FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 06 czerwca 2024, 05:25 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 marca 2010, 21:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 listopada 2009, 14:50 - ndz
Posty: 200
Lokalizacja: Podlasie okolice Łap
Ule na jakich gospodaruję: Wz i Wp
Hej u mnie dzisiaj było 15 stopni pszczółki się obleciały he mam pytanie kiedy mogę zrobić leki przegląd mam ulik ze stałą denice i trzeba ja oczyścić z osypu czy przy 15 stopniach mogę to zrobić????bo jest osyp leki i pszczółki się meczą i same robią porządeczek pozdrawiam....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2010, 21:24 - ndz 
Gdy temp pozwala na wgląd do rodziny to można kilka prac wykonać podmieść dennice ( w ulach o stałych dennicach ) do tego celu bardzo dobrze służy długi pędzel ( kaloryferowy ) ma podgięty koniec i super się nim podmiata . przesuwając ramki wszystek osyp wmiata się w kont a potem mała 5 cm własnej konstrukcji łopateczką o równie długim sztyliku 40cm nabiera osyp i śmieci i do wiaderka ( nigdy kolo ula
przy okazji takiego wglądu można przesunąć gniazdo czyli ramki z czerwiem na środek ula obstawiając je po bokach ramkami z pokarmem gdy czas pozwala odsklepić po 1-2 dcm i dosunąć do czerwiu po obu stronach ula :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2010, 22:26 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 listopada 2009, 14:50 - ndz
Posty: 200
Lokalizacja: Podlasie okolice Łap
Ule na jakich gospodaruję: Wz i Wp
serdecznie dzienki zrobie tak ale sie ochłodziło i musze czekać znów na ocieplenie hehehe :pl: :pl: :pl: :pl: :pl: :D :D :D :D :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2010, 23:04 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Dobra koledzy starczy tego gdybania nad ulem marzeń przejdźmy do bardziej przydatnych rzeczy :)
Jakie są najważniejsze prace przy pierwszym oblocie wiosennym?
Jak zapewnić szybki rozwój rodziny?
Jakie leki należy podać wczesną wiosną?
Jakie błędy są najczęściej popełniane przy pierwszym wiosennym przeglądzie?
Niech każdy się wypowie w tej kwestii, co według was jest najważniejsze i zasługuje na szczególną uwagę, a może posiadacie jakieś nowinki na temat "startu" rodzinek.
Zróbmy wspólnie "burzę mózgów" :jupi:

Pozdrawiam wszystkich Misiek :piwko:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2010, 23:33 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Po oblocie najwazniejsza sprawa to sila rodzinybo silna rodzna ma potecjal do odpowiedniej produkcji mleczka dowychowu nowego pokolenia , nastepna sprawa to zapasy jakie rodzina ma po zimie chodzmi tu o zpas miodu i pylku w gniezdze musi byc odpowiednia ilosc wolnych komorek do skladania :nonono: jajeczek dobrze jak wiosna by byla ciepla byl by przyplyw swizego nektaru .ODPOWIEDNIE OCIEPLENIE GNIAZDA WLASNIE WTEDY JEST NAJWAZNIEJSZE , Poidlo ustawione na sloncu potrzebne od zaraz opisalem to w skrucie mozna to rozszezyc wszystko opsujac to co napisalem ,ale oczym by kolcdzy pisali tez musza cos do tego dodac pozdrawiam ,PAWEL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2010, 13:46 - sob 

Rejestracja: 30 września 2010, 16:50 - czw
Posty: 88
Lokalizacja: Warszawa
bialymis71 pisze:
Dobra koledzy starczy tego gdybania nad ulem marzeń przejdźmy do bardziej przydatnych rzeczy :)
Jakie są najważniejsze prace przy pierwszym oblocie wiosennym?
Jak zapewnić szybki rozwój rodziny?
Jakie leki należy podać wczesną wiosną?
Jakie błędy są najczęściej popełniane przy pierwszym wiosennym przeglądzie?
Niech każdy się wypowie w tej kwestii, co według was jest najważniejsze i zasługuje na szczególną uwagę, a może posiadacie jakieś nowinki na temat "startu" rodzinek.
Zróbmy wspólnie "burzę mózgów" :jupi:

Pozdrawiam wszystkich Misiek :piwko:

Uwagi poprzednika są słuszne.
Najważniejszym zadaniem pszczelarza przed pierwszym oblotem jest poszerzenie na maxa wylotu, usunięcie osypu, odblokowanie wyjścia, zapewnienie dostatecznej ilości świeżej wody, najlepiej ciepłej. Szybki rozwój rodziny zależy od wielu czynników, zależy także od rasy, u siebie zaobserwowałem, że jest to także zależne od matek. Aby przyśpieszyć rozwój rodziny można podać znane wszystkim ciasto miodowo- pyłkowo-cukrowe. Nie trzeba zaznaczać, że pszczoły muszą być w zwężonym gnieździe, można podmienić plastry, dodać plastry z pokarmem, czasami też odsklepia się takie plastry. Jeśli chodzi o leki to też jest to uwarunkowane. Ja przy pierwszym przeglądzie wiosną podaję beevital hive clean. Wiosna sprzyja rozwojowi sporów nosemozy, jeśli taka choroba wystąpi to też trzeba podać odpowiednie lekarstwa na pewno opisane na tym forum. Jakie błędy? Niedostarczenie wody, wyjęcie ocieplenia, poszerzanie gniazda nawet węzą bo takich też już spotkałem u siebie, wkładanie wkładek zwężających.

_________________
ZAPRASZAM NA NOWY PORTAL PSZCZELARSKI!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2010, 16:36 - sob 

Rejestracja: 11 marca 2009, 14:13 - śr
Posty: 37
Lokalizacja: Polska
Jak to jest w innych tematach opisujecie ocieplenie powałki zwężenie wylotów a tu nagle przedmówca pisze o powiększaniu może w momencie oblotu tylko po oblocie to raczej otulić by było im ciepło ustawić poidło czy wodę dostarczyć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2010, 17:08 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Jak widziałaś oblot to chyba wiesz o co chodzi, zbyt duży ruch na małym wylotku powoduje "korki"

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2010, 17:15 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
I tu kolezanka ma w pelni racje.pawel :nonono:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2010, 18:24 - sob 
darik pisze:
Hej u mnie dzisiaj było 15 stopni pszczółki się obleciały he mam pytanie kiedy mogę zrobić leki przegląd mam ulik ze stałą denice i trzeba ja oczyścić z osypu czy przy 15 stopniach mogę to zrobić????bo jest osyp leki i pszczółki się meczą i same robią porządeczek pozdrawiam....



Po oblocie należy zrobić przegląd wiosenny uli nawet gdy pogoda nie jest sprzyjająca. Jeśli przegląd zrobić szybko i sprawnie nie ma obawy o zaziębienie czerwiu. Celem przeglądu jest sprawdzenie sił rodzin, ocieplenia, pokarmu, ile obsiadają pszczoły ramek i ile jest pszczół osypanych. Czynność musisz wykonać, nie obsiadane ramki z pokarmem należy przenieść za zatwór tak żeby pszczoły mogły dojść. W gnieździe należy zostawić te ramki co pszczoły je obsiadają i ustalić wielkość zapasów pokarmu i pierzgi, sprawdzić obecność matki i czerwiu. Po tych czynnościach ścieśniamy gniazdo z obuch stron. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 grudnia 2010, 12:20 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Przed każdym oblotem wymieniam dennice osiatkowane z osypem , na ocieplone - zakładam również górne ocieplenie.W dniu oblotu nie wykonuję żadnych prac , po za obserwacją i rozkoszowaniem się widokiem latających pszczółek . W pierwszy , cieplejszy dzień po oblocie / + 15 w cieniu /wykonuję przegląd , ścieśniając maksymalnie gniazdo. Przy okazji opryskuję z rozpylacza pszczoły na ramkach , 12% kwasem mlekowym który jest najmniej szkodliwy ze wszystkich kwasów dla pszczół i otwartego czerwiu , natomiast skutecznie zwalcza warozę znajdującą się na pszczołach. Zamiast odsklepiania plastrów z pokarmem w celu pobudzenia matki do intensywnego czerwienia , przestawiam kondygnacje. Pszczoły od pierwszego dnia oblotu noszą pyłek i wodę , którą mają tuż przy ulach w naturalnym środowisku
Pozdrawiam - paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji