FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:01 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1282 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna
Autor Wiadomość
Post: 24 maja 2020, 21:53 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Pajej pisze:
tylko ten co podwiózł podobno 300l zebrał. ale nie wierze ze z tych 12, chyba ma jeszcze inna pasieke

To jest niecałe półtora korpusu wielkopolskiego. Wynik jak najbardziej do wykonania przy dobrej rodzinie i sprzyjającej pogodzie. W tym roku tak nie było bo i pogoda i ta zwykła praca nie dały popracować jak należy z pszczołami. Ale standardowo rzepak to dla mnie najlepszy pożytek

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 maja 2020, 22:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Rob pisze:
Pajej pisze:
tylko ten co podwiózł podobno 300l zebrał. ale nie wierze ze z tych 12, chyba ma jeszcze inna pasieke

To jest niecałe półtora korpusu wielkopolskiego. Wynik jak najbardziej do wykonania przy dobrej rodzinie i sprzyjającej pogodzie. W tym roku tak nie było bo i pogoda i ta zwykła praca nie dały popracować jak należy z pszczołami. Ale standardowo rzepak to dla mnie najlepszy pożytek


No cóż Kolego Rob,
Nie ma ręki do pszczół to i wyniki marne :wink:
Są tacy którzy co roku wybierają po 3 korpusy z rzepaku :) niezależnie od pogody nawet niekoniecznie muszą być pszczoły w ulu :oczko:

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 maja 2020, 23:25 - ndz 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Uwielbiam te internetowe średnie z ula :) Człowiek wpada w kompleksy tylko. A przy szczerej rozmowie jak sie potem poprzelicza to jednak wychodzi że wcale tak słabo nie jest.

Porównywanie różnych rejonów Polski o diametralnie różnej pogodzie, temepraturze, opadach deszczu jest kompletnie bez sensu. W moim rejonie takich dobrych dni na rzepaku były może 4, maks 5. Więc natarganie 25-30kg za te pare dni jest po prostu nierealne nawet dla rodziny która idealnie wstrzeli się z siłą na ten pożytek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2020, 00:00 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
astroludek, Ja też już nie mam kompleksów, no może w jednej sprawie, nie mam tak łagodnych pszczół jak to często na filmach widać. Kwestia jest dwojaka, tak jestem nauczony że ostra pszczoła to całkiem dobra pszczoła bo i miodu przyniesie i może tego co kraść idzie pożądli a po drugie za rzadko ostatnimi czasy matki wymieniam a okolica jakoś nie służy łagodności kolejnych pokoleń.
Taka anegdota... mój już śp pamięci nauczyciel mający niesamowitą rękę do pszczół był własnie zwolennikiem dość ostrej pszczoły. Jak wchodziliśmy na pasiekę to zawsze po okolicznych krzakach sprawdzał czy gdzieś jakiś spuchnięty złodziej albo wandal nie leży. Powtarzał przy tym, że w razie co to i poprawić trzeba żeby wiedział że złodziejstwo nie służy zdrowiu a i może zakopać trzeba bo tak na powietrzu to takie nieestetyczne... zawsze zastanawiałem się co by było gdybyśmy tak w końcu kradzieja w krzakach znaleźli :mrgreen:

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2020, 07:44 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
I tu jest mój problem nie potrafię sie cieszyć ze swojego sukcesu, bo po raz tyle zebrałem na rzepaku, tylko oglądam sie na innych. Czy jest z nami psycholog? :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2020, 12:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pajej pisze:
I tu jest mój problem nie potrafię sie cieszyć ze swojego sukcesu, bo po raz tyle zebrałem na rzepaku, tylko oglądam sie na innych. Czy jest z nami psycholog? :mrgreen:


to cie pociesze bo na 6 lat kiedy woziłem pszczoły na rzepak to dopiero drugi raz zebrałem z niego miód w uczciwych ilościach, tak to tyle co sie przejechałem a nie dość ze pogoda do niczego bo zimno albo śnieg czy ulewy na rzepaku to jak juz pogoda była normalna to pszczoły latały w przeciwną stronę niż rzepak :roll:

gdybym sie sugerował internetowymi średnimi to albo bym sie załamał albo poszukał gdzieś w lesie jakiejś suchej gałęzi :haha: inna sprawa jak tu porównywać np w tamtym roku praktycznie cały maj lało a na rzepaku może półtorej dnia pogody a znajomi co wożą kilkaset km dalej na rzepaki trafili pogodę a i rzepaku są tam setki ha i pszczół niewiele później opowiadali ze jesteśmy tacy pszczelarze jakie mamy wyniki na rzepaku :pala: skwitowałem to odpowiednio to jedno a drugie nie sa juz moimi znajomymi :wink: i złotówki nie zobaczą z mojej kieszeni a kupowałem tam matki jak mi brakowało ale to sa takie matki jak z nich pszczelarze wiec marna strata :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2020, 12:43 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
astroludek pisze:
Porównywanie różnych rejonów Polski o diametralnie różnej pogodzie, temepraturze, opadach deszczu jest kompletnie bez sensu. W moim rejonie takich dobrych dni na rzepaku były może 4, maks 5.

Najbliższy rzepak oddalony od mojej pasieki to całe 2 km . W dodatku pszczółki musiały by jeszcze pokonać rzekę i wzlecieć na wzgórza santockie , więc ich ten pożytek nie interesuje . Za to przyjaciółka mojej córki mieszkająca w Santoku twierdzi , że tego roku miód rzepakowy "wylewał jej się z ula" . Mimo zimnych nocy w okresie kwitnienia rzepaku , przy braku opadów , cały czas świeciło słońce . To ono sprawiło na tyle dobre jego nektarowanie , że pszczoły w niektórych ulach pozalewały również gniazda . Pokazywała mi zdjęcia z wybierania miodu z gniazd .
Tymczasem moje pszczółki też nie próżnowały - coś tam przyniosły . Mam do wykręcenia po nadstawce i pół z każdego ula . Muszę to zrobić w tym tygodniu , bo w przyszłym zakwitnie u mnie akacja , którą przymrozki na szczęście ominęły . Dzisiaj w nocy po dwóch miesiącach spadł prawdziwy deszcz . Może sąsiad wreszcie wypędzi po raz pierwszy nad rzekę swoje krówki z obory .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2020, 13:44 - pn 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 19 kwietnia 2020, 14:20 - ndz
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Wielkopolska
Witam.
Jestem nowy na forum. Pszczołami zajmuję się od prawie piętnastu lat.
Obecnie, po 4 latach kiedy byłem praktycznie bez pszczół powoli rozwijam pasiekę na nowo.
Mam pytanie odnośnie matek naturalnie unasiennionych obecnie sprzedawanych, czy ich jakość pomimo niesprzyjającej pogody będzie zadowalająca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2020, 17:52 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Sebol77 pisze:
czy ich jakość pomimo niesprzyjającej pogody będzie zadowalająca?

Jeżeli matka została naturalnie unasieniona to znaczy , że znalazła odpowiednie warunki na lot godowy i spotkanie z wieloma panami , którzy cierpliwie czekają na nią od momentu jej urodzin , zaglądając do uli . Nie zdarzyło się by trutnie przegapiły taką gratkę i nie dorwały skutecznie niewiniątka , bo postępują według tej samej co my męskiej zasady głoszącej , że : "Chłop żywemu nie przepuści ".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2020, 20:50 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Sebol77 pisze:
pomimo niesprzyjającej pogody będzie zadowalająca?

nie ma takiej gwarancji. To żywe stworzenia i oprócz pogody potrzeba też nieco szczęścia.
Nawet doskonała pogoda tego nie gwarantuje , choć oczywiście prawdopodobieństwo pełnego sukcesu jest wtedy wielokrotnie większe ( proporcjonalne do ilości lotnych dni w okienku czasowym na unasiennienie matki) Nigdy nie ma tak ,że wszystkie unasiennią się doskonale. Dobra matka kopuluje z co najmniej 10 trutniami ( wg badań prof. Woyke) , więc wymaga to i pogody i witalności matki.
Nie masz jednak na pogodę wpływu ,więc warto samodzielnie hodować matki , wtedy łatwo o duży nadmiar i selekcję najlepszych z najlepszych. Nie kupuj pojedynczych sztuk , daj sobie szansę wyboru - nie będzie rozczarowania.
Niesprzyjająca pogoda w oczywisty sposób wpływa na jakość i skuteczność unasienniania metek pszczelich. dobrze to wyczuwasz :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2020, 19:05 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 19 kwietnia 2020, 14:20 - ndz
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Wielkopolska
Dzięki za podpowiedzi. Zamówię, pod koniec czerwca zobaczę czy któraś odstaje i ewentualnie wymienię.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2020, 07:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Sebol77 pisze:
Mam pytanie odnośnie matek naturalnie unasiennionych obecnie sprzedawanych, czy ich jakość pomimo niesprzyjającej pogody będzie zadowalająca?



w tym temacie nie ma żadnej reguły, czasem jest piękna pogoda a matki nie oblatują się albo czerwią fatalnie, czasem nie ma pogody i matki czerwią bardzo dobrze tutaj decyduje przyroda, człowiek niewiele może w tym zmienić :D

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2020, 07:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Pisiorek pisze:
czasem jest piękna pogoda a matki nie oblatują się albo czerwią fatalnie

oj mącisz Grzesiu mącisz.
akurat regułą jest, że przy sprzyjającej pogodzie matki lepiej się unasienniają. Mogą wykonać więcej lotów, które trwają dłużej. Mniej matek ginie podczas powrotu.
Przy niesprzyjającej pogodzie jest odwrotnie. Tak po prostu jest.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2020, 08:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
mendalinho, kolego Piotrku, opisuje tylko to co widzę u siebie nic więcej tylko to co zauważyłem przez te kilka lat u siebie i w mojej ocenie naprawdę nie ma reguły. :wink:

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2020, 13:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
astroludek pisze:
Uwielbiam te internetowe średnie z ula :) Człowiek wpada w kompleksy tylko. A przy szczerej rozmowie jak sie potem poprzelicza to jednak wychodzi że wcale tak słabo nie jest.

Porównywanie różnych rejonów Polski o diametralnie różnej pogodzie, temepraturze, opadach deszczu jest kompletnie bez sensu. W moim rejonie takich dobrych dni na rzepaku były może 4, maks 5. Więc natarganie 25-30kg za te pare dni jest po prostu nierealne nawet dla rodziny która idealnie wstrzeli się z siłą na ten pożytek.


a ja byłem zaskoczony po tygodniu brzydkiej pogody - pierwszy raz jestem "w rzepaku" - ... nie wiem jak one to natargały i kiedy... jak jechałem na początku po tyg ładnej pogody ok 4-5 maja dodać korpusy 18-tki do typowej stojącej już w polu 1 rodni i 1 miodni wlkp 10r to miały może zalane po 3-4 ramki - i jakoś nie bardzo obsiadały resztę - wyglądało to tak jakby pszczoła lotna została wytruta - bo na innej pasiece były już pełne 2 korpusy pszczoły.. także nie dodałem tych 18-tek... "bo co ja będę to nosić w ta we w ta i wozić potem puste - a i ma być brzydko cały kolejny tydzień - a te korpusy przydadzą się gdzie indziej gdzie już było natargane"... jadę za nieco ponad tydzień na przeglądy a tam pełne korpusy miodu... tylko jeszcze nieposklepione tak jak powinno być bo brakowało "parownika" - tego dodatkowego korpusu... deszcze chyba zrobiły swoje i rzepak zaczął nektarować a one na niego chyba pieszo chodziły... musiałem się ratować - biorąc po 3-4 ramki i dawać wezę /susz... za 5 dni przyjechałem a one zalały ten susz dany w gniazda... zaczerwiły tylko węzę... "i znowy klops" - znowu takie "ratowanie" węzą i suszem i zabieranie po 3-4 ramki... - bezsens totalny - trzeba było dać te dodatkowe korpusy na początku maja -a nie patrzeć na pogodę - przynisołyby pewnie więcej a tak wpadły w nastroje rojowe -ale tylko 1 się wyroił przy czym w tą rójkę prawie wdepnąłem - leżała na ścieżce - chyba wiatr ją zwalił z drzewa po wiało i padało tego dnia - to była najsilniejsza rodzina jaka przyjechała na ten rzepak... a pogoda kiepska - cały czas tak nieciekawie - a dni typowo lotnych tak jak piszesz... jakoś muszę do nich jechać po niedzieli - rzepak już kończy kwitnienie - pewnie już jest prawie zielony... akacja jeszcze nie kwitnie - nawet pąki nie są białe - tylko takie wczesne zielone - jeszcze dobry tydzień przy tej pogodzie zanim zakwitnie... już na akacje dla tych 11 rodzin miejsce zaklepane :) ale to chyba 1 i ostatni rok "wędrówek" - na rzepak opłacało się bardzo ale trzeba na to czasu - praca zdalna ma swoje plusy :) bo jestem na miejscu to i jest czas na te "zabawy"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2020, 21:32 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Byłem w pasiece ,zobaczyć jak wczorajsza rójeczka ;) .
Jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłem czarna matulę .Zaznaczyłem.
Pomyślałem, kurna wczoraj musiałem pomylić matkę z pszczołą bo ewidentnie była żółta .
Jednak się nie pomyliłem, przed wylotkiem leżała nieżywa żółta .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2020, 09:15 - pt 

Rejestracja: 02 maja 2019, 10:47 - czw
Posty: 305
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Tomyśl
tomi007 faktycznie w tym roku na rzepaku dużo więcej przyniosły niż na wielokwiacie

jednak z rzepakiem miałem problem wywirować dużo zostało mi w ramkach chyba dlatego że było tak zimno bo okolice 15 stopni a w nocy około 5 stopni

mam nadzieje ze wywiruje go ponownie z akacją :/ jak będzie cieplej

u mnie podobnie akacja mocno spowolniła od tygodnia nic sie z nią nie dzieje i ani jednej pszczoły nie widać
codziennie przechodzą takie zimne północne deszcze z wiatrem po których mocno się ochładza niby w dzień około 15-17 stopni a po takim deszczu nagle spada temp. na 12-13 stopni


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2020, 09:44 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
old school pisze:
faktycznie w tym roku na rzepaku dużo więcej przyniosły niż na wielokwiacie
Sugerujesz że kręciłeś już wielokwiat i rzepak odzielnie ? :shock:

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2020, 10:35 - pt 

Rejestracja: 02 maja 2019, 10:47 - czw
Posty: 305
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Tomyśl
mam dwie pasieki
na jednej nie było w okolicy rzepaku to mam wielokwiat
a z drugiej mam rzepak
wiruje oddzielnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2020, 12:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
bo lubię pisze:
Sugerujesz że kręciłeś już wielokwiat i rzepak odzielnie ?


ja tez już wywirowany mam rzepak (cześciwowo bo jeszcze musze jechać w przyszłym tyg - zabrać wszystko co się da i przewieźć na akację) - ten wirowany już jest mocno mętny - lub "mleczna biały) ale jeszcze płynny - lada dzień będzie cały twardy...

wielokwiat (mniszek, klony głogi) też już wiruje... ale na razie tak biorę po pół miodni bo czekam na akację a miejsca już brakuje... niech dosklepią więc do końca te tamki co mają zostawione od przodu - dziś piękna pogoda to pewnie coś doniosą...

a akacja zielona cały czas... ktoś mi mówił że niby widział na akacji białe pąki jużł w Bydgoszczy ale ja nie widzę - ani w mieście ani na wsi...a pąki kwantowe są i nie zmarzły - ale zielone... na oko 7-10 dni do ich zabielenia przy takiej pogodzie jak jest (zimne noce...)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2020, 14:39 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
tomi007 pisze:
wielokwiat (mniszek, klony głogi) też już wiruje.
Żeby zebrać coś przed rzepakiem i rzepak oddzielnie to takiej opcji w tym roku nie było ,wszystko kwitło jednocześnie przynajmniej w mojej okolicy.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2020, 14:49 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
A ja mam "miód z rzepaku" i wielokwiat :-)
Dwie rodziny stały na rzepaku, reszta nie miała do niego żadnego dostępu i
miód jest identyczny w kolorze, ten niby rzepakowy jest łagodniejszy, "bez drapania w gardle" ale na oko nie do odróżnienia.
Tak, że tego rzepaku raczej bardzo mało w tym rzepaku :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2020, 19:15 - pt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
u mnie taka pogoda że żelazny zapas co im zostawiłem po miodobraniu kończy się


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2020, 20:35 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Ja pierdzielę jakieś fatum pogodowe,wczoraj poddałem kolejny raz matki :x :x :x

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2020, 09:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Obrazek
To ramka pracy. Komórki jak na czerw trutowy ale z nich wygryzaly sie pszczoly.
Sabard w takich komórkach hodował pszczoly olbrzymie ale ja u mnie nie zauważyłem by one były większe. Pierwszy raz zauważyłem takie coś. Na tym zdjęciu nawet widac ze pszczoła aby wyjść nie potrzebowała odsklepić calej komórki a jedynie tylko tyle by mogla wyjść.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2020, 13:33 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
bardzo brzydko ten czerw wygląda :-(
Dziurki w zasklepach i martwe larwy tam widzę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2020, 14:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Bartek.pl pisze:
i martwe larwy tam widzę.
Na zdjęciach tak jest ,nie wiem z jakiego powodu ,ale nie chcą się ruszać :roll: :haha: :haha:

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2020, 17:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Brak higieny u pszczol i niewiedza pszczelarza jest pszyczyna klenski..
Zasklepione komorki powinny byc wypukle Larwy powinny byc biale,przyjemny zapach ramki .
Wklensniete komorki ,zapach spoconego buta ,dziorki , i rozstrzelony czerw ,....jak na zdjeciu widac .....swiadczy nie o lagodnym lecz (zlosliwym zgnilcu).
Leczenie....
Zsypujemy pszczoly do rojnicy matke do klatki .
Czekamy az pszczoly opruznia zapas miodu.
W 4 dzien zdrapujemy dzika budowe polewamy pszczoly 3 raz srodkiem R.
Ul wypalamy ogniem(gas).Nastepnie wpuszczamy na nowe ramki z weza pszczoly(2 kilo pszczol)na gore 5 kg apifondy .Wszystkie stare ramki wykopujemy dolek rozpalamy ogien i wrzucamy w zar ,palimy (ramki z miodem czerwiem pylkiem )
TO bakteria W miodzie to siedzi w wosku nawet na nogach jest przenoszona.
Potrafi przetrwac 70 lat w starych deskach i miodzie.
poz d
(sa linie pszczol tzw.higieniczna pszczola....tej lini trzeba sie trzymac)

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2020, 20:25 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
bo lubię pisze:
Bartek.pl pisze:
i martwe larwy tam widzę.
Na zdjęciach tak jest ,nie wiem z jakiego powodu ,ale nie chcą się ruszać :roll: :haha: :haha:


Na zdjęciu wg. mnie widać co najmniej 5 komórek z martwym czerwiem i kilkanaście komórek z dziurkami w zasklepie.
Absolutnie nie twierdzę, że jest to zgnilec, ale tak nie wygląda zdrowy czerw.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2020, 22:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Te komórki zaznaczone na czerwona to wlasnie z nich wyszly przed chwila pszczoły z wyjatkiem jednej bo tam widać białą larwe. Te zaznaczone na czarno to sa w trakcie wygryzania sie mlodych pszczół. Zasklep jest rzeczywiscie inny bo komorki są nie pszczele a trutowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2020, 22:38 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
krzys,
fotka to fotka, jak by się ruszały to co innego :-)
A te dwie komórki przy wykrzykniku ? Nie widac tam jeszcze zasuszonych larw ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 czerwca 2020, 22:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc.
Ciekawostka :|

na 60 uli .....A zg.stojacych w rzedach jedyna rodzina ktora jest nienaruszona tro Sklaner 47/G/10........Ciekawe wydarzenie... jest przecietna, rodzinka, takiej higienicznej pszczoly potrzebuje,...Zakupilem w 2017 .Stara matka do dzis zyje.
Nastepna zakupilem 2018 zlikwidowalem za malo miodu bylo .poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 czerwca 2020, 12:38 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Pierwszy rój tym roku wyszedł :roll: już jest w rojnicy :wink:

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 czerwca 2020, 18:03 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Przez tą paskudną pogodę ostatnio poddana węza w ulach praktycznie nie ruszona, prawie cały miód wyjedzony i karmić trzeba do lipy o ile ta będzie w tym roku. Pszczoły bezrobotnie wiszą w ulach pod ramkami i na wylotach. Rodziny są w miarę silne. Ledwo się sezon zaczął i już trzeba go zakończyć i szykować rodziny do zimy(lub do sprzedania :pala: ). Dobrze, że mi zostało trochę miodu z zeszłego roku to dla siebie będę miał. Takiego gównianego sezonu jeszcze nie miałem, szkoda gadać. Jak tak dalej pójdzie to podzielę wszystkie rodziny na odkłady i będę miał spokój.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 czerwca 2020, 18:07 - śr 

Rejestracja: 25 lutego 2013, 17:42 - pn
Posty: 14
Ule na jakich gospodaruję: Wz/ Wp
Byłem dzisiaj na pasiece. Przeglądałem słabszą rodzinę. Ostatnio zaglądałem z 2 tyg temu. Ilość pokarmu drastycznie spadła może do 2kg. Jutro podam ciasto. Zauważyłem kilka martwych larw na ramce. Jakie podjąć środki ? Podkarmić i poczekać z tydzień ? Czy podjąć bardziej drastyczne środki ? Larwa się nie ciągnie, ale po przebiciu czuć delikatnie nieprzyjemny zapach psującego się mięsa.

Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/94cd8a4290f64c0e

coś obraz nie chce wskoczyć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2020, 09:37 - czw 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Jeżeli jest słaba a masz większą pasiekę , to jak najprędzej spal ją razem z ulem

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2020, 10:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Pemo,

dziwne... fot nie oglądałem... ale "dam" takie porady na podstawie opisu... albo zaziębiły czerw (ubyło pszczoły np. podtrucie) - i tu za dużo nie trzeba robić poza ścieśnieniem gniazda i podkarmieniem i zabraniem zamarłego czerwiu - ale raczej to jakaś choroba... o tej potrze roku rodziny są coraz silniejsze i nie słabną chyba że z powodu rójki... więc bardziej wygląda to jednak na chorobę... zapach nie jest fajny - najprostsze leczenie to jak zaleca Zenon, albo jak chcesz dać im szanse to standardowe leczenie które pomaga na wszystkie choroby - omieść pszczoły do rojnicy - a wszystkie ramki do topiarki... pszczoły przegłodzić w chłodnym miejscu 1-2 dni - dać po tym czasie na węzę w to samo miejsce do czystego ula (jak mają zostać na tej samej pasiece) - podkarmiać syropem przez 1 tydzień z jakimiś tam zalecanymi dodatkami - może być lekko zakwaszony kwaskiem cytrynowym 1g/1l syropu + czosnek + spirytus (20-50 ml/1l) olejki kilka kropel (anżowy/goździkowy/cnamonowy - co tam się ma pod ręką) - najlepiej od razu też wymienić matkę na unasiennioną...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2020, 14:07 - czw 

Rejestracja: 25 lutego 2013, 17:42 - pn
Posty: 14
Ule na jakich gospodaruję: Wz/ Wp
Dzisiaj wieczorem robie jak Zenon radzi. Chyba nie ma się co bawić w pół środki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2020, 23:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Pojechałem pomóc koledze a tu takie coś wisi :D :D chciałbym by moje chociaż do takiej siły doszły :haha: :haha:
https://streamable.com/w7bo2g

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2020, 06:14 - pt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Ja wczoraj łapałem rójke, przekopałem wszystkie ule i okazało sie ze to nie moje pszczoły. Duze napszczelenie tez czasem ma plusy. Pół wiaderka 12l pszczół to ile ramek DD 1/2 im dać? Ja nie mam doswiadczenia w rójkach, bo mi w zyciu jeszcze zadna nie wyszła


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2020, 10:46 - pt 

Rejestracja: 23 lutego 2014, 19:04 - ndz
Posty: 536
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Władysławów
Bo lubię - napewno tylko jedna matka tam była? Wyglada jakby 2 roje się połączyły.

_________________
Robiąc byle co stajesz się byle kim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2020, 12:11 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Pewnie dwie ,jak przyjechał to już wisiały .Ze dwa tygodnie temu zebraliśmy rójkę która nie zmieściła się w dwa korpusy wielkopolskie ,pewnie też dwie się uwiązały na jednym drzewie.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2020, 15:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
yanek_113 pisze:
Bo lubię - napewno tylko jedna matka tam była? Wyglada jakby 2 roje się połączyły.


bardziej obstawiam z 3 roje bo tak wiszą dziwnie, dobrze że drzewko podparte bo słabo by było :haha: dwa tygodnie temu zbierałem rój wisiały na 10 metrach 10 wlkp na czarno, myślałem że cudzesy bo po przeglądach wszędzie mamy czerwiły a pszczół nie ubyło ale podczas miodobrania spotkałem w jednym ulu matecznik wygryziony i stwierdziłem że poszły z młodą matką przez dodatkowy otwór nad kratą

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2020, 19:43 - pt 

Rejestracja: 22 kwietnia 2019, 22:49 - pn
Posty: 87
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Studzianki
Dzisiaj robilem przeglady odkladów na 6 matek 4 zginely podczas lotow pozostałe dwie jeszcze nie zaczely czerwić 14 dzien od uwolnienia. Duzo lepiej bylo z unasienianiem w polowie maja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 czerwca 2020, 19:32 - ndz 

Rejestracja: 21 lutego 2017, 20:19 - wt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: mokre
Witam dzisiaj po przeglądzie odkładów z 15 podłożonych matek dwóch brakowało i dwie nie czerwiły jeszcze a w jednym odkładzie były jajeczka nie mogłem znaleźć matki pszczoły machały skrzydełkami


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 czerwca 2020, 20:43 - ndz 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Po jakim czasie od utraty matki pszczoły wybierają trutówki? Np dzis matka poleciała na oblot i nie wróciła to za tydzień będą juz trutówki? pytam hipotetycznie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 czerwca 2020, 21:33 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Pajej pisze:
Po jakim czasie od utraty matki pszczoły wybierają trutówki? Np dzis matka poleciała na oblot i nie wróciła to za tydzień będą juz trutówki? pytam hipotetycznie


Poleciała i została na noc :mrgreen: powiedział bym ,że dziwię się :-)
Ale tak to jest jak brak wychowania a sam zamordyzm :haha:
Kontrola to nie wszystko,

ps. po co chcesz tydzień czekać ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 czerwca 2020, 05:51 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Po prostu nie wiem co ile czasu kontrolować odkłady


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 czerwca 2020, 07:42 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Pajej pisze:
Po jakim czasie od utraty matki pszczoły wybierają trutówki? Np dzis matka poleciała na oblot i nie wróciła to za tydzień będą juz trutówki? pytam hipotetycznie

Dodaj do odkładu odkryty czerw , dopóki będą miały z czego budować mateczniki , nie wytworzą się trutówki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 czerwca 2020, 11:22 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Wiem, tylko sprawa jest taka ze w jednym miejscu mam same odkłady i czerw otwarty musiałbym przywieść z innej miejscówki, a to upierdliwe. Do tego dochodzi jeszcze sprawa leczenia na warroa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1282 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji