FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024, 11:37 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 312 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2010, 11:22 - ndz 

Rejestracja: 19 września 2008, 20:44 - pt
Posty: 97
Lokalizacja: Tomaszow Maz.
Ule na jakich gospodaruję: w zwykle
Witam Pod tym adresem jest dużo o składzie pylku Pozdrawiam Lila

http://www.czytelniamedyczna.pl/postepy ... ii-226#kod

_________________
LWB


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2010, 15:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
miecio pisze:
Czytałem o apifondzie i jest to preparat węglowodanowy, przynajmniej tak na internecie pisze. A mi chodzi o zastąpienie pyłku czyli pokarmu białkowego. Jesli się mylę to możecie mnie poprawic. Znalazłem na stronie łysonia Feed Bee, ale jak dla mnie jest to strasznie drogie 22zł za kilogram i chetnie pozostał bym przy drożdżach i dlatego nadal mam podtrzymuje pytanie do doswiadczonych pszczelarzy. Czy ktos z drożdzami lub z innymi preparatami bialkowymi doswiadczal na swoich pszczolkach??


Tutaj było trochę napisane jak zrobić coś podobnego do Feed Bee

http://free4web.pl/3/2,92259,225699,776 ... hread.html

coś tam może jeszcze z tego wyczytasz.

Użytkownik Apifortuna "zabierając swoje zabawki" wykasował swoje posty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2010, 13:35 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Nigdy nie martwię się ilością pyłku w ulu bo wiem , że pszczoły zawsze nagromadzą go pod dostatkiem na okres przetrwania zimy i wynajdą go nawet " z pod ziemi" / póżną jesienią zbierały go w dużych ilościach z kwitnących grzybków na usychających liściach topoli /.A wiosną , zaraz po oblocie kwitną leszczyny , olchy i szereg innych roślin dających pyłek o których nie mamy zielonego pojęcia. Ręczę , że na następny dzień po właściwym oblocie zaobserwujecie pszczółki powracające z odnóżami pyłkowymi. Warto się dowiedzieć jakie to rośliny kwitną w naszej okolicy , zamiast na siłę zmuszać pszczółki do przerabiania czegoś , co im nie służy i wcale nie jest potrzebne. Są różne metody przyśpieszania wiosennego rozwoju pszczół , ale żadna nie zastąpi właściwego przygotowania do zimy , wtedy nawet wiosną można spać spokojnie. Wczoraj wyrywkowo zaglądnąłem do jednego z uli i stwierdziłem , że mimo otwartych , osiatkowanych dennic matka rozpoczęła bez żadnej ingerencji intensywne czerwienie. Zaraz zamieniłem we wszystkich ulach dennice osiatkowane na ocieplone i czekam na prawdziwy oblot.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2010, 13:52 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Dla zainteresowanych;
W sklepach pszczelarskich można nabyć Apikand - ciasto wspomagające wiosenny rozwój pszczół 5,90zł
Zawartość:
cukier puder, Feed Bee - kanadyjski substytut pyłku, wywar ziołowy: skrzyp polny, łopian, mięta, melisa, rumianek.
Zapobiega biegunce, nosemozie.
Pomaga w zwalczaniu warrozy.
Dawka dla jednej rodziny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2010, 14:09 - pn 
paraglider pisze:
A wiosną , zaraz po oblocie kwitną leszczyny , olchy i szereg innych roślin dających pyłek o których nie mamy zielonego pojęcia. Ręczę , że na następny dzień po właściwym oblocie zaobserwujecie pszczółki powracające z odnóżami pyłkowymi. Warto się dowiedzieć jakie to rośliny kwitną w naszej okolicy

Januszu tylko powiedz mi jeszcze który to według Ciebie to ten Właściwy -Oblot
Nie wiem jak u innych kolegów z innych części Polski ale u mnie od 23 lutego jest Ciepło raz cieplej raz zimniej ale w dzień nawet do 10-12 stc w cieniu
Oblot odbył się 23 .02 2010
[center]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/d_TYfT16bu8&hl=pl_PL&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/d_TYfT16bu8&hl=pl_PL&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/center]
i Od tamtego dnia do dziś pszczoły latają .W terenie nic nie kwitnie i jeszcze z 2 tygodnie nic Nie zakwitnie - po za tym zapowiadają ochłodzenie
Matki już czerwią bo powałki są ciepłe a pszczoły siedzą na piasku pobierając wodę
Owszem Pszczoły w zeszłym roku nagromadziły bardzo duże ilości pyłku z nawłoci ale w dużej mierze jest on przykryty syropem i zasklepem i żeby go ruszyć bez zaglądania do ula moim zdaniem trzeba tak kombinować aby matki czerwiły mocno a jedyna taka metodą jest podanie ciasta lub naturalny pożytek a z nim bywa bardzo różnie czasami kwitnie wszystko do okoła i sypie śnieg lub pada deszcz i pszczółki muszą się obejść smakiem ,, Więc pozostaje im tylko dobre serce właściciela
Nie mam Dennic Osiatkowanych lecz zwykłe ocieplone ale z siły tego co wstało jestem zadowolony i właśnie szykuje się do robienia ciasta :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2010, 17:34 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
U mnie od wielu lat pojawiła sie wreszcie prawdziwa , śnieżna zima , z czego jestem niezmiernie zadowolony. Temperatur do oblotu jeszcze nie było, a osiatkowane dennice na wcześniejszy oblot nie pozwoliły. Dopiero po ich zmianie i najbliższym ociepleniu /na co się nie zanosi , bo zima powraca / może to nastąpić , a wtedy już będą kwitły olchy. Zresztą zawsze narzekam na nadmiar pyłku i wystarczy dla przyspieszenia rozwoju położyć na ramkach placki apifondy - co już zrobiłem /Wybrałem apifondę , ponieważ nie spracowuje pszczoły i niepotrzebne jest w tym czasie podawanie wody/ . Nie należy o tej porze zaglądać do ula , by odsklepiać plastry. Pszczoły to zrobią lepiej od nas , w odpowiedniej porze i potrzebnej dla rodziny ilości. Teraz najważniejsze dla rozwoju pszczół jest właściwe ocieplenie , wielkość gniazda i święty spokój.
Pozdrawiam - Janusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2010, 20:39 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2008, 23:25 - sob
Posty: 90
Lokalizacja: Polska
Cytuj:
Wczoraj wyrywkowo zaglądnąłem do jednego z uli i stwierdziłem , że mimo otwartych , osiatkowanych dennic matka rozpoczęła bez żadnej ingerencji intensywne czerwienie. Zaraz zamieniłem we wszystkich ulach dennice osiatkowane na ocieplone i czekam na prawdziwy oblot.


paraglider, dzisiejsza Twoja wypowiedź może być sprostowaniem do tej, którą zamieściłeś kilka tygodni temu:

"Gniazdo na całej powierzchni jest przykryte folią , na której znajduje się jedna warstwa wykładziny dywanowej Pszczoły zimują w 2 kondygnacjach wlkp , pod którymi znajduje się jeszcze półnadstawka. Tak będzie aż do oblotu , ponieważ nie życzę sobie aby matka czerwiła przed tym terminem . Po oblocie radykalnie wszystko zmieniam. Przy tej metodzie nie ma żadnego zawilgocenia ramek , a pszczoły z minimalnym osypem , wychodzą po zimie zdrowe i pełne wigoru."

Nie jest prawdą, że w ulach z osiatkowaną dennicą matki nie czerwią przed oblotem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2010, 11:22 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
U mnie wiosna wyrażnie się spóżnia a przecież to już jest marzec. Żle by było gdyby o tej porze matki nie podjęły czerwienia. Potrzeba upływu 52 dni do wymiernych korzyści z rozwijającej się rodziny.Jeżeli matka o tej porze nie czerwi, należy ją do tego zmusić. Ja to już wcześniej zrobiłem przez podanie Apifondy. W poprzednim roku , kiedy u mnie prawie nie było zimy, pobudzałem ich czerwienie już w lutym , ponieważ 10 lutego już było po oblocie. To pszczelarz musi kierować rozwojem rodzin pszczelich.
Pozdrawiam-paraglider


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2010, 18:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a ja mam jeszcze jedno pytanie. Przy jakiej minimalnej temperaturze mozna podac ciasto do ula?? Tak zeby nie zaziebic czerwiu ani nie denerwowac zbytnio pszczol?? Bo zapowiadaja chlodniejsze dni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2010, 23:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 11:21 - wt
Posty: 185
Lokalizacja: Chotomów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Cytuj:
Oblot odbył się 23 .02 2010


i Od tamtego dnia do dziś pszczoły latają .W terenie nic nie kwitnie i jeszcze z 2 tygodnie nic Nie zakwitnie - po za tym zapowiadają ochłodzenie


SUPER BocianK. Taki oblot !!! U nas na Mazowszu zima na całego. Wyleciało na razie po 3-4 pszczółki z ula. Na szczęście - prawie wszystkie wróciły ;-) A mówią że w górach jest chłodniej...

_________________
Marek - ok. 60 rodzin, korpus wlkp. 12R, staż 16 lat, izolator 3R, słabe pożytki. Intensywna gospodarka wędrowna. http://www.nasze-pszczoly.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2010, 21:28 - pn 
Dobry wieczór
mam pytanie nt podkarmiania wiosennego preparatem Apikand. Jest to ciasto wspomagające wiosenny rozwój pszczół. W jaki sposób można lub w jaki sposób najlepiej podawac takie ciasto do ula. z góry dziękuję :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2010, 21:57 - pn 

Rejestracja: 04 grudnia 2009, 18:00 - pt
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: ramka 36-18
BoCiAnK, Ja uwarzam, że to z czego cieszyłeś się 23.03.2010r (oblot) ja przeżyłem 16.02.2010r (fakt, że tylko w tym czasie w jednym ulu ) gdy w temacie "wypryskujące pszczoły" pokazałem fotkę z obleganym przez pszczoły wylotkiem, i dzisiaj mogę stwierdzić, że opinie wydane o chorobie i innych nieprawidłowościach zimowania były nietrafione. U ciebie również na śniegu leży dużo martwych pszczółek. Ul z fotki jest najmocniejszy w chwili obecnej w mojej 9-cio pniowej pasiece, w chwili obecnej gniazduje na 9-ciu ramkach obsiadanych na czarno, posiada czerw, pszczoły znoszą pyłek aż huczy. Żadnych objawów chorobotwórczych u nich nie stwierdziłem. Można jednak się pomylić, bo mało co a już chciałem otwierać po opiniach z waszej strony o chorobie tych pszczół ul i jakoś go ratować, ale zdałem się na los i nie zrobiłem tego w temperaturach poniżej zera. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2010, 22:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3148
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Grunt to zimna krew :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2010, 08:25 - pn 
witam,
zakupuje kilka rodzin w tym tygodniu.
Nie były podkarmiane na wiosne. Sprawdzone pokarm mają. Mają też troche już zbioru tegorocznego.
Zastanawiam się nad tym czy kupić apifondę i czy im podać.
Zależy mi na tym, żeby osiągnąc silne rodziny i jeszcze jak się da zrobić odkłady.
Myśle o tej 15 kg. Jeszcze nie wiem jaką ma trwałość.

Podkarmiać Waszym zdaniem czy nie? Tak myślę, czy to nie za późno. Ale chyba jeszcze nie. Na połowę maja miałyby solidny rozwój.

pozdrawiam
m.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2010, 09:05 - pn 
mistrzuniu pisze:
Podkarmiać Waszym zdaniem czy nie? Tak myślę, czy to nie za późno. Ale chyba jeszcze nie. Na połowę maja miałyby solidny rozwój.



Zależy jaki masz teren i w co bogaty , czy jest u Ciebie dużo wierzb
Wierzba - zaczyna pięknie kwitnąć pszczółki noszą pyłek aż miło ale temp nie jest taka cudowna aby wierzba nektarowała więc korzyść jest tylko połowiczna możesz odsklepiać zapasy stymulując pożytek nektarowy co przyspiesza czerwienie ale prościej jest podać Ciasto które będą pobierać dłużej
z momentem pojawienia się pożytku nektarowego pobierania ciasta bardzo spowolnieje bo będą pobierać tylko nocą lub w chłodniejsze dni
Jeżeli chcesz to podaj ale nie Apifonde , tylko Ciasto Drożdzowe , - bo jest już naturalny przypływ świeżego pyłku :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Ciasto
Post: 29 marca 2010, 09:27 - pn 
http://www.youtube.com/watch?v=AqQNO5DWhTw


Produkcja ciasta dla pszczol w pasiece Kanadyjskiej


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2010, 09:53 - pn 
wierzb za bardzo nie ma. Nie są to tereny z dobrym pożytkiem.
Jeśli chodzi o ciasto drożdżowe to tylko cukier puder i drożdże?
Szukam przepisu ale poza tym innego nie widzę.
Napaliłem się na ta apifondę... ale jak widzę nie jest to dobry pomysł.
Podobno wiele osób ja teraz stosuje.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2010, 13:33 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Wczoraj zaaplikowałem ostatnią porcję Apifondy. Nie obciąża ona pszczół , które po jej podaniu bardzo szybko się rozwijają. W terenie jest już bardzo dużo pyłku , więc nie trzeba go podawać z ciastem miodowo-pyłkowym. Odpowiednia konsystencja Apifondy w dużej mierze zwalnia pszczółki z konieczności wylatywania po tak w tej chwili potrzebną wodę. Dynamiczny rozwój pszczół zwalnia z kolei mnie od odsklepiania plastrów.
Pozdrawiam - paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2010, 15:26 - pn 
a jeszcze zapytam o apifonde. W sklepie mówią, że nie trzeba jej specjalnie przygotowywać, że jest gotowa. Natomiast tu przeczytałem, że dobrze jest coś dodać. To jak uważacie jest lepiej?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2010, 21:39 - pn 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Cytuj:
prościej jest podać Ciasto które będą pobierać dłużej
z momentem pojawienia się pożytku nektarowego pobierania ciasta bardzo spowolnieje bo będą pobierać tylko nocą lub w chłodniejsze dni


Bocian ile czasu u Ciebie pobierają 0,5 kg ciasta miodowo pyłkowego??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2010, 11:30 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Apifonda to gotowy , produkt do podania . Posiada konsystencję silnie sprasowanego ciasta , które można "ugryżć" tylko solidnym nożem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2010, 16:08 - wt 

Rejestracja: 28 czerwca 2009, 14:15 - ndz
Posty: 17
Lokalizacja: opole
martwicie sie jakąś Apifondą czy innym ciastem dla pszczół a u mnie istne pielgrzymki na kompostownik sobie urządzają i jak by mogły to te stare jabłka na plecach wywloką.
musiałem im plaster odsklepić i obok postawić bo jakiegoś syfu naniosą chociaż tam pewnie drożdze w tych jabłkach. w tamtym roku śliwki były na celowniku nie wiem co to za pszczoły, a miały na kwiatki latać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2010, 22:48 - wt 
tia... a ja zamówiłem apifonde i nie wiadomo kiedy dojedzie. Kurcze nie sprawdziłem dobrze sklepu.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 marca 2010, 07:05 - śr 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
nigdy takich wynalazków nie stosowałem, ale teraz to już chyba musztarda po obiedzie
W przyrodzie jest tyle pyłku i nektaru że dodatkowe karmienie ( zwłaszcza syropem ) może mieć odwrotny skutek od zamierzonego. Wczoraj popatrzyłem do kilku uli i jest mase świeżego pyłku wokół czerwiu, a dopiero kwitnie kilka wcześniejszych drzew.

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 kwietnia 2010, 07:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Ciasta nie chcą pobierać ...siedzi kilka pszczół i to wszystko !!!!!!. Wierzba pięknie kwitnie ,sąsiad ma piękne duże drzewo , podobne do wierzby ale nie znam nazwy .
Pszczoły szaleją i dlatego nie pobierają ciasta....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 kwietnia 2010, 20:57 - czw 

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 19:50 - pn
Posty: 411
Lokalizacja: mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: wilekopolski
najlepszym pobudzaczem na wiosnę jest zrobiona w towarzystwie polówka albo jej wielokrotność hihihihi :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 14:01 - wt 

Rejestracja: 02 czerwca 2010, 07:27 - śr
Posty: 9
Lokalizacja: Królówka
paraglider, jesli masz jakies doswiadczenie z apikandem to napisz,czy mozna go teraz poddac pszczołkom.W niedziele miałem oblot w 1 ulu (tak wogule to mam 2 ).Pszczółki miały biegunke,ul zchlapany ,auto tez:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 15:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 11:21 - wt
Posty: 185
Lokalizacja: Chotomów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Spokojnie, nie denerwuj się. Raczej to nie biegunka a tylko pozimowe czyszczenie jelita. To normalny objaw.

_________________
Marek - ok. 60 rodzin, korpus wlkp. 12R, staż 16 lat, izolator 3R, słabe pożytki. Intensywna gospodarka wędrowna. http://www.nasze-pszczoly.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 19:11 - pt 

Rejestracja: 02 czerwca 2010, 07:27 - śr
Posty: 9
Lokalizacja: Królówka
W poniedziałek 7.02 poddałem pszczołom "apikand" ,odchyliłem im 2 beleczki i położyłem ciasto,dzisiaj sprawdzałem i wogóle go nie pobierają,,wiec sie zastanawiam czy jest za zimno?a może wpakować w środek gniazda ramkę z pierzgą jak na wykładzie Tombachera??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 19:15 - pt 
Za wcześnie na podkarmianie jeszcze kolego, ja podaję albo ciasto albo pastę pyłkową pod koniec lutego dopiero w zależności od temp. ale przeważnie po 20 lutego. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 20:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Proszę was, zmiłujcie się nad tymi biedaczkami :thank: Naprawdę współczuje niektórym rodzinkom nadgorliwych opiekunów :do bani: Później są wpisy na forum pszczoły zniknęły, b.duży osyp, kłąb zawiązany z paroma pszczołami które ledwo zipią itp. :prosi: :placz: Ludzie weźcie dobrą książkę i poczytajcie ze zrozumieniem, najpierw trzeba wpoić dobrze teorie, później przejść praktyką, a nie na odwrót :załamka:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 21:14 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
tomek75
a może lepiej grzańca było im dać???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 21:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
BoCiAnK pisze:
(...)

Ciasto należy podawać zawsze po marcowym oblocie pszczół

(...)

Ciasto umieszcza się na ramkach w ulu i przykrywa folią lub papierem pergaminowym. Na rodzinę pszczelą przeznacza się ok. 0,5 --1 kg ciasta. Aby pszczoły mogły zjadać ciasto należy uprzednio usunąć beleczki odstępnikowe z 2-3 uliczek w środkowej części gniazda.
Tak podane dwukrotnie da właśnie taki efekt



forum to kopalnia wiedzy- kilka postów wcześniej można znaleźć ot takie informacje.
MM :chytry:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2011, 15:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Koledzy czy ktoś z was ma doświadczenie z pokarmami reklamowanymi jako pokarmy wiosenne - typu APIKAND, APIFOND , FEED BEE itp???
Kurcze nie nazbierałem w zeszłym roku pyłku i krucho będzie z surowcami na ciasto :(

Może wiecie który z tych pokarmów się sprawdza?
A może któryś z kolegów ma pyłek na sprzedaż :) ?

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2011, 16:04 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Wiosenne pobudzanie rodzin pszczelich naturalnymi substancjami

W marcu i kwietniu podkarmiamy pszczoły na rozwój bezpośrednio w ulach, sytą cukrową 1:1 z dodatkiem 12 dobrze rozbitych jaj na kilogram syty. 0,15 litra dziennie na przemian z mlekiem z cukrem. Wstawić trzeba koniecznie do ula osoloną wodę. Jeden, dwa razy podkarmić czosnkiem. Zawarte są w nim witaminy B1, B2, C, PP, sole mineralne jak wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas, sód i siarka. Po zmiażdżeniu czosnku składnik allina pod wpływem enzymu rozpada się na silnie zapachowy i bakteriobójczy związek allicynę. Ten składnik nawet rozcieńczony wykazuje silne działanie antybiotyczne. Czosnek zabija bakterie, wirusy, grzyby oraz stymuluje system odpornościowy.
W skład jaja kurzego wchodzi około 75,8% wody, 12,6% białka, które należy do najwyższej jakości protein, 10,0% tłuszczu (z czego tylko 0,42% to cholesterol), 7,7% węglowodanów (w tym niemal wyłącznie cukrów prostych). Ponadto jaja zawierają też dużo witamin: witaminę A ,witaminę D , witaminę E , witaminę K i niektóre witaminy z grupy B. Ponadto jajko to także źródło cennych pierwiastków: potasu, siarki, fosforu, wapnia, magnezu, cynku i żelaza. Białko jaja kurzego zawiera idealny skład aminokwasów. Z tego powodu uznawane jest za białko pełnowartościowe.
Co jest w mleku napisane jest chociażby tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Mleko


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2011, 19:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 754
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
polbrat 12 jaj na kilogram syty? Może miało być 1 lub 2 jajka.

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2011, 23:03 - sob 
bialymis71 pisze:
Proszę was, zmiłujcie się nad tymi biedaczkami :thank: Naprawdę współczuje niektórym rodzinkom nadgorliwych opiekunów :do bani: Później są wpisy na forum pszczoły zniknęły, b.duży osyp, kłąb zawiązany z paroma pszczołami które ledwo zipią itp. :prosi: :placz: Ludzie weźcie dobrą książkę i poczytajcie ze zrozumieniem, najpierw trzeba wpoić dobrze teorie, później przejść praktyką, a nie na odwrót :załamka:



Biały Misiu z racji wieku wstrzymaj sie od podpowiedzi innym suchaj i czytaj ze zrozumieniem wszystkie teksty :pijemy:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2011, 23:08 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
zegaj pisze:
polbrat 12 jaj na kilogram syty? Może miało być 1 lub 2 jajka.


12


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 00:18 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Osoloną wodę? :szok:

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 01:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3148
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
polbart, Jaja sobie robisz mistrzu :śmieję się z ciebie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 01:21 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
polbart,
Cytuj:
Gdzieżby mi tam do głowy przyszło. Wszystkich traktuję poważnie. Czasem, próbuje zażartować, ale nie zawsze mi wychodzi. :oczko:

Cytat z innego wątku, ale żart jest przedni :leży_uśmiech: , żeby tylko ktoś go nie wziął na serio, bo wyjdzie z tego nie 12, a 120 jaj :leży_uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 01:40 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Mówię prawdę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 06:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Dobra dobra :uśmiech: :rolf: :uśmiech:

Jak oceniacie te pokarmy wiosenne typu APIKAND lub APIFONDA?

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 09:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
juljan pisze:
bialymis71 pisze:
Proszę was, zmiłujcie się nad tymi biedaczkami :thank: Naprawdę współczuje niektórym rodzinkom nadgorliwych opiekunów :do bani: Później są wpisy na forum pszczoły zniknęły, b.duży osyp, kłąb zawiązany z paroma pszczołami które ledwo zipią itp. :prosi: :placz: Ludzie weźcie dobrą książkę i poczytajcie ze zrozumieniem, najpierw trzeba wpoić dobrze teorie, później przejść praktyką, a nie na odwrót :załamka:



Biały Misiu z racji wieku wstrzymaj sie od podpowiedzi innym suchaj i czytaj ze zrozumieniem wszystkie teksty :pijemy:

Nie zauważyłem u siebie problemu z czytaniem ze zrozumieniem. To forum studiuje ponad rok i właśnie to forum pomogło mi w stracie rok temu oraz mój tata. Ale właśnie trzeba je czytać ze zrozumieniem. Jakbyś śledził codziennie forum, to ostatnio często pojawiały się posty, że pszczoły zniknęły. Powodzenia w pszczelarzeniu :piwko:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 11:14 - ndz 

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 18:41 - czw
Posty: 207
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 435/17
Polbart Jaka sól lepsza dla pszczół, jodowana czy zwykła kamienna?
Ciasto już zrobiłem według Twojego przepisu jeszcze tylko wodę osolić i do ula wstawić jak się ociepli .
Pozdrawiam and777


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 11:57 - ndz 

Rejestracja: 04 grudnia 2009, 18:00 - pt
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: ramka 36-18
bialymis71, Wytłumacz mi proszę co miałeś na myśli pisząc te słowa "To forum studiuje ponad rok i właśnie to forum pomogło mi w stracie rok temu oraz mój tata." Ni w ząb nie rozumiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 12:23 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
and777 pisze:
Polbart Jaka sól lepsza dla pszczół, jodowana czy zwykła kamienna?
Ciasto już zrobiłem według Twojego przepisu jeszcze tylko wodę osolić i do ula wstawić jak się ociepli .
Pozdrawiam and777


Nieoczyszczona sól kamienna najlepsza.
Pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 12:58 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Kol.; - Odwłok i polbrat - co niektórzy myśla,że jesteście Świętokrzyskie chłopoki cwanioki - trzeba by to jakimsik sposobem uwiarygodnić,że rozkręciliście temat w dobrej wierze. :bosie: :nonono:

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 13:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Ja niczego nie rozkręcałem. Moja ocena ciasta z 12 jaj jest taka że zamiast ula piekarnik to może co urośnie :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech:
A temat z ciachem rozkręca polbart i and777 :śmieję się z ciebie:
Chciałem tylko dowiedzieć się jak koledzy oceniają gotowe pokarmy wiosenne dostępne w handlu...

Żart polbarta przedni :rolf: :rolf: :rolf:

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 13:43 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
APIFONDĘ stosowałem do odkładów i tą porcję 2,5 kg uważam za wystarczającą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 312 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji