FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 04 maja 2024, 07:00 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 lutego 2011, 17:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Witam
Chciałem zachęcić do podzielenia się swoimi "patentami" co do oceny siły rodziny na wiosnę. Czym się koledzy kierujecie? Jak oceniacie ilość ramek obsiadanych na czarno?

Mój sposób jest taki że porównuję +/- powierzchnię obsiadaną na jednej stronie plastra do powierzchni mojej dłoni (wiem że 8 x pow dłoni to cały plaster z jednej strony na czarno). Zliczam wielokrotność "rączki" /8 i mam ilość ramek na czarno.

Jak mocno ścieśniacie gniazda na zimę? tyle co obsiadane na czarno + 2 okrywowe ramki? Jeśli tak to w jakim terminie od głównego wiosennego przeglądu dodajecie susz?

pozdrawiam

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2011, 18:27 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Oczywiście co do ścieśniania - chodziło mi o ścieśnianie na wiosnę.
przejęzyczenie :śmieję się z ciebie:

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 kwietnia 2011, 19:28 - pn 
Napisał/a: Odwłok

Witam
Chciałem zachęcić do podzielenia się swoimi "patentami" co do oceny siły rodziny na wiosnę. Czym się koledzy kierujecie? Jak oceniacie ilość ramek obsiadanych na czarno?

Mój sposób jest taki że porównuję +/- powierzchnię obsiadaną na jednej stronie plastra do powierzchni mojej dłoni (wiem że 8 x pow dłoni to cały plaster z jednej strony na czarno). Zliczam wielokrotność "rączki" /8 i mam ilość ramek na czarno.

Jak mocno ścieśniacie gniazda na zimę? tyle co obsiadane na czarno + 2 okrywowe ramki? Jeśli tak to w jakim terminie od głównego wiosennego przeglądu dodajecie susz?

pozdrawiam

W Instytucie Pszczelarskim Liebefeld opracowano prostą metodę szacunkowej oceny dynamiki populacji pszczół. Przed przystąpieniem do obliczeń pszczelarz powinien zapoznać się z informacjami na temat średniej ilości pszczół mieszczącej się na jednej stronie używanego przez niego typu ramki. Na jeden dm² plastra przypada średnio 130 luźno ułożonych pszczół. Jeżeli wszystkie pszczoły weszłyby jedna przy drugiej do komórek plastra, to na 1 dm² przypadałoby maksymalnie 400 pszczół. Należy to uwzględnić przy obliczeniach. Znając powierzchnię swojej ramki można obliczyć, ile takich kwadratów 10x10cm liczy jedna ramka. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że na ściankach ula znajduje się w zależności od pory roku od 500 do 3000 pszczół, a średnia "broda" o wymiarach 12x7x3 cm mieści ok. 750 pszczół. Ramki obsadzone na czarno szacujemy w całości, a ramki nierównomiernie obsadzone "w głowie" przesuwamy do wspólnych kwadratów i notujemy ich ilość na każdej ramce. Następnie ramkę odwracamy na drugą stronę i postępujemy tak samo. Po przejrzeniu wszytkich ramek sumujemy całe ramki i pojedyncze kwadraty w całość.

Obliczenia wykonuje się co trzy tygodnie, co odpowiada cyklowi rozwojowemu od jajeczka do wygryzienia się dorosłej pszczoły. Najlepiej jest wykonać obliczenia wczesnym rankiem, zanim rozpoczną się loty.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 kwietnia 2011, 20:00 - pn 
Odwłok pisze:
Oczywiście co do ścieśniania - chodziło mi o ścieśnianie na wiosnę.


Zwężamy gniazdo do ramek obsiadanych. Np w ulu jest 9ramek, 5 obsiadane na czarno a dwie mało a jedna nic to zwężamy do 7ramek. Zmniejsza się powierzchnia do ogrzewania i dobrze ocieplamy. Pszczelarz na oko zwęża ;-)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji