FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 08:32 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 lutego 2009, 23:08 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Nowe spojrzenie na wymianę znajdziesz pobierając lub kupując - Kurs poddawania matek do rodzin pszczelich. ze strony: www.jmm.com.pl
Jeśli przeczytasz to podziel się opinią na temat zawartej wiedzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2009, 11:28 - ndz 
Otrzymałem 1 Cześć i jestem Ciekawy następnej

Bardzo Ciekawe i pouczające poruszenie zagadnienia ,lecz wymaga od przeciętnego pszczelarza minimum wiedzy na temat biologi i zachowania się pszczół
Drugą ważnym aspektem jest aby hodowcy oferujący matki sztucznie unasienniane zachowali procedury jakie powinny być zachowane przy sztucznej inseminacji wtedy połowę problemów znika
:wink:

Warto się zapoznać z tym materiałem :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2009, 17:54 - ndz 

Rejestracja: 16 maja 2008, 09:38 - pt
Posty: 69
Lokalizacja: Siemianowice
W ubiegłym roku otrzymałem pierwszą część kursu poddawania matek. Był bardzo ciekawy. Teraz otrzymałem już dwa razy dalszą część.
Jest bardzo ciekawy i godny uwagi. Jestem początkującym, więc zacznę w tym roku próbować korzystając z otrzymanych informacji, a także porad z tego forum i przeczytanych w książkach Ostrowskiej i Marcinkiewicza.
Mam nadzieję, że się nauczę poddawać matki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2009, 16:45 - pn 
Uzupełnienie do informacji o kursie!!!
Swoją opinię o metodzie poddawania - 'Pro-Eko 2M', wyślij także na stronę z której pobierasz kurs na adres: biuro@jmm.com.pl
Metoda" 2M", może stanowić przełom w tej dziedzinie. Twoje informacje mogą być przydatne do zrobienia statystyki zastosowania metody przez wielu kolegów w różnych sytuacjach gospodarczych i środowiskowych.
Dziękuję za poświęcenie czasu temu tematowi.
JMM.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2009, 16:28 - wt 
W nawiązaniu do przeczytanych 3 części kursu Poddawania matek i matek inseminowanych
Jak wspomniałem znacząca większością sukcesu jest praca hodowcy nad wysłaną matką i zachowaniem odpowiednich procedur przed i po inseminacji
Należy przypomnieć dwa istotne fakty
1) Gdy Kupujemy matkę czerwiąca – hodowca ma obowiązek w metryce zaznaczyć a raczej napisać datę sprawdzenia zasklepu Czerwiu co jest dowodem że matka czerwi prawidłowo i zwartym czerwiem
2) Gdy Kupujemy matkę o nie sprawdzonym czerwieniu na metryce ma być data rozpoczęcia czerwienia Matki
Teraz należy się zastanowić po co chcemy wymieniać matkę i jak przykładów Metod i powodów można by mnożyć bez liku lecz najczęściej spotykanym jest wiek matki , matka zaczyna czerwić czerwiem rozstrzelonym lub już z trutowiała i tu zaczyna się pod górkę zachwianie stanu biologicznego składu rodziny
Taką rodzinę do przyjęcia matki trzeba odpowiednio przygotować tak aby w tej rodzinie była znaczna przewaga karmicielek i to od 3-7 dni w stosunku do pszczoły lotnej (starej) która zazwyczaj nie chętnie akceptuje matki jakie kolwiek , należy poddać Czerw na wygryzieniu i dopiero przystępować do wymiany [Wtedy po wygryzieniu młodzieży stosunek się wyrównuje lub nawet zwiększa] , Czy to matek inseminowanych czy z wolnego lotu / Nie należy wtedy podawać matek nie unasiennionych a tym bardziej po okresie 9 dni jakie sugerują książki i czasopisma
Matki sztucznie unasieniane jakie są obecnie dotowane przez ARR to pomyłka totalna i wcale nie ma się czemu dziwić że pszczelarze narzekają Te matki są dla pszczół a zwłaszcza pszczół rodzin macierzystych po prostu NIE ATRAKCYJNE Jest to matka stara a na dodatek nie czerwiąca bo nie są właśnie zachowane prawidłowe etapy , Dlatego powinno się je poddawać do specjalnie przygotowanych ulików weselnych które zasiedla się pszczołami nie lotnymi ( wcześniej strząśniętymi z ramek z wygryzającymi się pszczołami lub z czerwiem otwartym) Skrzynkę odstawia się jeszcze na 1-3 godzin aby odleciały pozostałe dopiero wtedy należy zasiedlać uliki weselne i poddać matki inseminowane nie czerwiące
Najlepszym Przykładem przyjęć matek jest odkład zrobiony z czerwiu wygryzającego się do którego wzięto ramki z pszczołami i dosypano pszczół z ramek z czerwiem otwartym po odleceniu pszczół lotnych w ciągu 72 godzin wygryza się młoda pszczoła po sprawdzeniu czy gdzieś na boku nie ma mat- rat , taki odkład przyjmie wszystko co się podda .
Inna istotną rzeczą jest podawanie matek bez pszczół towarzyszących , to nie matka staje się intruzem tylko właśnie te pszczoły matka przestraszona zaczyna uciekać ,a jak wiadomo ruchliwość matek poddawanych jest nie wskazana
Pora poddawania matek matki należy poddawać po ustaniu lotów gdy na pasiece panuje spokój ,pszczoły błądzą do 18 % podczas lotów dziennych dlatego najmniejsza ingerencja stawia całe zastępy strażniczek w stan pogotowia co nie sprzyja poddawaniu matek
Pożytek nigdy nie należy poddawać matek do ula w którym jest mało lub brak pokarmu takiej rodzinie wcześniej planując wymianę czy poddanie matki należy podać ciasto aby uzupełnić stan zapasów do min 5 kg nie podaje się syropów syty w momencie poddania tylko Ciasto którym zajmują się pobieraniem pszczoły starsze i lotne
Warunki pogodowe też są istotną sprawą

Jest to moje zdanie :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2009, 20:35 - wt 
Dziękuję!
Pozdrawiam.
JMM..


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji