FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 15:45 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 17 lutego 2013, 15:24 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2008, 12:04 - pt
Posty: 20
Lokalizacja: Polska
mendalinho pisze:
Zdzisław bo to prawda.Trzeba tylko dać odpowiednią ilość pokarmu.Nie 10-12kg bo powinno wystarczyć.Dać im 16-18kg i do marca spać spokojnie i to bez względu na to czy jesień jest długa czy nie.Pozdrawiam


O jakim pokarmie mówicie? Zawsze dawałem 10 kg cukru na rodzinę i jeszcze nigdy nie brakło im do wiosny. Nie wiem jak będzie po tej zimie, bo jeszcze nie zaglądałem. Mam cichą nadzieję, że będzie dobrze. Może do tego co im dałem jeszcze sobie nazbierały. Nadto wiadomo, że po ostatnim miodobraniu nie zostawiłem im suchych ramek. W sumie może było kilkanaście kilogramów. Jak do tej pory na wiosnę zawsze miałem nadwyżkę, którą odwirowywałem, aby nie fałszować miodu. Odwirowywałem, bo nie zakładałem powiększanie pasieki, a na przechowywanie też nie mam specjalnych warunków. Odwirowany pokarm wykorzystywałem do kolejnego zakarmiania.

_________________
Pozdrawiam serdecznie TadeuszK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2013, 16:07 - ndz 
Tazon pisze:
Co byś ty nie robił


Coś ostatnio kolega taki rozbrykany na forum :mrgreen: czyżby trzeba było już gdzieś szukać pszczół do odsprzedania :?:


Na górę
  
 
Post: 17 lutego 2013, 16:10 - ndz 
Gegon pisze:
Coś ostatnio kolega taki rozbrykany na forum :mrgreen:


Widzisz a jak ty się rozbrykałeś to ja ci nic nie mówiłem :haha:

Gegon pisze:
czyżby trzeba było już gdzieś szukać pszczół do odsprzedania


Oczywiście, po muszę pasiekę powiększyć :D


Na górę
  
 
Post: 18 lutego 2013, 09:59 - pn 
Gegon pisze:
Na 5 ramkach to bym rodziny wogóle nie zimował
na 5 ramkach to zazimowany odkład a nie rodzina. Wiele osób nie pojmuje tego wogóle co to rodzina pszczela i by można mówić o tym że jest silna trzeba wiedzieć z ilu ramek obsiadanych w przeddzień układania gniazda zimowego na ile ramek do zimowli należy ją złożyć. Dla mnie rodzinka/odkład zazimowany na 5 ramkach czyli z tylu ułożone gniazdo, przed jego układaniem powinien obsiadać co najmniej 10 ramek gniazdowych wlkp i jeden półkorpus wlkp też 10-cio ramkowy, z czego po zsumowaniu z wszystkich ramek powierzchni czerwiu na plastrach powinno być go na dzień układania gniazda łącznie 5 pełnych ramek. Wtedy można mówić o tym że taką rodzinkę/odkład układamy na 5 ramek do zimowli. Można oczywiście taką rodzinkę/odkład zazimować i na tych ramkach powinny mieć minimum 2,5-3 kg własnego zapasu (miodu) a do tego dostać minimum 8 kg cukru lub inwertu w przeliczeniu na suchą masę, w przypadku inwertu powinny dostać go ok 11,5 kg zakładając że mają te minimum 2,5-3 kg miodu bo jeśli nie miały tego zapasu to należało dać inwertu minimum 16 kg na te 5 ramek. :wink:

Jeśli więc kolega Tazon ułożył tą rodzinkę/odkład biorąc pod uwagę zarówno powierzchnię czerwiu na plastrach przy układaniu gniazda, siłę rodziny przed układaniem gniazda zimowego oraz zapas jaki miały w ramkach pszczoły a także dał odpowiednią ilość inwertu bo tym zakarmiał to takiej rodzince nie ma prawa braknąć pokarmu przez zimowlę aż do momentu gdy same zaczną nosić i ciasto jest zbędne. :wink:

Jeśli ktoś pisze na forum że u niego o tej porze roku brakuje zapasu zimowego pszczołom i trzeba je ratować ciastem (raczej dobić niż uratować bo ich nie uratuje podając ciasto) to ja się pytam gdzie ten pszczelarz był jesienią i gdzie ma mózg by myśleć i wiedzieć jak należy rodzinę, nawet tak małą jak zazimowaną na 5 ramkach przygotować do zimowli? Pytam się też dlaczego taki pszczelarz nie ma w magazynku ramki z zapasem, choć jednej na pień zostawionej, skoro nie potrafi odpowiednio dopasować zapasów do siły rodziny by miała te zapasy w ulu? Jest na to jedno wytłumaczenie - albo pszczelarz jest jeszcze z zbyt małym doświadczeniem ( i powinien się pytać, szkolić u kogoś) albo jest dupa nie pszczelarz i co rok będzie kupował odkłady bo mu rodziny nie przetrwały a zwala się winę na warrozę czy inne bo samemu się przyznać że się coś zrobiło źle już się nie potrafi. I niestety tak jest w większości przypadków. Mało kto z tych co piszą że pszczoły mają u niego teraz mało zapasu ma odwagę napisać że ma średnie pojęcie o tym jak należy z rodziną postępować by ją przygotować do zimowli i widać że nie wie taki iż nie zaczyna się tego od dnia zakarmiania a to są podstawy udanej zimowli rodziny pszczelej i wiedzieć powinien każdy. :wink:


Na górę
  
 
Post: 18 lutego 2013, 11:40 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
to chętnie zobacze dennice kolegi jak będzie ja kolega czyscił przed oblotem to się dowiem na ilu uliczkach siedza pszczółki zimą w kłebie w Sieradzu :P

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2013, 11:47 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
6Cichy, A powiedz mi, czy po samej dennicy, gdzie widać rządki osypu dajmy na to z trzech uliczek jesteś w stanie wywnioskować siłę rodziny. Pytam o widok samej takiej dennicy.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2013, 12:10 - pn 
6Cichy pisze:
to chętnie zobacze dennice kolegi jak będzie ja kolega czyscił przed oblotem to się dowiem na ilu uliczkach siedza pszczółki zimą w kłebie w Sieradzu :P
pokazywałem na forum viewtopic.php?f=29&t=8506&start=550#p161436 post z 13 sty 2013, o 20:55 policz uliczki. Skoro zajmują tyle przy mrozie, ile zajmą jak się rozejdą przy + 4 jak jest teraz u mnie, może jutro jak będę zrobię wam zdjęcia i pokażę. :wink:


Na górę
  
 
Post: 18 lutego 2013, 12:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
adriannos pisze:
6Cichy, A powiedz mi, czy po samej dennicy, gdzie widać rządki osypu dajmy na to z trzech uliczek jesteś w stanie wywnioskować siłę rodziny. Pytam o widok samej takiej dennicy.

dłusze osypy i większa ilość silniejsza rodzina

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2013, 12:40 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
6Cichy, Koło Krakowa miałem przyjemność gościć u pszczelarza, co zimował pszczoły w trzech korpusach po 5 czy 6 ramek na korpus. Pasieka raczej mała. Dla mnie to już za dużo zabawy i utrudnienia. Na zimę łączył macierzak z dwoma odkładami. Bardzo przyzwoite rodzinki. Osypu prawie nie miał, a jak już, to standardowy. Osyp z trzech, czy 4 uliczek. Uważam więc, że sama dennica powie niewiele. Brak mi tamtych czasów, co po Polsce jeździłem.
Po samej wielkości osypu również niewiele można powiedzieć. Słabsze rodzinki sypią się bardziej, jak silne. A czasem na odwrót, bo w silniejszych jest więcej starych pszczół. Bez oceny przy oblocie, wglądu do rodzin ciężko jest to ocenić.
Można natomiast się sugerować tym, oceniając stan rodzin w danej pasiece, w której rodziny przed zimowlą były wyrównywane pod względem siły.
Mimo to Twoje uwagi są bardzo cenne, dla młodych pszczelarzy. Na start nauczą się trochę i będą wiedzieć na co u siebie patrzeć.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2013, 13:03 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
ja równierz koledze dziękuje za przybliżenie pewnych szczegółow poz.

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2013, 21:30 - pn 
Cordovan pisze:
Jeśli więc kolega Tazon ułożył tą rodzinkę/odkład biorąc pod uwagę zarówno powierzchnię czerwiu na plastrach przy układaniu gniazda, siłę rodziny przed układaniem gniazda zimowego oraz zapas jaki miały w ramkach pszczoły a także dał odpowiednią ilość inwertu bo tym zakarmiał to takiej rodzince nie ma prawa braknąć pokarmu przez zimowlę aż do momentu gdy same zaczną nosić i ciasto jest zbędne. :wink:


Yes, tylko co mam być w niepewności a 40-50dek nikomu głowy nie urwie :D


Na górę
  
 
Post: 04 marca 2013, 22:50 - pn 

Rejestracja: 15 lutego 2011, 21:29 - wt
Posty: 295
Lokalizacja: Szczecin
Prawdopodobnie nie było u mnie jescze oblotu. Załóżmy, że pokarm jest na ramkach skrajnych a tam gdzie pszczoły nie ma. Używam beleczek a nie powałek. czy przy temp 4-9 stopni na plusie pszczoły sobie wezmą pokarm ze skrajnych ramek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2013, 22:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tak

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2013, 22:59 - pn 
szha pisze:
Załóżmy, że pokarm jest na ramkach skrajnych a tam gdzie pszczoły nie ma.

A dlaczego tak pesymistyczne założenie ?


Na górę
  
 
Post: 04 marca 2013, 23:03 - pn 

Rejestracja: 15 lutego 2011, 21:29 - wt
Posty: 295
Lokalizacja: Szczecin
bo mi 2 roje padły z głodu a na krańcowych był pokarm. Tylko że wtedy były mrozy. nie chcę za duzo grzebać dlatego pytam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2013, 23:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
zawsze dla pewności możesz otworzyć częściowo jedną uliczkę nad kłębem i położyc na to ciasto. Będziesz miał pewność że z głodu nie zejdą ;) Tylko ocieplij górę po podłożeniu.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2013, 23:29 - pn 
szha pisze:
bo mi 2 roje padły z głodu a na krańcowych był pokarm.

To w takim razie wypada przerobić ponownie temat "przygotowanie rodzin pszczelich do zimowli". Niestety Kolego, to błedy w tym okresie wydały wyrok na te rodziny.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji