FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 12:11 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 lipca 2009, 23:34 - śr 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam mam pytanko jak powinno się wykonywać prawidłowo przegląd ula?
Jakie są podstawowe czynności, które są zawsze wykonywane a jakie są inne czynności które należy wykonać podczas przeglądu?

Może ktoś zamieści filmik z wykonywania przeglądu ula?
Byłoby to bardzo przydatne.

Pozdrawiam :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lipca 2009, 23:50 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
http://www.youtube.com/results?search_t ... ry=0&page= tutaj masz filmiki zamieszczone przed Bogdana, naprawdę b. dobre i b. pomocne.

http://www.youtube.com/results?search_t ... ry=0&page=
a tutaj ogólnie filmiki po wpisaniu na youtube hasła 'pszczoły'
sam możesz dalej szukać takich filmów.

ogólny przegląd wszystkich ramek wykonuje się w zasadzie wiosną jako główny przegląd wiosenny, jesienią przy układaniu gniazda do zimowania i karmienia i w przypadku stwierdzenia nastroju rojowego. No oczywiście są tacy którzy przegrzebują cały ul co tydzień ale to inna bajka, trzeba mieć na to czas. Przegląd wykonuje się spokojnie bez gwałtownych ruchów, powoli wyciągając ramki, staramy się nie pukać w ul, ramki obracamy zawsze w pionie lub lekko pochylone. Wkładamy w takiej samej kolejności jak były i staramy się to robić w miarę szybko i sprawnie. Pewnie jeszcze ktoś coś dorzuci, napisałem tylko to co przychodzi mi na myśl tak od zaraz.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2009, 21:56 - pt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Oprócz tego aby nie zmiażdżyć matki lub jej nie uszkodzić na co jeszcze należy zwracać uwagę???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lipca 2009, 22:34 - pt 
Ted07 pisze:
Witam mam pytanko jak powinno się wykonywać prawidłowo przegląd ula?
Jakie są podstawowe czynności, które są zawsze wykonywane a jakie są inne czynności które należy wykonać podczas przeglądu?

Może ktoś zamieści filmik z wykonywania przeglądu ula?
Byłoby to bardzo przydatne.

Pozdrawiam :D


Pierwszą podstawową sprawą musisz wiedzieć po co otwierasz ula i czego chcesz się dowiedzieć
do przeglądu dobrze mieć przy sobie taką skrzyneczkę o wymiarze Twoich ramek
po ściągnięciu dachu i korpusu /uw miodni usuwasz kratę
- Wyciągasz pierwsze skrajne ramko oglądasz je i wstawiasz do skrzyneczki wyciągasz drugie i też wstawiasz a z skrzynki wyciągasz to pierwsze ( zazwyczaj na nim jest miód i pierzga ) wstawiasz je jako pierwsze (w to samo miejsce co wyjąłeś i przeglądasz ula
w celu jakim do niego przyszedłeś
Na samym końcu przeglądu wyciągasz ostatnie ramko oglądasz i wstawiasz z skrzyneczki wyciągasz ramko i wstawiasz je jako drugie z kraja ( tam gdzie pozostaje Ci wolna przestrzeń

Ted07 pisze:
Oprócz tego aby nie zmiażdżyć matki lub jej nie uszkodzić na co jeszcze należy zwracać uwagę???


Co do matki to jak masz znakowaną i ją za uwarzysz to zawsze odwróć ramko wkładając je do ula aby matka była od strony ramek już przeglądniętych
Matka nie lubi światła i nie przejdzie na stronę nie przeglądniętą
Gdy nie masz matek znakowanych a widzisz czerw otwarty a zwłaszcza jaja nie szukaj matki bo po co czym bardziej się będziesz starał tym szybciej ją możesz przycisnąć


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2009, 22:53 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
A co z przeglądem uli wielokorpusowych?? Ja mam taki problem ze jak położę korpus na daszek to dużo pszczół na daszku zostaje i wchodzą w dolne wręgi i później się gniotą ale nie mam czegoś takiego jak daję najpierw na daszek pusty korpus a na ten dopiero korpus z ramkami czy dobrze?? Widziałem takie stojaki na korpusy prętów metalowych ale czy tak odstawiony korpus nie będzie wywoływał rabunku?? czy matka nie wypadnie z plastrów?? (chodzi o taki stojak do zawieszenia korpusów tylko w powietrzu. Jak wy to robicie w swoich ulach??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2009, 23:05 - pt 
d@niel_25 pisze:
A co z przeglądem uli wielokorpusowych?? Ja mam taki problem ze jak położę korpus na daszek to dużo pszczół na daszku zostaje i wchodzą w dolne wręgi i później się gniotą


Widzisz ten podest na filmie a obok ula jest ta skrzyneczka o której pisałem wyżej tego podestu używam przy wszystkich ulach
>>>>>> Przegląd <<<<<<<<


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2009, 23:11 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Widzę widzę. To czemu na daszku zostaje dużo pszczół a na podeście nie??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2009, 09:33 - sob 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Nie wiem czy cię dobrze rozumiem Daniel ale jak wchodzą we wręgi top muszą mieć jakiś luz od spodu jak położysz na czymś płaskim to nie ma szans żeby weszły ,nie mogą mieć luzu od spodu
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2009, 10:39 - sob 
mariuszm pisze:
Nie wiem czy cię dobrze rozumiem Daniel ale jak wchodzą we wręgi top muszą mieć jakiś luz od spodu jak położysz na czymś płaskim to nie ma szans żeby weszły ,nie mogą mieć luzu od spodu
Pozdrawiam Mariusz


zle rozumujesz,,., wregi to coś jak kątownik, z dołu korpusu do wewnątrz a od góry na zewnątrz jak połozy na inny korpus to pszczoły nie wejdą we wręgi , moze się jednak zdarzyc ze przy przekładaniu któras wejdzie i tez zostanie zgnieciona


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2009, 10:59 - sob 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Widziszbirkut, może są też innego rodzaju wręgi ja mam wyfrezowany rowek i jeżeli położę na płasko to nie ma szans aby mi weszły mój błąd polegał na tym że założyłem że ma podobnie jak ja to po pierwsze po drugie to zwracałem się do Daniela a tak nawiasem mówiąc to czy jak podstawisz pod spód korpus to nie zaczną ci pszczoły "wisieć "pod ramkami i przy nakładaniu z powrotem na korpus nie zaczniesz gnieść pszczół tyle że nie we wręgach tylko beleczkami ramek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2009, 11:48 - sob 
zapytałęs na ogólnym wiec na ogólnym ci odpowiadam prywatnie jest priv, to raz dwa gdybys dokładnie przeczytał co napisałem to nie pisałbys aby pisać

pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2009, 12:13 - sob 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dzięki BoCiAnK za bardzo fajny opis, o takie coś mi chodziło.

Chciałbym jednak sprecyzować (bo znajomi różnie robią taki przegląd)

Ja rozpoczynam przegląd stojąc za ulem zawsze od prawej strony.
Wyciągam pierwszą z prawej strony ramkę, oglądam z jednej i drugiej strony i odkładam do pudełka zapasowego, które mam obok.
Następnie wyciągam drugą ramkę, oglądam z jednej i drugiej strony i wkładam do pudła.
Następnie wyciągam pierwszą ramkę z pudła i wkładam do ula na jej stare miejsce (na pierwszą z prawej)
Następnie czynność się powtarza, wyciągam trzecią, oglądam i wstawiam do pudła. Z pudła wyjmuję drugą i wstawiam na miejsce (czyli na drugą pozycję od prawej.)
itd...

Dochodzę do 10 ramki w ulu (9 mam w pudle) oglądam 10 ramkę i już nie wkładam jej do pudła tylko prosto do ula, następnie wyjmuję 9 ramkę i osadzam ją delikatnie w ulu.

Dobrze robię ten przegląd czy coś po mieszałem???

proszę o opinie i wskazówki :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2009, 13:12 - sob 
tedziu dokładnie przeczytaj co napisałes, wezmij pare zapałek i zrob symulację tego na stole, bo mnie twój opis wyszedł masło maslane, chyba ze ja niekumaty jestem, co przy sobocie i wymianie pica centralnego moze byc


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2009, 15:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Ted07 pisze:
Dzięki BoCiAnK za bardzo fajny opis, o takie coś mi chodziło.

Chciałbym jednak sprecyzować (bo znajomi różnie robią taki przegląd)

Ja rozpoczynam przegląd stojąc za ulem zawsze od prawej strony.
Wyciągam pierwszą z prawej strony ramkę, oglądam z jednej i drugiej strony i odkładam do pudełka zapasowego, które mam obok.
Następnie wyciągam drugą ramkę, oglądam z jednej i drugiej strony i wkładam do pudła.
Następnie wyciągam pierwszą ramkę z pudła i wkładam do ula na jej stare miejsce (na pierwszą z prawej)
Następnie czynność się powtarza, wyciągam trzecią, oglądam i wstawiam do pudła. Z pudła wyjmuję drugą i wstawiam na miejsce (czyli na drugą pozycję od prawej.)
itd...

Dochodzę do 10 ramki w ulu (9 mam w pudle) oglądam 10 ramkę i już nie wkładam jej do pudła tylko prosto do ula, następnie wyjmuję 9 ramkę i osadzam ją delikatnie w ulu.

Dobrze robię ten przegląd czy coś po mieszałem???

proszę o opinie i wskazówki :lol:


Pierwszą i drugą odstawiasz do transportówki, następnie pierwszą z powrotem do ula na stare miejsce a następne wyciągasz oglądasz i wstawiasz do ula ale przesunięte o 1 ramkę. Np. Wyjmujesz 3 ramkę ( 1 jest na swoim miejscu, druga w trans. ) oglądasz i wstawiasz na miejsce 2, potem wyjmujesz 4, oglądasz i wstawiasz na miejsce 3. Wszystko to po to aby mieć wolne miejsce koło ramki aktualnie wyciąganej i żeby móc popatrzeć na następną ramkę. ( Potrzebne np. przy szukaniu matki).

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2009, 15:48 - sob 
pawełku ale jest jeszcze taki wpis tedzia ciut nizej, bo z tym sie zgadzam zostawia miejsce na jedną ramkę,, to skąd w tej transportowce 9 ramek?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2009, 17:37 - sob 
Pawełek pisze:
Pierwszą i drugą odstawiasz do transportówki, następnie pierwszą z powrotem do ula na stare miejsce a następne wyciągasz oglądasz i wstawiasz do ula ale przesunięte o 1 ramkę.
.


Tak Dokładnie Tak
Możesz nawet dwie ramki tak mieć w skrzyneczce to niczemu nie przeszkadza a w ulu jest miejsce nawet rękę wstawić i coś podnieś z dennicy . Czasami dorobią jakiś kawałek trutowej roboty która przy wyciąganiu ramki odleci to wtedy jest miejsce spokojnie wyjąć
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2009, 22:12 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Birkut widziałem, starałem się tylko naprowadzić Teda na właściwą drogę, być może mi nie wyszło no ale cóż - miałem dobre chęci :) Na szczęście Bogdan wyjaśnił to czego ja nie potrafiłem powiedzieć w zrozumiały sposób :D

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2009, 23:08 - sob 
okey pawełek Ted fajne chłopisko bedzie z niego pierwszorzedny pszczelarz jak się nie da wykołowac trutniom


pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2009, 02:50 - ndz 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dzięki chłopaki wszystko już jasne.
Pisząc 9 ramek miałem na myśli dziewiątą ramkę z rzędu :D

Ale już po sprawie bardzo dużo mi dały wasze wypowiedzi, trutniom się nie dam :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji