FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 12:26 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 lipca 2011, 20:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 kwietnia 2011, 11:48 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: Żywiec
Mam problem z wentylacją ula styropianowego. W środku ula pod daszkiem skrapla się para wodna, powstaje rosa. Mam otwarte 3 otwory wentylacyjne w daszku i jeden w dennicy. Otwory wentylacyjne przedstawiają zdjęcia. Wydaje mi się że jest też strasznie wilgotno w ulu, podczas deszczu do dennicy podchodzi woda (widać to na drugim zdjęciu) co można z tym zrobić zostawić to tak?Czy ta wentylacja jest dobra przy tak brzydkiej pogodzie( w nd u mnie było 11 stopni :???: )

Dopiero zaczynam przygodę z pszczelarstwem więc proszę o wyrozumiałość i pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
blondys


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2011, 20:39 - wt 
Wyjmij te korki z daszku. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2011, 20:44 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 kwietnia 2011, 11:48 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: Żywiec
To są "korki" otwarte z otworami normalnie były styropianowe (takie prostokąty) ciasno wbite.

_________________
blondys


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2011, 21:27 - wt 
To czarne z tego daszku powyciągaj, czy to są już dziury tak dziwnie widoczne? :szok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2011, 21:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
blondys,
ja co prawda mam tylko 2 ule styropianowe i 1 poliuretanowy, ale daszki mam zawsze szczelnie pozatykane a pajączki w dennicy otwarte i całą wkładkę wylotową wyjętą. Problemów z wilgocią nie mam.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2011, 22:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
zamknij powałę korkami i otwórz wylot na fula. Ja tak mam i jest dobrze. pozostałe otwory oprócz wylotu pozamykane. Ewentualnie otwórz pajczki w dennicy, ale jedynie wtedy jak masz bardzo silną rodzinę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2011, 22:13 - wt 
Napisze jak ja mam.W dennicy zamknięte w powałce wszystkie otwarte i te czarne zostaw bo one są z otworami i jak je powyciągasz to np. po miodobraniu obce pszczoły będą tam szukać i będą wchodzić.Tym mokrym na dennicy to się nieprzejmuj bo to pewnie masz tylko mokre kawałek bo ci zaciekało na szuflade jak deszcz zacinał na tył ula.Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2011, 22:43 - wt 
Pozatykaj wszystko zostaw tylko wylot tak ,zeby mysz sie nie wdarła.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2011, 23:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 kwietnia 2011, 11:48 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: Żywiec
Dzięki za pomoc zrobię tak jak napisał konradziu i zobaczymy jak będzie. Czytałem na forum że wentylacja odgrywa ważną rolę podczas zimowania pszczół, jak w takim ulu wyglądałoby to najlepiej - wszystkie otwory wentylacyjne szczelnie zamknięte tylko wylot otwarty ?

_________________
blondys


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2011, 23:56 - wt 
Na zime musisz coś zostawić otwarte bo jak wszystko zatkasz to będą ci pływać ja zostawiam trzy otwarte,ale jak matka zacznie czerwić to wszystko zamykam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2011, 00:31 - śr 
Konradziu wez sobie mieszkaj cała zime przy otwartym oknie i drzwiach w pokoju ciekawe czy nie odmarzna Ci palce , lepiej spac juz cała zime przy zamknietym oknie od czasu otwierac drzwi ( drzwi w ulu styropianowym to wylotek) są cały czas otwarte . To nie sa idealne warunki ,ale lepsze od tego co napisałeś powyżej. Moim tokiem rozumowania to musiał bys miec automatyczne koreczki na pilota i codziennie na godzinke wietrzył byś ul przez dzień tak jak to sie robi w domu otwierajac okno , ale moze sie myle. Podobnie jest latem tylko okno otwiera sie na noc ,albo wietrzy sie godzinke i sie zamyka przed komarami ,ale jeszcze nie widziałem ,zeby dobrze wpływało na moje samopoczucie wietrzenie całodobowe latem czy zimą .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2011, 07:15 - śr 
KOBER pisze:
Konradziu wez sobie mieszkaj cała zime przy otwartym oknie i drzwiach w pokoju ciekawe czy nie odmarzna Ci palce , lepiej spac juz cała zime przy zamknietym oknie od czasu otwierac drzwi ( drzwi w ulu styropianowym to wylotek) są cały czas otwarte . To nie sa idealne warunki ,ale lepsze od tego co napisałeś powyżej. Moim tokiem rozumowania to musiał bys miec automatyczne koreczki na pilota i codziennie na godzinke wietrzył byś ul przez dzień tak jak to sie robi w domu otwierajac okno , ale moze sie myle. Podobnie jest latem tylko okno otwiera sie na noc ,albo wietrzy sie godzinke i sie zamyka przed komarami ,ale jeszcze nie widziałem ,zeby dobrze wpływało na moje samopoczucie wietrzenie całodobowe latem czy zimą
Mam tylko jedno pytanie.Czy pracujesz na styropianach?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2011, 17:08 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ja pracuję na styropianach i podczas sezonu wszystkie korki w powałce mam zamknięte. Jedyne co jest otwarte to wylot na maksa i ewentualnie przy silnych rodzinach korki w dennicy. Natomiast jeśli chodzi o zimowanie. Zimuję na jednym korpusie wielkopolskim pod któy podkładam pusty półkorpus. Na wylot zakłądam typowy zwężacz od łysonia, natomiast w powałce mam otwarty jeden skrajny korek najczęściej nad matą, albo przegrodą zcieśniającą (ze względu na to że zimuje najczęściej na 8 ramkach) oraz jeden korek w daszku, tak aby krążyło powietrze. Problemów z zimowaniem nie miałem do tej pory żadnych. Pleśń i wilgoć jeśli się zdarzała to tylko w słabych rodzinach.

Latem w powałce wszystko pozamykane, bo otwory powodują tylko i wyłącznie chaos w rodzinie i duże wahania temperatur. Sam wylot spokojnie wystarcza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2011, 22:14 - śr 
miecio pisze:
Zimuję na jednym korpusie wielkopolskim pod któy podkładam pusty półkorpus. Na wylot zakłądam typowy zwężacz od łysonia,
też tak robie
miecio pisze:
natomiast w powałce mam otwarty jeden skrajny korek najczęściej nad matą, albo przegrodą zcieśniającą
ale masz otwarty a Kober chciał zamknąć wszystko,ja otwieram 2-3,natomiast w lecie wszystko na full tylko w dennicy mam zamknięte jakoś sobie nie moge tego wyobrazić że przy temperaturach po 30 stopni miałbym im wszystko pozamykać zaraz brody wiszą i głupoty w głowach,a jak by im to przeskadzało to by częściowo je kitowały a w lecie tego nie robią


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 lipca 2011, 22:34 - śr 
konradziu pisze:
ale masz otwarty a Kober chciał zamknąć wszystko


Nie chciałem tylko tak stosuje w praktyce- zimą i latem wszystkie korki sa pozamykane jedynie podczas podkarmiania w tym roku zrobie wieksza wentylacje w dennicy tak ,ze jak mi snieg przysypie ul ,zeby było dojscie powietrza od dołu, ale na pewno nie bede robił przeciagu w ulu :leży_uśmiech: natomiast zadne brody latem nie wiszą . Po pierwsze nie mam uli ustawionych na pełnym słoncu ,a po drugie u mnie upały ponad 30 stopniowe to raz na jakis czas sie zdarzaja . W tym roku jak do tej pory max. u mnie było 28 stopni w cieniu .


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji