FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:40 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 czerwca 2016, 18:49 - pn 

Rejestracja: 08 lutego 2014, 23:41 - sob
Posty: 7
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Szczyrzyc
Witam kolegów pszczelarzy!
To mój pierwszy post na tym forum. Mam na imię Sebastian i w wolnych chwilach od kilku lat staram się poszerzać moją wiedzę pszczelarską, ale problem z którym się dzisiaj spotkałem nie daje mi spokoju, do rzeczy więc. Na drugim korpusie pełniącym w jednym z uli rolę miodni znajdował się daszek ocieplony od wewnątrz styropianem. Przez moje niedopatrzenie przegapiłem moment, kiedy pszczoły najzwyczajniej w świecie przestały się na tych dwóch korpusach mieścić. Skrajnych beleczek przy ściankach nie dawałem, żeby wentylacja w czasie ostatnich upałów była lepsza. Wczoraj zauważyłem, że przed wylotkiem znajduje się biały pył, otwarłem więc dzisiaj tenże ul i tak jak przypuszczałem - pszczoły zgryzły już ponad połowę tej płyty styropianowej. Do tego sporo było dzikiej zabudowy między korpusami, więc musiałem zdjąć miodnię i narobić w ulu trochę bałaganu. Teraz pszczółki siedzą już na 3 korpusach (dodałem jeden z węzą) ale jedna rzecz nie daje mi spokoju. Tego pyłu ze styropianu było całkiem sporo przy beleczkach i na górze ramek. Wiadomo, że przy przekładaniu tych ramek sporo latało go po ulu. Zastanawiam się teraz, czy przy miodobraniu (wypadałoby je zrobić jutro lub pojutrze, bo jeden korpus jest cały zalany) ten pył będzie się jeszcze znajdował w miodzie, czy pszczoły w jakiś sposób poradzą sobie z jego usunięciem? Może zaczekać jeszcze kilka dni, aż zrobią sobie porządek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2016, 19:05 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
sebastian_19, wywal beleczki bo to zbędny ciężar i zrób powałkę. Na następny dzień powinny wyczyścić ul po zamianie im beleczek na powałkę (między ramką a powałką zostaw im luz 0,7 cm-1 cm co ułatwi przemieszczanie się kłębu podczas zimowli).

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji