FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 09:10 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 maja 2023, 09:37 - sob 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 23 lutego 2021, 12:47 - wt
Posty: 22
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
Drodzy,
na rzepaku 2023-05-08 rozdzieliłem gniazda od miodni:
- do miodni wstawilłem ramkę z jajkami
- gniazda postawiłem na górę, odzielone szczelnie. Z braku sprzętu, wylotkiem gniazda były np odblokowane otwory w daszku, na różne kierunki.

Na kontroli 2023-05-13 zerwałem wszystkie mateczniki ratunkowe z ramki w miodni. Kolejne dni mialy być dość chłodne i z deszczem.

Na kontroli 2023-05-18 ku mojemu zdziwieniu an tych samych ramkach znowu było mnóstwo mateczników. Czy to możliwe, że były zakładane na larwach?. Od razu zestawiłem spowrotem gniazda z miodniami (kolejne dni miały być juz ładne). Czy powiniennem jednak troche odczekać?
Po zakończeniu pracy widać było masę pszczół próbujących dostać się do tam, gdzie były wczesniej gniazda. Po jakim czasie trafią do dolnego wlotka, tego samego wieczora?

Z góry dzięki za (p)odpowiedzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2023, 20:42 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 451
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
tmztmz pisze:
Drodzy,
na rzepaku 2023-05-08 rozdzieliłem gniazda od miodni:
- do miodni wstawilłem ramkę z jajkami
- gniazda postawiłem na górę, odzielone szczelnie. Z braku sprzętu, wylotkiem gniazda były np odblokowane otwory w daszku, na różne kierunki.

Na kontroli 2023-05-13 zerwałem wszystkie mateczniki ratunkowe z ramki w miodni. Kolejne dni mialy być dość chłodne i z deszczem.

Na kontroli 2023-05-18 ku mojemu zdziwieniu an tych samych ramkach znowu było mnóstwo mateczników. Czy to możliwe, że były zakładane na larwach?. Od razu zestawiłem spowrotem gniazda z miodniami (kolejne dni miały być juz ładne). Czy powiniennem jednak troche odczekać?

Po zakończeniu pracy widać było masę pszczół próbujących dostać się do tam, gdzie były wczesniej gniazda. Po jakim czasie trafią do dolnego wlotka, tego samego wieczora?

Z góry dzięki za (p)odpowiedzi.

Jak nie miały Matki to się ratowały na larwach....
Tylko dla czego skoro im zabrałeś Matkę to nie dajesz co przegląd ramki z jajami ... a jak się pojawią trutówki to będziesz dopiero miał zabawę...
Ja natomiast zamiast jaj to bym im zostawił jeden ekstra Matecznik i masz problem robienia mateczników załatwiony bo mają przyszłość zapewnioną a jak się wygryzie to niech nawet się unasienni jak się uda... to kolejne dni miodne.... a po tem sam zdecydujesz co wycofać...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2023, 08:38 - pn 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 23 lutego 2021, 12:47 - wt
Posty: 22
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław
Dzieki Leszek, jakos w opisach tego sposobu nie wspominano o dodawaniu kolejnej ramki z larwami. I faktycznie, zamiast sie stresowac matecznikami, mozna dac im sie wygryzc... W przyszlym roku tak zrobie:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Latający Nikor i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji