FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 08:01 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 504 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 21 lutego 2013, 12:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
no i mam dylemat. Zastanawiam się nad przetestowaniem nowego typu ula w pasiece stacjonarnej. Bardziej optymalnego niż wielkopolski. Ze względu na powierzchnię mam 2 typ:
1) langstroth 2/3 448x159
2) dadant ze skróconą ramką 435x170
Po głowie chodzi mi też pomysł zmniejszenia ilości ramek, ale nie wiem czy ule nie będą później za wysokie:
3) langstrotha 9 ramkowego (bo 10 ramkowy to jednak za duży wg mnie. Za dużo miodu będzie zostawać w gnieździe i przy mniejszych pożytkach pszczoły uzupełnią zapas w gnieździe i miodu nie zobaczę ;), chociaż Leszek takie ma) 3/4 448x185
4) langstroth 8 ramkowy 448x200


Wszystkie opcje jednościenne z dennicą osiatkowaną.
Na razie wygrywa dadant ze względu na najbardziej optymalną ramkę. Langstroth 2/3 ma ją wg mnie trochę za niską. Ale może ktoś ma inne zdanie i wypowie sie w temacie.
I co z pomysłem ograniczenia ilości ramek w ulu? Dać sobie spokój czy może popróbować?

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 21 lutego 2013, 12:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
górski_pszczelarz,
pomyśl o Langstroth 2/3 z ramką 159mm
Z taką gospodarką http://www.psnv.cz/index.php?option=com ... &Itemid=34

Ja mam ochotę spróbować kilku takich konstrukcji, pewnie się wybiorę do Czech i tam kupię ze 3-4 komplety.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 21 lutego 2013, 12:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 08:57 - czw
Posty: 90
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski stojak
górski_pszczelarz pisze:
...dadant ze skróconą ramką 435x170...


Według mnie, ten wymiar ramki jest najlepszy.
Nigdy takiego nie miałem (ale już niedługo), ale bywam w pasiece prowadzonej na 1/2 dadanach i to by mi najbardziej odpowiadało.

górski_pszczelarz pisze:
Po głowie chodzi mi też pomysł zmniejszenia ilości ramek


Tutaj bym nic nie kombinował. Moim zdaniem 10 ramek w korpusie jest optymalne.

_________________
...kiedyś przejdę na 1/2 dadant...
...powoli już się to dzieje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 21 lutego 2013, 20:26 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
górski_pszczelarz pisze:
2) dadant ze skróconą ramką 435x170

domize pisze:
Według mnie, ten wymiar ramki jest najlepszy.
domize pisze:
Tutaj bym nic nie kombinował. Moim zdaniem 10 ramek w korpusie jest optymalne.

Takie właśnie robię , jeden 10 ramek i jeden 12 ramek.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 21 lutego 2013, 20:46 - czw 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1287
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Dobrze jak gniazdo ma ok.150 dcm2.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 08:45 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 08:57 - czw
Posty: 90
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski stojak
jędruś pisze:
Dobrze jak gniazdo ma ok.150 dcm2.Pozdrawiam


Uważam, że to jest za dużo.

Wanda Ostrowska była blisko wprowadzenia najlepszej wielkości gniazda (ramki). Wynikiem jej misternych obliczeń było gniazdo o pojemności 110 dm2. Nie była pierwszą osobą, która doszła do takiego wyniku. Już na początku XX wieku Leciejewski opublikował swoją pracę, w której określił gniazdo właśnie na 110 dm2.
Nie wiedzieć dlaczego, pani doktor zrobiła ul o pojemności gniazda większej o 30% od swoich wyliczeń (ponad 140dm2). Gdyby tak trzymała się wyniku 110dm2, to dzisiaj większość pszczelarzy gospodarowałoby na ramce 360x180.

Tak na marginesie, pani Ostrowska nie jest moim autorytetem dlatego, że sama nie uwierzyła w swoją pracę.

_________________
...kiedyś przejdę na 1/2 dadant...
...powoli już się to dzieje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 09:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
domize pisze:
Tak na marginesie, pani Ostrowska nie jest moim autorytetem dlatego, że sama nie uwierzyła w swoją pracę.


Jeżeli autor biblii pszczelarskiej nie jest dla Kolegi autorytetem - to ja się grzecznie pytam kto nim jest :?: :thank: :thank:

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 09:53 - pt 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
domize pisze:
Uważam, że to jest za dużo.

Wanda Ostrowska była blisko wprowadzenia najlepszej wielkości gniazda (ramki). Wynikiem jej misternych obliczeń było gniazdo o pojemności 110 dm2. Nie była pierwszą osobą, która doszła do takiego wyniku. Już na początku XX wieku Leciejewski opublikował swoją pracę, w której określił gniazdo właśnie na 110 dm2.
Nie wiedzieć dlaczego, pani doktor zrobiła ul o pojemności gniazda większej o 30% od swoich wyliczeń (ponad 140dm2). Gdyby tak trzymała się wyniku 110dm2, to dzisiaj większość pszczelarzy gospodarowałoby na ramce 360x180

Według tych wyliczeń idealnie nadaje się ul 1/2 Dadanta 12 ramkowy . powierzchnia użytkowa ramki 4,9dm2 x 24 = 117,6dm2 ( 24 ramki bo dwa korpusy gniazdowe) nawet mamy zapas dla zastosowania ramki pracy.Mniejsza ramka pozwala pozyskać miód odmianowy z mniejszych pożytków.

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 10:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Lopez pisze:
Według tych wyliczeń idealnie nadaje się ul 1/2 Dadanta 12 ramkowy . powierzchnia użytkowa ramki 4,9dm2 x 24 = 117,6dm2 ( 24 ramki bo dwa korpusy gniazdowe) nawet mamy zapas dla zastosowania ramki pracy.Mniejsza ramka pozwala pozyskać miód odmianowy z mniejszych pożytków.

Ramka 1/2 Dadanta = 5,2 dm2
12 ramkowy = 5,2 x 24 = 124 dm2
10 ramkowy = 5,2 x 20 = 104 dm2

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 13:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2010, 12:22 - sob
Posty: 317
Lokalizacja: dolnośląskie
komeg pisze:
Jeżeli autor biblii pszczelarskiej nie jest dla Kolegi autorytetem - to ja się grzecznie pytam kto nim jest :?: :thank: :thank:


to jakiś żart ?

przeczytałem stos książek i artykułów o pszczołach i akurat ta pozycja najmniej mi przypadła do gustu więc dla kogo ta Pani jest autorytetem dla tego jest .......ale dla mnie na pewno NIE. Gdyby w tej książce były odpowiedzi na wszystkie pytania i poruszone wszystkie problemy to może można byłoby nazwać ją biblia .......ale to bardziej elementarz a nie biblia .
Dziwi mnie że wiele osób podejmuje decyzje o założeniu pasieki po przeczytaniu tylko jednej książki ...... żeby mieć wiedzę na temat pszczelarstwa i problemów z którymi pszczelarz może się zetknąć należy przede wszystkim przeczytać książki o chorobach pszczół .

_________________
Za każdy dzień pracy przy pszczołach Pan Bóg dodaje pszczelarzowi jeden dzień życia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 14:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
Zielony pisze:
przeczytałem stos książek i artykułów o pszczołach i akurat ta pozycja najmniej mi przypadła do gustu więc dla kogo ta Pani jest autorytetem dla tego jest .......ale dla mnie na pewno NIE.


Ja też mam niezłą bibliotekę ale nigdy nie odważyłbym się krytykować Ostrowskiej.
Oczywiście od czasu pierwszego wydania "Gospodarki pasiecznej" wiele się zmieniło zarówno w klimacie, pożytkach jak tez sposobach gospodarowania i samych pszczół.
Szkoda, że kolejne wydania oprócz kolorowych zdjęć niewiele mają aktualizacji i stąd ta pozycja "trąci myszką".

Trochę pokory jednak nigdy nie zawadzi.

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 16:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
CYNIG pisze:
górski_pszczelarz,
pomyśl o Langstroth 2/3 z ramką 159mm
Z taką gospodarką http://www.psnv.cz/index.php?option=com ... &Itemid=34

Ja mam ochotę spróbować kilku takich konstrukcji, pewnie się wybiorę do Czech i tam kupię ze 3-4 komplety.


Hej CYNIG a nie myślałeś może o ulu wielkopolskim 2/3? Czyli 360x195. Ma identyczną powierzchnię jak langstroth 2/3.
Przedwczoraj myślałem o langsthrocie 2/3, wczoraj o dadancie 170, a dzisiaj o wielkopolskim 2/3. Myślę, że na moje warunki będzie idealny, a 25 uli drewanianych wlkp które mam będzie bardzo łatwo dostosować do nowego wymiaru. Podobnie z przesiedleniem rodzin.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 16:09 - pt 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
JM pisze:
Lopez pisze:
Według tych wyliczeń idealnie nadaje się ul 1/2 Dadanta 12 ramkowy . powierzchnia użytkowa ramki 4,9dm2 x 24 = 117,6dm2 ( 24 ramki bo dwa korpusy gniazdowe) nawet mamy zapas dla zastosowania ramki pracy.Mniejsza ramka pozwala pozyskać miód odmianowy z mniejszych pożytków.

JM pisze:
Ramka 1/2 Dadanta = 5,2 dm2
12 ramkowy = 5,2 x 24 = 124 dm2
10 ramkowy = 5,2 x 20 = 104 dm2


Kolego ale liczy się powierzchnie użytkowe plastra !!!

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 16:11 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
górski_pszczelarz, te wielkopolskie które mam, są dla mnie w pełni zadawalające.
Jeśli próbować czegoś nowego to niech to faktycznie będzie zupełnie odmienne.

Przy LN trafiają do mnie argumenty Leszka, że większa powierzchnia przekroju jest dużym ich plusem, z drugiej strony nie chcę mieć tak ciężkich korpusów jak przy LN 3/4. Stąd LN 2/3 może być w sam raz. Myślę nad zrobieniem "dodatkowej "pasieki wyjazdowej właśnie na tej ramce (448x159mm). Ale to na razie tylko rozważania i przymiarki.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 16:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
mi chodzi o dobranie odpowiedniej powierzchni do czerwienia dla matek. Te 3 ule umożliwiają spokojne czerwienie dobrej kraince czyli 2500 jaj dziennie, bez ciągłego dokładania i przekładania ramek jak to ma miejsce w wielkopolskim. Dają również możliwość zastosowania jednej ramki w pasiece i operowanie całymi korpusami.
Przy standardowym ulu wielkopolskim pojawiają się pewne utrudnienia które praktycznie uniemożliwiają operację całymi korpusami. Korpus jest po prostu zbyt duży. Ja osobiście w wielkopolskim zawsze operuję ramkami, a nie korpusami co znacznie wydłuża mi pracę, a niestety mój czas często w sezonie jest ograniczony i mam problemy z wyrobieniem się, a do tego stale powiększam pasiekę. Do tego opóźnienie kilkudniowe z wykonaniem pracy wprowadza rodzinę w stan rojowy, bo jeden korpus to za mało, a 2 korpusy to za dużo.
Natomiast te 3 ule przytoczone przeze mnie powinny usprawnić pracę i wyeliminować zbędne czynności do minimum optymalizując jak najbardziej pracę. Oczywiście nie wiem jak to będzie w praktyce, ale jestem pozytywnej myśli.
Dodatkowo ul wielkopolski 195 bądź 200 ma tą przewagę, przynajmniej dla mnie, że cały sprzęt który mam skompletowany do tej pory będzie pasował do nowego systemu. Wystarczy poprzycinać tylko korpusy i ramki i pozbyć się pół nadstawek. Oczywiście to jest projekt na następny rok. W tym roku zrobię 2 testowe ule i zobaczę jak będzie się w nich pszczelarzyło. Wiem że chyba Tomekmiodek ma podobną ramkę. Trzeba do niego napisać jak się sprawdza w sezonie i jak wygląda praca. Jedyne czego się boję to czy przypadkiem rameczka 195 do miodni nie będzie za wysoka do stacjonarnej pasieki.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 17:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Lopez pisze:
JM pisze:
Lopez pisze:
Według tych wyliczeń idealnie nadaje się ul 1/2 Dadanta 12 ramkowy . powierzchnia użytkowa ramki 4,9dm2 x 24 = 117,6dm2 ( 24 ramki bo dwa korpusy gniazdowe) nawet mamy zapas dla zastosowania ramki pracy.Mniejsza ramka pozwala pozyskać miód odmianowy z mniejszych pożytków.

JM pisze:
Ramka 1/2 Dadanta = 5,2 dm2
12 ramkowy = 5,2 x 24 = 124 dm2
10 ramkowy = 5,2 x 20 = 104 dm2

Kolego ale liczy się powierzchnie użytkowe plastra !!!

A jakże by inaczej Kolego.
A więc powierzchnia użytkowa plastra 1/2 Dadanta wynosi:
4,15 x 1,25 = 5,19 dm2 przy typowych beleczkach grubości 1 cm.
W ramkach połówkowych nie stosuje się pogrubionej górnej beleczki jak to jest w pełnych, a niektórzy stosują nawet wszystkie jeszcze cieńsze 8 mm i wtedy powierzchnia użytkowa wynosi 5,40 dm2.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 18:29 - pt 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
Masz rację, ja to wyczytałem u Ostrowskiej i mój błąd że jej nie sprawdziłem.Matematyka nie kłamie, zwracam honor :pl:

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 19:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Pani Wandzia była bardzo mądrą kobietą. Wiedziała na jakich pszczółkach gospodaruje. Ale wiedziała również jaka jest mentalność Polaka. Gniazdo byłoby mniejsze, to po miodobraniu szły by większości głodniaki. Albo pszczółki oglądałoby się na dennicy. Trzeba brać niestety pod uwagę, że jest sporo pszczelarzy i sporo.... ogołacaczy.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 20:04 - pt 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Ja osobiście się nie znam, jestem młodym pszczelarzem, z racji praktyki. Od tego sezonu przechodzę całą pasieką na rameczkę 435x170. No może nie całą, zostanie kilka całych Dadantów ze względu na obiecane odkłady. Dodatkowo chcę wprowadzić kilka/naście wielkopolskich również tylko i wyłącznie na odkłady. Ale jeśli chodzi o pozyskiwanie miodu to tylko obniżony Dadant. Jutro wstawię zdjęcia korpusów, bo dziś strasznie u mnie coś wieje i mi się już nie chce iść.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 22 lutego 2013, 21:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 08:57 - czw
Posty: 90
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski stojak
komeg pisze:
Jeżeli autor biblii pszczelarskiej nie jest dla Kolegi autorytetem - to ja się grzecznie pytam kto nim jest?

pozdrawiam


Pani Wanda w swojej książce nic nowego nie przedstawiła. Wszystkie przedstawione przez nią tematy można wyczytać w książkach innych autorów (autorytetów), wydanych dużo wcześniej od "Gospodarki pasiecznej". No... prawie wszystkie: nie było w nich mowy o ulach o "skróconej ramce wielkopolskiej" :)

Pozdrawiam

_________________
...kiedyś przejdę na 1/2 dadant...
...powoli już się to dzieje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 23 lutego 2013, 07:59 - sob 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1287
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
górski_pszczelarz pisze:
no i mam dylemat. Zastanawiam się nad przetestowaniem nowego typu ula w pasiece stacjonarnej. Bardziej optymalnego niż wielkopolski. Ze względu na powierzchnię mam 2 typ:
1) langstroth 2/3 448x159
2) dadant ze skróconą ramką 435x170
Po głowie chodzi mi też pomysł zmniejszenia ilości ramek, ale nie wiem czy ule nie będą później za wysokie:
3) langstrotha 9 ramkowego (bo 10 ramkowy to jednak za duży wg mnie. Za dużo miodu będzie zostawać w gnieździe i przy mniejszych pożytkach pszczoły uzupełnią zapas w gnieździe i miodu nie zobaczę ;), chociaż Leszek takie ma) 3/4 448x185
4) langstroth 8 ramkowy 448x200


Wszystkie opcje jednościenne z dennicą osiatkowaną.
Na razie wygrywa dadant ze względu na najbardziej optymalną ramkę. Langstroth 2/3 ma ją wg mnie trochę za niską. Ale może ktoś ma inne zdanie i wypowie sie w temacie.
I co z pomysłem ograniczenia ilości ramek w ulu? Dać sobie spokój czy może popróbować?

Być może pomocny będzie koledze w rozwiązaniu tego dylematu opinia Brata Adama."Nasz sukces gospodarczy zapewnia przede wszystkim wartościowa matka,która spelnia wymagania nowoczesnego pszczelarstwa;ul również odgrywa istotna role,a dokładniej chodzi o wielkość gniazda.Dopiero połączenie tych warunków z odpowiednia gospodarką pasieczną i dostępnymi pożytkami tworzy podstawę naszego sukcesu.Pszczelarz nie ma tylko wpływu na pogodę i pożytek,ale reszta zależy od niego".I odnośnie ula "Gniazdo które ogranicza matkę w czerwieniu,uniemożliwia pełen rozwój rodziny pszczelej i co za tym idzie osiągnięcie maksymalnej wydajności produkcyjnej".
Można by zacytować jeszcze niejedną opinię Brata Adama .Najistotniejsze jest jednak to że jak nikt inny w prosty sposób przekazał nam filozofię pszczelarstwa, szczegóły [indywidualne przepisy gospodarowania] pozostawiając każdemu z nas.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 23 lutego 2013, 11:21 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
jędruś pisze:
..."Gniazdo które ogranicza matkę w czerwieniu,uniemożliwia pełen rozwój rodziny pszczelej i co za tym idzie osiągnięcie maksymalnej wydajności produkcyjnej"...


Analizowanie tylko wybranych czynników jest pozbawione racji bytu.
Jeśli ja w moich przeciętnych stacjonarnych warunkach pożytkowych puszczę plenną matkę na duże gniazdo bez żadnych ograniczeń to... pszczół będę miał w lecie mnóstwo, gorzej z miodem a później z głodem.

Także każdą radę trzeba przeanalizować czy faktycznie dla nas jest rozwiązaniem optymalnym.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 23 lutego 2013, 11:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
pszczoły zbierają miód w sposób wykłądniczy w stosunku do ich ilości w gnieździe. Przyjmuje się że 10% więcej pszczół zbiera 20% więcej miodu. Natomiast na wykarmienie pszczoły idzie zawsze taka sama ilość.
Czyli przyład 2 matek. Rasa pszczół o tej samej pracowitości. Te same warunki pożytkowe.
Matka czerwi 1600 jajeczek Pszczoły przynoszą 70,5 kg miodu. Z tego pszczoły do wykarmienia czerwiu zużywają 68 kg (od marca do połowy lipca) dla pszczelarza zostaje 2,5 kg miodu przez sezon.
Matka czerwi 2600 jajeczek. Pszczoły przynoszą 176 kg miodu. Z tego pszczoły do wykarmienia czerwiu zużywają 110 kg (od marca do połowy lipca) dla pszczelarza zostaje 66 kg miodu przez sezon.

Czyli mając obszerne gniazdo. Nie ogołacając rodzinę podczas miodobrania z całego miodu, opłaca się aby matka czerwiła ile wlezie od marca. Ograniczać ją można zacząć dopiero 30 dni przed zakończeniem ostatniego pożytku. Czyli w moich warunkach około 15 czerwca.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 23 lutego 2013, 11:45 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
CYNIG pisze:
Jeśli ja w moich przeciętnych stacjonarnych warunkach pożytkowych puszczę plenną matkę na duże gniazdo bez żadnych ograniczeń to... pszczół będę miał w lecie mnóstwo, gorzej z miodem a później z głodem.

Dzisiaj piszesz i myślisz o takich warunkach jakie masz w tej chwili.A jak zaczniesz wędrować? A zaczniesz.
W/g mnie chodzi o to,że mając duże gniazdo i plenną matkę -gospodarka pasieczna staję się plastyczna i czynniki zależne od ciebie nie ograniczają cię. Np.:nie wywozisz ujmujesz ramki z gniazda-z 12 na 10,wędrujesz puszczasz na 12.Nie robisz odkładów 10-robisz 12 itd.
Nigdzie nie jest napisane ,że trzeba produkować " mięso".
To tak jak z samochodem,który ma 200 KM i może jechać 250km/h,w razie potrzeby moc i szybkość nie ograniczają cię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 23 lutego 2013, 11:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
emka24, masz rację, ale poniekąd potwierdzasz to co napisałem, że wszystko trzeba przeanalizować i dostosować do własnych warunków a nie sztywno kopiować. :)
Jak zacznę na poważnie wędrować to nie będą to ule wielkopolskie i wtedy na pewno każdy kilogram pszczół będzie na wagę złota.

Opiszę swój przypadek sprzed kilku lat. Miałem wtedy ule Ostrowskiej i 12 ramkowe Dadanty i nieco mniej wiedzy jak obecnie.
Ostrowskiej prowadziłem słowo w słowo tak jak to opisała w swoich zaleceniach dr Ostrowska, dadanty prowadziłem "po swojemu" czyli gniazdo na 12 ramkach bez ograniczania metek i nadstawki 1/2. Efekt - z Ostrowskiej miałem swoje pierwsze wiaderka miodu z dadantów też miałem pierwsze ale doświadczenia w zbieraniu i osadzaniu rojów :) (też cenne).
Czyli jednak gniazdo dostosować do swojego terenu pożytkowego, wiedzy i prowadzonej gospodarki.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 23 lutego 2013, 12:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
CYNIG pisze:
Jak zacznę na poważnie wędrować to nie będą to ule wielkopolskie

Właśnie o to chodzi. Pszczołę wymienisz w jeden sezon ,gospodarkę zmodyfikujesz na bieżąco,ale kilkudziesięciu uli nie wymienisz i będziesz się z nimi bujał.Polecam wykład Krzysztofa Olszewskiego wygłoszony na III Lubelskiej Konferencji Pszczelarskiej,oraz jego comiesięczne porady w tegorocznym PSZCZELARSTWIE.Jest tam między innymi o tym,że obszerny ul i plenna matka nadaje się na słabe pożytki.
Nawiasem mówiąc (to jest moje zdanie i nie chcę wywoływać nowej wojny)to mając ul Ostrowskiej,Dadanta i wielkopolski , stawiając na wielkopolski wybrałeś chyba najmniej trafnie-powtarzam w/g mnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 23 lutego 2013, 12:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
czytam na bieżąco te artykuły w "Pszczelarstwie"
Wiadomo, że wybór ula jest sprawą subiektywną. Dla mnie wielkopolski w układzie gniazdo na pełnej ramce plus 3 półnadstawki (1/2wlkp) jest rozwiązaniem komfortowym. Co nie znaczy że najwydajniejszym.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 23 lutego 2013, 12:53 - sob 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
To dziwne , że w dadancie 12 ramkowym miałeś same rójki a w wielkopolskim ich nie masz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 23 lutego 2013, 12:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Odnowiciel,
wydaje mi się, że doprowadzałem rodzinę do dużej siły w momencie jak urywał się pożytek i nie potrafiłem zapanować nad nastrojem rojowym.

Teraz to już nie ma znaczenia, obecnie ostatnie dadanty już obłaskawiłem ale i tak mi się w nich źle pracuje i zostaną przerobione na wielkopolskie. Docelowo cała stacjonarna część pasieki będzie na wielkopolskich w układzie 1 + 3x1/2.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 23 lutego 2013, 13:19 - sob 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
No widzisz dlatego tak pytam bo wycofałem się z wielkopolskich bo żle mi się gospodarzyło, nie miałem pół nadstawek i przeszedłem na dadanty z nadstawką 18-stką i według mnie są lepsze. Mam za zimowane 2 ule na 2 nadstawkach i zobacze w tym roku jak się pracuje na samych 18-stkach.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 23 lutego 2013, 23:43 - sob 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
górski_pszczelarz pisze:
pszczoły zbierają miód w sposób wykłądniczy w stosunku do ich ilości w gnieździe. Przyjmuje się że 10% więcej pszczół zbiera 20% więcej miodu. Natomiast na wykarmienie pszczoły idzie zawsze taka sama ilość.

Muszą mieć jeszcze odpowiednie duże pożytki aby miały z czego zbierać, bo jeśli się nie wypracują to albo szybki odkład jeśli się zdąży albo drzewo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 11:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
anZag pisze:
górski_pszczelarz pisze:
pszczoły zbierają miód w sposób wykłądniczy w stosunku do ich ilości w gnieździe. Przyjmuje się że 10% więcej pszczół zbiera 20% więcej miodu. Natomiast na wykarmienie pszczoły idzie zawsze taka sama ilość.

Muszą mieć jeszcze odpowiednie duże pożytki aby miały z czego zbierać, bo jeśli się nie wypracują to albo szybki odkład jeśli się zdąży albo drzewo.
matematyka to nie przyroda zeby miec silne rodziny trzeba miec stały pozytek albo wozić na pasieki stacjonarne doprowadzenie rodziny so maximum siły jest conajmniej ryzykowne czego dowodem jest kol Cynig zaleznosc pozytku do siły rodziny jest podstawowym czynnikiem oddajacym ilosc miodu w pasiece co na kazdym ulu da sie wykonac ale gniazdo które nie przysparza nam pracy jest wersja najwygodniejsza i najmilsza w pracy dlatego tu zgadzam sie z kol ze typ ula trzeba przemyslec pod swoim kontem zadna rada w tym wypadku nie musi być trafiona


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 13:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
sali masz 100% racji. Ja pisząc o ilości pszczół w stosunku do noszenia miodu miałem na myśli ul wielkopolski, a dokładnie jeden jego korpus (bo ten typ ula mam w pasiece). Nie chodziło mi o produkcje rodzin "gigantów" no może jedynie jak bym miał zamiar robić z niej odkłady. Może to tak zabrzmiało, ale był to taki duży skrót myślowy, dlatego mogłem tam jeszcze dopisać zdanie na końcu, ale tego nie zrobiłem ;) W ulu tym oczywiście da się pracować tak jak w każdym. I podkreślam w każdym przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów osiągnie się zadowalające rezultaty, jednak w zależności od ula wymaga to mniej lub więcej pracy. JEdnak w wielkopolskim pracy trzeba niestety wykonać więcej, ponieważ ma tą wadę że operowanie całymi korpusami mija się z celem. Bo albo będziemy mieli mizernotę na jednym korpusie, albo będziemy mieć giganta na dwóch, który jak tylko braknie pożytków ucieknie na drzewo. A jeśli chcemy osiągnąć zadowalające zbiory i panować nad rodzinami, to trzeba operować pojedynczymi ramkami. Dlatego szukam ula i już wiem jaki to będzie ;), w którym praca której można uniknąć będzie ograniczona do minimum, a wtedy wędrowanie, produkcja matek na własne potrzeby i inne zabiegi na które nie starcza mi czasu w sezonie będą jak najbardziej realne do wykonania.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 13:37 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
górski_pszczelarz pisze:
...Bo albo będziemy mieli mizernotę na jednym korpusie...


Napisz Bogdanowi, że mizeroty trzyma na swoich wielopolskich z rodnią na jednym korpusie :haha:

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 13:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2010, 21:00 - czw
Posty: 287
Lokalizacja: Dobrociesz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski,wielkopolski h16
CYNIG pisze:
Napisz Bogdanowi, że mizeroty trzyma na swoich wielopolskich z rodnią na jednym korpusie
i to bez przewieszania czerwiu do miodni.Może za 20 lat...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 14:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
Mizernota na jednym korpusie, chłopie co ty za nowe teorie wymyslasz pszczole wiecej nie jest potrzebne jak jeden korpus do czerwienia dasz wiecej to rozwlecze czerw a wcale go nie bedzie wiecej,a nawet jesli to spowoduje ze nie ujrzysz miodu a bedziesz z podkarmiaczkami po pasiece latał jak dwa tygodnie popada, jak chcesz sprawdzić to daj połnadstawke do WL do jednakowej rodziny i poczekaj czy bedzie silniejsza od tej co ma tylko jeden korpus, problem jest jesli chodzi o zapasy bo trzeba im zostawiać zawsze troche w miodni albo przy załamaniu pogody podkarmiać ale w rezultacie nie ma róznicy sprawdź a zobaczysz, i nie pisze tu broniac ula jakiegos bo sam mam w wiekszosci LG 18 tylko ze taka jest prawda i powie ci to kazdy kto ma juz pare lat pszczoły,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 16:32 - ndz 
Kolega górski pszczelarz to niech sobie poczyta kilka działów tego forum ,albo kupi dwie dobre książki o gospodarce na spadzi i ogólnie o gospodarce w ulu wielkopolskim .
Przy założeniu ,że gospodarzy na pszczole kraińskiej w tym ulu na jego pożytkach <główny pożytek po 10 czerwca> niech nie opowiada głupot ,że się nie da .W dobrze prowadzonej pasiece nie wiem czy 2-3 rójki w sezonie takiemu pszczelarzowi wyjdą z 300 rodzin.

Równe rodziny w kwietniu ,na mniszek wszystkie dostają korpusy miodowe i w połowie maja zabiegi przeciwrójkowe ,po 10 czerwca spokój do końca sezony z rójkami, tylko miodobrania brać i trzepać kasę z miodu .

System Polbartowy to inna bajeczka ,zresztą on już napisał wszystko także polecam przeczytać ze zrozumieniem.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 16:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Gegon u mnie nie ma spadzi. Najwięcej pożytków jest w maju. Potem posucha i dopiero lipa. A o ulach wielkopolskich mam swoje zdanie. Nie oceniam ich źle bo na nich pracuję i rójkę miałem w zeszłym roku jedną pierwszy raz od 3 lat. Na zbiory miodu też nie narzekam bo od paru lat poza drobnymi ekscesami, które wynikały z przyczyn zewnętrznych było dobrze jak nie bardzo dobrze. Jednak widzę pewne ich wady i planuję je wyeliminować. Jeśli wy ich nie widzicie to tylko się cieszyć. Pasiekę mam ulokowaną 60 km od miejsca zamieszkania także czasu nie mam za wiele, tym bardziej że pracuję. Dlatego w sezonie jestem w niej tylko raz w tygodniu chyba że mam urlop. Czasem raz na dwa tygodnie. I jakoś pszczoły dobrze się mają. A pisanie że się nie znam itp. mnie nie rusza także piszcie co se chcecie.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 17:00 - ndz 
a ten czarny miód co masz w sklepiku to z czego jak nie ze spadzi ?
Nawet na etykiecie pisze miód spadziowy,a teraz podobno przewozisz pasiekę bliżej lasu ,kolego nie żebym miał złe zamiary ,bo nie znam pożytków ani lokalizacji kolegi pasieki ,ale 3 km od gminy Jodłownik <z tego co patrze na mapy> jest potężny las chyba kilka tysięcy hektarów o tej samej lokalizacji piszemy?


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 17:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ten czarny miód pojawia się raz na 3-4 lata. Jest to spadź liściasta (lipa, dęby). Mam pasiekę ułożoną tak że do lasu niestety nie dolecą właśnie 3 km od granicy lasu. Także dookoła sady łąki i niewielki laski liściaste w zagłębieniach terenu.
Także o spadzi typowej w moich okolicach czyli jodłowej do tej pory mogłem jedynie pomarzyć.
Planuję w tym roku przewieźć część pasieki bliżej lasu, ale na razie nad gospodarką w bezpośredniej bliskości typowego kompleksu leśnego się nie zastanawiałem i się nie wypowiadam. Chcę wywieźć, zobaczyć jak będą tam rozkładały się pożytki w ciągu roku i za rok, już konkretnie nastawię się do pracy w takim terenie. Także o pracy na spadzi mogę jedynie pisać czysto teoretycznie. Nie mam żadnej praktyki w tej kwestii.
Jeśli chodzi natomiast o ul wielkopolski. To ja jednak uważam, że 10 ramek to mało i nie wykorzysta się w pełni potencjału rodzin. Rodziny trzymane ściśle na 10 ramkach zawsze jak do tej pory przynosiły mi mniej miodu, niż rodziny w których stwarzałem matką większe możliwości czerwienia przekładając ramki z czerwiem. No ale to jest moje zdanie tylko i nie twierdzę, że mam w 100% rację także nie piszę już w tym temacie bo jak zwykle znajdą się osoby, których racja jest najważniejsza. A pyzatym rozmowa zeszła z tematu :roll:

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 20:31 - ndz 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1287
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
górski_pszczelarz pisze:
Jeśli chodzi natomiast o ul wielkopolski. To ja jednak uważam, że 10 ramek to mało i nie wykorzysta się w pełni potencjału rodzin. Rodziny trzymane ściśle na 10 ramkach zawsze jak do tej pory przynosiły mi mniej miodu, niż rodziny w których stwarzałem matką większe możliwości czerwienia przekładając ramki z czerwiem.

I ja się z kolega calkowicie zgadzam.Gospodaruję w bardzo podobnych warunkach i aby doprowadzić rodzinę do dużej siły koniecznym jest przekladanie ramek.Jeżeli mogę sobie te prace uprościc i przekladac korpusy
[18 cm ] i do tego mieć taki sam wynik albo lepszy to w to idę.Od tego sezonu pracuję tylko na 18cm. :D Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 21:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
jędruś, ile maksymalnie jaj znoszą Twoje matki??
Temat czy dana rodnia jest wystarczająca czy nie to przecież sprawa prostych rachunków.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 21:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
jędruś, Ja myślę o ramce 19,5 cm. Czyli dokładnie 2/3. Będzie to ramka o pojemności takiej samej jak Langstroth 2/3. Przetestuję w tym roku taki układ i zobaczę co wyniknie. Wydaje mi się że podczas rozwoju rodziny w maju 2 korpusy tego typu będą odpowiednie. Z resztą mam masę wyliczeń które przez ostatnie dni sobie robiłem i wychodzi że będzie dobrze ;). No ale trzeba to w praktyce przetestować. Jak będzie coś nie tak to będę miał możliwość łatwo skrócić w kolejnym roku do 18 cm.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 21:49 - ndz 
górski_pszczelarz pisze:
jędruś, Ja myślę o ramce 19,5 cm. Czyli dokładnie 2/3. Będzie to ramka o pojemności takiej samej jak Langstroth 2/3. Przetestuję w tym roku taki układ i zobaczę co wyniknie. Wydaje mi się że podczas rozwoju rodziny w maju 2 korpusy tego typu będą odpowiednie. Z resztą mam masę wyliczeń które przez ostatnie dni sobie robiłem i wychodzi że będzie dobrze . No ale trzeba to w praktyce przetestować.


Przecież w takim ulu też musisz zrobić zabiegi przeciwrójkowe ,a w Langstroth co nie trzeba nic robić ? :haha:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 22:13 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
górski_pszczelarz, Poczytaj co BoCiAnK pisze w temacie; Intensywna gospodarka pasieczna w ulach typ 1/2 dadanta tu Ci wpiszę jeden cytat;
,,Ja miałem 40rodzin na 1/2 D jedynym powodem dla jakiego zlikwidowałem te ule były przeglądy antyrojowe
powróciłem do pełnej ramki Dadanta z prostej przyczyny mając gniazdo na 20 ramkach 1/2D musisz przeglądnąć 20 a przy pełnej tylko 10 ''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 22:19 - ndz 
anZag pisze:
powróciłem do pełnej ramki Dadanta z prostej przyczyny mając gniazdo na 20 ramkach 1/2D musisz przeglądnąć 20 a przy pełnej tylko 10 ''

Tylko. Przy pełnej ramce aby dokonać tego przeglądu, musisz każdą z korpusa wyjąć. Półkorpus wystarczy przechylić i wszystko widzisz.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 22:35 - ndz 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
anZag pisze:
górski_pszczelarz, Poczytaj co BoCiAnK pisze w temacie; Intensywna gospodarka pasieczna w ulach typ 1/2 dadanta tu Ci wpiszę jeden cytat;
,,Ja miałem 40rodzin na 1/2 D jedynym powodem dla jakiego zlikwidowałem te ule były przeglądy antyrojowe
powróciłem do pełnej ramki Dadanta z prostej przyczyny mając gniazdo na 20 ramkach 1/2D musisz przeglądnąć 20 a przy pełnej tylko 10 ''


Trzeba stosować ramki pracy i przeglądać całe gniazdo w razie potrzeby.Poza tym jak kolega wyżej pisze korpus przechylasz i masz jak na dłoni.

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 22:41 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Lopez pisze:
Trzeba stosować ramki pracy i przeglądać całe gniazdo w razie potrzeby.Poza tym jak kolega wyżej pisze korpus przechylasz i masz jak na dłoni.

Tak tylko po przechyleniu jeśli zobaczę mateczniki przeglądam 20 ramek połówek , a na pełnej ramce 10 . Co jest szybsze?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 22:51 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
anZag pisze:
Lopez pisze:
Trzeba stosować ramki pracy i przeglądać całe gniazdo w razie potrzeby.Poza tym jak kolega wyżej pisze korpus przechylasz i masz jak na dłoni.

Tak tylko po przechyleniu jeśli zobaczę mateczniki przeglądam 20 ramek połówek , a na pełnej ramce 10 . Co jest szybsze?
a po co ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Langstroth
Post: 24 lutego 2013, 22:59 - ndz 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
anZag pisze:
Lopez pisze:
Trzeba stosować ramki pracy i przeglądać całe gniazdo w razie potrzeby.Poza tym jak kolega wyżej pisze korpus przechylasz i masz jak na dłoni.

Tak tylko po przechyleniu jeśli zobaczę mateczniki przeglądam 20 ramek połówek , a na pełnej ramce 10 . Co jest szybsze?


Ale zobacz ile czasu zajmie Ci wyciąganie tych 10 pełnych i jak nic nie znajdziesz niepokojącego to strata w porównaniu z przechyleniem korpusu jest znaczna.

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 504 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji