FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 05:34 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 lipca 2011, 10:34 - pn 

Rejestracja: 16 stycznia 2010, 15:13 - sob
Posty: 10
Lokalizacja: śląsk
Dzień dobry, gospodaruje w ulach korpusowych Ostrowskich. Mam w tej chwili 3 korpusy i chcę podkarmić pszczoły. Czy mam zostawić pszczoły w trakcie podkarmiania na 2 czy 3 korpusach? Serdeczne dzięki za odpowiedź.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lipca 2011, 10:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
kresman,
skoro podkarmiasz to znaczy, że pożytków już nie masz. Ściągnij trzeci korpus, w dwóch dolnych możesz nawet wstępnie ograniczyć ilość ramek (np: do 8+8) tak żeby matka miała gdzie czerwić a jednocześnie było mniej zabierania przy układaniu na zimę. Jedna uwaga, zwróć uwagę żeby w górnym korpusie były ramki odrobione do samego dołu.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lipca 2011, 10:57 - pn 

Rejestracja: 16 stycznia 2010, 15:13 - sob
Posty: 10
Lokalizacja: śląsk
w porządku, ale co z nawłocią? Jeżeli pogoda dopisze to w moim terenie jest to dość pokaźne źródło pożytku. Jednak podkarmić pszczoły muszę, nie mogę czekać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lipca 2011, 11:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
masz jej tyle hektarów, że zbierzesz miód??
Czy zaledwie wystarczy na zabarwienie syropu?? :)

Jak zaczynasz gospodarować z pszczołami na ulach Ostrowskiej, a taki można wysnuć wniosek z pytania, to doprowadź je do maksymalnej siły przed zimą a nie oskubuj z każdej kropli potencjalnego miodu. W skrajnej sytuacji odwirujesz kubek miodu a rodziny się osypią.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lipca 2011, 11:41 - pn 

Rejestracja: 16 stycznia 2010, 15:13 - sob
Posty: 10
Lokalizacja: śląsk
Większość pszczelarzy w mojej okolicy trkatuje ten pożytek prawie jak towarowy. Ja w poprzednim roku, nie wziołem z niej miodu, bo zawsze wolę zostawić dla pszczół. Teraz w okresie bezpożytkowym chciałem przygotować zapasy do zimowli i na aktualne potrzeby. A w razie dużych przybytków mieć również coś dla siebie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lipca 2011, 13:17 - pn 
kresman pisze:
Mam w tej chwili 3 korpusy i chcę podkarmić pszczoły. Czy mam zostawić pszczoły w trakcie podkarmiania na 2 czy 3 korpusach?

Kolego
powinieneś przejrzeć gniazdo przekładając do rodni ładne plastry równo odbudowane z po dociąganą woszczyną do beleczek stare czarne brzydkie przenieść nad kratę dla ewentualnego wygryzienia się z nich czerwiu
i zacząć podkarmiać na czerw ,czyli co 2-3 dni dać im po 05l syropu 1/1 matka będzie czerwić w dwóch dolnych korpusach i te pszczoły z tego czerwiu będą stanowić trzon rodziny zimowej
Jeżeli spodziewasz się nawłoci to z momentem kwitnienia przerwij stymulowanie i pozostaw rodziny same sobie (o ile będzie pożytek ) po przekwitnięciu Nawłoci odbierz miód z trzeciego korpusu a ramki pochowaj lub brzydkie wytop
rodziny w ulach Ostrowskiej zimuje się na dwóch korpusach po 2x6 a max7 ramek
w tedy wybierasz ramki w których jest czerw
zaczynając układanie od dolnego korpusu do którego należy dać wszystkie ramki z czerwiem otwartym a w górnym czerw kryty i ewentualnie ramki z pierzgą
i zacząć karmienie zimowe dużymi dawkami i gęstym syropem 2/1 lub 3/2
zalecane jest na czas karmienia położyć kratę na pierwszym korpusie by matka nie przeszła i nie czerwiła w górnym górny ma być zalany miodem i przerobionym syropem bądź inwertem
po skończeniu karmienia należy wyjąć kratę i sprawdzić stan pokarmu w razie niedostatku jeszcze dokarmić ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 lipca 2011, 21:08 - pn 

Rejestracja: 23 stycznia 2011, 21:28 - ndz
Posty: 23
Lokalizacja: Kamińsko
Maestro
Proszę o porade jak i kiedy zacząć układać gdnizdo na zimę w ulach wielkopolskich.
Pożytek już się umnie kończy,będzie jeszcze trochę wrzosu.Zacząłem podkarmianie
na czerw.Gospodaruję gniazdo plus 3x1/2, pszczół pełno.Niawiem jak je pomieśić.
To moje pierwsze przygotowanie do zimy. Dzięki za rady.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lipca 2011, 22:01 - pn 
psyt pisze:
Pożytek już się umnie kończy,będzie jeszcze trochę wrzosu.

identycznie jak napisałem wyżej tylko czy TY zimujesz też na dwóch czy jednym tak ja ja ,,,,,,,,, Ja zimuję na jednym 8-9 ramek i zasadnicze karmienie przeprowadzam ok5-10 września chyba że pożytek drastycznie się zakończy wcześniej to ok 1-5 września już karmię na zimę
Ja nie stymuluję bo albo mam spadź albo nawłoć
;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2011, 09:08 - wt 

Rejestracja: 23 stycznia 2011, 21:28 - ndz
Posty: 23
Lokalizacja: Kamińsko
Ja zimuję na jednym 8-9 ramek i zasadnicze karmienie przeprowadzam ok5-10 września chyba że pożytek drastycznie się zakończy wcześniej to ok 1-5 września już karmię na zimę

Ja też zimuję na jednym korpusie.Kiedy należy ściągnąć 1/2 nadstawki i zacząć układać gniazdo na zimę?
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2011, 09:14 - wt 
psyt pisze:
Ja też zimuję na jednym korpusie.Kiedy należy ściągnąć 1/2 nadstawki i zacząć układać gniazdo na zimę?

jak się zakończy pożytek ale nie później jak 10 września tak aby do 15 były podkarmione i gotowe do zimy ;-)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji