FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 22:40 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2011, 01:42 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Zgadza się !!!! :bosie: to są miłośnicy złotówek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2011, 08:25 - sob 

Rejestracja: 08 marca 2008, 19:00 - sob
Posty: 155
Lokalizacja: śląskie
Czytając wypowiedzi to zdaje mi się że prym o inwetach prowadzą ci co zakarmiają cukrem.
Ja karmię inwertami i już nie wrócę do cukru. Karmie po 10 września i zmowla przebiega z małymi osypami .Moje odczucie to pszczoły mocne na wiosnę na cukrze takie nie bywały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2011, 22:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
antonig zgadza się plusem inwertu jest to że można karmić nawet z końcem września i nie wpływa to znacząco na rodzinę pszczelą. Jest to rewelacyjny pokarm dla pasiek z późnymi pożytkami. Cukier niestety ma tę wadę że zużywa mocno pszczoły i ogranicza znacznie możliwości odnośnie terminu karmienia.
Natomiast wada inwertu jest taka że musi być ciepło żeby pszczoły go chętnie pobierały, z cukrem jest lepiej. Takie są moje obserwacje z poprzedniego sezonu w którym karmiłem apifortuną oraz cukrem.
Nie prawdą jest też to że nie wolno karmić jednym i drugim. Ja robiłem test na kilku rodzinach dając im połowę inwertu i połowę cukru i nie zauważyłem różnic na wiosnę. Oczywiście nie mieszałem syropu z inwertem. Tylko poddawałem na przemian.
Inwert lubi skrystalizować. Jednak silna rodzina bez problemu z tym sobie radzi na wiosnę. Ogrzewając pokarm. Bałem się tego bo w jednej silnej rodzinie mocno skrystalizował. Ale tak jak piszę pszczoły stopniowo ogrzewały i pobierały pokarm i nie było z nimi żadnego problemu.
Ja dawałem 14-15 litrów i wydaje mi się że taka dawka jest optymalna. Bał bym się dać mniej ze względu na to, że przez przedłużającą się zimę w tym roku pomimo takiej ilości pokarmu na początku kwietnia było około 3-4 kg w ulach i zmuszony byłem dawać im syrop. Jednak nie wpłynęło to niekorzystnie, powiedział bym nawet że mocno zastymulowało rodzinki do rozwoju.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2011, 22:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
antonig zgadza się plusem inwertu jest to że można karmić nawet z końcem września i nie wpływa to znacząco na rodzinę pszczelą. Jest to rewelacyjny pokarm dla pasiek z późnymi pożytkami. Cukier niestety ma tę wadę że zużywa mocno pszczoły i ogranicza znacznie możliwości odnośnie terminu karmienia.
Natomiast wada inwertu jest taka że musi być ciepło żeby pszczoły go chętnie pobierały, z cukrem jest lepiej. Takie są moje obserwacje z poprzedniego sezonu w którym karmiłem apifortuną oraz cukrem.
Nie prawdą jest też to że nie wolno karmić jednym i drugim. Ja robiłem test na kilku rodzinach dając im połowę inwertu i połowę cukru i nie zauważyłem różnic na wiosnę. Oczywiście nie mieszałem syropu z inwertem. Tylko poddawałem na przemian.
Inwert lubi skrystalizować. Jednak silna rodzina bez problemu z tym sobie radzi na wiosnę. Ogrzewając pokarm. Bałem się tego bo w jednej silnej rodzinie mocno skrystalizował. Ale tak jak piszę pszczoły stopniowo ogrzewały i pobierały pokarm i nie było z nimi żadnego problemu.
Ja dawałem 14-15 litrów i wydaje mi się że taka dawka jest optymalna. Bał bym się dać mniej ze względu na to, że przez przedłużającą się zimę w tym roku pomimo takiej ilości pokarmu na początku kwietnia było około 3-4 kg w ulach i zmuszony byłem dawać im syrop. Jednak nie wpłynęło to niekorzystnie, powiedział bym nawet że mocno zastymulowało rodzinki do rozwoju.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2011, 22:27 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 stycznia 2009, 13:34 - sob
Posty: 79
Lokalizacja: Częstochowa
Ule na jakich gospodaruję: Dadant, Wielkopolski
Kolego Miecio.
Różnica zasadnicza między nami jest tak że ja mam pszczoły bo lubię te owady a Ty je posiadasz bo masz miodek który można sprzedać. Nigdy nie sprzedałem i nie sprzedam miodu. Rozdaje znajomym i oddaję nadwyżki do domu dziecka. Cieszy mnie samo obcowanie z tymi owadami. Stać mnie na dokładanie do tego zamiłowania i nie muszę wykorzystywać ich ciężkiej pracy. Nie muszę też dawać tyle pokarmu co Ty bo nie zabieram im wszystkiego co nazbierają.
A soją drogą odpowiedz szczerze na jedno pytanie - gdyby nie ten wspaniały miód - miałbyś pasiekę?
Pozdrawiam

_________________
Es geht kein Weg zurük!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2011, 22:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 stycznia 2009, 13:34 - sob
Posty: 79
Lokalizacja: Częstochowa
Ule na jakich gospodaruję: Dadant, Wielkopolski
I jeszcze jedno. To nie ja robię zyski na cukrze bo ja pszczoły głodzę. Wypowiedz dotyczyła osób które nadmiernie karmią pszczoły na zimę a na wiosnę wirują zimowe zapasy z wiosennymi zbiorami. Jaśniej już chyba nie mogę Ci tego wytłumaczyć. I gdybyś przeczytał choć jedną książkę o pszczołach to byś wiedział że nie mogę ich zmusić do tego żeby nie latały po nektar. Taką mają naturę i nie można tego zmienić.
Pozdrawiam

_________________
Es geht kein Weg zurük!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lipca 2011, 22:44 - sob 

Rejestracja: 26 października 2009, 19:26 - pn
Posty: 53
Lokalizacja: Siedlce
Miecio napisał:
miecio pisze:

Karmiłeś kiedyś inwertem?? Jeśli nie to powodzenia z zimowaniem pszczół przy dawce 12 kg na ul. Mogę Ci tylko powiedzieć że spokojnie to ty w zimie nie pośpisz. No ale róbcie jak uważacie wasze ulle i wasze pasieki, żebyście tylko na wiosnę nie narzekali.

Ja tylko podzieliłem się swoimi uwagami. Napisałem, że 10kg cukru odpowiada 12kg inwertu. Są tacy, którzy dają 10kg cukru, co odpowiada 12kg inwertu (około), są tacy, którzy dają 12 kg cukru, co odpowiada 14,4 kg inwertu. Ile trzeba dać cukru/inwertu na rodzinę? Cytuję za p. Ostrowską "Ale ilość zapasów, jakie pozostawiamy w gnieździe na zimę, powinna być o tyle większa, by bez wiosennego ich uzupełniania rezerwa miodu w gnieździe nie spadła, przed wyleceniem pszczół na pierwszy pożytek poniżej 4-6kg na pień."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 00:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Marek pisze:
Kolego Miecio.
Różnica zasadnicza między nami jest tak że ja mam pszczoły bo lubię te owady a Ty je posiadasz bo masz miodek który można sprzedać. Nigdy nie sprzedałem i nie sprzedam miodu. Rozdaje znajomym i oddaję nadwyżki do domu dziecka. Cieszy mnie samo obcowanie z tymi owadami. Stać mnie na dokładanie do tego zamiłowania i nie muszę wykorzystywać ich ciężkiej pracy. Nie muszę też dawać tyle pokarmu co Ty bo nie zabieram im wszystkiego co nazbierają.
A soją drogą odpowiedz szczerze na jedno pytanie - gdyby nie ten wspaniały miód - miałbyś pasiekę?
Pozdrawiam


Marek pszczoły to moja pasja a nie źródło utrzymania. Sprzedaje miód po to aby do niej nie dopłacać, bo nie stać mnie tak jak ciebie na dokładanie pieniędzy do pasieki. Mam wiele innych wydatków, a pensja w pracy nie jest wielka. I uwierz mi gdyby nie było miodu też bym miał pasiekę. Tylko na pewno nie 20 uli bo z torbami bym poszedł, ale na pewno kilka bym posiadał. Nie traktuję tego jako wielkie źródło utrzymania. Mam pracę na etat, a pszczoły to taka odskocznia, aby po ciężkim tygodniu odpocząć psychicznie od codzienności. Pieniądze zarobione na pszczołach przeznaczam głównie w rozwój pasieki, także nie jeżdżę za nie na wycieczki i nie kupuję sobie za miód nowych samochodów.
A różnica między nami jest zasadnicza. Ja nie mam w zwyczaju oceniać ludzi, których nie znam, a ty widzę, że już sobie ze mnie zrobiłeś jakiegoś zarobasa, który odbiera cały miód pszczołą i nie wiadomo co jeszcze. A w tym roku zabieram im cały miód bo w mojej okolicy jest spadź, a nie chciał bym żeby przez miód spadziowy upadły mi rodziny przez zimę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 00:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Marek pisze:
Kolego Miecio.
Różnica zasadnicza między nami jest tak że ja mam pszczoły bo lubię te owady a Ty je posiadasz bo masz miodek który można sprzedać. Nigdy nie sprzedałem i nie sprzedam miodu. Rozdaje znajomym i oddaję nadwyżki do domu dziecka. Cieszy mnie samo obcowanie z tymi owadami. Stać mnie na dokładanie do tego zamiłowania i nie muszę wykorzystywać ich ciężkiej pracy. Nie muszę też dawać tyle pokarmu co Ty bo nie zabieram im wszystkiego co nazbierają.
A soją drogą odpowiedz szczerze na jedno pytanie - gdyby nie ten wspaniały miód - miałbyś pasiekę?
Pozdrawiam


Marek pszczoły to moja pasja a nie źródło utrzymania. Sprzedaje miód po to aby do niej nie dopłacać, bo nie stać mnie tak jak ciebie na dokładanie pieniędzy do pasieki. Mam wiele innych wydatków, a pensja w pracy nie jest wielka. I uwierz mi gdyby nie było miodu też bym miał pasiekę. Tylko na pewno nie 20 uli bo z torbami bym poszedł, ale na pewno kilka bym posiadał. Nie traktuję tego jako wielkie źródło utrzymania. Mam pracę na etat, a pszczoły to taka odskocznia, aby po ciężkim tygodniu odpocząć psychicznie od codzienności. Pieniądze zarobione na pszczołach przeznaczam głównie w rozwój pasieki, także nie jeżdżę za nie na wycieczki i nie kupuję sobie za miód nowych samochodów.
A różnica między nami jest zasadnicza. Ja nie mam w zwyczaju oceniać ludzi, których nie znam, a ty widzę, że już sobie ze mnie zrobiłeś jakiegoś zarobasa, który odbiera cały miód pszczołą i nie wiadomo co jeszcze. A w tym roku zabieram im cały miód bo w mojej okolicy jest spadź, a nie chciał bym żeby przez miód spadziowy upadły mi rodziny przez zimę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 00:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
kazik11 pisze:
Ja kupiłem już Apifood w wiaderkach po 15 kg- 48 złotych sztuka.
Miałem go w ubiegłym roku i spisał mi się nie źle w porównaniu do wcześniejszych inwertów tych na bazie kukurydzy.


Który jest z kukurydzy ?

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 09:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2010, 23:59 - pn
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
panowie a ile dajecie syropu na wielkopolski pierwszy raz na tym ulu zimuje tylko tak żebym się nie musiał na wiosnę martwić[ rodzinki silne]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 10:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 18:23 - pt
Posty: 318
Lokalizacja: Małopolska
[quote="albert"]panowie a ile dajecie syropu na wielkopolski pierwszy raz na tym ulu zimuje tylko tak żebym się nie musiał na wiosnę martwić[ rodzinki silne][/quote

7-9 ramek wiadro 15kg , po 15 września i mozna spać spokojnie , mozna i na 8-10 kg ale to już loteria i marcowe dokarmianie

_________________
Starajmy się zrozumieć co pszczoły ''mówią'' do Nas , a pszczelarstwo stanie się łatwiejsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 11:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2010, 23:59 - pn
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
dzięki wole spać spokojnie i dać 15kg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 18:45 - ndz 
jv2m pisze:
7-9 ramek wiadro 15kg


To oczywiście w proporcjach 3:2?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 19:48 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Malcolm jv2m pisał o inwercie, a jego się nie rozcieńcza tylko podaje tak jak kupiłeś.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 19:49 - ndz 
miecio pisze:
jv2m pisał o inwercie


No tak, a ja myślałem o podkarmianiu cukrem. To mój pierwszy sezon więc zastanawiam się nad proporcjami 3:2 czy 2:1..?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 19:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
według mnie najlepsza proporcja to 3:2. Przy takim rozcieńczeniu pszczoły pobierają cukier najchętniej wg książki Ostrowskiej.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 20:12 - ndz 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
3 do 2- optymalka :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lipca 2011, 20:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
hallo malcolm piszesz 2 do 1 to musisz chyba zagotowac zeby sie rozpuscilo..
najlepsza mieszanka to 3 do 2 bo pszczola nie potrzebuje tyle energi to przerobic i nie powoduje to do wzdecia pszczoly tak jak 1 do 1.i inne proporcje.
czyli najlepsza prop. jest 3do 2 inaczej mowiac 1,5 do 1.itd.poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2011, 23:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
Witam może dla doświadczonych to oczywista oczywistość ale dla początkujących się przyda. Według moich wyliczeń tak rozkłada się ilość syropu przy poszczególnych proporcjach cukru do wody. Przyjąłem dwie najbardziej używane 3:2, 1:1.
Mi ta tabelka ułatwia prace innym może też pomoże



Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2011, 10:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
bonluk,

jak ktoś sobie nie potrafi sam poprzeliczać to na pewno skorzysta z tabelki. Byle nie zaczął szukać miarki na odmierzenie tych setnych części litra.

Wymyśliłeś ciekawy algorytm liczenia skoro przy proporcji 3:2 wyszło Ci 15kg cukru i 9,98 l wody zamiast 10 litrów :) :) :)

Ale i tak dobra robota :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2011, 11:33 - sob 
bonluk pisze:
Mi ta tabelka ułatwia prace innym może też pomoże


Bardzo pomoże, zawsze to ułatwi życie. Dziękuję bardzo bonluk. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2011, 13:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
CYNIG pisze:
Wymyśliłeś ciekawy algorytm liczenia skoro przy proporcji 3:2 wyszło Ci 15kg cukru i 9,98 l wody zamiast 10 litrów


hehehe...to kwestia tylko zaokrąglenia.

_________________
Pasieka "Łapa" http://llapka.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2011, 20:14 - sob 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
mój ojciec od lat stosuje proporcję 50 kg cukru i 30 litrów wody i inaczej nie karmimy pszczół


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2011, 21:26 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
A ja nie przeliczam robie 1 na1 i jak mam duzo nawoci to daje tylko 4 do5 kila cukru. Bo jak zaleją 6 lub 7 ramek wielkopolskich na górnym korpusie to jestem spokojny ze przezimuja. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2011, 21:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a ja na razie rozsiewam nawłoć po okolicznych nieużytkach. Może za 10 lat będę miał kilka ha nawłoci w okolicy. Mam nadzieję że mnie za to nie zamkną ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2011, 22:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo Jak taka nawloc sie rozsiewwa ,u mnie jest tez ,czy ona kwitnie co 2 rok?chce tez rozsiac bo jest tego za malo.poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 lipca 2011, 23:09 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Juz na inym pisałem ze nawoc z nasion bardzo nie dobrze sie rozmnaza.Trzeba posadzic jakies kłoncza nawoci i one dają wydzieline ze zadne ine nasienie nie wyrosnie przy tym kłonczu nawoci tylko nasienie nawoci. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 lipca 2011, 01:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
miły marianie narazie mam ograniczoną ilość kłączy do rozsadzania dlatego głównie używam nasion. Ale jak moje poletko się rozrośnie to kłącza też będe stosował.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 lipca 2011, 07:44 - ndz 

Rejestracja: 30 listopada 2008, 11:07 - ndz
Posty: 194
Lokalizacja: podkarpackie
Na wiosnę stosowałem na rozruch ,,Apibiowit".Zostało mi jeszcze tego trochę.
Czy mogę to zastosować na zimę,i w jakich ilościach? :cisza: :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 16:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
witam koledzy ja z kolei mam pytanie czy moge zimować na invercie jeśli w wrześniu mam fecelie w okolicy ???? (rolnicy sieją ja na poplony a orają dopiero pod koniec pażdziernika) i wystepuje również sporadycznie gorczyca gryka saladera(tez w poplonach ) i wrzos czy moze lepiej karmić cukrem ?? pozdrawiam proszę o odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 19:05 - pn 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Możesz spokojnie zimować na dobrym invercie mimo zamieszania miodem.Gorczyca nie jest wskazana ale z gorczycy w późnej porze to raczej jest tylko pyłek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 19:10 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
emilmag Jak masz takie puzne pozytki to jak masz zapasoweramki to wstaw je i podkarmiaj inwertem jak zaleja tobie te ramki to 3 dni przed faceliją wycofaj je do pracowni a daj ramki na facelie saradele ale faceljia jest dla pszczół bardziej atrakcyjina i po odwirowaniu facelji daj te ramki z inwerterem. na zime. Ale puzne pozytki osłabiają rodziny. Mozesz jeszcze podzielic pasiekie ze starymy matkamy co bendą do likwidacji i im daj przeróbkie inwerteru a potem porozdzielaj te ramki po zimujacych rodzinach. pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 21:26 - pn 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Kurdę, w 3 ulach nie mam powałki i jak dam słoiki na beleczki i to z kolei na ramki to normalnie nie wiem dlaczego syrop się powolutku wylewa (tam gdzie mam powałkę i jest pajączek to nie) o co chodzi? Pszczoły się topią w ulu bagno ,masakra :kapelan:
Dałem ,więc do pojemniczków, mam takie po lodach, do środka deseczki, też się topią!
Dzisiaj dałem do tego słomę, może pomoże
Wiem, że to pierdoły, ale może coś podpowiecie :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 22:28 - pn 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
a mają jak pszczoły podchodzić od dołu do tych słoików? Może trzeba je z jednej strony postawić na czymś np na listewce?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 22:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Artur, a ile dziurek zrobiles? Normalnie tylko po odwroceniu sloika przez kilka sekund powinno sie lac i przestac, bo sie zassa. Przyczyna moze byc zbyt duza ilosc dziurek oraz ich wielkosc. Przy takich podkarmianiach wiertlo rozmiar max 2

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 22:57 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo najlepiej co mi wychodzilo to kladlem odwrucony sloik na podstawke na kwiaty tam sa juz takie paski zeby woda wylatywala z doniczki.Tylko pamietac zeby podstawka byla sztywna bo sa sloiki 5 litrowe i moze sie przy gietkiej porozlewac syrop.Zadna pszczola sie nie pomoczy --lepsze od wiaderek innych naczyn ze wzgledu na czystosc ,i nic nie bedzie fermentowac.Sloik domysie sie dokladnie a wiaderko wystarczy troszeczke brudu i juz fermentuja droozdze.poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2011, 06:51 - wt 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Oczywiście, że połozyłem na beleczkach odstępnikowych które są z kolei na ramkach, więc pszczoły mają dostęp.
Dziurki są robione małym gwóżdkiem, więc nie są zbyt duże ,ale sprawdze
A co myślicie o tej słomie w pojemnikach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2011, 06:54 - wt 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
miałem kiedyś słomę i dawało się karmić jak było jej tyle że pokrywała całą powierzchnię to pszczoły się nie topiły


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2011, 09:18 - wt 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
Ponieważ mam działkę ogrodzoną świerkami, postanowiłem w tym roku włożyć do podkarmiaczek gałązki świerków. Idealna sprawa. Żadna pszczoła się nie topi. Po kilku karmieniach trzeba te gałązki wymienić, bo żółkną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2011, 13:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
Artur pisze:
Kurdę, w 3 ulach nie mam powałki i jak dam słoiki na beleczki i to z kolei na ramki to normalnie nie wiem dlaczego syrop się powolutku wylewa (tam gdzie mam powałkę i jest pajączek to nie) o co chodzi? Pszczoły się topią w ulu bagno ,masakra :kapelan:
Dałem ,więc do pojemniczków, mam takie po lodach, do środka deseczki, też się topią!
Dzisiaj dałem do tego słomę, może pomoże
Wiem, że to pierdoły, ale może coś podpowiecie :oczko:


Albo tak jak Adidar napisał dziurki max 2 mm nie większe. Zrób wiertełkiem a nie gwoździem. Ja takie mam i się wyleje zaraz po odwróceniu słoika (siknięcie) później zassie zrobi się podciśnienie i nic nie kapie. Może masz niewypoziomowane ule i to jest przyczyną wyciekania syropu jeśli to może być przyczyną.


Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2011, 17:02 - wt 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Koledzy dzięki za pomoc, ale wygląda na to, że przesadziłem z dziurami, niektóre miały pow 3mm.
Zrobiłem 1 mm wiertełkiem i jest gitara.
Z tą słomą też jest ok nie topią się, ale trochu zabawy, smieci itp.
Człowiek ciągle się uczy.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2011, 19:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Kiedys młodsi Nas zastąpią w podkarmianiu

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2011, 19:43 - wt 

Rejestracja: 30 listopada 2008, 11:07 - ndz
Posty: 194
Lokalizacja: podkarpackie
Na wiosnę stosowałem na rozruch ,,Apibiowit".Zostało mi jeszcze tego trochę.
Czy mogę to zastosować na zimę,i w jakich ilościach?
I dalej nie wiem co mam czynić.Proszę podpowiedzcie mi.
Z góry serdecznie dziękuję. :piwko: :jupi:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2011, 20:07 - wt 
zastosuj w dawce o połowe zaniżoną pszczoły przezimowały luX dodaj do tego też apilac jak masz dostęp też połowę mniej niż zalecają warto stosować sama nie wiedziałam jak i co ale kolega z mazur na priv mi opisał jak sam to stosował -łupaszko -a zajechałam w tym roku na wakacjach po drodze do niego ma mase rodzin i stosuje to z powodzeniem w swoich pasiekach,apilac jak opowiadał grzybicy szans nie daje po zastosowaniu problem znika a i kondycja pszczół wzrosła


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2011, 20:28 - wt 

Rejestracja: 30 listopada 2008, 11:07 - ndz
Posty: 194
Lokalizacja: podkarpackie
Dziękuję,ale w dalszym ciągu nie wiem jak to stosować?
Przepraszam i z góry dziękuję za podpowiedź. :bosie: :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2011, 23:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Apilac Preparat odżywczy witaminowy z żywymi kulturami bakterii kwasu mlekowego dla pszczół. Właściwości i działanie: Apilac jest preparatem odżywczym z żywymi kulturami bakterii korzystnych dla pszczół. Bakterie te kolonizują przewód pokarmowy pszczół oraz powodują fermentację mlekową pierzgi (konserwację pierzgi). Preparat zawiera niezbędne dla pszczół witaminy z grupy B, wskazane zwłaszcza w odżywianiu matek i w pokarmie dla larw pszczelich. Dodatek witaminy C poprawia walory smakowe i zwiększa tempo pobierania pokarmu przez pszczoły. Apilac usprawnia procesy trawienne, ogranicza rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, a także odgrywa zasadniczą rolę w procesie odtruwania przez rozkład niepożądanych składników pochodzenia roślinnego. Regularne i kontrolowane podawanie pszczołom bakterii produkujących kwas mlekowy, przyczynia się do poprawy kondycji i sprawności fizjologicznej oraz przeżywalności pszczół. Bakterie odpowiedzialne za przebieg fermentacji mlekowej mogą wspomagać profilaktyke chorób czerwiu i pszczół dorosłych. Skład: Lactobacillus acidophilus Streptococcus faecium Witamina B 1 Witamina B 2 Nikotynamid - B 3 Pantotenian wapnia - B 5 Witamina B 6 Witamina C 1 Mld cfu 1 Mld cfu 80 mg 25 mg 37,5 mg 32,5 7,5 mg do 1,0 g Wskazania: Uzupełnienie witamin oraz naturalnej mikroflory w pierzdze i w przewodzie pokarmowym pszczół. Dodatek do podkarmiania pszczół syropem cukrowycm, ciastem miodowo-cukrowym i zamiennikami pierzgi (np. ciastem drożdżowo cukrowym) oraz do dokarmiania zimowego. Wspomaganie naturalnej odporności przeciw chorobom zakaźnym czerwiu i pszczół dorosłych. Odtworzenie naturalnej mikroflory jelitowej u pszczół po zatruciach chemicznych środkami ochrony roślin, działającymi droga pokarmową. Zasiedlanie bakteriami kwasu mlekowego środowiska przesiedlonych rodzin pszczelich i zebranych rojów. Dawkowanie: 1 g na 10 litrów syropu cukrowego lub 6 kilogramów ciasta miodowo cukrowego. W syropie podawać w porcjach po 0,25-0,5 litra codziennie przez 7 dni. Działanie niepożądane: Ze względu na obecność bakterii kwasu mlekowego, unikać kontaktu preparatu ze skórą, błonami śluzowymi i oczami. Po przygotowaniu preparatu dokładnie umyć ręce. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Okresy karencji: Nie obowiązuje. Opakowanie: 100 g Trwałość: 12 miesięcy Przechowywanie: W szczelnie zamkniętym, oryginalnym opakowaniu, w miejscu suchym, w temperaturze pokojowej. Producent: Biofaktor

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2011, 15:43 - czw 

Rejestracja: 03 stycznia 2010, 20:39 - ndz
Posty: 48
Lokalizacja: z Wojsławia
Panowie co zrobić żeby matki mi się bardzo rozczerwiły


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2011, 15:55 - czw 
Tomasz, Podawać co 3dni 0,5l syropu :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2011, 15:14 - ndz 
Tomasz pisze:
Panowie co zrobić żeby matki mi się bardzo rozczerwiły


Tomasz tak jak napisał Ci Tazon. Po więcej info proponuję przejrzeć krótki wątek, który założyłem:

http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... dkarmianie

Co do podkarmiania zimowego:

1) Co ile dni podawać im syrop, czy od razu po opróżnieniu przez nich wiaderka?
2) Kiedy najlepiej je (podkarmianie) rozpocząć? Rozumiem do września powinno się je zakończyć?
3) Czy przy podkarmianiu zimowym gniazdo powinno być ułożone już tak jak na zimę? (pomniejszone o zbędne ramki)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji