FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 10:56 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 19 grudnia 2019, 14:09 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Założyłem ten temat ponieważ jeden z młodych pszczelarzy poprosił mnie o ocenę , "Czy w jego pasiece jest głód ?".
Pszczoły zimowane na jednej kondygnacji wlkp - na otwartej siatce . Gniazda z 10-cioma ramkami o zabudowie ciepłej , zakarmiane 10 kg cukru . W związku długim czerwieniem matek , ramki z czerwiem zostały przed karmieniem skomasowane jako pierwsze przed wylotkiem . Na nich po wygryzieniu się resztek pszczół w końcu października , przy wschodniej ściance zawiązały swoje kłęby .
Pszczelarz miał nadzieję , że kłąb uwiąże się przed wylotkiem i sukcesywnie wyjadając pokarm , będzie się przesuwał w poprzek ramek do tylnej ścianki .
Po otwarciu uli stwierdziliśmy , że kłęby pszczół przylepione do powałek w większości obejmowały tylko ramki po wygryzionym czerwiu , które były prawie puste . Na tylnych ramkach z zasklepionym pokarmem pszczół nie było .
Mam pytanie : Jak naprawić sytuację w ulach ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 14:50 - czw 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
paraglider, jedną z metod pokazywał Polbart, że można ramki puste poprzedzielać pełnymi.
Jest druga opcja, że można wziąć drugi korpus lub 2 połówki i pełne ramki dać do górnej kondygnacji. Tylko do obu przypadków musi być ciepło. najlepiej nie doprowadzać do takich sytuacji, ale jak mu się tak stało to trudno. Jak nie jest dość ciepło na rozwalanie gniazda to jedynie ciasto lub ramka z pokarmem na płasko na ramkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 14:54 - czw 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1225
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Wykorzystać dzisiejsze ocieplenie i wyjąć z uli puste ramki lub przestawić ramki tak , aby każde dwie puste ramki przedzieliła pełna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 14:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Doradzić można ale ten temat w moim odczuciu jest podchwytliwy dlaczego bo nie wirze że kolega paraglider, nie wie sam takie sytuacje opisywał Janusz takie mam odczucie czytając ten temat pozdrawiam pawel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 15:20 - czw 

Rejestracja: 02 grudnia 2019, 19:54 - pn
Posty: 93
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4 wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łagów
Wydaje mi sie ze jednak bezpieczniejszy bedzie drugi korpus z ramkami z pokarmem nad gniazdo.
Zrobiłem tak w zeszłym sezonie bo tez miałem taka rodzine :oops:
Wcześniej ramki na noc do domu żeby się zagrzaly.
Przezimowala.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 15:56 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Przekręcić korpus 180* żeby pokarm był od wylotka . Pszczoly nie pójdą do ściany. Nic nie grzebać. Powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 15:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Nic nie robić.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 17:07 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
BARciak pisze:
Jest druga opcja, że można wziąć drugi korpus lub 2 połówki i pełne ramki dać do górnej kondygnacji.

Tę opcję też bym wybrał , bo jest bezpieczna . Przeniesione lub pobrane z zapasu ramki z pokarmem znajdą się nad głową kłębu i zapewniamy pszczółkom "wikt i opierunek" aż do oblotu .
Oto przykład : https://www.youtube.com/watch?v=6FXLheFQr6c


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 17:52 - czw 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
paraglider pisze:
Tę opcję też bym wybrał , bo jest bezpieczna . Przeniesione lub pobrane z zapasu ramki z pokarmem znajdą się nad głową kłębu i zapewniamy pszczółkom "wikt i opierunek" aż do oblotu .
Oto przykład : https://www.youtube.com/watch?v=6FXLheFQr6c
Moim skromnym zdaniem,to przedstawiony film pokazuje jak nie powinno się o tej porze postępować z pszczołami w sytuacji kiedy wydaje nam się,że mają mało pokarmu,Mając dodatkowy korpus z pokarmem powinno się całą operację ograniczyć do postawienia go na górę i tyle.Pszczoły by prawie tego nie zauważyły,a tu dym ,wymiana dennicy,awantura w rodzinie i jeszcze obietnica powrotu do tematu w przyszłości.Inną sprawą jest,że jak się kręci film, to powinno się do niego jakoś ogarnąć,a tak to autor wygląda jak misiek na pasiece.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 18:32 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
co do filmu,
Miało być ratowanie przed głodem a wyszło jak wyszło,
bez sensu :bezradny:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 18:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Ratowanie przed głodem 15 grudnia. :| :thank:
Albo nie wiem o pszczelarstwie nic,
albo klimat przez ostatnie 10 lat się zmienił tak, że moja wiedza się zdezaktualizowała,
albo ...albo sam nie wiem.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 19:11 - czw 

Rejestracja: 02 grudnia 2019, 19:54 - pn
Posty: 93
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4 wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łagów
Obstawilbym to drugie.
Klimat i w związku z tym zachowanie pszczol uleglo dosc duzej zmianie. Czy wcześniej zdarzało się zeby w listopadzie pszczoly mialy po cztery ramki czerwiu? Te 10 lat temu to byl juz ciasny klab...
Poza tym dochodzi jeszcze selekcja pszczół, ciagle nowe linie. Przez to charakterystyka pszczół sie dosc mocno zmienila.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 19:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Na początku października miałem zalane rodziny, ramki prawie całe poszyte - aż za dużo (bo jeszcze sobie doniosły). Czerwiu szczątkowe ilości.
Co się mogło stać od tamtego czasu ?

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 19:51 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Jak słoneczko przyświeci strząsnąć pszczoły z ramek na dennicę zostawić tylko pełne .
Oczywiście najlepiej podłożyć pełną ,żadne otwarte siatki .
Ew.ciepła cegła do ula ;) .
Drugi korpus spoko ,ale jak jest dużo pszczół i nie ma grama czerwiu .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 20:22 - czw 

Rejestracja: 02 grudnia 2019, 19:54 - pn
Posty: 93
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4 wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łagów
_barti_ pisze:
Na początku października miałem zalane rodziny, ramki prawie całe poszyte - aż za dużo (bo jeszcze sobie doniosły). Czerwiu szczątkowe ilości.
Co się mogło stać od tamtego czasu ?

Niewiem jak u Ciebie ale w moich rejonach dość dużo rolników przystąpiło do roznych programow unijnych, teraz w październiku pola robia sie zolte od poplonow jak wiosną...
A co robia matki jak jest cieplo i pszczoły mają pyłku w opór...?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 20:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
czy myszki nie ma :haha: :haha: :haha:

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 20:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Malyszek pisze:
_barti_ pisze:
Na początku października miałem zalane rodziny, ramki prawie całe poszyte - aż za dużo (bo jeszcze sobie doniosły). Czerwiu szczątkowe ilości.
Co się mogło stać od tamtego czasu ?

Niewiem jak u Ciebie ale w moich rejonach dość dużo rolników przystąpiło do roznych programow unijnych, teraz w październiku pola robia sie zolte od poplonow jak wiosną...
A co robia matki jak jest cieplo i pszczoły mają pyłku w opór...?


Moje nie mają w zasięgu lotu żadnego pola uprawnego. ;)

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2019, 21:26 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Jak w temacie: fanaberia

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 03:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 09:28 - pn
Posty: 94
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zawada
jestem nowy na forum ale powoli się wciągam :wink: ,z tego co czytam paraglider, to Janusz ,hm ?
co do fimu : facet chyba się nidzi ? stwierdza ze pszczoły głodują po chwili twierdzi że nie :) w mojej ocenie jak ktoś się nudzi to zajęcie sobie znajdzie .Moje rodziny wyglądają zupełnie innaczej pomimo że jest ciepło , są w kłębach ,siedzę ciasno i cicho . co ludzie robią że w połowie grudnia mją pszczoły rozkłębione jak w maju ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 08:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
paraglider,

Ogólnie to znając historię i doświadczenie Pana Janusza paralotniarza to raczej sam by nie zadawał takich pytań... Także prośba o założenie nowego Nicku - korzystanie z czyjegoś konta i nie swojego dorobku jest nie fair.. To tak jak fałszowanie podpisu...

Przy okazji proszę pozdrowić Pana Janusza który to przyznał się że od jakiegos czasu nie m już pszczołek...
Co do samej porady to koledzy już napisali - najlepiej dać drugi korpus z 5-6 ramkami zapasu.. Nie znam stanu pasieki i zapasu w momencie karmienia na zimę.. Ale na "internetowe oko" 10 kg to mało na 10 ramek wlkp.. - z tego pszczoły zrobią ok 5 ramek zapasu i rozłożą go po wszystkich 10 - 2-3 ostatnie będą pełne na full a te na których uwiaze się kłab będą wypełnione max do 1/2 lub 1/4 - a to zdecydowanie za mało.... Także najlepiej teraz podzielić te ramki na dwa korpusy - do górnego dać tylne z zapasem - 2x5 lub 2x6 ramek powinno być ok... - ja na 8 ramek daje 12-16kg cukru a w ulu przed karmieniem jest ok 3-4 kg zapasu...

Przy okazji pozdrawiam Grzesia castagir,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 09:09 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
tomi007 pisze:

Przy okazji pozdrawiam Grzesia castagir,

Kudłaty gdzie jesteś?????Czy Tomi , to też ORMOWIEC??Bo szybko załapał , kto to jest Castagir :mrgreen: :mrgreen:
Twój koleś , o którego tak się troszczysz w nowym wcieleniu , a i w wielu innych. :mrgreen:
Więc o co do mnie pretensje?? :cry:
No chyba , że ty kudłaty , mało kumaty :-) :-) :-)

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 10:53 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
_barti_ pisze:
Na początku października miałem zalane rodziny, ramki prawie całe poszyte - aż za dużo (bo jeszcze sobie doniosły). Czerwiu szczątkowe ilości.
Co się mogło stać od tamtego czasu ?


Cudów nie ma ,pokarm przecież nie wyparował :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 11:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
zdunska pisze:
_barti_ pisze:
Na początku października miałem zalane rodziny, ramki prawie całe poszyte - aż za dużo (bo jeszcze sobie doniosły). Czerwiu szczątkowe ilości.
Co się mogło stać od tamtego czasu ?


Cudów nie ma ,pokarm przecież nie wyparował :)
Nie wyparował tylko zmienił ul.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 12:01 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
[quote="pawel."]Doradzić można ale ten temat w moim odczuciu jest podchwytliwy dlaczego bo nie wirze że kolega paraglider, nie wie sam takie sytuacje opisywał Janusz takie mam odczucie czytając ten temat pozdrawiam pawel.
Masz rację Pawle . Od kilku miesięcy wchodząc nie tylko na stronę Prace w sezonie napotykasz co dziennie poruszany tylko jeden - jedyny temat dotyczący zmian pogodowych , tak jakby innych tematów nie było . Coraz mniej jest dyskusji związanych z pszczołami a jak zwykle nie brakuje /z nudów/ osobistych , wzajemnych wędrówek kończących się lżejszymi , lub mocniejszymi pstryczkami .
Wrzuciłem ten temat , bo z doświadczenia wiem , że wystarczy nawet mały bodziec by rozbudzić uśpione szare komórki do działania . Nie pomyliłem się - mamy dyskusję , która ucieszy odwiedzające to forum rzesze pszczelarzy .
Mam nadzieję , że z każdą godziną będzie gorętsza i bardziej merytoryczna .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 15:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
paraglider, Janusz ja wiem jak to jest ty chcesz by wszyscy poszli dalej i zaczęli pisać o poważnych sprawach bo na pogodę my nie mamy wpływu . Pisałem nieraz post z wyższej półki i co każdy go omijał więc obniżyłem loty tu potrzeba trochę przeczytanej dobrej lektury i zdobycie fachowej praktyki i tu są braki każdy chce by to jemu podać na tacy ale tak się nie da to trzeba samemu zdobyć .Ty się obecnie nudzisz ale koło domu powinny stać chociaż 2 ule i cieszył y twoje oczy to są moje skromne odczucia .pozdrawiam .pawel post jet do przeczytania dla wszystkich a komentarz tego postu jest do paraglider, .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 16:32 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
tomi007 pisze:
Także najlepiej teraz podzielić te ramki na dwa korpusy - do górnego dać tylne z zapasem - 2x5 lub 2x6 ramek powinno być ok... - ja na 8 ramek daje 12-16kg cukru a w ulu przed karmieniem jest ok 3-4 kg zapasu...

Tak też mu poradziłem . Niestety nie miał na tyle dużo korpusów żeby rozwiązać problem przełożenia ramek z pokarmem do góry . Zasugerowałem mu wykorzystanie zamiast pełnego korpusu , dwóch półnadstawek . Okazało się iż po zawieszeniu w nich ramki gniazdowej odległość między nią a ramką w korpusie wynosiła nie wymagany 1cm , lecz 2 cm - wliczając w to jeszcze po centymetrze grubość beleczki ramki gniazdowej i wiszącej nad nią ramki w nadstawce , odległość między zawiązanym kłębem pszczół a pokarmem wynosiłaby 4 cm a takiej kłąb mógłby nie pokonać i zginąłby z głodu . Przyjęliśmy inne rozwiązanie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 16:36 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
tomi007 pisze:
Ale na "internetowe oko" 10 kg to mało

słusznie prawisz , karmi się nie na kg cukru tylko na ilość zapasów w ulu. Trzeba sprawdzić stan wyjściowy i zakończyć jak zapasów jest dużo lub pszczoły przestają pobierać. Im wcześniej się zaczyna tym mniej trzeba dać cukru - tak jest u mnie - bo jak jeszcze jest co to doniosą , bo syrop robu złudzenie pożytku i dopinguje do szukania . Można też tak produkować "ziołomiut" i nadmiar zabrać i z zyskiem sprzedać - kto się nie wstydzi handlować syropem z ziołami.
Poza tym rada z postawieniem na górę ramek z pokarmem jest doskonała i ma tylko jdeną wadę - trzeba takie ramki mieć. Nie podejrzewam tak "oszczędnego" w karmieniu pszczelarza i posiadanie takich zapasów :)
W każdym razie uważam , że nie ma pojęcia " za dużo syropu" bo każdy nadmiar to jak lokata w rozwój rodziny na wiosnę , a jak zostanie to w doskonały rozwój odkładów. Warto też mieć ramki z zapasem , choćby na takie sytuacje odmiennego niż zaplanowane przez pszczelarza zachowanie pszczół .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 16:39 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
pawel. pisze:
Ty się obecnie nudzisz ale koło domu powinny stać chociaż 2 ule i cieszył y twoje oczy to są moje skromne odczucia

Dzięki za pozdrowienia Pawle . Też tak bym chciał jak radzisz . Niestety mieszkam w budynku wielorodzinnym a ogród jest wspólny .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 16:49 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
paraglider pisze:
Dzięki za pozdrowienia Pawle . Też tak bym chciał jak radzisz . Niestety mieszkam w budynku wielorodzinnym a ogród jest wspólny .

To może choć ul obserwacyjny jak lasius ? Jeśli masz okno po stronie budynku gdzie nie masz balkonów to można spróbować ? To bardzo fajnie móc zawsze popatrzeć co tam robią pszczoły i dużo ciekawsze niż patrzenie w TV.
Kiedyś mieszkałem w bloku i na balkonie miałem ze 20 ulików weselnych - nikt chyba nie zauważył bo nie było skarg , a o dziwo doskonale się unasienniały i nigdy nic nie wyrabowało ulików.
Szkoda ,że mieszkasz tak daleko bo byśmy wspólnie zbudowali takie ule. Sam bym tez taki zainstalował w domu , ale jakoś nie mogę się zmobilizować.
Pozdrawiam najserdeczniej :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 17:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
manio, jak by Tobie brakowało rameczek na wiosnę z pokarmem , dawaj znać , nawet dowiozę :)
Ale wiem , że u Ciebie pszczółki dobrze mają i nie latają głodne. :thank:

Obrazek

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 17:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Bagisek.,

Ani zw mnie ormo ani CIA ani Stasi ani KGB ani interpol etc...

Ogólnie sprawa śmierdzi z daleka - dalsze posty paraglider, też mi nie bardzo pasują do stylu Pana Janusza "pszczelarza paralotniarza" - jak dla mnie to ewidentnie ktoś się za niego podszewa... Co jak co ale to już b nieetyczne... Styl nie ten - łatwo to zauważyć.. Także apeluje o zdrowy rozsądek bo chcę znać i pamiętać prawdziwego paraglider, a nie jakiegoś "fircyka" uzurpatora, pozoranta, który się podszywa pod jego autorytet na który sobie zasłużyl latami ciężkiej pracy i umiejętności dzielenia się wiedzą - Panie Januszu komukolwiek udostępnił Pan hasło i login zrobił moim zdaniem Pan błąd....

Więcej nie uczestnicze w tym "wątku kabarecie" jaki ktoś sobie robi z paraglider,

manio, - jak ktoś nie ma ramek z zapasem to została opcja podania dobrego ciasta... + te 1-2 pełne tylne ramki jak jest teraz ciepło (+10-12C) włożyć w środek kłębu najlepiej zabrać je wcześniej do ciepłego domu na 2-3 dni o potem dać w centrum jako co 2 ramkę i na górę z 2 kg placek ciasta +dobrze ocieplic z góry... Jak ktoś chce może dać Jeszce na mszę - więcej już nie da rady zrobić... Przy czym grzebać jak najmniej - ramki rozsunac ostrożnie włożyć pomiędzy puste te z zapasem i znowu delikatnie zsunac do kupy.. Żadnego strzasania pszczół z ramek..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 17:33 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
tomi007, ja Ciebie nie podejrzewałem nic , a nic , ale taki jeden może. :mrgreen:

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 17:53 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
paraglider pisze:
napotykasz co dziennie


Pan Janusz ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 18:10 - pt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Najlepszy sposób na pomoc takiej rodzinie to zdecydowanie dodanie korpusu z ramkami ulokowanymi bezpośrednio nad rodziną. W przypadku dwóch półnadstawek można pszczołom ułatwić dostęp do wyższej kondygnacji wstawiając między ramkę dolnego korpusu a tą powyżej beleczkę lub dwie, można też umieścić takie beleczki prostopadle do.ramek i powstanie jakby rusztowanie po którym kłąb ruszy łatwiej w górę. Można też dać ciasto, sam kiedyś miałem taką sytuację, że ratowałem tak pszczoły od stycznia i się udało. Generalnie jest tak, że jeśli pojawiają sie tego typu problemy to wszystkie chwyty dozwolone. Tylko trzeba przemyśleć co w danej sytuacji będzie najbardziej optymalne. Pozdrawiam serdecznie

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 19:24 - pt 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Bartek.pl pisze:
paraglider pisze:
napotykasz co dziennie


Pan Janusz ?

:brawo:

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 19:42 - pt 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Bartek.pl pisze:
paraglider pisze:
napotykasz co dziennie
Ja mam też wątpliwości czy ostatnio posty pisze osobiście Janusz,bo On by z pewnością napisał: (codziennie).

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 19:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Ja uważam że na forum są osoby ,które mają kontakt z paraglider, telefoniczny i można tom sprawę dokładnie wyjaśnić jeśli ktoś się podszył pod niego to jest do tej osoby tylko jedna opcja a jeśli to on to osoby które rzuciły cień na jego posty to pozostanie dla nich wielki wstyd sprawa powinna zostać wyjaśniona .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 20:00 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Ale to Pan Janusz, :lol: nikt się nie podszył

Przez to forum, popadamy w paranoję :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 20:01 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
pawel. pisze:
jeśli to on to osoby które rzuciły cień na jego posty to pozostanie dla nich wielki wstyd

co Ty pawle bredzisz :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2019, 20:45 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Czyli co, dorzucamy setunię ?,,,sorry słoiczek .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 grudnia 2019, 13:35 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Paraglider - nie paraglider - mało istotne , bo pod tematem pojawiło się już około 35 pięciu wpisów i forum zaczęło żyć nie tylko pogodą .
Wracając do tematu : Jak by postąpił paraglider w opisywanej sytuacji .
Rob pisze:
Generalnie jest tak, że jeśli pojawiają się tego typu problemy to wszystkie chwyty dozwolone.

Zgadzam się z tobą w całej rozciągłości . Według zasady ; Dopóki kłąb zimowy ma "pokarm nad głową" - z głodu nie zginie . Należało go więc tam umieścić . Wszystkie ramki z pokarmem nieobsiadane przez pszczoły zostały położone piętrowo w pierścieniu ula - lub półnadstawce , na płask nad kłębem , oddzielone od siebie beleczkami . Taki zabieg z nieobsiadanymi przez pszczoły , skrajnymi ramkami z pokarmem , można przeprowadzić bezpiecznie o każdej porze zimy / nie tylko w rodzinach głodujących /, prawie nie zakłócając ich spokoju .
Ten prosty sposób uzupełnienia brakującego pokarmu , stara się nieudolnie wytłumaczyć na filmie ruski pszczelarz .
https://www.youtube.com/watch?v=E-QChv5Yn0I
Mam nadzieję , że po tym filmie każdy zrozumie zasadę opisywanego sposobu ratowania pszczół przed osypaniem się z głodu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 grudnia 2019, 16:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
paraglider pisze:
Wszystkie ramki z pokarmem nieobsiadane przez pszczoły zostały położone piętrowo w pierścieniu ula - lub półnadstawce , na płask nad kłębem , oddzielone od siebie beleczkami
Wypadało by jeszcze dodać, że jeżeli kłaść na płask więcej niż jedną ramkę to należy zrobić w plastrach otwory umożliwiające przejście pszczół do wyższych plastrów.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 grudnia 2019, 10:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
ten temat powinien byś zamieszczony w dziale /podstawy pszczelarrstwa/ :)
każdy z nas ma pszczoły i powinien o nie dbać i je obserwować ,książki z przed 40 lat należy odłożyć na pólkę .Dziś jest inna pszczoła, inna pogoda .Kiedys sie karmio 9kg i to w zupełności pszczołom wystarczało ,dziś jest inne pszczelaswo . Pszczoły prawidłowo przgotowane do zimowli,wyleczone i zakarmione jak trzeba nie boją się pogody itp .Pszczoły w zimie dużo nie jedza to nie są krowy .99% glodu w ulach i spadków rodzin jest winą pszczelarza. pozdrawiam Asia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 grudnia 2019, 11:04 - ndz 

Rejestracja: 02 grudnia 2019, 19:54 - pn
Posty: 93
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4 wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łagów
Moze i trzeba odłożyć na półkę ale najpierw dokładnie przeczytać.
Fakt, duzo sie zmieniło ale podstawy jednak sa te same.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 grudnia 2019, 11:12 - ndz 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Malyszek pisze:
Moze i trzeba odłożyć na półkę ale najpierw dokładnie przeczytać.
Fakt, duzo sie zmieniło ale podstawy jednak sa te same.

Tak to prawda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 grudnia 2019, 11:23 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
JM pisze:
Wypadało by jeszcze dodać, że jeżeli kłaść na płask więcej niż jedną ramkę to należy zrobić w plastrach otwory umożliwiające przejście pszczół do wyższych plastrów.

Poruszyłeś bardzo ważną kwestię . Należy zrobić po dwa otwory w ramce w odległości około 10cm od bocznych listewek ramki . W żadnym wypadku nie odsklepiać plastrów - to nie ma być podkarmianie pobudzające , które wykonujemy dopiero na przedwiośniu . Podobnie wykonujemy przejściowe otwory w skrajnych ramkach gniazda . Można je wykonać zwykłym patykiem o grubości około 8mm , lub zwykłym śrubokrętem . Otwory te dają możliwość przejścia pszczół na zewnętrzną stronę plastra , pobrania pokarmu i bezpiecznego powrotu do kłębu . W przeciwnym razie mogłyby tam z zimna zakrzepnąć .
Właśnie na tym filmiku , pt "Głód w pasiece" młody pszczelarz ma pewne wątpliwości . Obawia się , że gdy pszczoły wyjdą na górną część plastra mogą do gniazda nie powrócić . Zrobienie w plastrze dwóch otworów , rozwiązałby ten problem .
https://www.youtube.com/watch?v=5CTRFItNGQI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 grudnia 2019, 11:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Postanowiłem poszukać faktów - średnich temperatur miesięcznych dla Poznania w ostatnich kilkudziesięciu latach. Nie znalazłem jakiejś dużej tendencji zmian. Ma ktoś twarde dane pokazujące te zmiany?

Dane. Nie odczucia.


Bartosz.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 grudnia 2019, 11:35 - ndz 

Rejestracja: 02 grudnia 2019, 19:54 - pn
Posty: 93
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4 wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łagów
A to ze jeszcze 10 lat temu w swieta bylo pol metra sniegu i mróz a nie masowe obloty to nie są twarde fakty?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 grudnia 2019, 12:03 - ndz 

Rejestracja: 22 lipca 2017, 06:30 - sob
Posty: 111
Ule na jakich gospodaruję: WP/ 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Suwałki
Malyszek pisze:
A to ze jeszcze 10 lat temu w swieta bylo pol metra sniegu i mróz a nie masowe obloty to nie są twarde fakty?

To właśnie nie są fakty a odczucia. Fakty mamy tutaj:
https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=352160330&par=tm&max_empty=2

Tendencja jest wyraźnie widoczna w średnich temperaturach grudnia i wynosi ok 1`C co w tak krótkim okresie czasu jakim jest 70 lat jest ogromnym skokiem. A zmiany będą większe i szybsze z każdym rokiem.
Nie da się już zakląć rzeczywistości te zmiany to fakt. Jeśli zwrócicie uwagę na ostatnie 20 lat to jest poprostu coraz bardziej czerwono choć tak te odchylenia nie są duże ale wynikają z tego 1 stopniowego wzrostu średniej globalnej. Pomyślcie co będzie się działo kiedy średnia temperatura wzrośnie o kolejny 1 stopień lub 2.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 grudnia 2019, 12:52 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Asia twierdzi : Dziś jest inna pszczoła .
Świat się zmienia - to fakt . Dzisiaj z przykrością stwierdzamy - za naszą przyczyną . Pszczoły obserwuję całe swoje długie życie i wydaje mi się , że właśnie w ich owadziej społeczności zmiany są niedostrzegalne . Według mnie nie są inne - są takie same . Śmiem twierdzić , jak przed wiekami a nawet milionami lat . Krzyżowały się ze sobą nie tylko w obrębie linii czy gatunku , ale opanowując coraz to nowe tereny mieszały się stopniowo między gatunkami . Wolno , bo wolno / miały na to ponad 100 milionów lat / powstawały z tych mieszanych gatunków również naturalne buckfasty .
Brat Adam ten proces przyśpieszył a i tak stracił na to prawie wiek . Dzisiejsi hodowcy przy pomocy aparatów inseminacyjnych czynią ten proces jeszcze krótszym . Mimo tego , ciągle jest to ta sama pracowita pszczoła , żyjąca jak dawniej - w społeczności , przewidywalna , zachowująca się dokładnie tak samo jak przed 40-toma laty , dogłębnie poznana przez człowieka . Dlatego książki dotyczące pszczelarstwa z tamtego okresu nie warto odstawiać do lamusa - są skarbnicą wiedzy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji