FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 02:58 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 kwietnia 2011, 21:30 - sob 

Rejestracja: 13 maja 2008, 19:46 - wt
Posty: 55
Lokalizacja: Nowa Tuchorza
Witam. Mam 2 ule wlkp max do 15 ramek, ale pszczoły są osadzone na 11 .Silne rodziny mają 6 ramek z ładnym czerwiem ,dużo starego pokarmu,oraz swieży miod .Matki 2letnie.Na gniezdzie półnadstawka , a do góry nie chcą przejść .Już wstawiłem na 48 godzin ramke z nadstawki w gniazdo w celu zaczerwienia .Nie zaczerwiła ,a pszczoły pociągneły węze w dół. Nadstawka wstawiona 20 kwietnia.Jutro chce przesiedlić do innych uli.10 ramkowych.W innych ulach - nadstawkach jest już duzo świżego miodu . Gdzie leży problem , albo co zmienić .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 kwietnia 2011, 21:40 - sob 
Zdzichu silna rodzina na 11 ramkach powinna mieć co najmniej 8-9 z czerwiem a u ciebie jak piszesz jest sześć, za wcześnie im poszerzyłeś gniazda i dałeś półnadstawki jednocześnie oziębiając gniazdo. Teraz już bym nie kombinował tylko zostawił je jak są, jak zabraknie im miejsca na dole wejdą w nadstawkę, możesz jedynie dać za 9 ramką w gnieździe kratę metalową a te dwie ramki najbardziej zalane miodem zostawić za kratą jako miodnia. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 kwietnia 2011, 21:47 - sob 
są linie pszczół co za cholerę nie chcą wejść na nadstawki, poczekaj jak rodzina silna to obroni się przed chłodem, a jak się nektar poleje to powinny wejść. Jak masz tam ramki ze starym pokarmem to odklep go i wsadź miedzy czerw - pszczoły będą wiedziały co z tym zrobić a matka zaczerwi Ci ramkę.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2011, 05:41 - ndz 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Słabsza rodzina a szczególnie kaukaska nie wejdzie do nadstawki.
Przy słabszych rodzinach jeżeli koniecznie chcemy dać nadstawkę-to gniazdo ograniczamy zatworem np na 7-8 ramkach i w nadstawce nad gniazem 3-5 ramek też ograniczonych zatworem.Trzeba dopasować do siły rodziny-aby były w stanie ogrzać-utrzymać temperaturę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2011, 06:34 - ndz 
to powiedzcie mi czy dobrze zrobilem.mam choleernie silna rodzine ktora juz zalala nadstawke i jednoczesnie matka czerwi do miseczek.dodalem wiec nadstawke z weza pomiedzy gniazdo i korpus z miodem,wiec powinny to chyba odciagnac jak im sie nudzi co? :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2011, 06:37 - ndz 
a miodu nie moglem jeszcze odebrac gdyz niedojrzaly jest, a nie mam odciagnietych ramek i dlatego ta weza :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2011, 10:12 - ndz 
A czy ta nadstawka jaką dałeś pomiędzy korpusy to pół-nadstawka czy też pełny korpus? rozumiem że teraz masz na dole cały korpus gniazdowy, na tym krata i nadstawka (pół-nadstawka?) i na tym znów pełny korpus z jeszcze niedojrzałym miodem tak?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2011, 12:02 - ndz 
no korpus ,pelna nadstawka z weza i pelna nadstawka z miodem


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2011, 12:18 - ndz 
To zmienia postać rzeczy, z korpusu gniazdowego wyjmij cztery ramki z czerwiem na wygryzaniu daj po dwie na boki tego środkowego korpusu a w środek do 10 uzupełnij ramkami z węzą, korpus z miodem na samą górę, i skoro z dolnego korpusu gniazdowego wyjmiesz cztery ramki z czerwiem to należy w zamian za nie dać ramki z węzą przekładając ramkę z węzą co drugie ramko z czerwiem. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2011, 13:24 - ndz 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
Ja spróbuję podłączyć się pod temat.Czasami przy poszerzaniu gniazda nie które ramki są omijane przez pszczoły.Są to ramki z poprzedniego sezonu .Gniazdo może być ciasne ale ta ramka jest ignorowana matka nie czerwi a pszczoły nie składają do niej nektaru.Stare ramki mocno przeczerwione pszczoły zgryzają i budują od nowa tej ramki nie ruszają.Są to sporadyczne przypadki ale u mnie występują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2011, 18:16 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
używasz jakiś środków chemicznych na ramki aby motylica ich nie jadła jak są w magazynie ?

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 maja 2011, 21:58 - ndz 

Rejestracja: 13 maja 2008, 19:46 - wt
Posty: 55
Lokalizacja: Nowa Tuchorza
Dwukrotnie siarkowałem wszystkie,pozniej wisiały na stojaku .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji