FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 02:26 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 stycznia 2011, 16:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
W ulach wielokorpusowych na wiosnę powinno się przestawiać korpusy, z zapasami i czerwiem na dennice a korpus z wolnymi plastrami do czerwienia na górę. Badania Wandy Ostrowskiej wykazały że zamiana korpusów nie zmienia rozkładu temperatur w gnieździe pszczelim w przeciwieństwie do dostawiania, dodawania pojedynczych ramek. Ja sobie myślę o przestawieniu korpusów na wiosnę po oblocie ale w takim momencie kiedy w górnym korpusie bd ok 3 plastrów z czerwiem. Bo początkowy rozwój przebiegający w górnym korpusie przez np odsklapianie plastrów doprowadzi nas np do 5 ramek czerwiu. W tym momencie przestawiamy korpus a pszczoły muszą ogrzać czerw i przenosić zapasy do korpusu górnego. A przecież do końca kwietnia pszczół nie przybywa znacznie w ulu. I tutaj rodzą się obawy. Jak wy postępujecie w swoich ulach wielokorpusowych dadant 1/2, ostrowskiej i inne chociaż wydaje się mi że do każdego typu trzeba mieć inne podejście bo jednak czymś się one różnią. Czekam na wasze cenne wypowiedzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2011, 20:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Witam,
przyznam, że ja w zeszłym sezonie gospodarowałem w ulach Ostrowskiej niemal z jej skryptem w ręce :)
Dwie rodziny zazimowałem w układzie 7+7 i jedną słabszą 6+6. Wiosną po sprawdzeniu siły rodzin, te silniejsze prowadziłem z przestawianiem korpusów w połowie kwietnia a w rodzinie słabszej dokładałem tylko susz, bez ruszania korpusów tak, że wtym czasie miałem w górnym korpusie 10 ramek.
Do końca kwietnia dokładałem ramki do rodzin z przestawianymi korpusami i na przełomie kwietnia/maja przestawiłem korpusy we wszystkich rodzinach i uzupełniłem korpusy do pełnych 10 ramek.
Na początku maja dolny korpus poszedł na samą górę jako miodnia (z częściowo wygryzionym czerwiem)środkowy korpus poszedł na sam dół (z czerwiem odkrytym) a w środek wstawiłem korpus wypełniony węzą i pojedynczymi ramkami suszu.

Rodziny w maju miały wyrównaną siłę i z każdego ula wziąłem zbliżoną ilość miodu.

Dla mnie wniosek: silne rodziny będę przestawiał tak jak to opisuje dr Ostrowska a w słabszych będę dokładał ramki z suszem.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji