FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 12:18 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1282 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 26  Następna
Autor Wiadomość
Post: 19 kwietnia 2020, 16:00 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Połówka na dole służy jako bufor ,matka rzadko tam schodzi . Mają tam magazyn pierzgi

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2020, 17:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
baru0 pisze:
Połówka na dole służy jako bufor ,matka rzadko tam schodzi . Mają tam magazyn pierzgi


I tak na okrągło?

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2020, 19:33 - ndz 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1183
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Ja też mam gniazdo na półtorej wielkopolskiej (10 ramek) i jest ok. Ma to swoje plusy i minusy jak każdy ul.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2020, 20:28 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
KNIEJA pisze:
I tak na okrągło?

To znaczy, tak .Nie jest to lekarstwo "na nie robienie odkładów " w tych bardziej wybujałych . Ale większość, tak jest ta przestrzeń dla zbieraczek na noc ,dla pierzgi, dla świeżego nakropu .
Pomysł przyszedł właśnie jako lekarstwo, na zalewanie gniazda nakropem.
Myślałem o pozyskiwaniu pierzgi w ten sposób ale do tego musiał bym mieć wszystkie z tych " wybitnych od pyłku" .
A te z kolei są ciężkie w prowadzeniu i życiu społecznym :wink:

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2020, 20:43 - ndz 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
baru0 pisze:
KNIEJA pisze:
I tak na okrągło?


Myślałem o pozyskiwaniu pierzgi w ten sposób ale do tego musiał bym mieć wszystkie z tych " wybitnych od pyłku" .
I,co do pozyskiwania pierzgi jest to dobra metoda,czy raczej nie . :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2020, 21:40 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
pegaz1970 pisze:
I,co do pozyskiwania pierzgi jest to dobra metoda,czy raczej nie . :?:

Podobno u rosyjskich pszczelarzy się sprawdziła ,u mnie nie .Za to jako bufor tak.
Pierzga jest, ale za mało żeby ramki niszczyć .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 06:49 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Jak komuś teraz 10r wlkp to za mały ul... To proponuję dać susz i 3-4 ramki czerwiu krytego do górnego pełnego korpusu nad kratę oraz folie na tą miodnie potrzebna też Folie na kratę nad rodnia tak aby te 4 ramki przeniesione nie miały jej pod spodem... Z tyłu w gnieździe dołożyć zapas 1-2 ramki jeżeli mają go za mało plus weze i susz i po kłopocie z ciasnym ulem a i miodnia już jest... Fakt trochę pracy - też bym wolał mieć 12r wlkp... Ale już pełne korpusy na miodnie by się nie sprawdzily a ramki 1/2 wlkp... No cóż - może to i fajne ale zabawkowe takie jakieś dla mnie - niskie te rameczki - do miodni idealna jest ramka wys na 18-19 cm... wolę jednak pełne korpusy 10r wlkp... Tym bardziej że robię sporo odkladow.... Co do samego zapasu u mnie maja w tej chwili po około 1.5-2 ramki - nie ubywa go raczej - pogoda pozwala im zaspokoić potrzeby rozwojowe ale w nadstawkach sucho :/ - mniszek za chwilę będzie pewnie w pełni kwitnienia - za jakiś tydzień może dłużej zakwitna jabłonie.. Rzepaki już otwierają pierwsze kwiatki... Słońce świeci b ładnie w dzień ake ale jest do 15-16C i spory wiatr... w nocy mrozy a i susza - rzepaki maja może z 50-60 cm ;/ a powinny mieć dwa razy tyle teraz...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 07:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
baru0 pisze:
Myślałem o pozyskiwaniu pierzgi w ten sposób ale do tego musiał bym mieć wszystkie z tych " wybitnych od pyłku" .
A te z kolei są ciężkie w prowadzeniu i życiu społecznym :wink:


Przy elgon26 pyłku bys miał tam pełno bo 2-3 ramki pierzgi to u nich norma - a rojek by nie było nawet bez robienia odkladow - ważne aby nie było tylko ciasno w miodni... Tylko one ciut charakterne przy braku pożytku i raczej spadzi nie noszą... Mam tą pszczole 2 lata - dzięki temu że gromadzi tyle pierzgi nie zdarzyło się jeszcze aby wyszła z zimy słabsza niż 6 ramek (7-8 to jej norma) ... Reproduktorka jest z 2017r ale taka już jakaś mocno spowolniała się zrobiła - podejrzewam że to już jej ostatni sezon bo w zeszłym roku już zakladały matecznik na cichą wymianę... U mnie to pszczoła na pyłek głównie odkladow też robię z niej sporo bo jest z czego brać... Ale i bez tego jest b. Mało rojliwa...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 08:34 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
tomi007 pisze:
Jak komuś teraz 10r wlkp to za mały ul... To proponuję dać susz i 3-4 ramki czerwiu krytego do górnego pełnego korpusu nad kratę oraz folie na tą miodnie potrzebna też Folie na kratę nad rodnia tak aby te 4 ramki przeniesione nie miały jej pod spodem... Z tyłu w gnieździe dołożyć zapas 1-2 ramki jeżeli mają go za mało plus weze i susz i po kłopocie z ciasnym ulem a i miodnia już jest...

jest pracy, bo za tydzień trzeba zajrzec do tej miodni i sprawdzić czy nie zabłąkało sie jakieś jajeczko na którym mogłyby matecznik pociągnąć. W gnieździe przy dobrych matkach po tyg dwóch znów robi sie ciasno i znów pasuje czerw go góry przenieść i taka to robota głupiego, wiem bo tak robię. Sytuacja uspokaja sie dopiero po rzepaku jak matki zwalniają z czerwieniem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 09:11 - pn 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Narzekacie na te ule wielkopolskie że małe, i to praktycznie co roku się to powtarza ale nie macie odwagi przejść na inne. :haha:
Ten temat z ulami był już wałkowany jak jeszcze nie było forum Ambrozji.
Ja jakieś 15 lat temu czytając wtedy forum Zagajnik po dyskusjach na temat ula wielkopolskiego odważyłem się przejść na dadanty z nad. 18cm. i od tego czasu mam spokój z zimowlą że mi braknie pokarmu mam spokój z rójkami i ciasnotą w gnieżdzie i nie narzekam na ul :wink:
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 09:16 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Odnowiciel, gospodaruje na WP korpusowych 10-cio ramkowych i nadstawki WL 1/2 i też nie narzekam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 09:39 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3962
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Odnowiciel pisze:
Narzekacie na te ule wielkopolskie że małe, i to praktycznie co roku się to powtarza ale nie macie odwagi przejść na inne. :haha:
Ten temat z ulami był już wałkowany jak jeszcze nie było forum Ambrozji.
Ja jakieś 15 lat temu czytając wtedy forum Zagajnik po dyskusjach na temat ula wielkopolskiego odważyłem się przejść na dadanty z nad. 18cm. i od tego czasu mam spokój z zimowlą że mi braknie pokarmu mam spokój z rójkami i ciasnotą w gnieżdzie i nie narzekam na ul :wink:
Pozdrawiam.

Wystarczy zimować na dwóch korpusach wielkopolskich , wszystkie problemy znikają , pszczoły same potrafią zorganizować sobie gniazdo.
Problemem są takie suche lata , jak dwa ostatnie , kiedy pszczoły , pozbawione pożytku pyłkowego ,nie potrafią dobrze przygotować pszczoły zimującej i w zasadzie zimują pszczoły wygryzające się we wrześniu . Wiosną , dobre matki potrafią nadrobić te zaległości , ale wtedy robią się problemy z pojemnością ula. :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 19:11 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Hieronim pisze:
Odnowiciel pisze:
Narzekacie na te ule wielkopolskie że małe, i to praktycznie co roku się to powtarza ale nie macie odwagi przejść na inne. :haha:
Ten temat z ulami był już wałkowany jak jeszcze nie było forum Ambrozji.
Ja jakieś 15 lat temu czytając wtedy forum Zagajnik po dyskusjach na temat ula wielkopolskiego odważyłem się przejść na dadanty z nad. 18cm. i od tego czasu mam spokój z zimowlą że mi braknie pokarmu mam spokój z rójkami i ciasnotą w gnieżdzie i nie narzekam na ul :wink:
Pozdrawiam.

Wystarczy zimować na dwóch korpusach wielkopolskich , wszystkie problemy znikają , pszczoły same potrafią zorganizować sobie gniazdo.
Problemem są takie suche lata , jak dwa ostatnie , kiedy pszczoły , pozbawione pożytku pyłkowego ,nie potrafią dobrze przygotować pszczoły zimującej i w zasadzie zimują pszczoły wygryzające się we wrześniu . Wiosną , dobre matki potrafią nadrobić te zaległości , ale wtedy robią się problemy z pojemnością ula. :thank:


Wyjąłeś mi z ust , ale trzecia sprawa mnie nie dotyczy . Przy tak okropniej wiośnie to dobrze mają ci co posiadają zatworo- maty , oczywiście i folia potrzebna .

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 22:54 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Obecnie użytkuję wlkp 12tki korpus i 3x1/2. Na zimę zamiast korpusa jak w dziesiątkach wstawiam pół nadstawkę i też się to sprawdza. Jakoś nie narzekam na ten ul. Tak jak nie narzekam na wlkp dziesiątki Nieraz tak się zastanawiam nad tymi stwierdzeniami o dążeniu do zapewnienia pszczołom substytutu dziupli. Gdzie te dziuple i jak dawno temu miały przekrój większy niż przekrój ula wielkopolskiego?

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 22:59 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Rob pisze:
Nieraz tak się zastanawiam nad tymi stwierdzeniami o dążeniu do zapewnienia pszczołom substytutu dziupli. Gdzie te dziuple i jak dawno temu miały przekrój większy niż przekrój ula wielkopolskiego?


to jest tylko takie bajanie o dziuplach każdy z bajających ma w tym celu jakiś interes,
nie dopatruje sie dzupli w ulach no chyba że zimą po dzięciołach....
wielkopolski nie jest rewelacyjną konstrukcją ale są gorsze i lepsze, już się z losem pogodziłem a teraz tylko minimalizuje straty, jakoś trzeba sobie radzić nie zawsze mamy wpływ na wszystko a raczej odwrotnie zwłaszcza w pszczelarstwie lepiej nie miec zbyt wysokich oczekiwań

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 23:03 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3962
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
w pszczelarstwie lepiej nie miec zbyt wysokich oczekiwań

W Twoich warunkach pożytkowych , to chyba żart ? :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 23:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim,
po prostu jesteś za cieńki w te klocki, do tego słabe matki masz to nawet do skromnych 100kg z ula to sie nigdy nie zbliżysz, musisz jeszcze chlebusia podjeść troszeczkę 8) u mnie już drugie miodobranie w tym roku się zapowiada a tu ciągle płacz że za sucho, za zimno itp Hieronim weź się za siebie, kwarantanna jest to okazja jaką książkę wreszcie przeczytać a nie całe życie po omacku jak dziecko we mgle :wink: :mrgreen:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 23:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
kudlaty, Staszku Hieronim to staropolskie imię i ma pewnie ze sto lat a ty tak jedziesz po nim ! nie wypada , przecież wiesz że ma Agi a te nie należą do niższego sortu!

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 23:28 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3962
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Rob pisze:
Obecnie użytkuję wlkp 12tki korpus i 3x1/2. Na zimę zamiast korpusa jak w dziesiątkach wstawiam pół nadstawkę i też się to sprawdza. Jakoś nie narzekam na ten ul. Tak jak nie narzekam na wlkp dziesiątki Nieraz tak się zastanawiam nad tymi stwierdzeniami o dążeniu do zapewnienia pszczołom substytutu dziupli. Gdzie te dziuple i jak dawno temu miały przekrój większy niż przekrój ula wielkopolskiego?

Wszystko pięknie , ale znowu trzeba mieć dwa typy ramek , ja już nawet pszczoły wymieniłem , aby sobie dawały rade na jednym typie ramek. :haha:
kudlaty pisze:
Hieronim,
po prostu jesteś za cieńki w te klocki, do tego słabe matki masz to nawet do skromnych 100kg z ula to sie nigdy nie zbliżysz, musisz jeszcze chlebusia podjeść troszeczkę 8) u mnie już drugie miodobranie w tym roku się zapowiada a tu ciągle płacz że za sucho, za zimno itp Hieronim weź się za siebie, kwarantanna jest to okazja jaką książkę wreszcie przeczytać a nie całe życie po omacku jak dziecko we mgle :wink: :mrgreen:

Tak ,tak , chylę czoła przed lepszym kolegą , cóż zrobić , w moich warunkach pewnie i kudlaty, , więcej by nie osiągnął. :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 00:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
Tak ,tak , chylę czoła przed lepszym kolegą , cóż zrobić , w moich warunkach pewnie i kudlaty, , więcej by nie osiągnął.


rzepaki odpuściłem bo jestem koleżeński i kolegom też chce coś zostawić aby też mieli coś od życia, a co to za przyjemność pastwić się nad nimi gdzie wystarczy pszczoły pod żółte podwieść i przyniosą nawet na piechote te z warrozą co spacerują koło uli :P , kolejna sprawa mnie już głowa powoli zaczyna boleć jak muszę pamiętać w których bankach mamone trzymam, w tym roku to chyba zacznę wysyłać datki w okolice Kalisza dla potrzebujących albo z nudów zacznę zakopywać po posiadłościach jak baroni narkotykowi gdy cierpieli na nadmiar gotówki :P

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 08:34 - wt 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Hieronim pisze:
Wszystko pięknie , ale znowu trzeba mieć dwa typy ramek , ja już nawet pszczoły wymieniłem , aby sobie dawały rade na jednym typie ramek.

Dlaczego mówisz o dwóch typach ramek. Ja mam dadanta z nad. 18-stką i mam tylko jeden typ ramki, czyli gniazdowej a w nadstawkach zawsze są te same ramki co roku niektóre mają nawet 15 lat :P i w dodatku nie mają styczności ze wszystkimi środkami na waroze.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 15:18 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Rozwikłałem zagadkę "Wielkanocnego Zajączka"
A jednak rodzina .
Od dłuższego czasu wszyscy z rodziny zachowywali się jakoś inaczej . Każdy mnie strofował , robił uwagi a nawet prowokował . Wydawało mi się to postępowanie niesprawiedliwe . Oburzony ich zachowaniem izolowałem się w swoim pokoju i przenosiłem do świata wirtualnego , który poznałem już wcześniej . Tam czułem się jak w raju : miałem przyjaciół , nawiązywałem nowe kontakty , często z ludźmi z drugiego końca świata . Okazuje się , że większość ludzi na tym świecie na jednej półkuli zna język angielski a na drugiej rosyjski , więc porozumienie się w tych językach z Amerykaninem Finem , Koreańczykiem , Chińczykiem , Gruzinem a nawet Mongołem , nie sprawia trudności / Mongołowie są namiętnymi graczami na ProPilkkach / . Potrafiłem w tym wirtualnym świecie przesiadywać niejednokrotnie całe dnie , robiąc tylko krótkie przerwy na własne potrzeby życiowe . Nawet mi przez myśl nie przeszło , że powodem zachowania moich najbliższych jestem ja . W trosce o moje psychiczne i fizyczne zdrowie postanowili oderwać Dziadka od komputera i przywrócić go do rzeczywistości . Stąd urzeczywistniony pomysł na ustawienie w dawnej pasiece , dwóch przezimowanych odkładów , wytrzaśniętych nie wiadomo skąd . Chyba im się udało - trzeci dzień pod rząd przesiedziałem w " pasiece " . Wyrównałem w wiadomy tylko sobie sposób , siłę obu rodzin . Idą teraz "łeb w łeb" . Dzisiaj znosiły wyłącznie pyłek z wierzby kruchej i kwitnących za Wartą grusz .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 15:56 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Czyli powrót do korzeni :D Samych sukcesów życzę nasz forumowy Nestorze ... I duuużo zdrowia. :D

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 19:37 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3962
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Odnowiciel pisze:
Hieronim pisze:
Wszystko pięknie , ale znowu trzeba mieć dwa typy ramek , ja już nawet pszczoły wymieniłem , aby sobie dawały rade na jednym typie ramek.

Dlaczego mówisz o dwóch typach ramek. Ja mam dadanta z nad. 18-stką i mam tylko jeden typ ramki, czyli gniazdowej a w nadstawkach zawsze są te same ramki co roku niektóre mają nawet 15 lat :P i w dodatku nie mają styczności ze wszystkimi środkami na waroze.
Pozdrawiam.

Ale to jednak dwa typy ramek a to zawsze komplikuje pracę , dzisiaj w rodzinach przezimowanych na dwóch korpusach , tylko przełożyłem dolny korpus na górę i to była cała praca , szybko i wygodnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 20:26 - wt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
kudlaty pisze:
u mnie już drugie miodobranie w tym roku się zapowiada a tu ciągle płacz


I ja się już szykuję, noszą że hej .........


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 20:46 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3962
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
zacznę zakopywać po posiadłościach jak baroni narkotykowi gdy cierpieli na nadmiar gotówki :P

Gdzieś tam mają baronów narkotykowych a u nas mamy baronów spadziowych i jedni i drudzy zazdrośnie strzegą swoich terytoriów. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 21:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Bartek.pl,
czyli jednak noszą ze sztachet :mrgreen: jest problem bo płoty drewniane znikają w oczach z wiosek :?

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 21:39 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
nadstawki założone, internety mówią że trzeba szykować miodarki a u mnie rano pszczoły po poidle jeździły na łyżwach a z trawy zjeżdżały na nartach.
Oczywiście czapek i rękawiczek nie założyły :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 21:41 - wt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
CYNIG pisze:
nadstawki założone, internety mówią że trzeba szykować miodarki a u mnie rano pszczoły po poidle jeździły na łyżwach a z trawy zjeżdżały na nartach.
Oczywiście czapek i rękawiczek nie założyły :)

Blisko mamy, bo trochę przez Wisłę, ale u mnie od tygodnia centymetr lodu w wiaderkach, szkoda drzewek, bo czereśnia to już drzewo z jeszcze nie pojadłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 22:31 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
paraglider pisze:
Wyrównałem w wiadomy tylko sobie sposób , siłę obu rodzin . Idą teraz "łeb w łeb"
:okok: :okok: I tak trzymać .
U mnie dziś o siódmej -5st we wiaderku na polu prawie centymetrowy lód .W dzień niby słonecznie ale rześki wiatr term. na wadze pokazywał 14,7

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2020, 10:31 - śr 

Rejestracja: 02 maja 2019, 10:47 - czw
Posty: 305
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Tomyśl
przeglądy wczoraj robiłem i nie ma u mnie euforii pewnie przez tą pogodę
susza do tego ciągle wiatr i zimne noce powodują pewnie małe nektarowanie
na jabłoniach mało pszczół kwiatów dużo ale jakoś słabo oblatują nawet bardzo słabo
masa pszczół lata po wodę do strumyka
dałem najsilniejszym rodzinom wczoraj nadstawki żeby miały więcej miejsca
ale narazie na zbiory miodu nie liczę może za tydzień dwa tyg. coś się w pogodzie zmieni i będą jakieś przybytki na wadze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2020, 17:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
U mnie pszczoły hulaja tylko furczy. Nadstawki podlane miodem. Lada dzień trzeba robić odkłady :wink: zeby tylko przyszedł deszcz, bo robi się Sahara :(

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2020, 19:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pisiorek pisze:
U mnie pszczoły hulaja tylko furczy. Nadstawki podlane miodem. Lada dzień trzeba robić odkłady :wink: zeby tylko przyszedł deszcz, bo robi się Sahara :(



u mnie też mega moc co silniejsze są na 7 ramkach na czarno reszta słabasza ale myślę że dojdą do siły spokojnie na koniec maja, udało mi sie wybrać takich 7 ramkowców 24sztuki i zostaną oddelegowane do pracy na zółtym badziewiu, może w tym roku coś z tego będzie bo już dawno porzuciłem nadzieje w tej kwestii, pierwszy raz spotkałem rolnika który pryska nocą i jestem pod wrażeniem :shock:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2020, 19:21 - czw 

Rejestracja: 03 listopada 2011, 20:45 - czw
Posty: 970
Lokalizacja: zachód Poznania
Ule na jakich gospodaruję: 12r wielkopolski
U mnie dzisiaj rzepak ładnie huczał, pszczoły ostro wzięły się za odbudowę węzy, z ramek się lał nakrop. Ciekawe, że przy takiej ostrej suszy jednak nektaruje... Z innej beczki to nie wiem jak u Was ale u mnie nie ma na rzepaku słodyszka! i nie było na niego oprysku. Może to tu jest sekret atrakcyjności rzepaku... dawno już nie słyszałem takiej pracy na rzepaku jak dzisiaj!

_________________
Zapraszam na stronę na FACEBOOK-u
Moje zdjęcia przyrodnicze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2020, 19:49 - czw 

Rejestracja: 02 maja 2016, 12:37 - pn
Posty: 463
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
U mnie rzepaku nie ma, ale przybytek dziś 2,8 kg :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2020, 20:00 - czw 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
U mnie też rzepaku brak, ale tylko 1.2kg. dobrze że tyle bo w niektórych rodzinach jest mało pokarmu.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2020, 20:40 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
A u mnie sucho jak na Saharze, może wiecie gdzie sprzedają Apis mellifera Saharensis ?
Jak tak będzie dalej, zimny wiatr i -5 w nocy to za kilka dni zaczynam podkarmianie, martwiłem się, że za dużo zimowego pokarmu zostało :haha: A po zimowym pokarmie nawet echo zginęło.
Na dzień dzisiejszy tragedia, na rzepaku cisza jakiś inny pożytek znalazły i coś sobie noszą, chociaż.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2020, 20:52 - czw 

Rejestracja: 02 maja 2016, 12:37 - pn
Posty: 463
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
Właśnie jestem ciekawy z czego ten miód będzie, bo na okolicznych drzewach owocowych pszczół nie widzę i na mniszkach też sporadycznie jakaś się trafi. W sumie po połnadstawce już przyniosły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2020, 22:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Silne rodziny noszą miód ,słabsze dochodzą do siły ,jednak przy pszczołach może być tak że te silne będą zaraz na drzewie :haha: i w rezultacie te słabsze przyniosą więcej miodu ,trzeba mieć rękę na pulsie i reagować by pszczoły nie weszły w stan rojowy ,mam informacje od znajomych że już są mateczniki :) sam dziś dostałem info że w sąsiedniej miejscowości jest rój do zebrania ,wsiadłem w auto jednak się sópóżniłem pszczoły już ktoś zebrał .ech :pala:

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2020, 12:34 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
samochodem po rój ? Ursus i przyczepa to rozumiem :haha: ludzie już w marcu dawali 3 korpus to roje jak Antonow :mrgreen:
Z rojeniem się pszczół będzie ha ha i hi hi , tu masz rację .

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 kwietnia 2020, 23:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Bartek.pl pisze:
A u mnie sucho jak na Saharze, może wiecie gdzie sprzedają Apis mellifera Saharensis ?
Jak tak będzie dalej, zimny wiatr i -5 w nocy to za kilka dni zaczynam podkarmianie, martwiłem się, że za dużo zimowego pokarmu zostało :haha: A po zimowym pokarmie nawet echo zginęło.
Na dzień dzisiejszy tragedia, na rzepaku cisza jakiś inny pożytek znalazły i coś sobie noszą, chociaż.


Z piasku i Saharensis nic nie przyniesie... Mam dwie S113 i S105 - miód ładnie noszą o ile jest ciepło ... Przy tej pogodzie co była wczoraj i dziś (14-15C) i mocny wiatr sporo chmur to za dużo nie przyniosły... Jak było w jeden dzień 20C i słońce bez wiatru to i nakropu było sporo... A taka pogoda jak wczoraj i dziś jest bez sensu - dni stracone - ni miodu ni deszczu... Mam też pszczoły na rzepaku od środy - dziś byłem zajrzeć to w miodni zaczyna się ładnie błyszczeć ale w zasadzie to jeden dzień miały typowo lotny a i rzepak kwitnie na 10-15 proc - pole zaczyna być dopiero żółte... Gapa tylko że mnie bo wylotki są na północ bardziej a wydawało mi się że to wschód no ale inaczej nie pasowało by nawet - w domu stwierdziłem że otworzę im następnym razem wyloty w miodni na południowy wschód... ... Na innej pasiece ľąki żółte od mniszka - normalnie powinny być to rozlewiska bo to tereny zalewowe - tymczasem ziemia to jest tam sucha jak pieprz - Pszczoły raczej z tego mniszka to pyłek tylko noszą ;/ - teraz jedynie drzewa ratują sytuację... W ulach przybywa powoli miodku o ile pogoda pozwoli - idąc wieczorem czuć mocny "smrodek" odparowanego nakropu - mniszko-klono-wierzby... A i odbudowywana węza ma ten "smrodek"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2020, 14:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lutego 2017, 14:23 - śr
Posty: 101
Lokalizacja: pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 10r. 10szt.
Miejscowość z jakiej piszesz: Karpiny
W jednej pasiecie wszystko ok, matki czerwią, coś tam noszą, poidło oblepione pszczołami. Część rodzin silna 7-8 ramek czerwiu, dałem im dodatkowo półkorpusy jako rodnia i korpus jako miodnia. W jednej rodzinie pojawiło się kilka mateczników, wszystkie pozrywałem dałem susz i ramki z węzą. Obecnie silne rodziny na 1 1/2 korpusach lub tylko korpusaach (słabsze) i wszystkie mają miodnie.
W ramkach pracy nic niepokojącego.

Na drugiej pasiece gdzie mam tylko 2 rodziny, sytuacja podobna co do siły rodzin. Ale w ramkach pracy, oraz w dzikiej zabudowie pojawiło się sporo warrozy. I tutaj jest problem bo nie wiem co teraz robić :( może jakaś podpowiedź.

W tym sezonie zaczynam przygodę z izolatorami 3 ramkowymi.

_________________
----------------
Pozdrawiam,
Stanisław


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2020, 19:35 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Leczyć, a za dwa tydnie odkłady.
Jak teraz się zchytrzusz na pożytek, w lipcu nie będzie co leczyć

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2020, 20:42 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Dzis robiłem przeglądy ciekawe spostrzezenia.
W rodzinie gdzie pod korpus gniazdowy 2 tyg temu podłozyłem korpus z węza i suszem to matka nie zeszła na dolny korpus a na górze były juz w miseczkach jajka, więc ta metoda nie działa...
w rodzinie gdzie w zeszłym roku pszczółki wymieniły mi matke (cicha wymiana) jest najwięcej miodku bo ok 4 ramki w pozostałych na bieżące życie. Tam nie było nastroju rojowego choc matka nie miała za wiele miejsca na czerwienie. Chyba trzeba spróbować serie matek po tej wyhodować.
Jeszcze w jednej znalazłem zaczerwione miseczki. dodałem tam węzy i suszu i otworzyłem zatyczki na pajączkach może im przejdzie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2020, 22:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pajej,
bo za słabe

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2020, 07:21 - wt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
które za słabe? te co chcą się roić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2020, 10:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pajej,
u mnie jakoś same przechodzą i matki wszędzie czerwią, nie chcą zejść takie które mają wystarczająco miejsca u góry, rojliwe pszczoły też nie przejdą i będą wolały drzewo, miałem już takie co po dojsciu do siły 8 ramek wielkopolskich z automatu było drzewo, to selekcja wieloletnia na rojliwość i agresje, jeśli jest siła a na dole widzę więcej miejsca to robię machnią korpusami i znowu mają zajęcie później matka pod krate i trzeci korpus, trochę myków sie nauczyłem przy okazji odkładów to doprowadzić pszczoły do siły na żądanie potrafie, problemem jest tylko u mnie kapryśna majowa pogoda która komplikuje wszystko dlatego od kilku sezonów celowo opóźniam rozwój choć nie do końca mi się to udaje :roll: podstawa to trafić z formą na zawody albo jak ze skokami wybić się w odpowiednim momencie

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2020, 14:21 - wt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
kudlaty pisze:
Pajej,
u mnie jakoś same przechodzą i matki wszędzie czerwią, nie chcą zejść takie które mają wystarczająco miejsca u góry, rojliwe pszczoły też nie przejdą i będą wolały drzewo, miałem już takie co po dojsciu do siły 8 ramek wielkopolskich z automatu było drzewo, to selekcja wieloletnia na rojliwość i agresje, jeśli jest siła a na dole widzę więcej miejsca to robię machnią korpusami i znowu mają zajęcie później matka pod krate i trzeci korpus, trochę myków sie nauczyłem przy okazji odkładów to doprowadzić pszczoły do siły na żądanie potrafie, problemem jest tylko u mnie kapryśna majowa pogoda która komplikuje wszystko dlatego od kilku sezonów celowo opóźniam rozwój choć nie do końca mi się to udaje :roll: podstawa to trafić z formą na zawody albo jak ze skokami wybić się w odpowiednim momencie

u góry miejsca nie miała do czerwienia, pszczół tyle żeby obsiadać 20 ramek a mimo to nie zeszła, może trzebabyło wentylacje rórna otworzyc to by ja skłoniło do zejścia. teraz za późno. sam ja sprowadziłem. 3 ramki z czerwiem i matka na dół na to krata i niech sobie tam siedzi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2020, 14:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Pajej pisze:
3 ramki z czerwiem i matka na dół na to krata i niech sobie tam siedzi
I na pożytkach podobnie działaj w 1/2 D. Jak zaczerwi to powtórka.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2020, 15:10 - wt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
a myslałem że na 1/2D będe tylko całe korpusy przerzucał a nie pojedyncze ramiczki, to ma byc z założenia mniej pracochłonne rozwiazanie i dlatego sie na to zdecydowałem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1282 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 26  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji