FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:36 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wiosenne prace
Post: 01 listopada 2011, 22:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
Koledzy,

wiszę nad laptopkiem, czytam i czytam to forum i inne stronki na temat który mnie nurtuje, a zarazem napawa optymizmem -- temat "rzeka" --- >>> WIOSNA i co powinien zrobić pszczelarz na wiosnę!!!???

Tematy pokrewne tu na forum pt: "wiosna" to opis meteorologicznych prognoz danego dnia i ze pszczółki bombardują żółtymi kropkami :leży_uśmiech: :leży_uśmiech:

Ja teoretycznie wiem co powinno się wykonywać wiosną - ale wiecie jak to początkujący i zarazem pierwsza wiosna (2012) znerwicowany i niepewny mimo przeczytanych tonami lektur :placz: :placz:

I tu prośba do Was -- Szanowna Brać Pszczelarska jakie powinien zrobić pszczelarz na wiosnę pierwsze kroki w ulu (pod warunkiem że rodzinka przezimowała ;) ) ???

mile widziane opisy i focie

PS: mam nadzieje ze ten Temacik pomoże również innym poczatkującym a starszym odświeży szare komórki w czasie jesienno zimowym :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2011, 23:10 - wt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
powinieneś zacząć od tego

http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... php?t=2571
W dziale "Rok w Pasiece " są kolejne miesiące. Poczytaj i wróć z konkretnymi pytaniami :oczko:

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2011, 11:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
Kiedy ciasto miodowo - cukrowe podawać - jakie musza być objawy bo ponoć syrop jest nie wskazany ??

Jak stwierdzimy nosemoze to daje sie syropek z czosnku + ..cos tam - ma ktos przepis - tylko w przeliczeniu na 1 ul ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2011, 13:54 - śr 
Wiosna w Pasiece
Jak to mile brzmi a pszczelarz od lutego/marzec już przebiera nogami bo się doczekać nie może
- Najpierw w te miesiące wnikliwie śledź prognozy pogody bo czasami z dnia na dzień zjawi się ocieplenie i pszczółki wyjdą w pole na tak zwany wiosenny oblot i raczej jest wskazane by przy tym być
Przed planowanym oblotem gdy temp sięgnie 7-9 stopni warto wtedy
- odsłonić wyloty , wyczyścić z śniegu czy nawet lodu wyjąć wkładki wylotowe i jeżeli nie ma się odejmowanych dennic zagiętym drutem (jak pogrzebacz do pieca ) wyjąć jak najwięcej osypu ,, Udrożnić wylot bo czasami jest zakitowany
-Jeżeli ma się dennice odejmowane odstawić korpus gniazdowy na bok ( na podest ,czy nawet płaski daszek ula ) podmienić na nową czystą lub dokładnie wymieść do pudełka (kartonowego )
zmiotką a czasami mokre miejsca wytrzeć szmatką
- jeżeli na pasiece zalega śnieg Pasiekę można posypać popiołem ,trocinami , czymś co zaczerni najlepsze są sadze z komina ( zawsze wtedy wymiatam komin od CO rytuał od 25 lat :leży_uśmiech: ) no i czekać szczęśliwego oblotu
[center]<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/d_TYfT16bu8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>[/center] [center]<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/fQDioQRrg3k" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>[/center]
Podczas oblotu nie robi się nic w pasiece poza obserwacją i notatkami
porównuje się siłę oblotu rodzin i zaznacza te które najsłabiej się obleciały
Prawdziwy oblot pszczoły dokonują przy temp ok 14-16 st C w cieniu trwa on stosunkowo krotko bo max 30min po czym zabierają się do czyszczenia dennicy lub resztek niewymiecionych trupków - takie rodziny zabierają się do rozwoju co świadczy o ich solidnym stanie zdrowiu i siły rodziny
-Rodziny pszczół przedłużające oblot nawet (gdy inne już z uli nie wylatują ) są podejrzane o
-brak matki lub że są już odwiedzane przez inne rodziny
takim rodzinom należy zwęzić wylot i mieć je na uwadze
gdy pogoda następnego dnia pozwala odwiedza się rodziny
Można zacząć od silnych sprawdzić stan zapasów i podać ciasto jeżeli nie mają zbyt bogatego zapasu
Lub można odwiedzić te podejrzane ( lecz należy po przeglądzie a nawet po każdym ulu zdezynfekować ręce i nóż pasieczny ) przyczyn chorobowych może być kilka wiec lepiej się zabezpieczyć )
po przeglądach jeżeli na pasiece są słabe rodziny podejmujemy decyzję co dalej
Jeżeli są chore nigdy nie należy dołączać pszczół do zdrowej rodziny ,lepiej 3 chore do kupy połączyć i leczyć na daną chorobę
Podawanie wiosną ciasta ma dwojakie znaczenie
1) - przy braku zapasów ratujemy głodującą rodzinę podając im ciasto wprost na ramki w ilości ok2-3 kg
2) Przyśpieszenia rozwoju i zwiększenia ilości czerwiu
Wtedy podajemy ciasto najlepiej miodowo-pyłkowe po ok 1-2 kg na rodzinę ale jeden warunek Zapas zimowego pokarmu węglowodanowego nie może być niższy jak 5 kg
Ja podaję ciasto zaraz po oblocie pszczół ( ale wiem ile dałem jesienią pokarmu ;-)
Nie była najsilniejsza rodzina w mojej pasiece ( po prostu chciałem nagrać filmnik )
Ale mniej więcej podanie ciasta tym skutkuje jak na 18 kwietnia


[center]<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/gsnxp9-r_co" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>[/center]


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2011, 16:16 - śr 

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 08:57 - ndz
Posty: 86
Lokalizacja: mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WP
'jak to mile brzmi a pszczelarz od lutego/marzec już przebiera nogami bo się doczekać nie może'.Chart na baby.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2011, 21:14 - śr 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witaj

Jako ,że mam dość dobre pożytki rozwojowe na wiosnę moje pszczoły ciasta nie dostają,nawet gdyby aura pogodowa była nie najlepsza to tez nie wspomagam pszczół muszę wiedzieć ,które pszczoły dają sobie radę w takich warunkach,muszę widzieć czy nie dostaną sraczki ,muszę widzieć jak się zachowują, nie stosuje tez żadnych ulepszaczy do pokarmu zimowego ,typu czosnek,kobylak i inne , gdyby mnie było na to stać to i pewnie bym nie leczył pszczół na warroze środkami chemicznymi tylko sposobami naturalnymi ,ale aż tak doświadczalna to ta pasieka nie jest bo trzeba się z czegoś utrzymać więc i trzeba leczyć ,żeby mieć pszczoły. Czy poddawanie ciasta daje tyle korzyści? Śmiem w to wątpić ,w głównej mierze rozwój wiosenny zależy od matki i od ilości przezimowanych pszczół ,wystarczy 2-3 dni pogody i taka rodzina naniesie tyle pyłku ile potrzeba oczywiście jak ma skąd go zbierać i od pszczelarza tez dużo zależy w odpowiednich terminach poszerzać gniazdo lub przestawiać korpusy tak się mi wydaje.
pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2011, 01:00 - czw 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Co teraz robie w pasiece.

Pszczoły przygotowane do zimy, a ja naprawiam sprzęt tj. maluję ule bo pogoda jest ładna, naprawiam wlotki. przerabiam podkarmiaczki powałkowe 60szt (bo za szczelnie zrobiłem przegrody - jak napęcznieją po wlaniu syropu to pszczoły nie moga się do niego dostać).
Muszę poprawić topiarkę słoneczną
Dokończyć robienie 21 półnadstawek, nie wspomnę o robieniu nowych ramek z 300szt itp.

Roboty od ciula do wiosny.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2011, 09:43 - czw 
glazek7777 pisze:
Roboty od ciula do wiosny.

Oj żebyś wiedział ;-) i to na samym polu nie mówiąc jak się śnieg zesypie to dopiero w warsztacie
jeszcze w sobotę będą trawe kosił na pasiece ;-)
Miodomir pisze:
Jako ,że mam dość dobre pożytki rozwojowe na wiosnę moje pszczoły ciasta nie dostają,

Też mam nie złe ale sam wiesz przy spadzi pierzgi w ulach nigdy dosyć a jak wiosna słotna to cóż z tego że mam setki wierzby iwy jak czasami G... z niej bo zimno
Ciastem zawsze podpędzisz więcej ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2011, 15:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Wiosenne prace będą wiosną a teraz można popatrzeć na prace pszczół i jeszcze pomyśleć co się żle zrobiło w przygotowaniu do zimy bo jeszcze można zrobić korektę w ulu bo u mnie dziś +21st .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2011, 21:36 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
Ja tam na razie myśle o tym by zrobic 4 ule kompletne do wiosny na nowe odkłady które zamierzam zakupić. Chcę także powiększyć swoją skromną pasiekę i myślę juz o wiośnie by byc przygotowanym na wszystko bo to bedzie moja pierwsza wiosna z pszczółkami

dlatego pytam o wszelakie niejasności i zabudowywuje luke swojej niewiedzy

Jak ktoś miły to pomoże a jak któryś z pszczelarzy ma "żądełko" to lepiej niech sie zapisze tam gdzie robia apinotoksynoterapie by mu jad ściągli :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech:

Wtedy bedzie łągodny do wiosny :leży_uśmiech: :leży_uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 listopada 2011, 00:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lutego 2011, 23:26 - ndz
Posty: 334
Lokalizacja: opolszczyzna
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. jednościenny i wlkp. 18
BoCiAnK pisze:
Ciastem zawsze podpędzisz więcej

Dobre ciasto (odpowiednie proporcje) na wiosnę dobra rzecz i co roku je stosuję pomimo tego, że wierzba w pobliżu rośnie 20-25 metrów od uli.

_________________
Pozdrawiam
novara


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2011, 22:13 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Wiosna a kiedy ona będzie, już nie mogę się do niej doczekać lubię tę porę roku gdzie wszystko kwitnie i pszczółki radośnie brzęczą

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2013, 15:21 - sob 
W odpowiedzi
Zyczył bym sobie podobnych rodzin w tym roku co na tym filmiku


Na górę
  
 
Post: 23 marca 2013, 15:24 - sob 
BoCiAnK pisze:
W odpowiedzi
Zyczył bym sobie podobnych rodzin w tym roku co na tym filmiku


Do 22 kwietnia, jest trochy czasu :mrgreen:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: ktostor i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji