FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 06 czerwca 2024, 17:29 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 stycznia 2011, 22:10 - śr 
Witam,

w mojej pasiece rzecz ma się następująco - mam 3 ule i w każdym pszczoły na 3 ramkach; obawiam się że nie dotrwają do końca zimy. rozważam następujące opcje:
1. połączenie 3 rodzin w 1
2. umieszczenie 3 rodzin w 1 ulu [ przedzielone pilśniowymi zatworami ]
3. przeniesienie uli do pomieszczenia [ cieplej niż na polu (Małopolska ;-))]

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z podobnymi czynnościami w czasie zimy?

Z góry dziękuję


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 stycznia 2011, 23:16 - śr 
Kolego co by ci tu napisać :szok:
opcja 2 i 3 odpada bo to nic ci nie da

opcja 1 kasujesz 2 matki (jak są) bo nie wiem co tam u ciebie piszczy w trawie jak zrobi sie cieplej po oblocie i łaczysz 3 w 1 koniecznie leczysz waroze i na maj moze rodzinka dojdzie do siły , chyba ,ze próbujesz ratować 3 , ale ,żeby ogrzały czerw na wiosnę to nie wiem czy może ci sie to udać. Jeszcze jest ponad miesiąc zimowli pszczół i cały czas bedzie ubywać , a na przedwiośniu dopiero jest wiater w ulach czarno to widzę.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 stycznia 2011, 23:25 - śr 
Kolego jak dotrwały do dziś to dotrwają do końca zimy nie rusz nic bo teraz nie pora na to owszem delikatnie możesz je przenieść do jakiegoś pomieszczenia ale czy to ma sens o tej porze
Ja by,m nie ruszał nic ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 stycznia 2011, 22:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
ciekawe czy po oblocie będzie jeszcze coś do łączenia? Osłuchiwałeś czy w ogóle tam są jeszcze pszczoły? jakie masz ule? Ile pokarmu dałeś pszczołom ? Odkąd jestem na forum nie czytałem jeszcze tak dziwnych rzeczy :szok: Kto Ci podpowiedział żeby na 3 ramkach zimować, bo literatury to Ty nie widziałeś :leży_uśmiech:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2011, 00:15 - pt 
Skłąniam się do pozostawienia ich w ulach i jeśli masz możliwość to przenieś je do jakiegoś cieplejszego pomieszczenia najlepiej z możliwością wylotu na zewnątrz.
a jak z pokarmem? jeśli nie mają to dokarm ciastem miodowo cukrowym...ale przyznaję że operacja dość nietypowa.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2011, 00:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 11:21 - wt
Posty: 185
Lokalizacja: Chotomów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Skąd masz pewność że są na 3 ramkach? Może nie jest tak źle.
Czy masz duży osyp, czy od jesieni tak było? Na ilu ramkach zazimowałeś/ karmiłeś? Ja zostawiłbym tak jak masz - jeśli nie głodują. Nie wiem w jakich ulach zimujesz, jeśli ciepłe - nic nie rób, przejrzyj tylko ocieplenia by ciepło nie uciekało, jednak pamiętaj o wentylacji, aby nie zapleśniało środowisko.
Nie wiem też ile dałeś pokarmu - to także ważne!

Przy łączeniu (trudnym, wręcz niemożliwym teraz) stracisz matki, cenne z wiosny.
Przy 1-szym przegladzie podejmiesz decyzję: zrobić silną jedną rodzinę, czy prowadzić wszystkie.
Jedna z moich rodzin z poprzedniej zimy wyszła na 1 niepełnej ramce, teraz zimuje na 8 ramkach wlk z tą samą matką i ma 8 uliczek wiórków - odsklepin. Dała jednak tylko 10 kg miodu.
Był to świadomy mój eksperyment, który zakończył się pozytywnie wymagał jednak w sezonie dużo wysiłku i kombinacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2011, 13:45 - pt 
Dziękuję za zajęcie się tematem - otóż ule były zazimowane na 7 ramkach każdy; jeden z uli jest wyposażony w szybkę i istnieje możliwość skontrolowania jak rzeczy się mają w środku bez zbędnego przeszkadzania pszczołom. Na podstawie obserwacji 1 ula oceniam, że w pozostałych sytuacja wygląda podobnie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2011, 13:47 - pt 
jeszcze w sprawie zakarmiania - około 6 kg gotowego pokarmu + bardzo duże pożytki nawłociowe ; więcej po prostu nie chciały wziąść.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2011, 15:34 - pt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 21:41 - pn
Posty: 85
Lokalizacja: Olszyny
Ule na jakich gospodaruję: WL WL3/4
Jak teraz są na trzech ramkach to zasiedlają 4 uliczki więc mają kłęb o wielkości około 10-11cm więc niema co panikować ale niech się wypowiedzą staży wyjadacze :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2011, 00:14 - sob 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
V-Tec pisze:
Dziękuję za zajęcie się tematem - otóż ule były zazimowane na 7 ramkach każdy; jeden z uli jest wyposażony w szybkę i istnieje możliwość skontrolowania jak rzeczy się mają w środku bez zbędnego przeszkadzania pszczołom. Na podstawie obserwacji 1 ula oceniam, że w pozostałych sytuacja wygląda podobnie.

Nie oceniaj siły rodzin (ilości obsiadanych uliczek) wszystkich uli , które masz, na podstawie obserwacji jednego, w każdym może być inna sytuacja w jednym masz trzy (jeśli dobrze popatrzyłeś - a może więcej) w drugi możesz mieć np sześć a w trzecim mogą mieć nawet za ciasno Jeśli nie masz doświadczenia zaczekaj do oblotu i wtedy się przekonasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 maja 2011, 21:46 - pn 
Siema wszystkim - dawno nie odwiedzałem forum - chciałem tylko poinformować, że wszystkie ule przeżyły: dwa na 5 ramkach jeden na 3. Niestety wygląda na to, że zakaziły się grzybicą otorbielakową :-(

cóż znowu ku*a

pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 maja 2011, 22:30 - pn 
V-Tec pisze:
Siema wszystkim - dawno nie odwiedzałem forum - chciałem tylko poinformować, że wszystkie ule przeżyły: dwa na 5 ramkach jeden na 3. Niestety wygląda na to, że zakaziły się grzybicą otorbielakową :-(

cóż znowu ku*a

pozdrawiam


Na twoim miejscu rzucił bym pszczołami . Dziwię się ,ze te pszczoły jeszcze zyją :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: Wez je lepiej za gazuj ,żeby się nie męczyły.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 maja 2011, 22:46 - pn 
V-Tec pisze:
Niestety wygląda na to, że zakaziły się grzybicą otorbielakową


Masz jakieś zdjęcia, skąd pewność że to akurat to. :oczko:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji