FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:19 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2415 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 49  Następna
Autor Wiadomość
Post: 19 maja 2019, 11:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 czerwca 2016, 14:14 - czw
Posty: 105
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie "18"
Miejscowość z jakiej piszesz: Dobrodzień
pisiorek pisze:
ps. zauważyłeś jaki jest spokój na forum ? nikt mnie nie atakuje i nie wyzywa .hm dziwne ...
:haha: :haha: :haha: :haha: Wykrakałeś :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2019, 12:31 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
pisiorek pisze:
bo lubię, ty jestes glupszy niz ustawa przewiduje .

pisiorek, , nie wolno obrażać adwesarzy , to źle o Tobie świadczy , nie bierz przykładu ze swojego guru :thank: a tak swoją drogą słabe te Twoje matki , jak nie mogą przekroczyć 1 1/2 korpusu. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2019, 13:54 - ndz 
Elgon pisze:
Każdy robi-pisze na swój wizerunek,praktyki krzykiem się nie zastąpi.
Cytuj:
matki nie czerwią wyżej jak gniazdo i pół nadstawka
Po przeczytaniu takiego wpisu wiadomo ile jeszcze musi zjeść pszczelarz chlebusia. :)


Kolego miszczu z papierami ,w miodniach nad gniazdem mam szerokie ramki 35 mm

Barciak ,a najcieplejsze miejsce w ulu to teraz jest na dole czy na gorze ? :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 19 maja 2019, 14:25 - ndz 
Hieronim pisze:
pisiorek pisze:
bo lubię, ty jestes glupszy niz ustawa przewiduje .

pisiorek, , nie wolno obrażać adwesarzy , to źle o Tobie świadczy , nie bierz przykładu ze swojego guru :thank: a tak swoją drogą słabe te Twoje matki , jak nie mogą przekroczyć 1 1/2 korpusu. :haha:


hircio ,ja Ciebie wyczułem juz dawno :P
ja wiem że najlepsze matki to TY masz i nikt inny itd . napisz coś sensownego to podyskutujemy bo na razie nie mamy o czym tak myślę :wink:


Na górę
  
 
Post: 19 maja 2019, 14:42 - ndz 
wszyscy maja wszystko super i pszczoły na 5-ciu korpusach a z zimy im wychodzą na 2-ch :D napisać można wszystko a jak to w praktyce wygląda to ja wiem dobrze . szanuję ludzi którzy potrafią opisać prawdziwie i nie ściemniają . w pasiece są rodziny ponad przeciętne i słabsze i zawsze tak było i będzie . ps testuję w tym roku prowadzenie rodzin bez krat by mieć własną wiedzę na ten temat a nie przepisywać innych bez sensu ... :wink:


Na górę
  
 
Post: 19 maja 2019, 14:55 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
pisiorek pisze:
Barciak ,a najcieplejsze miejsce w ulu to teraz jest na dole czy na gorze ?

a w którą stronę idzie cieple powietrze ? :mrgreen:
35mm ramka to żaden problem dla matki, nawet 40mm zaczerwi jak już nie ma gdzie czerwić. Nieraz tak miałem dlatego wolę wszystkie ramki 25mm i krata w odpowiednim miejscu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2019, 15:03 - ndz 
BARciak pisze:
a w którą stronę idzie cieple powietrze ? :mrgreen:


pszczoły sobie same regulują przepływ powietrza ,jak jest potrzeba to zasłonią uliczki tak by im nie uciekało . testuję prowadzenie rodzin bez krat ,jak to wyjdzie ? zobaczę i sam się przekonam ,na razie jest ok :wink:


Na górę
  
 
Post: 19 maja 2019, 15:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
pisiorek pisze:
Kolego miszczu z papierami ,w miodniach nad gniazdem mam szerokie ramki 35 mm
No dalej kombinuj :haha: :haha: cała polska (prawie) ma takie :haha: :haha:


bo lubię pisze:
pisiorek pisze:
wszystkie rodziny puściłem na 1,5 korpusu a w niektórych nie dałem w ogóle kraty .matki nie czerwią wyżej jak gniazdo i pół nadstawka .mogą się wyszaleć . w żadnym ulu nie ma mateczników . dawniej miałem z rojeniem problemy i z początkiem mają była walka z rójkami ,w tym roku jest ok

Pisiorek, na jednym korpusie ?, w maju? to te rójki pewnie zbierałeś w słoik po miodzie :haha: :haha: a ocenę matek w innym temacie wystawiałeś na podstawie prowadzenia takiej gospodarki jaką prowadziłeś do tej pory :haha: :haha: :haha: :haha:
pisiorek pisze:
puściłem na 1,5 korpusu a w niektórych nie dałem w ogóle kraty .matki nie czerwią wyżej jak gniazdo i pół nadstawka .mogą się wyszaleć
Jak postawisz drugi korpus na daszku ,ale czytaj ,czytaj dalej.


pisiorek pisze:
bo lubię, ty jestes glupszy niz ustawa przewiduje .


Wiem ,przez skromność Ci nie zaprzeczę i nie zgłaszam posta do kasacji jak taka miękka piz..a nie prawdasz pisiorku?, wiesz coś nie coś na ten temat.To moze w końcu opisz na jakiej podstawie oceniałeś matki do tej pory trzymając je na 10 ramkach.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2019, 15:14 - ndz 
bo lubię, nic do Ciebie nie mam ,sam się mnie uczepiłeś ... nie rozumiesz w ogóle o czym ja piszę ,masz problem ze zrozumieniem tak myslę i dlatego się czepiasz . masz w ogóle pszczoły ? tak się zastanawiam :roll:
jakie trzeba mieć iq by nie rozumieć moich wpisów :wnerw: :blee:


Na górę
  
 
Post: 19 maja 2019, 21:27 - ndz 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 374
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
BARciak pisze:
35mm ramka to żaden problem dla matki, nawet 40mm zaczerwi jak już nie ma gdzie czerwić.


Nie tak do końca Barciaku. Już w zeszłym roku poczyniłem wstępne eksperymenta z szeroką ramką w miodni. W tym, całą pasieczkę puściłem na ramce 3,5cm. Parę tylko uli, właściwie tak aby mieć odniesienie, pozostawiłem z kratą odgrodową. Wczoraj dokonałem konkretnego przeglądu gniazd, bo bałem się, że te kilkanaście dni deszczowych mogło nastroić moje pszczółki w kierunki rojowym. No i co stwierdziłem?
Otóż, jeżeli matka ma miejsce w rodni, nie zaczerwi nadstawki. Oczywiście nie jest to zasada uniwersalna, bo zdarzyło mi się w paru ulach znaleźć czerw i na pogrubionych ramkach miodowych, ale powierzchnia ta była symboliczna, powiedzmy 1-2cm kwadratowe i to na ramkach środkowych, które tworzą ciąg kominowy. Więc obawa, że matka zabrudzi nam miodnię czerwiem jest naciągana. Przy kracie mamy "czystość sterylną", przy poszerzonej ramce "kuchenną".
Po drugie, i to chyba ważniejsze, zauważyłem, że pszczoły swobodniej śmigają po ulu. Jak tylko jest siła to bez problemu pszczoły zagospodarują nadstawkę, bo nie jest ona niczym odgrodzona. Nie ma potrzeby spryskiwania sytą plastrów w nadstawce, czy stosowania innej ekwilibrystyki w celu zachęcenia pszczół do przejścia do nadstawki. Ta dodatkowa bezproblemowa przestrzeń, przy jednoczesnym braku ciasnoty w gnieździe, powoduje, że pszczoły nie wchodzą tak szybko w nastrój rojowy (chociaż tu muszę powiedzieć że i te z kratą też nie wpadły w nastrój rojowy). Dziś, u mnie była do godziny 14.00 słoneczna pogoda i pszczoły smyczyły rzepak razem z korzeniami. Poszerzana nadstawka powolutku szkli się nakropem, chociaż szału z miodem wiosennym nie będzie...


Pozdrawiam Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2019, 21:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
pisiorek pisze:
jakie trzeba mieć iq by nie rozumieć moich wpisów
Wiekszość ich nie rozumie ,asekuracyjnie pisanych w niby żartach z których można w dwojaki sposób wyleźć,jak trafię to dobrze ,jak nie to żarcik wychodzi ,takie tam pierdu,pierdu,na o ale nie o tym .Powiedz na
bo lubię pisze:
w końcu opisz na jakiej podstawie oceniałeś matki do tej pory trzymając je na 10 ramkach.

Beeskit pisze:
W tym, całą pasieczkę puściłem na ramce 3,5cm
Ale z pewnością nie w rozstawie 3.5 cm wnioskuję po tym znikomym czerwiu.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2019, 22:08 - ndz 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 374
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Beeskit pisze:
W tym, całą pasieczkę puściłem na ramce 3,5cm.
Cytuj:
Ale z pewnością nie w rozstawie 3.5 cm wnioskuję po tym znikomym czerwiu.


Ramka pogrubiona 3,5cm, odstęp standardowy z wbitym odstępnikiem 4-5mm?

Pozdrawiam Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2019, 23:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lipca 2018, 09:43 - pn
Posty: 74
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronik
pisiorek pisze:
Kolego miszczu z papierami ,w miodniach nad gniazdem mam szerokie ramki 35 mm
I co z tego miszczu bez papierów jaki to problem dla pszczół zgryźć woszczynę do odpowiedniego rozmiaru.Taki z ciebie pszczelarzyk początkujący myślisz że wszystko masz pod kontrolą,a tu pisiorek swoje,a pszczoły swoje. :) :)

_________________
,,Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję"
Jerzy Dobrowolski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 08:18 - pn 

Rejestracja: 02 maja 2019, 10:47 - czw
Posty: 305
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Tomyśl
Bartkowiak pisze:
old school pisze:
U mnie dzis jeszcze zimno 12 13 stopni od jutra 22 potem nawet 26 zobaczymy
Dzis przeglady robilem ale byly bardzo nerwowe chyba jeszcze przez ta pogode
Ale mam inny problem miod w ramkach krystalizuje :/ ktos to zauwazyl u siebie tez
Ciezko bedzie to wydostac macie jakies sposoby ?


Ja na razie nie spotkałem skrystalizowanego. W chłodne dni w miodni mniej pszczół siedzi....
Może tylko kilka ramek Ci się trafi to odkłady wyskubią... jak więcej to kiszka... :/


jakieś 40 ramek było skrystalizowane nie na całości ale połowa ramki
dobrze ze tylko tyle bo bałem sie ze wszystko
czy komuś oprócz rzepaku coś noszą ? czy tylko u mnie taka bieda


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 08:18 - pn 
Elgon pisze:
pisiorek pisze:
Kolego miszczu z papierami ,w miodniach nad gniazdem mam szerokie ramki 35 mm
I co z tego miszczu bez papierów jaki to problem dla pszczół zgryźć woszczynę do odpowiedniego rozmiaru.Taki z ciebie pszczelarzyk początkujący myślisz że wszystko masz pod kontrolą,a tu pisiorek swoje,a pszczoły swoje. :) :)


przecież ja dobrze wiem że pszczoły ścinają szerokie ramki i czerwią w nich ,to normalne . jest gro pszczelarzy którzy nie używają krat i jakoś to funkcjonuje .pszczoły się same ograniczają . w 2-ch ulach zrobiłem próbę ,nie wyjdzie to dostaną kratę i tyle . nie widzę problemu .


Na górę
  
 
Post: 20 maja 2019, 08:29 - pn 

Rejestracja: 02 maja 2019, 10:47 - czw
Posty: 305
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Tomyśl
pisiorek pisze:
Elgon pisze:
pisiorek pisze:
Kolego miszczu z papierami ,w miodniach nad gniazdem mam szerokie ramki 35 mm
I co z tego miszczu bez papierów jaki to problem dla pszczół zgryźć woszczynę do odpowiedniego rozmiaru.Taki z ciebie pszczelarzyk początkujący myślisz że wszystko masz pod kontrolą,a tu pisiorek swoje,a pszczoły swoje. :) :)


przecież ja dobrze wiem że pszczoły ścinają szerokie ramki i czerwią w nich ,to normalne . jest gro pszczelarzy którzy nie używają krat i jakoś to funkcjonuje .pszczoły się same ograniczają . w 2-ch ulach zrobiłem próbę ,nie wyjdzie to dostaną kratę i tyle . nie widzę problemu .


na szczęście pszczoły są od nas mądrzejsze i to co popsujemy naprawią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 10:25 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
old school pisze:

jakieś 40 ramek było skrystalizowane nie na całości ale połowa ramki
dobrze ze tylko tyle bo bałem sie ze wszystko
czy komuś oprócz rzepaku coś noszą ? czy tylko u mnie taka bieda



u mnie nie ma rzepaku dokoła - w sobotę na 3 pasiekach dość ładnie wszystkie nosiły - w niedziele do południa byłem zakładać hodowle i nadstawki były wyraźne cięższe w stosunku do sobotniego poranka - z ramek z larwami wyciekał świeży nakrop choć gniazd nie zalewają - były to ich "podręczne zapasy" do karmienia czerwiu - nie wiem z czego noszą bo za bardzo nie widzę nic poza jarzębiną, głogiem i kasztanami i nielicznym dogorywającym mniszkiem - w każdym razi pyłek noszą do poławiaczy dość ciemno brązowy - marchewkowego już nie noszą a był to chyba mniszek... widać też b mało czerwonego z kasztana - tylko on jest dla pszczół niestrawny ale wody pod dostatkiem wiec choroby majowej nie będzie a i ilość to max do 2-3% procent bo do 2 km od pasiek nie ma dużo kasztanów...

w każdym razie dużo idealnych młodych i pięknie podlanych larw - aż się prosiło aby przełożyć ich jeszcze więcej bo b. szybko szło...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 11:10 - pn 
powiem Wam że w tym roku z tym miodem wiosennym jest więcej kłopotu niz pożytku ,trzeba to odwirować bo skrystalizuje w plastrach . pogoda raz jest a za chwilę nadciąga chmura i leje niesamowicie ,wczoraj były dwie ulewy .
wracając jeszcze do krat ,kiedyś zle założyłem kratę i matka hulała po całym ulu ,nie widziałem by czerwiła wszędzie jak głupia ,więc te wasze teorie nie koniecznie są trafne .sprawdzę to a póżniej zrobie papiery miszczowskie :wink: :P


Na górę
  
 
Post: 20 maja 2019, 11:16 - pn 

Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 23:57 - wt
Posty: 173
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie komb.
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
A u mnie tydzień temu wreszcie chwilą słońca i rójka na drzewie z mojego ula bo matka znakowania - złapana. W macierzaku zostawiłem 2 najładniejsze mateczniki a resztę zlikwidowałem. W ostatnią sobotę sprawdzałem w tym ulu 2 ostatnie ramki ( zabudowa ciepła ) pod względem zalania nakropem bo w pasiece "szał pał" a tam młoda matka trochę większą od robotnicy ( z "klpsa" już nie mogła wyjść ) i matecznik nowy :?:
Po przejrzeniu gniazda znalazłem wszystkich ok14 niektóre normalne ale większość takie "wypierdki " skierowane w dół i jakby przyklejone do plastry że mało odstawaly - jakby nie mniejsza ilość pszczół po rójce to łatwe do przeoczenia. Napewno ich nie było tydzień wcześniej.
I pytanie: czego ponownie taka ilość matecznikow. Czy wyroiły by się znów czy młoda matka którą wyręczyłem zlikwidowała by je wszystkie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 11:17 - pn 

Rejestracja: 02 maja 2019, 10:47 - czw
Posty: 305
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Tomyśl
pisiorek pisze:
powiem Wam że w tym roku z tym miodem wiosennym jest więcej kłopotu niz pożytku ,trzeba to odwirować bo skrystalizuje w plastrach . pogoda raz jest a za chwilę nadciąga chmura i leje niesamowicie ,wczoraj były dwie ulewy .


u mnie juz od czwartku nie padało kilka dni było bardzo ładnych
te moje 40 skrystalizowanych cześciowo ramek to jakies 20% całości dobrze ze tylko tyle ale u mnie to był ostatni dzwonek bo za tydzień już pewnie było by z 50% skrystalizowane a tak licze ze jeszcze przy czyszczeniu tych ramke cześć wyjedzą i bedzie ok
miodu troche mniej niż w ubiegłym roku zawartośc wody poniżej 16%
smoła dość ciemny w kolorze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 11:25 - pn 
old school, powiem Ci że ja to nawet nie za bardzo wiem ile miodu mają ? nie grzebałem w ulach bo albo nie było pogody albo jak była to nie chciałem pszczołom przeszkadzać . zrobiłem kilka odkładów ,może jutro zrobie kolejne .akurat mam 3 rodzinki do podziału bo matki w tych ulach kiepskie jak nie wiem . hoduję matki po swoich .mam od Lecha pszczoły z przed kilku lat i są super ,mam też celkę od tm jest rewelacyjna .najlepsza rodzina .
miód wybiorę jak rzepak obleci a skubany cały czas kwitnie to najdłuższe kwitnienie jakie pamiętam . po rzepaku machnę kolejną serię odkładów z moich produkcyjnych ,zrobie zbiorcze by pszczół nie osłabiać bo może z akacji coś uzbierają ,na razie nie wyroiła mi się ani jedna .sukces tak myślę :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 maja 2019, 11:37 - pn 
Elgon pisze:
Każdy robi-pisze na swój wizerunek,praktyki krzykiem się nie zastąpi.
Cytuj:
matki nie czerwią wyżej jak gniazdo i pół nadstawka
Po przeczytaniu takiego wpisu wiadomo ile jeszcze musi zjeść pszczelarz chlebusia. :)


miszczuniu :wink: ja nie twierdzę że wszystko wiem ,wręcz przeciwnie .zerknę za kilka dni do tych uli ,jak ścięły woszczynę i zaczerwiły to trudno .matki dam na dół i założę kraty i po temacie .przynajmniej sie czegoś nauczę :P


Na górę
  
 
Post: 20 maja 2019, 12:12 - pn 
Tobiasz pisze:
I pytanie: czego ponownie taka ilość matecznikow. Czy wyroiły by się znów czy młoda matka którą wyręczyłem zlikwidowała by je wszystkie?


to tak funkcjonuję że gdy pszczoły mają mateczki a nie myślą o rojeniu ,po wygryzieniu matki niszczą pozostałe mateczniki .gdy są w stanie rojowym nie ścinają mateczników a często matki w tych matecznikach kwakają informują się miedzy sobą .może być tak ze w ulu bedzie kilka młodych matek a wyroją się gdy będzie odpowiednia pogoda . czy u Ciebie by się wyroiły? trudno ocenić . z doświadczenia wiem że krainki są bardziej rojliwe i roją się z mlodymi matkami ,elgony czy bf raczej nie . dla tego lepirj zostawić jeden matecznik bo mogą się wyroić gdy będzie wiecej matek .


Na górę
  
 
Post: 20 maja 2019, 14:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Tobiasz,

takie małe mateczniki wypierdki sugerują że najpierw wyszła rójka ze starą matką po czym wygryzły się młoda matka/matki (może poszły też małe rójki z matkami NU) - matka która została w ulu być może nie wróciła z pierwszego oblotu i pszczoły założyły mateczniki ratunkowe na dość starym czerwiu jaki był jeszcze w ulu...

a jak dodamy do tego pszczelarza co zrywał wcześniej mateczniki to mogła być tez taka sytuacja ze poszła rojka ze starą matką zaraz po zasklepieniu mateczników rojowych - pszczelarz widział jaja i mateczniki myślał że jest stara matka ze wzgl. na obecność jaj - zerwał mateczniki i pszczoły założyły nowe ratunkowe na tych larwach na których najbardziej lubią - tj starszych niż gdyby miały być to matki rojowe...

w każdym razie małe mateczniki "wypierdki" nie są matecznikami typowo rojowymi...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 15:03 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
pisiorek pisze:
, hoduję matki po swoich .mam od Lecha pszczoły z przed kilku lat i są super ,mam też celkę od tm jest rewelacyjna .najlepsza rodzina .


czyli jednak teraz wg Ciebie te matki "pozłacane" są trochę lepsze od tych po własnych F16 - przy czym te F16 są też po tych co kiedyś były "pozłacane" :) - przy czym nie mówię że zawsze tak jest... - najpierw trzeba trafić na dobrą pszczołę jaka się sprawdza w danym terenie...

wg mnie po Cellce spokojnie możesz F2 pociągnąć i będzie ok choć ich rojliwość F2 może być już większa - a reszta cech raczej niewiele się zmieni... nie będę się rozpisywał o Celle bo sporo ludzi jest z niej b. zadowolona tak jak i ja więc już nie chce mi się powtarzać...

Elgony są u mnie faktycznie mniej rojliwe ale u nich różnie bywa z agresywnością w kolejnych pokoleniach - ale w F2 typowych szatanów nie ma - a sporadycznie są nawet łagodniejsze od F1 - ogólnie u mnie Elgony bdb trzymają się plastra, są raczej spokojne pod warunkiem że się ich nie strząsa z ramek - tego raczej nie lubią - dlatego dobrze pracować przy nich z dymem... - kup albo zrób sobie poławiacze pylku - Elgon pięknie nosi pyłek w dużej ilości, a miodnością u mnie niewiele ustępuje Celle... przy braku pożytku (po lipie) Elgony nie bardzo lubią i tolerują dłuższe przeglądy - ale tak ma większość pszczół - szczególnie jak zabiera się za przegląd rodni... no i na odkłady jest bdb - szybko budują węzę i robią to do końca sezonu tj w lipcu i sierpniu a i matki czerwią na niej bez problemu nawet jak komórki są jeszcze dość płytkie... a np. Cellki już po połowie lipca jasne ramki nie za bardzo lubią chyba, że nie mają wyboru...

u mnie elgony nie bardzo nadają się do hodowli matek - mateczniki budują piękne ale w małej ilości - standard to około 6-8 szt z 24 larw podanych bez startera - kraniki budują takich więcej (około 12-15) - a i matki Elgon są duże jak to u BCF - dość łatwo je znaleźć...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 18:22 - pn 
tomi007 pisze:
pisiorek pisze:
, hoduję matki po swoich .mam od Lecha pszczoły z przed kilku lat i są super ,mam też celkę od tm jest rewelacyjna .najlepsza rodzina .


czyli jednak teraz wg Ciebie te matki "pozłacane" są trochę lepsze od tych po własnych F16 - przy czym te F16 są też po tych co kiedyś były "pozłacane" - przy czym nie mówię że zawsze tak jest... - najpierw trzeba trafić na dobrą pszczołę jaka się sprawdza w danym terenie...


Tomek żeby była jasność ja nigdy na Lechowe matki nie narzekałem a twierdząc w swoich postach o pszczołach pozłacanych mam na myśli matki od innych Hodowców które kupiłem i nie są rewelacyjne. Owszem od Lecha nie wszystkie matki rozwijają się super trzeba zrobić pewna selekcję ale mam pszczoły sprzed kilku lat od niego, w zeszłym roku przysłał mi dwie unasiennione matki na jego terenie b 74 i też bardzo ładnie mi się rozwinęły. Chociaż były podłączone do malutkich rodzin jesienią i z wiosny wyszły słabiutkie.W zeszłym roku kupiłem kilkanaście matek na portalu Allegro od zupełnie przypadkowych ludzi i z tych matek nie mam w pasiece już chyba prawie żadnej część spadła w zimie część musiałem skasować wiosną dzielac te rodziny na odklady.Primorskiej od Ciebie też już nie mam chociaż tworzyła bardzo silne ładne rodziny ale to nie jest pszczoła na mój teren .


Na górę
  
 
Post: 20 maja 2019, 19:34 - pn 

Rejestracja: 21 czerwca 2015, 17:34 - ndz
Posty: 146
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Zalesie
Cześć, pytań ciąg dalszy.
Przyłapałem koleżanki nie niecnym zamiarze wyrojenia, kilkanaście mateczników z jajkiem lub larwą młodą. Zrobiłem odkład ze starą matką. I teraz pytanie, czy jeżeli zostawiłem tam 4 młode mateczniki rojowe, to po zabraniu matki pszczoły jeszcze sobie pociągnął więcej ratunkowych? (zostawiłem więcej niż jeden bo będę miał do odkładów).

Pytanie drugie:
Podając matkę czerwiącą do silnej rodziny pod kołpak na czerw na wygryzieniu, lepiej to zrobić gdy już nie będzie czerwiu odkrytego czy można np. podać zaraz po zlikwidowaniu starej matki i np po 3-4 dniach zlikwidować powstałe mateczniki i wypuścić matkę (odrazu lub poczekać znowu 1 dzień)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 21:28 - pn 
Zaleski pisze:
Cześć, pytań ciąg dalszy.
Przyłapałem koleżanki nie niecnym zamiarze wyrojenia, kilkanaście mateczników z jajkiem lub larwą młodą. Zrobiłem odkład ze starą matką. I teraz pytanie, czy jeżeli zostawiłem tam 4 młode mateczniki rojowe, to po zabraniu matki pszczoły jeszcze sobie pociągnął więcej ratunkowych? (zostawiłem więcej niż jeden bo będę miał do odkładów).


Jak jest mlody czerw to pociagna ratunkowe .po kilku dniach przegladnij i zerwij ratunkowe .te 4 rojowe co chcesz wykorzystac to tez musisz wyciac przed wygryzieniem 1-szej matki.musisz mniej wiecej obliczyc kiedy sie maja wygryzac.


Na górę
  
 
Post: 21 maja 2019, 07:56 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
pisiorek,

Ja primorskiej też już nie mam.. Moim zdaniem była to pszczoła na pożytki średnio-wczesne gdzieś po połowie maja... Do tego miała podwyższoną tendencje do rojenia wczesną wiosną... Z łagodnościa to było średnio u nich... Jej Miodnosc u mnie była b przeciętna... Czyli nic rewelacyjnego nie było... Jedna tylko była rekordzistą o do tego b łagodna... Niestety tej wiosny ta rodzina wyszła silna z zimy ale matki w niej nie było.... A chciałem po niej pociągnąć kolejne F...

Dla mnie największą wadą primorskiej był problem z akceptacja innych matek przy robieniu odkladow... Nawet jak matka się unasiennnila to w prawie u połowy odkladow zakładaly mateczniki na wymianę matki...

Co do matek z Allegro to też kupiłem raz 5 z czego do zimy zostały 2...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2019, 08:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tak tylko się zapytam w czym matki z allegro gorsze od matek kupionych na forum też od ludzi których się praktycznie nie zna a mało z kim się rozmawiało czy słowo zamieniło przez tel?
matka to matka jedne lepsze inne gorsze przy hodowli nie mamy raczej szans dorównać tym matkom które sobie same pociągnęły przy różnych okazjach nie pisze tu o karakanach ratunkowych ze starych larw, jak chcą niech wymieniają zrobią to lepiej od pszczelarza

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2019, 08:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
tomi007 pisze:
Co do matek z Allegro to też kupiłem raz 5 z czego do zimy zostały 2.
To jesteś szczęściarzem ja w ubiegłym roku kupiłem 5 Minesota o czym pisałem i wyszła z tego spora dyskusja bo byłem taaaaki
szczęśliwy :haha: i nie została ani jedna . Tu na forum również można kupić
takie ale o tym nie napiszę :haha: . Dzisiaj przyjdą Księżne Polbartu na tch z pewnością się nie zawiodę :pl:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2019, 12:16 - wt 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
A wazelinke dostajesz gratis :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2019, 14:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Odnowiciel, Nawet gdybym dostał gratis to
to ty chyba byś się o ty nie dowiedział dla własnego dobra bo pękła by ci żyłka w dupie .
Obrazek

Obrazek
Księżniczki już w odkładach .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2019, 17:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Odnowiciel pisze:
A wazelinke dostajesz gratis :?:


Do mnie też dotarły księżniczki od Leszka ale niestety wazelinki nie było w komplecie :cry: , choć by się przydała bo w życiu nigdy nie wiesz co cie spotka i trzeba być przygotowanym na wszystko :lol: przy jednej matce to mało zawału serca nie dostałem bo była tfu z opalitkiem :haha: dobrze że jestem młody a serce jeszcze sprawne bo różnie by się to mogło skończyć i wazelina by tu niewiele pomogła :roll: będę na nie narzekał jak się unasiennią 8)

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2019, 17:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty,

Ogólnie raz miałem nadwyżke matek i sam wystawiłem na Allegro ale ten portal mi nie pasuje - musisz wystawić matki których Jeszcze nie masz bo są w cieplarce w matecznikach - klient kupuje na allegro i od razu płaci - kupi wieczorem i myśli że matki to tak jak bułki w piekarni leżą na półce codziennie świeże... Stąd ci co działają na allegro to mają matki na okrągło albo wysyłają niekoniecznie "świeże" albo wysyłają to co dziś akurat mają pod tą nazwą co chcesz... Ja tak kupiłem 5 celle które przyszły jako Bcf Gz bo takie akurat były i ktoś zapomniał nazwę zmienić po czym jak zadzwonilem z informacją że obiecał mi wcześniej cellki jak rozmawiałem 2 dni wcześniej to dostałem jeszcze zje... Ze zawracam gitarę... Dopiero komentarz sprawił że przysłał mi 2 cellki gratis z czego została 1 ale bdb i dzięki niej kupiłem reproduktorke z Celle choć po 1 matce i to z tak niepewnego źródła ten zakup nie miał uzasadnienia...

Poza tym allegro.pl zrobiło się b drogie dla sprzedającego - biorą teraz około 10 proc prowizji a w sumie sam wszystko robisz - redagujesz, dajesz zdjęcia opisy jak i pakujesz i wysyłasz - i za co oni biorą te 10 proc to nie wiem... Pół biedy jak towar tworzysz sam ale teraz pomyśl że kupujesz coś za 100 zł i chcesz dodać 20 proc marży... Cena dla kupującego to 120 zł z czego allegro weźmie 10 proc tj 12 zł.... A tobie zostanie 8 zł na pokrycie kosztów transportu magazynowania i pakowania do tego jeszcze z tych 8 zł będziesz musiał podatek i ZUS zapłacić jak prowadzisz działalność gospodarczą... Także Allegro jak dalej będzie pobierać taki haracz to może marnie skończyć.... Uczciwa prowizja za takie masowe usługi - w zasadzie polegające na udostępnieniu platformy sprzedaży to wg mnie 1-2 proc jako max...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2019, 18:31 - wt 
Mnie sie udalo dzis zrobic troche odkladow w przerwach niedzy ulewami :D
W tunelu foliowym robie trutowisko ,napale w kozie to sie matki obleca :haha: trzeba sobie jakos radzic :wink:


Na górę
  
 
Post: 21 maja 2019, 19:18 - wt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
tomi007 pisze:
kudlaty,

Ogólnie raz miałem nadwyżke matek i sam wystawiłem na Allegro ale ten portal mi nie pasuje - musisz wystawić matki których Jeszcze nie masz bo są w cieplarce w matecznikach - klient kupuje na allegro i od razu płaci - kupi wieczorem i myśli że matki to tak jak bułki w piekarni leżą na półce codziennie świeże... Stąd ci co działają na allegro to mają matki na okrągło albo wysyłają niekoniecznie "świeże" albo wysyłają to co dziś akurat mają pod tą nazwą co chcesz... Ja tak kupiłem 5 celle które przyszły jako Bcf Gz bo takie akurat były i ktoś zapomniał nazwę zmienić po czym jak zadzwonilem z informacją że obiecał mi wcześniej cellki jak rozmawiałem 2 dni wcześniej to dostałem jeszcze zje... Ze zawracam gitarę... Dopiero komentarz sprawił że przysłał mi 2 cellki gratis z czego została 1 ale bdb i dzięki niej kupiłem reproduktorke z Celle choć po 1 matce i to z tak niepewnego źródła ten zakup nie miał uzasadnienia...

Poza tym allegro.pl zrobiło się b drogie dla sprzedającego - biorą teraz około 10 proc prowizji a w sumie sam wszystko robisz - redagujesz, dajesz zdjęcia opisy jak i pakujesz i wysyłasz - i za co oni biorą te 10 proc to nie wiem... Pół biedy jak towar tworzysz sam ale teraz pomyśl że kupujesz coś za 100 zł i chcesz dodać 20 proc marży... Cena dla kupującego to 120 zł z czego allegro weźmie 10 proc tj 12 zł.... A tobie zostanie 8 zł na pokrycie kosztów transportu magazynowania i pakowania do tego jeszcze z tych 8 zł będziesz musiał podatek i ZUS zapłacić jak prowadzisz działalność gospodarczą... Także Allegro jak dalej będzie pobierać taki haracz to może marnie skończyć.... Uczciwa prowizja za takie masowe usługi - w zasadzie polegające na udostępnieniu platformy sprzedaży to wg mnie 1-2 proc jako max...

polecam olx tańsze i jakoś bardziej mi pasi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2019, 21:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
pisiorek pisze:
Mnie sie udalo dzis zrobic troche odkladow w przerwach niedzy ulewami :D
W tunelu foliowym robie trutowisko ,napale w kozie to sie matki obleca :haha: trzeba sobie jakos radzic :wink:
aż się boje co z tą kozą będziesz robił w tym tunelu na końcu cie zamkną za gwałt na rogaciznie :haha: musisz obejrzeć jakiś film guru z czeladzi o oblotach zimowych na oknie matek to może się rozjaśni coś w główce :mrgreen:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2019, 22:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
kudlaty pisze:
ż się boje co z tą kozą będziesz robił

To samo co biedny arab ze swoją . Koza, koza kozuniuuuuu , ach żebyś ty tak jeszcze gotować umiała :haha: :haha: :haha:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2019, 23:07 - wt 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
pisiorek pisze:
napale w kozie to sie matki obleca trzeba sobie jakos radzic
To się dzieje w tym Krakowie, braknie trutni ,to koza zostanie :rolf:

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2019, 08:57 - śr 
kudlaty, wiesiek33, Marekp57,

:haha: :P
ps.idę robić odkłady bo przestało lać :)


Na górę
  
 
Post: 22 maja 2019, 09:01 - śr 

Rejestracja: 02 maja 2019, 10:47 - czw
Posty: 305
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Tomyśl
pisiorek pisze:
kudlaty, wiesiek33, Marekp57,

:haha: :P
ps.idę robić odkłady bo przestało lać :)


Ty lepiej uważaj bo ja wczoraj robiłem przeglady odkładów i po 30min musiałem szybko kończyć jeden wielki rabunek !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2019, 09:18 - śr 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
kudlaty pisze:
pisiorek pisze:
Mnie sie udalo dzis zrobic troche odkladow w przerwach niedzy ulewami :D
W tunelu foliowym robie trutowisko ,napale w kozie to sie matki obleca :haha: trzeba sobie jakos radzic :wink:
aż się boje co z tą kozą będziesz robił w tym tunelu na końcu cie zamkną za gwałt na rogaciznie :haha: musisz obejrzeć jakiś film guru z czeladzi o oblotach zimowych na oknie matek to może się rozjaśni coś w główce :mrgreen:

No to Grześ ma cały komplet :haha: koza i od Ciebie filcaki :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2019, 11:47 - śr 
old school pisze:
pisiorek pisze:
kudlaty, wiesiek33, Marekp57,

:haha: :P
ps.idę robić odkłady bo przestało lać :)


Ty lepiej uważaj bo ja wczoraj robiłem przeglady odkładów i po 30min musiałem szybko kończyć jeden wielki rabunek !


ja mam dziwne pszczoły nie rabują się i są takie że robie przy nich w podkoszulku z krótkim rękawkiem .są kochane ...te od Lecha unasiennione u niego też zero agresji ,ja nie wiem albo te moje pszczoły są coś nie halo ,albo ze mną jest cos nie tak :wink:
machnąłem kolejne 6 odkładów . rodziny trzeba osłabić bo pszczoły wylewają się z korpusów ,miodu trochę mają ale na razie im tego nie zabieram , żadna rodzina nie myśli o rojeniu ,w tych gdzie nie dałem kraty matki nie czerwią wyżej jak połtora korpusu :P latam jak z piórem w d.... by sie wyrobić .lecę dalej działać bo jeszcze dziś w tramwaju trza odwalić swoje :?

Odnowiciel, TY misiaczku :D nie bądz taki do przodu bo Cię z tylu zabraknie :mrgreen: :P


Na górę
  
 
Post: 22 maja 2019, 13:19 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Pop........o Was z tymi odkładami. :google:

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2019, 14:41 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
ociec pisze:
Pop........o Was z tymi odkładami. :google:

Jak się ma pszczołę "mięsną" , to nic innego nie pozostaje do roboty. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2019, 14:51 - śr 
Hieronim, ociec, musicie jeszcze chlebusia zjesc ,oj musicie :D


Na górę
  
 
Post: 22 maja 2019, 16:19 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
pisiorek pisze:
Hieronim, ociec, musicie jeszcze chlebusia zjesc ,oj musicie :D

Pszczółki to trzeba najpierw zrozumieć.
Tylko paprok ogranicza czerw w maju, bo kto będzie nosił w czerwcu i lipcu.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2019, 17:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
ociec,

Mamy 22 maja -z tego czerwiu co jest w ulu spokojnie na czerwiec i do połowy lipca pszczoły starczy... U mnie lipa się kończy na początku lipca a potem to już nic "planowano nie ma"... Stąd gdybym nie robił odkladow to bym ograniczył matki właśnie teraz aby zmaksymslizowac zbiory do końca czerwca - a i więcej jak 6 ramek czerwiu do utrzymania zadowalającej siły nie potrzeba...

Wszystko zależy od danej sytuacji i pożytkow ale często o tym zapominamy doradzając innym...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2019, 17:58 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
tomi007,
Możesz skorzystać z tej rady, albo i nie.
Żeby z pasieki mieć dobrą wydajność miodową, to liczy się przewaga pszczół nad czerwiem w czasie silniejszych wziątków.
Robiąc odkłady mamy w pasiece odwrotność, czyli przewagę czerwiu nad pszczołami. Na czerwiec rozhuśtane młode i stare matki, walą czerwiem nikomu wtedy niepotrzebnym, a miodu " ni ma i nie będzie", a w niektórych nawet głód. Odkłady są dobre dla sprzedających je.
U mnie w pasiece po max czerwieniu w maju matule na czerwiec dostają ZOK jak w wojsku.
Wtedy wystarczy dwa,trzy dni silnego wziątku i armia załaduje wszystkie ramki.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2415 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 49  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji