FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 09:49 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 29 maja 2011, 22:22 - ndz 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 20:28 - wt
Posty: 313
Lokalizacja: Szydłowiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
witam ponownie...

w zeszłym tygodniu zastałem mateczniki rojowe w ulu WLKP, zrobilem odkład, wyciąłem mateczniki, a w miejsce zabranych ramek trafiła węza...

Dzisiaj zaglądam do ula, górny korpus zalany miodem ale jeszcze niezasklepiony, 2 ramki jeszcze nie do końca odbudowane ale też zalane..

w korpusie gniazdowym pełno mateczników rojowych a ramki które dołożyłem robiąc odkład odbudowane i zalane miodem...

dołożyłem półnadstawkę z suszem na samą górę... korpusy które robię sam są na jeden wymiar robione i każdy do siebie pasuje a w tym ulu są trochę inne i nie dało się dać półnadstawki między korpusy... po kilkunastu minutach podniosłem daszek i już pszczoły obsiadały ramki półnadstawkowe...

czy pszczoł przeniosą miód z gniazda tak aby matka miała więcej miejsca do czerwienia czy odwirować miód niezasklepiony i zamienić ramki w gnieździe?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 05:00 - pn 
kolego wszystko zależy czy miód ten niezasklepiony co masz w korpusie miodni nie kapie z ramek, jak weźmiesz ramkę przechylisz na bok i trząśniesz nią lekko i nie kapie lub skapnie kropla czy dwie to zabieraj taką ramkę do wirowania bo w tym roku z poszywaniem ramek też jest różnie, jedni pokazują całkiem poszyte ramki a ja jak wirowałem miód miałem poszyte może 1/3 a czasami i mniej ale miód odparowany i gotowy do brania bo po raz nie kapał z suszu a po dwa ładnie układał się w stożek przy wirowaniu. Co zaś do tego że pszczoły zalały ci gniazdo to nic dziwnego bo skoro nie mają miejsca w górnym korpusie, miód pewnie już dojrzały albo za kilka dni go odparują odpowiednio i nie ma matki która by czerwiła to leją nektar nawet i w nowo odbudowane ramki (a z tych się gorzej wiruje bo często mogą się łamać przy wirowaniu, ramki nieprzeczerwione są trudniejsze do wirowania i trzeba się z nimi delikatniej obchodzić). Z gniazda ramki, jeśli już podlały (o ile wywirujesz miód z korpusu miodni) daj sobie do góry a w gniazdo znów węzę, skoro mają potencjał roboczy trzeba im dać możliwość pracy. Co zaś do tego że zastałeś mateczniki rojowe w rodzinie to jeśli poszła rójka z tego ula pozrywałbym wszystkie mateczniki i dał im matkę unasiennioną już by jak najszybciej zaczęła czerwić, jeśli matka z tego ula ci nie poszła z rojem to ubiłbym ją sam i po 7-8 dniach pozrywał podciągnięte mateczniki ratunkowe i też poddał nową matkę oczywiście unasiennioną. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 16:29 - pn 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 20:28 - wt
Posty: 313
Lokalizacja: Szydłowiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
nie wygląda na to, żeby wyszła rójka...

ta rodzina odbudowała już tyle węzy, że wymieniłem 100% ramek w gnieżdzie i 5 w miodni... gdybym miał wolny korpus dałbym im drugi korpus pod gniazdo....


jutro odwiruję trochę miodku...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2011, 21:34 - wt 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 20:28 - wt
Posty: 313
Lokalizacja: Szydłowiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
odwirowałem trochę miodu i do rodni trafiły 3 ramki suszu... jeśli jutro nie będzie jajeczek zamawiam matkę...

dzisiaj znowu pełno mateczników było...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2011, 22:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
lisu84 pisze:
dzisiaj znowu pełno mateczników było...

musi być tego jakaś przyczyna pewno ciasnota albo nieodpowiednia wentylacja, prace rozumiem że mają bo noszą ci miód.... zrób wylotek na ful, dodaj dodatkwą konsdygnacje z węzą, widocznie zrobiłeś zbyt mały ten odkład z tej rodziny skoro dalej chcą sie roić, trzeba bylo zrobic odkład na bogato z czerwiu na wygryzieniu z obsiadającymi je pszczołami

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2011, 01:27 - śr 
A może nie mają matki i pociągnęły mu kilka - kilkanaście mateczników ale ratunkowych.

lisu84 gdzie były te mateczniki w której części ramek i ile ich było. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2011, 08:18 - śr 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 20:28 - wt
Posty: 313
Lokalizacja: Szydłowiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
poprzednim razem mateczniki były przy dolnej beleczce, po 2-3 a na niektórych ramkach nawet 4 koło siebie... wczoraj były ze 2 na środku ramki i przy brzegach dlatego zacząłem podejrzewać brak matki... dzisiaj przejrzę rodnię i tak jak już pisałem w przypadku braku jajeczek zakupię matkę..


na początku maja robiłem odkład z innego ula z 3 ramek + same pszczoły z kilku innych i pszczoły nawet nie myślą o rójce.. ładnie zaczerwione, ramki z miodem zasklepione od góry do dołu...
w tym ulu zrobiłem tak samo i w tym tygodniu miałem im zabrać ramkę na wygryzieniu aby zasilić odkład...

stare wygi pszczelarskie ;) z okolicy pukały się w głowy jak mówiłem że wcześnie odkład zrobiłem - za wcześnie... miodu nie będziesz miał ani w odkładzie ani w macierzaku...

teraz wiem że to g... prawda... odkład pięknie pracuje, w macierzaku miodek jest.. mało tego... zabrałem wczoraj z odkładu 2 ramki miodu i dałem im węzę bo nie miały już miejsca i matka się nudziła ;) dzisiaj chyba będę musiał zrobić półnadstawkę dla tego odkładu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2011, 08:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2008, 08:59 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkoposkie
Zrobiłem odkład podobny jak ty i tez w tym samym czasie. Jak sie mloda pszczoła wygryzie to nie będę miał wyjscia tylko połnadstawke też będę musiał dołożyć :uśmiech:
Może jeszcze coś z nich miodu liznę :jupi:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji