FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 20:17 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 listopada 2012, 12:35 - czw 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
Jestem ciekaw kto jest za jaką i dlaczego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 13:51 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lutego 2011, 23:26 - ndz
Posty: 334
Lokalizacja: opolszczyzna
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. jednościenny i wlkp. 18
Optymalną ramką jest taka ramka, która będzie jedynym typem ramki w pasiece bo nie będziesz musiał się zastanawiać, czy dana ramka pasuje do danego typu ula (ale to chyba wszyscy wiedzą).

_________________
Pozdrawiam
novara


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 19:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
chyba taka będzie najlepsza :haha: :haha: -
Obrazek

znowu odświeża się starego kotleta. Było setki razy o tym.....

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 20:05 - czw 
novara pisze:
Optymalną ramką jest taka ramka, która będzie jedynym typem ramki w pasiece


Wybacz Kolego Nie zgodzę się z TYm
Przez Kilka lat przetestowałem wiele typów uli i ramek
i doszedłem do jednego wniosku jeżeli pasieka jest stacjonarna najlepiej zdaje egzamin ramka gniazdowa np .Dadanta lub Wielkopolska a jako miodnie pół nadstawki jezeli masz małe lub ubogie pożytki nie rozwlekają miodu po dużych plastrach zawsze można pozyskać miód odmianowy danego rodzaju bez obaw domieszek innego pożytku jeżeli pozytek jest duży czy Ciągły zawsze idzie dołożyć odpowiednią ilość

Inaczej Ma się gospodarka wędrowna tam musi być ujednolicenie i czasami zakłada się korpusy na tak zwany zapas
Ale to jest moje zdanie


Na górę
  
 
Post: 15 listopada 2012, 20:15 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
...a ja sie zgodzę z BoCiAnK-iem, z małą różnicą. Ja korpusy i ramki 1/2 robię o 1 cm wyższe. Dlaczego, a no dlatego, że jak przecinam węzę to nie mam odpadu i dokładnie pół węzy wchodzi mi do ramki 1/2 :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 20:22 - czw 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
tczkast pisze:
...a ja sie zgodzę z BoCiAnK-iem, z małą różnicą. Ja korpusy i ramki 1/2 robię o 1 cm wyższe. Dlaczego, a no dlatego, że jak przecinam węzę to nie mam odpadu i dokładnie pół węzy wchodzi mi do ramki 1/2 :lol:


Weze mozna zamowic na wymiar i nie ma problemu. Zawsze jest wygodniej miec jeden wymiar ramki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 20:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
pleszek, zgodzę się z tym, że wygodnie mieć jeden wymiar ramki (nie trzeba wówczas kombinować), ale niemniej jednak jako doświadczony pszczelarz trudno będzie Tobie zaprzeczyć, że gospodarowanie ramkami jakie opisał BoCiAnK, jest również dobrą gospodarką.
pleszek pisze:
Weze mozna zamowic na wymiar i nie ma problemu.

Zamawiem wielkopolską i przecinam na pół :wink: - odpadu nie mam :)
Pozdr tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 20:44 - czw 
tczkast pisze:
Ja korpusy i ramki 1/2 robię o 1 cm wyższe.

Robisz to dla całego ula, czy tylko nadstawkę ?
Pytam bo ja robię identyczne ale dla całego ula i mogę kombinować z wielkością gniazda do woli, nie używać izolatora i mieć jedną ramkę w pasiece. Ale to niedaleka przyszłość, w tym roku spróbowałem jeden, na wiosnę przesiedlę cztery, może pięć rodzin.


Na górę
  
 
Post: 15 listopada 2012, 20:46 - czw 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
tczkast pisze:
pleszek, zgodzę się z tym, że wygodnie mieć jeden wymiar ramki (nie trzeba wówczas kombinować), ale niemniej jednak jako doświadczony pszczelarz trudno będzie Tobie zaprzeczyć, że gospodarowanie ramkami jakie opisał BoCiAnK, jest również dobrą gospodarką.
pleszek pisze:
Weze mozna zamowic na wymiar i nie ma problemu.

Zamawiem wielkopolską i przecinam na pół :wink: - odpadu nie mam :)
Pozdr tczkast


Nie powiem ze nie ale przy wiekrzych pozytkach np.rzepak akacja wydaje mi sie ze troche wiecej roboty mialem kiedys wlkp. i tez polnadstawki dla mnie bylo za duzo bawienia sie z mala ramka dlatego zmiejszylem ramke na 210 i teraz jest jeden typ mozna mieszac jak sie chce i ile sie podoba jest tylko jeden problem ze weze trzeba zamawiac .

pozdrawiam .
leszek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 20:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Ja mam nietypowy coś pośredniego pomiędzy WZ a WP. Węza to pikuś. Kupuje WP i po problemie. Ale tylko wezę. Gdybym chciał kupić coś innego - problem. Powiem szczerze że troche mnie to wk... Od wiosny dostawiam WKPL z gospodarowaniem na korpusie i półnadstawkach. Podobnie jak BoCiAnK. Ale dla mnie to dobre rozwiazanie. Pożytki takie sobie wiec mysle że półnadstawki wystarczą. Fakt że pasieke mam 10 m od domu to w każdej chwili mogę dołożyć. Te nietypowe pojadą na druga pasieke. Pozytki wieksze, raz na tydzień pojadę i bede spał spokojnie - przynajmniej tak mi sie wydaje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 21:00 - czw 

Rejestracja: 23 października 2011, 09:10 - ndz
Posty: 472
Lokalizacja: Czeladź
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Całkowicie zgadzam się z BoCiAnK.

_________________
www.pasiekazarki.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2012, 21:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
kolopik pisze:
Robisz to dla całego ula, czy tylko nadstawkę ?
robię tylko nadstawkę :), ale Twój pomysł wydaje się również dobry - muszę wpróbować - dzięki za podsunięcie :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2012, 00:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Co do węzy w przypadku uli WLKP to węza ostrowskiej na pół i do półnadstawek bez odpadu wychodzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2012, 08:12 - pt 

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 08:57 - ndz
Posty: 86
Lokalizacja: mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WP
A jeszcze koledzy zapomnieliście o leczeniu.Jednakowa ramka w gnieżdzie i miodni to możliwość dostania się środków chemicznych do miodu.A tak jak pisał BoCiAnK to nie tylko miody odmianowe ale też bez chemii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2012, 14:35 - pt 
Staś pisze:
A jeszcze koledzy zapomnieliście o leczeniu.Jednakowa ramka w gnieżdzie i miodni to możliwość dostania się środków chemicznych do miodu.A tak jak pisał BoCiAnK to nie tylko miody odmianowe ale też bez chemii.

Taki z Ciebie Gagatek ? Stosujesz dymienie w czasie pożytku ? A karencja to pies ? :haha: :haha: :haha:


Na górę
  
 
Post: 16 listopada 2012, 15:58 - pt 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
novara pisze:
Optymalną ramką jest taka ramka, która będzie jedynym typem ramki w pasiece bo nie będziesz musiał się zastanawiać, czy dana ramka pasuje do danego typu ula (ale to chyba wszyscy wiedzą).

Tak teoria, a konkretnie jaką jedną byś wybrał (wymiary) i dlaczego? Interesuje mnie która by wygrała w rankingu (sam stawiam na 1/2D).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2012, 17:16 - pt 
jarekab pisze:
Interesuje mnie która by wygrała w rankingu (sam stawiam na 1/2D).

Polemizował bym. Twoja jest za szeroka, za wysoka dla mnie na ciągłe i zmieniające się pożytki. Dla mnie Wpol h-14 wydaje się ideałem-narazie.


Na górę
  
 
Post: 16 listopada 2012, 20:04 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Żebyś wiedział kolopik ramka wielk. h-14 to dla pasiek stacjonarnych marzenie -na całe lata i na wszystkie pożytki.Do niej jest dostosowany osprzęt pszczelarski.
Mam wielk. h-20cm na razie człowiek sprawny to i słowa nie powiem.
Jednak czternastka zawsze lżejsza.
Pozdrawiam

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2012, 20:20 - pt 
No, no Panowie/Panie - osilki/owie dawajcie te całe zalane miodkiem korpusy (pełne) w górę. Ja, My, wolimy targać 20 kg. zamiast 50.


Na górę
  
 
Post: 16 listopada 2012, 20:43 - pt 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
kolopik pisze:
jarekab pisze:
Interesuje mnie która by wygrała w rankingu (sam stawiam na 1/2D).

Polemizował bym. Twoja jest za szeroka, za wysoka dla mnie na ciągłe i zmieniające się pożytki. Dla mnie Wpol h-14 wydaje się ideałem-narazie.

Szerokość zgoda - 1/2D jest istotnie szersza od wlkp (przekrój ula ma dla niektórych znaczenie), ale wyższa od Twojej tylko o 0,5 cm (ma 14,5 cm). Poza tym wlkp wysoka na 14 cm jest nietypowa, a różni się od typowej 13 cm tylko o 1 cm - co daje ten 1cm (czy jest wart rezygnacji z typowej 13wlkp)? Zakładam, że masz półkorpusy 10-ramkowe - na rodnię więc potrzebujesz 3 (o ile gospodarujesz na samych półkorpusach), a przy 1/2D wystarczy 2 pkorpusy (taniej i mniej ramek) - czy warto?. Chociaż na pewno masz lżej podnosić, a z tym że lepiej mieć cały kręgosłup niż mniej korpusów trudno polemizować.
meteor pisze:
Żebyś wiedział kolopik ramka wielk. h-14 to dla pasiek stacjonarnych marzenie -na całe lata i na wszystkie pożytki.Do niej jest dostosowany osprzęt pszczelarski.
Mam wielk. h-20cm na razie człowiek sprawny to i słowa nie powiem.
Jednak czternastka zawsze lżejsza.
Pozdrawiam

Czy to utrata przekonania, że ul małopolski (ramka 36x20) jest najlepszy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2012, 22:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Mam pasiekę w granicach do 80 rodzin.
Chciałem mieć ule korpusowe - mam.
Chciałem mieć możliwie jak najmniej korpusów i ramek w pasiece - mam.
Chciałem zimować na dwu korpusach pełnych - zimuję.
Ula 1/2 ja już nie wprowadzę.
Jeżeli będę musiał wyjść z ula małopolskiego z powodów niezależnych odemnie to wejdę w leżaki warsz.posz.

pozdrawiam

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 07:48 - sob 

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 08:57 - ndz
Posty: 86
Lokalizacja: mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WP
kolopik pisze:
Taki z Ciebie Gagatek ? Stosujesz dymienie w czasie pożytku ? A karencja to pies ? :haha: :haha: :haha:

Lubisz odwracać "kota ogonem" czy czytanie ze zrozumieniem ci nie wychodzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 09:08 - sob 
Staś pisze:
Lubisz odwracać "kota ogonem" czy czytanie ze zrozumieniem ci nie wychodzi

A co tu jest do zrozumienia ? Tak samo spaprzesz miód chemią w gnieżdzie jak i miodni niedozwolonym zabiegiem.


Na górę
  
 
Post: 17 listopada 2012, 11:28 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
meteor pisze:
Mam pasiekę w granicach do 80 rodzin.
Chciałem mieć ule korpusowe - mam.
Chciałem mieć możliwie jak najmniej korpusów i ramek w pasiece - mam.
Chciałem zimować na dwu korpusach pełnych - zimuję.
Ula 1/2 ja już nie wprowadzę.
Jeżeli będę musiał wyjść z ula małopolskiego z powodów niezależnych odemnie to wejdę w leżaki warsz.posz.

pozdrawiam


Nie będzie tak źle. :wink:
Łatwiej by było na same 1/2 wlkp.
Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 16:44 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
kolopik pisze:
Staś pisze:
Lubisz odwracać "kota ogonem" czy czytanie ze zrozumieniem ci nie wychodzi

A co tu jest do zrozumienia ? Tak samo spaprzesz miód chemią w gnieżdzie jak i miodni niedozwolonym zabiegiem.


Stasiowi chodziło by do gniazda używać jednych a do miodni 2 wtedy te z miodni nie będą miał nigdy kontaktu z chemią pomysł dobry popieram i zastosuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 17:01 - sob 
robert-a pisze:
Stasiowi chodziło by do gniazda używać jednych a do miodni 2 wtedy te z miodni nie będą miał nigdy kontaktu z chemią pomysł dobry popieram i zastosuję.

No dobrze. Taka idea była by wspaniała gdyby nie była utopią.
To teraz wyznawcy tej idei powiedzcie jak wymieniacie stare plastry gniazdowe na nowe ? Wyrzucacie je na "złom" ? Tak ? Z czerwiem i pierzgą ? Czy przenosicie do miodni aby tam pszczółki się wylęgły, zjadły pierzgę i komórki po oczyszczeniu zalały miodkiem ?


Na górę
  
 
Post: 17 listopada 2012, 17:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
kolopik pisze:
robert-a pisze:
Stasiowi chodziło by do gniazda używać jednych a do miodni 2 wtedy te z miodni nie będą miał nigdy kontaktu z chemią pomysł dobry popieram i zastosuję.

No dobrze. Taka idea była by wspaniała gdyby nie była utopią.
To teraz wyznawcy tej idei powiedzcie jak wymieniacie stare plastry gniazdowe na nowe ? Wyrzucacie je na "złom" ? Tak ? Z czerwiem i pierzgą ? Czy przenosicie do miodni aby tam pszczółki się wylęgły, zjadły pierzgę i komórki po oczyszczeniu zalały miodkiem ?

Można np dać do miodni podczas dokarmiania jesiennego a pokarm potem odwirować podać ponownie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 18:39 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2010, 21:00 - czw
Posty: 287
Lokalizacja: Dobrociesz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski,wielkopolski h16
A powiedzcie panowie jak to jest z tym zimowaniem na 2 korpusach?Chodzi mi o to że słyszałem że jeśli pszczółki będą chciały przejść z dolnego do górnego korpusu akurat w czasie dużych mrozów mogą osypać się z głodu..Mam pszczółki 1 sezon i kilka standardowych uli wielkopolskich i sądze że jedna ramka w pasiece to genialna sprawa,cały czas myślę o pełnej wielkopolskiej ale na moje ubogie (a może bardzo ubogie)pożytki to trochę za duża ramka..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 19:14 - sob 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
robert-a pisze:
kolopik pisze:
robert-a pisze:
Stasiowi chodziło by do gniazda używać jednych a do miodni 2 wtedy te z miodni nie będą miał nigdy kontaktu z chemią pomysł dobry popieram i zastosuję.

No dobrze. Taka idea była by wspaniała gdyby nie była utopią.
To teraz wyznawcy tej idei powiedzcie jak wymieniacie stare plastry gniazdowe na nowe ? Wyrzucacie je na "złom" ? Tak ? Z czerwiem i pierzgą ? Czy przenosicie do miodni aby tam pszczółki się wylęgły, zjadły pierzgę i komórki po oczyszczeniu zalały miodkiem ?

Można np dać do miodni podczas dokarmiania jesiennego a pokarm potem odwirować podać ponownie :)


No ale poleciales jak mozesz dac do miodni w czerwcu jak masz ramki z czerwiem romki stare trzeba zastapic w zezonie weza jak to zrobisz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 20:33 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
szybko... ramka gniazdowa zmiesci sie w dwie nadstawki 13 cm i po sprawie

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 20:36 - sob 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Nie wiem czy bedzie szybko przy przegladach.
Majac nieduza pasieke mozna sie bawic.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 21:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
A po co ci tak często kopać w miodniach???? zdejmujesz nadstawki i stawiasz je z boku lub na innym ulu i kopiesz sobie wtedy w gnieździe...żadnego problemu... masa ludzi tak gospodaruje... pożytki są coraz uboższe wiec taka ramka 13 cm wielkopolska raczej w zapomnienie nie pójdzie... wrecz odwrotnie... 26 cm ramka zostanie tylko na gniazdo...a nad nią 13cm

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 21:16 - sob 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Masz racje ale nie dla mnie dwa rodzaje ramek w pasiece.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 21:21 - sob 
kolopik pisze:
No dobrze. Taka idea była by wspaniała gdyby nie była utopią.To teraz wyznawcy tej idei powiedzcie jak wymieniacie stare plastry gniazdowe na nowe ? Wyrzucacie je na "złom" ? Tak ? Z czerwiem i pierzgą ? Czy przenosicie do miodni aby tam pszczółki się wylęgły, zjadły pierzgę i komórki po oczyszczeniu zalały miodkiem ?


Na szczęście wymyślono coś takiego jak odkład co pozwala rozładować nastrój rojowy i bez problemu uzupełniać gniazdo nowymi ramkami.


Na górę
  
 
Post: 17 listopada 2012, 21:27 - sob 
polskipszczelarz pisze:
Na szczęście wymyślono coś takiego jak odkład co pozwala rozładować nastrój rojowy i bez problemu uzupełniać gniazdo nowymi ramkami.

I dalej nic to nie zmienia bo stare ramki w dalszym ciągu są z czerwiem, pierzgą i miodem tylko w innym ulu. I tam też pasuje je zastąpić nowymi. Czyli jak nie staniesz to d. z tyłu.


Na górę
  
 
Post: 17 listopada 2012, 21:32 - sob 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
kkdt pisze:
A powiedzcie panowie jak to jest z tym zimowaniem na 2 korpusach?Chodzi mi o to że słyszałem że jeśli pszczółki będą chciały przejść z dolnego do górnego korpusu akurat w czasie dużych mrozów mogą osypać się z głodu..

Raczej przechodzą - w wlkp mają do pokonania 3 cm, w 1/2D zwykle też (niektórzy robią tak żeby było trochę mniej), w dadantach jest gorzej z uwagi na grubość górnej beleczki. Za to niektórzy twierdzą, że częściej matki giną w zimie przy zimowli na gnieździe złożonym z 2-3 korpusów na niskiej ramce, więc dobrze zimować zapasowe, albo trzeba łączyć na wiosnę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 22:11 - sob 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
jarekab pisze:
kkdt pisze:
A powiedzcie panowie jak to jest z tym zimowaniem na 2 korpusach?Chodzi mi o to że słyszałem że jeśli pszczółki będą chciały przejść z dolnego do górnego korpusu akurat w czasie dużych mrozów mogą osypać się z głodu..

Raczej przechodzą - w wlkp mają do pokonania 3 cm, w 1/2D zwykle też (niektórzy robią tak żeby było trochę mniej), w dadantach jest gorzej z uwagi na grubość górnej beleczki. Za to niektórzy twierdzą, że częściej matki giną w zimie przy zimowli na gnieździe złożonym z 2-3 korpusów na niskiej ramce, więc dobrze zimować zapasowe, albo trzeba łączyć na wiosnę.

Raczej czy przechodza nie jestes pewny.Ja mysle inaczej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 22:16 - sob 
kkdt pisze:
A powiedzcie panowie jak to jest z tym zimowaniem na 2 korpusach?Chodzi mi o to że słyszałem że jeśli pszczółki będą chciały przejść z dolnego do górnego korpusu akurat w czasie dużych mrozów mogą osypać się z głodu.


Zimuję na dwóch korpusach wlkp cześć uli i na korpusie a pod nim półkorpus z suszem też wlkp, i w jednym i w drugim przypadku pszczoły przechodzą w górę. Bez obaw możesz zimować na dwóch korpusach pełnych o ile pozwala na to siła rodziny do ułożenia gniazda zimowego w składzie 2x7 lub nawet 2x8 ramek pełnych gniazdowych ( po 8 w każdym korpusie). :wink:


Na górę
  
 
Post: 17 listopada 2012, 23:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kolopik pisze:
polskipszczelarz pisze:
Na szczęście wymyślono coś takiego jak odkład co pozwala rozładować nastrój rojowy i bez problemu uzupełniać gniazdo nowymi ramkami.

I dalej nic to nie zmienia bo stare ramki w dalszym ciągu są z czerwiem, pierzgą i miodem tylko w innym ulu. I tam też pasuje je zastąpić nowymi. Czyli jak nie staniesz to d. z tyłu.


Przy ulu wlk.10 ramkowym w sezonie gdzie jest miejsce na całe plastry pierzgi ,miodu,czerwiu ? Albo jedno lub drugie ,przeważnie jest czerw i pierzga ,miód w nadstawkach ,ewentualnie nad pierzgą [żelazny zapas] ja zabieram czerw właśnie do odkładów [uli odkładowych] sposoby wycofania ich stamtąd to już inny temat ,nie zmusza to do grzebania w ulach\rodniach jeżeli wiemy jaki zabieg i po co chcemy wykonać pozwała wymienić prawie całe gniazdo corocznie ,miodnia na 1\2 ramki praktycznie nigdy nie przeczerwionej jest
"długowieczna" i nie wymaga troski [częstych wymian].

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 listopada 2012, 00:05 - ndz 
kolopik pisze:
I dalej nic to nie zmienia bo stare ramki w dalszym ciągu są z czerwiem, pierzgą i miodem tylko w innym ulu. I tam też pasuje je zastąpić nowymi. Czyli jak nie staniesz to d. z tyłu.


Zmienia to tyle, że w najgorszym razie masz co dwa lata "nowe ramki" w części gniazdowej :)


Na górę
  
 
Post: 18 listopada 2012, 18:48 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
polbart pisze:
meteor pisze:
Mam pasiekę w granicach do 80 rodzin.
Chciałem mieć ule korpusowe - mam.
Chciałem mieć możliwie jak najmniej korpusów i ramek w pasiece - mam.
Chciałem zimować na dwu korpusach pełnych - zimuję.
Ula 1/2 ja już nie wprowadzę.
Jeżeli będę musiał wyjść z ula małopolskiego z powodów niezależnych odemnie to wejdę w leżaki warsz.posz.

pozdrawiam


Nie będzie tak źle. :wink:
Łatwiej by było na same 1/2 wlkp.
Pozdrawiam,
polbart


Oj tam 1/2wlkp. -na drugi rok przetestuję langstroty na ,,20"jednościenne.
Puki co czujemy sie młodo-więc zobaczymy co one pokażą.
Dokąd się da to trza eksperymentować.

Pozdrawiam

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 listopada 2012, 20:24 - ndz 

Rejestracja: 05 czerwca 2010, 01:12 - sob
Posty: 222
Lokalizacja: Maków k. Skierniewic / Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
meteor pisze:
Dokąd się da to trza eksperymentować.


i to jest słuszna koncepcja :D

Ja parę lat temu zacząłem powolutku rozbudowywać pasiekę ulami 1/2D.
Kusi mnie LN 3/4, Leszek tak zachwala, że będę musiał spróbować :)

Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 listopada 2012, 20:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
mnie też kusi tymi swoimi postami i chyba w tym roku zrobię sobie jeden taki ul i zobaczę jak się z nim pracuje.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2012, 23:03 - ndz 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
jarekab pisze:
novara pisze:
Optymalną ramką jest taka ramka, która będzie jedynym typem ramki w pasiece bo nie będziesz musiał się zastanawiać, czy dana ramka pasuje do danego typu ula (ale to chyba wszyscy wiedzą).

Tak teoria, a konkretnie jaką jedną byś wybrał (wymiary) i dlaczego? Interesuje mnie która by wygrała w rankingu (sam stawiam na 1/2D).

Pora podsumować ten ranking – najwięcej argumentów padło za ramką wlkp wys. na 14 cm! Nietypowa, ale chyba coś w niej jest:
- brak strat węzy – przecina się ją dokładnie na pół,
- ramka 1/2 wlkp wys. na 13 cm nie stanowi powierzchniowo połowy wlkp h-26cm (w prześwicie) – pow. 3,74 dm2, a 14 stanowi – 4,08 dm2 (wlkp h-26 – 8,16 dm2),
- da się zimować na 2 półkorpusach przy gospodarce samymi nadstawkami (14cm x 2 +1cm między beleczkami= 29cm) – gniazdo wyższe niż z 13cm i pojemniejsze – jak pełny korpus,
- ramki pełnej wlkp i tak się w typowe dwa półkorpusy na ramki 13 cm idealnie nie włoży, jak ma to miejsce w ulach dadanta, gdzie ramka nadstawkowa z tego względu nie jest idealną połówką gniazdowej – więc trzymanie się 13 cm nie ma z tego względu znaczenia,
- być może pomysłodawca ich nie drutuje (jak wielu 1/2 wlkp i apipol), bo jest mała.
- można zachować przekrój ula wlkp 10-ramkowego – mając 5 półkorpusów na ramkę 14cm – taka sama pojemność, jak 2 korpusów i nadstawki – typowego zestawu.
Może jednak najlepsza?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 grudnia 2012, 16:29 - pt 

Rejestracja: 09 stycznia 2010, 13:47 - sob
Posty: 3
Lokalizacja: Łęczyca
Ule na jakich gospodaruję: Dadant zwężony do 36 cm
:"Polemizował bym. Twoja jest za szeroka, za wysoka dla mnie na ciągłe i zmieniające się pożytki. Dla mnie Wpol h-14 wydaje się ideałem-narazie.'"
A co myślicie o 1/2 dadant zwężonej do wielkopolskiej [36 cm]?
Szerokość typowa bo wielkopolska, wysokość dwóch ramek to jedna-gniazdowa dadant i też zwężona do 36 cm. Węza pasuje bez strat- wielkopolska dzielona na 2. Do gospodarki korpusowej też się nadaje i to chyba lepiej jak wielkopolska.Pasuje też do typowego 1/2 dadant 10 ramkowego tyle tylko, że w poprzek. Wchodzi wtedy 12 ramek 1/2 tj 36x14,5. i mamy gospodarkę korpusową opartą na w miarę typowych elementach. Górna i dolna beleczka wielkopolska a boczne, zarówno gniazdowa jak i nadstawki-korpusu dadanta. Korpus typowy dadant. W dwa korpusy wchodzi jedna ramka gniazdowa zachowując odległości między ramkami korpusów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 grudnia 2012, 20:52 - pt 
Witek pisze:
A co myślicie o 1/2 dadant zwężonej do wielkopolskiej [36 cm]?

Tan cytat nad to mój.
Kolego, źle myślisz. Po co robić z Psa Wydrę. Węza Wpol podzielona na pól ma 12 cm i pasuje w ramkę h- 14 a nie 14,5. Tu masz 0,5 cm dziurę.
Poza tym moją ideą była redukcja ciężaru korpusa o połowę, żebym nie dygał 50 kg tylko 20. Nadto nie chciałem tracić 2-u centymetrowego paska węzy gdybym robił na typowym pólkorpusie.
W ten sposób wyszedł mi ul składający się wyłącznie z takich korpusików co daje mi też możliwość mieć jeden rodzaj ramki w pasiece, możliwość łatwego i bezpiecznego powiększania rodni i wyzbycie się izolatora lub pionowej kraty w celu ograniczania matki. Wystarcza jedna krata pozioma.


Na górę
  
 
Post: 07 grudnia 2012, 21:21 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 grudnia 2012, 15:43 - śr
Posty: 37
Ule na jakich gospodaruję: .
Witam ,,, powiedzcie mi koledzy, czy są jakieś istotne różnice pomiędzy ramkami z otworami na drut wywierconymi w pionie i w poziomie ramki? , które rozwiązanie jest korzystniejsze?, czy nie ma to większego znaczenia?.
Ramki które zakupiłem posiadają otwory na przeplot w pionie z wyfrezowanymi na górnej i dolnej beleczce rowkami na drut.

Pozdrawiam Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2012, 00:37 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Krzysztof64 pisze:
Witam ,,, powiedzcie mi koledzy, czy są jakieś istotne różnice pomiędzy ramkami z otworami na drut wywierconymi w pionie i w poziomie ramki? , które rozwiązanie jest korzystniejsze?, czy nie ma to większego znaczenia?.
Ramki które zakupiłem posiadają otwory na przeplot w pionie z wyfrezowanymi na górnej i dolnej beleczce rowkami na drut.

Pozdrawiam Krzysztof

Podobno ramki drutowane w poziomie nie wyłamują się w miodarce radialnej. Mam tylko i wyłącznie ramki drutowane w pionie a w sezonie wyłamała mi się 1 ramka.Dla mnie bez znaczenia.Hej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2012, 10:45 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
a co zramką 360x180 ? tez wydaje sie dobra

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2012, 13:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 września 2007, 21:16 - ndz
Posty: 418
Lokalizacja: ożarów maz-Wola Wodynska
Ule na jakich gospodaruję: wz,wielkopolski
Własnie na ramke 360x180 staram się przechodzic i teraz je klepie pozdrawiam Krzys :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji