FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 maja 2024, 15:26 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 312 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 04 marca 2011, 23:41 - pt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
CYNIG pisze:
Daniel, jakby półnadstawka w wielkopolskim miała oziębiać gniazdo to pomyśl co się dzieje w ulach Ostrowskiej. Przecież tam to by musiała być wieczna zmarzlina na górze . Pomyśl co się dzieje z tym ciepłym powietrzem i kiedy będzie się szybciej schładzała strefa gniazda z pszczołami - jak między tą strefą będzie paręnaście cm strefy buforowej czy od razu zimna dennica.

Pszczoły na przedwiośniu maja mieć tyle plastrów w ulu ile obsiadają NA CZARNO a nie strefy buforowe, tu nie chodzi o wentylację tak jak w zimie tylko aby najmniejszym wysiłkiem pszczoły mogły ogrzać strefę czerwiu. W mojej wypowiedzi odniosłem się do dennicy ocieplonej gdzie odległość ramek od dennicy wynosi 2 cm a nie 15 tak jak w wysokiej osiatkowanej. Wszelkie nieobsiadane czy to korpusy czy półkorpusy powinny być wiosną z pod gniazda usunięte, takie jest moje zdanie.W ulu ostrowskiej pszczoły wiosna zajmują dwa korpusy, jeśli dolny jest nieobsiadany( pusty) to należy go usunąć.
Tak na marginesie przypomniałem sobie porady p. Jacka Jaronia z któregoś tam numeru pszczelarstwa, że aby poprawić warunki cieplne na przedwiośniu można wsunąć folię między dwa korpusy z wyciętym otworem o średnicy 8 cm, nigdy nie stosowałem , ale może komuś się przyda.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2011, 09:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
anZag pisze:
...W ulu ostrowskiej pszczoły wiosna zajmują dwa korpusy...


Szczerze gratuluję posiadania tak silnych rodzin, które obsiadają na czarno 2 korpusy Ostrowskiej na wiosnę.
No chyba że myślimy o innych terminach i temperaturach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 marca 2011, 10:41 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4574
Lokalizacja: stare polichno
anZag pisze:
Tak na marginesie przypomniałem sobie porady p. Jacka Jaronia z któregoś tam numeru pszczelarstwa, że aby poprawić warunki cieplne na przedwiośniu można wsunąć folię między dwa korpusy z wyciętym otworem o średnicy 8 cm, nigdy nie stosowałem , ale może komuś się przyda.

Po oblocie często się zdarza że w korpusie dolnym pozostają w ramkach resztki pokarmu i żal je wycofać. Przez włożenie folii z odpowiednim otworem między te korpusy , zdecydowanie poprawiamy warunki cieplne w górnym korpusie z matką a resztki pokarmu stopniowo zostaną przeniesione i zużyte do karmienia czerwiu.
Metodę tą można stosować również innych ulach.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 marca 2011, 21:35 - ndz 
Witam drogich kolegów pszczelarzy co z Miodem jak cukier już 4,70zł po ile teraz przyjdzie cenić nam Miód i kto go kupi jak niektórych nie stać na chleb który też drożeje. :szok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 12:16 - pn 

Rejestracja: 02 czerwca 2010, 07:27 - śr
Posty: 9
Lokalizacja: Królówka
Chciałem zapytać w jakim czasie-tzn.ile czasu zajmie pszczółkom pobranie ciasta?jedna porcja w jedym ulu.
dzieki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 12:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
to zależy od siły rodziny i od warunków pogodowych. Ale porcję 0,5 kg pobiorą w czasie od 1 do 2 tygodni.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2011, 16:47 - ndz 
Podałem dziś miód z pyłem i wodą, nie wiem czy tak może być ? Nie mam doświadczenia, ale są wierzby i nigdy nie trzeba było dokarmiać, ale zmartwił mnie rabunek dziś i dlatego tak zrobiłem, czy źle ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2011, 17:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
Miodożerca, a ten rabunek to nie z twojej winy?
Napisz jak podałeś ten miód?

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2011, 17:19 - ndz 
Jakie proporcje jeszcze dałeś mieszając miód z pyłkiem napisz. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2011, 17:39 - ndz 
jacek_zz pisze:
Miodożerca, a ten rabunek to nie z twojej winy?
Napisz jak podałeś ten miód?


Rabunek, same siebie rabowały chyba, ale teraz otworzyłem dwa podejrzane ule i tylko rękę pod poduszki włożyłem, ale jest gorąco czyli matka czerwi, tylko jeden ul był zimny to zatkałem wejście. Także się cieszę bo tylko jedna rodzina nie przeżyła. Tylko się nie śmiejcie, ale miałem miód z woskiem i z wodą ciepłą rozmieszałem i postawiłem na stole ale one nawet nie interesują się tym. Przypatrzyłem się że sprzątają i wynoszą martwe pszczoły i kropeczki to chyba wypróżnienie. Dobrze sobie radzą bo noszą pyłki nie potrzebnie się martwiłem. Dziękuję że odpisaliście. :D To był 0,9 litra słoik miodu z woskiem.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2011, 17:45 - ndz 
Miodożerca pisze:
miałem miód z woskiem i z wodą ciepłą rozmieszałem i postawiłem na stole


Miód z woskiem zmieszałeś z wodą? Po co? Lepiej byś zrobił dając im ciasto miodowo-pyłkowe. Zaglądałeś wogóle do gniazda, robiłeś przegląd by ocenić ilość zapasów jakie jeszcze mają i czy wogóle mają?

Miodożerca pisze:
tylko jeden ul był zimny to zatkałem wejście


To że powałka jest zimna nie oznacza że pszczoły padły, może matka nie czerwi jeszcze w tej rodzinie. Proponowałbym jak będzie tak ciepły dzień jak dziś zrobić szybki przegląd rodzin a potem opisz jaką sytuacje zastałeś w każdym ulu. Ile maja zapasu, czy mają, czy jest czerw czy też nie ma, ile jest osypu na dennicy i najważniejsze pytanie czy leczyłeś na zimę rodziny i jak?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2011, 17:54 - ndz 
Cytuj:
"Cordovan"]
Miodożerca pisze:
miałem miód z woskiem i z wodą ciepłą rozmieszałem i postawiłem na stole


Miód z woskiem zmieszałeś z wodą? Po co? Lepiej byś zrobił dając im ciasto miodowo-pyłkowe. Zaglądałeś wogóle do gniazda, robiłeś przegląd by ocenić ilość zapasów jakie jeszcze mają i czy wogóle mają?


Nie robiłem przeglądu, bo dziś najcieplej było, i tak nagle mi wyleciały. A teraz zapowiadają znowu zimno. Po co ? Bo nie znam się, nawet nie wiem skąd to ciasto się bierze. W tamtym roku pracowałem z pszczelarzem, a teraz jestem sam, to tak jakbym pierwszy raz odbierał poród.


Cytuj:
="Miodożerca"]tylko jeden ul był zimny to zatkałem wejście

To że powałka jest zimna nie oznacza że pszczoły padły, może matka nie czerwi jeszcze w tej rodzinie. Proponowałbym jak będzie tak ciepły dzień jak dziś zrobić szybki przegląd rodzin a potem opisz jaką sytuacje zastałeś w każdym ulu. Ile maja zapasu, czy mają, czy jest czerw czy też nie ma, ile jest osypu na dennicy i najważniejsze pytanie czy leczyłeś na zimę rodziny i jak?


Zimne jest gniazdo ramki, bo to ręką poczułem. Leczyłem Apiwarolem w koniec sierpnia lub początek września. I miałem powtórzyć na wiosnę raz, doradź kiedy to zrobić ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2011, 17:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
Miodożerca pisze:
tylko jeden ul był zimny to zatkałem wejście


Cordovan pisze:
To że powałka jest zimna nie oznacza że pszczoły padły, może matka nie czerwi jeszcze w tej rodzinie.


Miodożerca, czyli zamknąłeś ul nie sprawdzając czy na 100% w ulu jest pusto :szok:
Może być tak jak pisze Cordovan, i co wtedy :?: :o bozie:

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2011, 18:28 - ndz 
Kolego Miodożerca jutro ma być jeszcze ciepło, proponowałbym ci iść do pasieki około godziny 12-13 jak najwięcej pszczoły lotnej będzie w terenie i zrobić szybki ale delikatny przegląd gniazd by określić jaka jest w nich sytuacja. jeśli nie wiesz o czym pisze to poproś jakiegoś pszczelarza z okolicy by ci pomógł jutro a sam siadaj do lektury (polecam "Gospodarka Pasieczna" Wandy Ostrowskiej) i czytaj co należy zrobić po oblocie pszczół. Jak przeczytasz rozdział w książce, czytaj na forum tematy. Bez wiedzy nawet teoretycznej nawet samemu nie zabieraj się za rozbieranie gniazda i tu bardzo wskazane było by mieć obok siebie kogoś kto się na tym zna i jak ty byś wszystko wykonywał by się uczyć (tak właśnie ty) to ów pszczelarz skorygował by twoje błędy które możesz popełnić. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2011, 19:05 - ndz 
jacek_zz pisze:
Miodożerca pisze:
tylko jeden ul był zimny to zatkałem wejście


Cordovan pisze:
To że powałka jest zimna nie oznacza że pszczoły padły, może matka nie czerwi jeszcze w tej rodzinie.


Miodożerca, czyli zamknąłeś ul nie sprawdzając czy na 100% w ulu jest pusto :szok:
Może być tak jak pisze Cordovan, i co wtedy :?: :o bozie:



jacek_zz Już sprawdziłem, ale w nim martwe pszczoły, posprzątałem przed chwilą. Pokarmu pełno tam jest, mogę go zjeść ? Bo jestem miodożerca. Myślę że one musiały przed zima paść bo wyjście nie zakitowały sobie. Były w biegunce i chyba wilgoć się dostała. Na razie zatkałem wejście ale ramki z pokarmem tam zostawiłem. Musze je przetopić czy mogę zjeść ?

Cordovan uczyłem się w tamtym roku, to chyba coś pamiętam jak zrobić przegląd, jak będzie ciepło tak jak mówisz to jutro zajrzę do reszty, ale u mnie ma padać deszcz i poniżej 10 stopni. Wiesz chcę być nie zależny i muszę sam w tym roku prowadzić pasiekę, bo we dwoje drogo mnie to kosztowało. Poczytam na forum a książek mam z 4 różnych i też odświeżę. Dziękuję że tak szybko odpowiadacie. :D


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2011, 22:41 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
to są jakieś jaja? :leży_uśmiech: niezły z Ciebie jajcarz Miodożerco :leży_uśmiech:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2011, 23:11 - ndz 
bialymis71 pisze:
to są jakieś jaja? :leży_uśmiech: niezły z Ciebie jajcarz Miodożerco :leży_uśmiech:


No tak jak piszesz też, ale pisałem poważnie. W tamtym roku zjadłem z plastrem, oczywiście wosk wyplułem i żyję, a apetyt na miód wzrasta. Mam z 4 ramki pokarmu zasklepionego to chyba jest miód bo im zostawiłem z lata, a skoro nie zjadły to chyba mogę wezmę do herbaty. :D


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 07:40 - pn 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Miodożerca pisze:
Były w biegunce i chyba wilgoć się dostała.


Chcesz takie obrobione i zapleśniałe ramki jeść ?
Wyrzuć i zakop te ramki razem z całą zawartością, a ul jak wyschnie to opal.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 09:37 - pn 
pewex pisze:
Miodożerca pisze:
Były w biegunce i chyba wilgoć się dostała.


Chcesz takie obrobione i zapleśniałe ramki jeść ?
Wyrzuć i zakop te ramki razem z całą zawartością, a ul jak wyschnie to opal.


A chociaż przetopić ? A opalanie zrobię, tak właśnie myślałem. :D
Wiesz w tamtym roku jadłem, ale nie miałem świadomości, że to nie dobrze ale odpuszczę w tym roku i jeśli nie przetopię na świeczki to zakopię tak jak piszesz.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 14:20 - pn 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
w beczce drożdże sobie poradzą z tymi słodkimi ramkami :piwko: ,będziesz je chwalił że były dobre


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 15:43 - pn 
jerzy9666 pisze:
w beczce drożdże sobie poradzą z tymi słodkimi ramkami :piwko: ,będziesz je chwalił że były dobre


Tylko że ja nie piję alkoholu i tym się nie zajmuję. :D


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 16:17 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miodożerca pisze:
jerzy9666 pisze:
w beczce drożdże sobie poradzą z tymi słodkimi ramkami :piwko: ,będziesz je chwalił że były dobre


Tylko że ja nie piję alkoholu i tym się nie zajmuję. :D



Warto zacząć :) :hura:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 21:30 - pn 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
No Marcin ledwo 18 a Ty już o pędzenu mówisz :uśmiech:
Ja tam nic nie niszczę, to co mi zostanie po zimie do odkładów ładuję i nie muszę ich podkarmiać. Oczywiście to pokarm po zdrowych rodzinach a nie po padłych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 21:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
PawełS,
ale mowa była o zaplesniałeym pyłku w plastrach - ten po podaniu rodzinom moze zaszkodzić

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 22:11 - pn 
Szczupak pisze:
PawełS,
ale mowa była o zaplesniałeym pyłku w plastrach - ten po podaniu rodzinom moze zaszkodzić


A jeśli jest nie zapleśniały, a ładnie zasklepiony i ciężki, trzy ramki mam, po padłych ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 22:15 - pn 
Miodożerca pisze:
A jeśli jest nie zapleśniały, a ładnie zasklepiony i ciężki, trzy ramki mam, po padłych ?


Pytanie dlaczego się pszczoły osypały? Byś sobie jakiegoś choróbska nie przytargał, chyba że z twojej pasieki a pszczoły osypały się przez twoje błędy w zimowoli to możesz dać do innych rodzin. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 22:20 - pn 
Cordovan pisze:
Miodożerca pisze:
A jeśli jest nie zapleśniały, a ładnie zasklepiony i ciężki, trzy ramki mam, po padłych ?


Pytanie dlaczego się pszczoły osypały? Byś sobie jakiegoś choróbska nie przytargał, chyba że z twojej pasieki a pszczoły osypały się przez twoje błędy w zimowoli to możesz dać do innych rodzin. ;-)


Nie wiem, jak przyczyna, ale pamiętam że w tamtym sezonie ta rodzina była jakaś słaba, ale wtedy jeszcze nie ja decydowałem i musiałem przyjmować tak jak mi mówiono. Mam pytanie poza tematem, gdzie można kupić nastawki na miód, bo motylica niektóre mi zjadła ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 22:30 - pn 
Nadstawki ci zjadła? chyba susz z nadstawek ci pogryzła, dasz w kwietniu nadstawki z węzą nad gniazdo to ci pszczółki odbudują. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 22:33 - pn 
Cordovan pisze:
Nadstawki ci zjadła? chyba susz z nadstawek ci pogryzła, dasz w kwietniu nadstawki z węzą nad gniazdo to ci pszczółki odbudują. ;-)


Tak susz, ale na jesieni jej pomogłem bo wytępiłem kokony, sam sobie szkodę zrobiłem. Nie wiedziałem że można w kwietniu dać, super że mi to napisałeś. Cieszę się :D


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 22:47 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Miodożerca pisze:
Cordovan pisze:
Miodożerca pisze:
A jeśli jest nie zapleśniały, a ładnie zasklepiony i ciężki, trzy ramki mam, po padłych ?


Pytanie dlaczego się pszczoły osypały? Byś sobie jakiegoś choróbska nie przytargał, chyba że z twojej pasieki a pszczoły osypały się przez twoje błędy w zimowoli to możesz dać do innych rodzin. ;-)


Nie wiem, jak przyczyna, ale pamiętam że w tamtym sezonie ta rodzina była jakaś słaba, ale wtedy jeszcze nie ja decydowałem i musiałem przyjmować tak jak mi mówiono. Mam pytanie poza tematem, gdzie można kupić nastawki na miód, bo motylica niektóre mi zjadła ?


Możesz wysłać do badania osyp i pokarm z ramek.
Tutaj masz więcej informacji:
http://www.opisik.pulawy.pl/?q=node/12
http://www.opisik.pulawy.pl/pdf/komunikat.pdf
http://www.opisik.pulawy.pl/formularz.doc

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 22:51 - pn 
Osyp zjadły ptaki lub inne zwierzątka, mam tylko pokarm. No może bym pogrzebał w trawie to znajdę jeszcze z tej rodziny jakieś pojedyncze. Ale to konieczność to wysyłanie, czy tylko tak dla mnie do wiadomości ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2011, 23:57 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Koledzy, trochę z innej beczki:
Pierwszy raz podkarmiam pobudzająco, więc chciałbym spytać: po zimowli rodziny umiarkowanie silne, wszystkie przeżyły, nawet sporo zapasów zostało. Dałem teraz caisto cukrowo-drożdżowe po 1/2 kg na rodzinę, a ramki z zasklepionym pokarmem, ale nieobsiadane wycofałem za matę. Czy lepiej jest podać kolejną porcję ciasta, a te ramki traktować jako zapas na wypadek niepogody, którą zapowiadają, czy lepiej je odsklepić i podać w okolice centrum gniazda? Bardzo zależy mi, aby przygotować "nuklearną" ;) siłę rodzin już na wiśnię, która stanowi masowy pożytek w okresie wiosennym w moich stronach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2011, 00:01 - wt 
Wycofać z gniazda powinieneś ramki puste a te z pokarmem dać w gniazdo, jeśli chcesz rozbujać rodzinki na wiśnię daj im ciasto miodowo-pyłkowe. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2011, 00:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Dziękuję za radę. Nie mam ani miodu, ani pyłku z własnych zasobów. Nie wiem czy to nie ryzyko podać pyłek z innej pasieki, sporo o tym pisały różne osoby nawet na tym forum. Mam nadzieję, że za rok będę już dysponował własnymi zapasami pyłku i miodu do wytworzenia tego typu ciasta.

Widziałem jednak w ostatnim numerze "Pasieki" ogłoszenie: ten typ ciasta po 20 zł za kilogram. Ta cena wydaje się bardzo kusząca, sam nie wiem czy warto kupić.

Zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie wydaje mi się najbardziej naturalne i nieuszczuplające zapasów pozostałych po zimie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2011, 02:15 - wt 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Szczupak pisze:
PawełS,
ale mowa była o zaplesniałeym pyłku w plastrach - ten po podaniu rodzinom moze zaszkodzić


Mnie sie wydawało że o miodzie piszą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2011, 09:14 - wt 
PawełS pisze:
Szczupak pisze:
PawełS,
ale mowa była o zaplesniałeym pyłku w plastrach - ten po podaniu rodzinom moze zaszkodzić


Mnie sie wydawało że o miodzie piszą.



Jak już o miodzie piszecie, to mogę swoim podać miód tak profilaktycznie ? Do każdego gniazda, jak to zrobić. ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2011, 18:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
PawełS,
Masz rację - przeskoczyłem z tematu który wcześniej czytałem - odnoszac sie do wypowiedzi Pewex - a
pewex pisze:
Chcesz takie obrobione i zapleśniałe ramki jeść ?
Wyrzuć i zakop te ramki razem z całą zawartością, a ul jak wyschnie to opal.

Sorki :oczko:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2011, 21:37 - wt 

Rejestracja: 09 czerwca 2009, 16:44 - wt
Posty: 104
Lokalizacja: Małopolska
Beemaster68 pisze:
Witam drogich kolegów pszczelarzy co z Miodem jak cukier już 4,70zł po ile teraz przyjdzie cenić nam Miód i kto go kupi jak niektórych nie stać na chleb który też drożeje. :szok:


Z miodem kiepskawo co widzę, w kaufland np: cukier po 4,69zł za 1kg a miód firmy huzar nowy sącz w promocji 9.99zł za 1.25kg

_________________
Gospodaruje na ulach wielkopolskich 10ramkowych bez półnadstawek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 07:09 - śr 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
odnosząc się do ceny hurtowej miodu z roku 2010 jest to pewnie "polski" miód :leży_uśmiech:

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 07:48 - śr 
Pogodny Piątek pisze:
Dziękuję za radę. Nie mam ani miodu, ani pyłku z własnych zasobów. Nie wiem czy to nie ryzyko podać pyłek z innej pasieki, sporo o tym pisały różne osoby nawet na tym forum. Mam nadzieję, że za rok będę już dysponował własnymi zapasami pyłku i miodu do wytworzenia tego typu ciasta.

Widziałem jednak w ostatnim numerze "Pasieki" ogłoszenie: ten typ ciasta po 20 zł za kilogram. Ta cena wydaje się bardzo kusząca, sam nie wiem czy warto kupić.

Zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie wydaje mi się najbardziej naturalne i nieuszczuplające zapasów pozostałych po zimie.


Szczerze ja w tym roku dałem pyłek od kolegi z naszego forum (baniak) i nie widzę by to moim pszczołom zaszkodziło. Z uwagi na to że miałem zapasy w ramkach w magazynku przy przeglądzie gniazda dołożyłem swoim pszczołom po dwie ramki z zapasem ujmując puste ramki i mało tego każda rodzina dostała po pół kilo mielonego pyłku (samego pyłku) podanego wprost na dennicę, patrzyłem po trzech dniach nie było ani grama wszystko przeniosły w ramki w wolne komórki, w sobotę dostaną kolejną porcję i nie martwię się tym, że z pyłkiem wpakuję sobie jakąś chorobę bo kupując od człowieka z forum wiem, że gdyby miał w swojej pasiece chorobę nie sprzedałby mi pyłku bo nie mógłby później tutaj więcej zajrzeć ani nic napisać o swojej pasiece. Co do tego ciasta to ja takowych nie kupuję bo uważam że nie są nic warte, za taka cenę cóż możesz mieć dobrego?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 11:15 - śr 
a nie lepoej dac ten pyłek zmielony w ramke ja tak robie i jest ok szybko przerabiaja go na czerw i rodzina ładni sie rozwija


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 15:04 - śr 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Witam , mam pytanie czy ktoś z kolegów stosował Fed Bee , bo ja podałem to pierwszy raz i coś to moim pszczółkom nie smakuje podałem je drugiego Marca w ilości 0.5 kg. ubyło może z 5 dkg. wszystko zrobiłem jak pisze w instrukcji ,

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 15:40 - śr 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Zenon, http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... ht=fed+bee


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 16:58 - śr 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Dzięki ci Wojtek , już wiem w czym rzecz przeczytałem wszystkie posty

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 22:59 - śr 
Cytuj:
a nie lepoej dac ten pyłek zmielony w ramke ja tak robie i jest ok szybko przerabiaja go na czerw i rodzina ładni sie rozwija


W ramki gdybym dawał to dał bym, ale pastę pyłkową, natomiast sam pyłek dałem celowo na dennicę by sobie go pszczoły tak poukładały jak im pasuje. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2011, 11:34 - czw 
tez prawda


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2011, 23:21 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 23:36 - wt
Posty: 203
Lokalizacja: Lublin
marcin1122 pisze:
a nie lepoej dac ten pyłek zmielony w ramke ja tak robie i jest ok szybko przerabiaja go na czerw i rodzina ładni sie rozwija


Kolego,
ile tego pyłku podajesz na rodzinkę?.

_________________
Pozdrawiam,
piro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2011, 23:00 - ndz 
dziś podałem feed bee - można zobaczyć na filmiku http://zmoderowano


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2011, 23:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja też dzisiaj feed bee poddałem.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2011, 07:44 - pn 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Tomek ile ciasta jest w takim woreczku ?

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 312 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji