FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 10:38 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 sierpnia 2011, 13:22 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 16:58 - pn
Posty: 68
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Ule na jakich gospodaruję: korpusowe
Witam Panowie chciał bym sie dowiedzieć czy lepiej zimować pszczółki na korpusie 10 ramek wlkp, czy dodać pół nadstawkę? proszę o podpowiedz
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2011, 16:53 - ndz 

Rejestracja: 27 października 2010, 16:41 - śr
Posty: 76
Lokalizacja: SPYTKOWICE K ZATORA
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Polnadstawke mozesz dac pod korpus z suszem lub nawet pusta.Bedzie chronila pszczoly przed podmuchami mroznego wiatru i polepszy wentylacje. :oczko:

_________________
ANDRZEJ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2011, 16:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
gang8410 pisze:
czy dodać pół nadstawkę? proszę o podpowiedz
Pozdrawiam

Tam gdzie nie mam wysokich dennic daję półnadstawkę.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2011, 18:10 - ndz 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
gang8410, napisz jakie masz dennice, przede wszystkim czy siatkowane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: odp
Post: 07 sierpnia 2011, 18:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 16:58 - pn
Posty: 68
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Ule na jakich gospodaruję: korpusowe
nie nie mam osiatkowanej dennicy, ani wysokich dennic. Chce 2 ule spróbować za zimować na wysokich zgapiłem z rotacyjnej hodowli pszczół. Czy pół nadstawki muszą być z suszem bo nie mam tyle ramek :sad:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2011, 20:20 - ndz 

Rejestracja: 16 maja 2009, 14:08 - sob
Posty: 185
Lokalizacja: Czerwonków-Osiedle opolskie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Możesz dać z suszem a może być bez suszu jak napisał kol. Andrzej0405. Pozdrawiam ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2011, 22:05 - ndz 
Nie jestem zwolennikiem zimowli na dwóch korpusach wielkopolskich ale czasami zachodzi taka konieczność przeważnie gniazda układam bardzo ciasno z 7- 8 ramek Dadanta czy 8-9 wielkopolskich lecz czasami gdy we wrześniu mam czerw na 7-8 ramkach i to dużo a dzieje się tak za wstawiennictwem nawłoci która daje dużo pyłku i nektaru w rozwoju sierpniowym czasami pszczół jest tyle że nie mieszczą się w zwykłym układzie i zachodzi potrzeba podłożenia pół korpusu pod gniazdo z tyloma ramkami go główny korpus duży
(gdzieś na forum są zdjęcia ula wielkopolskiego w tym układzie ) ale tu jest dadanowski


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2011, 23:08 - pn 
BoCiAnK pisze:
lecz czasami gdy we wrześniu mam czerw na 7-8 ramkach i to dużo a dzieje się tak za wstawiennictwem nawłoci która daje dużo pyłku i nektaru w rozwoju sierpniowym czasami pszczół jest tyle że nie mieszczą się w zwykłym układzie i zachodzi potrzeba podłożenia pół korpusu pod gniazdo z tyloma ramkami go główny korpus duży


Bogdan chciałbym zobaczyc ten czerw u Ciebie we wrzesniu na 7-8 ramkach bo wychodzi na to albo ule styropianowe są do niczego bo poczatkiem wrzesnia w ubiegłym roku to moja najlepsza rodzina miała 4,5 ramki z czerwiem (nie mylić ze to były duże elipsy czerwiu) albo w ulach drewnianych matki maja lepsze warunki termiczne na czerwienie niz w ulach styropianowych. Co prawda ubiegły rok był biedny i troche sam zawaliłem ,ale akurat w tej rodzinie wszystko grało ..chyba ,ze masz takie matki , które czerwią jak automaty ? Zresztą zobacze w tym roku jaka bedzie róznica w czerwiu i ile go bedzie np. 1 września sam jestem ciekaw .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 sierpnia 2011, 08:46 - wt 
KOBER pisze:
Bogdan chciałbym zobaczyc ten czerw u Ciebie we wrzesniu na 7-8 ramkach bo wychodzi na to albo ule styropianowe są do niczego bo poczatkiem wrzesnia w ubiegłym roku to moja najlepsza rodzina miała 4,5 ramki z czerwiem

koBeR
Nie porównuj zeszłego roku do niczego zeszły rok był nawet w rozwoju jesiennym cieki
i z czego ul jest zrobiony nie ma tu żadnego znaczenia
po prawdzie jak bym dziś nagrał Ci film z przeglądu to praktycznie wiem na ilu ramkach będzie czerw dziś jest 9 wystarczyło by policzyć ramki z czerwiem otwartym
po przejściowych deszczach jakie Tu nas trapiły z 2 tygodnie czerw sklepiony się wygryzł matki ładnie czerwią bo jest w miarę umiarkowany przypływ pyłku i nektaru (nawłoć) zaczyna kwitnąć więc wiesz co się dzieje Będzie piękny rozwój Jesienny i zapewne czerwiu będzie Dużo :oczko:
Postaram się nagrać ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2011, 23:51 - pt 

Rejestracja: 03 sierpnia 2011, 21:55 - śr
Posty: 18
Lokalizacja: Kraków
Kiedy dać półnadstawkę pod korpus na zimę?
proszę o odpowiedz
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2011, 00:01 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Po zakarmieniu na zime i jak nie bendzie pozytku. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sierpnia 2011, 17:22 - ndz 

Rejestracja: 26 marca 2011, 10:03 - sob
Posty: 23
Lokalizacja: małopolska
Z teorii wynika że np kłąb 2kg ma średnicę 25 cm czyli obejmuje 7 ramek, w pionie również 25cm, mam pytanie ile cm w górę taka ilość pszczół przemieszcza sie w czasie zimowli, rozumiem że na początku część kłębu zwisa poniżej ramek w kierunku dennicy, gdybyśmy znali wszytkie te dane łatwo obliczyć czy zimować na jednym,dwóch czy też z półnadstawką:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sierpnia 2011, 21:06 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 14:21 - pt
Posty: 309
Lokalizacja: Łęczna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
A ja z innej beczki.
W tym roku częściowo przeszedłem na wielkopolskie, ale jeszcze nie mam półkorpusów, tylko pełne korpusy.Czy mogę dać pusty korpus pod kłab na jednym korpusie, czy zimować bez podawania dodatkowego korpusu. Dennice mam normalne od końca ramki do dennicy jest ok 3 cm.

_________________
diem perdidi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sierpnia 2011, 21:16 - ndz 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Ja mam też wielkopolskie 2 korpusy i zimuje słabsze na jednym korpusie/7-9/ramek a mocniejsze na dwóch /np6+6/.Trzeba miec małą odległośc między korpusami,bo może się zdażyc że nie przejdą na drugi korpus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sierpnia 2011, 21:28 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
wielki stach 13 pisze:
Z teorii wynika że np kłąb 2kg ma średnicę 25 cm czyli obejmuje 7 ramek, w pionie również 25cm, mam pytanie ile cm w górę taka ilość pszczół przemieszcza sie w czasie zimowli, rozumiem że na początku część kłębu zwisa poniżej ramek w kierunku dennicy, gdybyśmy znali wszytkie te dane łatwo obliczyć czy zimować na jednym,dwóch czy też z półnadstawką:)

Masz zazimować tak aby nad kłębem miały ok. 17 cm pokarmu jeden korpus wystarczy, ale możesz podłożyć pusty półkorpus ,lub wypełniony ramkami, jesli masz dennicę osiatkowaną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sierpnia 2011, 21:51 - ndz 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
A co się stanie jeśli dam półkorpus pod gniazdo a dennica nie jest osiatkowana i niska .Mam jeszcze kilka niskich nie osiatkowanych dennic i mam zamiar w tym roku właśnie podłożyć pod gniazda półkorpusy z ramkami,myślę że ta przestrzeń powietrza pod ramkami nie zaszkodzi zimowli ,co o tym sądzićie,jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z taką zimowlą to proszę o poradę ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sierpnia 2011, 21:58 - ndz 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
ja zimuję na korpusie wlkp i na dole mam półkorpus który w sezonie jest wykorzystywany jako gniazdo i nic się nie dzieje i oczywiście w niektórych ulach dennice niskie i bez siatki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sierpnia 2011, 22:37 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
arturrex pisze:
W tym roku częściowo przeszedłem na wielkopolskie, ale jeszcze nie mam półkorpusów, tylko pełne korpusy.Czy mogę dać pusty korpus pod kłab na jednym korpusie, czy zimować bez podawania dodatkowego korpusu
możesz dać pusty korpus ale na to jeszcze moim zdaniem za wcześnie zaczekaj aż temperatura zacznie oscylować w granicach 10*C w dzień i loty pszczół ustaną

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sierpnia 2011, 20:49 - pn 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
SKapiko, możesz wyjaśnić co ma temperatura do podkładania pustego korpusu ?

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sierpnia 2011, 21:37 - pn 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Zimuje wielkopolskie na podstawionym polkorpusie - taka sama ilosc ramek. /7-8 r/ Polkorpus podstawia sie przed zakarmianiem zimowym aby pszczola przyzwyczaila sie do ukladu gniazda. Jezeli cos naniosa do /1/2/ to sie nic nie dzieje, bo albo przeniosa jeszcze w jesieni lub jest jak znalazl na wiosne po przestawieniu polkorpusu.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 sierpnia 2011, 09:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Półnadstawkę podkładamy po zakarmieniu czy przed ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 sierpnia 2011, 23:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
To zależy od organizacji pracy w pasiece,ale jeszcze od siły rodziny.
Rodziny silne powinny mieć półkorpus przed podkarmianiem,wtedy mają dość miejsca na czerw i rozłożenie zapasów oraz pszczoły [wyleganie,brody] natomiast rodziny słabsze , mogą dostać nadstawke póżniej, lecz bez przesady byle nie o pierwszych mrozach.
Takie jest mój pogląd do tej pory się u mnie sprawdzał.
Uważam że nie ma sztywnego kalendarzowego terminu jakichkolwiek prac pasiecznych,wszystko zależy od okoliczności a te są różne dla prawie każdej pasieki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2011, 20:14 - śr 
wielki stach 13 pisze:
Z teorii wynika że np kłąb 2kg ma średnicę 25 cm czyli obejmuje 7 ramek, w pionie również 25cm, mam pytanie ile cm w górę taka ilość pszczół przemieszcza sie w czasie zimowli, rozumiem że na początku część kłębu zwisa poniżej ramek w kierunku dennicy, gdybyśmy znali wszytkie te dane łatwo obliczyć czy zimować na jednym,dwóch czy też z półnadstawką:)


A po co Ci obliczenia jakie to ma znaczenie
w moim przypadku od 20 lat żadne zawsze zimuję na jednym korpusie na 8-9 ramkach
i jest OK nawet jak kłąb będzie miał 30-35 cm to obejmie wszystkie plastry i jest bezpieczniej na jednym jak dwóch ogrzany pokarm zawsze lepiej smakuje jak zimny ;-)
Obrazek
Obrazek
czy kłąb zwisa muszę się przyglądnąć w zimie bo nie wiem ale wiem jedno że na jednym korpusie prawie zawsze od początku zimy są zaraz pod górnymi Beleczkami czyli góra ramek nie mają opcji wejścia w komórki bo do 3/4 plastra mają poszyty pokarm a mimo wszystko są zaraz pod powałką i jeszcze mi nigdy nie padły z głodu ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2011, 22:05 - śr 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
BoCiAnK, Też zimuje na jednym korpusie,z tym że do 8 ramek max, jak za ciasno podkładam pusty półkorpus. Nie wszyscy są takimi mistrzami jak Ty w doprowadzaniu do takiej siły na zimę. Jeśli jest ktoś początkujący niech zazimuje na 6 - 8 ramkach.A najlepiej na tylu ile ma czerwiu w ostatnie dni sierpnia, np. dzisiaj, jest to najbardziej miarodajne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2011, 22:33 - śr 
anZag pisze:
Jeśli jest ktoś początkujący niech zazimuje na 6 - 8 ramkach.A najlepiej na tylu ile ma czerwiu w ostatnie dni sierpnia, np. dzisiaj, jest to najbardziej miarodajne.

to zależy jaki masz teren bo ten co stymulował ma czerwiu dużo a przy dobrym pożytku możesz go mieć mniej gdyż jesienna zasada pszczół jest jaka ??? nanieść pokarmu do gniazda potem do nadstawki i tu może okazać się że czerw będzie na 5 ramkach i cooo pamiętam że w 2007 zacząłem układać gniazda po 15 września czerwiu było niewiele
owszem ten rok to jest wyjątkowy brak spadzi teraz , a duży dopływ pyłku i umiarkowany nektaru doprowadził do takich sił jakie są
choć na nawłoci miodu jest dużo w gniazdach


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2011, 22:37 - śr 
BoCiAnK pisze:
czy kłąb zwisa muszę się przyglądnąć w zimie bo nie wiem ale wiem jedno że na jednym korpusie prawie zawsze od początku zimy są zaraz pod górnymi Beleczkami czyli góra ramek nie mają opcji wejścia w komórki bo do 3/4 plastra mają poszyty pokarm a mimo wszystko są zaraz pod powałką i jeszcze mi nigdy nie padły z głodu ;-)


Jak sie nie myle ,pazdziernik ,listopad dotyka prawie dennicy ,juz w grudniu jest na ramkach (bo juz sporo zjadły) te pszczoły co są na górze to otoczka kłębu one sa tam zawsze to wszystko tez zalezy od siły rodziny , ilości pokarmu , i od ułozenia gniazda,oraz najwazniejsze od temp. od typu ula i z jakiego materiału jest zrobiony całkiem inaczej zimuje kłąb 1kg ,a całkiem inaczej kłąb 3 kg . Te koła co sa tu narysowane to dla przecietnego pszczelarza , który za bardzo nie wie o co chodzi są nieprzydatne bo to jest tylko zarys zasiegu kłebu , dopiero z widoku z góry i z widoku bocznego można tak naprawdę zobaczyć jaki kształt ma kłąb i w jakich miesiącach jak on sie przesuwa na pewno zawsze do góry idzie :leży_uśmiech: Inna bajka to rozluznienie kłębu w czasie duzych odwilzy ,przedwiosnie , bezmatki lub rodziny chore itd.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2011, 22:51 - śr 
KOBER pisze:
te pszczoły co są na górze to otoczka kłębu one sa tam zawsze to wszystko tez zalezy od siły rodziny , ilości pokarmu , i od ułozenia gniazda,oraz najwazniejsze od temp. całkiem inaczej zimuje kłąb 1kg ,a całkiem inaczej kłąb 3 kg

No właśnie kłąb kilowy czy nawet 1,5 do 2kg musi się przesuwać zjadając pokarm 3 do 4 kg NIE ,mówi się że pszczoły muszą mieć wolne komórki
A co się dzieje gdy po zakarmieniu jeszcze tak dowalą że nawet kratki wolnego nie ma ?
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2011, 23:19 - śr 
BoCiAnK pisze:
A co się dzieje gdy po zakarmieniu jeszcze tak dowalą że nawet kratki wolnego nie ma ?


Wątpię aby była taka sytuacja jak zalewasz gniazdo to zawsze na 4-5 ramkach jest czerw i to w dodatku pozytek by musiał trafić kiedy ostatnie pszczoły bedą sie wygryzać (20-30 wrzesień) co jest nierealne.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 września 2011, 20:17 - czw 

Rejestracja: 26 marca 2011, 10:03 - sob
Posty: 23
Lokalizacja: małopolska
BoCiAnK pisze:
A po co Ci obliczenia jakie to ma znaczenie
w moim przypadku od 20 lat żadne zawsze zimuję na jednym korpusie na 8-9 ramkach
i jest OK nawet jak kłąb będzie miał 30-35 cm to obejmie wszystkie plastry i jest bezpieczniej na jednym jak dwóch ogrzany pokarm zawsze lepiej smakuje jak zimny


Chylę czoło przed twoim doświadczeniem, masz praktykę że hej, ale teoria też ważna, jak widzisz każdy twierdzi co innego, jeden mówi że 17cm pokarmu nad kłębem ty że prawie zero, niby taki prosty temat a jednak trudny, ile twoim zdaniem potrzeba wysokości dla dobrego zimowania (oczywiście jako jeden z wielu czynników), bo różnorodność uli i korpusów jest ogromna, mam rodzinę np. 2kg wystarczy langstroth 24cm,wielkopolski 26 cm, dadant 30cm, apipol plus 15cm czy tez wysokość nie ma znaczenia bo zrobią elipsę albo koło w zależności od typu ula i bedą sie przesuwać do tylu i do góry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 września 2011, 20:17 - czw 

Rejestracja: 26 marca 2011, 10:03 - sob
Posty: 23
Lokalizacja: małopolska
BoCiAnK pisze:
A po co Ci obliczenia jakie to ma znaczenie
w moim przypadku od 20 lat żadne zawsze zimuję na jednym korpusie na 8-9 ramkach
i jest OK nawet jak kłąb będzie miał 30-35 cm to obejmie wszystkie plastry i jest bezpieczniej na jednym jak dwóch ogrzany pokarm zawsze lepiej smakuje jak zimny


Chylę czoło przed twoim doświadczeniem, masz praktykę że hej, ale teoria też ważna, jak widzisz każdy twierdzi co innego, jeden mówi że 17cm pokarmu nad kłębem ty że prawie zero, niby taki prosty temat a jednak trudny, ile twoim zdaniem potrzeba wysokości dla dobrego zimowania (oczywiście jako jeden z wielu czynników), bo różnorodność uli i korpusów jest ogromna, mam rodzinę np. 2kg wystarczy langstroth 24cm,wielkopolski 26 cm, dadant 30cm, apipol plus 15cm czy tez wysokość nie ma znaczenia bo zrobią elipsę albo koło w zależności od typu ula i bedą sie przesuwać do tylu i do góry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 września 2011, 21:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
pewex pisze:
SKapiko, możesz wyjaśnić co ma temperatura do podkładania pustego korpusu ?
to tylko udogodnienie bo przy wyższej pszczoły się troszkę rozłażą i utrudniają podkładanie korpusu

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 września 2011, 20:22 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja podkłądam zawsze pusty półkorpus pod gniazdo. Pszczoły wtedy mają trochę ułatwiony proces utrzymywania stałej temperatury bo im bliżej wylotu tym większe wahania temperatury.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 września 2011, 22:53 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Koledzy - wprawdzie prowadzę gospodarkę na ramce dadanta, ale mimo wszystko: czy nie łatwiej stosować po prostu wysokie dennice? One spełniają wyśmienicie rolę poduszki powietrznej, a nadto pszczoły dobrze pobierają z nich pokarm i wygodnie aplikuje się apiwarol...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 września 2011, 13:44 - ndz 
A ja zazimowalem wszystkie ule wielkopolskie na jednym korpusie jak co roku


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 września 2011, 21:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
a ja jak co roku pod gniazdo daję nadstawkę poprawia to troszkę warunki zimowli pszczół

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 września 2011, 11:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 czerwca 2011, 12:59 - pn
Posty: 28
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ja ze względu że nie mam gdzie trzymać i w celu ochrony przed motylicą, wszystkie ramki magazynowe zimuję w ulach.
W dolnym korpusie układam po 8-9 szt.
Natomiast w górze (gniazdo) w zależności od siły (8-10 szt.)

Obrazek

_________________
www.janikowabarc.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 września 2011, 11:13 - czw 

Rejestracja: 19 grudnia 2008, 21:44 - pt
Posty: 571
Lokalizacja: Kuj-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
michalbk, to jest dobry sposób na pozyskiwanie pierwszego miodka :mniam miodek:

W zeszłym roku zimowałem jeden ul na dwóch korpusach. Pszczółki już na jesieni przeniosły się tylko do górnego korpusu. Dolny przez całą zimę był nieobsiadany. Wiosną, jak tylko zaczął się pożytek to pszczółki zaczęły zalewać dolny korpus. Ze średnio-silnej rodzinki wywirowałem 20l miodu. Drugi plus był taki że przy wizytach w pasiece raz w tygodniu pszczoły nie zalały rodni i mamuśka miała gdzie czerwić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 września 2011, 11:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 czerwca 2011, 12:59 - pn
Posty: 28
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ja to robię w ten sposób że po ostatnim miodobraniu ramki wracają do uli już jako dolny korpus. (Gniazdo wędruje do góry)
Natomiast na wiosnę jak już zaczynają zbiór to przekładam korpusy a pomiędzy umieszczam kratę odgrodową. (gniazdo - dolny, magazyn - górny)

Ma to wadę taką że na wiosnę troszkę wolniej dochodzą do siły, niż rodziny zimowane na jednym korpusie.

Ale pilnują sobie same ramek.

_________________
www.janikowabarc.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 września 2011, 13:41 - czw 
wielki stach 13 pisze:
ile twoim zdaniem potrzeba wysokości dla dobrego zimowania (oczywiście jako jeden z wielu czynników), bo różnorodność uli i korpusów jest ogromna, mam rodzinę np. 2kg wystarczy langstroth 24cm,wielkopolski 26 cm, dadant 30cm,

Wszystko to widzisz zależy od siły rodziny jeżeli masz silną rodzinę która pójdzie wszystkimi uliczkami do góry wystarczy nawet 10cm poszytego pokarmu nad kłębem zaraz ktoś krzyknie idiota :leży_uśmiech: Nie proszę się zapoznać z ilością używanego pokarmu w danym miesiącu ;-)
co nie znaczy że wystarczy na suche ramki dać po kilogramie bo tyle jest wyliczenia 10cm poszytego pokarmu = 075l co daje 1kg ale aby nie latać wiosną wystarczy 15-17 cm poszytego pokarmu co daje 1,6 do prawie 2 kg na ramko a to jest max by do Kwietnia miały zapas
Obrazek
Czym rodzina słabsza tym powinna mieć więcej pokarmu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 września 2011, 13:45 - czw 
Witam.

Ja w tym sezonie testuje i zobaczymy co okaże się lepsze.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 września 2011, 18:47 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
polskipszczelarz, czym impregnujesz ule i w jaki sposób? Czy to czasem nie zanurzeniowo?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 września 2011, 16:28 - pt 
Po długich poszukiwaniach i kilku błędnych decyzjach o impregnatach ostatnio całkiem dobrym i tanim okazuje się taki http://www.xylomal.pl/zywica.html na zdjęciach ule malowane są kolorem pinia i ciemniejsze wykończenia tik lub mahoń. Metoda malowania w zależności od ilości malowanych elementów pistoletem lub zwykły pędzel.


Na górę
  
 
Post: 12 stycznia 2012, 12:07 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Witam!

Mam takie pytanie, czy po oblocie wiosennym usuwacie od razu 1/2 korpusu spod korpusu gniazdowego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2012, 13:56 - czw 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
Wszystkie znaki na niebie ,ziemi oraz w książkach wskazują na to aby usuną c półkorpus i wyczyścic bądź wymienic dennicę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 stycznia 2012, 23:21 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
ja tego nie robię, zamieniam miejscami dopiero, gdy ma zacząć kwitnąć rzepak, do tego momentu nadstawka jest pod gniazdem, czasami zdarza się, że matka ją zaczerwi to wówczas mam silniejsza rodzinę na kolejne pożytki

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2012, 18:10 - wt 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
na rzepak(tj raczej trzeba by powiedzieć w terminie jego kwitnienia bo u nas rzepaku się nie uprawia) ja mam już 2 korpusy X 10 ramek w każdym i kratę założoną a na to idzie dopiero miodnia . Półnadstawkę stosuję do momentu kiedy nie zaczną pobielać plastrów- w mojej okolicy na ogół pokrywa się to z kwitnieniem wierzby kruchej :idea: :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 stycznia 2012, 00:07 - śr 
polskipszczelarz pisze:
Witam.

Ja w tym sezonie testuje i zobaczymy co okaże się lepsze.


MMMM.. ta deska do wylotka co jest położona to jest po to aby gryzonie miały lepsze wejście czy aby chore pszczoły się pchały do ula bo nie bardzo rozumiem :oops:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji