FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 02:42 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 października 2011, 20:25 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
Witajcie ;-) Gospodaruje w warszawiakach poszerzonych ale wszyscy namawiają abym przeszedł na ramkę wielkopolską. Chciałbym zakupić owy ul jeden eksperymentalnie i porównać z warszawiakami moimi. Odnośnie ula chciałbym dowiedzieć sie kto sprzedaje najlepsze ule tzw dobrze wykonane. Pszoły kupił bym przezimowane aby cały sezon obserwować i porównywać. TYlko nie wiem jaka dennica bedzie lepsza niska czy wysoka i jaki układ zrobić (korpus krata i miodnia 3x1/2 czy moze korpus krata i korpus i 1/2) chciałbym aby byłą mozliwosć zamocowania w dennicy lub przed wlotką poławiaczki pyłku ale rónież dowiedzieć sie wiecej czy uzywać powałki ??? czy w wielkopolskim najlepiej karmić podkarmiaczką wiaderkową przez powałke itd czy stosowac na ostatniej kondygnacji beleczki czy stosować ową powałke podpowiedzcie mi u kogo najlepiej kupic taki jeden ul na próbe ale żeby był masywny itd bo jak by mi się spodobało to w następnym roku zrobił bym sobie X takich uli zamiast warszawiaków zachęca mie do tego kolega który ma dosć dużo rodzin i mówi ze dwa razy szybciej obrobie wielkopolskie ule niż warszawiaki ale za warszawiakami przemawia zimowla lepsza proszę o odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 20:32 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
czy wielkopolskie obrobisz szybciej niz warszawiaka to bym sie klucił a wielkopolski spełnia swoja role kiedy jest lekki do pasieki wedrownej jak masz je w jednym miejscu to warszawiak duzo lepszy z mojej skromnej opini odpowiednia gospodarka wiedza i mozesz miec takie same wyniki jak w wielkopolskim ja kiedys mialem kilka wielkopolskich i wcale mi nie szlo tak szybko jak w warszawskim choc na czas nie robie nigdy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 20:49 - czw 
michalpriebe pisze:
czy wielkopolskie obrobisz szybciej niz warszawiaka to bym sie klucił a wielkopolski spełnia swoja role kiedy jest lekki do pasieki wedrownej jak masz je w jednym miejscu to warszawiak duzo lepszy z mojej skromnej opini


Każda pliszka swój ogonek chwali ;-)
No to się pokłóćmy jak masz czas
Nim Ty ściągniesz a raczej wyciągniesz nadstawkę w WZ (bo takiego masz ) to ja już dach po przeglądzie będę zakładał
Ja nie neguję ula WZ ani WPosz bo są to ule bardzo dobre ale praca przy korpusowych jest o wiele szybsza niż leżakach z nadstawką .wiem bo miałem
emilmag pisze:
Gospodaruje w warszawiakach poszerzonych ale wszyscy namawiają abym przeszedł na ramkę wielkopolską.

Warszawki Posz to nic innego jak stojak Ostrowskiej różnią się tylko tym że masz oddzieloną rodnię od miodni
Popatrz dokładnie w sezonie jeżeli jest pożytek dobry to ramko w warszawskim jest do połowy zalane miodem a od połowy w duł masz Czerw czyli jak byś przeciął ramkę na pół i ula to miałbyś dwa korpusy ;-)
Tylko że jeden korpus ostrowskiej to za mało na uzyskanie silnej rodziny zaś dwa to stanowczo za dużo (moim skromnym zdaniem ) Ale miało być o Wielkopolskim ;-)
Jasne Kup sobie a przekonasz się który lepszy czy W-posz czy Wielkopolski
a najlepiej kup czy zrób dwa Wielkopolskie
-jeden w którego skład wchodzą dwa duże korpusy + mały
-drugi w --//--- --//-- jeden duży + trzy małe
i sam porównasz kiedyś też stałem przed podobnym dylematem dziś wiem że wybrałem odpowiednio i jestem zadowolony z swojego wyboru ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 21:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
zgadzam sie z tobą bociank w zupełności. Zrobię sobie takie korpusy oczywiscie tylko że musi być tak samo jak z Wposzerzonymi kupiłem jednego na wzór i robiłem swoje i tu też bym chciał kupić !korpus i jeden 1/2 dennice i daszek i wszystko bym sobie zrobił tylko pytanie jaki materiał wykozystać płyte osb drewno czy płyte sklejkową czym ocieplić sieczka czy steropianem ??? u kogo kupie najlepszy ul ???? żeby był solidny i dobrze wykonany jaką denice wybrać niską wysoką czy moze od razu z połąwiaczem pyłku podpowiedź bociank co wybrac ??? jakie masz zdanie o powałce ??? widze na filmikach że ty nie uzywasz powałki tylko kawałka folii proszę o odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 21:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
BoCiAnK, miałem wielkopolskie dwa sezony i jakos mi nie szło w nich rodziny mi sie nie trzymały poza tym kwestia gospodarowania ja zawsze mialem warszawskie juz 20 lat temu na takich pracowałem w pasiece dziadka wiec jakos nie lezały mi pozbyłem sie ich przy pierwszej okazji a co do zdejmowania nadstawki to korpus w wielkopolskim tez musisz zdjac przeglad tez musisz robic ramka po ramce z pierwsza ramka cos musisz zrobic a ja mam w holere miejsca zeby sie rozsunąc to nie chodzi o reklame jakiego kolwiek ula mnie pasuje ten typ a czas przegladu tez zalezy od pory przy pozytku mozna sobie pogrzebac do woli a czasem musisz po 10min zamykac ul a co do niskich ramek to masz racje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 21:49 - czw 
michalpriebe pisze:
to korpus w wielkopolskim tez musisz zdjac przeglad tez musisz robic ramka po ramce z pierwsza ramka cos musisz zrobic a ja mam w holere miejsca zeby sie rozsunąc

Jak dobrze zauważyłeś to ja wybrałem Wielkopolski + trzy pół nadstawki owszem wszystkie trzy służą jedynie za miodnie i czasami trzeba ich znieść z gniazda -zawsze składam dwie pierwsze z góry a na końcu tą nad gniazdem i kratę
powiadasz że z pierwsza ramka cos musisz zrobic
To teraz popatrz dokładnie do czego mi służy taka mała skrzyneczka ;-)
Tu na filmiku szukałem odpowiedniego ramka do zasilenia
Przy Przeglądzie do tej skrzyneczki wkładam pierwsza ramkę przeglądam 4 następne i to jest koniec przeglądu druga cześć gniazda czyli 5 następnych ramek to lustrzane odbicie tego co widziałeś w przeglądanych pierwsze
Jednak nagram za rok filmik w przeglądu ;-)
Na razie wyobraź sobie że to Wielkopolski stojak ;-)
[center]<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/Q9n2qJAI-8E" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>[/center]

emilmag pisze:
wszystko bym sobie zrobił tylko pytanie jaki materiał wykozystać płyte osb drewno czy płyte sklejkową czym ocieplić sieczka czy steropianem ???

Trzymaj się tego Co pszczoła najlepiej lubi i się czuje czyli
https://picasaweb.google.com/1052773359 ... elkopolski


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 22:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
bociank a ty sprzedał byś mi korpus jeden i 1/2 ??? czy pan poławia pyłek czy jest możliwość zamontowania poławiaczki pyłku ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 23:03 - czw 
tak poławiam i mam zewnętrzne poławiacze przykręcane do ula
powiem Ci szczerze że mogę sprzedać ale kompletny ul taki jak tam widzisz
sobie w tym roku owszem Będę robił ale całkiem inne
Gniazdowy z dechy 28mm (nie ocieplony ) ale i nie będą to ule jednościenne bo czołowa i tylna ściana będzie miała 40mm od środka Będzie boazeria pokaże
a pół korpusy tylko 28mm i bez felcowe ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 07:04 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
BoCiAnK pisze:
Jak dobrze zauważyłeś to ja wybrałem Wielkopolski + trzy pół nadstawki owszem wszystkie trzy służą jedynie za miodnie i czasami trzeba ich znieść z gniazda -zawsze składam dwie pierwsze z góry a na końcu tą nad gniazdem i kratę

Ten sposób gospodarki pasiecznej nie jest u Ciebie przypadkowy. Świadczy o bardzo dużym doświadczeniu, zdobywanym przez lata pracy z pszczołami.
W ten sposób, jesteś w stanie wykorzystać możliwości produkcyjne pszczół w stopniu maksymalnym.
Osobiście znam jednego pszczelarza w Bieszczadach , który podobny system(gniazdo na pełnej ramce,miodnie połówki) stosuje z powodzeniem w innym typie ula i uzyskuje doskonale wyniki.
Szacunek

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 08:25 - pt 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
U mnie było podobnie pierwsze ule miałem WZ ale dostałem od kolegi ule WL i po zasiedleniu tych uli jak za czołem je przeglądać miałem wrażenie że otworzyłem pudełko z zapałkami. (mowa o gnieżdzie) A chciałem przejść na korpusowe,więc zdecydowałem się na dadanta gniazdo 11 ramek a nadstawka wys. 18cm. i 9 ramek poszerzanych.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 10:36 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
Bociank przyslij mi foto tych uli co ty chcesz sprzedać mi i poławiaczke czy ma dennicową czy wlotkową


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 15:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
A ja cały czas zachodzę w głowę jak to się pracuje na tym jednym korpusie gniazdowym i 2 czy 3 pół korpusach, tzn. mam np. mam rodzinkę w gnieździe na 9 ramkach no prawie dziesięciu na czarno, nad gniazdem pół korpus oddzielony od gniazda kratą i co teraz robić żeby się nie wyroiły z braku miejsca w gnieździe gdzie ta ramkę gniazdową przełożyć celem włożenia w to miejsce suszu bądź węzy aby zapewnić im zajęcie jak nad nią mam tylko pół korpus? jak obracać ramkami i utrzymać gniazdo na maksymalnym rozwoju.
Zaznaczam, że w tym roku zacząłem pszczelarzyć i zamierzam w przyszłym roku spróbować właśnie z jednym korpusem gniazdowym i nadstawkami "miodowymi".

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2011, 16:29 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 listopada 2010, 16:52 - ndz
Posty: 161
Lokalizacja: -Proszowice
Ule na jakich gospodaruję: wkp wz
Jeżeli masz cały korpus wielkopolski załadowany od ściany do ściany pszczołami i czerwiem to rób odkłady i będzie ok wystarczy że wezniesz ramko lub dwa do innego słabszego ula a tu dajesz węze i po bólu

_________________
http://www.pszczeli-raj.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 18:09 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
szymolas To zalezy jakie masz pożytki. Pół korpusy dobre są na małe pozytki i na miud tylko z jednej rosliny np. akacji albo lipy. Zeby ramki gniazdowe dać do góry to trzeba dać 2 pół korpusy. Lepszym rozwiozaniem jest 2 korpusy wielkopolskie na dole gniazdo a ugóry miodnia a w niej ze 3 ramki z czerwiem i jeszcze pół korpus to do niego bendą składać nektar. Ramki z wezą najlepiej dawać do góry bo odbudują je w całosci bo jak na dole w gniezdzie to mamy na dolnej beleczce zgryzioną wezę i taka ramka zalana miodem w wirówce się wyłamuje. Ppzdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 18:28 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
miły_marian a co robisz i jaką masz gwarancje że wraz z czerwiem przenoszonym do górnego korpusu nie przenosisz np.cukru [pokarmu zimowego],sprawdzasz to jakoś wcześniej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 21:06 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Na wiosne odsklepiam ramki z czerwiem zeby jak najszybciej go skarmiły na czerw ale odsklepiam najwyzej 1 ramkie co 5 dni. I te ramki daje do góry po za kratejak jak matka mi zaczerwi 7ramek wielkopolskich.Ja bardzo mało podkarmiam tak na ul 4 kg cukru bo mam dużo nawoci. W tym roku na wadze było 32kg z nawoci i pszczoły były na 3 korpusach wielkopolskich a zimuje na 2 tak 7na7 a silne 8+8 Oczywiscie górny zalany od adoz a na dole jeszcze 4 pazdziernika jak zaglondałem na 3 ramkach jeszcze były jajeczka ale nie dużo tak o srednicy 2cm. czerw zakryty o srednicy 13cm. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 21:22 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Rozumiem dzięki za wyjaśnienie ,jeśli nie odbierasz nawłoci z drugiego korpusu to i tak nad czerwiem nie będzie cukru tylko nawłoć i nic się nie dzieje bo miodu nie zafałszujesz . :jupi:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 22:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
ok wszystko rozumiem ale co zrobić z ramkami z korpusa gniazdowego (cała ramka) jak mam na górze tylko 1/2 ??? przecież kiedyś trzeba ramki wycofać bo sie nie bedą nadawać do uzytku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 22:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
Proszę wymieńcie wady i zalety warszawiaka poszerzonego i wielkopolskiego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 23:04 - pt 

Rejestracja: 19 grudnia 2008, 21:44 - pt
Posty: 571
Lokalizacja: Kuj-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
emilmag pisze:
Proszę wymieńcie wady i zalety warszawiaka poszerzonego i wielkopolskiego


Jeśli wybierzesz warszawiaki to pomyśl o obniżonej ramce. Posiadam 6 szt i zupełnie inaczej się przy nich pracuje niż przy normalnych warszawiakach. W sezonie w ramce gniazdowej znajduje się praktycznie sam czerw. A nadstawka z ramką poszerzoną do 3,5-4cm świetnie spełnia rolę magazynu na miodnie bez stosowania kraty ogrodowej.
Jeśli ktoś chciałbym wymiary ramki to jutro mógłbym zmierzyć i podać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 października 2011, 08:56 - sob 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
emilmag pisze:
Proszę wymieńcie wady i zalety warszawiaka poszerzonego i wielkopolskiego

Jedne i drugie ule mają swoje wady i zalety-dużo zależy od pożytków,gospodarki i zastosowania.
Zalety wielkopolskiego to min;
Wielkopolski i w ogóle korpusowe najlepiej nadają sie do intensywnej gospodarki pasiecznej-pasieki produkcyjne.Jedziesz do lasu czy na pożytek z gotowymi wypełnionymi woszczyną korpusami-zganiasz pszczoły z korpusów z miodem, wstawiasz korpus z suszem, a miód wirujesz sobie na czasie i o dowolnej porze w pracowni.
Dobry pożytek,duża siła-ładujesz kolejny korpus i nie musisz się martwić,że nie maja gdzie nosić a wirować nie ma jeszcze jak bo nie zasklepiony.
Wady;wg mnie kiepskie zimowanie nie zbyt silnych rodzin,przynajmniej u mnie jak je miałem(a szczególnie kaukazów)
Nie ma jak dokuczać pszczołom zbyt częstymi przeglądami i rozwalaniem gniazd.
WP-to raczej dla małych rekreacyjnych pasiek.Możesz sobie grzebać ile chcesz(trzeba czy nie trzeba), widzisz co sie w gnieździe dzieje, co robi mateczka, gdzie nastrój rojowy itp itd.
Przy słabych pożytkach, nie wchodzą do nadstaweczek i musisz stosować kratę albo nic nie weźmiesz-to ich wada.
Przy dobrych pożytkach zmieniasz nadstaweczki, wirujesz i kasiorka leci.
Jezeli już WP to co najmniej na 20 ramek.Mogą być obniżone i do tego nadstaweczka.
Miałem obnizone ale z nich zrezygnowałem z uwagi na problemy z zimowaniem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 października 2011, 09:40 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Kiedyś miałem większość WP i wtedy miewałem problemy z pleśnią na dole plastrów lub na plastrach skrajnych,zapasy nawet spore nie zawsze były optymalnie rozłożone.

Po obniżeniu ramki do około 30 cm i zwiększeniu odległości podramkowej z 2cm do kilkunastu problemy znikły [doszła nadstawka zawsze w użyciu] sądze że taka modernizacja WP jest celowa.

Teraz używam WL w konfiguracji ,korpus pełnowymiarowy 10 ramkowy [tylko gniazdo] i 3 nadstawki 1/2 [tylko miodnia],
praca samemu w pasiece większej jak 100 rodzin w ulach leżakach jest trudniejsza do zorganizowania i bardziej chaotyczna ,tutaj zaznacza się przewaga uli korpusowych po to zostały zresztą zbudowane żeby zoptymalizować pszczelarzenie.
Takie są moje doświadczenia z pracą z tymi typami ula,ale nie znaczy to wcale że inni mają taki sam pogląd,to zależy od bazy pożytkowej,przyzwyczajeń i osobowości pszczelarza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2011, 18:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
Witajcie drodzy przyjaciele ;-) Mam kolejne pytanie czy dennicowa poławiaczka pyłku jest lepsza czy wlotkowa w zastosowaniu w ulu wlkp czy zimujecie na dennicy z poławiaczką pyłku ????Jakie podkarmiaczki stosujecie w ulu korpusowym wlkp pozdrawiam i proszę o odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2011, 21:19 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
emilmag pisze:
Jakie podkarmiaczki stosujecie w ulu korpusowym
ja mam słoiki i wiaderka kiedyś miałem powałkowe ale teraz stosuję je do uli typu leżak część porozdawałem jako wzór bo niektórzy pszczelarze mają jeszcze podkarmiaczki ramkowe

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2011, 21:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
witajcie czy mogli byście napisać mi ile waży korpus pusty a ile z miodem czy też z pszczołąmi i ile cały ul ??? pozdrawiam i proszę o odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2011, 22:02 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
waga korpusa pustego to raczej nie powinna mieć jakiego wielkiego znaczenia gorzej ciężar pełnego z miodem i pszczołami to już nawet ponad 30 kg jest już co dźwigać

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2011, 22:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
a ogólnie jaka waga takiego ula bo przemyślam zakupienie lawety na wlkp jesli się bym na nie zdecydował wlkp by jeżdziły a warszawiaki poszerzone stacjonarnie były


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2011, 22:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
to zalezy od tego jak masz ten ul zrobiony i z czego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 października 2011, 22:11 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
przyjmując takie rozwiązanie http://www.sulkowski.com.pl/index.php?m ... tem&id=212 lub korpusgniazdowy i 2razy po 1/2


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 06:37 - wt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
emilmag pisze:
witajcie czy mogli byście napisać mi ile waży korpus pusty a ile z miodem czy też z pszczołąmi i ile cały ul ??? pozdrawiam i proszę o odpowiedź



http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... 7442#77442

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 13:33 - wt 
emilmag pisze:
Bociank przyslij mi foto tych uli co ty chcesz sprzedać mi i poławiaczke czy ma dennicową czy wlotkową
zdjecia poslalem ci wyzej masz je pod linkiem nie zgodze sie z MIlym Marianem ten system ula umozliwia pozyskac zarowno male jak i bardzo duze pozytki w zaleznosci od intensywnosci dodaje sie nastepne pol nadstawki
waga takiego pol korpusu ( mojego ) prawie niczym nie odbiega od wagi styropianowego a pelnego z miodem to waga ok 14kg [/list]


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 16:10 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
Bociank mam jedno pytanie co z ramkami z gniazda bo jak nie ma sie 2 korpusu o wych samych wymiarach to jak wycofywać ramki które nie nadają sie już do tego aby zostały w gnieździe ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 22:30 - wt 
emilmag pisze:
Bociank mam jedno pytanie co z ramkami z gniazda bo jak nie ma sie 2 korpusu o wych samych wymiarach to jak wycofywać ramki które nie nadają sie już do tego aby zostały w gnieździe ???


Nie zostaje chyba nic innego jak zrobić odkład z kilku ramek, a w ich miejsce wstawiasz np. węzę. Z odkładu masz np. kolejną rodzinę lub możesz połączyć w odpowiednim dla siebie czasie z rodziną macierzystą bądź inną. Nie chcę tu powielać Bociana. Tu masz link z opisem:
http://www.pasiekaambrozja.pl/odklady.htm
Mi podoba się gospodarka Bociana z jednym korpusem plus półnadstawki. Dopiero trzy sezony mam pszczoły,a od dwóch używam półnadstawek jako miodni. Lżej do dźwigania i co najważniejsze mogę sobie oddzielić rodzaje miodu jaki mogę uzyskać w moim terenie. Też mam problem z ciasnotą. Nie zawsze zazębia się rozwój rodziny w ilość z rozbudową ula o kolejną półnadstawkę, a zalaniem i zasklepieniem w tym czasie wcześniejszej. Kwestia obfitości danego pożytku. Tak ja to czuję. Może za kilka lat zatrybię na całego :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 22:54 - wt 
potok5 pisze:
Mi podoba się gospodarka Bociana z jednym korpusem plus półnadstawki. Dopiero trzy sezony mam pszczoły,a od dwóch używam półnadstawek jako miodni. Lżej do dźwigania i co najważniejsze mogę sobie oddzielić rodzaje miodu jaki mogę uzyskać w moim terenie. Też mam problem z ciasnotą. Nie zawsze zazębia się rozwój rodziny w ilość z rozbudową ula o kolejną półnadstawkę, a zalaniem i zasklepieniem w tym czasie wcześniejszej. Kwestia obfitości danego pożytku. Tak ja to czuję. Może za kilka lat zatrybię na całego :leży_uśmiech:


Musiał sie chłopina w tym roku namęczyć i nachodzic przy tej gospodarce i jego pozytkach opcja z półnadstawkami to w ogóle nie trafiony pomysł. Widziałem ile czasu zajmowało mu miodobranie z jednego ula .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 22:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
ale znowu patrzac z 2 strony w mae ramki szybciej zasklepiaja i wiecej się odbierze miodu i w czasie dodawania z wiosny poł korpusu nie zaziebi sie ula


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 23:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
czy połaczeniu ula wielkopolskiego wraz z http://allegro.pl/wedrowna-pasieka-i1858643001.html to dobre rozwiazanie tylko ja bym chciał taka lawetke na 9 ulu trzy rzedy po 3 ule pozdrawiam i proszę o odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 23:07 - wt 
tarnoart pisze:
potok5 pisze:
Mi podoba się gospodarka Bociana z jednym korpusem plus półnadstawki. Dopiero trzy sezony mam pszczoły,a od dwóch używam półnadstawek jako miodni. Lżej do dźwigania i co najważniejsze mogę sobie oddzielić rodzaje miodu jaki mogę uzyskać w moim terenie. Też mam problem z ciasnotą. Nie zawsze zazębia się rozwój rodziny w ilość z rozbudową ula o kolejną półnadstawkę, a zalaniem i zasklepieniem w tym czasie wcześniejszej. Kwestia obfitości danego pożytku. Tak ja to czuję. Może za kilka lat zatrybię na całego :leży_uśmiech:


Musiał sie chłopina w tym roku namęczyć i nachodzic przy tej gospodarce i jego pozytkach opcja z półnadstawkami to w ogóle nie trafiony pomysł. Widziałem ile czasu zajmowało mu miodobranie z jednego ula .

Być może. Bocian ma raczej dużą pasiekę. Poza tym kiedyś pisał,że ma czas i chęć na taką zabawę. Ja tym bardziej przy moich 10 ulach :leży_uśmiech: No i jeszcze sprawa pożytków. Z filmików Bociana widzę,że Chłop ma tyle miodu z jednego pożytku ile ja z całego sezonu :leży_uśmiech: Wolę mieć trzy półnadstawki i w każdej inny miód niż wszystko w jednym dużym korpusie...przynajmniej na razie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 23:08 - wt 
emilmag pisze:
ale znowu patrzac z 2 strony w mae ramki szybciej zasklepiaja i wiecej się odbierze miodu i w czasie dodawania z wiosny poł korpusu nie zaziebi sie ula


Są tylko 3 zalety tej gospodarki lżejsze korpusy (ale na filmiku widziałem jak na taczkach targał po 2 korpusy plus jeszcze luzem z kilka ramek na górze więc ...???? Wychodzi na jedno czy targa sie 2 półkorpusy czy 1 cały korpus) , szybciej nastepuje sklepienie ramek -zgodze się oraz mozliwość pozyskania miodu odmianowego (ale nie w jego gospodarce stacjonarnej gdzie zazebiaja sie pozytki i lipe ma z domieszka spadzi ,albo na odwrót ,a wielokwiat ze spadzią i inne rózne kombinacje i chyba tyle reszta to same minusy jezeli sa obfite pozytki w przypadku biednych lat opcja z półnadstawka to dobra sprawa.
Co do zaziebienia ula jak jest mocna rodzina i pogoda i pozytek w polu to zakładając 2 korpus cały nad gniazdo i gospodarujac w styropianach jest małe prawdopodobieństwo zaziebienia ,wrecz jest odwrotna sytuacja zanim sie nie obejrzysz to trzeba dodawać 3 korpus bo juz sie chcą roić pszczoły jak sie spóznisz. W tym roku tak miałem mam 2 takie styropiany ule i byłem w szoku bo tak nagły przyrost liczebnosci pszczół był ,że o mało bym sie spóznił a w ulach az kipiało od miodu i pszczół.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji