FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024, 14:45 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 312 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
Post: 14 stycznia 2009, 20:10 - śr 

Rejestracja: 14 marca 2008, 21:36 - pt
Posty: 189
Lokalizacja: Krosno odrzańskie
Choc jeszcze zima, nieuchronnie zbliża się wiosna ,może koledzy podzielą sie sposobami pobudzania rodzin do intensywnego rozwoju wiosennego.Podkarmianie ciastem pyłkowo-cukrowo-miodowym,syropem cukrowym,sytą miodową itp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2009, 11:25 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Wszystko zależy na jakich terenach gospodarzysz.U mnie, od pierwszego dnia oblotu /początek marca/ pszczółki mają pożytek pyłkowy najpierw z olchy,potem z różnych gatunków wierzb.Wystarczy więc zwykle przestawienie kondygnacji by zrobił się ruch w interesie.W ulach gdzie nie przestawiam kondygnacji, odsklepiam ramki z pokarmem.Te zabiegi całkowicie wystarczają do pobudzenia wiosennego rodzin.Mam pasiekę na terenie,gdzie jest nadmiar pyłku.Gdzie indziej to nie wystarcza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2009, 16:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
wiosną niezbędna jest duża ilość pokarmu białkowego więc ciasto miodo-cukrowe to chyba najlepsze rozwiązanie. Podkarmienie samym cukrem nie przyniesie oczekiwanych efektów bo pomimo plastrów pełnych zapasów brak pyłku ograniczy rozwój do czasu uzupełnienia go.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2009, 16:11 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
wiosną niezbędna jest duża ilość pokarmu białkowego więc ciasto miodo-cukrowe to chyba najlepsze rozwiązanie. Podkarmienie samym cukrem nie przyniesie oczekiwanych efektów bo pomimo plastrów pełnych zapasów brak pyłku ograniczy rozwój do czasu uzupełnienia go.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2009, 18:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 listopada 2008, 10:35 - czw
Posty: 33
Lokalizacja: Wołomin
Pawel_T pisze:
wiosną niezbędna jest duża ilość pokarmu białkowego więc ciasto miodo-cukrowe to chyba najlepsze rozwiązanie. Podkarmienie samym cukrem nie przyniesie oczekiwanych efektów bo pomimo plastrów pełnych zapasów brak pyłku ograniczy rozwój do czasu uzupełnienia go.



???

_________________
Pozdrawiam Krzysiek

niżej: mój pradziadek
lata 30-te, Tarnopol


GW** czytasz, GW ** wiesz ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2009, 18:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Pawel_T pisze:
wiosną niezbędna jest duża ilość pokarmu białkowego więc ciasto miodo-cukrowe to chyba najlepsze rozwiązanie. Podkarmienie samym cukrem nie przyniesie oczekiwanych efektów bo pomimo plastrów pełnych zapasów brak pyłku ograniczy rozwój do czasu uzupełnienia go.


ja kiedyś dawałem ciasto, a potem stwierdziłem, że jeśli na jesieni mam nawłoć i duże ilości pyłku są znoszone do uli i w pokarmie zimowym to wszystko zostaje, to postawiłem na silne rodziny plus dostosowanie odpowiednie gniazda do siły rodziny, przekłada się to na to, że na wiosne wszystkie ramki są zazwyczaj obsiadane na czarno, po pierwszym oblocie ramka z pokarmem zostaje odsklepiona i przyłożona przy czerwiu, pszczoły rozwijają się bardzo szybko z czego przez lata jestem zadowolony i jakoś nie myśle o dawaniu ciasta na dzień dzisiejszy, jedynie jak już widzę, że prognozy pogody są ok to uzupełniam odstępniki aby przytrzymać ciepło, a później jak już wcześniej opisałem odsklepiam ramkę z pokarmem, zazwyczaj jest tak, że do pierwszego pożytku każda rodzina ma dwie ramki odsklepione z pokarmem

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2009, 19:50 - czw 
Pawel_T pisze:
wiosną niezbędna jest duża ilość pokarmu białkowego więc ciasto miodo-cukrowe to chyba najlepsze rozwiązanie. Podkarmienie samym cukrem nie przyniesie oczekiwanych efektów bo pomimo plastrów pełnych zapasów brak pyłku ograniczy rozwój do czasu uzupełnienia go.


Paweł tym sposobem dostarczysz pokarmu węglowodanowego a nie białka wiem że się przejęzyczyłeś :wink:

Jeżeli w jesieni z przyczyn pożytkowych nie ma pyłku lub braku pogody to na wiosnę aby mieć silny rozwój musimy go sami dostarczyć w postaci ciasta Miodowo Pyłkowego
Tu jest opisane kilka przepisów żadne inne ciasto nie wchodzi w grę żadne ciasta drożdżowe nie moga być podawane bo pszczoły dostaną Od białczenia tak samo nie powinno się podawać żadnych Ciepłych syropków cukrowych nie dosyć że wywabiają pszczoły na pole w poszukiwaniu pokarmu to każda z pszczół która prze inwertuje syrop na pokarm jest bez użyteczna jako karmiciela bo zanika jej gruczoł produkujący mleczko pszczele
Jedynie podaje się sytę miodową na noc aby za dnia nie spowodować rabunków i niepotrzebnego wylatywania pszczół

Ciasto należy podawać zawsze po marcowym oblocie pszczół

Aby przygotować pszczoły do silnego wiosennego rozwoju należy o to zadbać jesienią poprzez odpowiednie zakarmienie rodzin na wiosnę muszą mieć przynajmniej po 7 kilo pokarmu
Ja po oblocie w Marcu do każdego ula podaje ciasto miodowo – pyłkowe ,
. Aby zacząć stymulowany rozwój rodziny zaraz po oblocie podaje się bez względu na ilość pokarmu węglowodanowego ciasto miodowo-pyłkowe zagęszczone cukrem pudrem do takiego ciasta można dodać wywar lub syrop z młodych pokrzyw ostatnie lata pozwalają nam na użycie świeżych ale z powodzeniem można kupić w aptece , gdy temperatura pozwoli całkowicie ocenić ilość zapasów można zacząć odsklepiać po 1-2 dcm poszytego pokarmu i przysunąć do ramki z czerwiem . o tym czasie zazwyczaj już zaczyna pylić leszczyna a w nie długim czasie zakwita wierzba . Ważne jest aby zapewnić pszczoła wodę poprzez podawanie wprost na ramki lub przykrycie ciasta folią na której skrapla się woda
Ciasto miodowo-pyłkowe

Ciasto pyłkowe wykonujemy w proporcjach: 40 dag zmielonych obnóży pyłkowych, 120 dag cukru pudru, 40 dag płynnego miodu. Wymieszać pyłek z cukrem, a następnie dodać płynny miód i wyrabiać tak długo, aż masa będzie plastyczna. Przyjmując, że w tym pyłku znajduje się 20% białka W przypadku drastycznego niedoboru pyłku, co objawia się ograniczeniem matki w czerwieniu, można przygotować ciasto pyłkowo-cukrowe w proporcjach 1:1. przygotowuje się identycznie mieszając pyłek z pudrem Cukrem wyrabiając podlewając miodu rozgrzanego tyle aby ciasto po wyrobieniu odklejało się swobodnie od rąk i pozwoliło formować w packi

Ciasto umieszcza się na ramkach w ulu i przykrywa folią lub papierem pergaminowym. Na rodzinę pszczelą przeznacza się ok. 0,5 --1 kg ciasta. Aby pszczoły mogły zjadać ciasto należy uprzednio usunąć beleczki odstępnikowe z 2-3 uliczek w środkowej części gniazda.
Tak podane dwukrotnie da właśnie taki efekt


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2009, 19:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
racja cisto miało być miodowe pyłkowe :wink:

a jak by bez względu na głód pyłkowy zrobić 1:1? Szybciej pobiorą i szybciej wykorzystają


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2009, 20:25 - czw 
Pobudzając czerwienie matek można wiele rzeczy zniwelować lub wyleczyć przed sezonem
Do ciast zawsze możemy dodać jeszcze naturalne olejki
Czy Antybiotyki jak sok z czosnku który działa idealnie na wiele chorób
Tyle mówi się o Nosemozie zwykłej i Ceranea na którą podobno działa sok z buraka czerwonego
Jak i Wirusy tak i Bakterie leczy się Antybiotykami Jest ich dużo w naturalnej postaci tylko trzeba zwiększyć ich dawkę
Jeżeli mamy podejrzenie o jakąś chorobę
Na Nosemoze – Olejek – Anyżowy , Czosnek , sok z Cebuli
Propolis ( kit pszczeli ) dodany w postaci roztworu spirytusowego do syropu leczy Zgnilec Kislice ,chorobę Woreczkową która jest choroba Wirusową i nie wiadomo co jeszcze ale żaden naukowiec tego nie potwierdzi ???


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2009, 16:35 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Bardzo Podoba mi się KrzysK. W odróżnieniu ode mnie,nie lubi zbędnej paplaniny,ale jak coś powie,toooo - te 3 znaki /???/były tak wymowne, ze zmusiły administratora do szybkiego sprostowania,a mnie dały możliwość bliższego poznania jego charakteru,którym coraz bardziej przypomina wizerunek swego majestatycznego dziadka/przepraszam za dygresję. Podobnie jak bzzy,nie stosuję żadnych ciast ponieważ wiem , że w moich warunkach przyniosło by to więcej szkody niż pożytku pszczółkom. Piszecie,iż po marcowym oblocie pszczoły mają pyłek z leszczyny.Czyżby tak duża różnica była między terminem zakwitania roślin w północnej Polsce i w południowej? Prowadzę obserwacje już od kilkudziesięciu lat,notując je w zeszycie.Dla przykładu: obloty wiosenne pszczół /nie licząc tych w lutym/zawierają się w terminie między 10-tym,a 15-tym marca-leszczyna przekwita z końcem lutego.Równocześnie z dniem oblotu zakwita pierwsza roślina/wiatropylna/,dająca bardzo dużo zielonkawego pyłku-olcha.W momencie kończenia pylenia olchy,już kwitną wierzby iwy,póżniej ich mieszańce i pozostałe gatunki,których jest bez liku.Okres kwitnienia wierzb trwa około miesiąca.W między czasie kwitną wiązy.Około 14-tego kwietnia pszczoły już są na klonach,15 IV-ałycza,16 IV-ostatnia z wierzb-krucha,17 IV-agrest,18 IV- czereśnie i śliwy,20 IV - mniszek,dalej sady , łąki itd. Ciekaw jestem jak wygląda to u was.

Pozdrawia - Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2009, 19:23 - śr 

Rejestracja: 16 maja 2008, 15:55 - pt
Posty: 54
Lokalizacja: Wieluń
A kiedy mozna najwcześniej dać ciasto???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2009, 01:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Po pierwszych oblotach w marcu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2009, 19:04 - czw 
Jarek18 pisze:
A kiedy mozna najwcześniej dać ciasto???


Ciasto zazwyczaj podaje się po oblocie w marcu nie ma daty oblotu lecz jak napisał paraglider jest o ok polowy marca
Owszem Jeżeli jest ocieplenie i zbliżą się prawdziwy oblot ( nie mam na myśli kilku wędrujących czy latających pszczół po wylotku ) tylko wyjściu prawie całej rodziny to można podać wcześniej przy temperaturze 10 stC co przyniesie efekt taki że jak temperatura pod nie sie się do 12-14 w cieniu to przyspieszy oblot ( bo czasami mimo ciepła pszczoły nie kwapią się do wyjścia ) a potem następuje załamanie pogody co jest nie ciekawym efektem przy przepełnionych jelitach


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2009, 20:48 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
a jak się przechowuje takie ciasto ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2009, 21:01 - ndz 
Pawel_T pisze:
a jak się przechowuje takie ciasto ?

W chłodnym a przede wszystkim suchym miejscu :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2009, 21:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
BoCiAnK pisze:
W chłodnym a przede wszystkim suchym miejscu :wink:


a przykrywamy folią czy czymś przepuszczalnym?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2009, 21:51 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lipca 2007, 22:18 - czw
Posty: 92
Lokalizacja: k/Limanowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
O jest istotna różnica. Jak u Ciebie jest w marcu te + 6 stopni, pszczoły nie latają ale temperatura sprzyja już pyleniu leszczyny to u nas lezy jeszcze śnieg, nastepnie przychodzi halny, snieg szybko znika, temperatura sie podnosi powyzej 10, nastepuje oblot i pylenie leszczyn. Jak wróci zima to jest po pyłku


paraglider pisze:
Bardzo Podoba mi się KrzysK. W odróżnieniu ode mnie,nie lubi zbędnej paplaniny,ale jak coś powie,toooo - te 3 znaki /???/były tak wymowne, ze zmusiły administratora do szybkiego sprostowania,a mnie dały możliwość bliższego poznania jego charakteru,którym coraz bardziej przypomina wizerunek swego majestatycznego dziadka/przepraszam za dygresję. Podobnie jak bzzy,nie stosuję żadnych ciast ponieważ wiem , że w moich warunkach przyniosło by to więcej szkody niż pożytku pszczółkom. Piszecie,iż po marcowym oblocie pszczoły mają pyłek z leszczyny.Czyżby tak duża różnica była między terminem zakwitania roślin w północnej Polsce i w południowej? Prowadzę obserwacje już od kilkudziesięciu lat,notując je w zeszycie.Dla przykładu: obloty wiosenne pszczół /nie licząc tych w lutym/zawierają się w terminie między 10-tym,a 15-tym marca-leszczyna przekwita z końcem lutego.Równocześnie z dniem oblotu zakwita pierwsza roślina/wiatropylna/,dająca bardzo dużo zielonkawego pyłku-olcha.W momencie kończenia pylenia olchy,już kwitną wierzby iwy,póżniej ich mieszańce i pozostałe gatunki,których jest bez liku.Okres kwitnienia wierzb trwa około miesiąca.W między czasie kwitną wiązy.Około 14-tego kwietnia pszczoły już są na klonach,15 IV-ałycza,16 IV-ostatnia z wierzb-krucha,17 IV-agrest,18 IV- czereśnie i śliwy,20 IV - mniszek,dalej sady , łąki itd. Ciekaw jestem jak wygląda to u was.

Pozdrawia - Janusz.

_________________
"Stwórca chcial aby czlowiek obcowal z przyroda jako jej rozumny i szlachetny pan i stróz, a nie jako bezwzgledny eksploatator"
JAN PAWEL II
Parownikiem kwasu szczawiowego w warroze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 marca 2009, 16:22 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2008, 21:36 - pt
Posty: 189
Lokalizacja: Krosno odrzańskie
Chciałem przedstawic prostą i skuteczną metodę wiosennego podudzania do rozwoju ciastem pyłkowo-cukrowo-miodowym.Służą do tego specjalne powałkowe podkarmiaczki,a oto fotki.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2009, 18:29 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 985
Lokalizacja: Smęgorzów
Witam
podkarmiaczki bardzo praktyczne choć moim zdaniem wartałoby je wyposażyć w komore na pokarmy płynne
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 czerwca 2009, 10:38 - pn 
w jaki kolwiek sposób bym nie poddał i tak wybiora a dodatkowe podkarmiaczki czy skrzyneczki na ciasto na syrop na pyłek to tylko zagracanie miejsca w pracowni czy domku pasiecznym to jest moje stwierdzenie i nikt tego nie musi respektowac


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2010, 13:28 - czw 
Pawel_T pisze:
racja cisto miało być miodowe pyłkowe :wink:

a jak by bez względu na głód pyłkowy zrobić 1:1? Szybciej pobiorą i szybciej wykorzystają


W Całym procesie należy jeszcze umieć odróżniać latanie po pasiece w Celu ratowania rodzin od głodu ,A Przyśpieszania rozwoju rodzin
rozwoju jest wiele form rozwoju lecz podstawowym elementem to zaopatrzenie
rodziny w 12kg cukru w jesieni, aby na wiosnę pokarm węglowodanowy
wynosił
minimum 5-7 kg inaczej stymulacje mijają się z celem
Gdy jeszcze pszczoły nie latają w lutym /marcu matki rozpoczynają
składanie jaj aby przyśpieszyć ten etap podaje się rodzinom ciasto
miodowo-pyłkowo-cukrowe ciasto to musi zawierać min 20- 25% pyłku a najlepiej
jak jest samo
pyłkowo -
miodowe

Obrazek
tak przygotowane ciasto podaje się w prost na ramki i przykrywa folia na
której to skraplająca się para tworzy kropelki wody które pszczółki
pobierają do robienia papki w celu karmienia starszych larw inna forma
podawania
ciasta mogą być foremki
piekarnicze

Obrazek
w których mieści się 1,2 kg Ciasta kładziemy je na ramki a obok
słoiczek z wodą ,
tak pomagamy rozwijać się rodzinie przed możliwością wglądu do
gniazda
gdy już temperatura pozwala na wgląd dalszym etapem jest od sklepianie
plastrów poszytego miodu /cukru i przestawianie ich do czerwiu. Od
sklepiać
można widelcem lub po strząśnięciu pszczół rozluźniaczem do miodu
wrzosowego zapobiega to wyciekaniu miodu na dennice ula .
Wiosna nie zawsze bywa łaskawa warto przy niesprzyjających warunkach
pokusić się o dalszą stymulację i podanie nowej porcji ciasta i ciasta
miodowo- cukrowego wszak jedna ramka czerwiu krytego z używa ponad jedną
ramkę
pokarmu poszytego
Lecz Pszczółki potrafią to wynagrodzić w postaci pięknych ramek
poszytego
Mniszka


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2010, 23:16 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 985
Lokalizacja: Smęgorzów
Witam
Boguś na 10 pni to sama radość umieszać takie ciasto :D
Na 20 to już nie takwesoło :)
Powyrzej 30stu to :oops: :( :evil:
A co w twoim przypadku :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2010, 23:27 - czw 
stantom20 pisze:
Witam
Boguś na 10 pni to sama radość umieszać takie ciasto :D
Na 20 to już nie takwesoło :)
Powyrzej 30stu to :oops: :( :evil:
A co w twoim przypadku :?:

Trzy Takie wanienki i gotowe no - cały dzień roboty włącznie z podzieleniem na miseczki
Można by było wykorzystać mieszalnik w piekarni ale nosić produkty mi się nie chce ,Można w betoniarce 50l ale myślę że wymyślę coś co zrobi to za mnie :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2010, 23:36 - czw 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Cytuj:
miodowo-pyłkowo-cukrowe ciasto to musi zawierać min 20- 25% pyłku a najlepiej
jak jest samo
pyłkowo -
miodowe


Jakie ma proporcje ciasto z samego miodu i pyłku??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2010, 00:08 - pt 
Kamil pisze:
Cytuj:
miodowo-pyłkowo-cukrowe ciasto to musi zawierać min 20- 25% pyłku a najlepiej
jak jest samo
pyłkowo -
miodowe


Jakie ma proporcje ciasto z samego miodu i pyłku??

To zależy jak będziesz robił
--Czy pyłek suchy Będziesz Mielił jeżeli tak to 1kg pyłku i ok 04l miodu mocno rozgrzanego
-- Jeżeli Suchy Pyłek zalejesz letnia wodą to po 12 godzinach zrobi się Ci Bardzo gęsta masa (pół sucha ) wtedy dolewasz miodu ok 02l i nie musi być ciepły
zawsze miej pod ręką mączkę cukrową ( cukier puder ) w razie zbyt rzadkiego dosyp trochę

:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2010, 08:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
BoCiAnK pisze:
...minimum 5-7 kg inaczej stymulacje mijają się z celem...


dlaczego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2010, 13:11 - pt 
Pawel_T pisze:
BoCiAnK pisze:
...minimum 5-7 kg inaczej stymulacje mijają się z celem...


dlaczego?

Paweł a jaki byłby tego sens
Podawanie ciasta z pyłkiem które pobierają pszczoły i częściowo jedzą wytwarzając mleczko pszczele którym karmią matkę a ta coraz więcej czerwi , reszta idzie na wykarmienie larw jako papką którą pszczoły robią z miodu częściowo z tego ciasta i pierzgi jaka jest w ramkach
jak zapewne wiesz na wykarmienie jednej larwy pszczoły z używają pół komórki pierzgi ale komórkę miodu pyłek im podasz ale miód ?? no niby też - ale jest to dodatkowa praca i obciążenie pszczół
Ale mając 5-7 kg gotowego zapasu z jesieni oszczędzasz pszczoły i masz pewność że im nie zabraknie pokarmu węglowodanowego którego musi być znacznie więcej jak Białkowego
pszczoły zjadają w
- Marzec = 3 kg
- Kwiecień = 8 kg
A jak przyjdzie slota to nawet cza podać zwykle Ciasto Miodowo cukrowe by dotrwały do pierwszego byle jakiego pożytku


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2010, 00:44 - sob 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Cytuj:
To zależy jak będziesz robił
--Czy pyłek suchy Będziesz Mielił jeżeli tak to 1kg pyłku i ok 04l miodu mocno rozgrzanego
-- Jeżeli Suchy Pyłek zalejesz letnia wodą to po 12 godzinach zrobi się Ci Bardzo gęsta masa (pół sucha ) wtedy dolewasz miodu ok 02l i nie musi być ciepły
zawsze miej pod ręką mączkę cukrową ( cukier puder ) w razie zbyt rzadkiego dosyp trochę


Dzięki wielkie za odpowiedź. Raczej zastosuję tą pierwszą metodę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 stycznia 2010, 21:00 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
BoCiAnK pisze:

To zależy jak będziesz robił
--Czy pyłek suchy Będziesz Mielił jeżeli tak to 1kg pyłku i ok 04l miodu mocno rozgrzanego
-- Jeżeli Suchy Pyłek zalejesz letnia wodą to po 12 godzinach zrobi się Ci Bardzo gęsta masa (pół sucha ) wtedy dolewasz miodu ok 02l i nie musi być ciepły
zawsze miej pod ręką mączkę cukrową ( cukier puder ) w razie zbyt rzadkiego dosyp trochę

:wink:


Właśnie sobie przypomniałem ze mam trochę zamrożonego pyłku. Czy mrożony też się nadaje do przygotowania ciasta ? W jaki sposób przygotować ciasto z takiego pyłku ? Czy należy go traktować tak samo jak suchy pyłek zalany wodą?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2010, 15:17 - pn 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Jak powinien być zmielony pyłek. Na ziarenka wielkości mąki czy może np. pieprzu. Czym mielić pyłek?? Jeżeli zastosujemy moździeż to czy nie będzie za mocno zmielony, czym może powinien być zmielony jak tylko się da najbardziej??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2010, 16:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2622
Lokalizacja: Stara Rudna
Kamil,
[center]Jak tylko się da najbardziej zmielony [/center]


Pozdrawiam Szczupak :mrgreen: (zielony nie w jednym temacie)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2010, 17:23 - pn 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Dzięki wielkie Szczupaczku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2010, 18:03 - pn 
Można Mielić ale tylko młynkiem elektrycznym
Ale po co mielić :?: i męczyć się nie potrzebnie
Pyłek zalewa się letnia woda i po kłopocie przykładowo kilogram pyłku w wiaderku 5l zalać 05l wody
Ja nie zalewam wodą bo zamiast wody można zalać czym co jeszcze da dodatkowe efekty zdrowotności i poprawi kondycje pszczół zazwyczaj robię wywar z Pokrzywy i tym zalewam :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2010, 18:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2622
Lokalizacja: Stara Rudna
BoCiAnK, napisał
Cytuj:
zazwyczaj robię wywar z Pokrzywy i tym zalewam

A czym zagęszczasz wówczas taką papke bo ciasto midowo pyłkowe - niebardzo z tego wychodzi ???
A czy cukier puder dodany do takiego ciasta nie eliminuje karmicielek i ich zdolności wytwarzania mleczka ???
Więc chyba ważny jest termin takiego podkarmiania i siła rodziny :?: Czy raczej niema to znaczenia :?:
Co o tym sądzisz ??? :mrgreen:


Pozdrawiam Szczupak :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2010, 18:55 - pn 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Cytuj:
zazwyczaj robię wywar z Pokrzywy


Możesz opisać dokładnie jak robisz ten wywar...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2010, 19:31 - pn 
Szczupak pisze:
A czym zagęszczasz wówczas taką papke


Dajesz mniej miodu , lub dosypujesz pudru
Wywar = całe opakowanie pokrzywy ( byle nie w saszetkach ) sypiesz do 1 l wody i zagotować 5 min
Można też zrobić naturalny sok z pokrzyw (tylko nie zawsze zdążą wyrosnąć kolo stodoły do słońca ) były takie maszynki na korbkę jak do mięsa tylko do wyciskania soku z owoców :wink: [/b]


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2010, 15:07 - ndz 

Rejestracja: 30 listopada 2008, 11:07 - ndz
Posty: 195
Lokalizacja: podkarpackie
Mam pytanie do braci pszczelarzy;może ktoś ma przepis na
użycie ciasta miodowo pyłkowego z dodatkiem czosnku,bo moje
pszczółki już się obleciały i chciałbym im coś poddać. :) :oops: :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2010, 20:35 - ndz 
Eugeniusz Jancz pisze:
Mam pytanie do braci pszczelarzy;może ktoś ma przepis na
użycie ciasta miodowo pyłkowego z dodatkiem czosnku,bo moje
pszczółki już się obleciały i chciałbym im coś poddać. :) :oops: :?:

Przepisu jako takiego nie ma
Bierzesz rozdrabniasz czosnek wygniatasz sok i tak 40 -50 kropli czystego soku na 1 kg ciasta dajesz :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2010, 22:25 - wt 
Tak teraz po oblocie można podać ciasto Miodowo -Pyłkowe , Miodowo -Pyłkowo -Cukrowe lub Cukrowo -Miodowe
Ciasto pobierają nie tylko karmicielki ale i pszczoły ulowe oddzielając pyłek od miodu lub cukru pudru karmiąc się na wzajem wydzielają znacznie więcej mleczka pszczelego z za czym idzie karmią lepiej matkę a ta czerwi coraz więcej
podane ciasto należy przykryć folia co zapobiegnie wylatywaniu pszczół po wodę lub dysponując powałką z pajączkami na 2 pajączki podać ciasto a na trzeci wodę w słoiczku 05l
Z momentem oblotu jeszcze w takiej dacie jak prawie koniec lutego gdzie słońce jest coraz wyżej dzień coraz dłuższy matki zaczynają czerwić i zaczną czerwić coraz więcej
więc lepiej zaopatrzyć je w wodę jak mają same po nią wylatywać przy niesprzyjających warunkach :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 16:27 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mam pytanie. Temat podkarmiania wiosennego jest dla mnie nowy. W tym roku pierwszy raz chce troszke pobudzic pszczoly do rozwoju. Nie posiadam pyłku, ale czytałem, że w zamian można poddawac ciasto miodowo cukrowe wraz z drożdżami. Czy ktoś z was takie ciasto robi? Jaka jest wasza opinia w tej kwestii?? Czy drożdże nie zaszkodzą pszczołą??

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 16:52 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Radzę kupić gotowy produkt do podkarmiania wiosennego , pod nazwą Apifonda .
Występuje pod postacią żelu lub sprasowanego bloku ciasta / karton 15kg kosztuje 76 zł/. Pszczoły nie są obciążone jego przeróbką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 17:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Czytałem o apifondzie i jest to preparat węglowodanowy, przynajmniej tak na internecie pisze. A mi chodzi o zastąpienie pyłku czyli pokarmu białkowego. Jesli się mylę to możecie mnie poprawic. Znalazłem na stronie łysonia Feed Bee, ale jak dla mnie jest to strasznie drogie 22zł za kilogram i chetnie pozostał bym przy drożdżach i dlatego nadal mam podtrzymuje pytanie do doswiadczonych pszczelarzy. Czy ktos z drożdzami lub z innymi preparatami bialkowymi doswiadczal na swoich pszczolkach??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 19:41 - sob 
miecio pisze:
Czy ktos z drożdzami lub z innymi preparatami bialkowymi doswiadczal na swoich pszczolkach??

Kolego Ciasto cukrowo -drożdżowe podaje się gdy do ula pszczoły znoszą pyłek
zasada jest prosta
Drożdże to białko -pszczoły je spożywając karmią bardzo obficie matkę która czerwi też obficie ,,ale strarsze larwy nie są przecież karmione mleczkiem tylko papka miodowo -pyłkową która to pszczoły muszą przygotować z pyłku i miodu (syropu) gdy w ulu nie ma pierzgi ani świeżego dopływu pyłku ( a pierzga i pyłek to też białko ) pszczoły przedłużają karmienie mleczkiem larw , intensywnie wydzielając go z swego organizmu i zaczynają odbiałczać swój organizm co drastycznie skraca ich żywot
Tak że na pierwsze pobudzenie powinieneś podać Ciasto Miodowo -pyłkowe lub cukrowe może być Apifonda , a gdy zaczną znosić pyłek z leszczyny lub Wierzby podać wtedy Cukrowo -Drożdżowe :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 20:29 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Bociank dzieki za odpowiedz. Jednak nie do konca zrozumialem to co napisales. Napisales, ze aby matka intensywnie czerwila powinna dostawac duzo pokarmu bialkowego czyli np drozdzy. To dlaczego na koncu stwierdzasz ze drozdzami najlepiej podkarmiac dopiero jak pszczoly zaczynaja nosic pylek do ula (co wedlog mnie jest juz nielogiczne drożdze i pylek = białko, jak nosza pylek to po co im jeszcze dalej drozdze wciskac).
A druga rzecz ciasto cukrowo pylkowe i ciasto cukrowo drozdzowe. Według mnie ma ta sama funkcje, to dlaczego uwazasz ze najpierw podawac miodowo pylkowe lub cukrowe, a dopiero pozniej drozdzowe??
Napisałeś też że jeżeli nie ma zbyt dużej ilości pyłku pszczoły karmią starsze larwy mleczkiem pszczelim odbiałczając się co skraca ich życie. Jezeli podamy w tym okresie ciasto z drożdzami wydluzymy im w ten sposob dlugosc zycia bo nie odbialcza sie zbyt szybko. Co przelozy sie na lepszy rozwoj wiosenny.
Moze nie do konca zrozumialem wszystko, dlatego jesli sie myle popraw mnie, moze dowiem sie dzieki temu czegos nowego :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 21:21 - sob 

Rejestracja: 19 marca 2009, 22:27 - czw
Posty: 166
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Białko z drożdzy nie jest przyswajalne przez pszczoły a służy jako lepiszcze ciasta cukrowego(tak gdzieś wyczytalem)
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 21:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz :wink:

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 22:14 - sob 
miecio pisze:
Jednak nie do konca zrozumialem to co napisales. Napisales, ze aby matka intensywnie czerwila powinna dostawac duzo pokarmu bialkowego czyli np drozdzy. To dlaczego na koncu stwierdzasz ze drozdzami najlepiej podkarmiac dopiero jak pszczoly zaczynaja nosic pylek do ula (co wedlog mnie jest juz nielogiczne drożdze i pylek = białko, jak nosza pylek to po co im jeszcze dalej drozdze wciskac).

Kolego a no dlatego gdyż pszczołą aby wytwarzały mleczko pszczele ( z gruczołu gardzielowego ) potrzebne jest Białko które możesz podać jako drożdże ,, ale żeby karmiły larwy powyżej 4 dnia potrzebna jest pierzga (z pyłku ) , bo drożdżami pszczoły nie będą karmić larw do tego musi być papka Miodowo -pierzgowa
{poczytaj trochę na temat odżywiania i biologi pszczół ) a zrozumiesz :wink:
popi44 pisze:
Białko z drożdzy nie jest przyswajalne przez pszczoły a służy jako lepiszcze ciasta cukrowego(tak gdzieś wyczytalem)
Pozdrawiam

Kolego popi nie wnikam gdzie to wyczytałeś ale to istna Bzdura
lepiszczem może być miód ,woda , inwert , i wiele rzeczy a drożdże podaje się w dwóch postaciach jako w Cieście - o jakim tu mowa lub w postaci suchej ,, są podawane nie tylko na wiosnę do pobudzenia ale i jesienią gdzie przy braku pożytku białkowego podawane są aby pszczoły uzupełniły białko w organizmie i zwiększyły tkankę tłuszczowa ( czyli obrosły w sadło ) pospolicie to nazywając :wink:
Podczas żywienia w formie suchej, 10 kg z drożdże piwne należy dokładnie wymieszać z 1 kg cukru pudru.
przeczytaj o karmieniu drożdżami :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 23:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Tak sie zastanawiam, bo wsumie z wyksztalcenia pracuje w branzy spozywczej. Czy zamiast drożdzy nie mozna by bylo np mleka w proszku, albo proszku jajowego poddawac.
Albo pokombinowac z fermentacja mlekowa i z pylku robic sobie pierzge:). Musze pocztac wiecej o tym procesie, moze na nastepny rok wymysle jakis wlasny pokarm bialkowy dla pszczol :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2010, 23:56 - sob 
miecio pisze:
Czy zamiast drożdzy nie mozna by bylo np mleka w proszku, albo proszku jajowego poddawac.


Tu jest Temat >>>> Namiastki Pyłkowe <<< :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2010, 00:41 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a nie masz moze bociank jakiegos linka do strony na ktorej dokladnie opisany jest proces powstawania pierzgi z pylku pszczelego, bo oprocz tego ze znalazlem informacje o fermentacji mlekowej to nic pozatym nie ma napisanego. A chodzi mi jeszcze o to co sie oprocz fermentacj z tym pylkiem dzieje, jakie enzymy dzialaja itp.
A druga sprawa moze interesowales sie kiedys dokladnym skladem pylku i pierzgi. Moze posiadasz rozbity na czesci pierwsze sklad pierzgi i pylku z procentowymi zawartosciami poszczegolnych skladnikow. Bo ja znalazlem tylko strone na ktorej podana jest procentowa zawartosc glownych skladnikow takich jak bialko tluszcze i weglowodany, a nie moge zlokalizowac bardziej szczegolowych danych.
A wracajac do przyziemnych pytan to jak uwazasz kiedy w naszym rejonie rozpoczac podkarmianie ciastem miodowo cukrowym?? Bo zapowiadaja ochlodzenie za tydzien i nie wiem czy podawac juz teraz zeby nie zaszkodzic pszczola jak wroci zima w srodku marca.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 312 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji