FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 04:32 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 stycznia 2009, 22:44 - wt 
Ja sie chciałem zaspytać czy stosuje ktos z was sypanie popiołem po pasiece dla rozpuszczenia resztek sniegu?? Słyszałem o tym i wypróbowałem jestem z tego zadowolony i nie widze powodów aby w ten sposób nie postępować. Powiem jeszcze że popiół sam w sobie to nawóż i mi rośnie lepiej trawa w miejscu gdzie sypie popiół.
Czy ktos z was to praktykuje?? A jesli nie popiołem to co jeszcze robicie żeby snieg znikł sprzed uli na przedwiośniu?? Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 13 stycznia 2009, 23:02 - wt 
Rumcajs pisze:
Ja sie chciałem zaspytać czy stosuje ktos z was sypanie popiołem po pasiece dla rozpuszczenia resztek sniegu?? Słyszałem o tym i wypróbowałem jestem z tego zadowolony i nie widze powodów aby w ten sposób nie postępować. Powiem jeszcze że popiół sam w sobie to nawóż i mi rośnie lepiej trawa w miejscu gdzie sypie popiół.
Czy ktos z was to praktykuje?? A jesli nie popiołem to co jeszcze robicie żeby snieg znikł sprzed uli na przedwiośniu?? Pozdrawiam.


Rozumię, że jest to popiół ze spalania drewna - wtedy i owszem.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 stycznia 2009, 23:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
a jak różnica czy z węgla kamiennego czy drzewnego??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2009, 00:57 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Woda z popiołu uwalnia ług sodowy lub potasowy-dotyczy popiołów drzewnych.
Jest to dobry sposób dezynfekcji pasieczyska.Popiół na śnieg na pewno przyspieszy topnienie śniegu.Ponadto zabrudzenie śniegu pomaga w orientacji pszczołom-nie są oślepiane przez śnieg.Dobrze jest na dzień spodziewanego oblotu porozrzucać wokół uli słomę, troty,korę, plowy,sieczkę itd.aby pszczoły nie siadały bezpośrednio na śniegu
Trawa też lepiej rośnie.
No ale do oblotu daleko.No i pytanie czy coś wyjdzie na oblot.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2009, 21:05 - śr 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Popiołu nie stosuję, ale jak w marcu lub czasami pod koniec lutego leży śnieg a spodziewane jest ocieplenie takie że można przewidywać oblot, nawet niewielki - to przed ulami rozsypuję słomę. W jakim celu - to wie każdy kto widział pszczólkę która choć na chwilę przysiadła na śniegu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2009, 21:36 - śr 

Rejestracja: 10 listopada 2007, 20:49 - sob
Posty: 189
Lokalizacja: laskowa
ja od śnieżam przed ulami tylko mała warstewka śniegu zostaje co pod wpływem słońca szybciutko topnieje i mam trawę przed ulami gdzie pszczoły mogą spokojnie usiąść i nie zamarzną. no kiedyś tez przed ulem rozkładałem ale teraz tego nie stosuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2009, 21:51 - śr 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
Gdzies w czasopiśmie czytałem że pszczoły które giną podczas pierwszego oblotu to pszczoły stare wypracowane często chore którym kończy się żywot.Jest to z kożyścia dla rodziny bo giną poza ulem a nie w ulu.pszczoły zdrowe bez problemu wracają do ula.

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 stycznia 2009, 23:52 - śr 
WITAM!
Też spotkałem się z podobną opinią , jednak przy bardzo dużym oblocie, gdy temp. jest dużo wyższa niż 10 st. C, a śniegu jest też dużo to niestety część zdrowych pszczół zakrzepnie. Jeśli chodzi o popiół węglowy to naprawdę odradzam (zawiera niezdrowe chemiczne związki oraz jest w małym stopniu promieniotwórczy). Polecałbym sieczkę, trociny itp. Znam pszczelarza, który w lecie zbiera i suszy trawę z koszonego trawnika i jeśli zachodzi taka potrzeba rozsypuje ją przed ulami w zimie ( bardzo dobry pomysł).

POZDRAWIAM


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji