FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 11:47 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 19:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
yarisek pisze:
Upierając sie przy ramce jednego rodzaju w pasiece chcialbym poznac opinię Szanownych Kolegów ,co sądzicie o tym żeby zamiast 10 ramek 1/2 w miodni nad kratą umiescic 5 ramek normalnych-powierzchnia ta sama , oczywiscie pozostałą przestrzeń korpusu mozna uzupełnic np matami ze słomy. Jak sądzicie czy to spodoba sie pszczołom ?. Wielkosc miodni mozna wtedy dobierac stosownie do potrzeb


A możesz jaśniej?
Po co 5 ramek i zabawa z matą?

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 19:59 - sob 

Rejestracja: 06 lutego 2011, 23:05 - ndz
Posty: 8
Lokalizacja: Nowy Sącz
Chodzi mi o to zeby w miejsce półnadstawki z ramkami 1/2 stosowac nadstawkę z takimi samymi ramkami a w mniejszej ilosci -np nie 10ramek a 5 . Dotyczy to ula wielkopolskiego stojaka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 20:10 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
Chcesz poprostu użyć całego korpusu jako nadstawki i włożyć 5 ramek wielkopolskich całych a reszte miejsca zapełnić matą?
Tak można zrobić, ale pytanie czy jest sens. Czemu nie dać do pełna 10 ramek jak jest obfity pożytek?
Jeśli masz krótkie pożytki a chcesz uzyskać miód odmianowy to łatwiej stosować półnadstawkę.

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 20:42 - sob 

Rejestracja: 06 lutego 2011, 23:05 - ndz
Posty: 8
Lokalizacja: Nowy Sącz
Łatwiej jesli ma sie już te półnadstawki. Ja czytając posty zachwalające stosowanie półnadstawek jestem w sytuacji takiej ze musiałbym dorobic pólnadstawki z ramkami do nich lub zastosowac metodę o ktorej piszę. Dotyczy to pożytków słabych własnie lub wczesnych gdy zalozenie całej nadstawki spowodowaloby rozwleczenie miodu po wszystkich ramkach a nie o to chyba chodzi. Moje pytanie jest takie bardziej matematyczne-czy dla pszczół 10 ramek w pólnadstawce =5 ramkom normalnej wielkosci w nadstawce,-co dla pszczół jest korzystniejszym rozwiązaniem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 22:05 - sob 
yarisek pisze:
Moje pytanie jest takie bardziej matematyczne-czy dla pszczół 10 ramek w pólnadstawce =5 ramkom normalnej wielkosci w nadstawce,-co dla pszczół jest korzystniejszym rozwiązaniem

Jeżeli chodzi Ci o bardzo dokładnie to 10 ramek 1/2 to 4 duże
gdyż ramka 1/2 ma 13cm to znaczy z beleczkami a plaster węzy w 1/2 W ma 11 cm natomiast Gniazdowa ramka W ma 26 cm a plaster węzy 24 cm czyli na każdej ramce ubywa Ci o 2cm ( potocznie się to nazywa 1/2 ale jest to mniej )
Jako ramki możesz poprzerabiać ale nadstawki musisz dorobić ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 22:33 - sob 

Rejestracja: 06 lutego 2011, 23:05 - ndz
Posty: 8
Lokalizacja: Nowy Sącz
Dziękuję za scisłe wyliczenia , ale pozwolę sobie zapytać jeszcze inaczej. Mając 2 ule przy czym jeden z pólnadstawką zapelnioną 10 ramkami 1/2 i drugi ul mający nadstawke w ktorej znajduje się 4 ramka typowe wielkopolskie ,zakładając ze sily rodzin są podobne to jaki to bedzie mialo wpływ na wydajnosc miodową ula nr 1 i ula nr 2


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 23:19 - sob 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
yarisek,
Poczytaj tutaj o ulu segmentowym http://www.jmm.com.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 23:22 - sob 
yarisek, Tak nie dasz rady gospodarować bo to jest za mała pojemność ula
Przyjdzie moment co musisz dokładać ramek i musisz zdecydować jakich
w pełni sezony w silnej rodzinie masz przynajmniej 1 korpus gniazdowy i 3-4 pół nadstawki
Albo dwa korpusy gniazdowe jako gniazdo krata i dwa takie same korpusy jako miodnie gdy dasz mniej to się Ci pszczoły przy braku zajęcia (pożytku ) po prostu wyroją i tyle ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 02:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Przecież "yarisek" po polsku i zrozumiale pisze.

Z czego wynika problem ze zrozumieniem jego prostego pytania?
Ponieważ też jestem tym zainteresowany sprecyzuję je po raz czwarty.

Zwolennicy 1/2 nadstawek zachwalają ich zalety : możliwość odebrania miodu z małych pożytków i miodów odmianowych.
Ale ponieważ "yarisek" nie posiada 1/2 nadstawek więc zwyczajnie zapytuje, (a ja też jestem tego ciekaw):

czy zamiast stawiać nad gniazdo 1/2 nadstawkę można ją zastąpić całym korpusem, ale do którego będą wstawione tylko 4 całe ramki, co jak to skrupulatnie wyliczył "BoCIAnK" odpowiada 10 ramkom połówkowym.
Pozostałą wolną przestrzeń korpusa "yarisek" proponuje wypełnić matami.
Czy można tym sposobem uzyskać podobny efekt?
Czy tym sposobem też można odebrać miód z małego pożytku lub odmianowy?
A jeżeli zacznie brakować miejsca w tej 1/2 nadstawce i bedzie potrzeba dostawić następną 1/2 nadstawkę, to czy odpowiednio dołożenie do całego korpusa wypełnionego dotychczas 4 dużymi ramkami, kolejnych 4 dużych ramek, będzie adekwatne i da podobny efekt?

Domniemywam, że tak - ale czy bardziej doświadczeni koledzy to potwierdzą?

Dotychczasowe odpowiedzi są całkiem pokrętne i nie na temat?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 02:34 - ndz 
JM pisze:
Przecież "yarisek" po polsku i zrozumiale pisze.
Z czego wynika problem ze zrozumieniem jego prostego pytania?
Ponieważ też jestem tym zainteresowany sprecyzuję je po raz czwarty.

Zwolennicy 1/2 nadstawek zachwalają ich zalety : możliwość odebrania miodu z małych pożytków i miodów odmianowych.
Ale ponieważ "yarisek" nie posiada 1/2 nadstawek więc zwyczajnie zapytuje, a ja też jestem tego ciekaw:

czy zamiast stawiać nad gniazdo 1/2 nadstawkę można ją zastąpić całym korpusem, ale do którego będą wstawione tylko 4 całe ramki, co jak to skrupulatnie wyliczył "BoCIAnK" odpowiada 10 ramkom 1/2.
Pozostałą przestrzeń korpusa "yarisek" proponuje wypełnić matami.
Czy można tym sposobem uzyskać podobny efekt?
Domniemywam, że tak - ale czy bardziej doświadczeni koledzy to potwierdzą?

Dotychczasowe odpowiedzi są całkiem pokrętne i nie na temat?


Kolego to zalezy od terminów od siły rodziny ,ale to sie tak nie robi tylko drugi korpus 10 ramek nakłada sie 20 kwietnia do zaczerwienia w którym znajduje sie weza na przemian z suszem , a na 1 -5 maja dajesz 3 korpus matke zganiasz na dolny korpus i dajesz krate , albo dajesz pierwszą półnadstawkę , a drugą powiedzmy tam 10 maja . To jest opcja przy super silnych rodzinach , które wyszły juz po zimie bardzo mocne.
Teraz jak Ty nie masz siły na 1 maja (pszczoły sa tylko na 1 korpusie) to wybierasz albo miód ,albo rozwijasz dalej tracisz miód z maja ,ale za to masz pszczoły lotne na 10-20 czerwca ,albo dajesz krate korpus cały i niech zbierają miód . Tyle opcji jest ze rany boskie nie idzie sie połapac.
Jeszcze dodam z tymi ramkami 5 nie uzyskasz takiego samego efektu , miód będą składać w dolnym korpusie , a w górnym bedzie ale nie zasklepia tak szybko jak przy półkorpusie (oczywiscie to załozenie ze bedzie krata bo jak nie bedzie kraty to matka tam powinna wejśc z czerwiem )


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 03:22 - ndz 
JM pisze:
Domniemywam, że tak - ale czy bardziej doświadczeni koledzy to potwierdzą?


Jeszcze jest jedna opcja w ramkach moze być sucho :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
Post: 27 lutego 2011, 10:31 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 18:23 - pt
Posty: 318
Lokalizacja: Małopolska
yarisek pisze:

Upierając sie przy ramce jednego rodzaju w pasiece chcialbym poznac opinię Szanownych Kolegów ,co sądzicie o tym żeby zamiast 10 ramek 1/2 w miodni nad kratą umiescic 5 ramek normalnych-powierzchnia ta sama , oczywiscie pozostałą przestrzeń korpusu mozna uzupełnic np matami ze słomy. Jak sądzicie czy to spodoba sie pszczołom ?. Wielkosc miodni mozna wtedy dobierac stosownie do potrzeb


efekty przy pożtytkach krótkich gorsze niż przy 1/2 bo powierzchnia niby ta sama ale np. miód tylko zasklepiony w 1/3 , gdy w 1/2 będzie to stanowić prawie całość ,dlatego lepszym rozwiązaniem może być 2x5 1/2 ramek , tylko po co ta zabawa ?

_________________
Starajmy się zrozumieć co pszczoły ''mówią'' do Nas , a pszczelarstwo stanie się łatwiejsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 10:36 - ndz 
JM,
kolego wszystko się zgada co wyżej napisałeś z jednym maleńkim szczegulikiem
cały czar małej ramki polega na tym że jest ona mała
Jak zapewne wiesz pszczoły składają miodek nad czerwiem dodając nawet 4 przelicznikowe duże ramki pszczoły nie zaczną układać miodu zaraz nad kratą tylko od górnej beleczki i nie jest powiedziane że założą cała ramkę miodem pszczół wiosną przybywa bardzo szybko a pogoda bywa psikuśna czasami trzeba dodać ramek nie po to by miód pozyskać a zwiększyć przestrzeń jak dodasz następne 4-5 to nie jest to samo jak dodanie drugiej pół nadstawki to rozpieprzenie miodu po reszcie korpusu
wtedy jedynie pozostaje dodawanie suszu lub węzy do gniazda a skrajne zalane ramki miodem przenosić do górnego nad kratę
po za tym aby uzyskać dobry efekt na mniszku przy dużym korpusie musi być dość duży obszar mniszka ,pogoda i odpowiednia siła
Oczywiście jeżeli mówimy o Mniszku Czystym jako miodzie Odmianowym ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2011, 13:13 - ndz 

Rejestracja: 06 lutego 2011, 23:05 - ndz
Posty: 8
Lokalizacja: Nowy Sącz
Dziękuję koledze "JM" za klarowne rozwinięcie tego tematu. Odpowiedz Admina za którą równiez dziekuję nie pozostawia raczej złudzeń że nadstawki 1/2 to korzystniejsze z punktu widzenia efektywnosci rozwiązanie. Nie pozostaje nic innego jak wyposażyc w nie swoje ule stosując w nich ramkę poszerzoną......i czekać na efekty.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2011, 21:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
Może ktoś mi podpowie :uśmiech:
Stosowanie w miodniach (półnadstawkach) ramek poszerzanych 35mm ile w miodni dać maksymalnie ramek 8-9 szt i jak je ułożyć względem uliczek w korpusie gniazdowym oczywiście ul wlkp 10 ramkowy. Bo na korpus gniazdowy ramki standardowe w ilości 10szt dolna beleczka 20 do 22 mm.

Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2011, 23:40 - sob 
Witamina pisze:
Może ktoś mi podpowie :uśmiech:
Stosowanie w miodniach (półnadstawkach) ramek poszerzanych 35mm ile w miodni dać maksymalnie ramek 8-9 szt i jak je ułożyć względem uliczek w korpusie gniazdowym oczywiście ul wlkp 10 ramkowy. Bo na korpus gniazdowy ramki standardowe w ilości 10szt dolna beleczka 20 do 22 mm.

Pozdr
Witamina

Daj tyle ile się Ci zmieści oczywiście w odstępach 10mm
ramki zawsze układa się w z dłuż ula nie na krzyż , choć znałem gościa co i tak kład ale nie widziałem tego tylko z opowiadań ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 01:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
Andrzej1953 pisze:
Prosimy o pomoc w wyborze:
- 10 czy 12 ramkowy korpus
- drewno czy styropian???


Andrzej1953, standardowy korpus wielkopolski mieści 10 ramek i tego się trzymaj.
Co do materiału z jakiego będą wykonane ule to musisz podjąć decyzje sam bo każdy materiał ma wady i zalety. I połowa będzie bronić drewna a reszta styropianu.
Poczytaj forum, tu dużo pisze się o temacie: "Jakie ule?"
Skorzystaj z wyszukiwarki na forum.

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 08:58 - śr 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
Andrzej1953 pisze:
Chcemy zmienić ule warszawskie zwykłe na korpusy wielkopolskie.
Prosimy o pomoc w wyborze:
- 10 czy 12 ramkowy korpus
- drewno czy styropian???


12 ramkowy jest lepszy do rozwoju wiosennego.Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 09:06 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
buszmeN pisze:
12 ramkowy jest lepszy do rozwoju wiosennego.Pozdr.


Możesz to rozwinąć??
Jak ta wielkość ula wpływa na rozwój wiosenny ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 17:39 - śr 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
CYNIG pisze:
buszmeN pisze:
12 ramkowy jest lepszy do rozwoju wiosennego.Pozdr.


Możesz to rozwinąć??
Jak ta wielkość ula wpływa na rozwój wiosenny ??


Poprostu matki mają o dwa ramka więcej do zaczerwienia w rodni, więc nie trzeba wiosną poszeżać rodnie o korpus by przeżucić ramki z czerwiem ,( przy zimnej wiośnie jest to operacja ryzykowna z tak nagłym poszeżeniem gabarytu ula)i tym sposobem zrobić miejsce do czerwienia matkom w rodni, otrzywiście po zagospodarowaniu tych dziesięciu ramek.Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 17:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
buszmeN, ja się z tym nie zgodzę, bo rodzina jak Ci wyjdzie po zimowli na 8 ramkach to nie wrzucisz jej więcej 4 ramki bo nie ma pszczół do ogrzania czerwiu , a w maju co za problem z przekładaniem czerwiu?? , 12-ramkowe są dobre do pewnej metody ( nazwy nie pamiętam) ale chodzi o przekłądanie bocznych ramek z miodem do nadstawki ( w wielkim skrucie) :oczko:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 17:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
buszmeN pisze:
CYNIG pisze:
buszmeN pisze:
12 ramkowy jest lepszy do rozwoju wiosennego.Pozdr.


Możesz to rozwinąć??
Jak ta wielkość ula wpływa na rozwój wiosenny ??


Poprostu matki mają o dwa ramka więcej do zaczerwienia w rodni, więc nie trzeba wiosną poszeżać rodnie o korpus by przeżucić ramki z czerwiem ,( przy zimnej wiośnie jest to operacja ryzykowna z tak nagłym poszeżeniem gabarytu ula)i tym sposobem zrobić miejsce do czerwienia matkom w rodni, otrzywiście po zagospodarowaniu tych dziesięciu ramek.Pozdr.


To jeszcze drążąc temat kiedy w wielkopolskich występuje ten moment wiosną, że jest zaczerwione pełne 10 ramek i kolejne 2 się przydają?

Cały czas mówimy o ciasnym trzymaniu pszczół wiosną, a tu 12 ramek !!!!
Tak na mój gust to już będzie lato a i to nie każda matula będzie w stanie zaczerwić 12 ramek.

Ale może się mylę, nigdy nie bawiłem się wielkopolskimi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 18:11 - śr 
12 ramkowy wielkoposlki jest dobrym ulem cały rok matka moze czerwić na dolnym korpusie ,a na górze półnadstawki . W silnej rodzinie to pierwsze półnadstawki w takim ulu na 25 kwietnia mozna śmiało dawać.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 22:39 - śr 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
Kober odpowiedział za mnie, a dla mnie wiosna to jest kwiecień.Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 23:46 - śr 
KOBER pisze:
12 ramkowy wielkoposlki jest dobrym ulem cały rok matka moze czerwić na dolnym korpusie ,a na górze półnadstawki . W silnej rodzinie to pierwsze półnadstawki w takim ulu na 25 kwietnia mozna śmiało dawać.


Zapomniałeś dodać Cudownym Ulem ;-) bo końcem mają odbierasz trzy półnadstawki z miodem :jupi: O ile Bozia da pożytku ma sie rozumieć


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 23:55 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
BoCiAnK pisze:
Zapomniałeś dodać Cudownym Ulem

Takie cudowne od czerwca będą stały u mnie. :rolf: Obrazek

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 11:41 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Jeśli juz 12-to ramkowy wielkopolski to z dennicą osiatkowaną albo chociaż na zimną zabudowę z wylotkiem na 3/4 długości korpusu.
Inaczej jest to ul duszny i najbardziej powodujący rojliwośc. Miałem te ule z korkami w korpusach. Po otworzeniu korka pszczoły potrafiły wygryźć otwory nawet w 3 przednich ramkach w celu poprawienia wentylacji.
Pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 12:34 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 22:31 - wt
Posty: 189
Lokalizacja: Łódź
Usiłuję gospodarzyć w jednych i drugich i wnioski mam takie:
- jeśli pszczoły tworzą silne rodziny to w sezonie, a zwłaszcza wiosną, lepszy jest 12 ramkowy (można w nadstawce zastosować ramki 1/2 dadanta, wtedy ramki w miodni są prostopadle do rodni, mniej poszywania/odsklepiania a więcej miodu, ale MUSI być pożytek), a jeśli rodziny średnie to wystarczy 10 ramkowy - "żonglerka" korpusami jest łatwiejsza (piszę z perspektywy pszczelarza samotnika)
- zimowanie w 10 ramkowym jest prostsze, a przy mniej-więcej wyrównanej sile i dużej ilości rodzin można niewiele ryzykując zostawić wszystkie rodziny na 1 korpusie i 10 ramkach (wiadomo: dni już krótkie i nie wszystkie pogodne, czas to pieniądz), a w 12 ramkowych już przy karmieniu trzeba uważać gdzie składają zapas, zostawić na 12 ramkach (nie mówiąc już o dwóch korpusach) jest ryzykowne (ale możliwe) to lepiej zacieśnić gniazdo zatworami albo matami więc roboty z tym więcej;
- do wędrówek tylko 10 ramkowe - uzasadniać nie trzeba
- styropiany - zdecydowanie 10 ramkowe (nie widziałem oferty na 12 ramkowe ale pewnie jest) - kit pszczeli może trzymać mocniej niż tworzywo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 13:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jarosław Drozd pisze:
- styropiany - zdecydowanie 10 ramkowe (nie widziałem oferty na 12 ramkowe ale pewnie jest) - kit pszczeli może trzymać mocniej niż tworzywo


jak sie ma kase to wszystko jest http://www.lyson.com.pl/p3028352_ul-wie ... ysoka.html

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 13:50 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 22:31 - wt
Posty: 189
Lokalizacja: Łódź
Rzeczywiście, są u Łysonia - chyba bardzo dawno nie sprawdzałem ichniej oferty :bosie: .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 14:01 - czw 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Babik też ma takie korpusy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 17:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
polbart pisze:
Jeśli juz 12-to ramkowy wielkopolski to z dennicą osiatkowaną albo chociaż na zimną zabudowę z wylotkiem na 3/4 długości korpusu.

W przypadku tego ula wielkopolskiego 12 ramkowego ustawienie na zabudowę zimną jest nie możliwe ze względu na budowę dennicy,wentylacja jest w tylnej części dennicy.
Jarosław Drozd pisze:
Rzeczywiście, są u Łysonia - chyba bardzo dawno nie sprawdzałem ichniej oferty

Ten na zdjęciu jest od Sułkowskiego.Jeśli chodzi o zimowlę to ja nie widzę żadnego problemu .

Serdecznie pozdrawiam.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 19:16 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
wiesiek33 pisze:
polbart pisze:
Jeśli juz 12-to ramkowy wielkopolski to z dennicą osiatkowaną albo chociaż na zimną zabudowę z wylotkiem na 3/4 długości korpusu.

W przypadku tego ula wielkopolskiego 12 ramkowego ustawienie na zabudowę zimną jest nie możliwe ze względu na budowę dennicy,wentylacja jest w tylnej części dennicy.
Serdecznie pozdrawiam.


To dobrze, że ta wentylacja jest w tylnej cześci dennicy. Szczególnie w lecie pszczołom jest chłodniej.
Własnie się zastanawiałem z tydzień temu, jak się bedą rozwijać wiosną rodziny, którym już w najbliższy weekend wsuwajac wkładkę dennicową w osiatkowaną dennice, wysunę ją bardziej do przodu, tak że powstanie 5 cm otwór z tyłu dennicy i wylotek z przodu. Czy nie bedzie dołem przeciągu?

Pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 19:46 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
wiesiek33 pisze:
W przypadku tego ula wielkopolskiego 12 ramkowego ustawienie na zabudowę zimną jest nie możliwe ze względu na budowę dennicy,wentylacja jest w tylnej części dennicy.

Dlatego ja preferuję Wlkp 10 ramkowy , ponieważ jego przekrój jest kwadratem i mogę dowolnie ustawiać ramki - nawet w kratkę , przez zwykły obrót kondygnacją.
Wielkość gniazda reguluję w zależności od potrzeb , przez dodanie półnadstawki ,czy drugiej , pełnej kondygnacji . Oczywiście - dennica osiatkowana.
Zyczę powodzenia.
paraglidser.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 19:50 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
polbart pisze:
Czy nie bedzie dołem przeciągu?

Przeciąg z pewnością będzie zwłaszcza gdy wiatr będzie wiał od strony wylotka lub z tyłu dennicy,i nie wiem jak to będzie widziałem te ule na filmie skoro tam dają sobie radę :oczko:
http://www.youtube.com/watch?v=fODnvoVmLvk

tu są pokazane zasiedlone


pozdaawiam

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2011, 21:49 - pt 
Jak kombinować to kombinować, czy ktoś potrafi odpowiedzieć czy ramki wielkopolskie pasują do dadanta jakby je ustawić w zabudowie ciepłej, czy zmieści się 12 ramek?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 marca 2011, 23:39 - pt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
stakoc , do dadanta 10 ramkowego możesz włożyć ramkę wielkopolską na zabudwę ciepłą ale ramka wielkopolska jest niższa i pod tąramką powstanie wolna przestrzeń i pszczoły ci będą ją zabudowywać na dziko

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji