FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 06:25 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2415 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 49  Następna
Autor Wiadomość
Post: 05 marca 2019, 15:27 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
szymek1 pisze:
Elgon pisze:
No z tymi syropkami teraz to ja bym nie kozaczył.Wróci zima i gdzie się wypróżnią?

_________________


Są dostępne w sklepach pszczelarskich specjalne kibelki :) wkłada się na zimę do ula i nie ma żadnego problemu, pszczoły nie muszą wylatywać :haha:

I po problemie. :haha:

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2019, 15:33 - wt 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
A teraz się zacznie dyskusja, jaki model jest najlepszy i gdzie jest najtaniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2019, 15:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
Tamten pisze:
A teraz się zacznie dyskusja, jaki model jest najlepszy i gdzie jest najtaniej.


taa i jeszcze, który ma więcej wypasionych dodatkowych opcji :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2019, 18:36 - wt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Jeszcze trzeba bieżącą wodę doprowadzić żeby spłuczka działała

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2019, 19:48 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Dzis przewiozłem 9 rodzin z pasieki do pasieki teraz prawie wszystko jest tak jak ma być ale wieje że mało głowy nie urwie a te bidule siedzą w ulach


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2019, 21:19 - wt 
one siedzą w ciepłym ulu a ty latasz z soplem u nosa:P


Na górę
  
 
Post: 05 marca 2019, 21:57 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
ociec pisze:
To właśnie trzeba dawać, kiedy pszczoły [nie] mają możliwość latania.

Dlaczego ?

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2019, 22:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
tak jak pisałem wrzucam fotki z szybkiego podglądu moich rodzin - z 2 i 3 marca - duzo fajnych średniaków - najpierw jest fot tyłu ula na którym jest podana nazwa matki - kolor czarny pisaka znaczy ze to sa matki z 2017r kolor czerwony ze z 2018 - jest tez czesto data podania matki UN lub UN - dosc fajnie sprawdza sie poki co ten system...dopisek Rp znaczy ze to reproduktorka...

https://photos.app.goo.gl/quGA4jamCSnzQTSR7

w sumie na fot nie ma tylko jednego ula pod domem bo zapomnialem mu cyknac fot - jest w nim Sklenar obsida 4 ramki ale tam byla pozno podana matka bo stara jakos zagineła w polowie sierpnia i ojciec sie uparł aby zamiast łaczyc to podac nowa matke... 4 ul od konca to tez taka sama sytuacja - słabe ale zapasowa matka moze sie przydac...

przyznaje sie niektore rodziny zimowaly z paskami na warroze - jest ich tylko kilka :( - wiekszosc je zgryzła - jak robiłem kontrolne przeglady po zakarmieniu to byly one wybiórcze - po 5-6 uli na pasiece i w zadnym nie bylo wowczas paskow... niestety czasami barakuje troche czasu a i człowiek wiecej szkodzi tym zaglądaniem jak rozrywa nadbudówki - potem gniecie sie pszczoly itp...... w kazdym razie wszytkie rodziny przezimowaly - 3 z nich juz zostaly połaczone bo ewidentnie brakowalo matek... jeszcze z min 3-4 trzeba bedzie pewnie połaczyc ale to pozniej jak pogoda pozwoli na konkretne przeglady... teraz bylo kiepsko - sobota sloneczna +5C i pszczoly troche lataly - niedziela niby cieplejsza +7 ale brak slonca i pszczoly byly jak widac juz tylko w kłebach...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2019, 22:06 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
ociec pisze:
Elgon pisze:
ociec pisze:
A ja swoim wczoraj dałem 10 kg cukru w syropie na 12 rodzin.
No z tymi syropkami teraz to ja bym nie kozaczył.Wróci zima i gdzie się wypróżnią?

To właśnie trzeba dawać, kiedy pszczoły mają możliwość latania.
Śledzić prognozy pogody.

To dla Kolegi Baru , proszę nie przekręcić wypowiedzi.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2019, 22:09 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Kolego baru0,

ociec pisze:
ociec pisze:
Elgon pisze:
ociec pisze:
A ja swoim wczoraj dałem 10 kg cukru w syropie na 12 rodzin.
No z tymi syropkami teraz to ja bym nie kozaczył.Wróci zima i gdzie się wypróżnią?

To właśnie trzeba dawać, kiedy pszczoły mają możliwość latania.
Śledzić prognozy pogody.

To dla Kolegi Baru , proszę nie przekręcić wypowiedzi.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2019, 22:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomi007 pisze:
tak jak pisałem wrzucam fotki z szybkiego podglądu moich rodzin - z 2 i 3 marca - duzo fajnych średniaków - najpierw jest fot tyłu ula na którym jest podana nazwa matki - kolor czarny pisaka znaczy ze to sa matki z 2017r kolor czerwony ze z 2018 - jest tez czesto data podania matki UN lub UN - dosc fajnie sprawdza sie poki co ten system...dopisek Rp znaczy ze to reproduktorka...

https://photos.app.goo.gl/quGA4jamCSnzQTSR7

w sumie na fot nie ma tylko jednego ula pod domem bo zapomnialem mu cyknac fot - jest w nim Sklenar obsida 4 ramki ale tam byla pozno podana matka bo stara jakos zagineła w polowie sierpnia i ojciec sie uparł aby zamiast łaczyc to podac nowa matke... 4 ul od konca to tez taka sama sytuacja - słabe ale zapasowa matka moze sie przydac...

przyznaje sie niektore rodziny zimowaly z paskami na warroze - jest ich tylko kilka :( - wiekszosc je zgryzła - jak robiłem kontrolne przeglady po zakarmieniu to byly one wybiórcze - po 5-6 uli na pasiece i w zadnym nie bylo wowczas paskow... niestety czasami barakuje troche czasu a i człowiek wiecej szkodzi tym zaglądaniem jak rozrywa nadbudówki - potem gniecie sie pszczoly itp...... w kazdym razie wszytkie rodziny przezimowaly - 3 z nich juz zostaly połaczone bo ewidentnie brakowalo matek... jeszcze z min 3-4 trzeba bedzie pewnie połaczyc ale to pozniej jak pogoda pozwoli na konkretne przeglady... teraz bylo kiepsko - sobota sloneczna +5C i pszczoly troche lataly - niedziela niby cieplejsza +7 ale brak slonca i pszczoly byly jak widac juz tylko w kłebach...

piękna sprawa,gdybyś jeszcze jakieś numerki dorzucil na ule przy matkach to taka fota wiosenna wiele mówi i można później porównać w sezonie od czego się startowało i jaki wynik ostateczny

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2019, 22:35 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Kolego:baru0, - Sfałszowałeś moją wypowiedź.
Nie ładnie.
baru0 pisze:
ociec pisze:
To właśnie trzeba dawać, kiedy pszczoły [[u]nie][/u] mają możliwość latania.

Dlaczego ?

Dlatego nie będę odpowiadał.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2019, 22:43 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
ociec,
Przepraszam , nie wiedziałem że to Cię urazi .
Wykorzystałem Twój cytat bo tylko to jedno słowo różnicy ;) .
A ja uważam że właśnie wtedy należy podawać wodę czy syrop .
Na umotywowanie dziś nie mam czasu ;) .
Pozdrawiam Bronek

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2019, 14:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty pisze:
Cytuj:
piękna sprawa,gdybyś jeszcze jakieś numerki dorzucil na ule przy matkach to taka fota wiosenna wiele mówi i można później porównać w sezonie od czego się startowało i jaki wynik ostateczny


pomyśle nad tym ale z tymi numerkami to było u mnie kiepsko - jak zaczynałem to miałem ponumerowane dennice i to tak ładnie od 1-10 w kolejności - potem się to jakoś wszystko pomieszało ze potem trzeba było notatki poprawiać bo nr dennicy nie zgadzał się z tym co jest w ulu... potem jeszcze doszły inne pasieki to już całkiem bo sam wiesz jak to jest - czasami się wywozi przywozi jakiś odkład - stad korpus jest najlepszy tylko trzeba pamiętać aby przepisać dane kiedy trzeba - w szczególności wtedy kiedy dostawia się korpus na dennice zamiast na górę jako miodnie...

papierowe notatki są dobre ale trzeba by mieć non stop notes i zaglądać co to jest w tym ulu - a tak od razu widać i nie marnuje się czasu... warto wypracować system znaków - np. jak podawałem matke NU to była krata + data podania - jak matka zaczęła czerwić to w kratce stawiałem "ptaszka" - jak nie czerwiła była to był obok + a jak nie było jej widać to - (podawałem wówczas nową z "korka")

ale może pokuszę się o jakieś nr uli jak radzisz... tyle ze to będzie dopiero jak zostanie tylko to co ma zostać bo 30 uli jest na sprzedaż... 10 już jest zaklepanych reszta będzie jeszcze szukać właściciela - pierwszeństwo mają forumowicze - potem pójdzie ogłoszenie na olx...

pozdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2019, 20:10 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lipca 2018, 09:43 - pn
Posty: 74
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronik
ociec pisze:
Elgon pisze:
No z tymi syropkami teraz to ja bym nie kozaczył.Wróci zima i gdzie się wypróżnią?

_________________

I po problemie. :haha:
ociec Po problemie?,a czytałem kiedyś na innym forum jak kolega narzekał na biegunki u swoich pszczółek. :lol: Moim zdaniem lepiej dać więcej jesienią zamiast początkiem marca,teraz niech hodują czerw,a nie przerabiają cukier.

_________________
,,Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję"
Jerzy Dobrowolski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2019, 20:44 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Elgon pisze:
Moim zdaniem lepiej dać więcej jesienią zamiast początkiem marca,teraz niech hodują czerw,a nie przerabiają cukier.

Ja tak robię, że daję więcej i teraz żadna rodzina nie narzeka, że ma za mało. Niektóre wręcz przeciwnie, że za dużo :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2019, 21:25 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Elgon pisze:
ociec pisze:
Elgon pisze:
No z tymi syropkami teraz to ja bym nie kozaczył.Wróci zima i gdzie się wypróżnią?

_________________

I po problemie. :haha:
ociec Po problemie?,a czytałem kiedyś na innym forum jak kolega narzekał na biegunki u swoich pszczółek. :lol: Moim zdaniem lepiej dać więcej jesienią zamiast początkiem marca,teraz niech hodują czerw,a nie przerabiają cukier.

Kolego:Elgon, coś Ci się pomerdało, ja nie narzekałem na biegunki u moich pszczół.
To, że dacie pszczołom na jesieni na ful, to nie znaczy, że ten pokarm na pewno jest teraz dla nich dobry, bo może być skrystalizowany, skisły, itd,itp, a tego nie wiecie i nie stwierdzicie bez bebeszenia gniazd i rozdrapywania zasklepu..
Wyraźnie napisałem, pszczoły muszą mieć możliwość oblotów przy bardzo wczesnym karmieniu. Śledzić prognozy pogody. Nie podawać syropu jak zapowiadają ochłodzenie na drugi dzień i pszczoły nie mają możliwości poszukać skąd to się bierze. :haha:

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2019, 23:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Normalny cukier gdy czlowiek zje ma problemy z przetrawieniem go jeszcze nastepnego dnia.
Miod pokarm jest juz przetrawiony.
Przetrawienie kosztuje[[[[[[[[[[[[[[[[[poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2019, 23:08 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lipca 2018, 09:43 - pn
Posty: 74
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronik
ociec, Nic mi się nie pomyliło doskonale pamiętam Twoje posty z Banicji. Były też końcem kwietnia słoiczki ze słodzuśką wodą do ula. Ale jakby co,to odpisywałeś że to kartofel na byka.A ten kartofel to potem uzbierało się po 6 kg cukru na rodzinę.Przerobiony,zasklepiony jesienią pokarm zły?,a syropek do odparowania początkiem marca to samo zdrowie dla zimowej pszczoły,niech ci i tak będzie...

_________________
,,Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję"
Jerzy Dobrowolski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2019, 09:27 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Elgon,
Nie zaprzeczam , robię tak od wielu, wielu lat i biegunki nie ma i spadków też. W marcu i kwietniu 6 kg dla pszczół, to tak jak kartofeldla byka.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2019, 10:07 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
ociec pisze:
Elgon,
Nie zaprzeczam , robię tak od wielu, wielu lat i biegunki nie ma i spadków też. W marcu i kwietniu 6 kg dla pszczół, to tak jak kartofeldla byka.


"Tomek Miodek" też skąpi na zimę dając około 8kg na ul - na jednym z filmików twierdzi, że woli dawać resztę wiosną bo jak "matki mają dużo pokarmu to nie ma miejsca do czerwienia" - może to i dobre - tylko trzeba jednak pilnować tego zapasu i się martwić co to będzie...a jak zima długa to trzeba dać ciasto ... tak samo wiosną - trzeba jednak częściej być na pasiece i się trochę bawić bo pewnie tych 6kg nie dajesz w 1-2 dawkach tylko pewnie w takich po 1kg...

Elgon, co do biegunek po syropie na wiosnę - to z tego co mi wiadomo to podając ciepły syrop z lekami (przykładowe dodatki - cynamon/czosnek/etanol/anyż) leczy się właśnie nosemę - warunek - pszczoły muszą mieć możliwość oblotu... nigdy jednak nie podawałem syropu na wiosnę w tym celu...

wolę dać ile trzeba na jesień tak aby starczyło też na wiosenny rozwój i co najwyżej odsklepiać (o ile mi się chce bo ostatnio stwierdziłem, że sporo tych zabiegów w sumie jest zbędnych - są bardziej dla "spokoju" pszczelarza aby miał co robić bo jak pogody odpowiedniej nie ma to niewiele dają...)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2019, 11:08 - czw 
Ojciec tutaj bardzo dobrze pisze facet ma pszczoły od lat i wie co robi ,wielokrotnie podawałem pszczołom syrop cukrowy wiosną przeważnie w marcu .Jak dostaną kilo lub dwa nic się nie dzieje wręcz przeciwnie żadnych biegunek nie ma po tym to jest jakis mit :D
Jak juz nie ma mrozów ,noce są w miarę ciepłe na plusie spokojnie pszczoły mogą dostać rzadki syrop 1 do 1


Na górę
  
 
Post: 07 marca 2019, 17:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomi007 pisze:
Tomek Miodek" też skąpi na zimę dając około 8kg na ul - na jednym z filmików twierdzi, że woli dawać resztę wiosną bo jak "matki mają dużo pokarmu to nie ma miejsca do czerwienia" - może to i dobre - tylko trzeba jednak pilnować tego zapasu i się martwić co to będzie...a jak zima długa to trzeba dać ciasto ... tak samo wiosną - trzeba jednak częściej być na pasiece i się trochę bawić bo pewnie tych 6kg nie dajesz w 1-2 dawkach tylko pewnie w takich po 1kg...


tylko jakie on tam ma zimy nad tym morzem :?: 5 stopni na plusie i dwa dni w roku że jest koło zera :roll:
ja wykorzystuje u siebie pszczołe która i tak do zimy nie dotrwa a zamiast jakichś plusow ze swojej bytności zostawić dla następnych pokoleń to nic nie wnosi tylko fałszywy obraz rzeczywistości tj rodziny są silniejsze niż faktycznie będą do zimy

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2019, 19:07 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty,

To o czym piszesz to "klasyczne koszerne książkowe pszczelarstwo" w zakresie przygotowania pszczół do zimowli :p tj mają dostać tyle ile potrzeba na zimę + mają mieć jeszcze na zapas na wiosenny rozwój ale wiadomo co jakiś czas jakaś przechrzta musi się trafić - nie mówię że to źle - każdy niech robi jak uważa i dostosowuje gospodarkę pod siebie - ja tam też wolę dać ile trzeba a nawet więcej na zaś dla mojego świętego spokoju w zimie... Przez całą zimę może z 2 razy bylem na wszystkich pasiekach i w sumie nigdy nie zajrzałem do uli - poza 1 wyjątkiem przy którym kręcily się ptasiory w styczniu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2019, 19:33 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
tomi007 pisze:
kudlaty,

To o czym piszesz to "klasyczne koszerne książkowe pszczelarstwo" w zakresie przygotowania pszczół do zimowli :p tj mają dostać tyle ile potrzeba na zimę + mają mieć jeszcze na zapas na wiosenny rozwój ale wiadomo co jakiś czas jakaś przechrzta musi się trafić - nie mówię że to źle - każdy niech robi jak uważa i dostosowuje gospodarkę pod siebie - ja tam też wolę dać ile trzeba a nawet więcej na zaś dla mojego świętego spokoju w zimie... Przez całą zimę może z 2 razy bylem na wszystkich pasiekach i w sumie nigdy nie zajrzałem do uli - poza 1 wyjątkiem przy którym kręcily się ptasiory w styczniu...


chyba o tym samym piszecie :-), alle
w tym roku dałem ciut za dużo, można było dwa kilo mniej, ale tak sobie myślę, że lepiej wycofać ramkę, niż biegać ze słoikami po pasiece.
Jak kolega kudłaty wolę "dobić" starą pszczołę i mieć ich mniej w ulu na zimę, niż mieć dużo ale na dennicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2019, 19:48 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Bartek.pl pisze:
Jak kolega kudłaty wolę "dobić" starą pszczołę i mieć ich mniej w ulu na zimę, niż mieć dużo ale na dennicy.

Stara pszczoła to może i weźmie pokarm z podkarmiaczki , ale inwertazą i sklepieniem zajmuje się młoda pszczoła. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2019, 19:51 - czw 
Pszczola letnia padnie przed zimowla tak czy siak .ps.gdzie sa pszczelarze z forum z przed kilku lat ? :załamka: zalamka.


Na górę
  
 
Post: 07 marca 2019, 20:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
szymek1 pisze:
Pszczola letnia padnie przed zimowla tak czy siak .ps.gdzie sa pszczelarze z forum z przed kilku lat ? :załamka: zalamka.
Jestem.pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2019, 20:10 - czw 
pawel. pisze:
szymek1 pisze:
Pszczola letnia padnie przed zimowla tak czy siak .ps.gdzie sa pszczelarze z forum z przed kilku lat ? :załamka: zalamka.
Jestem.pawel


To juz Was kilku zostalo :wink:


Na górę
  
 
Post: 07 marca 2019, 20:31 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
szymek1 pisze:
Pszczola letnia padnie przed zimowla tak czy siak .ps.gdzie sa pszczelarze z forum z przed kilku lat ? :załamka: zalamka.


Jak zwykle, chcesz zabłysnąć, udając specjalistę, :haha:
który z tych prawdziwych pszczelarzy Tobie znowu podpowiada?
PS.
Zakarmiałem zaraz po lipie, moja pszczoła, która przerabiała cukier to stara pszczoła, tak czy siak padła przed zimą.

Grzesiu, ty weź się za jedzenie drożdży, chlebuś to już za mało :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2019, 20:50 - czw 
szymek1 pisze:
Pszczola letnia padnie przed zimowla tak czy siak .ps.gdzie sa pszczelarze z forum z przed kilku lat ? :załamka: zalamka.

Pisiorku bez urazu i złośliwości.Między innymi Ty ich wykończyłeś :haha:
I ja też mniej przez Ciebie piszę :cry:


Na górę
  
 
Post: 07 marca 2019, 21:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lipca 2018, 09:43 - pn
Posty: 74
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronik
ociec pisze:
Elgon,
Nie zaprzeczam , robię tak od wielu, wielu lat i biegunki nie ma i spadków też. W marcu i kwietniu 6 kg dla pszczół, to tak jak kartofeldla byka.
W sumie to mnie nie obchodzi robisz jak uważasz za stosowne,na fejsbuku są doktory co już w lutym ładują syropy i dobre jest...Mnie to jednak nie interesuje ganiać początkiem marca ze słoikami.To co mam dać wiosną daję jesienią jak już pisałem wcześniej.A karmienie końcem kwietnia żeby potem wychwalać się w połowie maja wysokimi zbiorami miodu też nie jest w moim stylu.Powodzenia bye....

_________________
,,Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję"
Jerzy Dobrowolski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2019, 21:44 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lipca 2018, 09:43 - pn
Posty: 74
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronik
szymek1 pisze:
Ojciec tutaj bardzo dobrze pisze facet ma pszczoły od lat i wie co robi ,wielokrotnie podawałem pszczołom syrop cukrowy wiosną przeważnie w marcu .Jak dostaną kilo lub dwa nic się nie dzieje wręcz przeciwnie żadnych biegunek nie ma po tym to jest jakis mit :D
Jak juz nie ma mrozów ,noce są w miarę ciepłe na plusie spokojnie pszczoły mogą dostać rzadki syrop 1 do 1
Jak jeszcze kolego wchodziłeś na stojąco pod szafę,to bywały takie zimy w marcu że w lesie drzewa pękały,zima wracała po marcowych oblotach i trzymała że hej....To że od paru lat w Krakowie Hawaje nie znaczy,że tak będzie już zawsze.Wyraźnie napisałem że obawiałbym się dawania syropku początkiem marca, bo może zrobić się jeszcze zima,zresztą pszczoła która jest teraz w ulach ma się zająć hodowlą nowych pokoleń pszczół,a nie przerabianiem i odparowaniem syropku.Taka jest biologia pszczół.Ale wiadomo są znawcy z czteroletnim doświadczeniem co już wszystko w pszczelarstwie widzieli.To że zimy już nie będzie to super.

_________________
,,Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję"
Jerzy Dobrowolski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2019, 21:52 - czw 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 775
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Elgon pisze:
Jak jeszcze kolego wchodziłeś na stojąco pod szafę,to bywały takie zimy w marcu że w lesie drzewa pękały,zima wracała po marcowych oblotach i trzymała że hej....To że od paru lat w Krakowie Hawaje nie znaczy,że tak będzie już zawsze.
Po tych kilku latach rozprężenia ,strach pomyśleć co by było. A tak z ciekawości ,ilu jest na forum, którzy znają trzask pękającego z mrozu drzewa?

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 10:29 - pt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Byłem wczoraj w pasiece,
pszczoły się nie pogniewały, wszystko wybrały.
Ponieważ radośnie fruwały, to następną dawkę dostały.
A co??? - niech mają na Dzień Kobiet. :pl:

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 10:38 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 09:07 - pn
Posty: 95
Lokalizacja: Tenczynek
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Tenczynek
Byłem wczoraj na pasieczce, wyciągnąłem po rameczce
gniazda zawężyłem, ciasto i wodę włożyłem :)

_________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 11:07 - pt 
Już raczej zimy nie będzie .Sikorki wróble i szpaki noszą świeżą wyściółkę do budek.
Pszczoły też już zaczęły się rozwijać na całego Wczoraj nosiły pyłek w dość dużych ilościach Jednak prognozy pogody na najbliższe dni nie są zbyt optymistyczne ma być chłodno


Na górę
  
 
Post: 08 marca 2019, 11:34 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 marca 2016, 10:59 - śr
Posty: 62
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WLKP
Miejscowość z jakiej piszesz: Jeżowe
U mnie leszczyna pyli, choć zdecydowanie mniej niż w zeszłym roku, poza tym sporo pszczół odwiedza kwitnące teraz męskie osobniki tui. Pszczoły noszą z nich brązowe obnóża



Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 11:55 - pt 

Rejestracja: 24 kwietnia 2014, 21:06 - czw
Posty: 224
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Londyn
Byłem wczoraj na pasiece pierwszy raz otwierałem ule żeby sprawdzić czy jest matkai ile pokarmu. I przeżyłem ogromny szok. Jakieś 30% rodzin miało zadklepiony czerw na przedostatniej ramce. Czerwiu jak normalnie na początku kwietnia,a nie marca. Jedna matkę podejrzewałem o strutowienie bo był czerw trutowy przy zatworze, ale nie ona miała po prostu dużo czerwiu pszczelego, i zaczęła już na trutnie. Pokarmu przez zimę pobrały więcej niż zazwyczaj. No ale zazwyczaj nie miały już tyle czerwiu wykarmionego więc nie ma się co dziwić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 12:34 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
szymek1 pisze:
Już raczej zimy nie będzie .

Pogodynka w TV mówi co innego :haha:
divastion, nic z tych chwastów nie noszą. U mnie w okolicy tego gów.na posadzone w prawie każdym ogrodzie i żadna rodzina nie nosi brązowych obnóży :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 13:05 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
BARciak pisze:
Pogodynka w TV mówi co innego
divastion, nic z tych chwastów nie noszą. U mnie w okolicy tego gów.na posadzone w prawie każdym ogrodzie i żadna rodzina nie nosi brązowych obnóży


Bo nie pyli, słabo pyli, lub mają coś lepszego.
Dwa lata temu na tui widziałem prawdziwe pyłkobranie, nigdy nie widziałem takiej ilości pszczół na żadnej roślinie, obsiadały ją na gęsto.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 16:08 - pt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
U mnie jak pyli cis to aż huczy od pszczół, na razie cicho bo jeszcze nie pyli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 16:43 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Pszczoła skorzysta z każdego źródła pyłku , gdy innego brak - również z roślin wiatropylnych . U mnie też na tujach zbieraczki pracują , bo olcha jeszcze nie pyli .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 19:00 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
U mnie nie latają po iglakach jak nie ma spadzi :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 19:20 - pt 

Rejestracja: 10 lutego 2013, 11:46 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Niemce
Ule na jakich gospodaruję: dadan,wz
Ja dzisiaj byłem mocno zdziwiony jak zobaczyłem jak moje pszczoły zbieramy i formowane obnóża w paszy treściwej dla krów i nosiły to do Uli widać było Te pszczoły na wylotku charakterystycznie wykąpane w białym pyle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 19:38 - pt 

Rejestracja: 01 stycznia 2014, 23:06 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: WZ
Miejscowość z jakiej piszesz: Podbeskidzie
paraglider pisze:
Pszczoła skorzysta z każdego źródła pyłku , gdy innego brak - również z roślin wiatropylnych . U mnie też na tujach zbieraczki pracują , bo olcha jeszcze nie pyli .
Tomandor pisze:
Ja dzisiaj byłem mocno zdziwiony jak zobaczyłem jak moje pszczoły zbieramy i formowane obnóża w paszy treściwej dla krów i nosiły to do Uli widać było Te pszczoły na wylotku charakterystycznie wykąpane w białym pyle

Ja kiedyś w ogródku wysypałem pył drewna ze szlifierki mniej więcej o takiej porze roku jak teraz- bardzo wczesna wiosna. Myślałem że padne widząc jak pszczoły formowały obnóża. Setki pszczół.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2019, 19:53 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
full-light pisze:
Ja kiedyś w ogródku wysypałem pył drewna ze szlifierki mniej więcej o takiej porze roku jak teraz- bardzo wczesna wiosna. Myślałem że padne widząc jak pszczoły formowały obnóża. Setki pszczół.


Zeszłej wiosny identyczna sytuacja, strasznie interesowały się pyłem z pracującej piły. Wiatr roznosił pył i zaraz było dużo pszczół na trocinach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2019, 08:29 - sob 
Elgon pisze:
.Ale wiadomo są znawcy z czteroletnim doświadczeniem co już wszystko w pszczelarstwie widzieli.


Pisalem Ci juz ze titanica zbudowali " eksperci " a arke noego wiesniaki w filcakach :D

Ladny dzien sie zapowiada ,sloneczko swieci wiatru zero ,szpaki spiewaja .ruszam tylek z wyka i ide do pasieki ,pozniej odpale mojego ukochanego pieknego ursusika c328 wkladam ficaki i jade kultywatorowac :P. Trzeba siac facelie by okoliczni pszczelarze mieli pozytek ,nawet pawel z bydgoszczy sie zapowiedzial :haha:


Na górę
  
 
Post: 09 marca 2019, 09:41 - sob 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1823
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Nie wolisz zasiać facelii żeby kwitła tak żeby po lipie było jak jest wtedy dziura pożytkowa? Ja troche nie rozumiem po co siać ją wtedy żeby kwitła jak wszystko kwitnie i nie ma problemu z pożytkiem. Jakby wszyscy pszczelarze siali tak żeby po lipie zakwitła a przed nawłocią to byłoby super - wtedy ma to sens w naszej okolicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2019, 09:53 - sob 
astroludek, Michal ,sialem juz tak i byla 2-ga lipa,wtedy sa upaly ziemia odsycha a facelia b slabo nektaruje.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2415 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 49  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji