FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 21:07 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2179 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 44  Następna
Autor Wiadomość
Post: 24 lutego 2018, 12:13 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
olemiodek,

wiedz że na mnie możesz zawsze liczyć, jak już zimy nie będzie u mnie w kwietniu to sie "pochwale" że wcale to nie żarty o czym pisze tylko smutna rzeczywistość bo jak nie urok to sraczka :cry: poźniej pokarzę to samo w maju czy coś się zmieniło, bo znam kilka sztuczek a improwizowanie mam opanowane :P zimować rodziny na 8-10 ramkach czy 56 korpusach każdy potrafi tylko nie ja :?

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2018, 12:39 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kudlaty, Musisz się więcej uczyć od kolegów :) Oni są serdeczni i podzielą się wiedzą i nie wiedzą .Trzymaj się cieplutko jak by co to wiesz gdzie mnie szukać "paka" :oops:

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2018, 19:55 - sob 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
olemiodek, oki, już nie będe się naśmiewał z Twojego ptaka ;)
Co do dziurawych skrzynek, to ucze się na błędach. Jak zaczynałem kupiłem 3 styropiany i 2 drewniane. Po 2 sezonach styropiany dziurawe, więc wycofałem z użytku. Zimować się w tym nie da, za delikatne, szybko się niszczą, do tego trzeba walczyć z ptakami (ale niektórzy lubią taki sport zimowy ;) ). Zostawiłem drewniane, niestety coś za coś, są cięższe, ale wole takie pancerne niż łatać te styropiany. W tym roku testuje jeszcze jeden poliuteran. Zobaczymy, może to bedzie złoty środek między wagą a trwałością.
A teraz serio pytam bo Ty masz sporo kaukazów zdajsie. Jak z ich agresywnością? Miałem kilka rodzinek kupionych z kaukazami (tylko to się kociło wsobnie przez wiele lat u jednego dziadka) to nie dało się podejść do pasieki bo od razu goniły. Matki musiałem wymienić i się uspokoiło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2018, 20:12 - sob 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
chcę i ja w tym roku kałkazy ze dwa kupić,
'Barciak bardzo zachwalał swoje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2018, 20:54 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
olemiodek pisze:
astroludek, O mojego dzięcioła to Ty się nie martw i nie udawaj cwaniaka. To przeważnie tacy jak ty kolego, co mówią że im nie padają rodziny :haha: maja najwięcej strat .Kolego pokaż swoje cztery dziurawe skrzynki z pszczołami w pokrzywach , to się dopiero koledzy pośmieją :) :haha: :pala:

Ptaszek teraz dopiero da znać , duży mróz , długo trzymający to jego czas.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2018, 23:43 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Bartek.pl pisze:
chcę i ja w tym roku kałkazy ze dwa kupić,
'Barciak bardzo zachwalał swoje.

Podpytaj stantom20, bo od niego mam kaukaza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2018, 23:46 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
BARciak pisze:
Bartek.pl pisze:
chcę i ja w tym roku kałkazy ze dwa kupić,
'Barciak bardzo zachwalał swoje.

Podpytaj stantom20, bo od niego mam kaukaza.
Także od Tomka mam .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 00:31 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
myślałem nad cau puławska :-)
tylko troszkę z tą kaukaską "boję się" agresywności + F, mniej rabunków :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 07:52 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Bartek.pl pisze:
myślałem nad cau puławska :-)
tylko troszkę z tą kaukaską "boję się" agresywności + F, mniej rabunków :-)



Też mam od Tomka jaka bedzie sie okaże ,ale po co trzymać f iles tam poprostu wymieniac i juz


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 10:28 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Bartek.pl, ja mam od Tomka KP, ale z tego co wiem on ma 2. Druga nie pamiętam jaka. Agresji i rabunków brak.
Oprócz F1 od Tomka pawel. ma F2 ode mnie unasiennianą tez u mnie więc może ci powiedzieć jak jest w dalszych pokoleniach z agresją i rabunkami. Powinno być ok bo w odkładzie gdzie się unasienniała i czerwiła chwile nie zauważyłem agresji u pszczół po niej. Może to akurat fart u tej jednej matki, ale wątpię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 13:04 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
opis z ambrozji, nie zachęca zbytnio ;-)
PSZCZOŁA KAUKASKA

Pszczoła ta pochodząca z wysokogórskich rejonów Kaukazu, jest obecnie rozpowszechniona na całym świecie. Rasa kaukaska kształtowała się w dolinach i na zboczach górskich. Pszczoły charakteryzują się szarą barwą ze srebrzystym odcieniem, pokryte krótkimi włoskami. Należą do najmniejszych pszczół europejskich lecz posiadają najdłuższy języczek 6,7-7,3 mm. Są bardzo łagodne, podczas przeglądów dobrze trzymają się plastrów. Posiadają one zdolność szybkiego wyszukiwania nowych pożytków, zaś do pracy wylatują w temperaturach niższych niż u innych ras. W drodze powrotnej do ula nie wykonują zalotów i nie siadają na mostku, lecz bezpośrednio wchodzą przez wylotek do ula. Pszczoły te wykazują dużą skłonność do rabunków, ale własnego gniazda bronią bardzo energicznie.

Charakteryzują się również intensywnym wydzielaniem wosku, z tym że wybudowane przez nie plastry są nierówne i często połączone ze sobą. Wyjątkowo mocno kitują gniazdo i wylot, który przed zimą może być nawet zabudowany z pozostawionymi jedynie niewielkimi otworami. Cechuje je również gromadzenie dużych ilości pierzgi. Miód najchętniej składają w części gniazdowej co powoduje w okresach intensywniejszych wziątków duże ograniczenie w wychowie czerwiu. Do nadstawek przechodzą bardzo niechętnie. Komórki z miodem poszywają na "mokro". W okresie zimy utrzymują w gnieździe stosunkowo niskie stężenie CO2 , dlatego są w tym okresie bardziej aktywne niż pszczoły innych ras. Przyczynia się to do niezbyt dobrej zimowli tych rodzin w rejonach chłodniejszych. W zapasach zimowych nie tolerują domieszki spadzi. Rasę tą charakteryzuje podatność na nosemozę i kiślicę. Wiosenny rozwój rozpoczynają stosunkowo późno i rozwijają się powoli. Źle również znoszą wiosenne nawroty chłodów. Płodność matek nawet przy optymalnych warunkach nie jest wysoka i waha się od 1000 do 1500 jaj. Są mało rojliwe, mają natomiast dużą skłonność do cichej wymiany matek. Pszczelarz nie ma problemu by wyprowadzić je z nastroju rojowego. Na wykorzystanie przez nie nawet wyjątkowo słabych pożytków wpływają:

- ograniczenie wychowu czerwiu przy dobrym pożytku - łatwe wyszukiwanie nowych źródeł pożytku
- duża pracowitość nawet przy gorszych warunkach atmosferycznych.

Wyraźnie przewyższają one inne rasy pszczół w wykorzystywaniu późnych pożytków nektarowych, zaś spadź wykorzystują mniej chętnie. Charakteryzuje je szczególnie duży wziątek z koniczyny czerwonej. Należą do pszczół wymagających stosunkowo małej ingerencji pszczelarza ze względu na słaby rozwój, małą rojliwość i łatwość wychodzenia z nastroju rojowego. Polecane są dla początkujących pszczelarzy i pasiek stacjonarnych.

Pszczoła kaukaska - rozpowszechniona na całym świecie, popularna w Polsce, bardzo wydajna w sezonie letnim, gorzej zimuje w naszych warunkach. W polskim pszczelarstwie dobre są krzyżówki pszczół, kaukaskich z krajowymi trutniami -występuje zjawisko heterozji tj. wzmożone cechy produkcyjności szczególnie w okresie pożytków jesiennych i letnich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 13:27 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Bartek.pl, na opisy nie patrz, bo nie wszystko jest prawdą. Nawet ta sama pszczoła w różnych pasiekach będzie się inaczej sprawować i w efekcie inny opis będzie miała.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 13:32 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Bartek tu masz inne opisy PSZCZOŁA KAUKASKA Apis mellifera caucasica Gorb. - podgatunek pszczoły
miodnej, występujący w wyższych partiach gór Wielkiego i Małego Kaukazu (1200-
1600 m n.p.m.). Żyje tam wiele miejscowych populacji, wśród których wyodrębniono
dotychczas mingrelską, kartalińską, kachetyńską, imieretyńską, ziemnoswanetską,
guryjską i kabachtepińską, poddawane obecnie intensywnej pracy hodowlanej P.k.
rozprzestrzeniła się poza swoją ojczyzną, przede wszystkim na terenie Rosji, lecz
także w Polsce; zadomowiła się również w Ameryce Północnej. Niekiedy określana
jest nazwą: pszczoła szara górska (wysokogórska) kaukaska, podkreślającą jej
odrębność ekologiczną. P.k. są najmniejsze spośród hodowanych w Polsce
podgatunków, ale mają najdłuższy języczek (ok. 7,00 mm). Są szare lub
ciemnoszare, o jasnym, szarobiaławym owłosieniu; odwłok trutni ciemny, matki
brązowawy. Odznaczają się łagodnością, spokojnym zachowaniem się na plastrze
podczas przeglądów, są nierojliwe, ale mają silną skłonność do rabunku. Wydajność
matki w czerwieniu jest niewielka, rodziny nie osiągają zbyt dużej siły. Robotnice są
bardzo pracowite i mają wyjątkowe zdolności do wyszukiwania i zbierania wziątku;
dobrze zapylają koniczynę czerwoną. Sklepią miód na mokro, bardzo silnie kitują
gniazdo. Są wrażliwe na choroby.
PSZCZOŁA KAUKASKA ABCHASKA - populacja pszczoły kaukaskiej występująca
w pasiekach na terenie Abchazji. Wyróżnia się dość intensywnym rozwojem rodzin.
Siedlisko p.k.a. graniczy bezpośrednio z siedliskami kolorowej pszczoły kaukaskiej
nizinnej.
PSZCZOŁA KAUKASKA NIZINNA - rasa lokalna pszczoły kaukaskiej szerokołapej
występująca na obszarze Gruzji i Azerbejdżanu, w dolinach między Wielkim i Małym
Kaukazem. P.k.n. wyróżnia się żółtą barwą na odwłoku robotnic, jest łagodna, lecz
rojliwa i skłonna do rabunku. Najlepiej poznana została w Abchazji. W wyższych
partiach gór (do 1200 m) obszar jej występowania graniczy z siedliskami szarej
pszczoły kaukaskiej. Między tymi dwoma podgatunkami istnieją liczne formy
przejściowe rozróżniane przede wszystkim na podstawie ubarwienia.
PSZCZOŁA KAUKASKA SZEROKOŁAPA (pszczoła kaukaska kolorowa,
pszczoła kaukaska żółta) Apis mellifera remipes Gerst. - podgatunek
zasiedlający niziny i zbocza gór (do 1200 m) Wielkiego Kaukazu, od Morza Czarnego
i Azowskiego do Kaspijskiego, na południe prawdopodobnie do Małego Kaukazu.
Ubarwienie p.k.s. jest jaskrawożółte, w wyższych partiach gór ciemniejsze. Języczek
robotnic długi, a pierwszy człon stopy tylnej nogi znacznie rozszerzony. P.k.s. jest
bardzo łagodna i spokojna, wybitnie rojliwa, zakłada dużo mateczników (do 300).
Dobrze znosi gorące lata, jest też przystosowana do częstych oblotów zimowych. W
obrębie p.k.s. wyodrębniono liczne populacje miejscowe.

Ale czy można tym wszystkim opisom wierzyć


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 16:19 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Bartek.pl pisze:
opis z ambrozji, nie zachęca zbytnio ;-)
PSZCZOŁA KAUKASKA

To opis który mi pasuje do tego co w około 1980 roku było w pasiece ,wtedy to na pewno był oryginał .
Jeżeli jest inaczej znaczy że przeszła jakieś "udoskonalenie "
Pszczoła b.dobra na pożytki z koniczyny czerwonej ,teraz z racji tego że już nie uprawia się tej rośliny u mnie nie ma racji bytu .
Warszawki zwykły to chyba ul dla tej pszczoły .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 21:00 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
baru0 pisze:
Pszczoła b.dobra na pożytki z koniczyny czerwonej ,teraz z racji tego że już nie uprawia się tej rośliny u mnie nie ma racji bytu .
Warszawki zwykły to chyba ul dla tej pszczoły .

Ta pszczoła z wszystkiego przyniesie tak samo, a że ma kilka dodatkowych roślin takich jak koniczyna czerwona w zasięgu języczka niż inne to na plus dla niej. Dlatego jest jedna z pszczół nad którą się będę poważniej zastanawiał w 2018. Co do ula to mam ją w wlkp i ma się dobrze ale chcę ją przetestować na takiej ramce jaką chcę mieć docelowo czyli 1/2D.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 21:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Kaukaz z dobrego źródła z zarejestrowanych ksiąg jest ok :) Bakwast to nie pszczoła moim zdaniem i tyle .Kupa pszczoły mało miodu .Dzięcioł produkcyjnych nigdy nie ruszył tylko uliki z matkami zapasowymi raz posmakował i nie odpuszcza ale już jest opanowany :) Może im nadmuchać :)

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 21:27 - ndz 

Rejestracja: 01 stycznia 2014, 23:06 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: WZ
Miejscowość z jakiej piszesz: Podbeskidzie
Kaukaz jest całkiem fajna pszczoła, ale zalezy co chce sie osiągnąć. Jest to pszczoła która nie tworzy mocnych rodzin i przez to zużywa mniej miodu do wykarmienia czerwia. W efekcie zostaje więcej miodu dla pszczelarza. Z każdego pożytku coś mozna podebrać. Jak dokoła sa pozytki słabe to pracując z ta pszczołą mozna naprawde sporo miodu wybrać. Miałem tę pszczołe w dwóch ulach i na tej podstawie wyciagam takie wnioski.
Jest jeszcze jeden problem: w rejonach spadziowych gdy wystąpi spadź iglasta to ona wyraźnie odstaje od innych pszczół. Ale to zalezy od pszczelarza jakie sobie załozy cele- czy chce mieć pewny miód ale nie w ogromnych ilościach czy liczy na spadź. Ja je miałem tylko w dwóch ulach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 21:41 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
olemiodek pisze:
Bakwast to nie pszczoła moim zdaniem i tyle .Kupa pszczoły mało miodu .

Mam całkowicie inne zdanie na ten temat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 21:44 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
full-light pisze:
Jest to pszczoła która nie tworzy mocnych rodzin i przez to zużywa mniej miodu do wykarmienia czerwia. W efekcie zostaje więcej miodu dla pszczelarza.

Tylko jeszcze coś musi ten miód przynieść. Jak jest mniej czerwiu to i mniej pszczół do noszenia miodu. Ja kaukazy zimuję na 10 ramkach więc gdzie tu to nie tworzenie mocnych rodzin? :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 22:28 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Zainteresowałem się tą pszczołą właśnie ze względu ma wielość rodzin.
Z mojego małego doświadczenia, ale jednak, w tym roku miałem miód z mniejszej rodziny właśnie.
Duża rodzina co przyniosła to skonsumowała.
Tak trochę przekornie ( znajomi pszczelarze, psy wieszają na kaukaskiej, pewnie nigdy jej nie mieli :-) )
Podam dwie matki kaukaskiej cau Puławska z rodowodem :-) jutro zamawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 22:38 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Bartek.pl, co ty się tak tej Puławskiej uczepiłeś :D Ja mam KP i jestem zadowolony :D Nie biorę czegoś co nie pójdzie do nadstawki :D
Bartek.pl pisze:
znajomi pszczelarze, psy wieszają na kaukaskiej, pewnie nigdy jej nie mieli

Skąd ja to znam... To samo jest przy BF. Nie mieli albo mieli jakieś góóó...no albo jeszcze nie wiadomo co a oceniają :haha:
Bartek.pl pisze:
Z mojego małego doświadczenia, ale jednak, w tym roku miałem miód z mniejszej rodziny właśnie.
Duża rodzina co przyniosła to skonsumowała.

Już mówiłem, u mnie jest różnie, ale na korzyść tych większych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2018, 23:27 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
BARciak pisze:
BARciak


Co mam komuś dupppę zawracać dla kilku (2) matek, wstydzę się :oops:
Te są na miejscu (chociaż "drogie" :lol: ) za mateczniki płacę 25 zł.
W zeszłym roku przekładali od 1 maja i od końcówki maja pojedyncze sztuki bez czekania od ręki jadę i mam :-)
Ale jedną żółciutką będą musiał zamawiać bo nie mam na miejscu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2018, 01:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
full-light pisze:
est to pszczoła która nie tworzy mocnych rodzin i przez to zużywa mniej miodu do wykarmienia czerwia. W efekcie zostaje więcej miodu dla pszczelarza.
Jak nie tworzy silnych rodzin to nie ma kto nosić i kółko się zamyka. No, chyba że pszczelarz sam sobie naniesie.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2018, 02:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
JM pisze:
Jak nie tworzy silnych rodzin to nie ma kto nosić i kółko się zamyka. No, chyba że pszczelarz sam sobie naniesie.


jak pszczoły osiągną pełen pułap rozwoju i później matki mniej czerwią to masz ten sam myk co przy izolatorach, mniej pszczoły do prac ulowych więcej może wylecieć na zbiór, pszczoły które nie karmią czerwiu żyją dłużej,
nie jeden raz miałem w rodzinach puszczonych na żywioł na mięsko to by padły z głodu gdybym im nie dał a siła taka że cały ul by latał
tak więc to nie jest tak do końca że mało pszczoły mały zbiór a dużo duży bo to zależy od wielu czynników, bo przy tych mega silnych często jest przerost formy nad treścią i cała para idzie w gwizdek

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2018, 19:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
kudlaty pisze:
jak pszczoły osiągną pełen pułap rozwoju i później matki mniej czerwią to masz ten sam myk co przy izolatorach,
Nie do końca ten sam myk co przy izolatorach, bo rodziny z matkami silnie czerwiącymi dany pułap rozwoju osiągną znacznie szybciej niż rodziny z matkami czerwiącymi ospale.
Siłą rodzin z matkami silnie czerwiącymi można sterować dowolnie, np. właśnie izolatorami, ciasnym gniazdem...,
Z matkami leniwymi zdani jesteśmy wyłącznie na ich humory, przy pożytkach późniejszych i słabych jeszcze coś tam naniosą, w przeciwnym wypadku pożytku w pełni nie wykorzystają.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2018, 19:40 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
JM pisze:
kudlaty pisze:
jak pszczoły osiągną pełen pułap rozwoju i później matki mniej czerwią to masz ten sam myk co przy izolatorach,
Nie do końca ten sam myk co przy izolatorach, bo rodziny z matkami silnie czerwiącymi dany pułap rozwoju osiągną znacznie szybciej niż rodziny z matkami czerwiącymi ospale.
Siłą rodzin z matkami silnie czerwiącymi można sterować dowolnie, np. właśnie izolatorami, ciasnym gniazdem...,
Z matkami leniwymi zdani jesteśmy wyłącznie na ich humory, przy pożytkach późniejszych i słabych jeszcze coś tam naniosą, w przeciwnym wypadku pożytku w pełni nie wykorzystają.


wszystko się zgadza ale z tymi liniami które osiągają średnią siłę rodziny jest tak że dłużej żyją nadrabiają pracowitością itd
miałem takie pszczoły co korpusy były pełne miodu a rodziny wyglądały jakby się dopiero co wyroiły tak ich było "mnogo" na plastrach, ale z takimi ciężko rozwijać pasieke bo nie ma z czego,
chcę tu jeszcze raz podkreślić ze chodzi mi o pszczoły które tak mają że jest ich niewiele a nie wypadki przy pracy gdzie ma się słabe rodziny bo takie nic nie przyniosą i pożytku nie ma z nich żadnego

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2018, 20:51 - pn 

Rejestracja: 19 marca 2009, 22:27 - czw
Posty: 166
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Będzie miód gdy duża rodzina będzie miała duży pożytek, przy małym pożytku mała rodzina odłoży, duża wszystko zje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2018, 20:56 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
JM pisze:
Jak nie tworzy silnych rodzin to nie ma kto nosić i kółko się zamyka. No, chyba że pszczelarz sam sobie naniesie.

Zasada jest prosta , ramka czerwiu albo ramka miodu , przy skromniejszych pożytkach w pewnym momencie może braknąć pokarmu, a stosowanie izolatorów jest dyskusyjne , pszczoły przy ograniczeniu matki nie pracują tak jak powinny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2018, 21:10 - pn 
Stosowanie izolatorów jest dyskusyjne , jak każdy temat związany z pszczelarstw, szczególnie na forum. :kłótnia:
Każdy musi dopasować gospodarkę do swoich pożytków , a jeśli przy zastosowaniu izolatorów , pszczelarz uzyskuje 10-20 kg miodu więcej , to chyba logika wskazuje , że jest to dobry sposób. Jeśli ktoś ma pożytki późne , spadziowe musi przygotować rodzinę na te właśnie pożytki , być może postępuje inaczej. Jasne trzeba najpierw znaleźć matkę , jeśli są nieoznakowane , umieścić w izolatorze , zaglądnąć po 8 dniach . Dodatkowy wydatek na izolator , który już w pierwszym sezonie się zwróci.
Są pszczelarze , którzy nie stosując izolatorów , mają dobre zbiory miodu. Ale izolator nie jest złem , ważne spróbować , by się przekonać.


Na górę
  
 
Post: 26 lutego 2018, 21:13 - pn 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Miałem podobnie, jak napisał Kudłaty,
Jednej rodziny w żaden sposób nie mogłem "rozbujać" cały czas mała w porównaniu do drugiej ekstra mięsnej.
Nie wiem co to były za pszczółki, ale mała rodzina przyniosła "dużo" miodu, natomiast duża dała dwa odkłady i ze trzy ramki miodu z nadstawki.
Natomiast pszczół cały czas miałem pełny ul, siedziały na ramkach, ściankach przed i za zatworem (szkoda, bo mogłem zrobić jeszcze dwa odkłady)
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że taka rodzina prawidłowo poprowadzona może dać dużo miodu, ale dla amatora z takimi rodzinami to może być kłopot.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2018, 21:20 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Hieronim pisze:
Zasada jest prosta , ramka czerwiu albo ramka miodu , przy skromniejszych pożytkach w pewnym momencie może braknąć pokarmu, a stosowanie izolatorów jest dyskusyjne , pszczoły przy ograniczeniu matki nie pracują tak jak powinny.

Nic nie jest proste, jak by się zrazu wydawało.
Ramka czerwiu albo miodu? No właśnie. Przy wydajnych matkach jest wybór, co kto woli, albo dwie ramki miodu, albo dwie ramki czerwiu, albo pół na pół - pszczelarz decyduje.
Przy matkach słabych ma tylko ramkę miodu i tyle.
Wyznaję zasadę, że zawsze lepiej jest mieć więcej niż mniej.
Ograniczenie matki w czerwieniu to jest jeden z najprostszych zabiegów, ograniczyć zawsze można jak jest taka potrzeba bo bieda z pożytkiem, gorzej zadziałać w drugą stronę, jak słabo czerwiąca rasa to żadne poganianie nie pomoże.
I nie potrzeba żadnych tam izolatorów i zabawy z przekładaniem ramek.
Zamykam matkę na 1/2 dadanta, jest ograniczenie, małe gniazdo pięknie odbudowane i uporządkowane, a pszczółki noszą aż miło.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2018, 22:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Jesli Ktos uwaza ze ja bede mial matke na 1 korpusie podobnej do Ostrowskiej (moja weza 350X200) 11 ramkach lub mniej ,i nazwie to ograniczenie matki w czerwieniu...to sie na tym zemiosle pszczelarstwo nie zna.Mimo ze takowys hoduje pszczoly od lat.
Ograniczysz matke w czerwieniu bedzie gdy dasz jej 2 korpusy ostrowskiej do czerwienia.Wtedy automatycznie pszczoly ogranicza te matke same z twoja pomoca w czerwieniu (zapychajac komorki nektarem i zbedna iloscia pylku ...i rojka pewna. Ciezko to zrozumiec.......poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2018, 22:25 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Różnica się zaczyna, gdy po pożytku z ograniczoną matką walnie spadź albo nieprzewidziany pożytek kwiatowy. Dlatego kocham plenne matki i silne rodziny.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2018, 00:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
darius4257 pisze:
Czesc
Jesli Ktos uwaza ze ja bede mial matke na 1 korpusie podobnej do Ostrowskiej (moja weza 350X200) 11 ramkach lub mniej ,i nazwie to ograniczenie matki w czerwieniu...to sie na tym zemiosle pszczelarstwo nie zna.Mimo ze takowys hoduje pszczoly od lat.
Ograniczysz matke w czerwieniu bedzie gdy dasz jej 2 korpusy ostrowskiej do czerwienia.Wtedy automatycznie pszczoly ogranicza te matke same z twoja pomoca w czerwieniu (zapychajac komorki nektarem i zbedna iloscia pylku ...i rojka pewna. Ciezko to zrozumiec.......poz d
No właśnie, niby to po polsku ale "ciężko to zrozumieć".
Kiedy ostatecznie ta rójka pewna, przy ograniczeniu na jednym korpusie, czy na dwóch?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2018, 20:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
No wlasnie ciezko zrozumiec to jeszcze raz .....Tak jak jest napisane na 1 korpusie sie nie WYROJA ...(wyselekcjonowane na nierojliwosc.)Na 2--korpusach wyroja.
Matce podajemy tyle miejsca by ja nie ograniczyc w czerwieniu ,Czyli w moim wypadku podaje 1 korpus (ostrowskiej) To jest az za duzo(nie mam czasu sie z pszczolami bawic wiec sam tak wyliczylem).
Innymi slowy przeliczajac na dadanta NIE WIECEJ jak 6 do 7 ramek ....pszczoly same zadecyduja gdy pracujesz z zatworem.(czy 6 czy 7 ale nigdy w zyciu wiecej!!!!!!)Matka nie maszyna nie da rady wiecej!!!!(mowa o calej duzej ramce zaczerwionej minus do 30% w rogach pylek nektar)
Ja mam korpusy i wyliczone, ze matka ledwo poradzi sobie z tym zaczerwieniem moich 10 ramek od listwy do listwy.. plus trutowa.
Na 2 korpusach bedzie zaczerwione 18 NIE od listwy do listwy(okregi) ,i pelno pylku w pewnym momencie przy duzym pozytku pszczoly beda zapychac komorki nektarem zakleja matke i rojka (u czystych krainek gdy zalamie sie pogoda w czasie rzepaku matka, przestaje znosic jaja ,gdy znow przyjdzie pogoda matka nie ma wolnych komorek i wpadaja w stan rojki.
W 1 korpusie sie to nie wydarzy matka Buckfast nie pozwoli na to.(buckfasty w czasie niepogody dalej czerwia)
Wystarczy z tego 1-ego korpus wyjac na wiosne stary pylek
dac trutowa ramke ,krate i po robocie.(skoncentrowac sie na miodobraniu)
Za duza rodnia beda zapchane pylkiem , nieraz cale ramki .
Na 1 korpusie bedzie bardzo malo pylku poniewaz pszczoly skoncentruja sie na noszeniu nektaru . i Tak dalej poz d
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Jak to sie zaczelo u mnie z ta hodowla na 1 korpusie .
zawsze mialem na 2 korpusach.
mimo ze czytalem ze to za duzo o 1 korpus.. nie wiezylem...
Pewnego roku mialem za duzo rodzin ..a za malo korpusow
zbudowalem pokleilem korpusy..Moim wewnetrznym wymiarem orginalnego korpusu byl zewnetrzny samorobki plus sciana . Pasowalo tam nie 11 ramek ostrowskiej
tylko w 1-jednych 7 ramek w drugich 8.Zalezalo od grubosci scian.
I tak matki zaczely czerwic i nie mialy zamiaru sie z nich wyprowadzac.
A jak zobaczylem i poruwnalem ilosc miodu to sie za glowe chwycilem
I sam do siebie jak mozna bylo byc tak glupim jak ja!!
Od tej pory inaczej zaczalem myslec i dokladnie czytalem ile powinna miec miejscz matka w ulu i jak to sie robi..rok puzniej z ula wyszlo mi (2016...67,7 kilo)(2017 83 kilo)Wczesniej 40 max 50kg.Jak zlapalem srokie za ogon to ja teraz trzymam :haha: poz d
(za bledy przepraszam i sie poprawie zeby mnie wszyscy zrozmieli)pozd


..

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2018, 21:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
darius4257 pisze:
Za duza rodnia beda zapchane pylkiem , nieraz cale ramki .
Na 1 korpusie bedzie bardzo malo pylku poniewaz pszczoly skoncentruja sie na noszeniu nektaru . i


ciężko mi jest się odnieść do pozostałej części wywodu ale trudno mi w to uwierzyć większość osób ma problemy w wielkopolskim własnie przez to że teoretycznie miejsca jest do czerwienia dla matki sporo jak dowalą pyłkiem i nektarem to nic tylko szykować drabinę, w rodzinach bardzo ograniczanych nie ma problemów z rójką podobnie jak z tymi puszczonymi na żywioł które maja miejsce na wszystko, no ale ważne że się sprawdza u ciebie

co do pyłku to wg mnie to duza zaleta że wiosną jak jest go masa w moim skromnym terenie naniosa po 4-6 ramek pierzgi i jest to dla nich zapas na późniejszą część sezonu gdzie tego pyłku jest znacznie mniej albo wcale wczesną wiosną z tą pogodą różnie bywa a jak mają miejsce to naniosą na zaś nie zabierając matce miejsca jakby to miało miejsce przy gnieździe na 1 korpusie, dzięki temu zapasowi pszczoły mają margines na rozwój,
tak z punktu ekonomicznego myślę ze też nie wychodzi to tak słabo gdyby ta pierzgę im zabierać i sprzedawać bo cena za kg to coś ok 250zł i w górę
jesienią przy niskiej ramce potrafią zawalić cały dolny korpus

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2018, 22:05 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Pszczoły pyłek noszą na bieżące potrzeby, a nie na zapas.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2018, 22:36 - wt 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
ociec pisze:
Pszczoły pyłek noszą na bieżące potrzeby, a nie na zapas.

Od kiedy masz pszczoły?

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2018, 22:56 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Marekp57 pisze:
ociec pisze:
Pszczoły pyłek noszą na bieżące potrzeby, a nie na zapas.

Od kiedy masz pszczoły?

Ponad pół wieku.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2018, 22:58 - wt 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 807
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
Ojciec Pszczoły pyłek noszą na bieżące potrzeby, a nie na zapas.
W takim razie co to jest pierzga???

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2018, 23:04 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
tomaszgenda pisze:
Ojciec Pszczoły pyłek noszą na bieżące potrzeby, a nie na zapas.
W takim razie co to jest pierzga???

dlaczego pierogi nie ma w nadstawki , ani w odległości większej niż 7 cm od czerwiu

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2018, 23:13 - wt 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 807
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
Ok jednym słowem teraz w ulu niema pierzgi bo niezbierają na zapas?

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2018, 23:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomaszgenda,
sie nie znasz się nie odzywaj :mrgreen: w warszawiakach nie ma pierzgi tam wszystko jest na bieżąco przejadane dlatego to są takie dobre ule a ich właścicieli aż miło słuchać bo to ludzie z bogatym doświadczeniem,kogo by nie zapytać ma pszczoły min 30 lat

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2018, 00:06 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
ociec, to co to są te minimum 4 ramki żółtego czegoś na rzepaku gromadzone przez pszczoły od strony wylotka? Mówię o ulu wielkopolskim.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2018, 09:18 - śr 

Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 16:42 - czw
Posty: 403
Lokalizacja: Jestem Polakiem i jestem z tego dumny
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
djzoltar pisze:
i napiszę tylko tyle
Tylko po co???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2018, 09:26 - śr 

Rejestracja: 10 lutego 2013, 20:06 - ndz
Posty: 382
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
vega pisze:
djzoltar pisze:
i napiszę tylko tyle
Tylko po co???

Żeby mieć jeden post więcej.
Widać dla niego liczy się ilość postów, a nie jakość

_________________
Jestem pszczelarzem i kolekcjonerem kapsli. Jeśli masz jakieś kapsle napisz do mnie na PW, lub maila. Moja kolekcja: http://www.janko-kapsle.prv.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2018, 10:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
W poniedziałek podałem do rodzin po ciastku miodowo-cukrowym. założyłem na gniazdo nadstwaki i dobrze ociepliłem... Dziewczyny chyba już wychowują młode bo ciepło na powałce a w nadstawce szron od skroplonej pary wodnej.

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2018, 11:11 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Lisek87 pisze:
W poniedziałek podałem do rodzin po ciastku miodowo-cukrowym
W jakim celu podajesz ciasto :) ?

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2018, 12:15 - śr 

Rejestracja: 10 lutego 2013, 20:06 - ndz
Posty: 382
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
olemiodek pisze:
Lisek87 pisze:
W poniedziałek podałem do rodzin po ciastku miodowo-cukrowym
W jakim celu podajesz ciasto :) ?

Niektórzy mają zanotowane, że pod koniec lutego należy podać ciasto i dlatego nie patrząc na termometr że jest minus kilkanaście stopni pakują ciasto. Sam pozakładał kufajki, rękawice, szaliki i do ula.

_________________
Jestem pszczelarzem i kolekcjonerem kapsli. Jeśli masz jakieś kapsle napisz do mnie na PW, lub maila. Moja kolekcja: http://www.janko-kapsle.prv.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2018, 13:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
olemiodek pisze:
Lisek87 pisze:
W poniedziałek podałem do rodzin po ciastku miodowo-cukrowym
W jakim celu podajesz ciasto :) ?

Ciasto podaję w razie awarii pokarmowej Rodziny które siedza nisko na ramkach ciacha nie dostaly.

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2179 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 44  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji