FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:59 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 lutego 2016, 23:35 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Witam.
Posiadam ule wielkopolskie i dadana jednościenne.
Chciałbym was prosić o rady dotyczące tego jak pomóc rodzinom w szybkim rozwoju na rzepak.
To co zamierzam zrobić:
1. Położyć po poduszce na powałce
2. Zwężyć wlotki
3. Odsklepić po ramce z pokarmem (lub dokarmić te którym zostało mało zapasu ramkami rezerwowymi)
4. Oczyścić dennice
5. Usunąć nieobsiadane ramki i dać po zatworze z płyty i styropianu

To by było na tyle? Jest coś jeszcze?
Dziś się obleciały ale to chyba jeszcze nie był typowy wiosenny oblot.
Kiedy powinienem wykonać w/w czynności?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2016, 23:43 - ndz 
Jarek pisze:
Kiedy powinienem wykonać w/w czynności?
wszystkie poza odsklepieniem ramki możesz już wykonać. Ramki nawet odsklepiać w późniejszym czasie nie musisz, wystarczy że ją lekko podrapiesz widelcem od dołu, z resztą sobie poradzą.


Na górę
  
 
Post: 07 lutego 2016, 23:45 - ndz 
Jarek pisze:
Oczyścić dennice


Przed oblotem, po może nie być co czyścić

Jarek pisze:
Kiedy powinienem wykonać w/w czynności?


Po oblocie.
I pkt.6. Podać pyłek


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2016, 00:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Jarek pisze:
Witam.
Posiadam ule wielkopolskie i dadana jednościenne.
Chciałbym was prosić o rady dotyczące tego jak pomóc rodzinom w szybkim rozwoju na rzepak.
To co zamierzam zrobić:
1. Położyć po poduszce na powałce
2. Zwężyć wlotki
3. Odsklepić po ramce z pokarmem (lub dokarmić te którym zostało mało zapasu ramkami rezerwowymi)
4. Oczyścić dennice
5. Usunąć nieobsiadane ramki i dać po zatworze z płyty i styropianu

To by było na tyle? Jest coś jeszcze?
Dziś się obleciały ale to chyba jeszcze nie był typowy wiosenny oblot.
Kiedy powinienem wykonać w/w czynności?

nic nie przyspieszać wręcz przeciwnie starać się żeby matki teraz nie czerwiły nie przekładać ramek zwężać wylotów czy docieplać w naszym regionie pszczoły sie na poważnie nie obleciały a na jednej z pasiek są jeszcze w kłębach zimowych

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 00:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Jak jest pogoda to i oblot można sprowokować, ale czy trzeba???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 01:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
CarIvan pisze:
wszystkie poza odsklepieniem ramki możesz już wykonać
Nie wprowadzaj w błąd nie mając szczegółowych danych na temat rodziny,bo za miesiąc ,dwa napiszesz "no cóż ,miałeś pecha"gdy pogoda nas zaskoczy.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 01:16 - pn 
bo lubię pisze:
CarIvan pisze:
wszystkie poza odsklepieniem ramki możesz już wykonać
Nie wprowadzaj w błąd nie mając szczegółowych danych na temat rodziny,bo za miesiąc ,dwa napiszesz "no cóż ,miałeś pecha"gdy pogoda nas zaskoczy.
Fakt nie wziąłem poprawki na rejon, ja u siebie wszystkie dennice wczoraj oczyściłem, czerwiu brak, zasunąłem dennice, zmniejszyłem wyloty, na powałki położyłem dodatkowe ocieplenia, bez ujmowania ramek zostało po 10, zapasu dużo jak na luty. No ale u mnie już sobie polatały.


Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2016, 01:26 - pn 
CarIvan, to jaka u cb temperatura ? +15 ? u mnie przy +10 to tyle że podeszły pod powałke i tyle a u cb już "brody" robią :shock:

aha, dodam że na 8 czy 9 ramkach jak siedzą to w każdej uliczce, żeby nie było że takie słabe rodzinki.


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2016, 01:35 - pn 
kwint0 pisze:
CarIvan, to jaka u cb temperatura ? +15 ? u mnie przy +10 to tyle że podeszły pod powałke i tyle a u cb już "brody" robią :shock:

aha, dodam że na 8 czy 9 ramkach jak siedzą to w każdej uliczce, żeby nie było że takie słabe rodzinki.
wczoraj było 12 w cieniu, w słońcu myślę że kilka stopni więcej, wiatru niewiele, dziś bardziej wiało.


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2016, 01:40 - pn 

Rejestracja: 07 października 2015, 22:47 - śr
Posty: 309
Lokalizacja: Poland
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
ten osyp to chyba nie z 8kg rodziny :D? na ilu one są ramkach nie wydaje mi sie że więcej jak 6


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 01:45 - pn 
Emphaser pisze:
ten osyp to chyba nie z 8kg rodziny :D? na ilu one są ramkach nie wydaje mi sie że więcej jak 6
oj się uczepiłeś tych 8 km, przyznałem że źle napisałem, z matematyki nie byłem nigdy mocny. :haha: osyp jest z rodziny obsiadającej 9 uliczek, przegarnąłem go a później pomyślałem że było zrobić zdjęcie.

Tu masz dla porównania z innej rodziny o podobnej sile, może mają z uliczkę mniej

Obrazek


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2016, 01:52 - pn 

Rejestracja: 07 października 2015, 22:47 - śr
Posty: 309
Lokalizacja: Poland
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
dziwnie jakoś równo leżą odsklepiny na tym osypie po tym przegarnięciu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 01:56 - pn 
Emphaser pisze:
dziwnie jakoś równo leżą odsklepiny na tym osypie po tym przegarnięciu
od lewej miotełką dogarnąłem, zresztą co będę Ci się tłumaczył, zawsze szukacie kija by uderzyć nie patrząc na to że kij ma dwa końce i bije boleśniej z drugiej strony. :haha:


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2016, 01:59 - pn 

Rejestracja: 07 października 2015, 22:47 - śr
Posty: 309
Lokalizacja: Poland
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
Pudzianowski ma "bejsbolowy" i teraz tylko same problemy ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 02:05 - pn 
Emphaser pisze:
Pudzianowski ma "bejsbolowy" i teraz tylko same problemy
Ja mam mysz i klawiaturę i wystarcza. Proponuję wrócić do tematu.


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2016, 12:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
CarIvan,
a mają to matke w tym ulu ze zdjęcia po lewej?
po umiejscowieniu osypu na dennicy widać że kłąb był na 5- 6 ramkach od prawej strony

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 12:32 - pn 
kudlaty pisze:
CarIvan,
a mają to matke w tym ulu ze zdjęcia po lewej?
po umiejscowieniu osypu na dennicy widać że kłąb był na 5- 6 ramkach od prawej strony
Wszystkie matki przezimowały, czerwiu brak, w kilku zaczęły matki kłaść jaja (w tych co mam jeszcze pełne dennice) bo było ich może na nie wiem 30-40 komórkach. Co do siły to przy dużych mrozach możliwe że zcisnęły się do 5-6 uliczek, zimą nie zaglądałem, obsiadają 9 a grubo i na pełno w uliczkach 7, w tych skrajnych jest mniej pszczoły.


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2016, 19:40 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Wasze słowne przepychanki bardzo obniżają wartość merytoryczną tego tematu. Szkoda bo wiosenny start jest istotnym zagadnieniem. Wy zamiast przekazać swoją wiedzę urządzacie sobie jakieś słowne utarczki.
Cieszę się, że CarIvan udzieliłeś mi odpowiedzi ale szkoda, że dałeś się zaczepić i bezsensownie tłumaczysz się komuś kto doszukuje się na siłę błędów w Twojej wypowiedzi i wszystko Ci wytyka. Bardzo was proszę wróćmy do tematu i skończcie nabijać bezsensowne posty. Z każdym kolejnym tematem jest mniej sensownych wypowiedzi a więcej utarczek.
Nie zdajecie sobie sprawy z tego jak to utrudnia korzystanie z forum. Wypowiadajmy się na temat zamiast szkodzić.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 21:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 stycznia 2016, 22:33 - czw
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 10 ramkowy 1 i 1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Paszenki, lubelskie
Brawo za wypowiedź poprzednika! Rozpoczynając przygodę z pszczołami przed 4 laty próbowałem zgłębić trochę wiedzy czytając interesujące mnie tematy na forum, ale właśnie prywatne animozje między użytkownikami powodowały chaos informacyjny i moją frustrację.
Dopiero po pewnym czasie zdałem sobie sprawę, ile czasu tracimy wszyscy jako użytkownicy forum czytając wzajemne riposty obrażonych, nie wnoszące nic do tematu rozmowy. Szanujmy swój czas i nie niszczmy tego, co powinno być kopalnią wiedzy dla początkujących.
Nawiązując do tematu - pszczółki dopiero zaczynają obloty, a niektórzy pszczelarze są już na pełnym gazie;)
Pozdrawiam

_________________
Pasieka "ZŁOTE POLA"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 23:30 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Moim zdaniem to jest jeszcze za wczas by robic juz przeglady. To jest dopiero poczatek lutego wiec nalezy sie liczyc z tym ze zima da jeszcze znac o sobie. Ja w tym roku w lutym nie planuje robic zadnych przegladow.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2016, 23:30 - pn 
CarIvan pisze:
kwint0 pisze:
CarIvan, to jaka u cb temperatura ? +15 ? u mnie przy +10 to tyle że podeszły pod powałke i tyle a u cb już "brody" robią :shock:

aha, dodam że na 8 czy 9 ramkach jak siedzą to w każdej uliczce, żeby nie było że takie słabe rodzinki.
wczoraj było 12 w cieniu, w słońcu myślę że kilka stopni więcej, wiatru niewiele, dziś bardziej wiało.


no to u mnie w niedziele też było coś ok. +10, ale jak podniosłem powałke to tyle że się rozluźniły i parę martwych pszczół wywaliły na zewnątrz, ale chyba nie było im zimno bo żądłem już dostałem w nowym sezonie :)
ale jakby tak przyłożyć rękę do pająka to wcale nie było ciepło na tyle (przynajmniej tak uważam) by czerwiły.
Zapasu mają sporo, mogę o jedną ramkę ewentualnie ścieśnić gniazdo.

Zamierzam im w tym roku zmienić troszkę politykę rozwoju, a mianowicie zamiast układać gniazdo w jednym korpusie, to chcę to gniazdo zwęzić i np. jak mam 9 ramek z pszczołami w górnym korpusie to przekładam 4 na dół, z boku dokładam długi zatwór tak na 0,75 długość 2 ramek wielkopolskich (ok. 40 cm) i mam w ten sposób węższy komin ciepła= matka może więcej ramek zaczerwić.
Co o tym uważacie, o takim ułożeniu gniazda, np 2x4ramki ? lepiej wystartują jak na 8 ramkach poziomo ?


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2016, 02:00 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 751
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Wy to już sraczki dostaliście,bo temperatura 12 st w lutym. :haha:
Do kwietnia jest jeszcze 50,albo aż 50 dni. Ludzie jest środek zimy.Jak rozbujacie swoje pszczoły teraz i przyjdą mrozy?
Słownie -pięćdziesiąt

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2016, 07:43 - wt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
kulka96 pisze:
Wy to już sraczki dostaliście,bo temperatura 12 st w lutym. :haha:
Do kwietnia jest jeszcze 50 dni,albo aż 50

I tu kolega ma rację , dajcie sobie luz poczekajcie z tymi ciastami i ociepleniami bo możecie narobić więcej złego jak dobrego

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2016, 08:02 - wt 
zimy już nie będzie - żurawie przyleciały, jenoty obudziły się z snu zimowego i już gubią puch zimowy - info z wczoraj od znajomego myśliwego, krety ryją tuż pod powierzchnią ziemi.


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2016, 11:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 stycznia 2016, 00:50 - ndz
Posty: 248
Ule na jakich gospodaruję: wlkp,warsz zw,warsz posz,dadan
Miejscowość z jakiej piszesz: Mława
krzys pisze:
Moim zdaniem to jest jeszcze za wczas by robic juz przeglady. To jest dopiero poczatek lutego wiec nalezy sie liczyc z tym ze zima da jeszcze znac o sobie. Ja w tym roku w lutym nie planuje robic zadnych przegladow.
I tu się zgadzam z kolegą Krzysiem, niektórzy z Was na siłę o tej porze próbują ingerować do gniazd, ujmują, dodają ramki, pobudzają ciastem, liczą ile matka złożyla jajeczek, zimują po 8kg pszczół :haha: A wszystko to po to by potem napisać w poście jaki to ja jestem debeściak w tym temacie :thank: W pszczelarstwie trzeba się kierować intuicją i pewnym wyczuciem tematu, nic na siłę panowie. Natura jest nieprzewidywalna, czasami możemy więcej zaszkodzić niż pomóc :!: Jedyne co o tej porze zrobiłem to oczyściłem dennice w stojakach, w leżakach zrobią to za mnie same pszczółki :!: Pszczoły zimuję na ciasno na 6 ramkach typu dadant i warsz poszerz,(jesienią nie mieściły się się w gnieździe), w tym układzie pokarm jest dobrze rozłożony, nie fermentuje , nie ma problemu głodu. Zapomniałem dodać że z racji wielkośći pasieki zimuję w układzie-6ramek gniazdo, mata zatworowa słomiana i puste ramki do pełnej kubatury ula. Nie zabieram ramek z uli z racji ich ilości (kilka tysięcy szt) :!: W kwietniu gdybym się nawet spóźnił z poszerzaniem gniazd to pszczółki przejdą spodem na ramki poza zatworem i tworzy się tam swego rodzaju miodnia. :D Reasumując wszelkie zabiegi pobudzające są u mnie z początkiem marca, po pierwszym prawdziwym oblocie. Idzie wtedy na powałkę ula ciasto z pyłkiem swojej roboty a na to folia, w póżniejszym terminie odsklepianie plastrów :!: Wiosną pszczółki muszą mieć sucho, ciasno, odpowiedni pokarm ,wartościową matkę no i najważniejsze odpowiednią pogodę.Pozdrawiam :pl:

_________________
Odkłady pszczele Mława - 511 315 652
Moje filmy pszczelarskie
https://www.facebook.com/piotr.szewczak.52


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2016, 12:14 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
CarIvan pisze:
zimy już nie będzie - żurawie przyleciały, jenoty obudziły się z snu zimowego i już gubią puch zimowy - info z wczoraj od znajomego myśliwego, krety ryją tuż pod powierzchnią ziemi.
+ gołębie robią gniazda , myszy żerują itd , to wygląda jak przedwiośnie .

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2016, 12:44 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
kulka96 pisze:
Wy to już sraczki dostaliście,bo temperatura 12 st w lutym. :haha:
Do kwietnia jest jeszcze 50,albo aż 50 dni. Ludzie jest środek zimy.Jak rozbujacie swoje pszczoły teraz i przyjdą mrozy?
Słownie -pięćdziesiąt

Skąd pomysł, że chcę robić to już?
Pytam tylko kiedy a lepiej żebym te pytanie zadał teraz zamiast czekać z nim do lipca.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2016, 13:13 - wt 
Jarek pisze:
kulka96 pisze:
Wy to już sraczki dostaliście,bo temperatura 12 st w lutym. :haha:
Do kwietnia jest jeszcze 50,albo aż 50 dni. Ludzie jest środek zimy.Jak rozbujacie swoje pszczoły teraz i przyjdą mrozy?
Słownie -pięćdziesiąt

Skąd pomysł, że chcę robić to już?
Pytam tylko kiedy a lepiej żebym te pytanie zadał teraz zamiast czekać z nim do lipca.



Dokładnie tak! Nikt nie pisał ze w lutym otwieramy gniazda, zobaczyłem pod powalke i tyle, a układać gniazdo planuje w marcu, gdy pogoda będzie pewniejsza.


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2016, 14:07 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2015, 23:41 - sob
Posty: 663
Lokalizacja: Lublin/ Wierzchowiska Drugie-Świdnik
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
KNIEJA pisze:
CarIvan pisze:
zimy już nie będzie - żurawie przyleciały, jenoty obudziły się z snu zimowego i już gubią puch zimowy - info z wczoraj od znajomego myśliwego, krety ryją tuż pod powierzchnią ziemi.
+ gołębie robią gniazda , myszy żerują itd , to wygląda jak przedwiośnie .

To prawda sam widziałem jak gołębie robią już gniazda w pozostawionych skrzynkach na kwiatki z ziemią. Zwróciłem też uwagę na kruki ponieważ wydaje mi się ze siedzą parami.

_________________
Pozdrawiam Paweł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2016, 23:38 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Cytuj:
zimy już nie będzie - żurawie przyleciały, jenoty obudziły się z snu zimowego i już gubią puch zimowy - info z wczoraj od znajomego myśliwego, krety ryją tuż pod powierzchnią ziemi.

Jakże ten świat wspaniale zaprojektowany. Żurawie, jenoty, krety, pszczoły itd. - nie dlatego przyleciały, się obudziły, ryją, czerwią bo aktualnie jest ciepło - one dlatego, bo przewidują pogodę na przyszłość.
Tylko ludzie jacyś wyjątkowo upośledzeni - no, może tylko poza góralami, ci też podobno obdarzeni nadprzyrodzonymi zmysłami.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lutego 2016, 15:04 - sob 
JM pisze:
przewidują pogodę na przyszłość.


czyli co ? wiosna pewna ?


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji