FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 22:05 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20 października 2012, 00:29 - sob 

Rejestracja: 07 czerwca 2011, 18:10 - wt
Posty: 3
Lokalizacja: Warmia
Witam serdecznie! Proszę o pomoc początkującemu pszczelarzowi. W tym roku planuję budowę uli korpusowych. Pod okiem taty zajmę się hodowlą. Tata pracuje na warszawskich,warszawskich poszerzanych i dadanach. Ja planuję pracę na ostrowskiej. Praca na tych ulach wydaje mi się wygodna(jeden rozmiar ramki i praca całymi korpusami). Ostatnimi dniami myślę czy zamiast nich zbudować wielkopolski z 2 nadstawkami(wlasciwie korpusami 1/2). Przemawia za tym transport nadstawek z pasieki do kręcenia miodu. Np z 30 uli biorę nadstawki wiozę i kręce i zrobię to szybciej niż z 30 korpusami ostrowskiej(musiałbym jechać na 3 razy). Poproszę o swoje spostrzeżenia i podzielenie się własnymi doświadczeniami a jednocześnie pomoc w wyborze. Liczę na waszą pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 października 2012, 07:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja z podobnym wyborem walczę od wiosny. Zdecydowałem się na system korpusowy na ramce WLKP skróconej do 18 cm, z racji posiadania korpusów WLKP. Niestety życie trochę pokrzyżowało mi plany, bo przypadkowo kupiłem pasiekę 15 uli WLKP. Więc plany o jednej ramce 18cm odeszły w przyszłość. Jednak jedna ramka w pasiece to duże ułatwienie. Dużo też na wybór ma baza pożytkowa.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 października 2012, 10:10 - sob 

Rejestracja: 07 czerwca 2011, 18:10 - wt
Posty: 3
Lokalizacja: Warmia
Właśnie dodam,że pożytki to rzepak,lipa i to co las oferuje:).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 października 2012, 11:41 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Bartosz23 pisze:
Praca na tych ulach wydaje mi się wygodna(jeden rozmiar ramki i praca całymi korpusami)

Dobrze ci się wydaje . Jeżeli opanujesz gospodarkę całymi korpusami , dopiero wtedy ocenisz jej wartość a czy to będzie ul Ostrowskiej , 1/2 Dadan lub inny to już od ciebie zależy - grunt że będzie wielokorpusowy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2012, 21:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Uprzedzam że korpus Ostrowskiej z miodem jest dość ciężki i jeśli zaczynasz od początku to radzę ramkę 1/2 dadant

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 19:15 - pn 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Bez przesady aż tak ciężkie nie są raczej 25 kg nie przekracza a to jest masa uznana za bezpieczną dla kręgosłupa w UE nawet nawozy w takie worki pakują. Jak są pełne miodu to nic tylko się cieszyć i wirować :D

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 19:24 - pn 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Mlody to da rade ale bedzie mialwszystkie ramki jednakowe .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 19:36 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
a jak z zimowlą, 18 cm to chyba za niska ramka?
ja mam experymentalne 1/2 wlkp i zimuję na 3 półkorpusach ( z powodzeniem)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 19:57 - pn 
jino2 pisze:
ja mam experymentalne 1/2 wlkp i zimuję na 3 półkorpusach

Opisz to dokładniej bo ja zazimowałem o 1 cm wyższe niż połówka (h-14 ocieplane) na dwóch korpusikach x 7, zabudowa ciepła, + 7 suszu pod jako poduszka (a i tak nawaliły tam pyłku). Oczywiście z tyłu zatwory z deski 2,5. Dennica niska, ocieplana. Na górze powałka z trzema pajączkami, dwa zagłuszone a na jednym (nad gniazdem) tylko poduszka szmacianka zakrywająca cały korpusik.Wyjdzie ?


Na górę
  
 
Post: 22 października 2012, 20:13 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
ej! to nie mamy co porównywać, mnie nie stać na taki sprzęt.
moje zimują na denicy uniwersalnej "R...." a te półkorpusy to sam pozbijałem z kawalków desek (nie są ocieplane) na górę tylko dyktę kładę a ocieplam na wiosnę.
tam są zawsze matki jednoroczne, często w grudniu (na Boże Narodzenie) słychać jakieś szumienie, ale niemal nie mają osypu i na wiosnę dość wcześnie zaczynają pracę.
coś jeszcze?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 20:23 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
marcing pisze:
raczej 25 kg nie przekracza

no nie bylbym tego taki pewnien, jak się ma kilka uli to waga nie odgrywa większego znaczenia ale przy większej ilości robi się to już problematyczne zwłaszcza jak przyjdzie taki korpusik zdjąć z wysokości od 3 korpusu w zwyż

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 20:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Gospodarowałem (i dalej jeszcze gospodaruję) na 7 ulach Ostrowskiej i w porównaniu z resztą moich uli, tj wielkopolskie z półnadstawkami, wysiłek jest zdecydowanie większy. Tu nie jest problemem czy się dźwignie korpus (jak przy worku z cementem), ale delikatne nim operowanie po uniesieniu na wysokość klatki piersiowej. Ot choćby przy przeglądzie jak zestawiamy miodnie zalaną ale jeszcze nie zasklepioną.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 20:39 - pn 
jino2 pisze:
ej! to nie mamy co porównywać, mnie nie stać na taki sprzęt.

Coś mnie się wydaje, że z dziadka sobie jaja robisz.


Na górę
  
 
Post: 22 października 2012, 20:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
jino2 pisze:
a jak z zimowlą, 18 cm to chyba za niska ramka?


ja od 2010 zimuje na ramce 18cm w układzie 2x10 ramek + 10 od dołu, bez zatworów, mat itp jedyne co mają to powałodaszek w którym jest 2 cm styropianu cały rok, pszczoły po takim wietrzeniu z zimy wychodzą bardzo silne i od samej wiosny pięknie się rozwijają bardzo gwałtownie w porownaniu do tych które mieszkają w ocieplanych ulach

najniższa ramka na jakiej zimowałem to standardowa langstrotha 23cm wysoka dennica oraz sciany ocieplany, zabudowa ciepła kłąb przesuwał się od wylotka w kierunku tylnej ścianki, wiosną zawsze przy wylotku byl czerw a z tyłu pokarm dlatego odwracałem wszystkie o 180stopni

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 20:45 - pn 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Przy większej pasiece trzeba się mechanizować a nie wszystko ręcznie robić wystarczy zrobić wózek pasieczny i przestawianie korpusów czy czyszczenie dennic nie sprawia kłopotów. Jak to mówią kto myśli ten ma w życiu lżej :D
Nie sztuką jest się narobić nawet przy małej pasiece

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 21:03 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
marcing pisze:
wystarczy zrobić wózek pasieczny i przestawianie korpusów czy czyszczenie dennic nie sprawia kłopotów.


chyba żartujesz, takie kręcenie korbkami niczego nie załatwia bo to jest sztuka dla sztuki :wink: zapytaj się kogoś kto ma kilkaset rodzin czy używa tych gadżetow w postaci wózków i innych dupereli...
daje link do wiosennej podmiany dennic w pasiece Kolegi "marko" zanim się podstawisz z wózkiem to oni z pięc uli zrobią, gdyby sie bawili z wózkami to by je do maja wymieniali, przestawiając ręcznie ma jednocześnie rozeznanie jaki jest stan zapasów bez zaglądania do srodka
http://www.youtube.com/watch?v=ZAn1KbxKICg&feature=plcp

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 22:16 - pn 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
kudlaty pisze:
ja od 2010 zimuje na ramce 18cm w układzie 2x10 ramek + 10 od dołu, bez zatworów, mat itp jedyne co mają to powałodaszek w którym jest 2 cm styropianu cały rok,

Czy to są ule jednościnne ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 22:28 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
lalux5 pisze:
Czy to są ule jednościnne ?

tak jednoscienne
moja pasieka dzieli sie na ule standardowe wielkopolskie (ocieplane albo nie)oraz LN3/4 jednoscienne, wszystkie ule są bezfelcowe (za wyjątkiem 5 kompletów styropianowych) a dennice są osiatkowane

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2012, 23:18 - pn 

Rejestracja: 11 października 2012, 18:33 - czw
Posty: 186
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Cytuj:
przy większej ilości robi się to już problematyczne zwłaszcza jak przyjdzie taki korpusik zdjąć z wysokości od 3 korpusu w zwyż

I to jest cenna informacja, o której wielu przyszłych pszczelarzy nie zdaje sobie sprawy.
Ja mam miodnie 1/2 wlk i nie jest to ciężka półnadstawka, ale już szczytową (czwartą np.) to już zdjąć ciężko bo ul się robi wysoki (stojak, dennica wysoka, gniazdo i nadstawki 1/2) i środek ciężkości jest mało komfortowy dla kręgosłupa. pozdejmuj te górne w 10 ulach i człowiek nacharowany już wystarczająco.
A weź tu podnoś po rzepaku 30 czy 40 kg przy większej ramce. Dla mnie i dla mojego taty z racji kondycji zdrowotnej nie możliwe byłoby operowanie miodnią cięższą niż 1/2 wlk.
Wszystko się liczy, a człowiek z wiekiem krzepe traci.
pozdrawiam

_________________
ramka 26+13, pożytki: rzepak, akacja, lipa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 października 2012, 13:32 - śr 

Rejestracja: 07 czerwca 2011, 18:10 - wt
Posty: 3
Lokalizacja: Warmia
Dziękuję wszystkim za podzielenie się swoimi uwagami i spostrzeżeniami. Chyba odejdę od pomysłu z ulem Ostrowskiej. Teraz będę skłaniał się do zrobienia sobie Dadanów 1/2. Tu też jest jeden rodzaj ramki, co mnie cieszy:).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 października 2012, 20:25 - śr 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
kudlaty pisze:
chyba żartujesz, takie kręcenie korbkami niczego nie załatwia bo to jest sztuka dla sztuki zapytaj się kogoś kto ma kilkaset rodzin czy używa tych gadżetow w postaci wózków i innych dupereli...
daje link do wiosennej podmiany dennic w pasiece Kolegi "marko" zanim się podstawisz z wózkiem to oni z pięc uli zrobią, gdyby sie bawili z wózkami to by je do maja wymieniali, przestawiając ręcznie ma jednocześnie rozeznanie jaki jest stan zapasów bez zaglądania do srodka
http://www.youtube.com/watch?v=ZAn1KbxKICg&feature=plcp


Mówimy tu o ulach korpusowych gdzie zimowla przebiega co najmniej na dwóch lub trzech korpusach, a to robi różnicę. Ja nie jestem w stanie unieść samemu dwa korpusy i jeszcze się męczyć z dłutem odklejając dennicę. Ciekawe czy tak samo sprawnie idzie Tobie wymiana dennic przy LN3/4 gdzie masz 3 korpusy. Pszczelarze mający po kilkaset rodzin na pewno sami nie pracują mają od tego ludzi i ich to nie obchodzi czy jego pracownikowi odpowiada taka pozycja do podnoszenia czy nie albo pracuje albo szuka innej pracy

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 października 2012, 21:46 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
marcing pisze:
Ciekawe czy tak samo sprawnie idzie Tobie wymiana dennic przy LN3/4 gdzie masz 3 korpusy.


cała sztuka polega na tym że w LN śmieci wylatują przez siatkę w dennicy (siatka na całej powierzchni dennicy), z osypem jest tak że go nie ma (jeśli coś się pojawi to jest wysuszony i nie ma prawa być pleśni czy innego ustrojstwa) więc odpada dodatkowa robota wiosną

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 października 2012, 23:01 - śr 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
kudlaty pisze:
marcing pisze:
Ciekawe czy tak samo sprawnie idzie Tobie wymiana dennic przy LN3/4 gdzie masz 3 korpusy.


cała sztuka polega na tym że w LN śmieci wylatują przez siatkę w dennicy (siatka na całej powierzchni dennicy), z osypem jest tak że go nie ma ...

Ciekawe?? A jaki masz rozmiar oczek w siatce?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2012, 11:01 - czw 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Śmieci może nie ma ale na pewno będzie trochę pszczół przy pełnych dennicach też nie trzeba czyścic pszczoły same sobie poradzą ale my możemy w tym im pomóc i jest bardziej higienicznie bo przy okazji odkaża się dennice ale każdy robi jak uważa

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2012, 19:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
marcing pisze:
będzie trochę pszczół przy pełnych dennicach też nie trzeba czyścic pszczoły same sobie poradzą ale my możemy w tym im pomóc

przy dennicach osiatkowanych na siatce są pojedyńcze pszczoły więc wg mnie szkoda się wysilać,
co innego przy pełnych dennicach to bankowo trzeba podmieniać bo osyp jest znaczny

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2012, 20:09 - czw 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
kudlaty pisze:
marcing pisze:
będzie trochę pszczół przy pełnych dennicach też nie trzeba czyścic pszczoły same sobie poradzą ale my możemy w tym im pomóc

przy dennicach osiatkowanych na siatce są pojedyńcze pszczoły więc wg mnie szkoda się wysilać,
co innego przy pełnych dennicach to bankowo trzeba podmieniać bo osyp jest znaczny

Mam rozumiec ze przy siatkowych dennicach nie ma zadnego osypu wszystkie pszczoly przezimuja to dlaczego przy pelnej jest nieraz taki osyp ze rece opadaja .Czyzby dennica osiatkowana miala taki wplyw na osyp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2012, 20:14 - czw 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Zobaczę na wiosnę pierwszy raz zimuję na osiatkowanych to się okaże czy nie będzie trzeba czyścić oby tak było :D

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2012, 20:19 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
pleszek pisze:
Czyzby dennica osiatkowana miala taki wplyw na osyp.

nie wiem czy ma wpływ a jeśli tak jaki... jedno jest pewne jak podmieniam dennice pełne w wielkopolskich to jest tam duży osyp a w LN na siatce nie ma czego czego zbierać...
może to mieć związek z tym że w jednościennych pszczoły się często oblatują i wykorzystują do tego każdą okazje i co ma paśc to pada poza ulem

gdzieś są zdjęcia Krzysztofa K i na jednym z nich są pokazane ule osiatkowane od spodu podczas zimowli (na siatce są widoczne pojedyncze sztuki padłych pszczoł)

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2012, 20:35 - czw 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Pytam dlatego bo mam denice nie osiatkowane a ule z materialu lichego ale docieplone.
Dzieki za odpowiedz.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2012, 21:58 - czw 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
kudlaty pisze:
pleszek pisze:
Czyzby dennica osiatkowana miala taki wplyw na osyp.

nie wiem czy ma wpływ a jeśli tak jaki... jedno jest pewne jak podmieniam dennice pełne w wielkopolskich to jest tam duży osyp a w LN na siatce nie ma czego czego zbierać...
może to mieć związek z tym że w jednościennych pszczoły się często oblatują i wykorzystują do tego każdą okazje i co ma paśc to pada poza ulem

gdzieś są zdjęcia Krzysztofa K i na jednym z nich są pokazane ule osiatkowane od spodu podczas zimowli (na siatce są widoczne pojedyncze sztuki padłych pszczoł)

Ja dennice osiatkowane stosuję od dziewięciu lat i nie zauważyłem wielkich różnic w osypie w porównaniu z dennicą pełną. Fakt, że osyp na siatce jest bardziej suchy i może w niektóre zimy, przy częściowych oblotach pszczół, zostaje w większej części usunięty. Ja po oblocie dennice czyszczę.
Pzdr. M_LB


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 października 2012, 09:23 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Marek_LB pisze:
Ja po oblocie dennice czyszczę.

Troche głupiego robota bo po oblocie to dennice juz są czyste jak rodzina zdrowa i silna.Dennice jeśli juz ktoś chce czyścić i opalać to przed oblotem.
Jesli chodzi o dennice osiatkowane to rzeczywiście osyp jest bardziej suchy i trochę mniejszy ale jest.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 października 2012, 11:21 - pn 
mendalinho pisze:
Dennice jeśli juz ktoś chce czyścić i opalać to przed oblotem.

Przed oblotem w ulach się nie kopie. Nie wyobrażam sobie czyszczenia dennicy w leżaku bez rozebrania gniazda. Co innego w korpusie, tu należy mieć zapasowych parę dennic i je podmieniać bez niepokojenia pszczół.


Na górę
  
 
Post: 29 października 2012, 13:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
kolopik pisze:
mendalinho pisze:
Dennice jeśli juz ktoś chce czyścić i opalać to przed oblotem.

Przed oblotem w ulach się nie kopie. Nie wyobrażam sobie czyszczenia dennicy w leżaku bez rozebrania gniazda. Co innego w korpusie, tu należy mieć zapasowych parę dennic i je podmieniać bez niepokojenia pszczół.


W leżakach to ze wszystkim jest problem, oczywiście moim zdaniem. W korpusach tak jak piszesz 5 dennic zapasowych i całkiem sprawnie to idzie. Wystarczy sledzić pogode i udaje się wyczyścic 2-3 dni przed oblotem.hej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 października 2012, 16:35 - pn 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
mendalinho pisze:
Marek_LB pisze:
Ja po oblocie dennice czyszczę.

Troche głupiego robota bo po oblocie to dennice juz są czyste jak rodzina zdrowa i silna.

Może u ciebie tak jest. Ja mam wysokie dennice i zimowe gniazdo złożone z 4 korpusów (Apipol). W związku z tym osyp jest oddalony od pszczół i zbytnio się nie spieszą z czyszczeniem całej dennicy. W każdym razie po oblocie dokonuję regulacji wielkości gniazda połączonej z podmianą dennic.
Pzdr. M_LB


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 11:59 - czw 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
kudlaty pisze:
marcing pisze:
wystarczy zrobić wózek pasieczny i przestawianie korpusów czy czyszczenie dennic nie sprawia kłopotów.


chyba żartujesz, takie kręcenie korbkami niczego nie załatwia bo to jest sztuka dla sztuki :wink: zapytaj się kogoś kto ma kilkaset rodzin czy używa tych gadżetow w postaci wózków i innych dupereli...
daje link do wiosennej podmiany dennic w pasiece Kolegi "marko" zanim się podstawisz z wózkiem to oni z pięc uli zrobią, gdyby sie bawili z wózkami to by je do maja wymieniali, przestawiając ręcznie ma jednocześnie rozeznanie jaki jest stan zapasów bez zaglądania do srodka
http://www.youtube.com/watch?v=ZAn1KbxKICg&feature=plcp

Przy takich założeniach pozostaje znaleźć kompromis między siłą własnego kręgosłupa i ciężarem korpusów/nadstawek/kosztami - większa ilość korpusów i ramek to większy koszt. Przy gospodarce wielokorpusowej popularność zdobywać będzie 1/2 D i 1/2Wlkp, a przy stojakowej korpus na gniazdo + nadstawki. Chodzi o to, żeby mieć ramkę typową i możliwie mało korpusów i ramek, ale na tyle dużo (mniejszy ciężar), żeby kręgosłup nie wysiadł. Inne czynniki: przekrój gniazda, wysokość ramki, itp. też mają znaczenie, ale chyba drugoplanowe. No i nie można zapomnieć, że przyzwyczajenie w pszczelarstwie a nie racjonalność jest czynnikiem decydującym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2013, 14:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Chciałem odświeżyć temat. Gospodaruję trochę na ulach Ostrowskiej i aktualnie jestem w trakcie powiększania pasieki i przystosowania jej do wędrówek. I też zastanawiałem się nad wyborem- Wp czy Ostrowskiej i jednak myślę, że Ostrowskiej będzie jednak lepszym rozwiązaniem. Wadą jego jest ciężar korpusu , aby to wyeliminować myślę , że trzeba by albo wszystkie korpusy zmniejszyć do wysokości np. 18 cm a może inny wymiar ?, albo stosować pół nadstawki wielkopolskie 1/2 na miodnie np z poszerzonymi ramkami . Zresztą takie pół nadstawki już stosowałem i z powodzeniem zdawały egzamin np. przy słabszych rodzinach lub przy mniejszych pożytkach, I teraz który sposób uważacie za lepszy. Może by się wypowiedzieli koledzy którzy stosowali te dwa typy rozwiązań. Pytam bo w kwietniu ruszam z budową nowych uli , już na ten sezon do zasiedlenia i muszę podjąć decyzję i jakieś uwagi praktyków którzy już zimowali na obniżonej ramce np. 18 cm , były by mile widziane.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2013, 19:31 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Przepraszam, ale jestem tutaj nowy. Okazuje się, że na tym forum jest już wątek poświęcony ulom z ramkami wielkopolskimi v Ostrowskiej o wysokości 18 cm. Wobec tego jestem usatysfakcjonowany. I moja wcześniejsza prośba już nieaktualna.
Będę budował takie ule i zamieszczę zdjęcia z realizacji projektu.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2013, 15:21 - wt 

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 12:22 - pn
Posty: 99
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
Kolego Tadek 11 dobrego wyboru dokoałeś wybierając Ostrowską . Pracuje na niej od lat. Gospodarowałem, wtedy z tatą na warszawskich zwykłych i poszerzanych oraz na wlkp. Teraz tylko ostrowska. zgadzam się,że udzwignięcie 30 kg / pełnego korpusu/ trochę wymaga wysiłku ale można sobie poradzić przekładając kilka plastrów do pustego korpusu, zdjąć juz lżejszy górny i dokonać prac w środkowym i pierwszym od dołu. Zimowanie też nie jest problemem: silne rodziny zimuję na dwóch korpusach/ w zależności od siły 2x5, 6 lub więcej plastrów/ słabsze rodziny dobrze zimują na jednym korpusie . Przy czym ważna jest dobra wentylacja. Wg ,mnie jest to jedna z lepszych konstrukcji ula. Kiedyś podałem kilka zdjęć pasieki ale zniknęły. Znalazłem je w necie wpisując w wyszukiwarkę : garnek pszczoły. Możesz spróbować i obejrzeć zdjęcia.Pzdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2013, 15:23 - wt 

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 12:22 - pn
Posty: 99
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
wpisz garnek pszczoły wycior. Pzdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2013, 16:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
wycior widziałem twoją pasiekę jest OK , ule podobne do pierwszych moich , też klepkowe , później klepki zewnętrzne wymieniłem na płyty pilśniowe , tylko szkoda że taki kataklizm Cię spotkał z tą wodą. W zasadzie wyboru uli Ostrowskiej dokonałem już ponad 20 lat temu i znam dobrze ich zalety i wady , głównie przy zimowaniu. Ale po tylu latach nadszedł czas , że trzeba wymienić stare rozsypujące się, wysłużone ule na nowe. Przyzwyczaiłem już do gospodarki korpusowej i chcę to kontynuować i przystosować ule do gospodarki wędrownej. Świat idzie z postępem i trzeba za nim nadążać póki jeszcze można i póki nam się jeszcze chce. Mój wybór padł na korpusy Ostrowskiej obniżone do ramki na 18 cm wysokości . Na dennicach wysokich osiatkowanych z wysuwanym dnem. Tak że na 1 ul wchodziło by od 3 do 5 korpusów w miarę potrzeby.
Myślę , że to trochę obniży wagę miodni i będzie więcej możliwości operacji całymi korpusami i łatwiejsze wycofywanie starych czarnych plastrów , oraz umożliwi łatwiejsze pozyskiwanie późnych pożytków. Oczywiście to wszystko teoria , zobaczymy jak to u mnie wyjdzie w praktyce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 czerwca 2013, 08:32 - pn 

Rejestracja: 27 lutego 2008, 22:08 - śr
Posty: 33
Lokalizacja: Grudziądz
Witam!
Też mam dylemat jak w temacie.
Do tej pory gospodarze w wielkopolskich (różnego typu, również leżaki i kombinowane)). Matki to głównie buckfast oraz krainka.
Moim najczęstszym błędem i zaniechaniem dotychczas to za mało miejsca w gnieździe. Według mnie dwa korpusy wielkopolskie na rodnie to za dużo - jeśli chce się operować całymi korpusami na wysokiej dennicy.
Bije się z myślami, bo mam już pszczoły na ramce wielkopolskiej, ale jak zabrać się na poważnie za pszczelarstwo to na jednej ramce i w dobrych ulach (ja preferuje drewniane ocieplane słomą).
Sam nie wiem, a pisze , aby się wygadać.
Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 czerwca 2013, 12:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2010, 21:00 - czw
Posty: 287
Lokalizacja: Dobrociesz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski,wielkopolski h16
Poczytaj temat o wielkopolskich skróconych do 18 cm.To chyba ciekawsza ramka niż ostrowskiej.Ja zrobiłem kilka uli na wysokość 16,zobaczę jak się będą sprawować...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 czerwca 2013, 21:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Ja właśnie zrobiłem pierwsze 8 uli z ramka skrócona do 18 cm i cztery zdążyłem już zasiedlić i wrażenie jak najbardziej pozytywne i myślę że to jest to o co mi chodziło po 20 latach gospodarki na ulach Ostrowskiej stwierdzam , że na pewno są one wygodniejsze dla pszczelarza i jest więcej możliwości różnych kombinacji ustawienia w zależności od tego co chcemy osiągnąć. Jedyny minus to większa liczba ramek do obsługi. Ale coś , za coś.
Zdjęcia moje w wątku o ramce 18 cm.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2013, 15:25 - pn 

Rejestracja: 21 grudnia 2013, 10:23 - sob
Posty: 199
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, wz skrócony
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
witam jestem jeszcze nie doświadczonym hodowcą pszczół i mam małą prośbę czy ktoś dysponuje lub wie gdzie znalez inf. o gospodarce w ulach ostrowskiej? :roll: Z góry dzięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2013, 15:31 - pn 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
W książce "Gospodarka pasieczna" autorstwa Pani Ostrowskiej próbowałeś?

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2013, 17:09 - pn 

Rejestracja: 21 grudnia 2013, 10:23 - sob
Posty: 199
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, wz skrócony
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
raczej chodzi mi o jakąś multimedialną wersje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2013, 18:46 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
W ulach Ostrowskiej , obowiązują takie same zasady jak w innych ulach korpusowych . Przeczytaj może to: http://pasieczysko.wordpress.com/2011/0 ... orpusowym/.
W dziale filmy , znajdziesz rożne przykłady wizualne tej gospodarki .
Masz całą zimę do zgłębienia tego tematu - powodzenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2013, 21:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
paraglider pisze:
raczej chodzi mi o jakąś multimedialną wersje




Widzę, że Kolega buszuje po wszystkich rodzajach uli a nawet próbuje tworzyć całkiem nowe konstrukcje.To dobrze jak 18-latek chce pozyskać wiedzę na temat pszczelarstwa.
Dobrze byłoby jednak przeczytać kilka podstawowych pozycji przez zimę i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję co do typu ula.

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2013, 22:07 - pn 
komeg pisze:
paraglider pisze:
raczej chodzi mi o jakąś multimedialną wersje




Widzę, że Kolega buszuje po wszystkich rodzajach uli a nawet próbuje tworzyć całkiem nowe konstrukcje.To dobrze jak 18-latek chce pozyskać wiedzę na temat pszczelarstwa.
Dobrze byłoby jednak przeczytać kilka podstawowych pozycji przez zimę i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję co do typu ula.

pozdrawiam


paraglider, Jako pszczelarz roku 2012 na którego tez oddałem głos myślałem że masz większe doświadczenie. :-D


Na górę
  
 
Post: 24 grudnia 2013, 00:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 września 2007, 21:16 - ndz
Posty: 418
Lokalizacja: ożarów maz-Wola Wodynska
Ule na jakich gospodaruję: wz,wielkopolski
Kol.komeg, chyba tą inf. raczej chodzi mi o jakąś multimedialną wersje Niewłaściwej osobie pszypisałeś poz Krzys


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji