FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 17 kwietnia 2024, 00:31 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 maja 2012, 22:34 - wt 

Rejestracja: 18 stycznia 2012, 01:22 - śr
Posty: 413
Lokalizacja: wlkp.
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam.
Pierwszy rok zimowałem w ulach ostrowskiej, a to jest mój pierwszy sezon z tym ulem. Po oblocie przestawiłem korpusy, raz, celem przyspieszenia rozwoju, dwa, górne prawie całe były zalane zapasami, w jednym więc matka zaczęła czerwić w dolnym, w drugim, z racji, że w jednej z ramek było trochę wolnego miejsca, tak ok 5cm, matka właśnie tam zaczęła składać jaja. Po przestawieniu, faktycznie matki nieźle czerwiły, ale tylko w górnym korpusie. I do tej pory czerwią tylko w górnym, dolny obecnie wyładowany pyłkiem i nakropem. Przy tym wyraźnie widać, że brak im miejsca w jednym, wyraźnie czerwią seriami. Co zrobiłem nie tak? Dodam tylko, że trzymałem je ciasno i ostrożnie poszerzałem, więc nie było tak, że praktycznie cały dolny obsiadały. Czerwienie tylko w jednym korpusie przeczy sensowi wykorzystywania tego ula


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 maja 2012, 00:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
matka bedzie zawsze w górnym bo tam ma lepsze warunki i cały wic polega na tym zeby jak zaczerwi górny przestawić go na dół wtedy pojdzie do góry poczytaj opracowanie pani ostrowskiej, jak nie masz podaj mi na pw mail wysle Ci


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 maja 2012, 00:49 - śr 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witam
a w tym górnym musi być miejsce do czerwienia ,a nie pokarm zimowy załadowany po brzegi ,kiedy już pszczoły miód przynoszą.
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2012, 23:11 - ndz 

Rejestracja: 18 stycznia 2012, 01:22 - śr
Posty: 413
Lokalizacja: wlkp.
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
sali, wychodzi chyba na to że masz rację. Najwidoczniej powinienem je drugi raz przestawić. Z drugiej strony miałem tam tylko po osiem ramek odbudowanych całkowicie na jeden korpus, z czego 8 zalanych od belki do belki. Myślałem, że przyczyną mogłoby by być to że po przestawieniu, zaczęły je wykorzystywać od dołu. Może w przyszłym roku uda mi się poprawić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2012, 16:14 - sob 

Rejestracja: 14 lipca 2012, 16:04 - sob
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Witam. Chciałabym odświeżyć temat przestawiania korpusów. Próbujemy ule Ostrowskiej drugi rok. Nie raz czytalismy opracownie Ostrowskiej i Typańskiego w tym temacie. W teorii proste, przychodzi sezon i pojawiają się wątpliwości. Przestawianie korpusów w okresie wiosennym wydaje sie oczywiste. Ale co potem , po kręceniu rzepaku również?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2012, 16:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
to zalezy jak chcesz dalej rozwijac rodzine jakie masz pozytki itd nie da sie odpowiedziec tak albo nie opisz jak gospodarzysz gdzie wozisz i na co czy jakie masz pozytki towarowe wtedy mozna sobie obliczyc kiedy potrzeba silnej rodziny, a ul ostr. do tego jest dobry choc juz mam ich koncówke w ppasiece nadal mam z nim dobre doswiadczenia bo biły rekordy w porównaniu z innymi maja te wade ze sa pracochłonne i dobrze jest miec do pomocy kogos


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2012, 18:35 - ndz 

Rejestracja: 14 lipca 2012, 16:04 - sob
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Dziękuję za odpowiedź. Naszym celem jest odbieranie miodu rzepakowego, malinowego i lipowego. Na rzepaku pszczoły dochodzą do mocy i chcielibyśmy w takiej kondycji i równowadze rodziny utrzymywać, również nie dopuścić do rojenia. Mamy sytuację po kręceniu miodu z rzepaku, wywozimy na malinę, matka czerwi w drugim korpusie i ma wolne miejsce do czerwienia. Czy wtedy również przekładać korpusy i jak często? Powiedź jak w praktyce Ty często korpusy przekładasz ? Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2012, 14:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
Witam to zależy jakie masz matki w ulach. Jeśli są silnie czerwiące to chyba nie ma lepszego typu ula do gospodarowania. Sam jestem przed rozpoczęciem budowy ostrowskich i to 12 ramkowych. U mojego znajomego, który ma pasiekę 50 rodzinną w zeszłym roku wyszło 16 beczek miodu. To z całą pewnością nie mało. On robi w ten sposób,że po zimie matki mają dwa korpusy do dyspozycji. zazwyczaj mają albo 12 ramek albo 14 na dwóch korpusach. Po zimie dwa przeglądy i dwa korpusy zapełnione ramkami. Kiedy wywozi na rzepak wtedy jest czas, że dokłada 3 korpus bo jest nagły przypływ siły. Wtedy matka jest zganiana na jeden korpus i dostaje kratę. W krótkim czasie jest dorzucany i 4 korpus na rodzinę. To też jest zależne od jakości matek. U niego na 50 rodzin 3/4 pasieki jest na 4 korpusach. 1/4 która pozostaje to matki do wymiany, które to zastępują matki z utworzonych odkładów. A więc techniki różne. A i skuteczność tak jak opisałem.

pozdrawiam SL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2012, 15:28 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
fb01667 pisze:
Jeśli są silnie czerwiące to chyba nie ma lepszego typu ula do gospodarowania. Sam jestem przed rozpoczęciem budowy ostrowskich i to 12 ramkowych. U mojego znajomego, który ma pasiekę 50 rodzinną w zeszłym roku wyszło 16 beczek miodu.


...chyba 16 wiaderek :haha:

Pamiętajmy że to nie ul miód nosi :!:


Możesz mieć ten sam ul ale inne pożytki, pszczoły i ich przygotowanie do pracy... i wynik całkiem inny :wink:

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2012, 21:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
jacek_zz, 12 ramkowy ostrowskiej ul przeczy wszystkim ideom nie rozumiem dlaczego własnie taki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2012, 21:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
12 ramek dlatego, że matka jest w sezonie na jednym korpusie. a tak jak pisze jacek_zz napisałeś, że pożytki tak zgadzam się, tylko my akurat jeździmy na pożytki razem :wink:
pozdrawim kto nie eksperymentuje ten stoi w miejscu a po chwili się cofa :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2012, 22:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
fb01667, 12 ramek ostrowskiej daje powierzchnie prawie wl przy dobrych matkach to mało owszem doprowadzisz do siły rodzine ale pozniej jak przy manewrowaniu korpusami, zaraz beda sie tu odzywali ze na mieso sie nie hoduje a na co, zeby przybytku było 5kg dziennie w ulu musi byc 5kg pszczoły na rzepaku na jednym korpusie do tego nie doprowadzisz przestawienie korpusa powoduje ze matka natychmiast idzie do góry pszczoły w górnym odbudowywuja piorunem weze, i podkrecasz ul pszczoły przenosza pokarm do górnego korpusu, co daje złudzenie pozytku nawet jak go nie ma trzeba by sie tu było rozpisywac długo nad plusami takiej gospodarki, oczywiscie sa tez minusy, ale z racji tego ze ide spac nie napisze o nich pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2012, 22:36 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
sali pisze:
fb01667, 12 ramek ostrowskiej daje powierzchnie prawie wl przy dobrych matkach to mało owszem doprowadzisz do siły rodzine ale pozniej jak przy manewrowaniu korpusami, zaraz beda sie tu odzywali ze na mieso sie nie hoduje a na co, zeby przybytku było 5kg dziennie w ulu musi byc 5kg pszczoły na rzepaku na jednym korpusie do tego nie doprowadzisz przestawienie korpusa powoduje ze matka natychmiast idzie do góry pszczoły w górnym odbudowywuja piorunem weze, i podkrecasz ul pszczoły przenosza pokarm do górnego korpusu, co daje złudzenie pozytku nawet jak go nie ma trzeba by sie tu było rozpisywac długo nad plusami takiej gospodarki, oczywiscie sa tez minusy, ale z racji tego ze ide spac nie napisze o nich pozdrawiam


Szanowny kolego system który opisałem sprawdza się przy ostrowskich 10 ramkowych . Matka jest zganiana na jeden korpus dopiero na rzepaku. Wtedy już jest dwa korpusy czerwiu. I całą resztę sezonu czerwi na jednym. Żebym na własne oczy nie widział to bym nie uwierzył . I na własne oczy widziałem ile jest miodu z takiego systemu. Co dla niektórych ciężkie jest do przyjęcia, że do sukcesu może prowadzić kilka dróg, które są skuteczne. I zamiast mając doświadczenie przeanalizować czy coś takiego ma rację bytu to od razu najlepiej wkomponować beczkę śmiechu do przekazywanej wiedzy i doświadczenia. Wiadomo do wszystkiego należy podchodzić z dystansem. Ale nie z kpiną na ustach wyśmiewać się. To co piszę odnośnie kpin to dotyczy w szczególności jacka_zz. Bardzo mu życzę takiego wyniku jaki opisałem w moim pierwszym poście na tym temacie. Najlepiej pokpić sobie zamiast przedstawić własne argumenty. Pozdrowienia dla Ciebie Sali


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2012, 22:41 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
I jeszcze jedno co dla niektórych forumowiczów powinno się założyć odrębne forum określone jako :LOŻA SZYDERCÓW

pozdrawiam SL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2012, 23:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
fb01667,
Jeśli te beczki są po 100 litrów to 16 beczek = 1600 litrów
na 50 - cio pniową pasieke rewelki niema 32 litry w sezonie z ula :chytry:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2012, 01:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
fb01667,
eee tam od razu szyderstw sie dopatrujesz

Szczupak pisze:
Jeśli te beczki są po 100 litrów to 16 beczek = 1600 litrów na 50 - cio pniową pasieke rewelki niema 32 litry w sezonie z ula


beczka beczce nie równa, jak napisał Szczupak, to jet do przyjęcia ale w żargonie pszczelarskim za "beczkę miodu" uznaje się przeważnie beczkę 200 czy 215 litrową a to już inna kalkulacja:

215 x 16 = 3440 litry / 50 = 68L/ul :shock:

Tyle do nawet Szczupak, -owe minesoty nie przytargają :mrgreen: choć mało nie noszą :oczko:


To jak kolego było z tymi beczkami?

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2012, 05:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
68 l w zeszłym sezonie wynik do osiagniecia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2012, 12:39 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
sali pisze:
68 l w zeszłym sezonie wynik do osiagniecia


sali, to prawie 90kg z ula. Sam wiesz że to prawie nie do osiągnięcia jako średnia z pasieki nawet w bardzo dobrym ubiegłym sezonie, może tyle dać kilka rekordowych uli w pasiece ale nie wszystkie :!:
Tym bardziej że:
fb01667 pisze:
U niego na 50 rodzin 3/4 pasieki jest na 4 korpusach. 1/4 która pozostaje to matki do wymiany, które to zastępują matki z utworzonych odkładów


Kto by mi uwierzył jakbym napisał że moje 120 uli ( w których 30 nie doszło do siły z powodu starych lub wadliwych matek) dało mi 10 ton miodu :?: :haha:

Teoria a realia pożytkowo-pogodowe w naszym kraju nie idą tą samą drogą :wink:

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2012, 17:46 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
liczenie miodu to specyficzna sprawa ja dziele uzyskany miód przez ule robocze a to ze mam jeszcze ponad setke na pasiece nie licze jesli wywoził 50 uli roboczych to spokojnie jesli liczymy srednią z wszystkich to mozliwe ale małoprawdopodobne, poza tym w tej branzy sa lata kiedy wszystko sie układa, a sa takie ze nic nie idzie jesli miał gosc idealny rok to dlaczego nie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2012, 20:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
Szczupak pisze:
fb01667,
Jeśli te beczki są po 100 litrów to 16 beczek = 1600 litrów
na 50 - cio pniową pasieke rewelki niema 32 litry w sezonie z ula :chytry:



Szczupaku były to oryginalne beczki Łysonia o wadze około 300kg każda
a więc 4800 kg z całego sezonu z 50 rodzin.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2012, 20:36 - śr 

Rejestracja: 19 grudnia 2008, 21:44 - pt
Posty: 571
Lokalizacja: Kuj-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Chciał{bym mieć taki wynik przy 100 pniach :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2012, 20:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
przeliczyłem i na litry średnia wyszła 68 l na rodzinę średnio

pozdrowienia
SL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2012, 21:30 - śr 

Rejestracja: 14 lipca 2012, 16:04 - sob
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Ograniczenie matki na jednym korpusie juz od rzepaku nie powoduje rojenia się pszczoł? Pytam o klasyczny ul Ostrowskiej na 10 ramkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2012, 22:00 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
Mka pisze:
Ograniczenie matki na jednym korpusie juz od rzepaku nie powoduje rojenia się pszczoł? Pytam o klasyczny ul Ostrowskiej na 10 ramkach.


w tym przypadku , który opisałem jak wyżej na 50 rodzin dopiero po powrocie wyroiło się 5 rodzin. Ale trzeba mieć czujną rękę cały czas i jak są tylko symptomy, że nastrój rojowy jest to trzeba reagować. Np silna wentylacja w rodzinie i połowa węzy. W tym roku poskutkowało ja już wspomniałem z jakim efektem
pozdrawiam SL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2012, 22:20 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
Mka pisze:
Ograniczenie matki na jednym korpusie juz od rzepaku nie powoduje rojenia się pszczoł? Pytam o klasyczny ul Ostrowskiej na 10 ramkach.
błedne myslenie nie ma zwiazku ograniczanie matki z nastrojem rojowym lepiej jest je potraktowac korpusem wezy niz ograniczyć na jednym a to ze komus sie tak raz udało to zbieg pozytywnych okolicznosci, ograniczanie cos daje na jakis czas przed pozytkiem, nie po nim, po rzepaku jak ograniczysz zwiekszysz tylko ilosc niekarmiacych pszczół i doprowadzisz do nastroju rojowego,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2012, 22:41 - śr 

Rejestracja: 14 lipca 2012, 16:04 - sob
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Dzięki Sali, gdzieś w miedzyczasie doczytałam w Typańskim o potrzebie zachowania równowagi między iloscia karmicielek a młodymi nielotnymi robotnicami. Pomału zaczyna mi sie to układac w głowie. Jaki bedzie efekt zobacze za rok :wink: Pozdrawiam wszystkich i licze ze za rok uzyskam chociaz polowę powyzszych " miodowych osiagów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2013, 15:23 - śr 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
jacek_zz pisze:
fb01667 pisze:
Jeśli są silnie czerwiące to chyba nie ma lepszego typu ula do gospodarowania. Sam jestem przed rozpoczęciem budowy ostrowskich i to 12 ramkowych. U mojego znajomego, który ma pasiekę 50 rodzinną w zeszłym roku wyszło 16 beczek miodu.


...chyba 16 wiaderek :haha:

Pamiętajmy że to nie ul miód nosi :!:


Możesz mieć ten sam ul ale inne pożytki, pszczoły i ich przygotowanie do pracy... i wynik całkiem inny :wink:
Większość pszczelarzy nie wierzy i powtarza ze jak DOLAŁ to i wziął mówią 10 kg z ula więcej nie da rady ale nie myślą co robić zęby brać, dziadek tak robił i ojciec to i ja tak robię ma garstkę pszczół w ulu i parę ramek to kto ma nosić i gdzie. Pszczoły w ulu musi być cały ul i musi mieć nakrop gdzie składać nie może jej braknąć ramek na nakrop to i przyniesie ale jak zaleje gniazdo nakropem to gdzie ma nosić , lepiej jeden korpus za dużo niż jedna ramka za mało i musi być komu nosić na tym polega gospodarka pasieczna. Bez pośrednio ul miodu nie nosi ale pośrednio chyba tak

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2013, 17:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Tak naprawdę to wszyscy macie rację ,w jednej okolicy na pożytku weźmie się 60 kg. na innym 20kg to szczyt możliwości .A przychodzą lat że 60 słoików o,9 na ul okazuje się za mało. I jeszcze odkłady można zrobić .U mnie taki był 2011r. Najlepszy od 11lat. Lecz do osiągnięcia takich wyników zawsze potrzebne są pszczoły, aby było komu te nadzwyczaj dobre pożytki wykorzystać. Wcześniej ,też ograniczałam pszczoły na jednym korpusie ale 10 lub 12 wielkopolska a teraz jak to niektórzy wykpiewczo mówią po ,każdym pożytku dostawiam drugi korpus do zaczerwienia na mięsko. Trwa to tydzień lub dwa i wszystko wraca do normy. Pszczoły w tym czasie są zagospodarowane i odkłady jeszcze zrobić można. Pszczoły lotne na przyszłym pożytku ,jak znalazł. Mam nietypową gospodarkę jak dla większości mężczyzn tu na forum ,bo większość mówi o konieczności posiadania jednej ramki. U mnie są trzy ramki wielkopolska gniazdowa ,1/2 wielkopolska i 18 cm ja to nazywam 2/3. Wynika to z mizernego mego umięśnienia ,co jednak przekułam na własną korzyść bo dobieram sobie przed pożytkami ramkę na miód aby operować całymi korpusami i na dokładkę do zaczerwienia. Potem wystarczy 2 kraty i matkę można zaizolować na korpusie do wyboru 1/2 lub 2/3 ,ze świeżym czerwiem i jajami. Po miodobraniu od nowa dostaje do zagospodarowania duży korpus z nowymi ramkami. Pożytek nie dopisze to odkłady można zrobić cały korpus zabrać i tyle. Reszta wystarczy na dojście do siły na następny pożytek. Czego to opisuję? Bo ta gospodarka jest bardzo podobna do gospodarowania na ulach ostrowskiej i nie jestem zdziwiona że można tyle z niej wyciągnąć jeśli dopisał pożytek.
Ewa.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji