FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 06 czerwca 2024, 08:06 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2009, 12:51 - pt 
marian mówisz o rdeście sachalinskim? biolodzy czy jak się tam zwią ci panowie gadają aby to zielsko usuwac bo zaczyna niszczyc rodzimą florę zbyt szybko sie rozrasta zajmując coraz to nowe połacie kraju a ze pszczółki na to idą to fakt


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2009, 14:17 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Jest wiele roślin z rodziny rdestowatych. W mojej okolicy oprócz rdestu sachalińskiego / czerwone łodygi /spotyka się również rdest japoński /zielone łodygi /.Oba są równie ekspansywne. Najszybciej rozprzestrzeniają się na wilgotnym terenie w dorzeczach rzek i tak jak birkut zaznaczył , wypierają rodzimą florę. Rdest sachaliński jest również sadzony jako roślina energetyczna, potem ją trudno z pola wyplenić.Lepiej zamiast niego sadzić i siać inne rośliny póżnego pożytku o większej wydajności miodowej a nie wprowadzać obcego gatunku na swój teren.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2009, 01:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
d@niel_25 pisze:
A jak zimują pszczoły na miodzie nawłociowym?? Czy ten miód nie krystalizuje w plastarach??


Ja zimowałem na miodzie nawłociowym + cukier srebrna łyżeczka. Nie zauważyłem żeby źle zimowały. Wręcz przeciwnie. Piękny start wiosenny i potem to z górki. :)

Pozdrawiam Psepscółek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2009, 08:00 - ndz 

Rejestracja: 20 października 2008, 21:18 - pn
Posty: 43
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Segeberger
Od trzech lat zakarmiam pszczoly syropem cukrowym z dodatkiem wywaru ziol.
Jak na razie zimowaly bardzo dobrze i na wiosne byly bardzo silne i zdrowe.
Jest to przepis z ksiazki " Pszczola hodowla i pielegnacja " Matthiasa K. Thun.

" Do pozywienia zimowego mozna dodac napary ziolowe, ktore sa dobre dla zdrowia pszczol.
Do ich sporzadzania urzywa sie krwawnika, rumianku, mniszka i waleriany. Ziola te zalewamy goraca woda i po 15 minutach odcedzamy. Pokrzywe, skrzyp polny oraz kore debu dodaje sie do zimnej wody i zagotowuje, a po dziesieciu minutach przecedza i dodaje do pokarmu. Na sto litrow karmy dla pszczol stosujemy po 10 gram poszczegolnych ziol w stanie suchym. Wazne jest to szczegolnie w latach, w ktorych na koncu jest wziatek spadziowy. Na 100 litrow syropu 2-3 litrow herbaty ziolowej.
"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: zioła
Post: 05 lipca 2009, 12:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lipca 2007, 22:18 - czw
Posty: 92
Lokalizacja: k/Limanowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
sigi_wes pisze:
Od trzech lat zakarmiam pszczoly syropem cukrowym z dodatkiem wywaru ziol.
Jak na razie zimowaly bardzo dobrze i na wiosne byly bardzo silne i zdrowe.
Jest to przepis z ksiazki " Pszczola hodowla i pielegnacja " Matthiasa K. Thun.

" Do pozywienia zimowego mozna dodac napary ziolowe, ktore sa dobre dla zdrowia pszczol.
Do ich sporzadzania urzywa sie krwawnika, rumianku, mniszka i waleriany. Ziola te zalewamy goraca woda i po 15 minutach odcedzamy. Pokrzywe, skrzyp polny oraz kore debu dodaje sie do zimnej wody i zagotowuje, a po dziesieciu minutach przecedza i dodaje do pokarmu. Na sto litrow karmy dla pszczol stosujemy po 10 gram poszczegolnych ziol w stanie suchym. Wazne jest to szczegolnie w latach, w ktorych na koncu jest wziatek spadziowy. Na 100 litrow syropu 2-3 litrow herbaty ziolowej.
"


Też stosuje ten przepis, ponadto jest ona podany corocznie razem z terminem korzystnym dla zbioru ziół w kalendarzu "Dni Siewu" Mari Thun

_________________
"Stwórca chcial aby czlowiek obcowal z przyroda jako jej rozumny i szlachetny pan i stróz, a nie jako bezwzgledny eksploatator"
JAN PAWEL II
Parownikiem kwasu szczawiowego w warroze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2009, 18:20 - ndz 
ja dawałem do cukru wywar z pokrzyw, jest w nich kwas mrówkowy (temu parzą) i za jednym zamachem trochę warrozy się pozbyłem.


Na górę
  
 
Post: 20 lipca 2009, 14:20 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lipca 2007, 22:18 - czw
Posty: 92
Lokalizacja: k/Limanowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Jako że nie mam wystarczających ilości miodu w celu podkarmiania ciastem miodowo-cukrowym odkładów lub w okresie bezpożytkowym wykombinowałem takie cudo podobne do ciasta, gdyż syropem nie karmie- oczekuję na spadź.
Oto przepis:
Na gotującą wodę wsypujemy cukier w stosunku 6:1 (cukier/woda) ewentualnie dodatkowo dodajemy wywary z ziół uwzględniając w proporcji ilość tych herbatek. Następnie po zagotowaniu sporządzoną miksturę schładzamy na polu aż zacznie się ścinać cukier na powierzchni syropu tworząc taki lukier, wtedy dosypujemy kwasku cytrynowego i musimy to rozmieszać. Następnie przelewamy do pojemników i zostawiamy do schłodzenia. Powstaje nam ciasto konsystencji skrystalizowanego miodu.
Może się komuś ten przepis przyda. Stosunek wody do cukru dobrałem doświadczalnie można spróbować go modyfikować. Zaś momentu/czasu dosypania kwasku nie radzę zmieniać... :) Też sprawdziłem doświadczalnie:)

_________________
"Stwórca chcial aby czlowiek obcowal z przyroda jako jej rozumny i szlachetny pan i stróz, a nie jako bezwzgledny eksploatator"
JAN PAWEL II
Parownikiem kwasu szczawiowego w warroze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2009, 19:40 - śr 
Podłączę się pod temat. Kupiłem pokarm na zimowe zakarmianie, w wiadrach plastikowych 15 kg. A gdybym w przykrywce wywiercił kilka otworów i wiaderko odwrócił dnem do góry. to ile i jakiej średnicy otworki miały by być? Czy wówczas w dnie, które będzie w górze trzeba wywiercić otwór by wyrównać ciśnienie? Czy macie państwo w tym temacie jakieś dobre rady?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2009, 20:24 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Odradzałbym ci taki eksperyment. Trzeba wywiercić nie kilka a kilkadziesiąt otworków o średnicy około 1-2mm bo syrop jest zbyt gęsty - należy go rozcieńczyć wodą. W sklepach pszczelarskich są gotowce np. 5l z wywierconymi w pokrywkach otworami. U mnie funkcjonują 5l plastikowe pojemniki do żywności. w pokrywkach wywierciłem około 30 małych otworków. Przy odwracaniu pojemnika z syropem ,naczynie musi być pełne , dokładnie zamknięte. Innych otworów nie należy wywiercać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2009, 20:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lipca 2007, 22:18 - czw
Posty: 92
Lokalizacja: k/Limanowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
maniek1 pisze:
Podłączę się pod temat. Kupiłem pokarm na zimowe zakarmianie, w wiadrach plastikowych 15 kg. A gdybym w przykrywce wywiercił kilka otworów i wiaderko odwrócił dnem do góry. to ile i jakiej średnicy otworki miały by być? Czy wówczas w dnie, które będzie w górze trzeba wywiercić otwór by wyrównać ciśnienie? Czy macie państwo w tym temacie jakieś dobre rady?


Z tego co się orientuję to inwert (14 kg wiadro) ma taką nalepkę na pokrywce, jak ją oderwiesz pod nią są otwory. Wiadro obracasz do góry "nogami" i gotowe.

_________________
"Stwórca chcial aby czlowiek obcowal z przyroda jako jej rozumny i szlachetny pan i stróz, a nie jako bezwzgledny eksploatator"
JAN PAWEL II
Parownikiem kwasu szczawiowego w warroze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2009, 16:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
A kto już karmi na zimę ???

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2009, 14:18 - ndz 
Marcinluter pisze:
A kto już karmi na zimę ???


Właśnie ostatnie przygotowania do karmienia jutro wpadam na pasiekę w Wilkowisku z ciągam pół nadstawki wyciągam po 2 skrajne plastry i koniec podać paski a na wieczór syrop :wink:
Ale ten czas szybko mija :cry:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2009, 16:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2622
Lokalizacja: Stara Rudna
[center]A mówiłwem ze zima [/center]
Wczoraj podałem pierwszą zimową dawke z kwaskiem cytrynowym rodzinom które sa gotowe do zimy :roll:
dzis druga
a pojutrze trzecia
bo mam litrowe podkarmiaczki i na raz nie moge wiecej wlać :mrgreen:
Potem dwa dni przerwy i znów riplej :arrow:

Pozdrawiam Szczupak :mrgreen: (zielony nie w jednym temacie )


P.S. BoCiAnK-u ładne te twoje minesotki - a powiedz jak z kitem ??? bo umnie i oryginał i córki żenią mi go ogromne ilości :shock: i strasznie dużo mam skrobania w przacowni :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2009, 17:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Zima ,zima i po zimie za 6 miesięcy;D
Ale wtedt to forum będzie chuczało od wieści z sezonu 09r ale będzie cisza na temat zbiorów były marne i znowu chiński miód znajdzie popyt :(

Ja ostatnio widziałem jak w Carfour-rze miód "lipowy" był po 19'99 i cieszył się dyżym zainteresowniem (1l)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2009, 17:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2622
Lokalizacja: Stara Rudna
BoCiAnK, napisał
Cytuj:
z ciągam pół nadstawki wyciągam po 2 skrajne plastry i koniec

Tak brutalnioe ścieśniasz gniazda :shock: bez ostrzeżenia przecież brody bedą wisiały do samej ziemi :shock: czy to aby chumanitarny sposób :?:
Jeśli tak to zrobie tak samo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ale nadstawki mam jeszcze pełne pszczół które sie nie spracowały :roll: a i tak wylegają
:?: to po takim zabiegu bede miał jedna trzecia na zewnętrznym :roll: Hm.....m :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2009, 19:27 - ndz 
Szczupak pisze:

P.S. BoCiAnK-u ładne te twoje minesotki - a powiedz jak z kitem ??? bo umnie i oryginał i córki żenią mi go ogromne ilości :shock: i strasznie dużo mam skrobania w przacowni :wink:

Wiesz co nie stwierdziłem zwiększonej skłonności do kitowania

Szczupak pisze:
BoCiAnK, napisał
Cytuj:
z ciągam pół nadstawki wyciągam po 2 skrajne plastry i koniec

Tak brutalnioe ścieśniasz gniazda :shock: bez ostrzeżenia przecież brody bedą wisiały do samej ziemi :shock: czy to aby chumanitarny sposób :?:
Jeśli tak to zrobie tak samo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ale nadstawki mam jeszcze pełne pszczół które sie nie spracowały :roll: a i tak wylegają
:?: to po takim zabiegu bede miał jedna trzecia na zewnętrznym :roll: Hm.....m :roll:

Zawsze tak robię od kont mam ule jak i Dadanty i Wielkopolskie niech sobie wisi broda ale większa Cześć wchodzi za zatwory
na 8 ramkach im miejsca wystarczy nigdy nie ujmowałem po za karmieniu ani na wiosnę kłąb idzie wszystkimi uliczkami do góry a odpowiednio duże podkarmienie jest gwarancją że im nie braknie
przy przerobieniu 11-12 kg cukru tak padną wszystkie stare pszczoły a do zimowli wejdą tylko te co wygryzły się w drugiej /trzeciej dekadzie sierpnia i wrześniowe
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2009, 19:59 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 985
Lokalizacja: Smęgorzów
Witam Brać!
Tak tu czytam o waszej ilości pszczół i dręczy mnie pytanie czy zakarmiać już czy może się jeszcze wstrzymać bo- w części uli wymieniłem matki przez poddanie matecznika na dwa ramka krytego czerwiu bo taką miałem ilość po wyciągnięciu izolatorów, na dziś dzień mam w tych rodzinach 6-7 ramek czerwiu w każdym wieku ale za to na moje oko małą ilość starej pszczoły.
Pozdrawiam Tomek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2009, 21:00 - ndz 
Ja już karmię od 20.08. Ponieważ podaję syrop w słoikach 1 litrowych na jeden ul, to musi to potrwać odpowiednio dłużej. Nie wiem ile pobiorą bo nie zabierałem im miodu z bocznych ramek, ponieważ zawsze był tam jakiś czerw.
Pozdrawiam wszystkich.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2009, 22:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
jaswoje karmię już od tygodnia, po dwa litry syropu na ul co dwa dni, jeszcze raz we wtorek i przerwa na parę dni a potem znowu.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2009, 21:11 - pn 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
A ja dalej czekam na spadz
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sierpnia 2009, 10:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Odnowiciel, czekasz na spadź aleś wytrwały w tym roku się moze już nie pokaże :/

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 sierpnia 2009, 14:49 - ndz 
a jak się pszczołom poda 4 litry syropu na jeden raz - to czy to nie jest za duzo?
nie zepsuje się ten syrop? jak szybko one go mogą przerobic?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 sierpnia 2009, 17:10 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Właśnie podaję syrop w 4-ro litrowych podkarmiaczkach . Większość rodzin pobiera ten syrop w ciągu jednej nocy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 sierpnia 2009, 21:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 13:43 - pt
Posty: 141
Lokalizacja: Mrągowo
to się tyczy wszystich uli ...tak jak ja mam WP . ( i jeszcze przez sezon nie ciągnałem miodziku)----nowe odkłady


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 sierpnia 2009, 21:37 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
to się tyczy wszystich uli ...tak jak ja mam WP . ( i jeszcze przez sezon nie ciągnałem miodziku)----nowe odkłady


hmm to na ilu ramkach są jak na 5 to napewno nie jak na 10 to 3l napewno wezmą przerobią przez noc

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2009, 18:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 13:43 - pt
Posty: 141
Lokalizacja: Mrągowo
Marcinluter pisze:
Cytuj:
to się tyczy wszystich uli ...tak jak ja mam WP . ( i jeszcze przez sezon nie ciągnałem miodziku)----nowe odkłady


hmm to na ilu ramkach są jak na 5 to napewno nie jak na 10 to 3l napewno wezmą przerobią przez noc

zostawiłem na 7-8 ramek na zimę,węzy odbudowane dośc dobrze ,pokryte miodem i nektarem :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2009, 21:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
miomio1 pisze:
Marcinluter pisze:
Cytuj:
to się tyczy wszystich uli ...tak jak ja mam WP . ( i jeszcze przez sezon nie ciągnałem miodziku)----nowe odkłady


hmm to na ilu ramkach są jak na 5 to napewno nie jak na 10 to 3l napewno wezmą przerobią przez noc

zostawiłem na 7-8 ramek na zimę,węzy odbudowane dośc dobrze ,pokryte miodem i nektarem :D


jeśli są to odkłady w ulach wp to 8 ramek za duzo na zimę, no chyba że mowa o wlkp :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2009, 22:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 13:43 - pt
Posty: 141
Lokalizacja: Mrągowo
Tak jak napisałeś BZZY .....Ul warszawski poszerzany.....chcem zostawić na 8 ramkach ...nie za dużo ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2009, 23:14 - pn 
patrzy sie jak, czy ile ramek pszczoły obsiadają a nie ile ramek im dac


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2009, 20:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
miomio1 pisze:
Tak jak napisałeś BZZY .....Ul warszawski poszerzany.....chcem zostawić na 8 ramkach ...nie za dużo ???


pewnie ze za dużo, sądzę że 6 ramek to wystarczająca ilość, gniazdo ułożone obecnie musi być bardzo ciasno w przeciwnym razie szkoda pszczół poświęcać na przerabianie syropu tylko po to aby na wiosnę skrajne ramki ująć do magazynu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2009, 21:57 - wt 
miomio1 pisze:
Tak jak napisałeś BZZY .....Ul warszawski poszerzany.....chcem zostawić na 8 ramkach ...nie za dużo ???

To zależy ile czerwiu masz w tych ramkach i ile obsiadają ramek na czarno teraz
mogę podać Ci przykład mój bo dadan to obrócony WP
gdy mam na pięciu ramkach czerw to pozostawiam na 7 te dwa to pyłek ,, a gdy mam 6-7 to daję osiem ramek wszystkiego nie przejmuj się pszczołami że im ciasno bo polowa ich zginie po przerobieniu cukru nigdy na wiosnę nie ujmuje ramek bo są obsiadane wszystkie
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 czerwca 2011, 17:25 - czw 

Rejestracja: 27 grudnia 2008, 19:50 - sob
Posty: 79
Lokalizacja: pszczew
Witam! Na pasieczysku mam macierzaki i odkłady. Czy mogę karmić odkłady apifortuną, nie karmiąc macierzaków? Czy nie sprowokuję rabunków? Podkarmiaczki ramkowe, 2,5l, ule wielkopolskie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 czerwca 2011, 20:04 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
kochle pisze:
Witam! Na pasieczysku mam macierzaki i odkłady. Czy mogę karmić odkłady apifortuną, nie karmiąc macierzaków? Czy nie sprowokuję rabunków? Podkarmiaczki ramkowe, 2,5l, ule wielkopolskie.


Podkarmiaj odkłady 0,5 l syropu co drugi trzeci dzień na noc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:19 - ndz 
d@niel_25 pisze:
Żeby podać pszczołom odpowiednią ilośc pokarmu na zimę p[otrzebuje takich informacji: ile litró syropu wychodzi po zmieszaniu 1 kg cukru z 1 litrem wody, i ile litrów syropu wychodzi ze zmieszania 3 kg cukru w 2 litrach wody. Pytam bo nie mam czasu teraz bawić sie w mierzenie. Myślę że ktoś zna odpowiedź an to pytanie?? :):)

Mam pytanie dotyczące właśnie podkarmiania w proporcji 3:2. Ile w tej dawce syropu (około 4l) będzie cukru.? Bo czytam ,ale nie bardzo mogę załapać o co chodzi. Podane jest 0.6kg cukru,ale czy w tych 4 litrach czy trzeba liczyć na kg cukru rozrobionego w syropie. Niby proste i zrozumiałem ,ale nie każdy jest bystrzachą :leży_uśmiech: I np na ul dadanta ile na zimę rodzinie zimującej na 8 ramkach ,należy dać CUKRU.?Cukru fizyczne w kg i ile to ma być :czatownik: syropu?
No i jak z podkarmianie na czerw. Czy każdy ,kto nie ma pożytków po lipie podkarmia swoje pszczółki do karmienia zasadniczego i jakie to są dawki syropu i w jakiej proporcji ,bo chyba to nie będzie 3:2


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:30 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
przy syropie 3:2
3kg cukru + 2l wody = 3,8l syropu

na 1 rodzinę w Dadancie w zeszłym roku wypadło mi około 13-14kg cukru, ale to zależy od siły rodziny i od tego co sobie jeszcze nanosiły od miodobrania


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:33 - ndz 
CYNIG pisze:
przy syropie 3:2
3kg cukru + 2l wody = 3,8l syropu

To zgadza się ,ale ile w tej dawce syropu jest cukru ,bo to jest ważne.Jeżeli podam taka ilość syropu ile dostaną cukru pszczoły. :cisza:
Bo jeżeli jest to 0.6 kg cukru ,a Ty podałeś 14 kg ,to jak rozumuje (nie wiem czy dobrze) pszczółki dostały od Ciebie 8.4 kg cukru.? Dobrze wyliczyłem. Więc czy to nie będzie za mało?Licząc ,że w ulu jest ok 4-6 kg miodu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
no przecież napisałem, w dawce 3,8l syropu 3:2 masz 3kg cukru

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:38 - ndz 
CYNIG pisze:
no przecież napisałem, w dawce 3,8l syropu 3:2 masz 3kg cukru
Napisałeś ,że podałeś 3 kg cukru ,ale w syropie ,więc to z pewnością w proporcji 3:2 nie wyjdzie 3 kg ,tylko 2,4.Tak ja myślę.
Cytat z innego forum :czatownik:
dla pszczół wg badań bardziej sprzyjający stosunek cukru do wody jest jak 1:1, bo szybciej przebiega proces inwersji, przerabiany syrop nie krystalizuje w plastrach. Pszczoły bardziej wyczerpują się przerobem syropu 3:2 a jeszcze bardziej przy 2:1 /2 kg cukru i 1 litr wody/. Dlatego jeśli to jest możliwe zaleca się wczesne podkarmianie po letnim pożytku, by do przerobu wykorzystać pszczoły letniego pokolenia, niewypracowane do końca na ostatnich pożytkach /typu lipa/.
Ale nadal nie ma odpowiedzi dotyczącej podanego cukru w syropie.?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Marek,
przeczytajże całość:
jak użyjesz 3kg cukru i dodasz 2 litry wody to uzyskasz 3,8litra syropu (3:2)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:49 - ndz 
CYNIG pisze:
Marek,
przeczytajże całość:
jak użyjesz 3kg cukru i dodasz 2 litry wody to uzyskasz 3,8litra syropu (3:2)

Wiem ,no już takim :głupek ze mnie: nie jestem.Ale Ty przeczytaj moje pytanie.Nie chodzi mi o ilość syropu ,ale o wagę cukru jaki dostały pszczoły.Bo jak rozpuścisz cukier ,to nie będzie to 3 kg ,ale mniej.Tylko ile? Rozumiesz o co pytam? 3 kg rozpuściłeś w 2 l wody i czy pszczoły dostały te 3 kg ,bo według książek w syropie będzie to mniejsza dawka.Ale jaka.? O to pytam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:50 - ndz 
Markowi może chodzi ile jest cukru w 1litrze przy tej proporcji.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:51 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Marek poczytaj tutaj
http://members.chello.pl/e.zylinski/pszczoly/zima1.html
Znajdziesz tam tabelkę i opis.
Najważniejszy fragment z artykułu:
Cytuj:
Przy spożywaniu syropu cukrowego, niezależnie od zastosowanej proporcji cukru do wody, z 1 kg cukru powstaje po rozpuszczeniu 0,65 l płynu. Otrzymujemy więc następującą ilość syropu w litrach (liczba kg cukru * 0,65) + liczba litrów wody = litry syropu.


Marek Podlaskie pisze:
Rozumiesz o co pytam?

Kurcze bij zabij nie mam pojęcia o co Ci chodzi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:52 - ndz 

Rejestracja: 19 grudnia 2008, 21:44 - pt
Posty: 571
Lokalizacja: Kuj-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
przeciez napisał że dał 14kg a nie 14litrów...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:55 - ndz 
konradziu pisze:
Markowi może chodzi ile jest cukru w 1litrze przy tej proporcji.

konradziu bingo :jupi: :piwko: .O to mi właśnie chodziło.Nie o rozpuszczony syrop,ilość ,tylko dawkę cukru ile jest w syropie.Dzięki za tabelkę ,gdzie jest wszystko jasne. Pomyliłem się o 13 gram :brawo:
No to jak jasne,TO MOJEPYTANIE.
Muszę dać pszczołom 12 kg cukru w syropie.Proporcja 3:2.Czyli muszę fizycznie rozpuścić 15-16 kg cukru. Ja bym tak zrobił. :uśmiech:
pewex ,chyba już wiesz co co mi chodziło :piwko:
NAPISAŁEM WIĘC ,ŻE WŁAŚNIE TYLE


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:59 - ndz 
Baartez2006 pisze:
przeciez napisał że dał 14kg a nie 14litrów...

To pwiedz ,jeżeli juz napisałeś post i coś sugerujesz ,ile cukru dostały pszczoły w proporcji 3:2,bo chyba nie wiesz ? :leży_uśmiech: (ja nie wiedziałem ,więc pytam)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 12:59 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Marek chyba mylisz pojęcia.
Jesli chcesz dać pszczołom 12 kg cukru to musisz im dać 15-16 litrów syropu w proporcji 3:2

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 13:03 - ndz 
pewex pisze:
Marek chyba mylisz pojęcia.
Jesli chcesz dać pszczołom 12 kg cukru to musisz im dać 15-16 litrów syropu w proporcji 3:2

Teraz to Ty mniej zabij ,bo ja niestety nie kumam :szok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 13:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Marek Podlaskie pisze:
...Nie chodzi mi o ilość syropu ,ale o wagę cukru jaki dostały pszczoły.Bo jak rozpuścisz cukier ,to nie będzie to 3 kg ,ale mniej.Tylko ile? Rozumiesz o co pytam? 3 kg rozpuściłeś w 2 l wody i czy pszczoły dostały te 3 kg ,bo według książek w syropie będzie to mniejsza dawka.Ale jaka.? O to pytam


Marek, według jakich książek?? To by zakrawało na cud :) :) :)

Jeśli robię syrop i rozpuszczam w wodzie np: 3 kg cukru no to w syropie są 3 kg cukru plus dodana woda. Przecież nie znika ten cukier.
Inna sprawa ile pokarmu zimowego z tego przygotują pszczoły, ale to inna bajka.

Podejrzewam, że problem masz z tym że kg cukru to nie litr a 0,6 litra.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 13:05 - ndz 

Rejestracja: 19 grudnia 2008, 21:44 - pt
Posty: 571
Lokalizacja: Kuj-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
właśnie mam książkę przed sobą i jest tam fajna tabelka...
i ta tabelka mówi że jeśli stosujemy proporcję 3:2 to nagromadzenie zapasów wynosi 91%


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2011, 13:06 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
może ja coś ułatwię. 1 kilogram cukru po rozpuszczeniu w wodzie zajmuje około 0,6 L.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji