FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 22:47 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 kwietnia 2014, 15:02 - ndz 

Rejestracja: 08 marca 2014, 19:46 - sob
Posty: 5
Ule na jakich gospodaruję: WP kombinowany
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Witam Kolegów. Przejąłem pasiekę po zmarłym pszczelarzu z całym dobrodziejstwem inwentarza. Rodziny zdrowe przewiozłem na pasieczkę do siebie. Z tych które nie przetrwały zimy - została masa ramek z zasklepionym i skrystalizowanym pokarmem , na tej samej ramce jest również pokarm zasklepiony i nie skrystalizowany ale bardzo gęsty , który ciężko odwirować , oraz świeży nakrop.
To co zrobiłem:
1.Odwirowałem nakrop, przecedziłem i złożyłem w beczki.
2. Zacząłem odsklepiać miód ( syrop?) nieskrystalizowany i odwirowywać, cedzić i w beczki .
3. Skrystalizowany i poszyty miód (syrop) wycinałem z plastrów i grzałem w kotle ( kocioł w kocioł na wodzie) i pewnikiem go przegrzałem, wosk z wierzchu zdjęty reszta przecedzona i w pojemniku zamknięta.

To co zamierzam zrobić:
1 W poniedziałek oddać do badania trzy próbki (miodu/syropu)

Pytania:
1.Gdzie mogę oddać do badania próbki padłych pszczół i jaki jest koszt tych badań oraz jak długo się czeka na wyniki tych badań?
2.W jaki sposób mogę odzyskać skrystalizowany (miód/syrop) z ramek domowym sposobem?
3.W jaki sposób z plastrów ze skrystalizowanym ( miodem/ syropem) mogę sporządzić na zimę syrop do zakarmienia i odzyskać wosk?
4.Czy można ( jeśli tak) to gdzie można zbadać wosk, czy nie jest zakażony jakimś paskudztwem?
5.W jaki sposób przechować ewentualnie ramki z (miodem/syropem) aby nie zniszczyła tego motylica?

Pasieka liczyła 60 pni z czego 30 przezimowały jako bardzo silne rodziny i pięknie się rozwijają, pozostałe się osypały według mnie z głodu !!! mimo iż zostało po ok 15 -20 kg pokarmu na jeden ul . Ule WP ale zimowane na 13 ramkach !!! i to o szerokości ramki 4 cm, ule z dwoma wylotami dolnym i górnym, bez dodatkowej wentylacji, wyloty oba zwężone na zimę były do 2- 3 cm!!!, a swoją drogą wyloty bardzo wąskie ok. 10cm . Ul ocieplony czterostronnie styropianem grubości 6 cm na zewnątrz i wewnątrz decha calówka , na zimę od góry założone pod daszek ocieplenie ze słomy w worku i do tego papier, folia i utkane kocami kożuchami, szmatami, z boku zaś za zatworem worek z sieczką . Ul w środku długości 80 cm. Gniazdo 50-55 cm reszta wolnej przestrzeni ocieplona :) !!!
Jeśli ktoś ma jakieś pomysły co było powodem osypania się tylko połowy rodzin niech się podzieli swoimi uwagami.
Dodam tylko że tych ramek do obróbki jest z 300!
Pasiekę prowadzę w Białymstoku, dopiero kilka dni temu u nas przekwitła iwa także sezon dopiero się zaczął.
Jeśli ktoś ma pomysł na kompleksowe rozwiązanie tego galimatiasu będę wdzięczny.
artbi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2014, 18:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
kup aparature do destylacji :haha:

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2014, 20:41 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1153
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
W Białymstoku jest dość prężne koło,zdaje sie ż Marekpodlaskie tam należy wraz ze swoim Teściem .I złap kontak do Marka i niech jego Teściu ci pomoże albo dadza namiary do osoby która by ewentualnie wspomogła .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji