FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 06:10 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 lutego 2014, 15:56 - czw 

Rejestracja: 20 lutego 2014, 15:52 - czw
Posty: 4
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Ksawerów
Witam koledzy! Moja pasieka znajduje się w centrum Polski. Od jakiegoś czasu mamy tu naprawdę wysokie temperatury jak na ta porę roku. Moje pszczoły wykonały już oblot. Prawie każdego dnia mogę je obserwować na wylotkach. Moje pytanie jest następujące, czy jest zasadne dokarmić je teraz ciastem miodowo - cukrowym? Nie chce, żeby do pierwszych pożytków zabrakło im pokarmu, a prognozy na najbliższe tygodnie zwiastują dalsze dodatnie temperatury.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2014, 16:08 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
kolego, przede wszystkim zobacz do gniazda jak będzie 14-15 stopni w cieniu i sprawdź ile mają jeszcze pokarmu.. bo jeśli zakarmiłeś odpowiednio na zimę to teraz nie ma potrzeby dokładania żadnego ciasta :)

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2014, 16:14 - czw 

Rejestracja: 20 lutego 2014, 15:52 - czw
Posty: 4
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Ksawerów
Hmm, chciałem to zrobić, ale 15 stopni to długo nie będzie, cały czas jest 8 - 10 stopni. A chciałem tak im dać okolo 150 g w celu uzupełnienia zapasów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2014, 17:03 - czw 
Zor0 pisze:
A chciałem tak im dać okolo 150 g w celu uzupełnienia zapasów.

chcesz uzupełnić zapasy czym tym 15 deko :wink: to tak jak byś był głodny a ja Ci dawał po okruszku chleba :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 lutego 2014, 19:33 - czw 
Zor0 pisze:
Witam koledzy! Moja pasieka znajduje się w centrum Polski. Od jakiegoś czasu mamy tu naprawdę wysokie temperatury jak na ta porę roku. Moje pszczoły wykonały już oblot. Prawie każdego dnia mogę je obserwować na wylotkach. Moje pytanie jest następujące, czy jest zasadne dokarmić je teraz ciastem miodowo - cukrowym? Nie chce, żeby do pierwszych pożytków zabrakło im pokarmu, a prognozy na najbliższe tygodnie zwiastują dalsze dodatnie temperatury.


Jak karmiłes inwertem daj od razu z 3 kg ,a jak cukrem i dałeś 12kg plus zapas co miały to nie obawiaj się jeszcze wyciągniesz miód przy pierwszym przeglądzie.


Na górę
  
 
Post: 20 lutego 2014, 22:49 - czw 

Rejestracja: 20 lutego 2014, 15:52 - czw
Posty: 4
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Ksawerów
Tak zgadza się, mała dawka - w tamtym roku też tak robiłem (pomysł Tomka Miodka) pierwsza dawka była mniejsza a kolejne półkilowe, bo boje się, żeby matka nie zaczęła nadmiernie czerwić i żeby miały wystarczający zapas pokarmu. Na zimę dostały 10 kg na ul.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2014, 23:26 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
paranoja

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2014, 23:40 - czw 

Rejestracja: 20 lutego 2014, 15:52 - czw
Posty: 4
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Ksawerów
nic dziwnego, że kolega Pawełek. ma ponad 2300 postów jak odpowiada jednym słowem :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2014, 23:47 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Zor0 pisze:
nic dziwnego, że kolega Pawełek. ma ponad 2300 postów jak odpowiada jednym słowem :)
gdybyś poczytał te moje posty wiedziałbyś jaki mam stosunek do dawania ciasta, a Tobie dam radę jaką daje Kolopik, idź kup stoperan dla siebie, bo pszczołom nic nie jest potrzebne teraz, chyba że przychytrzyłeś na karmieniu jesienią. 10 kg, czego wody? ile miały przed karmieniem? jaka siła ? nic nie podasz o nich a chcesz konkretnej odpowiedzi.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2014, 08:41 - pt 
Pawełek. pisze:
paranoja

:haha:
Pawełek.,
Ale Oni zwią się fachowcami ty Paweł nie rozumiesz nowoczesnej gospodarki Pasiecznej
Którą ja nazywam
Grzebiący w Ulach :haha:
Zor0 pisze:
pierwsza dawka była mniejsza a kolejne półkilowe,

Ja tam Daje po 2 kg na raz i mam spokój :wink:


Na górę
  
 
Post: 21 lutego 2014, 09:43 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Jest pokarm - sprawdź za dwa tygodnie znowu.
Nie ma pokarmu ładujesz, nie łyżeczką ale łopatą :mrgreen: bo matki ruszyły już z czerwieniem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2014, 11:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 marca 2010, 10:49 - wt
Posty: 956
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp 300 rodzin produkcyjnych
Pokarmu ma być dużo do pierwszych pożytków jeszcze trochę czasu. Ciasto u mnie ma pobudzać matkę do czerwienia a nie dokarmiać rodzinę o to należy zadbać jesienią a najważniejszym składnikiem nie jest wcale cukier czy miód lecz pyłek którego mają na razie ograniczony dostęp. W tej chwili u mnie około 95% rodzin grzeje już czerw "powałki" są wyraźnie ciepłe a kłęby rozluźnione. Byle do wiosny bo przedwiośnie już mamy.

pozdrawiam rever

_________________
http://pasiekahania.pl/kurs-pszczelarski/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2014, 12:33 - pt 
Pszczoły siedzą w kłębach matki nie czerwią to jak niby chcecie ciastem pobudzić pszczoły? Trzeba czekać do połowy marca przynajmniej w moim rejonie.


Na górę
  
 
Post: 21 lutego 2014, 12:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
To chyba gdzieś na Syberii teraz matki nie czerwią ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2014, 12:59 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Myślę ze o tej porze to bardziej przydało by się ciasto z pyłkiem bo zapasy są wystarczające henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2014, 13:10 - pt 
Mariuszczs pisze:
To chyba gdzieś na Syberii teraz matki nie czerwią ...


Nie czerwią bo nie potrzebują i warunki są niekorzystne jak zrobi się po 14 stopni wtedy się zacznie,a na mazurach różnie z tym bywa czasami jest to połowa marca czasami połowa kwietnia kiedy pszczoły rozluźnią kłęby i matki zaczną czerwić.


Na górę
  
 
Post: 21 lutego 2014, 17:22 - pt 

Rejestracja: 10 marca 2013, 11:17 - ndz
Posty: 135
Lokalizacja: mazury pow ketrzyn
Ule na jakich gospodaruję: wp dadant 3/4
Panowie u mnie na mazurach tylko delikatne obloty nawet nie było konktertnych we wszystkich rodzinach.......w nocy sa przymrozki -2 -3 w dzien 3-4 czasem 6 to gdzie niegdzie po jedynczo lataja

....cierpliwosc prsczelaza musi byc duza :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2014, 17:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Wszystko zależy od tego jak kto dba tak ma. U nas na pomorzu wszystkie pożytki zaczynają się bardzo obficie wczesną wiosną, dlatego trzeba mieć albo silne rodziny od razu, albo je podpędzić nieco.
Dlatego stosuję w mojej pasiece zasadę:
1. Zimowla tylko silnych rodzin i 15 kg inwertu + to co zbiorą przez kilka dni z nawłoci we wrześniu - bo około 5 września wracam z nawłoci, a ok. 31 sierpnia zabieram im miód i układam gniazda.
2. Wszystkie manewry przy ulach wykonuję dopiero po 1 pełnym lutowym lub marcowym oblocie. A miało to miejsce wczoraj - 20 lutego - było 12*C w cieniu, pełne słońce i zero wiatru. Dennic nie czyszczę, bo wymaga to sporej siły żeby podnosić wciąż pełne zapasów ule. Pszczoły zrobią to w ramach gimnastyki bo i tak nic innego nie mają na razie do roboty - póki nie zacznie pylić coś.
3. W ulach z ramką 18 cm wszystkie rodziny mają wciąż min. 10 cm poszytego pokarmu nad głowami. Inaczej jest w wielkopolskich, gdzie kłęby siedzą już na ramkach. Więc dopiero dziś zrobiłem szybki wgląd pod powałkę w tych ulach i tam faktycznie jest 2-3 cm od góry, ale za to końcowe są pełne. Ujmuję po 1 ramce z końca i wykładam to im na powałkę pod daszek (bez odsklepiania), mają do tej ramki dostęp przez otwór zdjętego sitka-pająka. To robię tylko w lżejszych ulach, gdzie podejrzewam, że więcej jest zjedzone -zazwyczaj są to najsilniejsze rodziny, które ruszają bardzo dynamicznie i one potrzebują najwięcej pokarmu. Pozostałe rodziny na tej ramce dostaną jutro albo po jutrze po 0,5 kg ciasta miodowo-cukrowego tak na rozpęd.
4. Powyższy punkt dotyczy tylko i wyłącznie mojej pasieki w warunkach pomorza zachodniego na pszczołach lini Buckfast oraz przy perspektywie prognozy pogody, która na najbliższe 2 tyg jest optymistyczna. U nas od 10 lutego nie ma mrozów w nocy a za dnia codziennie jest około 8-10 stopni. Pyli leszczyna i pszczoły to zbierają jak oszalałe. Ich zegaru biologicznego już nie powstrzymamy - powałki zrobiły się ciepłe i matki czerwią. Skoro pszczoły ruszyły, to przyroda też i wyścig do rzepaku w tym roku mam nadzieję, że wygrają pszczoły.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2014, 05:41 - sob 
HaQ pisze:
Panowie u mnie na mazurach tylko delikatne obloty nawet nie było konktertnych we wszystkich rodzinach.......w nocy sa przymrozki -2 -3 w dzien 3-4 czasem 6 to gdzie niegdzie po jedynczo lataja

....cierpliwosc prsczelaza musi byc duza :pl:


Najgorsza temperatura bo pszczoły krzepną i zapewne część też nie wraca do ula dlatego wiem ze swoich zródeł ,że tam gdzie pszczoły nie latają i nie noszą pyłku albo w bardzo małych ilościach i siedzą w kłębach bo pogoda niekorzystna to na razie pszczelarze nic nie robią, jedynie komu się chce to dennice wymieniają ,pszczoły dalej na siatkach i na wentylacji czekają lepszych czasów i temperatury 12-14 stopni ,aż będzie można przegląd zrobić.Jest przecież opcja ,że jeszcze wróci zima może nie bardzo mroźna ,ale cały marzec przed nami i pół kwietnia. I jeszcze wyjdzie na to ,że Ci co pędzili pszczoły,a nie było warunków pyłkowych i pogodowych to zrobią im psikusa w postaci ciężkiej nosemozy .


Na górę
  
 
Post: 22 lutego 2014, 09:46 - sob 

Rejestracja: 03 listopada 2011, 20:45 - czw
Posty: 970
Lokalizacja: zachód Poznania
Ule na jakich gospodaruję: 12r wielkopolski
Jak tak czytam niektóre posty to dochodzę do przekonania, że przez ciepły luty w tym roku będą rekordowe zbiory miodu rzepakowego i mniszkowego... :D:D
Pierwsze miodobranie może uda się zrobić jeszcze przed wierzbami - to będzie pewnie miód ze śnieżyc i przebiśniegów - "wielokwiat przedwiosenny" :D:D
Jak kto za mocno podkrami to jeszcze matki nie beda mialy gdzie czerwic na 1 korpusie.
Za 2 tygodnie zakwitną pierwsze wierzby i nektar się poleje.
Jak ktoś w tym roku zakarmił nawet 10kg (nie mówie o BF) to nie ma prawa im zabraknąć. A przy obecnych temperaturach to z bocznych ramek sobie pszczoły same przenoszą pokarm do środka gniazda.
Na większości terenów pszczoły jeszcze pyłku nie noszą, albo noszą go śladowe ilości - a przecież nasze zakarmienie co roku starcza także na cały początkowy okres rozwoju który jeszcze się nie zaczął.
Ci co myślą, że nie mają pokarmu w ulu - niech zamiast podkarmiać zajrzą do gniazda i zobaczą co jest na ramkach - mogą się zdziwć.
Odnośnie pobudzania ciastem z pyłkiem - ja nie stosuje ale w tym roku może rzepak zakwitnąć nieco wcześniej niż zwykle - wegetacja już podobno ruszyła a bardziej dynamiczny rozwój pszczół dopiero od wierzby się zacznie i większych przybytków pyłkowych.
Kto wie czy nie będzie powtórki z zeszłęgo roku z rzepakiem (zakwitnie przed dojsciem pszczół do pełni sił)

_________________
Zapraszam na stronę na FACEBOOK-u
Moje zdjęcia przyrodnicze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2014, 10:33 - sob 
janu.jj pisze:
Ci co pędzili pszczoły,a nie było warunków pyłkowych i pogodowych to zrobią im psikusa w postaci ciężkiej nosemozy .

Eee tam pod koniec marca będą roje łapać :haha:


Na górę
  
 
Post: 22 lutego 2014, 12:47 - sob 
janu.jj,
Kolego jeszcze długo musisz się uczyć o pszczółkach matki zaczynają czerwić nawet jak na polu jest ujemna temp pszczoły lepiej wiedzą kiedy zacząć matkę karmić na czerw
A Pierdoły o siatkowych dennicach i powstrzymywaniu matek przed czerwieniem to trzeba głęboko zakopać


Na górę
  
 
Post: 22 lutego 2014, 17:31 - sob 
Zrób przegląd 5 rodzin i zobacz w ilu będzie czerw i ile go będzie o tej porze jak pszczoły są w kłębach ,a w ilu nie i nie bredź już o nauce bo sam potrzebujesz nauki ,ale znając życie to u ciebie już pewnie po 4 ramki z czerwiem boś najlepszy z najlepszych i jedyny najmądrzejszy i wszechwiedzący .


Na górę
  
 
Post: 22 lutego 2014, 17:44 - sob 
janu.jj, Co TY taki nerwowy wyluzuj!


Na górę
  
 
Post: 22 lutego 2014, 17:56 - sob 
pawel., A gdzie ja napisałem że u mnie dużo czerwiu.Sprawdzałem powałki wszystkie zimne może matki czerwia ale nieznacznie.


Na górę
  
 
Post: 22 lutego 2014, 17:58 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
ja-lec pisze:
pawel., A gdzie ja napisałem że u mnie dużo czerwiu.Sprawdzałem powałki wszystkie zimne może matki czerwia ale nieznacznie.
no przecież nie nie ty tylko janu.jj, .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2014, 18:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
janu.jj pisze:
Zrób przegląd 5 rodzin i zobacz w ilu będzie czerw i ile go będzie o tej porze jak pszczoły są w kłębach ,a w ilu nie i nie bredź już o nauce bo sam potrzebujesz nauki ,ale znając życie to u ciebie już pewnie po 4 ramki z czerwiem boś najlepszy z najlepszych i jedyny najmądrzejszy i wszechwiedzący .


Ja czytając posty nowego Kolegi i jemu podobnych na forum przyjąłem znaną powszechnie zasadę ignorowania takich osób.
Pozostałym polecam to samo.

"Nie dyskutuj z "głupkiem", bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona" ...

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2014, 18:40 - sob 

Rejestracja: 10 marca 2013, 11:17 - ndz
Posty: 135
Lokalizacja: mazury pow ketrzyn
Ule na jakich gospodaruję: wp dadant 3/4
Janu" wiesz Bocian ma inny klimat u niego juz 2 tygodnie temu pyłek targały i wode...koło 20 marca juz bedzie korpusy z suszem dozycał bo mu sie "mieso " nie zmiesci. :haha: :haha: .ale taka siła potrafi przyniesc i z wierzby i z mniszka
.....polska niby nie wielka ale swoje strefy klimatyczne ma..z poslizgiem nawet do 3 tygodni roznicy pomiedzy dolnym slaskiem a suwałkami


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2014, 18:44 - sob 
komeg,

Czy ja cię obrażam? to luzuj chłopcze .


Na górę
  
 
Post: 22 lutego 2014, 20:22 - sob 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
HaQ pisze:
.....polska niby nie wielka ale swoje strefy klimatyczne ma..z poslizgiem nawet do 3 tygodni roznicy pomiedzy dolnym slaskiem a suwałkami


chyba więcej. Rzepak między malopolską, a pomorzem to 2tyg. A małopolska ma opóźnienie do dolnego śląska o tydzień do dwóch.
Ale... 30km i 200m wysokości od Krakowa mam 2tygodnie różnicy.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2014, 10:10 - ndz 

Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:58 - pt
Posty: 587
Lokalizacja: Dolny Śląsk Niemstów
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej i wielkopolskie
U mnie w tym roku rzepak może zacząc kwitnąc przed 10 kwietnia, chyba że wróci zima z mrozem całodobowym to ile będzie mroźnych dni to o tyle odwlecze się kwitnienie. Podbiała już kwitnie to za 40 dni może kwitnąc rzepak.

_________________
http://pasiekawuroczysku.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCC-VqQ ... MLNszDS0EQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2014, 10:57 - ndz 

Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 21:19 - ndz
Posty: 205
Lokalizacja: mazury
W temacie czerwienia:
u nas (a wiosna trochę później tu przychodzi) już matki ruszyły z czerwieniem więc normalka, że bardziej na południe już zaczęły wcześniej.
Leszczyna jeszcze nie pyli.

_________________
Pozdrawiam Gabriel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2014, 11:40 - ndz 

Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:58 - pt
Posty: 587
Lokalizacja: Dolny Śląsk Niemstów
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej i wielkopolskie
gabriel11 pisze:
Leszczyna jeszcze nie pyli.


U mnie już skończyła, pszczoły latają teraz na olchy na dniach zacznie kwitnąc topola, z niej są podobne obnóża pyłku jak z wierzby

Właśnie oglądnąłem pogodę:
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 ... j-z-wiosna

i zacznę zaraz robic ciasto na pobudzenie rozwoju, za tydzień to już wierzby będą może nektarowały to pszczoły na ciasto nawet nie spojrzą.

zimo już nie wracaj :tasak: :cold:

_________________
http://pasiekawuroczysku.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCC-VqQ ... MLNszDS0EQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2014, 23:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
Czy słoik miodu da taki efekt jak ciasto miodowo-cukrowo-pyłkowe?

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2014, 23:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
W/g prognoz pylenia pyli olcha i leszczyna zaczyna. Jeśli utrzyma się pogoda mamy wiosnę zaryzykowałem dałem dziś 1 dawkę ciasta pyłkowo miodowego oby przymrozki nie wróciły bo powtórzy się poprzedni rok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 00:56 - pn 

Rejestracja: 16 marca 2011, 00:12 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: ŁOSICE
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Komunikat dla okresu 22.02.2014 - 27.02.2014

W całym kraju w szczytowym okresie pylenia są leszczyny. Wzrasta stężenie pyłku olszy. Lokalnie, w pogodne dni, w pobliżu kwitnących drzew stężenie pyłku leszczyny i olszy może osiągać wartości bardzo wysokie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 05:32 - pn 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Odnośnie tych stref klimatycznych to warto zauważyć że między miastem a wsią jest różnica ok.2 tygodni w rozwoju na korzyść miasta.W moim rejonie {gmina Parzęczew } pszczoły już noszą pyłek z leszczyny.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 09:41 - pn 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Umnie wczoraj zaczęły nosic z wierzby.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 10:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 marca 2010, 10:49 - wt
Posty: 956
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp 300 rodzin produkcyjnych
Tomasz2020 pisze:
Czy słoik miodu da taki efekt jak ciasto miodowo-cukrowo-pyłkowe?


Lepiej ramkę z pokarmem połóż na boku.

pozdrawiam rever

_________________
http://pasiekahania.pl/kurs-pszczelarski/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2014, 15:52 - czw 

Rejestracja: 29 stycznia 2014, 19:11 - śr
Posty: 5
Ule na jakich gospodaruję: Wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: Zielona Góra
U mnie nosza wodę.Normalnie dwie pszczoły lecą i trzymaja takie malutkie wiaderka. I do ula i do ula.Tak żeby każdy wystawił wanienkę z wodą dla przypomnienia i cos do wody żebys ie nie potopiły. Woda koniecznie czysta i ciepła ja podgrzewam grzałka akwariową.Nidużo 25oC.A jakie zadowolone,hoho.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2014, 19:02 - czw 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Najlepiej ty im podaj odrazy w takich maluch kieliszkach o wiele większa będzie radość

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji