FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 19:06 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 listopada 2007, 21:41 - pt 

Rejestracja: 11 października 2007, 08:40 - czw
Posty: 228
Lokalizacja: Pomorze
Skład chemiczny pszczelarskiego zestawu.
Miód: Zawiera ok. 17% wody, ok.80 % cukrów ze zdecydowaną przewagą glukozy i fruktozy oraz kwasy : cytrynowy, jabłkowy, mlekowy, bursztynowy, mrówkowy, masłowy, propionowy, octowy, glukozowy. Białka: globuliny, Albuminy oraz aminokwasy. Barwniki: karoten, ksantofil, chlorofil. Substancje lotne zapachowe: aldehyd mrówkowy, aldehyd octowy, aceton, aldehyd masłowy i dwuacetyl 5.
Enzymy α – amylaza, β – fruktofuranozydaza, fosfataza, kataliza, oksydaza glukozowa. Hormony : acetylocholina, hormon wzrostowy. Witaminy : kwas nikotynowy PP, kwas oskorbinowooctowy – C, wtamina B1, ryboflawina –B2, prodyksyna –B6, biotyna – H, kwas foliowy, kwas pantotenowy, oraz inhibiny. Natomiast rutyna występuje tylko w miodzie gryczanym. W miodzie występuje też szereg pierwiastków tj. jak: żelazo, , selen, magnez, itp. 23 alkohole i ponad 30 innych substancji roślinopochodnych. W miodach stwierdzono również obecność wielu substancji , które zidentyfikowano częściowo. O części wiadomo, że są, lecz nauka się o nich nie wypowiedziała.

1)Pyłek kwiatowy – W związku z tym, że pyłek kwiatowy zawiera również znaczną ilość miodu to składniki stwierdzone w miodzie są też w pyłku kwiatowym odebranym pszczołom. A oprócz tego mieszanina pyłków kwiatowych zawiera pełen zestaw antyalergenów dodawanych przez pszczoły stosownie do rodzaju pyłku. Miód ubogi jest w białko i aminokwasy. Pyłek jest za to ich arsenałem, szczególnie egzogennych nie wytwarzanych przez człowieka a niezbędnych jak metionina, lizyna, treoinina, histydyna, leucyna, izoleucyna, walina, fenyloalanina i trypotofan oraz kwasy nukleinowe z przewagą rybonukleinowego. Pyłek zawiera również lipidy ok. 5,1 % - a przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) jak :linolowy. γ- linolenowy i arachidowy (do 0,4 %). Fosfolipidy- do 1,5 % oraz fitosterole głównie β – fitosterol w ilości 1,1 %. W pyłku jest ok. 1,6 % związków fenolowych: flawonoidy, leukotrieny, katechiny i fenylokwasy. Flawonoidy to pochodne glukozydowe kemferolu, kwercetyn, izoramnetyny oraz kwas chlorogenowy, a oprócz tego oleanowy, kwas β- ursolowy, i alkohol betulinę. Do cennych substancji zawartych w pyłku należy zaliczyć również witaminy i biopierwiastki, których w pyłkach jest stosunkowo dużo i mają istotne znaczenie.Witaminy: A, E, D, B, B1, B2, B6, C. Kwasy: pantotenowy, nikotynowy, foliowy, biotyna, rutyna, inozytol. Łącznie ich ilość szacuje się na ok. 0,7 %. Biopierwiastki to 1,6 % ogólnej masy pyłku w tym makroelementy (wapń, fosfor, magnez, sód i potas) oraz mikroelementy ( żelazo, miedź, mangan, krzem, selen, magnez i inne w ilościach śladowych ). Wg najnowszych danych krajowych średnia zawartość głównych składników w powietrznie suszonym pyłku kwiatowym w temperaturze 40 º wynosi: Białko 32,8 & w tym aminokwasy egzogenne 11,5 %, cukry redukujące 40,7 %, lipidy 12, 8%, witamina C 0,19 %, karoten 0,07 ?% i biopierwiastki 4 %. Pewna ilość substancji występująca w pyłkach w ilościach śladowych to substancje nie zidentyfikowane, choć znane są ich niektóre cechy, które mają zdecydowanie pozytywny wpływ na organizm człowieka.

2)Propolis – Mówiąc o składzie chemicznym propolisu można pokusić się o wymienienie tylko głównych jego składników. Jako typowa substancja lecznicza produkowana, przez rośliny, do leczenia ran i osłaniania własnych pąków kwiatowych posiada taką różnorodność form zawartych szczególnie w świeżym surowcu w tak zmiennej ilości i konstrukcji chemicznej, że nie sposób do niektórych się odnieść, ponieważ pojawiają się one tylko w warunkach dyktowanych prze z świat roślin. Niektóre związki chemiczne pojawiają się okresowo, niektóre identyfikuje się raz na kilka lat, a część z nich rośliny wytwarzają tylko raz - tych jest bardzo dużo. Spośród ogólnej ilości 2000 form stwierdzonych w propolisie znanych jest około 300 składników. Należą do nich związki fenylowe flawonoidy, terpeny, substancje lipidowe, woskowe, biopierwiatki i inne składniki.77 % propolisu czystego to związki fenylowe są to fenylokwasy, alkoholofenole, estry aromatyczne, aldehydofenole, ketofenole, kumaryny oraz nleżace do innych grup chemiczny.Do grupy fenylokwasów należą: kwasy: benzoesowy, cynamonowy, oraz ponad 20 pochodnych tych związków a także kwas kawowy i ferulowy. Z alkoholofenoli propolis zawiera alkohol benzylowy i cynamonowy ,tworzą one większość estrów obecnych w tym produkcie. W dużych ilościach spotykany jest m.in. benzoesan benzylu..Estry aromatyczne to: salicylan metylu, kofeinian fenyloetylowy , kofeiniany prenylowe oraz kofeinian, ferulawy i kumarany bytanylowe. Aldehydofenole w propolisie to wanilina , z kumaryn eskulatyna, a z innych związków fenolowych eusenol. Druga grupa to flawonoidy. W propolisie występują wyłącznie aglikony czyli związki bez cukru. Z propolisu wyodrębniono ponad 50 flawonoidów należących do 5 grup chemicznych:flawonów, flawonoli. Flawanonów, flawonololi, i chalkonów.
Z grupy flawonów najczęściej w propolisie występują : chryzyna, tektochryzyna i akacetyna. Spośród flawonoli wymienić należy : galanginę i kemferol. Grupa flawonów to pinostrobina i pinocembryna. W grupie flawonowów poznana jest pinobanksyna,
natomiast z grupy chalkonów poznano chalkon pinostrobinowy i pinocembrynowy. Ogólna zawartość flawonoidów w czystym propolisie mieści się w granicach 4,4 % -10,8% . Terpeny w propolisie występują w niewielkich ilościach ( 0,8 %). Zaliczamy je do trzech grup: monoterpeny ( geranion, borneo, seskwiterpen) β – eudesmol)
i triterpenów (kanotyllal). Poza terpenami propolis zawiera wiele innych substancji lotnych takich jak kwasy alifatyczne i aromatyczne, alkohole, estry, aldehydy, ketony, węglowodany oraz związki o różnej budowie chemicznej pochodnej olejków eterycznych. Substancje lipidowo-woskowe w odróżnieniu od wosku pszczelego nazywane są także woskiem roślinnym, ich zawartość w propolisie sięga 18,8%. W ich skład wchodzą kwasy tłuszczowe, estry kwasów tłuszczowych, alkoholi jednoworotlenowych, węglowodory i sterole. Do najważniejszych kwasów tłuszczowych zalicza się kwasy nienasycone: linolowy, linolenowy i arachidowy a także kwasy nasycone: heksadekanowy i terakozanowy.W grupie estrów wyróżnia się palmityniany metylowe i etylowe. Węglowodory reprezentowane są zwykle przez heptakosan i nonakosan. Do steroli zalicza się lanosterol i stigmasterol. W propolisie stwierdzono również obecność ponad 30 biopierwiastków, których zawartość w propolisie nie przekracza 0,8 %.
W niewielkiej ilości wapń, magnez, mangan, cynk, żelazo, miedź, krzem, glin, chrom, kobalt i selen. W skład propolisu wchodzą również witaminy B1, B2 (prowitamina A), białka, enzymy, wolne aminokwasy i węglowodany ( glukoza, fruktoza, sacharoza) a takżeduży asortyment związków niezidentyfikowanych. Łączna ilość ich nie przekracza zwykle 3% masy propolisu.
Trzeba mieć pełną świadomość, że wymieniane składniki w poszczególnych produktach pszczelich tj. miodzie, pyłku i propolisie w swojej nazwie niewiele mówią przeciętnemu zjadaczowi miodu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że 95% tych składników to substancje niezbędne dla organizmu człowieka, których zwyczajnie jest mało w żywności a znaczna część nie występuje w ogóle, to można wyobrazić sobie jakie znaczenie ten zestaw może odegrać w poprawie metabolizmu każdego człowieka. Właśnie dr Jarvis w Vermont (pogranicze Kanady i USA) w swojej klinice stosując ten zestaw uzyskiwał całkowite wyleczenia przypadłości uznanych przez ówczesną medycynę konwencjonalną za nieuleczalne.


Wyciąg propolisowy:
50g rozdrobnionego propolisu, 500cm3 alkoholu etylowego 70% (350ml spirytusu i 150ml przegotowanej wody) - pozostawić w temperaturze pokojowej, bez dostępu światła, przez ok. 14 dni - codziennie wstrząsać. Wstawić na 24 godziny do lodówki. Przecedzić. Przechowywać w temperaturze pokojowej w ciemnym szklanym naczyniu.

Masło propolisowe:
1 kg masła rozpuścić, wsypać 150g rozdrobnionego propolisu, wymieszać, przetrzeć przez sitko lub gazę. Przechowywać w lodówce.

Mleko propolisowe:
1 litr świeżego mleka zagotować, dodać 50g rozdrobnionego propolisu, wymieszać, przecedzić przez sitko lub gazę, ostudzić, zebrać wierzchnią warstewkę wosku, przechowywać w lodówce
.
Maść propolisowa:
70g wazeliny i 15g rozdrobnionego propolisu wymieszać w naczyniu wstawionym do gorącej wody, przetrzeć przez sitko lub gazę, ostudzić.

Nagniotki (maść):
50g kitu pszczelego, 20g wosku, sok z jednej cytryny; ucierać \"na ciepło\", aż powstanie jednolita maść. Stosować codziennie na nagniotek, aż zbieleje; po wymoczeniu wyjąć razem z \"korzeniem\".

_________________
Sabard


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 listopada 2007, 01:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
i niech ktoś taką informacje umieści na opakowaniu...super dane do ulotek dięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2008, 20:53 - pt 
entrion pisze:
i niech ktoś taką informacje umieści na opakowaniu...super dane do ulotek dięki


Wcale nie musisz nigdzie umieszczać zawsze gdy sprzedaję produkty pszczele mam przy sobie
Książkę na ten temat zachęcam klienta do powiedzenia po co mu mód wtedy gdży mi odpowie że szuka miodu na dane schorzenie staram mu się doradzić i przekonać jaki ma miód kupić zazwyczaj szukają miodu
Ja pozyskuje miody odmianowe a w takiej książce masz opisane daną odmianę na jakie dolegliwości się zaleca jakie miody nie zdarzyło się by odszedł od mojego stanowiska z pustymi rękoma
Poza tym zawsze mam na kserowane w skrócie ulotki na temat odmian i właściwości leczniczych miodu i rozdaję z moimi inicjałami Pasieki co obfituje w to że dzwonią i zamawiają odpowiednie miody


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji