FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 04 czerwca 2024, 10:47 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 43  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27 kwietnia 2013, 11:21 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 23:46 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Cezary256 pisze:
[...]Czy można sodę kaustyczną używać w ocynkowanym parniku/ parowniku?? Nie zajdzie jakaś niepokojąca reakcja podczas tego zabiegu? Chciałbym trochę ogrzać wodę i zrobić roztwór, a następnie kąpać w nim ule.

Do roztworu sody najlepsze (nie rdzewieją) są naczynia emaliowane lub z nierdzewki.

_________________
Pasieka Maszewo

_________________
www.pasieka.krabik.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2013, 13:16 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Iwa kończy kwitnienie, zaczynają kwitnąć jej mieszańce i inne gatunki i odmiany. Ledwo nadążałem z poszerzaniem rodzin, tak nakrop dotychczas targały. Gdzieniegdzie się spóźniłem, tam matule mocno wystopowały z czerwieniem. Właśnie zaczął kropić lekki deszczyk. Oby ze dwa dni popadał, to miodzik odparują i ładnie ulokują w nadstawkach. Dla mnie to chwila ulgi i odpoczynku. Jeśli nie będzie padać dłużej jak kilka dni, to za tydzień, półtora pierwsze miodobranie. Czystej wierzby z habaziami polnymi wezmę kilkanaście ramek, plus to co rodzinki giganty natargają. Resztę zostawiam, bo nigdy nic nie wiadomo. Jest rewelacyjnie.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2013, 13:24 - sob 
adriannos pisze:
Czystej wierzby z habaziami polnymi wezmę kilkanaście ramek, plus to co rodzinki giganty natargają. Resztę zostawiam, bo nigdy nic nie wiadomo. Jest rewelacyjnie.


Hm.............masz pasiekę na plantacji wierzby, czy trzy ule gdzie w promieniu 5 km nie ma żadnej innej rodziny pszczelej :). Chyba że źle zrozumiałem i z całej pasieki weźmiesz te kilkanaście ramek miodu z "habazi polnych"?


Na górę
  
 
Post: 27 kwietnia 2013, 15:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
polskipszczelarz, Nie, nic z tych rzeczy. Po prostu dla mnie dobry rok się zaczął. Ale rok pszczelarski wolę podsumować po ostatnim miodobraniu w sierpniu. Teraz może być tak, że to co natargały, to wszamają. Kilka ramek czerwiu w końcu ma apetyt. Wolę być optymistą i liczyć, że nie.
Pozdrawiam

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2013, 16:02 - sob 
adriannos pisze:
Teraz może być tak, że to co natargały, to wszamają.


Moje dzisiaj mają wolne - temperatura nie przekroczyła nawet +10 stopni i mrzawka :(


Na górę
  
 
Post: 27 kwietnia 2013, 16:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
polskipszczelarz, moje też, ale to dobrze, nektar będą przerzucać do góry i go odparują przy okazji. Niech dojrzewa, a i matce miejsce zrobią na jajeczka.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2013, 18:58 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Maja tez Anna. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2013, 19:12 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
u mnie dzisiaj +25 pszczoły takie zapracowane, że ani jedna nie zwróciła na mnie uwagi jak robiłem ogrodzenie metr od ula ;).
Właśnie 5 minut temu poszła mateczka do Jentera. Czas na próbną serię, aby przetestować system ;). Trochę wcześnie, ale przy kolejnej serii muszę mieć pewność że wszystko gra. Tym bardziej, że biorę się za to pierwszy raz w życiu. A co wyjdzie z tych mateczek to się okaże. W każdym razie w ulach jest sporo posklepionego czerwiu trutowego, także na 15-17 maja powinna być już armia zalotników gotowych do czynów hehe.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2013, 20:27 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2622
Lokalizacja: Stara Rudna
Czytam i trochę jestem zdumiony - koledzy czy to nie za szybko z tymi matkami nawet na próbę?
Fakt rodziny pięknie się rozwijają, ale na wychów dobrej jakości matek są sporo za słabe .
Matkę to i w uliku jednoramkowym można wyhodować, ale to będzie SZKRUT- nie matka :nie powiem: ,
czy nie lepiej się uczyć w odpowiednich warunkach (siła rodziny) i porze sezonu,zawsze będzie więcej szans na to że wyjdzie seryjka exstra i nie trzeba będzie ich brakować :kapelan: ( mordować )
A taki ładny egzemplarz matki :cwaniaczek: wyhodowany że znajomością sztuki , poddany do naszego ula ,
sprawia sporo radości :pl:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2013, 21:08 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
teraz tylko kilka sztuk nastawię, żeby sprawdzić jak to się robi ;) i przetestować parametry cieplarki. Kolejna seria będzie już większa odpowiedniej jakości tak aby można zaaplikować mateczki do przyszłych odkładów.
Co do siły rodziny wychowującej. Mam bardzo mocną rodzinkę powstałą z łączenia 2. wygryzają się już w niej młode tegoroczne pszczoły w dużych ilościach, a ramek czerwiu na wczorajszy dzień było już 9 zaczerwionych prawie w całości.
Wiem że to wcześnie i nie wiadomo co z tego wyjdzie, ale parametry muszę przetestować, żeby później nie zostać na lodzie jak coś nie wyjdzie. A matek w tym roku potrzebował będę dużo. Kolejna seria będzie już w sprzyjającym terminie.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2013, 14:18 - ndz 

Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:07 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: szczucin
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
mam problem z jednym z uli, a mianowicie pszczółki zamiast wylotkiem wylatują dziurką która jest pomiędzy korpusem a daszkiem co mam zrobić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2013, 14:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
dominik pisze:
mam problem z jednym z uli, a mianowicie pszczółki zamiast wylotkiem wylatują dziurką która jest pomiędzy korpusem a daszkiem co mam zrobić
kupić nowy ul ten jest nieszczelny albo zatkac wylotek skoro im zbedny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2013, 14:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
dominik,
Zatkaj tą dziurkę byle czym(trawą,patykiem,nawet mokrą ziemią)a na spokojnie pomyśl jak to na stałe naprawić.Nie obawiaj się,jak trzeba coś przybić to przybij im się nic nie stanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2013, 14:51 - ndz 

Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:07 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: szczucin
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
ok tak zrobie ale to chyba tak pod wieczór jak już loty ustaną bo jak im zatkam tą dziurke to znajdą wylotek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2013, 14:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
miły_marian. pisze:
Maja tez Anna. Pozdrawiam miły_marian


Wstyd się przyznać, bo moja wybranka ma na imię Grażyna.
Ale mówię Wam nie żałuję.....
Ma tylko jedną wadę- nie chce chodzić ze mną do pasieki :lol: :lol: :lol:


pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2013, 15:11 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
dominik, Zanim zatkasz tę dziurkę, to zwróć uwagę, gdzie się ona znajduje. Jeżeli jest ona zlokalizowana nad wylotkiem, to ok, samo zatkanie wystarczy. Jeśli jest ona na ściance bocznej, albo z tyłu ula, to po jej zatkaniu obróć ul wylotkiem w tę stronę, w którą skierowana jest ta dziura. Szkopuł, o którym nikt nie wspomniał polega na tym, że pszczoła pamięta doskonale otwór, którym zaczęła latać i latała. Pamięta jego lokalizację bardzo dokładnie. Jeśli Nie obrócisz w tę stronę, co jest dziórka, to pszczółki rozpierzchną się po całym pasieczysku - stracisz sporo pszczoły lotnej z tej rodzinki, a zasilisz nią inne, część pszczół zostanie ścięta przez inne rodzinki (niewiele). Operację wykonaj w deszczowy dzień.
Pozdrawiam.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2013, 20:44 - ndz 

Rejestracja: 01 stycznia 2010, 11:18 - pt
Posty: 127
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
polskipszczelarz pisze:
Ciekawe czy większość żon pszczelarzy to Anny


I moja miała być Anna :pala:

_________________
"Zdrowy rozsądek to coś, czego każdy potrzebuje, mało kto posiada a nikt nie wie, że mu brakuje".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 02:11 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Anek nie brakuje :D :wink:

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 16:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
W pracy zmienili mi zmiany. Więc korzystając z okazji otworzyłem 20 uli. Zaczynając od miodni. I powiedzcie jak tu nie ładować pszczołom węzę, gdy siedzą sobie na 20 ramkach, 4 można jeszcze śmiało dorzucić. Taki widok ledwo po 3 dniach od kiedy dałem kolejną, przy zatworze w miodni:
Obrazek
Jak tak bardzo chciały, to dostały, dwa suszu i dwie węzy.

Ostatnie 2 dni niepogody pszczółki doskonale wykorzystały. Miodzik znoszony z iwy, habazi polnych, częściowo już rozkwitłej wierzby białej i kruchej, a może i z czegoś jeszcze powynosiły do nadstawek. A że bardzo mi się nudziło, to przedstawiam głównego gościa dzisiejszego dnia u mnie w domu. Gość ten zwie się miodzik habaziowo-wierzbowy. Tu na fotce pod światło w tegorocznych ramkach. A co mi tam. Dla sercowców w rodzinie będzie jak ulał. Dojrzały miodzik :hura: :mniam miodek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak wiem, światło widok lekko psuje. Ale show must go on i trzeba pracować tak, jak się da. Draniem nie jestem. Z każdego ula pozwoliłem sobie na zabranie jedynie po trzech takich ramek. Gniazd nie tykałem, tam matule już zagospodarowały w większości dziewiczy susz. No ale to tylko z 20 rodzinek. Ile wyszło to sobie dopiszcie sami. Nie chcę nikogo dołować.

W tym tygodniu się nie wyśpię. Muszę zdążyć przed powrotem dobrej pogody i przed kwitnieniem klonów z resztą rodzin.

Pozdrawiam wszystkich. Zwłaszcza niedowiarków.
minikron, A tobie bardzo dziękuję! Przyjacielu! Dzięki Twoim radom uzyskałem dodatkowe 15 ramek z średnich rodzinek. Mogłem brać, tak jak pisałeś całość z nadstawek, ale zapobiegawczo zabrałem o wiele mniej, głównie te już poszywane. A to dopiero początek sezonu. Jeszcze raz dziękuję, życzę zdrowia Tobie, twoim bliskim i życzę, abyś w tym roku zebrał po 50kg wrzosu z każdej, nawet najmniejszej rodziny.

Ps1. Miodzik zaje.... dojrzały!
Ps2. Miodzik zaje... smaczny!
Ps3. Kolor rzeczywisty żółtawy, z lekką nutką jakby zieleni, bardzo słodki, na prawdę bardzo słodki!
Ps4. Wcale nie jest aż taki gęsty, raczej średniogęsty! Do rana powinien ściec z miodarki!!! :haha: :thank:

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 16:40 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
adriannos gratulacje :D
jako pierwszy w tym roku pochwaliłeś się miodobraniem :wink: poz

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 17:22 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
ile w Polsce macie pogody ze pszczoły juz miód posklepiły?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 17:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
zdjęcie piękne idealne na reklamę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 20:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
6Cichy pisze:
adriannos gratulacje :D
jako pierwszy w tym roku pochwaliłeś się miodobraniem :wink: poz

Dzięki. Ale to bardziej podbieranie ramek, niż pełne miodobranie. Teraz na zmianę mżawka, chmurki, przebłyski słońca. Nie mogę ich ogołocić, bo za dużo czerwiu do wykarmienia.
michalpriebe pisze:
ile w Polsce macie pogody ze pszczoły juz miód posklepiły?
Od dwóch dni pszczółki tylko okresowo po wodę wylatywały. A wcześniej jak widzisz dopisała.
vitara, Ja miodu nie muszę reklamować. Tego z wierzby to nie sprzedam ANI JEDNEGO SŁOIKA!!! Wszystko pójdzie dla rodzinki i znajomych chorych na serce. Myślę, że z prezentów się ucieszą. A i zapasy również muszę zostawić, bo nie wiem kiedy znowu trafię na taki rok, aby coś z wierzby odebrać. Za zdjęcie muszę podziękować mojej Beatce - nie Ance :haha: . Kochana dziewucha, a żebyś widział, jak przy ulach podkurzacz rozpalała, dłuto podawała, ramki z pszczołami trzymała. I pomyśleć, że liczyłem, że choć jedna ją dziabnie :mrgreen: . Żadna nie chciała. I dobrze.

Teraz czekamy na klony i całą resztę kwiatków z drzew, krzewów i ziół wszelakich.

Pozdrawiam wszystkich.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 21:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
adriannos pisze:
Od dwóch dni pszczółki tylko okresowo po wodę wylatywały. A wcześniej jak widzisz dopisała.
czyli jak długo max dwa tygodnie a ty juz masz po korpusie wierzby, no cos mi tu niemiło pachnie, albo ty masz jakies ninja te pszczoły albo jawna prowokacje na forum robisz,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 21:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lutego 2012, 16:53 - pn
Posty: 271
Lokalizacja: Świętokrzyskie-Kielce
Ule na jakich gospodaruję: WLKP.WZ.WP.
michalpriebe pisze:
albo jawna prowokacje na forum robisz


Prawdę mówi.U mnie też w ulach jest miód z wierzby.W najsilniejszych 2 całe ramki warszawskie poszerzane = 5 kg miodu.

_________________
Pozdrawiam
Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 21:36 - pn 
Ja też dzisiaj widziałem nowo poszyte wianki.
Ale czy to miód ? Czy przeniesony cukier z odsklepianych zapasów ?
Jak myślicie, bo u mnie wierzby to jak kot napłakał.


Na górę
  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 21:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
u mnie już w zeszłym tygodniu były nowe wianki miodu, ale w większości były to przeniesione zapasy ze środka na skrajne plastry. W każdym razie wierzbowy świeży teraz też już jest. Bo czuć jak się wieczorem koło uli chodzi.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 22:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 521
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Mnie też kierowniczki zszokowały. To jest zewnętrzna strona zatworu :bezradny:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 22:35 - pn 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
kolopik pisze:
Ja też dzisiaj widziałem nowo poszyte wianki.
Ale czy to miód ? Czy przeniesony cukier z odsklepianych zapasów ?
Jak myślicie, bo u mnie wierzby to jak kot napłakał.


Pszczoły nie przenoszą zapasów zasklepionych i z pewnością jest to miód.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 23:45 - pn 

Rejestracja: 29 marca 2013, 21:08 - pt
Posty: 504
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski wlkp
mirek54 pisze:
Pszczoły nie przenoszą zapasów zasklepionych i z pewnością jest to miód.


Przenoszą z bocznych ramek oddalonych od ramek gniazdowych i pakuja nad czerw oraz zaraz za czerwiem do sucha wyczyszczą jak jest mało pokarmu ,jak jest duża rodzina i duże zapasy przeniosą na górę do nadstawki jak jest potężna rodzina połączana to i 2-3 ramki wierzby przyniosą i domieszają ,taki fajny mix wiosenny .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 kwietnia 2013, 23:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
a to dlatego tak szybko zasklepiły bo skoro przewlekły inwert do nadstawek nie musiały tego długo odparowywać, to wyjasnia wiele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 04:46 - wt 
mirek54 pisze:
Pszczoły nie przenoszą zapasów zasklepionych i z pewnością jest to miód.
Zgadza się nie przenoszą.

PASIG pisze:
Przenoszą z bocznych ramek oddalonych od ramek gniazdowych i pakuja nad czerw
jakich oddalonych? teraz już obsiadają wszystkie ramki jakie mają w gnieździe i nic nie wynoszą nad czerw bo ten jest od góry w ramce do samego dołu praktycznie, u dołu komórki bez czerwiu są nabite pierzgą, nad czerwiem nadstawka z świeżym nakropem z którego korzystają, zapasy w gnieździe jeśli są jeszcze z zimy i są poszyte będą nieruszone. Poza tym skoro ktoś ma dopływ świeżego nakropu i widać to ewidentnie że przybywa w nadstawkach dlaczego nie ujął ramek z zbędnym zapasem zimowym?, spóźnił się z działaniem.

PASIG pisze:
jak jest duża rodzina i duże zapasy przeniosą na górę do nadstawki
nie przeniosą, z gniazda nic nie wyniosą wiosną, prędzej matkę ograniczą niż odsklepią ci zapasy z bocznych ramek by je wynieść w nadstawkę tym bardziej jeśli mają dopływ świeżego nektaru.


Na górę
  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 05:16 - wt 
Cordovan, miałem na myśli zapasy ogsklepiane. Wiadomo, poszytych nie ruszą.


Na górę
  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 05:28 - wt 
kolopik, a powiedz ile tych zapasów na dzień dzisiejszy powinno być w gnieździe? wianek 2-3 cm obustronnie na plastrze nad czerwiem, tego nie ruszą, boczne ramki jak masz z zapasami zimowymi to powinieneś je zabrać i przeznaczyć dla odkładów a w ich miejsce powinien iść już susz lub w silnych rodzinach węza, oczywiście zakładam że traktujesz wiosenny nakrop obecnie jako rozwojowy i masz jego stały dopływ do ula, jeśli chcesz wziąć miód np. wierzbowy musisz mieć taką ilość wierzby by starczyło pszczołom na rozwój i na to by zostało dla ciebie miodu, jak nie ma takiej ilości pożytków miododajnych na tą porę roku, zapasów się nie zabiera a i nadstawki się nie zakłada jak nie mają z czego nosić, zapasy zimowe wtedy z gniazda z bocznych odsklepionych ramek pójdą na rozwój młodej pszczoły i po to by zrobić miejsce na czerwienie matce. Nadstawkę zakładamy dopiero gdy na 7-8 z 10 ramek jest czerw, jaja w 70-80 % plastrów a rodzina obsiada na czarno 10 ramek. Słabsze rodziny miodu i tak nie naniosą a nakrop jaki przytachają do ula zużyją na rozwój bo wygodniej im wziąć świeży nakrop do karmienia czerwiu niż odsklepione zapasy. Zbyt wczesne dodanie nadstawki bywa czasami zgubne w efekcie końcowym. Najpierw należy zagospodarować gniazdo i zadbać o siłę rodziny. :wink:


Na górę
  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 05:40 - wt 
Cordovan, ja nie mam takich rarytasów pożytkowych jak Ty. U mnie dopiero przyroda startuje, wierzby jak kot napłakał, jakieś wczesne chwasty a wczoraj dopiero dzikie czereśnie zaczynają. W ulach 4-5 ramek zasklepionegu czerwiu a wygryzionych pszczół o powierzchni dłoni. Odkładów nie mam zamiaru robić więc muszę odsklepiać przed dodaniem nadstawek aby klientom cukru nie sprzedawać.
Oczywiście jest i świerzy nakrop ale muszę ich zmuszać aby i cukier zżarły przed kwitnieniem sadów.


Na górę
  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 05:56 - wt 
kolopik, i dobrze robisz. :brawo: :piwko:


Na górę
  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 07:10 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
A ja tak dalej czytam i czytam i patrze jak żal DU PY niektórym ściska. Zamiast się cieszyć, że niektórym wychodzi, to taka zawiść ludzka w sercach. ŻAL! Przy ociepleniu kwietniowym rodzinki miały tyle zapasów co kot napłakał. Teksty o korpusie miodu to niech sobie kolega michalpriebe, schowa między bajki, ja nie wspomniałem nic o korpusie, a o kilku ramkach, to że mają więcej i u góry i na dole, to zrozumiałe, ale jak widać dalej żal coś ściska. A inwert skąd? Jak wszystko wpierdzieliły, a jak nie one to czerw. Chyba tylko kolega Cordovan, wie jak się pszczoły w ulu zachowują.

I tak wygląda ówczesne Polskie Pszczelarstwo. Zamiast jeden z drugim opisywać i cieszyć się, że coś wychodzi, to lepiej innemu nóż w tyłek wsadzić i kręcić nim tak długo, aż żyć rozerwie. A potem się dziwią, że z forum odchodzą wszyscy chcący coś przekazać, bądź pokazać. Zostają krzykacze z setką kont i profesorkowie bojący się, że rodzina z 7-8 ramkami czerwiu, po dodaniu właściwie nadstawki z kilkoma ramkami suszu, ów czerw zaziębi. Chyba niektórym epoka kamienna lepsza od własnego rozumu.
ŻAL!!!

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 07:29 - wt 
adriannos pisze:
A potem się dziwią, że z forum odchodzą wszyscy chcący coś przekazać, bądź pokazać.
widzisz teraz dlaczego przestałem pisać tak intensywnie jak kiedyś, czasami coś napiszę jak już nie mogę czytać bzdur od jakich się dłuto w kieszeni skręca, by rozjaśnić niektórym umysł choć i tak wiem że g... to da bo za chwilę napiszą, że u nich jest inaczej, ich pszczoły działają inaczej i do tego tak jak oni chcą to widzieć. :wink:


Na górę
  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 07:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
adriannos pisze:
Teksty o korpusie miodu to niech sobie kolega michalpriebe, schowa między bajki
bo to bajki na które nabieraja sie młodzi bo strsi którzy maja jakiekolwiek pojecie usmiechaja sie pod nosem
adriannos pisze:
Ale show must go on i trzeba pracować tak, jak się da. Draniem nie jestem. Z każdego ula pozwoliłem sobie na zabranie jedynie po trzech takich ramek.
ja z tego wywnioskowałem ze ty taki dobry dla swoich pszczółek i TYLKO 3 ramki odebrałes, moze sie myle, i jeszcze jedno pytanie Kiedy ten miód Ci dojrzał po półtora tygodnia pozgody? i ile masz tej wierzby ze z tylu uli masz tyle miodu chyba ze Ci sie rodziny nie rozwijaja bo jak Ciebie czytam to wydaje Mi sie ze nie masz zielonego pojecia ile pszczoły w tej chwili potrzebuja pokarmu, i nawet jak prowadzisz gospodarke rotacyjna a mozna wywnioskowac ze tak, czego oczywiscie nie naisałes bo show must go on to ile musza poswiecic na siebie i jakie połacie tej wierzby musisz miec bo wydajnosc wierzby ok 100 kg z ha czyli jakies 3 ule na ha masz ich 20 czyli .... picus glancus, z habzi tyle nazbierały?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 07:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
Cordovan, z ta róznica ze Ty dyskutujesz podajac argumenty ze sie czasem ktos nie zgadza bo ma inne zdanie to chyba ma takie prawo,( mnie tez sie to czasem zdarza) ale sa pewe prawa natury i fizyki które sa nie do przeskoczenia pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 07:36 - wt 
michalpriebe pisze:
Cordovan, z ta róznica ze Ty dyskutujesz podajac argumenty ze sie czasem ktos nie zgadza bo ma inne zdanie to chyba ma takie prawo
zgadza się.
michalpriebe pisze:
ale sa pewe prawa natury i fizyki które są nie do przeskoczenia pozdrawiam
owszem, należy tylko umieć widzieć, słuchać i wiedzieć co i jak zrobić w zależności od danej sytuacji, pszczoły uczą najlepiej. :wink:


Na górę
  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 07:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
michalpriebe pisze:
adriannos pisze:
Teksty o korpusie miodu to niech sobie kolega michalpriebe, schowa między bajki
bo to bajki na które nabieraja sie młodzi bo strsi którzy maja jakiekolwiek pojecie usmiechaja sie pod nosem
adriannos pisze:
Ale show must go on i trzeba pracować tak, jak się da. Draniem nie jestem. Z każdego ula pozwoliłem sobie na zabranie jedynie po trzech takich ramek.
ja z tego wywnioskowałem ze ty taki dobry dla swoich pszczółek i TYLKO 3 ramki odebrałes, moze sie myle, i jeszcze jedno pytanie Kiedy ten miód Ci dojrzał po półtora tygodnia pozgody? i ile masz tej wierzby ze z tylu uli masz tyle miodu chyba ze Ci sie rodziny nie rozwijaja bo jak Ciebie czytam to wydaje Mi sie ze nie masz zielonego pojecia ile pszczoły w tej chwili potrzebuja pokarmu, i nawet jak prowadzisz gospodarke rotacyjna a mozna wywnioskowac ze tak, czego oczywiscie nie naisałes bo show must go on to ile musza poswiecic na siebie i jakie połacie tej wierzby musisz miec bo wydajnosc wierzby ok 100 kg z ha czyli jakies 3 ule na ha masz ich 20 czyli .... picus glancus, z habzi tyle nazbierały?


Wydajność iwy jest dużo większa niż te 100 kg bo coś ok 1000kg jeśli się nie myle. Pare lat temu też wziołem miód wierzbowy biorąz po dwie ramki z ula. To że moje ramki na miód są inne to nie ma problemu z pomyłką że to może być ramka z zapasami zimowymi. Przed wyjazdem na rzepak te ramki z tą wierzbą skomasowałem w rodzinach co nie pojechały na rzepak i wywirowałem ok 10-15 maja,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 07:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
Przemku doswiadczenie to taka wada która nie pozwala we wszystko wierzyć, zarzucaja mi tacy co kilka sezonów pszczelarzą ze z postepem nie ide , tylko ze ja 30 lat temu noszac podkurzacz za wójkiem juz myslałem jak udoskonalic gospodarke, modne ule z jednej deski które od trzech lat sa na topie w mojej pasiece juz sa ze starosci zmieniane, sztuczne rójki o których pisałes stosowałem 15 lat temu, a gospodarke rotacyjna, w latach 90tych, wiem jak to jest miec na wiosne 20 ramek pszczół, wiec bzdety nie działaja albo działaja na mnie jak płachta na byka, jak ktos sie chwali a na pytania odpowiada ze mi zal d... sciska to swiadczy ze nie ma zielonego pojecia co robi albo opisuje czego nie ma, jestem w stanie uwierzyc w wiele bo i pszczoły mi wiele pokazały i niestety jeszcze mi daleko do pełnej wiedzy,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 07:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
krzys, mieszkasz ode mnie 25 km, mamy podobne tereny, wiem ze mozna odebrać wierzbe ale pszczoły jej nie odparuja w tydzien, chyba ze to jakies specjalne pszczoły


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 08:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
michalpriebe, Zwróć uwagę, ze jak ktoś mnie normalnie pyta to odpowiadam, w obojętnie jakim temacie. Jak ktoś mi zarzuca że inwert był w słoiku, to z taką osobą nie chcę nawet dyskutować, bo to jest niepoważne. Ja sobie nie życzę takich tekstów skierowanych do mojej osoby. Po takich tekstach to tylko wnioskuję, to co wcześniej opisałem. Cyniczny atak, stwierdzenia, a pytanie się kogoś, to dwie różne rzeczy.
Bardzo mnie kusi, aby cyknąć zdjęcia wierzb przy rzece, strumykach, drodze, posadzonych jako żywopłot, siejących się po nieużytkach. Ale po prostu mi się już tego odechciało. Bo w końcu co ja chcę komu udowodnić.
Cordovan, Chyba wezmę przykład z ciebie i może od czasu do czasu tylko wpadnę na forum. Coś poczytam, może coś napiszę, choć wątpię. Miałeś rację. Warto tu być w sezonie tylko gościem, a uwagę skupić wyłącznie na pasiece.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 09:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
adriannos, daj sobie spokój, kto ma pojęcie, to nie uśmiecha się pod nosem, jak to ktoś wyzej napisał, bo wie jak to jest w rzeczywistości. Wszystkich nie musisz przekonywać. Z klawiatur takich niedowiarków nie padają argumenty, albo padają miałkie, tylko powątpiewanie, które ma starczyć za argumenty. Bo w ich pasiekach sie tak nie udaje.
1-2 ramki wierzby bez problemu można wziać z normalnej rodziny, a nikt nie pamięta, że te z miodem w nadstawkach łączyłeś po 3.
Że w 2 tygodnie (tyle było ciepła) nie odparują to bajka, sam osobiście wybierałem miód po tygodniu od poprzedniego miodobrania. Miód wierzbowy jest bardzo charakterystyczny, ten, kto go miał, nie pomyli z niczym innym.
Powodzenia, zapodaj czasem jakieś zdjecia, niech szczena niektórym niżej opadnie :)

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 09:27 - wt 

Rejestracja: 07 czerwca 2012, 15:07 - czw
Posty: 65
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
adriannos z ludźmi parę poziomów niżej się nie dyskutuje bo inni Cię widzą takim samym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 11:01 - wt 

Rejestracja: 29 marca 2013, 21:08 - pt
Posty: 504
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski wlkp
Podsumuję 3 ramki brać to szkoda brudzić miodarki ,ale oczywiście gratuluję pierwszego w życiu miodku z wierzby, do miodobrania podchodzi się jak są pełne korpusy 2 czy 3 ,tak jak na filmach amerykańskich to rajcuje pszczelarza najbardziej ,a nie stracone 2 rodziny dla 3 ramek miodku z wierzby.

POZ KK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 11:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 08:57 - czw
Posty: 90
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski stojak
PASIG pisze:
Podsumuję 3 ramki brać to szkoda brudzić miodarki ,ale oczywiście gratuluję pierwszego w życiu miodku z wierzby, do miodobrania podchodzi się jak są pełne korpusy 2 czy 3 ,tak jak na filmach amerykańskich to rajcuje pszczelarza najbardziej ,a nie stracone 2 rodziny dla 3 ramek miodku z wierzby.

POZ KK

Umiesz czytać? (ze zrozumieniem oczywiście?)
Trzy ramki z każdego ula, a uli było 20, to policz sobie ile w sumie było ramek...
... i jakie stracone rodziny?


Normalnie sznurowadła w butach same się rozwiązują... :do bani:

_________________
...kiedyś przejdę na 1/2 dadant...
...powoli już się to dzieje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2013, 11:29 - wt 

Rejestracja: 29 marca 2013, 21:08 - pt
Posty: 504
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski wlkp
domize pisze:
Umiesz czytać? (ze zrozumieniem oczywiście?)
Trzy ramki z każdego ula, a uli było 20, to policz sobie ile w sumie było ramek...
... i jakie stracone rodziny?


Normalnie sznurowadła w butach same się rozwiązują...


Tak jak pisałem szkoda brudzić miodarki ,chyba wyraźnie napisałem .
Takie stracone rodziny ,że jak połączył po 2 to ma już strat zimowych 50% ,a po 3 to sobie sam policz . Jak by cos nie wypaliło(choroba czy coś) to zostaje na lodzie z 30 rodzinkami i następny sezon zaczyna praktycznie od zera ,ale to tylko moje skromne zdanie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 43  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji