałem w szparkę w dolnej listewce i wsuwałem ją w boczki. Węza miała wycięcie u góry pośrodku i na dole uciete naroża. Górna listewka była nacięta od końców do srodka i stanowiła całość.
Pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 23:35 - pt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
polbart, Dzięki
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2011, 22:24 - pt 
Moim zdaniem plastikowe boczki nadają się tylko do Apipola, przy wiekszych ramkach stabilność pozostawia wiele do życzenia, bez drutu są za mało sztywne, węza łatwo wypada.

Polbrat opisany przez ciebie sposób zakładania węzy jest strasznie skomplikowany, mimo że miałem takie ramki to nie łapię, pogubilem się w tych nacięciach i rowkach.

Z tego co wiem to dolna listewka jest wąska i nie ma rowka,węza więc się przesuwa.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2011, 23:17 - pt 
stakoc pisze:

Z tego co wiem to dolna listewka jest wąska i nie ma rowka,węza więc się przesuwa.

Bo tam kolego nigdzie nie ma rowka są to dwie beleczki pomiędzy które wkłada się węzę
Nie wiem Co mogło Ci sprawić że jest to kłopotliwe , zakładanie węzy jest proste jak drut
Do Jednego z boczków wstawiasz po dwie dopasowane beleczki ( na końcach delikatnie ścięte po zewnętrznych stronach wsuwasz arkusz węzy miedzy beleczki które delikatnie rozchylasz jak już węża jest prawidłowo wsunięta i ustawiona nasuwasz drugi boczek a na środku ramki do beleczek wbijasz mały 18mm gwoździk u góry i dołu (możesz ale nie musisz


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2011, 21:43 - czw 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Panowie gdzie można kupić takie plastykowe boczki do 1/2 dadanta .Ile obecnie mogą one kosztować .Pewex bardzo fajne zdjęcie widać wszystko jak na dłoni.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2011, 22:15 - czw 
mario1386, W jakich wymiarach byś chciał te boczki apipol 11,5cm czy zwykłe dandant 14,5cm ? Te co są na zdjęciu co pawex wystawił to apipol.

Dandat >>KLIK<< 16zł 10st
Apipol 40-50gr boczek bez listewek z listewkami 50gr wychodzi ok 1,50zł rameczka, a co pamiętam to 2lata temu boczki kosztowały w apiolu 20gr a beleczki 40gr. :leży_uśmiech: nawet ul kosztował 170zł a teraz 300zł nie pomoże :leży_uśmiech: :uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2011, 22:38 - czw 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Potrzebne są mi boczki 14.5cm .Dzięki za stronkię jest z czego wybierać.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 marca 2011, 03:08 - pt 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 14:27 - ndz
Posty: 4
Lokalizacja: Kazimierza Wielka
napewno węze zakłada się dobrze ,szybko ,ale na tym sprawa według mnie się kończy . miałem kiedyś takich ramek parę setek ,wszystkie wycofałem, przedewszystkim to brak satbilności ,w miodarce radialnej przy wiekszych obrotach rozlatuje się ,pozatym strzepać pszczoły z takiej ramki to wielka sztuka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2014, 21:53 - pn 
Ja mam pytanie o ramki do 1/2 dadanta. Chciałbym w kilku ulach przejść na taką właśnie gospodarkę . Planuję zakup ramek ,ale od paru osób usłyszałem ,żeby dolna beleczka była węższa . Boczne i górne szerokość 25mm,natomiast dolna węższa 10-20mm? Ze względu na lepsze przechodzenie pszczół miedzy korpusami :?: .Czy tak jest rzeczywiście i czy jednak ramka 1/2 o szerokości wszystkich beleczek 25mm,czy tez dolna w innej szerokości.


Na górę
  
 
Post: 07 stycznia 2014, 11:39 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Marek Podlaskie pisze:
Boczne i górne szerokość 25mm,natomiast dolna węższa 10-20mm? Ze względu na lepsze przechodzenie pszczół miedzy korpusami :?:

Nie tylko to - ale również mniej zgniecionych pszczół przy operowaniu całymi kondygnacjami a przede wszystkim , lepszy wgląd od spodu do ramek - przy przeglądach .
U mnie , beleczka górna ma 22 mm a dolna 12 mm - tak sobie ubzdurałem .
Pozdrawiam .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 11:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Z pelnym szacunkiem, ale to "zgniatanie" pszczol - czy to nie jakas obsesyjna utopia?
Podobnie jak z tym "nieprzechodzeniem".
Ramka niska czy wysoka, pszczoly tak samo przechodza i chodza, spaceruja i co im tam tylko sie podoba.
Moze te zwezone beleczki 'cos' tam ulatwiaja, a moze tylko wplywaja na poprawe samopoczucia pszczelarza, ale chyba nie na tyle, ze w razie koniecznosci faktycznego przegladu, a nie tylko zagladania/podgladania - bo i tak wtedy trzeba to zrobic permanentnie.
Ale pisac mozna, jest czas - fajnie i wesolo spedza sie go, jak mozna przynajmniej na chwile zasiasc do laptopa. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 12:27 - wt 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Witam mam ramki standardowe 25mm,na pewną lepszy wgląd w gniazdo od spodu będzie gdy dolna beleczka jest węższa.Jeśli chodzi o przechodzenie pszczół pomiędzy korpusami nie widzę problemu .Nastrój rojowy w początkowej fazie likwiduje poprzez dodanie korpusu,4 woszczyny i 6 węzy do gniazda lub robię tymczasowy odkład.Gdy mam już mateczniki to i tak rozbieram gniazdo ramka po ramce aby żadnego nie przegapić.Pozdrawiam..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 15:49 - wt 
mario1386 pisze:
Witam mam ramki standardowe 25mm,na pewną lepszy wgląd w gniazdo od spodu będzie gdy dolna beleczka jest węższa.
mario1386,
Wybacz kolego ale te podglądanie ramek od spodu korpusu to sobie można o Tyłek Obić
przy nastroju rojowym nie tylko zakładają mateczniki na dole plastra ale i w połowie a wtedy przeglądasz 20 ramek choć byś nie chciał


Na górę
  
 
Post: 07 stycznia 2014, 21:25 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Jerzy pisze:
Moze te zwezone beleczki 'cos' tam ulatwiaja, a moze tylko wplywaja na poprawe samopoczucia pszczelarza,

http://www.youtube.com/watch?v=rMvuaWYWSwY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2014, 10:29 - czw 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
BoCIAnk dlatego mam ramki standardowe 25mm ,ale przy węższej dolnej beleczce z pewnością widać więcej.Napisałem wyżej jak jest zaawansowany nastrój rojowy to i tak rozbieram gniazdo.Jeśli ktoś chce mieć dolne beleczki węższe na pewno nie zaszkodzi,czy pomoże-kwestia przyzwyczajenia.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2014, 10:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Ja mam góra dół 20cm.-szer beleczek.
Pszczoły bardzo chętnie budują mateczniki u dołu ramki a nawet między ramkami na mostkach.Po zdjęciu górnego korpusu mamy już obraz nastroju rodziny.Mało tego z góry korpusu też mamy wgląd na głębokość 10cm.Od dołu korpusu też widzimy minimum na głębokość 10cm.
Jeśli są mateczniki to niestety podejmujemy decyzję co do tej rodziny.
Ścięcie wszystkich mateczników nie zabezpiecza nas przed rójką.
Pozdrawiam

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2014, 19:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
meteor pisze:
Ja mam góra dół 20cm.-szer beleczek.
Pszczoły bardzo chętnie budują mateczniki u dołu ramki a nawet między ramkami na mostkach.Po zdjęciu górnego korpusu mamy już obraz nastroju rodziny.Mało tego z góry korpusu też mamy wgląd na głębokość 10cm.Od dołu korpusu też widzimy minimum na głębokość 10cm.
Jeśli są mateczniki to niestety podejmujemy decyzję co do tej rodziny.
Ścięcie wszystkich mateczników nie zabezpiecza nas przed rójką.
Pozdrawiam


Powinno być:ja mam góra dół 20mm.szerokość beleczek ramki,,20"

Przepraszam za błąd i pozdrawiam.

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2014, 21:27 - czw 
No to odsklepianie widelcem bo nożem prze,-,-,ne. No chyba ze na płask ramka, ale jaki to musi być posuw.


Na górę
  
 
Post: 09 stycznia 2014, 22:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2012, 17:05 - śr
Posty: 192
Lokalizacja: pomorskie Miastko
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
kolopik pisze:
No to odsklepianie widelcem bo nożem prze,-,-,ne. No chyba ze na płask ramka, ale jaki to musi być posuw.

Wprawdzie nie mam zwężanych beleczek ale odsklepianie nożem na płask wygląda tak:



Przy posuwie nie ma zanaczenia mniejsza szerokośc górnej i dolnej beleczki. Jak jest węższa to można podregulować nieco wyżej nóż i wtedy nie ma potrzeby poprawiać widelcem jak jakiś plaster jest nierówno zaskepiony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2014, 23:03 - czw 
Rummel,
Nie oglądnę tego filmiku bo mam tak "nowoczesnego" PC-eta, że mi tuba nie chodzi ale podejrzewam, że Twój nożyk jest ciepły.
Mój jest natomiast zimny, zrobiony ze starej piły tracznej marki "twoja-moja". Jest tak cienki i tak ostry, że nie musi być ciepły aby swoje robił a prowadzenie go ręką nie stwarza najmniejszych problemów. Wybieranie zasklepu z dołków też nie.
Zresztą kilku Kolegów z tego forum już go widziało.


Na górę
  
 
Post: 09 stycznia 2014, 23:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
kolopik pisze:
Nie oglądnę tego filmiku bo mam tak "nowoczesnego" PC-eta, że mi tuba nie chodzi ale podejrzewam, że Twój nożyk jest ciepły.
Oglądniesz na ekranie tuby masz na dole po pawej stronie takie słoneczko naciśnij go i ustaw sobie rozdzielczość na 144.p.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2014, 00:05 - pt 
wiesiek33,
Poszło 9 s i stanęło. Sprzęt mam na śmietnik i to wszystko.
Jutro obejrzę sobie u wnuczków. :haha: :haha: :haha:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji