FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 17:19 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 listopada 2007, 21:50 - pn 
Pawel_T Płeć:Mężczyzna
PISZE TUTAJ

PostWysłany: 2007-07-29, 18:10 Szykowanie do zimy Odpowiedz z cytatem
Gospodaruje w ulach ½ dadanta. Od 2 tygodni podawałem apifonde.
Jak ułożyć gniazdo na zimę? Pszczoły są 2,5 korpusach a na zimę ma być w układzie 7+7
Co zrobić z „miodem” powstałym z przerobieniem apifondy i jak ułożyć ramka z czerwiem.
Proszę o pomoc bo to moja pierwsza zimowla w tym typie uli i nie wiem za bardzo jak ułożyć gniazdo

Z góry dziękuje za pomoc

BoCiAnK Płeć:Mężczyzna
DZIADEK KLUPACZ

PostWysłany: 2007-07-29, 19:24 Odpowiedz z cytatem
Przygotowanie rodzin do zimowli w 1/2 polega na tym że zimujemy pszczoły w dwóch korpusach po 7—8 ramek ja przygotowuje to tak ;; do pierwszego korpusu na dennice wkładam wszystkie ramki z czerwiem czyli 7—8 ramek tyle ile jest o porze przy układaniu do drugiego korpusu wkładam tyleż samo ramek ile w dolnym tyle że w tych ramkach znajduje się maksymalnie dużo pyłku (który jest potrzebny na wiosnę bo matka zawsze na wiosnę czerwi w górnym korpusie ) tak ułożoną rodzinę karmię ok. 12—14 kg cukru , Można na czas karmienia pomiędzy korpusy wstawić kratę odgrodową zapobiegnie to czerwieniu matki w górnym korpusie podczas karmienia po zakończeniu karmienia kratę niezwłocznie należy wyjąc
Paweł Ramki z przerobionym pokarmem z Apifondy możesz przy układaniu potraktować jako część pokarmu i dać właśnie do górnego korpusu

pozd
Smile

_________________
Z Pszczelarskim pozdrowieniem

http://www.pasiekaambrozja.pl/

Pawel_T Płeć:Mężczyzna
PISZE TUTAJ

PostWysłany: 2007-07-31, 16:45 Odpowiedz z cytatem
a czy jeśli przerobiona apifonda zajmuję prawie wszystkie ramka w górnym korpusie ( w 2 jest miód lipowy, bo zostawiłem przy miodobraniu 2 ramka a teraz nie wiem które to były). Odwirować te ramka i podać tak żeby większości był cukier?
bo chyba nie wejdzie już tam te 15 kg

Bolo Płeć:Mężczyzna
DZIADEK KLUPACZ

PostWysłany: 2007-08-01, 07:08 karmienie.. Odpowiedz z cytatem
w Przypadku kiedy Pawle zostawiasz trochę miodu to wydaje mi się, że wystarczającą ilością do podania pszczołom będzie 10-11 kg max . 15kg to zbyt dużo - weź pod uwagę czas jaki pszczoły optzebują też na przerobienie syropu a co najważniejsze trzeba wziąć pod uwagę, że rok 2007 my jest cofnięty co nieco o miesiąc wstecz więc nie można przewidzieć co nas będzie czekać tej zimy. Ja mam teraz piękny pożytek jakim jest nawłoć. Nie będe już tego miodu brał pozostawie go pszczółkom ułoże jeszcze tylko gniazdko a one same zrobia co trza żeby było ok.

bzzy Płeć:Mężczyzna
PISZE TUTAJ


PostWysłany: 2007-08-03, 21:33 Odpowiedz z cytatem
Pamiętaj o jednym że gniazdo musi być dostosowane do siły rodziny, więć jeśłi zostawić to maksymalnie 2x8 i to wszystko a reszte odsklepić i niech sobie przeniosą do gniazda które będzie przez Ciebie ułożone. 8 ramek dadana to też jest duże gniazdo i często są rodziny i na 6 lub 7 ramkach, sądzę że pierwszym krokiem to możesz śmiało odsklepić to ustawić gniazdo tak jak napisał Boguś a ramki z jakąś mniejszą ilością pokarmu na góre dać i odsklepić niech sobie zniosą na dół.

_________________
Pozdrawiam serdecznie wszystkich pszczelarzy!bzzy-Warszawa

Pawel_T Płeć:Mężczyzna
PISZE TUTAJ

PostWysłany: 2007-08-07, 17:48 Odpowiedz z cytatem
jeszcze jedno pytanie:
czy jak mam ramka pełne czerwiu, i jak podam cukier to miejsca gdzie był czerw będą pozostaną puste. Stosuję się jakieś późniejsze podanie syropu w celu zalaniu tych wolnych ramek w dolnym korpusie ?

Haker
Gość

PostWysłany: 2007-08-17, 06:59 POdkarmianie Zmień/Usuń ten post
posłuchaj w tym wszystkim chodzi o to żeby matka teraz jescze czerwiła do bulu maksymalnie , bo jest potrzebna dużą ilość czerwiu , dająca siłę rodziny na wiosnę po zimie. Tak jak napisał BocianK, widać po tego rocznej zimie i wiem nawet po sobie bo sadziłem sadzonki malin w grudniu i kilka innych drzewek, ze wszystko jest o miesiąć do przodu ale.. właśnie jest ale nie można zimy przewidzieć. Ja proponuje zacząć czerwienie w zależności od końca ostatniego pożytku i miodfobraniu czyli np jeśli masz jescze nawłoć to nie ch spokojnie zbierają , daj im szanse niech ptracują jak mają ochotę a 1 - września będziesz widział co się dzieje i możesz zacząć opdkarmiać po 2,5 litra wtedy zaleją komóreczki i i matka dychnie w czerwieniu. Oczywiście bezwzględnie wcześniej ułóż sbie gniazdo na zimę wcześniej. Ja w tym roku zastosuje metodę sprawdzoną , mianowicie umieszcze pod gniazdem na dennice 1/2korpusa wielkopolskiego- bo na takim gosdpodaruje, z 7 ramkami z odciągnięta węzą. Matka teraz sobie jeszcze to pieronem zaczerwi co wzocni silę rodziny a przy okazji zrobi sie poduszka powietrzna izolująca pszczółki od zimnego powietrza. Prognozy na tą zimę są deszczowe , więc niezadawalające.
Warto wszystko zrobić z głową i pomału nie śpieszyć się nie denerwować matki, nie zagladać za często bo to ma wpływ na ilośc i jakość składanych jaj. Nie wspomnę już o walce z chorobami a to inna broszka.

Pawel_T Płeć:Mężczyzna
PISZE TUTAJ

PostWysłany: 2007-09-25, 07:17 Odpowiedz z cytatem
zerkałem do gniazda i widzę ze w jednym ulu jest gniazdo za obszerne. Czy jak umieszczę to zbędne ramka za zatorem (płytą pilśniową) to przeniosą ten cukier do środka gniazda?

wtrepiak Płeć:Mężczyzna
PISZĘ CORAZ WIĘCEJ

PostWysłany: 2007-10-19, 19:08 Odpowiedz z cytatem
Pewnie że pszeniosą , ten zasklepiony to częściowo odsklepiaj . Ja prawie co roku odstawiam po jednej lub dwie z boku . Po wygryzieniu się pszczół pozostaje dużo komurek pustych . A one sobie te komurki uzupełnią , tym nadmiarem pokarmu . Chociaż nieraz troche zostaje , po prostu już mają dosyć .
pozdrawiam
Wiesław. Twisted Evil


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2008, 14:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Dla przypomnienia tematu. :wink: I zarazem sam sie zastanawiam nad wprowadzeniem tego typu do pasieki. :) Co prawda twierdziłem ze mi nie potrzeba trzeciej ramki do kolekcji to jednak 2 czy 3 na spróbowanie sobie zrobię i zasiedlę :) I choć zaczynam "od końca" to sobie po chomikuje wszystko w głowie. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

No ale nie odbiegajmy od tematu :)

Pzodrawiam Psepscolek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji