FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 02:59 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 listopada 2010, 10:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 23:36 - wt
Posty: 203
Lokalizacja: Lublin
Przeglądając niektóre posty i filmy niektórzy znawcy podają, że nie "rozbierają" gniazda okresowo zgodnie z kalendarzem rozwijania się larw tylko patrzą głównie na zachowanie pszczół na wylotku i na tej podstawie oceniają w którym ulu trzeba zrobić przegląd, a w którym jest to nie konieczne.

Temat dla mnie jest o tyle ciekawy, że skraca czas przeglądów samych w sobie, a wydłuża czas obserwacji. Przez co możemy zmienić system pracy w pasiece i tym samym myśleć o jej powiększeniu bez utraty kontroli nad stanem posiadania... :). Nie przeszkadzamy niepotrzebnie pszczołom przy ich ciężkiej pracy.

Poniżej załączyłem linki gdzie pokazane są dwa różne rodzaje zachowania pszczół na wylotku:
1/ http://www.youtube.com/watch?v=NTXqc0RD ... re=related
2/ http://www.youtube.com/watch?v=X9-vf2I- ... re=related
3/ http://www.youtube.com/watch?v=xgKvpDTe ... re=related
4/ http://www.youtube.com/watch?v=Zav0N9UN7Hw

Proszę o opinię w tej sprawie.

_________________
Pozdrawiam,
piro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 20:17 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Z moich obserwqacji to 1 wylotek jest za mały pszczoły sie troche wpadaja na siebie ale noszą pyłek i j est ok. Drugi wylotek jest wiekszy i pszczoły sie spieszą po nektar i pyłek mozna nie zaglondac chyba ze dołozyc wezę. Trzeci to istne lenistwo pszczoła szykuje się do rójki sporadyczne wyloty po nektar i pyłek. Cwarty to jest rójka. Moze sie myle ale czekam jeszcze na wypowiedz fachowców. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 20:18 - pn 

Rejestracja: 26 września 2010, 01:38 - ndz
Posty: 136
Lokalizacja: Warszawa
Przeglądy należy wykonywać jak najrzadziej, ale solidnie. Nie wyobrażam sobie np. odpowiednio wczesnego zdiagnozowania strutowienia matki dzięki obserwacji sytuacji na wylotku, to samo z odpowiednio wczesnym przewidywaniem nastroju rojowego. A przez słowo "solidnie" nie mam na myśli rozgrzebania całego gniazda, tylko np. szybka kontrola ramki pracy + kontrola dolnych beleczek górnego korpusu, czy nie ma miseczek. A obserwować wylotek to sobie można godzinami, nie przeczę że z tego można sporo się wywiedzieć, ale prawidłowego przeglądu w pełni nie da się zastąpić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 20:27 - pn 

Rejestracja: 26 września 2010, 01:38 - ndz
Posty: 136
Lokalizacja: Warszawa
Zgadza się jak miły_marian, napisał, ten pierwszy to chyba słaba rodzinka wczesną wiosną, w trzecim na pewno nastrój rojowy, widać jak pszczoły rojowe wiszą w dennicy, aż wylotek zapchany


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 20:30 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
Czwarty film- też wygląda mi to na rójkę ale miejsce ustawienia ula jest dość dziwne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 21:10 - pn 
Wojtek100 pisze:
Nie wyobrażam sobie np. odpowiednio wczesnego zdiagnozowania strutowienia matki dzięki obserwacji sytuacji na wylotku, to samo z odpowiednio wczesnym przewidywaniem nastroju rojowego.

Nie jest to łatwe ale możliwe
Wymaga to wieloletniej obserwacji zachowania się pszczół i pewnej podstawowej wiedzy
podam Ci przykład
Zazwyczaj Młoda roczna matka nie kwapi się do roju w pierwszym roku (chyba że z przyczyn nieodpowiedniej gospodarki ciasnoty itp ) zazwyczaj czerwi zwarcie ładnie i dużo pszczoły chętnie odrabiają węzę i nie kwapią się do odciągania komórek trutowych z czego na mostku widać sporadycznie wylatujące czy wlatujące trutnie
mając na pasiece roczne i dwuletnie matki masz pewne porównanie gdzie jest więcej trutni i w jakim okresie
pomyśl teraz zachodzisz przed ul z taką roczną matką i widzisz ruch pszczół zmalał a do ula zalatują się trutnie co to może oznaczać
lub patrzysz na mostek a tam widzisz tak zwane pół trutnie

Masowe zalatywanie się trutni zazwyczaj nic dobrego nie nie wróży to tyle o sezonie
jest w sezonie okres co masowo pszczoły wywalają trutnie z uli taki widok zawsze cieszy przynajmniej mnie bo wiem że rodzina posiada płodną zdrową Matkę
Ale gdy widzę że po tym okresie w którejś z rodzin ilość trutni wzrosła lub są chętnie przyjmowane to dla mnie to oznacza jedno Trzeba Iść i wymienić Matkę
Nie jednokrotnie się spotkałem że po plastrze hasała już nowa lub był matecznik
...........
Nastrój rojowy tak samo nie powstaje z godziny na godzinę i można go zdiagnozować
wystarczy porównać loty pszczół z ula gdzie intensywność jest duża z ulem gdzie intensywność spadła a rodziny są w porównywalnej sile
w ulu o nastroju rojowym loty utają z dnia na dzień a spowodowane jest to zmniejszeniem za potrzebowania na wodę do wychowu czerwiu czym mniej czerwiu otwartego tym mniej jej potrzeba a czerw zasklepiany jest co dziennie 9 dnia po zasklepieniu czerwiu (no parę komórek zawsze się znajdzie) i pierwszego matecznika idą w pole


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2010, 12:08 - wt 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Na 3 filmie to nie jest chyba żadne lenistwo ani nastrój rojowy , tylko pszczółki wyszły wiekszą grupa przed ul bo czują jakies zagrożenie może rabunek albo cos innego bo widać zaostrzoną kontrole przed wylotkiem.

Pozdrawiam Odnowiciel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2010, 19:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2010, 10:49 - sob
Posty: 465
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Chciałem powiedzieć że wylotek jest pierwszym obrazem i zarysem zawartości ula. Można uzyskać wiele informacji właśnie poprzez obserwację wylotka i zachowania się na nim pszczół. Odczytanie "mowy pszczół" może być bardzo przydatne w konkretnym przypadku. Lecz jak dla mnie jest to dość trudne (ja się dopiero ucze). Tak na marginesie znałem takiego mistrza który popatrzył na wylot i powiedział mi wiele istotnych rzeczy niczym "jasnowidz" najlepsze było to jak zrobiłem przegląd i dziwnym trafem wszystko się zgadzało. Więc moim zdaniem coś w tym jest. :śmieję się z ciebie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 listopada 2010, 22:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 23:36 - wt
Posty: 203
Lokalizacja: Lublin
Kolego Małydadant, może podzielisz się jakimiś spostrzeżeniami, może masz jakieś zdjęcia, jakieś materiały, zapisy na ten temat...
Wiem, że obserwowanie wylotka i odczytywanie tego jak zachowują się nasze podopieczne jest sztuką, więc zbieram wszelkie informacje na ten temat.
Sądzę Bociank`u, że powinieneś zamieścić więcej takich jw przykładów i opisów.

Może inne osoby mają jakieś jeszcze spostrzeżenia na ten temat który wiąże się z tematem z tego Forum "o tym żeby nic nie robić ;)..."

_________________
Pozdrawiam,
piro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2010, 12:40 - śr 
Jeśli mogę coś dodać ze swoich obserwacji wylotka . To pszczoły wchodzące w nastrój rojowy będą coraz słabiej wykonywać loty a więcej przebywać na mostku biegając i mrowiąc . Niekiedy podgryzają wylot z wyraźnymi śladami braku farby jak i drewna (powiększają wylot).
Po wyjściu roju , pszczół już na pewno nie będzie na mostku , wylot będzie jak pisałem ponadgryzany a mostek lśniący wypolerowany przez pszczoły , które to wcześniej się na nim mrowiły . :bosie:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2010, 14:20 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Roki Balboa,
Cytuj:
wylot będzie jak pisałem ponadgryzany a mostek lśniący wypolerowany przez pszczoły , które to wcześniej się na nim mrowiły


dokładnie tak wręcz wyslizgany


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2010, 15:01 - śr 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Fajnie było by zobaczyć film na którym jest pokazane zachowanie typowe dla danego stanu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 listopada 2010, 21:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 23:36 - wt
Posty: 203
Lokalizacja: Lublin
fajnie by było :)...

_________________
Pozdrawiam,
piro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 listopada 2010, 21:48 - czw 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
wiele rzeczy fajnie by było zobaczyć ale dobrze też jak ktoś swoimi prostymi słowami opisze różne zachowania pszczół na wlotku ,dzisiaj w jakimś poście czytałem ktoś napisał "fajnie że pszczółki latały ale gorzej by było gdyby nosiły wodę do pojenia czerwiu ", może by ktoś opisał młodym pszczelarzom po czym poznać co pszczoła nosi ,czy wodę czy nakrop"nie o tej porze roku",a morze zmarzła i z nudów sobie chce polatać .Taka moja prośba ,wieczory są długie jedni mogą pisać inni jak ja czytać :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 listopada 2010, 22:36 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2010, 10:49 - sob
Posty: 465
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
jerzy9666, :brawo: Jest bardzo dobre pytanie: jak i po czym rozpoznać kiedy pszczoła przynosi wodę a kiedy nakrop? Może fachowcy się wypowiedzą gdyż sam jestem ciekaw.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 listopada 2010, 23:11 - czw 
W tym okresie po wodę to pszczoła wypryskuje i od razu obiera kierunek ( nie wiem czy tak jest do konca bo obserwowałem pszczoły 5-6 dni po podaniu kw.szczawiowego także nie jestem do konca pewny)

a przy nakropie pszczoła tez od razu obiera kierunek z tym ,ze jest bardzo podniecona da sie to zauwazyć na wylotku ma taki charakterystyczny odruch .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2010, 00:38 - pt 
jerzy9666 pisze:
może by ktoś opisał młodym pszczelarzom po czym poznać co pszczoła nosi ,czy wodę czy nakrop"

Takim wskaźnikiem po co pszczoły latają i co noszą to jest poidło
Każdy powinien je mieć na pasiece
Hmmm
Jest ładny dzień ruch na wylotach jak trza wystarczy spojrzeć na poidło jak ich tam nie ma to już wiesz po co lecą
Wiadomo że po nektar
Pszczoły przynoszące nektar nie potrzebują nosić wody - mają ją po odparowaniu nektaru aż za dość
jak siedzą na poidle latem to oznacza że nie ma pożytku i znoszą wodę ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2010, 21:21 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2010, 10:49 - sob
Posty: 465
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jest jeszcze wiele zachowań pszczół na wylotku i można je odczytać. Niech się wypowiedzą fachowcy co mają dłużej pszczoły niż ja lat. Tz. potocznie "stare wygi" Walcie śmiało. Pozdrawiam.Małydadant. :śmieję się z ciebie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2010, 13:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2010, 10:49 - sob
Posty: 465
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jakoś nikt się nie kwapi do napisania no co jest z wami :wnerw: młodzi pszczelarze chcą wiedzieć :śmieję się z ciebie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2010, 19:08 - sob 
Małydadant pisze:
Jakoś nikt się nie kwapi do napisania no co jest z wami :wnerw: młodzi pszczelarze chcą wiedzieć :śmieję się z ciebie:


Widok
Luty lub później: z otworu wylotowego wydobywa się skondesowana para lub też pomost stanowi więką ślizgawkę
Prawdopodobna przyczyna
Matka już czerwi

Widok
Otwór wylotowy pełen martwych pszczół
Prawdopodobna ....
Ponieważ temperatura nie przekracza 8stC, pszczoły nie mogą wynieść martwych osobników
Postępowania
Pszczelarz musi sam oczyścić wlot.

Widok
Na pomoście widać fragmenty martwych pszczół
Prawdopodobna ....
w ulu była lub nadal buszuje ryjówka
Postępowanie
Wstaw pułapkę na myszy i wstawić wkłądkę wylotową tak aby nie prześlizgał się żadna mysz

Widok
Pomost i ziemia pod wlotem do ula są silnie zabrudzone odchodami
Prawdopodobna ....
Rodzina zapadła na chorobę zarodnikową (nosemozę) albo cierpi na biegunkę
Postępowanie
Niezaraźliwa choroba , dotykająca rodziny najczęściej wiosną. Zaatakowane nią pszczoły mają uniesiony odwłok, wnętrzu oraz prze wlotem ula pozostawiają brązowe plamy odchodów . Szczególnie zabrudzone są plastry w pobliżu gniazda.
Chorą rodzinę przenosi się do nowego ula z czystymi plastrami i podaje się ciepły syrop cukrowy (roztwór 1:1) oraz pilnuje żeby owady miały ciasne gniazdo. Zabrudzony ul odchodami ul należy umyć gorącym 3-procentowym roztworem wodorotlenku sodu a zanieczyszczone plastry należy zniszczyć !

Nosemoza !!
Na pomoście i na ścianach ula można za zauważyć żółte punkciki . Aby zapobiec tej chorobie , należy trzymać pszczoły w ścieśnionym gnieździe(to wymusza na robotnicach pilność do czyszczenia ramek i ula) i zadbać o źródło czystej wody dla rodziny . Na stanowiskach o podwyższonym zagrożeniu można zdezynfekować zapasy plastrów i ule 60-procentowym roztworem kwasu octowego.


Widok
Wyjątków intensywne loty i walki prze wlotem ula . Na pomoście dużo resztek
Prawdopodobnie ....
Trawa rabunek gniazda . Bardzo często rodzina bez mateczna
Postępowania
Zwęzić wlot , wykonać próbę na obecność matki

Widok
Na pomoście widoczne mocny osyp. Wiele martwych pszczół ma wysuniętą trąbkę
Prawdopodobnie ....
Rodzina wymiera z głodu.
Postępowania
Przeprowadzić natychmiastowe awaryjne podkarmianie.

Może się coś dowiesz

CDn


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2010, 20:24 - sob 
Część 2

Widok
Zbieraczki masowo noszą pyłek , młode pszczoły latają w pobliżu wlotu.
Prawdopodobnie ...
Rodzina funkcjonuje harmonijnie i wychowuje czerw

Widok
Rodzina jest niespokojna, wiele pszczół lata nerwowo wokół wlotu.
Prawdopodobnie ....
Prawdopodobnie kilka godzin wcześniej pszczoły utraciły matkę.
Postępowanie
Przeprowadzić próbę na obecność matki, w razie potrzeby poddać matkę.

Widok
Na pomoście widać mumie larw lub skamieniałe poczwarki.
Prawdopodobnie
W rodzinie występuje grzybica otorbielakowa (wapienna)
Postępowania
W wypadku lekkiego ataku wystarczy zebranie i wyrzucenie obumarłego czerwiu i przetopienie plastrów. W razie silnej epidemii konieczne jest utworzenie sztucznego roju ''Patrz cz1 biegunka i nosemoza''

Widok
Pomimo wy-stępowanego pożytku jest bardzo mała intensywność lotów. Na pomoście widać pełzające lub martwe pszczoły.
Prawdopodobnie ....
Rodzina ucierpiała na skutek zatrucia środkami chemicznymi.
Postępowanie
Przesłać próbkę pszczół do laboratorium toksykologicznego.

Widok
W lecie u wlotu widoczny jest wieniec lub broda pszczół.
Prawdopodobnie
Przy wysokiej temperaturze na zewnątrz pszczoły mają problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz ula.
Postępowanie
Rodzina wymaga więcej przestrzeni do życia. Rozszerzyć ul o korpus magazynowany lub ewentualnie gniazdowy.

Widok
Sierpień i później : widać osy bez przeszkód wlatujące do ula.
Prawdopodobnie
Rodzina jest za słaba, aby uprzeć się prowadzonego przez osy rabunkowi.
Postępowanie
Zwęzić wlot ula, tak aby ułatwić strażniczką kontrolę wlotów.

Widok
Wrzesień i później : w rodzinie nadal widoczne są trutnie. Martwe trutnie lub larwy trutowe zalegające na pomoście.
Prawdopodobnie
Rodzina jest bezmateczna, wymiana matki nastąpiła za późno lub też pszczoły mają matkę trutową.
Postępowanie
Przeprowadzić próbę na obecność matki, rodzina musi zostać zlikwidowana(połączona z inną).

Może coś skorzystasz ! :uśmiech: :oczko:


Pozdrawiam Tazon


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2010, 20:55 - sob 
:brawo: super
Następny to powinien być temat
Dźwięki Słyszalne a zachowanie się pszczół
a jest ich dużo ich rozróżnianie daje tyle samo wiadomości co obserwacja wylotu czy ziemi ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2010, 21:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2010, 10:49 - sob
Posty: 465
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Tazon, Wiedziałem że "Młodzi" jako siła narodu nie zawiodą :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2010, 21:33 - sob 
Dzięki dźwiękom pszczół możemy się dużo dowiedzieć za pomocą słuchawek lekarskich lub mikrofonu podłączonego do wzmacniacza wkładając słuchawkę lub mikrofon do ula .

* Rodziny zdrowe i dostatecznie nakarmione wydają cichy a czasem prawie ledwo słyszalne brzęczenie ,po zastukaniu w ula odzywają się głośno i szybko cichną
* Huczenie głośne oznacza że w ulu jest za sucho i za gorąco co można zlikwidować wyciągając wkładkę wylotową , lub boczne ocieplenie
* Szum , huczenie nierówne w którym słychać jakby jęczące dźwięki czasami nawet pojedynczych pszczół może świadczyć o braku matki
* Rodziny głodujące odzywają się dopiero po zastukaniu w ula , wydają dość charakterystyczny dźwięk zbliżony do szelestu suchych liści
* Pszczoły które na wet nie reagują po walnięciu pięścią w ula należy niezwłocznie zlikwidować prze oblotem

Prawidłowa zimująca rodzina wydaje cichutki szum - zapukawszy w ul podnosi się i szybko milknie. A gdy po zapukaniu w ul słychać po bzy kiwanie pojedynczych pszczół świadczy że w ulu jest za sucho i za gorąco , a szelest świadczy ze głodują, a huczenie o braku matki !


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 listopada 2010, 10:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 23:36 - wt
Posty: 203
Lokalizacja: Lublin
Super opracowanie Kolegi Tazon`ia :).
W jasny i przejrzysty sposób przedstawił zachowanie się pszczół na wylotku :).

Co do tematu poruszonego przez Bacian`ka to ja słucham wężykiem gumowym, jak pszczoły zachowują się przed oblotem wiosennym, wtedy kiedy tylko pozwala mi na to pogoda (ale trzeba bardzo uważać przy tej operacji, gdyż zbyt głośne zachowanie się w pasiece może jeszcze bardzo niepokoić pszczoły - a powinno się ograniczyć te osłuchiwanie do minimum).

_________________
Pozdrawiam,
piro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji