FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 18:49 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1282 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 26  Następna
Autor Wiadomość
Post: 05 stycznia 2020, 00:06 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomi007 pisze:
kudlaty,

Akurat dwie z 4 czy 5 pasiek zależy jak. Liczyć mam w bogatym pylkowo obszarze za to miodowo średnim... A i problem z pylkiem nie pojawia się w czerwcu ale zazwyczaj od połowy lipca... A i Na początku czerwca to ja bym rodzin na pół nie dzielił tylko. Na min 3-4 :mrgreen:

Domyślam się jak ty liczysz te 3 ramki... I o takie liczenie chodzi - to mają być jak już 3 bite ramki + warto pomyśleć o zatworze aby ciasno siedziały... Do tego jak masz susz to też inaczej... Z drugiej strony pisałeś że na rzepak nie jeździsz bo i nie schodzi u Ciebie... A i daleko masz ponoć do niego... A jak już jet to ponoc więcej tam pszczół niż kwiatów... Nie godoodaruje w Twoim terenie więc nicj nie wypowiem - wiem jak jest u mnie... Na rzepak dobrze aby było te 6 ramek po oblocie obsiadanych... Rzepak zakwita u mnie ok 25kwietnia - 1 maja... Na miód sprawdzają się tylko silne rodziny wiosną - te co dojdą do siły na koniec maja początek czerwiec to miodu już nie dadzą... Ostatnio akacja kończyła się też b szybko tj 20 maj zaczynała gdzieś na początku czerwca było już po ptakach... Potem najczęściej też i susza robi swoje - pyłku trochę jest ale jak sucho to mało co jak kwitnie to i nektaruje...


juz nie raz widziałem rodziny sprzedawane jako na 8 ramkach a nie zajmowały nawet 3 tak więc do różnych pszczelarskich pewników mam stosowny dystans, pszczoły to pszczoły żywy organizm nie da sie wszystkiego sprowadzić do schematów każdy rok jest inny pszczelarz jest od tego aby reagować na to co się koło niego dzieje, i pracować na tym co ma
z rzepaków się wyleczyłem co nie oznacza że nie zależy mi na odpowiedniej kondycji towarzystwa, połączyć można zawsze choć są jeszcze inne metody ale długo by opisywać :P
kolejna sprawa w mojej okolicy 50km to jakieś dwa tygodnie różnicy w tempie wegetacji roślin co innego jeszcze będzie patrząc w perspektywie całego kraju

mięsko potrafie produkować nie bój się
to co na zdjęciach było chyba z początku maja zimowane było jako odkłady 5 ramek z lipca i na wejściu zaraz po przewiezieniu na nową miejscówkę dostały dwie ramki czerwiu od sąsiadek które już tam były oczywiście w roku powstania odkładu, po zimie robiąc pierwszy wgląd siłe oceniałem na 5-6 ramek max co nie oznaczalo wcale że to było 6 ramek :P a internetowi pewnie by widzieli tam z 20 albo i więcej :haha:
zdrowe pszczoły mające pokarm miejsce odpowiednio zachęcone potrafią się kocić :haha: ule pełne pszczoły a puste od pokarmu trzeba bylo korpusów dokładać a później przyszło majowe załamanie pogody i trzeba było nalać do podkarmiaczek bo w ulach zamiast miodu ze sztachet i mniszka :tasak: hulał wiatr, na tyle mi potrzebne przesadnie silne pszczoły w nieodpowiednim czasie :roll: moje nie potrafią nosić miodu jak u niektórych kolegów w przerwie między deszczem czy w temperaturze poniżej temperatury nektarowania dlatego zawsze z uwagą czytam zalecenia tychże kolegów że ci nie noszą bo masz słabe pszczoły, jak ja mam słabe to jak te silne muszą wyglądać u tych co piszą takie sensacje :?: a te akurat ze zdjęcia miały ok 500m do ok 25 ha rzepaku i nie było tam nikogo więcej solidarnie nie przyniosły nic za to ja im przyniosłem :pala: nie wywiozłem nic tylko rzepak sam przyszedł, w porywie zachwytu przy pierwszym rozpogodzeniu wszystko poszło w drobny mak bo drabine mam tylko jedną a za pszczołami nie mam zamiaru chodzić po drzewach bo nie po to przodkowie z drzewa zeszli żebym ja miał na nie wchodzić :mrgreen:
Obrazek

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2020, 14:20 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
kudlaty pisze:
w porywie zachwytu przy pierwszym rozpogodzeniu wszystko poszło w drobny mak bo drabine mam tylko jedną a za pszczołami nie mam zamiaru chodzić po drzewach bo nie po to przodkowie z drzewa zeszli żebym ja miał na nie wchodzić
No toś przybił teraz gwoździa tym co już "nie pamiętają" jak rójka wygląda :mrgreen:

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2020, 16:39 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
To tak dla przypomnienia, tak wygląda rójka w której były min 2 matki bo jedna już martwa matka leżała na ziemi pod rojem:


Obrazek



Obrazek

Rok 2019 nie był łatwy - gwałtowne załamanie pogody na początku maja wprowadziło sporo rodzin w nastrój rojowy ale takie widoki można było policzyć na palcach jednej ręki... :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2020, 17:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Rob pisze:
kudlaty pisze:
w porywie zachwytu przy pierwszym rozpogodzeniu wszystko poszło w drobny mak bo drabine mam tylko jedną a za pszczołami nie mam zamiaru chodzić po drzewach bo nie po to przodkowie z drzewa zeszli żebym ja miał na nie wchodzić
No toś przybił teraz gwoździa tym co już "nie pamiętają" jak rójka wygląda :mrgreen:

wsparłem się tylko "nauką" z która nie do końca się zgadzam zwłaszcza w tym przypadku, z tymi teoriami różnie bywa tak jak i z zatroskanymi sąsiadkami posiadającymi nadmiar wolnego czasu które nie widziały a opowiadają wszystko ze szczegółami jakby były naocznymi świadkami i to są dopiero teorie :haha:

PS poczytaj sobie o efekcie ebnera bo to bardzo ciekawe
w wielkim skrócie np mając nasiona zwykłej paproci dzięki poddaniu ich działaniu odpowiedniego pola elektrostatycznego uzyskano odmianę paproci która wyginęła na ziemi miliony lat temu i znaliśmy ją jedynie ze skamielin, choć bardzo ciekawi mnie jak naukowcy tak dokładnie potrafią określić wiek czy coś było milion lat czy 20 milionów, pewnie sukces polega na tym że nie można tego zweryfikować :haha:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2020, 18:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomi007, [b]
jak mi się kiedyś pszczoły wyroiły to gałąź stuletniego dębu się ugięła jak witka wierzbowa, niestety jak na złość zapomniałem telefonu i nie miałem czym udokumentować :haha:
jak jeszcze byłem młody :wink: to żona pewnego pszczelarza który gospodarował na kilkuset rodzinach opowiadała że jak dawniej kiedy nie było mody na odkłady czy pakiety a pszczoły były rojliwe i nie było co z nimi zrobić to jak nastało rozpogodzenie po dłuższym załamaniu pogody w maju roje zbierali koszami takimi do siana jakie miała każda gospodyni która szła oporządzać bydło, bo łączyły się na drzewach po kilka, a osadzali tak że sypali tu cytat koszyk do jednego ula i koszyk do drugiego :haha:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2020, 18:17 - ndz 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 775
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Rójka, to przynajmniej jedna, dla samego widoku , dla zdrowia i żeby oko nacieszyć powinna być. A co ponadto , rzecz gustu.
kudlaty pisze:
choć bardzo ciekawi mnie jak naukowcy tak dokładnie potrafią określić wiek czy coś było milion lat czy 20 milionów, pewnie sukces polega na tym że nie można tego zweryfikować
Jak baca określa wiek Tatr z dokładnością do jednego roku , a co dopiero naukowcy. :roll:

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2020, 19:37 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
... dawniej kiedy nie było mody na odkłady czy pakiety a pszczoły były rojliwe i nie było co z nimi zrobić to jak nastało rozpogodzenie po dłuższym załamaniu pogody w maju roje zbierali koszami takimi do siana jakie miała każda gospodyni która szła oporządzać bydło ....

Raczej na sieczkę :haha: obywatelu rolniku . A krowę ty widział czy only zoo ?

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2020, 08:44 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
KNIEJA,

U dziadków takie kosze były uniwersalnego użytku... Były do sieczki mieszanej z kiszonką liści i cietego buraka pastewnego... Ale też jak była w nich sama czysta sieczka to i gąsiorek się w nich zmieścił... I sobie tam bąblował aż winko się zrobiło... Ale też i były takie kosze wielkie półokrągłe - te były typowo do sieczki... A siano to na widły dwu lub trojzębne i dawoj opasom... Te widły mialy takie fajne drążki - nie były lakierowane ani nic - przez lata zrobiły się gładkie jak lakierowane...

Teraz sieczka to już przeżytek... W dobie kiszonek z kukurydzy... Jak już to daje się z przodu pod nogi słomę jęczmienna - jak chcą to ją zjedzą a jak nie to wyleżą... Choć i to pewnie przeżytek bo obory bezsciólkowe... W każdym razie coraz więcej krów całe życie spędza w oborze - wypas na pastwisku to już rzadki widok... A szkoda bo robili badania i np mleko od krów przebywających tylko w oborze ma tylko 30 proc Wit D3 w porównaniu do tych co są wypasane na pastwisku... Tyle że kiedyś rolnik miał 3-4 krowy a teraz 50 i więcej.... W każdym razie produkcja masowa ma też swoją cenę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2020, 11:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Tomi , ja jeszcze z tych co budynki kryli słomą , przynajmniej w moim byłym skansenie bartnym :haha:

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2020, 23:06 - wt 
panowie to temat o pszczołach anie o oborach o słomach :wink:


Na górę
  
 
Post: 08 stycznia 2020, 19:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
BoCiAnK pisze:
panowie to temat o pszczołach anie o oborach o słomach :wink:


Dokładnie Bogdanie :) jak tam u was pszczoły w pasiekach ,jak spadki ? znajomi mi mówią że są duże straty w tym roku, ja nie daję wiary :roll: przecież nic takiego się nie dzieje ,lekka zima w tym roku jest .pozdrawiam Asia :wink:

_________________
Nie było mnie kilka dni, powodem zablokowania konta było podobno /burzenie jedności pszczelarskiej /


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 09:33 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
na razie zima i Warrona przegrywa 1/130+ - ale nie ma co się cieszyć teraz - na radość czas będzie po oblocie i pierwszym przeglądzie...

też dochodzą do mnie wieści, że sporo rodzin lata już w krainie wiecznych pożytków... - szacunkowo wygląda to mniej więcej tak że straty to na dziś średnio ok 20-25% - przy czym są i tacy co już nic nie mają...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 10:00 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Nie jest tak źle, na FB pisali, przezimowane rodziny schodzą z pocałowaniem po 1000, a na OLX jest jeszcze kilka ofert po 500.
20-25% to chyba żadne straty, bywały większe :)

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 10:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
mi już padły prawie wszystkie :cry: ledwo dyszy jeszcze kilka najsilniejszych na 3 ramkach, nima papierów miszcza to tak jest :załamka: a w internetach taki madry, na wszystkim się zna
trza bedzie na wiosne pożyczyć się jakoś trochę piniędzy i kupić :cry: w banku nie dostane tylko skarabeusze i fifusy mi zostały, oj biada biada
jakby ktoś coś wiedział to prosze ocynk na pw, 3 stówki daje i płace gotówką, biere wszystko powyżej 7 ramek na czarno

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 12:40 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Maxik pisze:
Nie jest tak źle, na FB pisali, przezimowane rodziny schodzą z pocałowaniem po 1000, a na OLX jest jeszcze kilka ofert po 500.
20-25% to chyba żadne straty, bywały większe :)


ok to jak coś to bardzo chętnie sprzedam rodziny bez uli po 750 zł :) - 100 szt. od ręki !!! - warunek już teraz, już dziś do odbioru, płatne gotówką :P

a jakoś dziwnym trafem w marcu-kwietniu same marudy co dla nich 400-500 zł to "dużo za dużo" a kupują "aż" 1-2 rodziny i targować się jeszcze chcą - najlepiej sprzedać takim wszystko wiosną po 300 zł a potem za to odkupić odkłady po 200-250 zł w czerwcu - chodzić koło nich/dokarmiac/leczyć/zakarmić na zime i sprzedać znowu wiosną za 300 zł...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 12:45 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
kudlaty pisze:
mi już padły prawie wszystkie :cry: ledwo dyszy jeszcze kilka najsilniejszych na 3 ramkach, nima papierów miszcza to tak jest :załamka: a w internetach taki madry, na wszystkim się zna
trza bedzie na wiosne pożyczyć się jakoś trochę piniędzy i kupić :cry: w banku nie dostane tylko skarabeusze i fifusy mi zostały, oj biada biada
jakby ktoś coś wiedział to prosze ocynk na pw, 3 stówki daje i płace gotówką, biere wszystko powyżej 7 ramek na czarno


Dawaj znać każdą ilość do sprzedaży cena 800zl 10-12 ramek na czarno

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 12:56 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
kudlaty pisze:
jakby ktoś coś wiedział to prosze ocynk na pw, 3 stówki daje i płace gotówką, biere wszystko powyżej 7 ramek na czarno


I co Ty zrobisz z takimi dużymi rodzinami wiosną ???????

Kombinator, podzieli po trzy ramki i będzie miał dwie rodziny za 300 :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 13:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
henry650 pisze:
kudlaty pisze:
mi już padły prawie wszystkie :cry: ledwo dyszy jeszcze kilka najsilniejszych na 3 ramkach, nima papierów miszcza to tak jest :załamka: a w internetach taki madry, na wszystkim się zna
trza bedzie na wiosne pożyczyć się jakoś trochę piniędzy i kupić :cry: w banku nie dostane tylko skarabeusze i fifusy mi zostały, oj biada biada
jakby ktoś coś wiedział to prosze ocynk na pw, 3 stówki daje i płace gotówką, biere wszystko powyżej 7 ramek na czarno


Dawaj znać każdą ilość do sprzedaży cena 800zl 10-12 ramek na czarno

pisałem ze dam 300, a jak bardzo ładne max 350pln,twoje czarne ramki mnie nie interesują, jak coś to pisz na pw
do tej ceny co pisze doliczając jeszcze 300złotych bo taki jest koszt utrzymania roczny jednego ula zeby wyjść na 0 to potrzeba żeby ta twoja czarna rodzina przyniosła miodu za 1100zł na czysto żeby wyjść na 0
na słoiki przeliczając to masz ok 30szt 0,9l dobrego miodu w detalu nie pisze o rzepaku bo wtedy by trzeba było dużo więcej a nie mówiąc już o hurcie, teraz się pochwal co ile lat się uda że te 30 słoików drapniesz aby sie ten zakup zwrócił :?: i to mowa tylko o tym aby wyjść na 0 a znajdz mi kogoś kto cały rok będzie chodził i doglądał za bóg zapłać, a takie sa lata bo warroza, choroby że do wiosny ul może być znowu pusty więc o rozkładaniu kosztów na kilka lat to nie ma nawet co bajać

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 13:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Bartek.pl pisze:
kudlaty pisze:
jakby ktoś coś wiedział to prosze ocynk na pw, 3 stówki daje i płace gotówką, biere wszystko powyżej 7 ramek na czarno


I co Ty zrobisz z takimi dużymi rodzinami wiosną ???????

Kombinator, podzieli po trzy ramki i będzie miał dwie rodziny za 300 :mrgreen:

podziele zaraz na pół, jedną połówkę sprzedam tylko ramek dołoże aby było 8 a drugą dostawie i będę miał pszczoły za darmo z małym gratisem do tego sezon przed sobą,
mogę sprzedać po 6 stówek za 8 ramek, tak wymyśliłem żeby szybko spłacić pożyczkę, życie to jedna wielka improwizacja

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 14:42 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Desperacja to ja nie jestem żeby po 350 zł sprzedawać rodziny A co do miodu to byli tu tacy co 150kg z ula s,wypali i nadal są.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 15:27 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
no dobra Panowie - to teraz dyskusja ile wg Was powinna na wiosnę kosztować rodzina - przy czym ustalmy standard dla ula wlkp - jako najbardziej powszechnego w PL -

np. cena za jedną ramkę obsiadaną + cena za ewentualne ramki nie obsidane tj dodatkowe z zapasem - poczatkujący warto aby takowe też z rodziną kupili...

ustalmy może 3 warianty siły - ramki obsiadane:

A) słabe - 3-4 ramki (czerw widoczny na min. 2 ramkach)

B) średnie 5-7 (ok 3-4 ramek czerwiu)

C) silne 8-10 (5-6 ramek czerwiu)

termin ok. początek kwietnia - załóżmy że już jest po wierzbach i mirabelki zaczynają się bielić ale jeszcze nie kwitną - pszczoły oczywiscie po oblocie z obecnym już zwartym czerwiem krytym, matki jednoroczne lub max dwuletnie, plastry nie czarne jak smoła... - jabłoń ma szacunkowo zakwitnąć ok 20-25 kwietnia, rzepak ok 25-1 maja...

moje propozycje nie mniej niż:
A) - 400
B) - 500
C) - 600

+ dodatkowe ramki zapasu (pełna ok -2,5 kg, raczej jasna niż ciemna..) - 20 zł/szt - oczywiście sprzedawane pszczoły nie mogą być sprzedane totalnie bez zapasu - więc jak coś to tą 1 nieobsiadaną ramkę można dać "gratis" dla tych wariantów A i B ...

wychodzi to mniej więcej, że matka na wiosnę to ok 150-200 zł + 50-70 zł ramka obsiadana - chociaż ciężko to tak przeliczyć bo im większa rodzina tym tańsza 1 ramka obsiadana...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 15:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty pisze:
podziele zaraz na pół, jedną połówkę sprzedam tylko ramek dołoże aby było 8 a drugą dostawie i będę miał pszczoły za darmo z małym gratisem do tego sezon przed sobą,mogę sprzedać po 6 stówek za 8 ramek, tak wymyśliłem żeby szybko spłacić pożyczkę, życie to jedna wielka improwizacja


tylko zapomniałeś ze jak sprzedaż pół to jedna z tych połówek będzie bez czerwiącej matki :-/ - no chyba że to plan "majowy"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 15:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Te małe na tą porę roku , nie kwalifikują się do sprzedaży

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 16:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
KNIEJA pisze:
Te małe na tą porę roku , nie kwalifikują się do sprzedaży


moim zdaniem te 3-4 ramki też się nie kwalifikują do sprzedaży - ale jak ktoś chce koniecznie pszczoły a nie chce za nie zapłacić to można mu zaproponować taką ofertę, przy czym jasno należy postawić sprawę, że miodu z wczesnych tj. najobfitszych i najpewniejszych pożytków może nie być... - ogólnie z tymi słabymi jest taki problem, że nie opłaca się ich specjalnie sprzedawać sprzedającemu jak i kupować kupującemu - bo kupujący miodu z nich za dużo pewnie nie zobaczy... a sprzedający no cóż - jak je rozbije w maju na odkłady to lepiej na tym wyjdzie bo przecież nie sprzeda przezimowanych 3-4 ramek na początku kwietnia za 200-300 zł...

przy czym trzeba by patrzeć też na warunki lokalne - w lubelskim ceny zapewne są niższe - dużo chyba tam pszczelarzy, jak i blisko do Ukrainy po węzę, ramki czy tańszego pomocnika etc...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 17:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
henry650 pisze:
Desperacja to ja nie jestem żeby po 350 zł sprzedawać rodziny A co do miodu to byli tu tacy co 150kg z ula s,wypali i nadal są.


to się musze chyba w bieszczady przeprowadzić skoro tam charatacie po 150kg z ula :haha: przy tym układzie dej se spokój po co ci marne osiem stówek jak spokojnie drapniesz te 4,5tys odliczając koszta na czysto wyjdzie 4,2tys, będę trzymał sobie 10 uli minimalna krajowa wpadnie godzinę w tygodniu coś szturchnę w ulach a tak to leżak i długie wieczorne spacery w świetle zachodzącego słońca :thank:
z drugiej strony mogę się szarpnąć i kupić po 800 jak mi dasz gwarancje że przyniosą przynajmniej po sto kg na głowę bo pazerny aż tak nie jestem, niektórzy to stracili kontakt z ziemą

tomi007, planować można wiele, ja też bym chciał sprzedawać odkłady po pińcet, za węze paliwo i cukier płacić po złotówce, niestety nie ma tak kolorowo, pewne sprawy reguluje rynek, ktoś jak przesadzi z wyceną to zostaje z towarem, a za każdym ulem co zostanie na placu trzeba chodzić bo samo nic nie przyjdzie jedynie średnie internetowe a jak ktoś nie jest przygotowany na taki rozwój wypadków więcej ma do stracenia niż do zyskania bo żadna baza pożytkowa nie jest z gumy, druga sprawa lepiej mieć mniej a dopilnowane jak więcej i mniej w ostatecznym rozrachunku niż jak przy tej mniejszej pasiece

ciekawa wycena matki przezimowanej chyba nie będę nic innego robił jak zimował matki w klateczkach i żenił na wiosnę po 150pln bo dwieście to bym miał za dobrze i sodówa mogła by odwalić jak niektórym sprzedającym, u mnie matka wiosną kosztuje 80pln jest to młoda matka z lipca lub sierpnia ubiegłego roku,

co do ustalania wszelakich cen jest tak że jeszcze nie było roku żeby po umieszczeniu mojego ogłoszenia nie pojawiały się ogłoszenia z ceną niższą, znam często niezdrową konkurencje i wiem że to są ludzie którzy mają kilka uli i boją się ze nie sprzedadzą dlatego profilaktycznie cene obniżają :haha: jakość ma niewiele do powiedzenia jeśli ktoś wystawi 10pln taniej a jak już 20pln to nie ma o czym rozmawiać :haha: ale ja juz wyrosłem z tego aby z kimkolwiek się siłować bo to bez sensu, niech każdy sobie wystawia po ile chce a cena żeby wychodziła z obliczeń a nie kapelusza

tomi007 pisze:
kudlaty pisze:
podziele zaraz na pół, jedną połówkę sprzedam tylko ramek dołoże aby było 8 a drugą dostawie i będę miał pszczoły za darmo z małym gratisem do tego sezon przed sobą,mogę sprzedać po 6 stówek za 8 ramek, tak wymyśliłem żeby szybko spłacić pożyczkę, życie to jedna wielka improwizacja


tylko zapomniałeś ze jak sprzedaż pół to jedna z tych połówek będzie bez czerwiącej matki :-/ - no chyba że to plan "majowy"


oj widzę że chlebusia musisz jeszcze sporo zjeść, za mało spędzasz czasu z miszczami

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 18:17 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3962
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
mi już padły prawie wszystkie :cry: ledwo dyszy jeszcze kilka najsilniejszych na 3 ramkach,

To może kolega odstąpi w tym roku tę super miejscówkę na spadź w Mucharzu. :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 18:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
kudlaty pisze:
mi już padły prawie wszystkie ledwo dyszy jeszcze kilka najsilniejszych na 3 ramkach, nima papierów miszcza to tak jest


byłam w pasiece ,słucham ... a tam, cieniutko coś piszczy :roll: :?: pomyślałam żę to bieda w ulach piszczy :lol: :P
jeszcze trzeba poczekać ,u tych u których nie zaczęły czerwić jest ok .Gorzej jak w ciepłych ulach już czerwią ,niech tak przypierniczy mrozem a może być kiepsko . co do cen rodzin się nie wypowiadam :nie powiem:
kudlaty pisze:
jakby ktoś coś wiedział to prosze ocynk na pw, 3 stówki daje i płace gotówką, biere wszystko powyżej 7 ramek na czarno
kolega ma chiba sieczke w głowie :haha: :wink:

_________________
Nie było mnie kilka dni, powodem zablokowania konta było podobno /burzenie jedności pszczelarskiej /


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 18:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim,
z chęcią, przypilnuje i zrobie miodobranie jak trzeba :cwaniaczek: ty ostrzysz zęby na takie suchary, no chyba że się chcesz opalić nad wodą i zażyć czystego powietrza, tu trzeba w bieszczady uderzać tam z ula 150kg :thank: a ja biedny gdybym miał choć 25kg co roku to bym z wami tu nie pisał tylko bym liczył mamone

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 18:29 - czw 

Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:58 - pt
Posty: 587
Lokalizacja: Dolny Śląsk Niemstów
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej i wielkopolskie
Byłem dziś pod koniec dnia w pasiece to nieco latały ale z niektórych uli już pojedyncze pszczoły latały do kałuży po wodę. W większości rodzin pszczoly siedzą nisko ale w jednym co wiedzialem że kłąb był pod folią to dziś były rozluźnione i folia nad pszczołami była ciepła.
W ciepłe zimy to na początku lutego u mnie taki stan to nic dziwnego ale tuż przed połową stycznia to nieco za wcześnie.

_________________
http://pasiekawuroczysku.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCC-VqQ ... MLNszDS0EQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 18:36 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Kudłaty ja nie pisałem że U mnie takie wyniki są 150 z ula ale że byli tacy i są co mają tyle A ja jeszcze mam chyba że 3 matki z tego miłosnego żrudeł co oni

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 20:03 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3962
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
trzeba w bieszczady uderzać tam z ula 150kg :thank:

W Bieszczady to nie , bo tam trzeba pasieki przed niedźwiedziami bronić ,a u Ciebie tereny spokojniejsze , pożytki pewniejsze i na dodatek znacznie bliżej. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 20:30 - czw 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
kolega dzis mi mówił że 9 rodzin na 40 juz na dennicy.

Co do ceny to ja 3 lata temu kupiłem rodzinki pod koniec kwietnia za 350 zł. nie były silne bo z teho co pamietam na 7 ramkach z czego czerw na 5 ale młode matki i przyniosły mi z tego co pamietam po 15 kilo miodu i jeszcze odkłady robiłem. W tym roku jak mi wszystko przezimuje to koledze za 300 rodzinke oddam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 20:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty,


Ehhh nie rozumiesz... Chodzi o to w wycenie matki że przecież nie oddasz 4 ramek za 200 zł... (50 zł ramka) musisz doliczyć "premie" za przezimowanie... Wycena matki była tylko "techniczna" tak aby słabsza rodzina była droższa bo przecież nie sprzedaż w kwietniu pszczół na 4 ramkach za takie same pieniądze jakby to był odklad z czerwieca... Natomiast Sama przezimowane matka użytkowa jest wg mnie warta ok 100 zł... -tzn też musi być droższa niż UN w sezonie... W końcu troche pracy trzeba włożyć aby zazimowac zapasowe matki... Choć domyślam się że większość matek pochodzi z łączenia słabych rodzin i tu trzeba zadać sobie pytanie dlaczego rodzina jest słaba... Czy to nie wina kiepskiej matki...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 20:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Pajej,

A nie koledze po ile byś oddał?

Ogólne to mamy wolny rynek i towar ponoć jest tyle wart ile kupujący chce zapłacić... Z drugiej strony nikt do interesu dokładać nie będzie chyba że jest Żydem z kawału o sklepie...

Moshi a ty to ponoc sklep prowadzisz...

A no prowadzę...

I jak ci tam Moshi idzie... W końcu już dwa lata ten biznes masz.... Chyba dobrze co?

A daj spokój - co miesiac ino muszę 100 dołożyć do interesu....

No to Moshi to chyba lepiej jakbyś zamknął co?

Na to Moshi odpowiada - a z czego bym dołożył ;p


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 20:55 - czw 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
tomi007 pisze:
Pajej,

A nie koledze po ile byś oddał?

nie wiem w zalezności od siły 400???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 21:23 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
tomi007 pisze:
moje propozycje nie mniej niż:
A) - 400
B) - 500
C) - 600


W tamtym roku sprzedawałem po 60 zł za ramko z pszczołami .
Słabszych jak na 6 r nie sprzedawałem ,czerw na 4r .
Przy 10 r czerw na 7 .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2020, 22:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomi007 pisze:
kudlaty,


Ehhh nie rozumiesz... Chodzi o to w wycenie matki że przecież nie oddasz 4 ramek za 200 zł... (50 zł ramka) musisz doliczyć "premie" za przezimowanie... Wycena matki była tylko "techniczna" tak aby słabsza rodzina była droższa bo przecież nie sprzedaż w kwietniu pszczół na 4 ramkach za takie same pieniądze jakby to był odklad z czerwieca... Natomiast Sama przezimowane matka użytkowa jest wg mnie warta ok 100 zł... -tzn też musi być droższa niż UN w sezonie... W końcu troche pracy trzeba włożyć aby zazimowac zapasowe matki... Choć domyślam się że większość matek pochodzi z łączenia słabych rodzin i tu trzeba zadać sobie pytanie dlaczego rodzina jest słaba... Czy to nie wina kiepskiej matki...


sprzedasz słabe nawet jakby chciał kupujący to ci w całej okolicy cztery litery obrobią ze sprzedajesz zdechlaki, tak samo jak się idzie na robotę i klient mówi może być byle jak bo tego i tak nie widać byle jak najtaniej zrobić, to z daleka od takiego klienta :mrgreen: bo się okaże że więcej osób zobaczy to czego miało nie być widać a gospodarz i zareklamuje jak zapyta kto tak spier ten tego :haha:
jeśli chodzi o mnie to zimuje nawet uliki weselne matki mam do późnej jesieni a i w grudniu miałem wysyłki :haha: co zostaje to wiosną kończe,jak się zimuje coś co powstało w lipcu z garści pszczoły i matki to trudno żeby miało mieć nie wiadomo jaką siłę ale jak się połączy do kupy kilka takich po sprzedaży innych matek to coś tam już może zimować, robi się coś z niczego a po sprzedaży kilku takich mam wynik jest jakbym sprzedał rodzinę na wiosne której nie miałem i jeszcze mi w gratisie zostaje odkład przezimowany :haha:
no ale mogę sytuacje odwrócić robisz pakiet w sierpniu wrzucasz matkę wszystko pięknie ładnie kient kupuje i okazuje sie ze zamiast rodzina w siłe to ubywa i jest ich coraz mniej wiosną, kto winien skoro rodzina silna do zimy poszła i po zimie wstała :?: :mrgreen:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2020, 16:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty pisze:
sprzedasz słabe nawet jakby chciał kupujący to ci w całej okolicy cztery litery obrobią ze sprzedajesz zdechlaki


jeszcze nić nie sprzedałem - i tych słabych raczej nie zamierzam sprzedawać... no ale na forum piszecie o super fajnych rodzinkach i "beczkach" miodu z 4 ramek :P - a moim zdaniem to poniżej 5-6 ramek to min siły aby kupujący był jako tako zadowolony... - oczywiście zależy to od terminu - co innego marzec, co innego kwiecień... z tym że w marcu to można się nadziać - w kwietniu już bardziej widać co "miodowo rokuje" - a osobiście nie sprzedaję nigdy czegoś czego nie mam... - a mowa o przezimowanych rodzinach -a zima kończ się chyba 22 marca ... zacząłem tylko ten temat bo "już ludzie kupują pszczoły po 1000 zł na FB"... - a chyba wiemy jakie są realia - np. ja bym za 1000 zł przezimowanej rodziny nie kupił- ale może są tacy co im się to "opłaci" - stąd zaproponowałem temat wyceny - w końcu co jak co ale to portal "branżowy" - także większość "nie może się mylić"... tylko ze jak dochodzi do uczciwej rozmowy o $$$ to zaraz robi się z tego najczęściej temat "tajemnicy poli-szynszyla" (nie poliszynela)

kudlaty pisze:
jeśli chodzi o mnie to zimuje nawet uliki weselne matki mam do późnej jesieni a i w grudniu miałem wysyłki
i matki z tych ulików w grudniu/na wiosnę sprzedajesz w takiej samej cenie jak UN w czerwcu ?? bo jak tak to robota z przygotowaniem do zimy i przezimowaniem jest "za friko" :-/... pomijam już fakt, że zasadniczo często kupno matki na wiosnę przy większej pasiece się średnio opłaca kupującemu (lepiej połączyć) bo już jakiś czas taka rodzina jest do tyłu o te 2-3 tyg a to jest czasami pół sezonu miodowego - no ale to też zależy ile kto ma uli... z drugiej strony od przybytku głowa nie boli - także warto zimować zapasowe matki głownie dla siebie bo takowe można podać b. szybko tracąc jak najmniej rozwoju jak i wiedząc "jaka to matka"...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2020, 18:11 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
tomi007, czytasz dużo książek ,czy masz kontakt z solidnymi pszczelarzami ? :roll:

_________________
Nie było mnie kilka dni, powodem zablokowania konta było podobno /burzenie jedności pszczelarskiej /


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2020, 18:27 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomi007,
no właśnie pejsbuk pejsbukiem ceny adekwatne do internetowych wydajności :haha:
co do moich 3 lub 4 ramek to proszę się nie śmiać bo to nie godzi pszczelarzowi, pisałem że co innego mieć biedę na wiosnę bo tak wyszło a co innego jeśli to efekt zamierzony, w przypadku biedy bo tak wyszło w większości przypadków z rodziną jest coś nie tak i często nawet łączenie po dwie albo trzy do kupy może niewiele zmienić,

co do matek i pracy za friko po sezonie mam więcej czasu niż w sezonie dlatego mogę sobie wtedy pozwolić na dopłacanie i prace w czynie społecznym :roll: niektórym się wydaje że jak nie będą nic robili bo się nie opłaca przybędzie im od tego,to działa jedynie w budżetówce i polityce nic sie nie robi tylko kasuje, w życiu normalnym trzeba pracować aby coś mieć,
w lipcu i sierpniu mam sporo matek po nowych zakupach które chcę podmieniać i upchać nowości gdzie tylko się da po moich ulach ale niestety plany vs możliwości nie zawsze idą w parze i zamiast matki marnować to wolę dopłacić i sprzedać :haha:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2020, 22:14 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3962
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:

co do moich 3 lub 4 ramek to proszę się nie śmiać bo to nie godzi pszczelarzowi,

Ja mam takich rodzinek ze dwadzieścia i wcale się tym nie martwię . Są tworzone we wrześniu z rodzinek weselnych i praktycznie nic nie kosztują a takie rodziny , odpowiednio prowadzone , są najwydajniejsze na późnych pożytkach .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2020, 23:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim,
szanowny panie ja to wiem ale jak widać inni nie, z tymi późnymi pożytkami bym nie przesadzał na 10-15 maja w moim terenie to normalna rodzina która pracuje jak szalona gdy często te wiosenne giganty u niektórych zwiedzają okolicę lub planują ja zwiedzać, przy młodzieży jak już wyjdzie na ludzi to nie trzeba praktycznie nic robić tylko korpusy dokładać, odkłady też z nich robię ale dopiero na przełomie maj czerwiec
a zdechlaki to szkoda trzymać człowiek się niekiedy łudzi że coś z tego może być matki wymienia głaska a sezon mija ani pożytku ani rodziny do zimy nie ma, dlatego nie mam miłosierdzia do nich

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 stycznia 2020, 14:49 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
kudlaty pisze:
sezon mija ani pożytku ani rodziny do zimy nie ma, dlatego nie mam miłosierdzia do nich

:brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 stycznia 2020, 15:35 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
manio pisze:
kudlaty pisze:
sezon mija ani pożytku ani rodziny do zimy nie ma, dlatego nie mam miłosierdzia do nich

:brawo:


rozumiem pszczelarzy którzy mają dużo rodzin i robota przy słabszych rodzinach zajmuje im czas . pszczelarze są różni ,jedni mają problem wybrać miód z rodzin co wyszły na 8 ramkach wiosną ,inni wybierają miód z rodzin co wychodzą na 4 ramkach ,tu jest różnica ,czy się się jest pszczelarzem ,czy się jest czymaczem . pierół tutaj nie wypisujcie bo ja o pszczołach trochę wiem ,znam wielu czymaczy co sobie nie porafią trafić palcem do .....pozdawiam Asia

_________________
Nie było mnie kilka dni, powodem zablokowania konta było podobno /burzenie jedności pszczelarskiej /


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 stycznia 2020, 15:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
zdunska pisze:
manio pisze:
kudlaty pisze:
sezon mija ani pożytku ani rodziny do zimy nie ma, dlatego nie mam miłosierdzia do nich

:brawo:


rozumiem pszczelarzy którzy mają dużo rodzin i robota przy słabszych rodzinach zajmuje im czas . pszczelarze są różni ,jedni mają problem wybrać miód z rodzin co wyszły na 8 ramkach wiosną ,inni wybierają miód z rodzin co wychodzą na 4 ramkach ,tu jest różnica ,czy się się jest pszczelarzem ,czy się jest czymaczem .pozdawiam Asia

problem w tym że jak rodzina była silna jesienią a wiosną wyszła ledwo żywa to często jest z nią coś nie tak, bywają przypadki że po odratowaniu są fajerwerki i sztuczne ognie ale to mało kiedy, w pozostałych przypadkach żyje to bo żyje pożytku z tego nie ma nijakiego, trzeba czasu, zabiegów, piniędzy np na kupno matki aby wymienić i liczyć że pomoże a na końcu i tak sie okaże ze to na nic wszystko a zdrowa matka w piach..a osłabianie zdrowych silnych rodzin żeby umarlaka wspierać to mija sie z celem lepiej sobie machnąć odkładzik, jak się ma czegoś wiecej niż potrzebuje to sobie można wybrzydzać do woli

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 stycznia 2020, 15:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
kudlaty, Staszek ,nie ma takiej opcji by rodzina zesłabła sama , robimy odkłady i obserwujemy jak sie rozwijają ,rodziny produkcyjne to inny temat bo tam warroza może szaleć . wiele rodzn które zesłabły wiosną to błedy pszczelarza ,nie twierdzę że u mnie jest idealnie bo też popełniam błedy . trzeba obserwować i widzieć ,u mnie każdy ul jest inny i w każdym robię ciutkę innaczej ,nie łączę rodzin . temat jest obszerny i trudny do opisania . jednak różnice między pszczelatrzami są ogromne i myślę że tu jest problem .

_________________
Nie było mnie kilka dni, powodem zablokowania konta było podobno /burzenie jedności pszczelarskiej /


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2020, 00:31 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3962
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
Hieronim,
szanowny panie ja to wiem ale jak widać inni nie, z tymi późnymi pożytkami bym nie przesadzał na 10-15 maja w moim terenie to normalna rodzina która pracuje jak szalona

Dodam , że takie rodzinki trzymam na osobnym pasieczysku , gdyż na przedwiośniu mogą stać się ofiarami silniejszych rodzin . :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2020, 11:17 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Hieronim pisze:
Dodam , że takie rodzinki trzymam na osobnym pasieczysku , gdyż na przedwiośniu mogą stać się ofiarami silniejszych rodzin .

Jak weselny się nie da zrabować to czemu 2-3-4 ramki pszczół miały by być zrabowane .Wielkość wylotka dobrana do siły rodziny i może stać koło najsilniejszej . :wink:
U mnie tak jest i jest ok ,chyba że ma się na pasiece "zaradne" :wink: .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2020, 13:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
nie wiem jak u was? u mnie wiosną nie ma rabunków ,nawet jak się postawi ramkę z pokarmem obok ula pszczoły się nią nie interesują .

_________________
Nie było mnie kilka dni, powodem zablokowania konta było podobno /burzenie jedności pszczelarskiej /


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2020, 13:16 - ndz 

Rejestracja: 02 grudnia 2019, 19:54 - pn
Posty: 93
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4 wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łagów
zdunska pisze:
nie wiem jak u was? u mnie wiosną nie ma rabunków ,nawet jak się postawi ramkę z pokarmem obok ula pszczoły się nią nie interesują .


Pszczoły wege? :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1282 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 26  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji