FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 14:25 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 lutego 2016, 20:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Właśnie jestem na etapie projektowania układu do monitorowania podstawowych parametrów ula. Wszystko oparte będzie na układzie Atmega 328P. Co będzie monitorowane:
1) zmiana wagi ula przynajmniej 2 razy dziennie, ale myślę, że docelowo trochę częściej
2) temperatura wewnątrz gniazda (czujniki w kilku miejscach tak aby uwidocznić przekrój temperatur w ulu, oraz obserwować przemieszczanie kłębu np. w zimie).
3) wilgotność wewnątrz ula
4) stacja pogodowa na zewnątrz (temperatura, ciśnienie, wilgotność ewentualnie wykrywacz opadów).
Będzie to zestaw do pasieki domowej z tego powodu do transferu danych wykorzystane będzie domowe WiFi z którym kontaktował będzie się układ i przesyłał dane. Wszystko trafi następnie na serwer i stamtąd będzie obrabiane w formę czytelną, tak aby wchodząc w przeglądarkę i wpisując odpowiedni adres mieć wgląd do tego co dzieje się w ulu.
Dodatkowa koncepcja to jeszcze pomiar częstotliwości i natężenia dźwięku wewnątrz ula (na razie szukam rozwiązania), licznik wylatujących pszczół (to chyba najbardziej skomplikowane i nie wiem czy się uda), sensor stężenia dwutlenku węgla w ulu.

Oczywiście cały układ zasilany będzie baterią fotowoltaiczną.

Obecnie czekam na dostawę części z Chin :). Myślę, że za 3-4 tygodnie pierwsze elementy dotrą do Polski. Bazę już mam także to co mogę powoli już sobie programuję. Jutro ma przyjść do mnie kilka drobnych części które umożliwią konfigurację nadajnika WiFi. Za miesiąc dwa poinformuję o efektach pracy :). W każdym razie zawsze moim marzeniem było posiadanie takiego zestawu z masą czujników, tak aby można było na bieżąco oraz w zimie analizować dane z całego sezonu.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 22:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2010, 21:00 - czw
Posty: 287
Lokalizacja: Dobrociesz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski,wielkopolski h16
Wow. A ja myślałem że bardziej niż ja,nie można ze świrować na punkcie pszczół :) Życzę powodzenia i z uwagą będę obserwował wyniki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 22:38 - pn 

Rejestracja: 06 stycznia 2016, 10:47 - śr
Posty: 13
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Czestochowa
Do liczenia poszukaj czegos na bazie fotokomorki ramowej, ewentualnie laserowa ale nie wiem jak z dokladnoscia..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 23:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
myślę o czymś takim
https://www.youtube.com/watch?v=LRsdcSe9cuM

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2016, 00:30 - wt 
Trzymam kciuki - zrób później o tym klip na youtube.


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2016, 15:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Widziałem coś takiego na Konferencji w Pszczelej W. zeszłego roku.
Tam były tyko czujniki temperatury o ile pamiętam po 9 na jedną uliczkę.
Na ekranie ul przeglądasz jak książkę uliczka po uliczce, widać umiejscowienie
kłębu i po temp. czy matka już zaczęła czerwić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2016, 19:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
No to udało mi się dzisiaj dokończyć "korpus" programowania.
Skonfigurowany już mam nadajnik WiFi, który przesyła odpowiednie dane do bazy MySQL na serwerze zewnętrznym. Dzięki temu po wejściu na stronę "www" wyświetla się tabelka z danymi, docelowo będzie wykres, ale to kosmetyka:). Na razie podpięty tylko czujnik temperatury i wilgotności dla testów. Teraz czekam na tensometr z Chin i inne drobne elementy. Jak przyjdą myślę że za 2-3 tygodnie, to będę mógł zmontować już wagę, oraz sondę temperaturową i wilgotnościomierz wewnątrz ula (na razie po jednej sztuce). A do stacji pogodowej termometr, higrometr, barometr i wykrywacz opadów.
Wszystko zasilane baterią fotowoltaiczną. No i będę mógł wtedy już taki zestaw wynieść do pasieki :). Reszta elementów będzie dokładana systematycznie jak będę miał czas.

Na razie tylko tyle, trzeba to jak najszybciej obrobić na trochę nowocześniejszą i czytelniejszą formę :)
http://www.monitoring.gorskie-miody.pl/

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2016, 20:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Stronka do monitoringu już została wykonana. Dane na razie z "głowy" tak, żeby przetestować czy działa. ps. nie wiem czy działa na przeglądarce firefox. Na pewno działa na google chrome.
http://www.monitoring.gorskie-miody.pl
Nie ukrywam, że wzorowałem się na płatnej platformie, pewnie troszkę ją pozmieniam i rozbuduję z czasem jak dojdzie więcej czujników. Jak tylko odbiorę formatki pod wagę to zabieram się za składanie układu. W każdym razie wszystko jest już skonfigurowane, teraz pozostaje podłączyć czujniki i zasilanie. No i poprawić na stronie opisy do poszczególnych czujników, ale to już na sam koniec.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2016, 18:59 - śr 
hehe :) życzę powodzenia i czekam na jakiś efekt końcowy, filmik na yt to jak dla mnie trochę za mało.... z chęcią obejrzałbym jakiś schemat blokowy.
Jednak uważam, że to tylko gadżet, nic więcej.

Mógłbyś mi napisać w jednym zdaniu jakąś główną zalete takiego czujnika?

Bo nie wiem jak wam, ale to ile pszczół wchodzi i wychodzi z ula to mnie nic nie obchodzi, tak samo to jaka wilgotność jest na zewnątrz. Waga, ok czemu nie można zobaczyć czy już miód zbieramy czy nie, wilgotność.... może się przydać by ewentualnie uniknąć np. zgnilca, ale większość sprawnych pszczelarzy da radę mieć zdrowe rodziny bez tego gadżetu, o! może jakiś czujnik feromonu matki pszczelej, by sprawdzić jej obecność w ulu.

Gadżet i tylko niepotrzebna, coraz większa ingerencja człowieka w życie rodziny pszczelej.


Na górę
  
 
Post: 02 marca 2016, 19:05 - śr 
ostatnio, tzn już jakiś czas temu łysoń wypuścił na rynek fajny sprzęt: ControlBee, urządzenie, które powiadamia nas o zmianie położenia ula, na wędrówki i niepewne tereny jak najbardziej się nada.
filmik o tym
https://youtu.be/SRP9tP-Pjoo
i coś jeszcze
http://lyson.com.pl/aktualnosci/3009-controlbee.html

to może nawet sam kiedyś kupię, na razie okolice mam spokojną.


Na górę
  
 
Post: 02 marca 2016, 22:34 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
kwint0 pisze:
ostatnio, tzn już jakiś czas temu łysoń wypuścił na rynek fajny sprzęt: ControlBee, urządzenie, które powiadamia nas o zmianie położenia ula,


Tylko tyle daje, że pojedziesz obejrzeć miejsce, gdzie stały ule.. Jeżeli rozbudują o lokalizator GPS-to będzie coś.


pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2016, 00:47 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kwint0 pisze:
hehe :) życzę powodzenia i czekam na jakiś efekt końcowy, filmik na yt to jak dla mnie trochę za mało.... z chęcią obejrzałbym jakiś schemat blokowy.
Jednak uważam, że to tylko gadżet, nic więcej.

Mógłbyś mi napisać w jednym zdaniu jakąś główną zalete takiego czujnika?

Bo nie wiem jak wam, ale to ile pszczół wchodzi i wychodzi z ula to mnie nic nie obchodzi, tak samo to jaka wilgotność jest na zewnątrz. Waga, ok czemu nie można zobaczyć czy już miód zbieramy czy nie, wilgotność.... może się przydać by ewentualnie uniknąć np. zgnilca, ale większość sprawnych pszczelarzy da radę mieć zdrowe rodziny bez tego gadżetu, o! może jakiś czujnik feromonu matki pszczelej, by sprawdzić jej obecność w ulu.

Gadżet i tylko niepotrzebna, coraz większa ingerencja człowieka w życie rodziny pszczelej.


Dla jednych gadżet dla innych zupełnie co innego. Każdy ma jakieś hobby, nie koniecznie każda rzecz w życiu musi przynosić wymierne korzyści. Ja postanowiłem, że coś takiego sobie wykonam, dla własnej satysfakcji. Przy okazji jest masa trudności przez które trzeba przebrnąć (związane z elektroniką, programowaniem itp.). Coś takiego jak samodoskonalenie i rozwój osobisty się kłania. Jedna osoba woli codziennie wydać 5 zł na browara i po pracy oglądać "telewizor", a ja wolę te 5 zł wydać na coś co pozwoli mi się choć trochę rozwinąć zupełnie w innych dziedzinach i wykorzystać do tego czas wolny.
Robię to dla siebie, a czy się to komuś podoba czy nie to już jego sprawa. Co to byłoby za życie gdyby każdy podchodził do życia w tak materialny sposób jak Ty.
A jeśli chodzi o pszczółki to jaka to wielka ingerencja w ul? Kilku czujników w ulu nawet nie zauważą. A przy okazji można coś ciekawego zaobserwować.
Jeśli chodzi natomiast o Twoją PW. Nie martw się monitorowane ule mam pod samym oknem domu także nikt nie sprzątnie.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2016, 01:30 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
górski_pszczelarz, można przełożyć ramki z pszczołami, do swojego naczynia, a ty się ciesz, że masz ule pod domem :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2016, 08:49 - czw 

Rejestracja: 08 maja 2013, 21:28 - śr
Posty: 37
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Polska
górski_pszczelarz pisze:
Dla jednych gadżet dla innych zupełnie co innego. Każdy ma jakieś hobby, nie koniecznie każda rzecz w życiu musi przynosić wymierne korzyści. Ja postanowiłem, że coś takiego sobie wykonam, dla własnej satysfakcji.

I takie podejście mi się podoba. Szkoda, że ja na studiach nie zainteresowałem się bardziej pszczelarstwem, taki system monitorujący rodzinę pszczelą nadawałby się na zaliczenie jakiegoś projektu albo nawet na magisterkę w wersji bardziej zaawansowanej. Życzę powodzenia :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2016, 18:07 - czw 

Rejestracja: 29 czerwca 2015, 13:19 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: Łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bełchatów
Popieram to co robi górski_pszczelarz i trzymam kciuki za niego. Sam zacząłem bawić się z platformom arduino w tym celu, i wiem jak się nie jest programistą ile to kosztuje czasu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2016, 18:23 - czw 
górski_pszczelarz pisze:
Jedna osoba woli codziennie wydać 5 zł na browara i po pracy oglądać "telewizor", a ja wolę te 5 zł wydać na coś co pozwoli mi się choć trochę rozwinąć zupełnie w innych dziedzinach i wykorzystać do tego czas wolny.

nie oglądam tv, i nie mam w zwyczaju wypijać browara po pracy, w wolnym czasie preferuje "zmęczenie" ale to fizyczne, np. basen, 2-3km rowerkiem, bieg z psem, lub spacerek po internecie(polecam MaxTV)

górski_pszczelarz pisze:
Co to byłoby za życie gdyby każdy podchodził do życia w tak materialny sposób jak Ty.


może nie tyle materialny, co przemyślany. pieniądze to nic w porównaniu z czasem, życzę ci dokończenia dzieła z sukcesem, ponieważ nie ma nic gorszego jak niedokończona praca. Jeśli ja miałbym się zabrać za taki "smartbeehive" to pewnie bym poległ na samym początku planowania.... hehe lub nawet "iHive" z jabłuszkiem z tyłu.... pozdrawiam :pl:


Na górę
  
 
Post: 03 marca 2016, 18:56 - czw 
zento pisze:
górski_pszczelarz, można przełożyć ramki z pszczołami, do swojego naczynia, a ty się ciesz, że masz ule pod domem :haha:


pod domem jest bezpieczniej niż w na wędrówce, podczas wędrówki nie udostępniałbym tak szczegółowych danych jak jest w założeniu projektu.


Na górę
  
 
Post: 03 marca 2016, 19:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
zento pisze:
górski_pszczelarz, można przełożyć ramki z pszczołami, do swojego naczynia, a ty się ciesz, że masz ule pod domem :haha:


Ulokowany mam dom i pasiekę w taki sposób że nie ma takiej opcji :). Ale będę miał to na uwadze.

kwint0 pisze:
górski_pszczelarz pisze:
Jedna osoba woli codziennie wydać 5 zł na browara i po pracy oglądać "telewizor", a ja wolę te 5 zł wydać na coś co pozwoli mi się choć trochę rozwinąć zupełnie w innych dziedzinach i wykorzystać do tego czas wolny.

nie oglądam tv, i nie mam w zwyczaju wypijać browara po pracy, w wolnym czasie preferuje "zmęczenie" ale to fizyczne, np. basen, 2-3km rowerkiem, bieg z psem, lub spacerek po internecie(polecam MaxTV)



Oczywiście nie było to skierowane bezpośrednio do Ciebie, także nie odbieraj, tego jako jakiś atak:). Max Tv też często oglądam. Do tego preferuję aktywny tryb życia czyli MMA, kalistenika, bieganie, basen. Niestety ze względu na problemy z kolanem na najbliższe pół roku tego typu aktywność muszę odpuścić z tego powodu znalazłem sobie inne zajęcie. A najgorsze do zniesienia jest dla mnie nic nie robienie.
Pozdrawiam

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2016, 01:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 marca 2010, 10:49 - wt
Posty: 956
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp 300 rodzin produkcyjnych
kwint0 pisze:
ostatnio, tzn już jakiś czas temu łysoń wypuścił na rynek fajny sprzęt: ControlBee, urządzenie, które powiadamia nas o zmianie położenia ula, na wędrówki i niepewne tereny jak najbardziej się nada.
filmik o tym
https://youtu.be/SRP9tP-Pjoo
i coś jeszcze
http://lyson.com.pl/aktualnosci/3009-controlbee.html

to może nawet sam kiedyś kupię, na razie okolice mam spokojną.


Mam te urządzenie i w sezonie będę się nim bawił. Co mi się w nim podoba w odróżnieniu od nadajników GPS które też mam. Po pierwsze są tam czujniki typu przechyłomierz i wstrząsomierz czyli jeśli ktoś lub coś wywróci mi ul ja będę o tym wiedział a miałem już takie przypadki. Jest jeden duży akumulator do centralki który wystarcza na 2,5 miesiąca i jest jedna karta sim. W nadajnikach GPS które mam do każdego osobno wchodzi karta sim oraz akumulator który wystarcza na około 1 miesiąc w wielkim skrócie mając kilka nadajników robi się sporo roboty bo trzeba to wszystko pilnować czy jest naładowane, czy karta sim jest ważna i tak dalej w controlbee jest to zintegrowane a baterie w nadajnikach wystarczają na cały sezon więc nie trzeba o nich myśleć co chwila. Zasięg między nadajnikiem a centralą jest też przyzwoity 150m także można sporą pasiekę ogarnąć jedną centralą. Koszty wg. mnie nie są duże dostaję 5 czujek i centralka z GPSem za 1200zł jakbym chciał wyposażyć w 5 nadajnków GPS to każdy kosztuje około 125zł
+ przesyłka + do każdego akumulator po 50zł + przesyłka+karta sim po 30zł na cały sezon i robi się z tego co najmniej 1100 zł także porównywalnie, ale trzeba się narobić jak za pięciu.

pozdrawiam rever

_________________
http://pasiekahania.pl/kurs-pszczelarski/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2016, 08:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Tak ale przy controlbee nie jesteś w stanie namierzyć skradzionego ula i dlatego powmysł wydaje mi się chybiony, zwłaszcza gdy wywozisz rodziny dalej od domu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2016, 19:51 - pt 
Kosut pisze:
Tak ale przy controlbee nie jesteś w stanie namierzyć skradzionego ula i dlatego powmysł wydaje mi się chybiony, zwłaszcza gdy wywozisz rodziny dalej od domu.


hmn... ale wydaje mi się że jeśli ktoś ukradnie ule a nie jest pszczelarzem, to zechce sprzedać, tu pojawi się problem! a jeśli jest pszczelarzem to nie postawi przecież u siebie na pasiece innych uli bo ludzie zauważą, a też nie przemaluje jak pszczoły są w środku!


Na górę
  
 
Post: 16 marca 2016, 22:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 marca 2010, 10:49 - wt
Posty: 956
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp 300 rodzin produkcyjnych
Kosut pisze:
Tak ale przy controlbee nie jesteś w stanie namierzyć skradzionego ula i dlatego powmysł wydaje mi się chybiony, zwłaszcza gdy wywozisz rodziny dalej od domu.


Centralka ma GPS i jak skubną pasiekę to będziesz wiedział gdzie są ule. Ja dodatkowo wsadzam nadajniki GPS ale one wysyłają smsa dopiero jak ul się zacznie przemieszczać a w controlbee będę wiedział jak tylko ktoś dotknie ula.

pozdrawiam rever

_________________
http://pasiekahania.pl/kurs-pszczelarski/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2016, 23:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
rever pisze:
w controlbee będę wiedział jak tylko ktoś dotknie ula.


ja widze zastosowanie w przypadku dużej ilości pasiek do kontroli położenia daszków i uli po dużych wichurach wtedy nie trzeba by nigdzie jechać i można uniknąć wielu niespodzianek
natomiast jako ochrona przed kradzieżą to marnie to widzę no chyba ze ktoś ma pszczoły b blisko i jest w stanie szybko dojechać

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2016, 06:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
rever pisze:
Centralka ma GPS i jak skubną pasiekę to będziesz wiedział gdzie są ule
Centralka jest duża i trudno ją będzie upchnąć w ulu, a jeśli nawet to tego z centralką mogą nie wziąć. Super było by gdyby czujki miały GPS ale przy cenach w tej firmie wtedy cena zestawu przerośnie pewnie wartość pasieki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2016, 22:08 - ndz 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
@górski_pszczelarz - kapitalny pomysł. Ktoś powie, po co takie dane. Ale właśnie z tych zebranych informacji można wyciągnąć mnóstwo wniosków o funkcjonowaniu rodziny pszczelej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2016, 22:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
astroludek pisze:
@górski_pszczelarz - kapitalny pomysł. Ktoś powie, po co takie dane. Ale właśnie z tych zebranych informacji można wyciągnąć mnóstwo wniosków o funkcjonowaniu rodziny pszczelej.


na razie waga działa w okrojonym zakresie. Dopiero jesienią będę miał czas żeby ją rozbudować o nowe rzeczy. Ogólnie ostatnio cierpię na chroniczny brak czasu...

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2016, 22:57 - ndz 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Nie tylko waga jest cenną informacją. Myślę, że pozostałe dane czyli temperatura, wilgotność itp. dadzą pełen obraz sytuacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji