FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:08 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11 lutego 2016, 16:27 - czw 
Czy to jakiś stan hibernacji pszczół ?? czy to w ogólę możliwe, żeby znowu odżyły ?
Na forum czytałem w styczniu że jak ktoś przyniósł do kotłowni szklankę martwych pszczół, w wiadomym celu to po jakimś czasie, miał w piwnicy (nazwijmy to) malutką "rójkę". Co o tym sądzicie ?

https://youtu.be/ys0WzCMYWDI


Na górę
  
 
Post: 11 lutego 2016, 16:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
kwint0 pisze:
Czy to jakiś stan hibernacji pszczół ?? czy to w ogólę możliwe, żeby znowu odżyły ?

To się nazywa zagłodzeniem rodziny pszczelej?
Moim zdaniem słaba rodzina zdziesiętkowana różnego rodzaju patogenami próbując się ratowac czerwiła nieustannie zjadając cały pokarm(pszczelarz pewnie niedał go zbyt wiele). To są jej ostatnie godziny życia. Pszczoły dostały troche słońca i zaczeły latać. Myślę, że gdyby ten film był kręcony dzień później facet pozamiatałby dennice.
Hej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2016, 16:53 - czw 
to że nie ma pokarmu to widać po ramkach, ale ... dziwi mnie to że odżyły, pod koniec filmiku, następnego dnia już pokazuje pusty ul, nie wiem czy to ten sam.


Na górę
  
 
Post: 11 lutego 2016, 17:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
kwint0 pisze:
dziwi mnie to że odżyły, pod koniec filmiku

nie wiem jak ci to obrazowo wytłumaczyć..
Pszczoła jest zmiennocieplna. Do wytworzenia temperatury(tak jak inne zwierzęta) potrzebuje energi. W tym przypadku miodu, syropu cukrowego lub innego inwertu(innymi słowy węglowodanów).Nie mając energi pszczoły umierają(zimą nie mogąc wytworzyć temeperatury zamarzają). Na tym, filmie od smierci dzieli je kilka godzin dostając trochę promieni słonecznych(ogrzewają się) i zaczynaja latać.
Gdyby dałby ramkę pokarmu pewnie taki zdechlak dotrwałby do wiosny.
Czy teraz troszkę jasniej/
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2016, 19:27 - czw 
czyli pszczoła to coś w stylu pieca, tak ? (hehe, kiepskie porównanie) nawet z ostatniego węgielka można zrobić ciepłe grzejniki jeśli użyje się odpowiedniego materiału.

opłacało by się ratować taką malutką rodzinkę na 3 uliczkach ? np. poprzez szybkie przełożenie w jakiś sposób na raz tych 4 ramek razem z pszczołami, (bez wyciągania ich osobno) do jakiegoś ulika odkładowego i przeniesienie ich np do garażu gdzie jest +10|12. Chodzi o czas w który rodzinka się ogrzeje i zje trochę pokarmu, by potem np wymienić jedną ramkę z najmniejszą ilością pokarmu na taką ogrzaną do np. temp 35 stopni. Ulik po np. tygodniowej regeneracji ocieplamy np. styropianem i wystawiamy na zewnątrz gdzie by temp. wynosi ok +5
Sprawdzamy pogodę i jeśli temp prgnoza pogody na 16 dni będzie w miarę stabilna to taką słabą rodzinkę ratujemy ale pod koniec zimowli, w tym roku to np. luty bo jest ciepło, wcześniejsze ratowanie ma sensu. Ja takiego problemu teraz nie mam, tak tylko teoretycznie rozważam.
Zysku z tej rodzinki by nie było, co najwyżej taka zabawa i ewentualny odkład w czerwcu...

Takie jakby sztuczne podtrzymywanie życia pszczół, szybki może nawet szalony pomysł :blee:


Na górę
  
 
Post: 12 lutego 2016, 20:45 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
kwint0 pisze:
co najwyżej taka zabawa

To jedyne sensowne stwierdzenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji