FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 07 maja 2024, 06:41 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: male zapytanie
Post: 11 sierpnia 2010, 22:13 - śr 
Witam wszystkich.
to jest moj 1 rok z pszczolami wczoraj wrucilem z wakacji w ulu mam 9 ramek 3 ramki sa 100% zasklepione i nie wiem co z nimi zrobic wywirowac czy zostawic na zime ?
prosze o porade doswiadczonych pszczelarzy
Dziekuje.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2010, 22:18 - śr 
jak wywirujesz (nawet wielkopolskie) to bedziesz miał 7,5litra miodu który sprzedając tylko po 30zeta masz poad dwiescie zeta czyli na 100kg. cukru , jak cukru potrzebujesz mniej to albo miod tez sprzedasz albo uraczysz siebie i rodzinke a wzimie z herbatką dobry jest


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2010, 22:47 - śr 
sa to ramki warszawskie.
A tego miodu na zime nie mozna im zostawic lepiej cukier ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2010, 22:49 - śr 
Wiruj to kolego a na zimę daj syrop z cukru. Masz tylko te trzy ramki z miodem?, ile miodu masz na innych ramkach, ile czerwiu? ile pustych czy też z jajkami? ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2010, 22:58 - śr 
w tym ulu mam jeszce w innych ale tych nie biore pod uwage bo w tych jest czerw a tylko te 3 maja sam miodzik bez czerwiu reszta ramek '6' to czerw w roznym wieku
i chcial bym sie zapytac cz po tym odwirowaniu tych ramek podkarmiac na czerw czy juz na zime ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2010, 22:59 - śr 
nie chcesz miodu? to im go pozostaw uciesza sie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2010, 23:05 - śr 
a jak mia lbym go zostawic to odsklepic czy nie ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2010, 23:07 - śr 
nic nie odsklepiaj one sobie to same zrobia , chyba ze chcesz aby wybrały i przeniosły do innych ramek ale to bezsens


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2010, 23:15 - śr 
acha rozumiem ale chyba odwiruje bo matka bedzie miala wiecej miejsca na czerwienie
i czy po odwirowaniu podkarmiac na zime czy jeszcze na czerw ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2010, 23:18 - śr 
Weź ramki z miodem, odwiruj je a po odwirowaniu daj je poza gniazdem luźno rozstawione by pszczoły je osuszyły (mam ule wz), po dwóch godzinach dopiero daj je w gniazdo na zmianę z czerwiem. Ja zrobiłem identycznie, wieczorem późnym dałem jeszcze ciasto podsycająco na czerw, po trzech dniach po cieście nie było śladu więc dostały syrop 2 litry 1:1, podkarmianie zimowe zaczynam po 20 sierpnia syropem 2:1 co drugi dzień po dwa litry. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2010, 12:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
mam pytanie . jestem początkujący i nie wiem jeszcze wszystkiego .czy to ciasto podsycające jest konieczne ???

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2010, 13:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
nie, jeżeli w okolicy masz pożytek rozwojowy , ale jeżeli nie masz to matka może przestać czerwić lub ograniczyć czerwienie a czerw od 26 lipca jest pszczołą zimową więc im więcej matka będzie składać jajeczek to na wiosnę silniejsza rodzina i pożytek z rzepaku przyniesie i nawet z klonów na pyszny miód jasny wielokwiat :mniam miodek:

ale jeżeli nie będziesz podkarmiał czy to syta , syrop czy ciasto to rodziny na zimę słabsze pójdą i wykorzystać późniejsze pożytki.... ale najważniejsza jest zimowla i po oblocie ilość karmicielek.... :jupi: , ale wszystko zależy od pożytków i twojej gospodarki pasiecznej ,bo jeżeli masz jeszcze nawłoć to rodzina produkcyjnym nie dasz nic bo później wykrecisz litry nie miodu tylko syropu pomieszanego z miodem , a jak komuś będziesz chciał sprzedać to zrobi ci klient kuku :tasak:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2010, 13:05 - czw 
nie, pszczelarze z nudów robia takie rózne rzeczy przy pszczołach , a tak poważnie to polecam wpierw przeczytac coś na temat rozwoju rodziny pszczelej a potem formułowac pytanie , bo wynika ze nawet nie wiesz jakie to ciasto , czy sernik czy z jabłkami?,


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2010, 13:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
miodownik ;)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2010, 19:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Cordovan pisze:
Weź ramki z miodem, odwiruj je a po odwirowaniu daj je poza gniazdem luźno rozstawione by pszczoły je osuszyły (mam ule wz), po dwóch godzinach dopiero daj je w gniazdo na zmianę z czerwiem. Ja zrobiłem identycznie, wieczorem późnym dałem jeszcze ciasto podsycająco na czerw, po trzech dniach po cieście nie było śladu więc dostały syrop 2 litry 1:1, podkarmianie zimowe zaczynam po 20 sierpnia syropem 2:1 co drugi dzień po dwa litry. :oczko:


przecież jeśli wstawi ramki zaraz po wirowani do gniazda to matka je bardzo chętnie zaczerwi, a tak to tylko sobie roboty narobi

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2010, 21:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Nic bym nie napisał.
Ale razi mnie słowo,,podsycające".
Powinno być: podkarmianie pobudzające matkę w czerwieniu.
Są jeszcze inne podkarmiania-zależnie od pory roku i sytuacji.
Nikogo nie chcę urazić.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2010, 21:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
przecież jeśli wstawi ramki zaraz po wirowani do gniazda to matka je bardzo chętnie zaczerwi, a tak to tylko sobie roboty narobi[/quote]

Oby je tylko szybko zaczerwiła.Wtedy Ty kolego będziesz miał miód w przyszłym roku.A mamy dopiero 12 sierpnia.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2010, 22:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
tpuzio pisze:
Ale razi mnie słowo,,podsycające".


Nareszcie slusznie to wyeksponowales, ale tak pisza pewnie dlatego, ze teraz w Polsce 'jeden drugiego podsyca'! :bije: :wnerw:

Pewnie mnie tez poprawisz zaraz, ale nie moglem inaczej, bo straci sens i znowu nie zapamietaja, ale juz daruj mi to. :pala: :bosie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2010, 07:06 - sob 
Fakt złego słowa użyłem z tym podsycaniem przyznaję się bez bicia, co zaś do wypowiedzi

Pawełek pisze:
przecież jeśli wstawi ramki zaraz po wirowani do gniazda to matka je bardzo chętnie zaczerwi, a tak to tylko sobie roboty narobi


jakiej roboty? ja może mam póki co małą wiedzę w pszczelarstwie ale wiem że ramki powinny najpierw pszczoły po wirowaniu osuszyć dlatego daję poza gniazdo a po dwóch godzinach daję je dopiero do gniazda i owszem wtedy matka ma gdzie czerwić. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2010, 09:51 - sob 
corovan a jak dasz po wirowaniu do gniazda to pszczoły nie osuszą, dodatkową robote robicie i grzebanie w ulu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2010, 06:29 - pn 
Możliwe że osuszą nie sprawdzałem tego, zrobiłem tak jak polecił mi mój dziadek, który zajmował się kilkadziesiąt lat pszczołami i właśnie na ulach wz gospodarował. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2010, 09:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 14:50 - sob
Posty: 241
Lokalizacja: Górny Śląsk, Krosno
Cordovan pisze:
Możliwe że osuszą nie sprawdzałem tego, zrobiłem tak jak polecił mi mój dziadek, który zajmował się kilkadziesiąt lat pszczołami i właśnie na ulach wz gospodarował. :oczko:


Chłopie pewnie ze osusza zwyklła logita na to nawet wskazuje ...

A czym mniej do gniazda zaglądfasz tym lepiej ... pszczołą czesto poddawana stresowi podczas przeglądu gorzej pracuje ... a czasem po przeglądzie rodzina nawet 24h wraca do wczesniejszej harmonii i ładu.

Także to co mówią i radza inni nie powtarzaj jak osiołek tylko filtruj w głowie, przemyśl i unowocześnij


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji