FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 02:24 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: dennica wysoka
Post: 18 sierpnia 2011, 23:35 - czw 

Rejestracja: 03 sierpnia 2011, 21:55 - śr
Posty: 18
Lokalizacja: Kraków
Ma ktoś fotki dennicy wysokiej Sułkowskiego ? Chodzi mi głownie o środek jak jest wykonana i co w nie jest i jak wyglada pusta.
Pozdrawiam. karossi ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 sierpnia 2011, 20:39 - pt 
To są dennice wysokie osiatkowane Sułkowskiego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
  
 
Post: 19 sierpnia 2011, 21:34 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam


Ta dennica moze nosi nazwe Wysokiej ale niema nic wspulnego z dennica wysoka, jest to zwykla dennica jak widac na zdjeciu odleglosc od gurnej ramy wregu do siatki wynosi zaledwie 2.5- 3cm i wtedy nie mozna jej nazwac dennica wysoka, typowa dennica wysoka to taka o wsokosci conajmniej od 10 do 15 cm czyli prawie tyle sam co jesna pulnadstawka.
Typowa dennica wysoka jest dennica urzywana w instytucie Cele gdie dochodzi ona do 17cm wysokosci do kturej od tylu wkladaja plastikowa wanienke podczas karmienia rodzin do zimy.
Wszelkiego rodzasju dennice wysokie powinny posiadac tgz krate zabespieczajaca ul przed dzika zabudowa plastruw w kierunku dna dennicy.
Moim skromnym zdaniem wysoka dennica nie przynosi za wiele zysku, czeba na nia wiecej materialu i jest drozsza przy zakupie, jedynie podczas zimowli poprawia termike rodziny zimujacej, ale to samo mozna osiagnac stawiajac pusty korpus pulnadstawkowy i wtedy uzyskujemy automatycznie tgz dennice wysoka.
Dlaczego dennica wysoka nie jest zbyt korzystna poczas sezonu czyli poczawszy od kwietnia do wrzesnia wyjasnia opis modyfikacji zwyklej prostej i taniej dennicy mojego pomyslu
Druga modyfikacja dennicy według K. Kaspereka.
Dennica wysoka uniwersalna (możliwość kombinacji z wszystkimi typami uli nadstawkowych)
o specjalnie usytuowanym wylotku i wintegrowaną szufladą pulapką do całorocznego wyłapywania roztocza Varroy Jacobsoni.
Łatwe zakładanie i usuwanie wkładki wylotowej, (szybkie przygotowanie do wędrówek i zabezpieczenie przed wchodzeniem gryzoni jesienią do ula).
Szczególnie zamieszczenie wylotka tuż pod ramkami, daje niesamowite korzyści ułatwiające prace pszczół
i pszczelarza.
Modyfikacja ta została wprowadzona po wielu latach badań i obserwacji rodzin pszczelich, z jej pozytywnych aspektów powstało kilka punktów:

1.Usytuowanie wylotka ułatwia pszczołom dosłowne wchodzenie między uliczki plastrów co zapobiega niepotrzebnemu błądzeniu pszczól po ulu i gwarantuje lepszą dynamikę prac ulowyh.
Z obserwacji wynika, że pszczoła lotna wykonuje w ciągu dnia 2 do 3 lotów więcej niż w konwencjonalnej dennicy. Pszczoły nie są zmuszone do chodzenia po siatce, jak wiadomo siatki ze stali nierdzewnej przyczyniają się do wyrywania odnóży pszczól. Istnieje możliwość stosowania zewnętrznego poławiacza pyłku, który po zdeaktywowaniu może służyć całorocznie jako mostek wylotowy.
2.Konstrukcja wylotka przyczynia sie do lepszego odbioru substancji matecznej (fereomon matki pszczelej )
i wszystkich mechanizmów regulujacych życie rodziny pszczelej, jak również feromon pszczól robotnic tak zwany
feromon II przyciągający wartowniczki i powodujacy lepszą obronę gniazda.
3.Wszystkie prace na wylotku (obrona gniazda, wentylacja itd), odbywają się zawsze pod osłona werandy,
co gwarantuje konstrukcja wylotka.
4.Wylotek umieszczony pod ramkami gwarantuje w całym sezonie bardzo dobrą wentylacje ula i sprzyja dojrzewaniu miodu Techniczna nowość to łatwe zakładanie i usuwanie wkładki wylotowej, (szczególnie ważne szybkie przygotowanie do wędrówki i zabezpieczenie jesienią przed wchodzeniem gryzoni do ula).
5.Wintegrowana szuflada do całorocznego wyłapywania roztocza Varrozy służy również jako punkt kontrolny po zabiegu, i ułatwia usuwanie osypu zimowego bez podnoszenia ciężkich korpusów i niepotrzebnego denerwowania pszczól, i co ważne zabieg ten wykonujemy w ciągu kilku sekund, jest to ważnym aspektem dla
pszczelarzy zawodowych.
6.W tej konstrukcji zrezygnowano celowo z jakichkolwiek mostków wylotowych, wystających elementów drewnianych czy śrub, w ten sposób zapobiegliśmy zbieranie się wody deszczowej, co wydłużyło niezmiernie żywotność dennicy. Drugi aspekt to sztaplowanie uli na przyczepie (nie ma elementów przeszkadzający przy załadunku i zwiększających kubaturę transportu).
7.Funkcjonalność, prosta i masywna konstrukcja przyczyniły się do zwiększenia żywotności dennicy, i zadowolenia Pszczelarzy. :oczko:



Pozdrowienia Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 00:24 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Powiem szczerze. Wysoka dennica to duże nieporozumienie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 09:37 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Wysoka dennica ze stałym dnem moim zdaniem może przegrywać z niską dennicą z dnem osiatkowanym. Ale czy przegrywa z niską dennicą ze stałym dnem?? Tego już nie jestem pewien. Jednym plusem jaki widzę to to że nie mam bród pszczół wiszących na zewnątrz ula w ciepłe bezpożytkowe dni bo są one w dennicy i deszcz im nie straszny. Ale wiem i widziałem to już na filmikach że na osiatkowanych dennicach pszczoły nawet chyba nie myślą o wylegiwaniu się przed ulem więc na następny rok planuje dorobić takich dennic osiatkowanych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 09:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
To co Tazon pokazałeś to jest niska dennica osiatkowana z wkładką na osyp warozy :) wiem bo mam 6 takich :oczko: Wysoka od Sułka wygląda tak

http://www.sulkowski.com.pl/enlarge.php ... /155/1.jpg

Nie kupowałem bo nie lubię sklejki :rolf:

karossi
Gdzieś w jakim wątku o wysokich dennicach były fotki z rozłożoną dennicą od sułkowskiego o są tu pod linkiem
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... 3317#63317

Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 12:30 - sob 

Rejestracja: 24 grudnia 2010, 23:02 - pt
Posty: 72
Lokalizacja: Lubaczów
Krzysztof K : Ty masz fajne dennice pokazywałeś raz na zdjęciach, chodzi mi o te że tuż przy wlocie jest specjalny frez i wiszą ramki, czy mógłbyś powiedzieć gdzie dostać można tak zrobioną dennice?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 22:54 - sob 

Rejestracja: 03 sierpnia 2011, 21:55 - śr
Posty: 18
Lokalizacja: Kraków
Dziękuje bardzo wam wszystkim ale jeszcze ja byście mogli jakieś wymiary?? Chodzi mi dokładniej o odstęp miedzy tymi deseczkami tej drewnianej kraty u góry.
Pozdrawiam karossi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 20:19 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
polbart pisze:
Powiem szczerze. Wysoka dennica to duże nieporozumienie.


witam a mógłbyś uzasadnić? obecnie jestem na etapie przemyśliwań

A jakby zrobić dennicę wysoką z dwoma siatkami? górną wyjmowalną na zimę i dolną a pod nią z płyty zasuwkę na łapanie warozy i ocieplenie na wczesną wiosnę

bo dajmy na to dennica wysoka z wyjmowalną górną siatką może służyć za dolną podkarmiaczkę, albo pompę do miodu z niezasklepionych, lub które chcemy wyjąć na zimę z ula ramek

ale powiem też, że argument użycia półnadstawki Krzysztofa do mnie też przemawia, jakkolwiek co zrobić wtedy z ramkami z suszem po miodzie? topić? zwyczajnie szkoda, uwaga na temat kosztu też jest celna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji