FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 17:55 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 czerwca 2009, 08:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 maja 2009, 08:17 - pt
Posty: 109
Lokalizacja: Smętowo Chmieleńskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Trapezowy
Jestem początkującym pszczelarzem, od 4 dni temu "przesypałem" rodzinę do nowego ula na ramki ale tylko z samą węzą, pogoda była całkiem sprzyjająca dla rodziny pierwsze dwa dni teraz jes załamanie pogody tj. chłodno i deszczowo.
Moje pytanie to czy powinienem dokarmiać teraz tę rodzinę syropem, jeśli tak to w jakich ilościach?
Dodam że ul zrobiłem wielkopolski z nadstawką ale rodzina jest teraz w korpusie na 10 ramkach z samą węzą.
Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2009, 10:11 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Myślę ,że koniecznie musisz dokarmiać, bo pszczółki głodują. dwa litry syropu , najlepiej ciepłego na początek powinno wystarczyć, a jak się pogoda nie poprawi to musisz karmic je dalej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2009, 14:42 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 maja 2009, 08:17 - pt
Posty: 109
Lokalizacja: Smętowo Chmieleńskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Trapezowy
marian pisze:
Myślę ,że koniecznie musisz dokarmiać, bo pszczółki głodują. dwa litry syropu , najlepiej ciepłego na początek powinno wystarczyć, a jak się pogoda nie poprawi to musisz karmic je dalej.


Dzięki marian za poradę, jeżeli pogoda się zmienia w ciągu dnia kilkakrotnie tj. deszcz i słońce z małym wiaterkiem to czy rodzina ma szanse na zbieranie czegokolwiek w taką pogodę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2009, 23:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
mariko,
Jeśli pogoda jest taka zmienna to lepiej podkarm - dwa litry syropu to nie majatek a pszczóóki szybciej bedą budowć i lepiej czuć i będzie ruch jak w ulu a nie obuz koncentracyjny :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2009, 12:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 maja 2009, 08:17 - pt
Posty: 109
Lokalizacja: Smętowo Chmieleńskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Trapezowy
Podałem syrop i pszczółki się rozruszały na całego.
Dziękuję bardzo.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2009, 13:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
mariko pisze:
Podałem syrop i pszczółki się rozruszały na całego.
Dziękuję bardzo.
Pozdrawiam


Kontroluj rodzinę, tzn czy już odbudowały ramki z węzą i ile mają pokarmu w tych ramkach, jeśli pogoda jest marna lub brak pozytku to zapewniam, że 2 litry jak to zostało doradzone wyżej to znikoma ilość jaka im będzie potrzebna do odbudowania gniazda oraz do tego aby matka zaczęła składać jajeczka mam tu na myśli porządne czerwienie a nie po parę jajeczek na każdej ramce na środku,

ps mam pytanie bo piszesz , że przesypałeś pszczoły, a można wiedzieć z jakiego ula przesypałeś i co zrobiłeś z tamtymi ramkami??

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 czerwca 2009, 12:08 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 maja 2009, 08:17 - pt
Posty: 109
Lokalizacja: Smętowo Chmieleńskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Trapezowy
"ps mam pytanie bo piszesz , że przesypałeś pszczoły, a można wiedzieć z jakiego ula przesypałeś i co zrobiłeś z tamtymi ramkami??"

Zrobiłem sobie nowy ul w którym ramki to "wielkopolskie" + nadstawka, rodzinę przesypałem z ula o nietypowych wymiarach ramek, które zupelnie nie pasują do mojego ula.
Początkowo poprzekładałem je z ramkami z węzą ale musiałem następnego dnia z tego zrezygnować poniewaz te stare ramki stały bezpośrednio na na dennicy i pszczoły zaczeły sklejać jak im się podobało. Niestety zapasów wielkich nie miały zrobione poniewż niedawno się wyroiły właścicielowi a on wstawił im tylko same ramki bez węzy. Prawdę mówiąc dostałem te rodzinę fartem, nienależy ona do njmocniejszych ale jak narazie całkiem nieźle jej idzie.
W samej nadstawce powkładałem im kawałki węzy z midem otwożyłem małe przejście przez kratę.

Mam pytanie czy pszczoły mając do dyspozycji cały korpus zawsze zaczynają budować od tyłu tzn. nie od wylotka tylko z od pleców??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 czerwca 2009, 14:07 - czw 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Trzeba było wyciąć plastry i wstawić do ramki wielkopolskiej jest to może żmudna praca ale oszczędzasz pszczołom kupę roboty .Ja tak przesiedlałem z wielkopolskiej na ostrowską obcinając trzy centymetry.Co zrobiłeś z czerwiem jeżeli przesypałeś na węze nie biorąc nic z poprzedniego ula ?
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 czerwca 2009, 14:48 - czw 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Ja przesiedlałem z Warszawskiego poszerzanego na wielkopolski to dopiero babranina, ale wykonalna.
Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2009, 23:15 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Przy takiej pogodzie do włożonego suchego suszu , to co dzień wlewam po 1,5 litra ciepłego syropu 1:1. Przywiozłem rój zebrany z ziemi po tej burzy od znajomych , a nie było jak otworzyć ula i wyjąć ramki , bo ciagle lało. Pierwszy raz widziałem pszczoły tak wygłodniałe, po wlaniu do suszu syropu wchodziły do położonej rojnicy na ziemi jak na zawołanie. Pewnie od kilku dni tam były .
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 czerwca 2009, 08:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 maja 2009, 08:17 - pt
Posty: 109
Lokalizacja: Smętowo Chmieleńskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Trapezowy
mariuszm pisze:
Trzeba było wyciąć plastry i wstawić do ramki wielkopolskiej jest to może żmudna praca ale oszczędzasz pszczołom kupę roboty .Ja tak przesiedlałem z wielkopolskiej na ostrowską obcinając trzy centymetry.Co zrobiłeś z czerwiem jeżeli przesypałeś na węze nie biorąc nic z poprzedniego ula ?
Pozdrawiam Mariusz


Witam.
Pozostawiłem czerw a raczej jego znikome ślady na starych ramkach które wróciły do właściciela. Miały bardzo mało czerwiu więc go pozostawiłem.
Moja rodzinka (pszczela oczywiście) ma się świetnie dokarmiłem ją i od razu widać życie w ulu :). Teraz pogoda się poprawiła i z tego co widzę zaczynają zbierać na lipie więc powinno być dobrze chociaż pogoda na Kaszubach nas nie rozpieszcza.
Pozostało mi jeszcze ogrodzić miejsce na ul(e) i tu mam pytanie
Czy odległość ula od siatki o wysokości 120 cm to nie za mało mówimy tu o odległości wylotka od płotu, czy to w jakiś sposób utrudnia pszczołom pracę?
Pozdrawiam i proszę o opinię Marek S


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 czerwca 2009, 08:34 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 maja 2009, 08:17 - pt
Posty: 109
Lokalizacja: Smętowo Chmieleńskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Trapezowy
Jako uzupełnienie tematu wyżej.
Chciałbym dodać że ta odległość to 2 metry
Przepraszam za pomyłkę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji